eiöse m/rspoT^ VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Vrijdag 10 November. Wie morgen in Leiden een klap roos draagt, geeft daarmede uiting aan zijn eerbied voor de geallieerde soldaten, dat omwille der vrijheid in Nederland hun leven offerden. Met de opbrengst van de jaarlijkse klap rooscollecte kunnen de buitenland se nabestaanden, die de 30.000 geal lieerde graven in Nederland komen bezoeken, gastvrij ontvafngen wor den, kan men de verwanten op de hoogte houden van de situatie en kunnen bij de jaarlijkse plechtighe den van de herdenking bloemen op de graven gelegd worden. Voor dit sympathiek doel draagt iedere wel- Leidse Commissie voor Volkskunde Het bestuur van de Vereniging „Oud Leiden" heeft onlangs inge steld een Commissie voor Volkskun de, welke commissie ten doel heeft het volkseigene van Leiden en Rijn land in geschrift en beeld vast te leggen en zo mogelijk in stand te houden. De commissie stelt zich o.a. voor geschriften te doen uitgeven betref fende bedoelde onderwerpen. Voorts zal eens per jaar voor de leden der vereniging „Oud Leiden" een door haar verzorgde voordracht worden gehouden. De eerste voordracht zal plaats vinden op Woensdag 20 De cember a.s. door de heer Jaap Kunst over „Het Levende lied van Neder land", met muzikale illustratie (volksliederenavond) De commissie is als volgt samen gesteld: A. Bicker Caarten, voorz. mej. L. C. de Graaf, secr.; mevr. M C. van OvenVan Doorn en de he ren N. van Beelen, te Katwijk aan Zee; H. J. de Kort te Hazerswoude; E. Pelinck en L. C. J. Roozen. De commissie hoopt zo nu en dan een beroep te mogen doen op de le zers van dit blad om inlichtingen be treffende een bepaald onderwerp. Reeds thans veroorlooft zij zich één vraag te stellen: Vroeger was het gewoonte het ach terkrat van de boerenwagen en de speelwagen te versieren met snij werk of schilderwerk. Spms was daarbij een versje vermeld. Een en kele maal ook op de zittekist. De vraag is thans wie kent een versje, dat op een wagen uit Rijnland stond, Ter verduidelijking moge hier een voorbeeld volgen. Op een boerenwagen uit Hazers woude stond een versje, dat nu nog op de ophaalbrug aldaar vermeld - staat': 1 Ik bebouw 't land Naar mijn verstand En verder moet ik wachten Op gunstig weer Van God den Heer En niet op eigen krachten. Wie kent een andere wagenrijm uit deze streek? Antwoorden gaarne aan de Redactie van dit blad. denkende Nederlander bij. En de Leidenaars zullen niet achterblij ven, wanneer morgen de collectan ten (trices) een rammeiende collec tebus onder hun neus duwt. Leiden moet morgen „rood" zijn van de blikken klaprozen! Collectanten kunnen zich morgenochtend van acht uur af aanmelden in „Het Gulden Vlies", Breestraat 125. Het Leidse Jeugdparlement gaat op Donderdag 23 November a.s. weer vergaderen. Om zeven uur in het Stadhuis, kamer 125. Het onder werp luid „Film én Jeugd". En het dames-sociëteits-uurtje, dat wekelijks in „Het Prof je" wordt ge houden, kreeg gistermiddag een bij- zonder cachet, omdat de 25 geregel de bezoeksters uit de Professoren- wijk een tentoonstelling hadden in gericht van werkstukken, die op de ze middagen werden vervaardigd, bestemd voor het St. Nicolaasfeest voor de jeugd van deze wijk. Met trots toonden de dames wat zij in één jaar al hadden bereikt en voor zitter P. D. Beversluis loofde het mooie resultaat. Mej. E. Wagemans uit Leiden, on derwijzeres aan de Kleuterschool Benningbroekerweg te Aalsmeer, is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot hoofd van deze school, als op volgster van mej. M. Bos. De Vereniging „Katholiek Leiden" gaat, na het succes van Zondag 1.1., weer een bijeenkomst houden. Op Vrijdag 17 November a.s. worden de leden van alle aangesloten organisa ties verwacht in de gerestaureerde en gezellige foyer van de Stadsgehoor zaal, om te luisteren naar pater dr. L. J. Witte S.J. uit Groningen, die een lezing zal houden over het uiterst actuele onderwerp „Rome Reformatie na 1950". Ook niet-ka- tholieken zijn van harte welkom. Kaarten verkrijgbaar bij Geyer, Bo- termark4 en Zandvliet, TX^arlem- merstraat. Tol Staaskok vanmorgen- bezoek kreeg van een vriend uit Haarlem, die per trein in de Sleutelstad arri veerde, kreeg hij al direct voor z'n voeten geslingerd, dat men in Lei den nergens lopen kan, zonder dat men opgebroken straten tegenkomt. Onze vriend vond dat een kruis; wij vinden dat prettig. Niet om het op breken, maar om de verbetering, die er op volgt. Verbeteringen, die bitter hard nodig zijn. Men is nu bezig op het Kort Rapenburg, waar de situa tie naast de tramrails, vóór de Ned. Bank niet bepaald prettig was voor wielrijders-^En ook op de Stations weg wordt gewerkt. De lang niet ideale, zelfs gevaarlijke, toestand vóór de rijwielstalling van Van der Meel wordt nu veranderd, evenals aan d'e Overkant daarvan. Heus, wij 'vinden -dat pfettig. Onze Hrarlemse vriend kan daarover niet oordelen, nademaal hij geen Leidenaar is! Dat is wonder boven wonder goed afgelopen, gistermiddag om half twee op de scheepswerf van gebr. B. De 24-jarige K. H. en de 68 jarige J. H., beiden uit Leiden, waren bezig de voorzijde van een sleepboot uit te deuken. Door een defect aan de gasbrander ontstond plotseling in de voorpiek van de boot een ontplof fing. K. H. kreeg brandwonden aan zijn gezicht; J. H. werd tegen een le dikant geslingerd en kneusde enige ribben. Beiden werden door de E.H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. De sleepboot is er slechter aan toe. De deuken zijn er weliswaar uit, maar de wanden staan nu bol. En dat was kennelijk niet de bedoeling. Vanavond zal het dan eindelijk zo ver zijn! Om acht uur wordt de grootse lustrum-fancy-fair in „In de Vroolijcke Arke" geopend. De wild ste geruchten doen de ronde over de verbijsterend grote prijzen, die men er zomaar kan wegslepen. Het ergste is, dat die geruchten nog juist blij ken te zijn ook! We willen er slechts mee zeggen: zorg dat u er bij bent, vanavond, morgen en Zondag! Tot ziens, in Lange Pieterskerkkoor- steeg 15. Het zal a.s. Zondag weer feest zijn in de Kath. H.B.S. Want dan wordt de jaarlijkse reünie van oud-leer lingen gehouden. Zij worden om tien uur in de kapel verwacht, waar een H. Mis wordt opgedragen. Nadien gezamenlijk ontbijt, voor de laatste maal aangeboden door de directeur, pater B. de Goede O.F.M. Na de pau ze wordt er vergaderd; belangrijke mededelingen betreffende het Stu diefonds zullen worden gedaan. Ten slotte opvoering van een levens schets in vele episoden van de direc teur. En na afloop voor liefhebbers diner in „De Doelen". STADSKOK. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk J. z. van A. Ouwe hand en M. E. Verlind, Petronella M. d. van T. M. Biegstraaten en M. van Polanen, Jansje d. van H. van Rhijn en C. Klaverwijden. Ondertrouwd; S. Brandt jm. 36 jr. en H. H. Kremer gesch 391 jr., J. van der Linden jm. 25 jr. en P. J. Ruis jd. 19 jr., 'W. Sloos jm. 20 jr en H. van Houten jd 20 jr., J. van den Ham jm. 24 jr,en P. Krom hout jd. 22 jr., L. J. van der Meide jm. 27 jr. en E. Halbmeijer jd. 26 jr., J. van der Harst jm. 27 jr. en Q Buurman jd. 25 jr., W. Kleijn jm. 46 jr. en J. W. Broekhuis gesch. 49 jr., J. Bouthoorn jm. 27 jr. en A. J. C. van Hoven jd. 30 jr., L. M. v. Heugten jm. 25 jr. en P. M. Ber gers jd. 26 jr. W. Zeegers jm. en A. Getrouwd: Vermond jd. Overleden: A. van Dijk man 64 jr., P. van Waardenburg wed. van Staring 65 jr. HAZERSWOUDE Personalia. Voor het candidaats- examen rechten slaagde aan de uni versiteit te Amsterdam de heer J. T. Warnaar. KREYMBORG 'n ^exs vaar jccr&Hj de Idfouxrédrq In 25 zaken over geheel Nederland NOORUWIJK Gemeenteraad. Dinsdagavond te 9 uur zal de raad in openbare zit ting bijeenkomen ter behandeling van een zeer uitgebreide agenda, waarbij o. m. zal besproken worden de aankoop van gronden langs de Nieuwe Zeeweg, ter uitbreiding van deze weg naar Noordwijk aan Zee. Dodenherdenking. Zondag 12 Nov. te 3 uur n.m. zal op de alg. be graafplaats onder auspiciën van het plaatselijk Oorlogsgravencomité, de' herdenking plaats vinden van de ge vallenen in de oorlog. Tijdens deze plechtigheid zal en krans worden gelegd op de graven van de gesneu velden. Een kinderkoortje zal en kele liederen zingen. Zaterdag 11 Nov. zal een collecte worden gehouden voor werkzaamhe den van genoemd comité. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. Heus 93 p., Ie klasse, C. Tis- singe 88 p. 2e klasse, mej T. v. Oos ten 84 p., 3e klasse. Dolle koe. 'Slager v. V., die bij v. E. een koe had gestald voor de slacht, wilde het beestje ter slacht bank leiden. Blijkbaar had dit niet de goedkeuring van het slachtoffer, want toen v. V. de koe wilde grij pen, nam 't beest hem op de hoorn, waardoor hij meerdere verwondin gen opliep. Het .bleek, dat de koe dol was geworden en de politie moest er bij komen, om het beestje met enkele schoten onschadelijk te maken. Steeds Sneller. Volgens een be sluit van de alg. vergadering zal ook dit seizoen wederom een z g. hok- kenshow plaats hebben en wel iedere Woensdagavond in het Juvenaat. Tel kens zullen 4 hokken worden ge keurd. De uitslag der eerste keu ring is: Th. Mooijekind 782 3/4 p., L. Glasbergen 772^ p., R. v, d. Haak 771^ p.. Th. Steenvoorden 771K P- De Sportvisser. De animo voor de wedstrijd „Wie vangt de groot ste Snoek" is nog steeds groot. Deze week werden niet minder dan 6 snoeken ter weging aangeboden. J. F. Groenenwoud wist zich aan de kop te plaatsen door de vangst van een snoek van 6 p. 180 gr. De stand is thans: 1. J. F Groenenwoud 6 p. 180 gr., 2. J. Pesschier 4 p. 200 gr., 3. r Steenvoorden 4'p. 129 gr., 4. A. G, Hoogduin 4 p. 25 gr., 5. J. W Vink p. 370 gr., 6. G. J. Terbeek 3 p, '0 fr., 7. J. H. Groenenwoud 3 p. 300 8. J. Vogelaar 3 p. 250 gr., 9. J. E. Winter 2 p. 120 gr. SASSENHEIM Geboren: Theodorus Nicolaas Ma- a, z. van Th. P. Zwetsloot en M. W. van Wieringen; Maria Theresia Pe- ti-onella, d. van H. Weijers en A. Th. Elstgeest; Hermanus, z. van W. Zijerveld en M M. Scholte; Jeanne Theresia, d. van C. M. Fredriksz en E M. Lagarde. Ondertrouwd H. P. J. Zwetsloot 26 j. en C. M. van der Geest 23 j. VOORHOUI „Steun Wettig Gezag". In café ,de Bonte Koe" dat tot in alle hoe ken bezet was, werd een filmavond gehouden uitgaande van de Commis sie „Steun Wettig Gezag". De Drum-band der Nationale Reser ve hield voor de verga'dering een muzikale rondgang door de gemeen te en vergastte de aanwezigen tijdens de pauze op enige pittige nummers. Aangezien de burgemeester wegens ziekte verhinderd was, heette wet houder Deutekom alle aanwezigen welkom, waarna hij het woord gaf aan .kapitein L. H. v. Roosmalen, die een uiteenzetting gaf over de taak van Nationale Reserve. Mr. v. Mechelen, secretaris van de Gewestelijke Commissie, zette uit een, waarom de Nationale Reserve is opgericht, en wat de taak is van de Commissie. Hierna werd1 een documentaire film vertoond, getiteld „De Slag om Engeland" die nog eenS duidelijk de verschikking van de aanvallen der Nazi's op Engeland liet zien. .il De Leidse „HKW" bestaat 40 jaar Op Zondag, 26 November a.s. her denkt de afd. Leiden van de Ned, Kath. Bond van Administratief- Verkopend- en Verzekeringsperso- neel" St. Franciscus van Assisië" het feit, dat enige kloeke mannen, ge hoor gevend aan de oproep van de grote sociale Paus Leo XIII z.g., be sloten ook in Leiden de afdeling op te richten. Daar was moed voor nodig Daar werden offers gevraagd en grote of fers gebracht, niet alleen door de mannen die op de bres stonden, maar ook door hun vrouwen en kin deren, Onweerstaanbaar hebben zij gebouwd aan de opbouw van een maatschappij, waarin rechtvaardig heid en naastenliefde de hoofdpei lers moesten vormen. De tijd heeft deze stoere mannen en vrouwen in het gelijk gesteld. Werkgevers en werknemers zitten aan dezelfde conferentie-tafel, om, in onderling overleg, wederzijdse rech ten en plichten vast te leggen. Vele sociale wetten zijn tot stand geko men, de strijd hééft plaats gemaakt voor het overleg, waarmede de be- drijfsvrede zeer gediend werd. Sa menwerking was de grondslag waar op gebouwd moest worden, een sa menwerking welke zich aanstonds in concreto zal uiten in de Publiek rechtelijke Bedrijfs-Organisatie. De Bisschoppen schreven in hun De Verificatie gaat uit Leiden verdwijnen De Verificatie van Rijks Zee- en Luchtvaart-instrumenten, gevestigd sedert veie jaren aan de Oude Var kenmarkt 1823 zal binnen enige maanden uit Leiden overgeplaatst worden. Het ligt in de bedoeling de bin nenkort leegkomende gebouwen van de Rimi aan de Maaldrift te Wassenaar, voor deze Marine-dienst in té richten. Een extra post op de begroting van het Ministerie van Marine is hiervoor uitgetrokken. Reeds in begin 1951 zal de verhui zing beginnen; het is mogelijk, dat het overbrengen in gedeelten ge schiedt en dat pas in 1952 de gehele dienst in het nieuwe gebouw geves tigd zal zijn. Deze bekende dienst te Lelden, waar in totaal 80 m'an werkzaam is, houdt zich bezig met het keuren en reviseren van instrumenten (vooral optische) voor de Marine en Marine luchtvaartdienst. Het gebouw aan Oude Varkenmarkt voldoet niet meer aan d.3 eisen. De inrichting is niet practisch en vooral omdat de moderne periscopen etc. wel 16 me ter lang zijn te lang om in de werkplaats gebracht te worden is verhuizing naar een jruimer ge bouw noodzakelijk geworden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. recht mej. B. Schuur, Den Haag. DELFTSE HOGESCHOOL. Aan de Tèchnische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen mijn-ingenieur de heer C. J. A. Soutendam uit Leiden. ROTTERDAMSE HOGESCHOOL. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het can- didaats-examen Economische We tenschappen de heer H. Hamel uit Leiden. LEIDENAAR ONTVANGT ONDERSCHEIDING. Voor heldhaftig krijgsgedrag. Door Hare Majesteit de Koningin is toegekend aan de heer M. G. J. Ham, eertijds te Alphen aan den Rijn, thans wonende Cosijnstraat 1 te Leiden het bronzen kruis als dap perheidsonderscheiding voor zijn heldhaftige daden in de Mei-dagen van 1940 den lande betoond. In de Mei-dagen van 1940 was de heer Ham ingedeeld als sergeant, toegevoegd aan de commandant ener compagnie, welke opdracht had deel te nemen aan het heroveren van het reeds door de vijand in de vroege morgen bezette vliegveld. Valken burg. Toen de compagnies-commandant in de nabijheid van het vliegveld zwaar gewond werd, nam de heer aan de spelers de eer toekomt de hele zaal van begin tot einde zo te hebben geboeid, dat niemand ook maar een woord wilde missen. De bijzondeïheden van de strijd tussen de twee „molens" gaan we u niet vertellen. Zondag a.s. kan ieder deze zelf gaan meeleven. In deze nare, natte koude tijd is een stukje bloed warme romantiek wel op zijn plaats- Aan het einde deelde de K. A B.- voorzitter kwistig tienen en griffels uit aan spelers en publiek, en we kunnen zeggen, dat ze eerlijk ver dient. waren. voorlaatste Vastenbrief, dat het de Ham geheel uit eigen beweging het plicht was van iedere katholiek, zich commando over een gedeelte van te organiseren, dus ook de z.g. ster ken, die beweren, dat zij zelf wel hun boontjes kunnen doppen. 40 jaar heeft de afd. Leiden mede helpen bouwen aan betere verhou dingen en de leden kunnen er trots op zijn hun krachten hieraan te heb ben gegeven. deze compagnie op zich. Als zodanig heeft hij met zijn mannen op zeer goede wijze de aanval op het' vlieg veld doorgezet en bereikte hij als een van de eersten heroverend het vliegveld, waardoor hij de vijand verliezen en belangrijke vertraging wist toe te brengen. Schooltandverzorging in de Rijnstreek een feit Tijdelijke stopzetting autobusdienst Daar de Wilsveenseweg met in gang van Donderdag 9 November wegens werkzaamheden aan enige bruggen tijdelijk voor het verkeer zal worden afgesloten ziet de auto- busdienstonderneming Citosa N.V. zich genoodzaakt de autobusdienst ZoetermeerWilsveenLeidschen- damVoorburg (Antoniushove) tot omstreeks Januari 1951 te staken; Installatie L.T.J Deze week had de plechtige installatie plaats van 8 adspirantleden van de L.T.J. De be doeling was geweest deze plechtig heid te houden op het feest van Christus Koningschap, maar door verschillende oorzaken is dit ver schoven tot op het feest van St- Wil- librordus. Na een kort woord van de voorzitter de heer A. Boonekamp nam de aalmoezenier het woord. Hij schetste het doel en de betekenis van deze bijeenkomst. Daarna spra ken allen de formule uit, waardoor zij nu werkelijk leden van L.T.J werden. In een bijeenkomst Donderdag avond in liet Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn van burgemeesters doktoren, tandartsen, hoofden van scholen, schoolbesturen en andere belanghebbenden uit de Rijnstreek werd in principe besloten tot oprich ting van een stichting voor de tand- verzorging op de scholen. Tijdens deze bijeenkomst, die was georganiseerd door het alg. zieken fonds voor Alphen aan den Rijn- en omstreken en de Haarlemmermeer sprak de heer J. J. Backer Dirks, tandarts te Rotterdam". Spr. noemde als oorzaak van de, slechte toestan den in Nederland op tandheelkundig terrein het verwaarlozen van het juiste moment, waarop de verzor ging zou moeten aanvangen. Het is thans met Nederland zo gesteld, dat indien allen nu ïhet tandverzofging zouden beginnen de aanwezige tand artsen in het land het werk niet aan zouden kunnen. Het beste moment, om tandbederf te voorkomen, noem de spr. het aanwezig zijn van het melkgebit Maar het feit, dat kleu ters nu eenmaal lastig organisatorisch te bereiken zijn, maakt een goede controle onmogelijk. Komen de kin deren op de lagere school, het tijd stip tevens waarop zo ongeveer het blijvend gebit optreedt, dan maakt het verplicht schoolbezoek een ge regelde controle gemakkelijk. Dit moment noemde tandarts Backer Dirks een buitengewoon gunstige ge legenheid, om een regelmatige con trole op het gebit te beginnen. Nadat alle aanwezigen van de noodzakelijkheid van een dergelijke organisatie waren overtuigd, werd in principe besloten tot oprichting van uittgewerkt. een stichting voor de schooltandver zorging in de Rijnstreek. Het voorlopig comité, dat de start in Maart a.s. moet voorbereiden is gevormd uit de heren Ed. C. Wit- schey, burgemeester van Alphen aan den Rijn. G. Verheul, burgemeester van Koudekerk aan den Rijn, Molema, weth. van Koudekerk aan den Rijn. K van Diepeningen, bur gemeester van Leiderdorp, mevr- GeertsemaAnemaet tandarts te Alphen aan den Rijn, voor de school besturen de' heer Slingerland te Wou- brugge. voor de schoolhoofden, de heer W. van Doorn, hoofd der R K. School te Aarlanderveen, voorts dr. P. C W. Jongebreur Alphen aan den Rijn. gemeentelijk schoolarts als me disch adviseur en ten slotte heb ben voor het ziekenfonds zitting de heren ~A. P Stuivenberg, administra teur, J. F. Allart en A. Groenevel'd. allen te Alphen aan den Rijn. Een af gevaardigde van de oudercommis-^ sies zal nog nader' aan dit comité worden toegevoegd. De kosten wor den door overheid, ziekenfondsen en ouders gezamenlijk gedragen. Het on derzoek zal tweemaal per jaar plaats' vinden, te beginnen bij de eerste klassen Het jaar daarop worden tweede en eerste klassen bij dit on derzoek betrokken en zo volgt het onderzoek der kinderen tot aan het einde der schooljaren. Gelet zal wor den alleen op het blijvend gebit. Het onderwijs moet hiervan de minst mogelijke last ondervinden. De kin deren die regelmatig onderzocht zul len worden, behoeven een schrifte lijke toestemming der ouders. De financiële kant van dit uiterst be langrijk werk zal nog nader worden LEIDERDORP Aantekening bij de raadsagenda. -v- Een der belangrijkste punten op de raadsagenda is het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een blanco crediet voor het maken van plan voor de verbetering van de Van der Valk Bouwmanweg. B. en W. schrijven in hun voorstel aan de raad, dat de provincie voornemens is de Rijnschoeiing langs deze weg geheel te vernieuwen en in onder houd over te nemen overeenkomstig de in 1942 gedane toezegging bij het tolvrijmaken van de Leiderdorpse brug. In 1936 heeft Leiderdorp de Van der Valk Boumanweg met schoeiing in onderhoud overgenomen van Leiden tegen een uitkering van 10.000.— voor het gekapitaliseerde onderhoud van de weg en van 5000 voor de schoeiing. Blijkens de ont vangen schetstekening zal de schoeiing op verschillende plaatsen in de berm van de weg worden ge slagen. De vernieuwing van de schoeiing heeft een noodzakelijke verbetering van de weg tengevolge. Kort voor de oorlog is reeds een plan gemaakt voor de verbetering van de weg, doch daarbij is er uiter aard geen rekening mee gehouden, dat de schoeiing verplaatst wordt. Daarom moet het plan aan de nieuwe situatie worden aangepast. In het bestaande plan bestaat de verbete ring van de weg in een verbreding naar de zijde van de woonhuizen. Ook thans zal in die richting een op lossing moeten worden gezocht. De verbreding van de weg maakt ech ter ook andere voorzieningen nood zakelijk. Zo zal de vergroting van het buizennet voor de waterleiding aan de orde moeten komen, terwijl de noodzakelijke slootdemping voor de verbreding van de weg het nodig maakt een deel van het plan voor de centrale riolering uit te voeren. Deze omvangrijke werken zullen belang rijke financiële offers van de ge meente vragen. Deze zijn echter eerst te bepalen als de plannen zijn uitge werkt. Aangezien ir. Christiaanse ook eerste plannen heeft gemaakt stellen B. en W. de raad voor hem ook nu op te dragen de nieuwe plan nen uit te werken, zowel voor de verbetering van de weg als voor het leggen van een nieuwe buizennet voor de waterleiding en het verleg gen der in de weg liggende kabels. De kosten van de verwezenlijking m deze plannen zullen von dien aard zijn dat ze alleen kunnen wor den uitgevoerd indien de gemeente een bijzondere uitkering uit het meentefonds krijgt. 7 nieuwe woningen. Een ander oelangrijk punt is het voorstel tot het bouwen van 7 woningen. In de oop van dit jaar heeft de gemeente voor een 12-tal particulieren bouw volume ter beschikking gesteld, Slechts 7 woningen werden gebouwd zodat er bouwvolume overbleef voor 5 woningen. Ter afronding van het gehele bouwvolume kunnen er nog in totaal 7 woningen worden gebouwd. B. en W. zijn van mening, dat zulks in het belang van de gemeente moet worden geacht. Leiderdorp behoort tot de 9 snelst groeiende dorpen in ons land. De woningen zullen bouwd worden aan de Eikenlaan, POLITIERECHTER. Uit dierenliefde had H. v. d. G. uit Rijnsburg te Wassenaar een hond van de straat opgepikt en mee naar huis genomen. Deze daad is op zichzelf niet zonder verdienste, wanneer de vinder tenminste aangifte had ge daan bij de politie. Hij deed dit ech ter niet en had zich thans wegens verduistering te verantwoorden voor de Haagse politierechter. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij het dier uit medelijden had meegenomen en vergeten had er aan gifte van te doen. Toen de politie rechter verd. voorhield dat deze toch tegen zijn vrouw had gezegd de hond gekocht te hebben, antwoordde v. d. G., dat dit was op de huisvrede te bewaren, want zijn vrouw hield niet veel van honden. Oe rechter vond dit verhaal nogal onlogisch en be greep er niet veel van. Daar kwam nog bij dat verd. sinds Mei 1946 reeds zesmaal veroordeeld is. De off. trok de goede bedoelingen van verdachte zeer in twijfel en achtte het ten laste gelegde bewe zen. Hiervoor vroeg hij één maand gevangenisstraf. Direct uitspraak doende veroordeelde de politierech ter v. d. G. tot 14 dagen gevangenis straf. POST VOOR TROEPENSCHEPEN Post, bestemd voor de troepen schepen „Waterman'' en „Johan van Oldenbarnevelt", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 10 November in Nederland worden ter post bezorgd. SCHEEPSBERICHTEN EMPIRE BRENT (rep.) Djakarta- R'dam 9 Nov. 750 m OZO Guardafui; NELLY 11 Nov. 11 uur te R'dam van Djakarta; PHRONTIS In donesië--A'dam 7 Nov. te Pingapo- TAWALI A'damIndonesië 16 Nov. verw. Djakarta; TOMINI Rot terdamDjakarta pas. 9 Singkep; WATERMAN Djakarta—R'dam 9 Nov. 500 m OZO Guardafui; ZUI DERKRUIS R'damPusan 9 Nov. m OZO Guardafui; KCTA IN- TEN DjakartaR'dam 9 Nov. van Portsaid; MODJOKERTO. R'dam Djakarta pas 9 Nov. Kp Degata; ORANJE, DjakartaA'dam 9 Nov., Colombo; SAN ANA, R'dam Djakarta pas. 9 Nov, Kp St Vincent; SIBAJAK R'damAustralië pas 9 Nov. Kp Guardafui; VAN 'T HOFF, DjakartaR'dam pas 9 Nov. The Brothers, LANGERAAR Over de kop. Hoe gevaarlijk de Langeraarse weg is, blijkt wel uit de serie lichte ongevallen, welke er de laatste dagen is gebeurd. Gisteren geschiedde er weer een. Onze corres pondent maakte gisteren op zijn So lex een buiteling. Doordat hij op zijn bromfiets moest uitwijken voor een tegenligger, kwam hij in de zach te berm terecht. Na het passeren van de auto gaf onze correspondent flink gas, om vlug op de weg te komen, doch reed toen in een diepe kuil, Met een snelheid van 20 km. sloeg hij over de kop. Hij werd binnen gebracht bij 'de heer W., waar hij verwond aan hoofd, armen en be nen werd verbonden, Hij keerde te voet huiswaarts, want zijn Solex was niet meer berijdbaar. RIJPWETERING K. A. B. start met winterprogram ma. De K. A B. toneelclub gaf voor leden en donateurs op Donder dagavond de eerste uitvoering van dit seizoen in Café Rustoord. De genodigden waren in groten getale opgekomen, om het spel van het land „Vliegende Wieken" te zien. Een groot aantal bezoekers geeft in de zaal gemakkelijk onrust. Daarom verzocht de heer Zandvliet bij zijn openingswoord aller medewerking om de spelers gelegenheid te geven ongestoord het mooie spel voor het voetlicht te brengen. We geloven, dat Laatste Berichten AANVAL OP DE TROEPEN DER V.N. GEOPEND. Vandaag hebben de communisti sche troepen een zwaar spervuur op de Amerikaanse troepen bij Koenoe- ri geopend, het hart van de verde digingsstelling der troepen van de V. N. in Noord-West-Korea, zo mel den frontberichten. In het Rotterdams voetbalelftal, dat Zaterdag te Antwerpen tegen het vertegenwoordigend elftal van Ant werpen speelt is een wijziging aan gebracht nu van der Tuyn als reser ve voor het Nederlands elftal is aan gewezen. Op de linksbinnenplaats in de Rot terdamse ploeg speelt thans Ben- ngshof van Sparta. Van de reserves heeft Schenk (Sparta) bedankt. Hij wordt vervan gen door Poulus. MARKTBERICHTEN DELFT, 9 Nov. Vee. Aanvoer 22 runderen, 54 nuchtere kalveren, 188 varkens 469 biggen, 2 schapen, 6 geiten. Prijzen: voor de kalfkoeien 600900, nuchtere kalveren 35— 55, biggen 1832. lopers 4075, magere varkens per kilo levend ge wicht 1.40 —1.50. Handel runderen matig, nuchters kalveren willig, var kens en biggen traag. VEUR, 9 Nov. Groente Andij vie 89 cent. bloemkool 8—17 cent, groene kool 89 cent. snijbonen 0.80 —1.09, spinazie 3345 cent, druiven 5588 cent, bospeen 11.0019.20, tomaten 1544 cent, stoofsla 1418 cent sla 2.0013.10, prei f 8.00 8 40 uien 3.007.50, spruiten 36 40 cent, boerenkool 914 cent. LEIDEN. 10 Nov. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren. 3 slachtkalveren. 95 kalf en melkkoeien. 233 varekoeien e a„ 175 vette koeien. 55 vaarzen, 38 pin ken, 57 graskalveren. 6 vette kalve ren 74 nuchtere kalveren, 19 vette schapen. 58 vette lammeren, 30 veu- gen. 219 metvarken, 474 biggen, 5 paarden en 24 bokken of geiten. Kalf- en melkkoeien f 650975 en varekoeien 425725. handel kalm; vette koeien f 600—990, f 2.45—2,70 per kg., vaarzen 500810, pinken 310475, graskalveren 175315, nuchtere kalveren f 3570. vette schapen 65110, vette lammeren 60—90 handel slepen mestvarkens 5985. en biggen 2545 handel stug bokken of geiten f 3035, han del matig. Kaas. Aangevoerd 52 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas- Totaal 57 partijen. Prijzen: Goudse le soort 2.12—2 17 en 2e soort f 2.08 2.11, Leidse kaas le soort 1.94— 2.01 per kg. Handel matiri

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3