Alle belasting-ontwerpen goedgekeurd Winkel-omzetten stegen in September over gehele lijn LAXEER-AKKERTJES Mondbehandeling onder narcose DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 L)E I.E1USE COURANT TWEEDE BI .AD - PAGINA 1 Tweede Kamer De huisvesting van gerepatrieerden Bij de artikelsgewijze behande ling in de Tweede Kamer van het ontwerp-wet op de personele be lasting verdedigde de heer HQOG- CARSPEL (C.P.N.) 'n aantal amen dementen, waardoor hij o.m. het aant*l gemeenteklassen wilde terug brengen van negen op drie. In zijn antwoord erkende de mi nister van Financiën, de heer LIEF- TINCK, dat de klas-indeling op kor te termijn onder de ogen moet wor den gezien, maar dan in het kader der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Hij ontried de amendementen en aan het einde van zijn rede zeide hij, dat ze on aanvaardbaar waren. De amende menten - van de heer Hoogcarspel werden verworpen, met slechts de stemmen der C.P.N. voor. De artike len van het ontwerp werden z.h.s. goedgekeurd. Hierna zijn alle belastingontwer pen aangenomen. Dat tot verlaging der inkomstenbelasting en loonbe lasting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het ontwerp tot verhoging en technische herziening der omzetbe lasting met 59 teven 26 stemmen (V.V.D.^ A.R., C.P.N., K.NP. en S.GDe wetsontwerpen tot wijzi ging en aanvulling van de registra tie-wet 1917 en van de Zegelwet 1917 werden z.h.s. goedgekeurd. AetherU a nken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Schoolradio. 10.05 Sympho- nie-orkest. 10.50 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinbouw-mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gevarieerd programma 14.45 Lichte muziek. 15.00 School radio. 15.30 Populaire muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Me- tropole-orkest. 18.18 Katholiek sig- naa Amerikaanse en Indonesische commentaar. 18.30 Populair concert. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuiws. 19.15 Regerings uitzending: „Ver klaring en toelichting." 19.45 Zang en orgel. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Amu sementsorkest. 21.00 Brabants half uur. 21.30 Kamerorkest en solist. In de pauze: (21.55 Opbouw in lief de," causerie). 22.30 „Als die van ons,' causerie. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws m 22 24.00 Gra™ 7 00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis" causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas-bariton en piano. 11.10 Radio feuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Orkestconcert 12.30 Land- en tuin- Ibouw-mededelingen. 12.33 Sport- praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO- allerlei. 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. 15.40 „Kan het Christendom er nog tegen op?" causerie. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogramma. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 .„Denk orp de bocht." 19.00 Kinderkoor. 19.15 Pr ij zenpraatje. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 19.50 Berichten.. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Cello en piano. 20.35 „De gods dienst en het moderne leven," cau serie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De^ ducdalf." 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Avondwijdling. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A. tot Z.," causerie. 23.30—2400 Gram met aantekening, dat de C.P.N. ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd. Het wetsontwerp op de personele belasting werd aangenomen met 80 tegen 5 steirfmen (C.P.N.). Nadat een paar wetsontwerpen van eenvoudige aard zonder beraad slaging of stemming waren goedge keurd, is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp van wet tot Huisvesting van Gerepa trieerden. De heer DE GRAAF (K.V.P.) be pleitte de noodzakelijkheid dat ten spoedigste geeigende maatregelen ten behoeve der gerepatrieerden worden geëffectueerd. Spr. vond het ontwerp te summier van opzet en hij had enige bedenkingen, o.a. we gens aantasting der gemeentelijke autonomie en wegens de „langduri ge" inhoud van het begrip gerepa trieerde. Ter ondervanging van deze bedenkingen had hij een amende ment ingediend. De rechtszekerheid der gerepatrieerden wilde hij zo veel mogelijk in de wet zien veran kerd. Opeenhoping van gerepatrieer den in bepaalde gemeenten wilde hij bestrijden en ook moet doorkrui sing van gemeentelijke plannen door de Rijksinspectie worden voorkomen De heer ALGERA (A.R.) merkte op, dat de huidige situatie een ge volg is van de regeringspolitiek. Het volk moet de lasten der huisvesting van gerepatrieerden dragen, maar spr. betwijfelde of dit besef wel in voldoende mate bij regering en volk aanwezig is. Hij noemde het wetsontwerp" een bijdrage tot rege ling van het probleem naar een on volledige bijdrage. De heer TEN HAGEN (Arb.) ves tigde de aandacht op de grote moei lijkheden voor de gemeente Den Haag tengevolge van de grote trek van repatrierenden naar die stad, waar veel clandestiene inwoning is. Tegen zes uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. Vrees voor prijsverhoging dreef fot aankoop van kleren en schoenen Na de omzetdaling in de vooraf gaande maand trad in vele branches van de detailhandel in September jl. een belangrijke stijging op. Zulks blijkt uit de gegevens, welke door het Economisch Instituut voor den Middenstand werden gepubliceerd met betrekking tot het oihzetverloop in deze maand. Allereerst kan worden opgemerkt, dat aan de voorraadvorming van het publiek nog geen einde is gekomen. Daarnaast hebben in September j.l. andere factoren het publiek tot ko pen aangezet. De voordurende stij ging van verschillende grondstoffen- prijzen deed bij velen de vrees ont staan, voor verdere prijsverhogingen van allerhande eindproducten en zulks leidde er toe, dat de aankopen voor het komende winterseizoen vroeger werden verricht dan in an dere jaren. Met name in de detail handel in schoeisel en in textiel ver oorzaakte een en ander een aanzien lijke omzettoeneming. Ook in het kruideniersbedrijf, de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen, de detailhandel in tabaksfabrikaten en het drogis- tenbedrijf bleven de omzetten hoog Bij de beoordeling der omzetcij fers over September jl. dient reke ning te worden gehouden net de omstandigheid, dat deze maand een Zaterdag meer telde dan de vooraf gaande maand. In de volgende tabel zijn de index cijfers opgenomen voor een aantal branches over de maanden Augus tus en September 1949 en 1950. Indexcijfers betreffende het geld- omzetverloop in de detailhandel m iddenstandszaken 1949 1950 tranche Sept. Sept. Kruideniersbedrijf 112 138 Detailhandel in textiel 138 222 Detailhandel in meube len en aanverwante ar tikelen 136 169 Detailhandel in schoeisel 78 147 Drogistenbedrijf 108 129 Detailhandel in tabaks fabrikaten 124 146 (Basis: 1/12 jaaromzet 1947 100.) In alle vermelde branches was de September-omzet in 1950 belangrijk hoger dan die in 1949. Hierbij dient te* worden opgemerkt, dat prijsstij gingen mede tot deze omzetvermeer dering hebben bijgedragen. Indien de internationale spannin gen zullen zyn geweken en de spaar gelden van grote bevolkingsgroepen geheel of ten dele verdwenen zijn, zal met een dalend omzetverloop in tal van branches moeten worden re kening gehouden. Indien het omzetverloop in een aantal branches wordt nagegaan, dan kan het volgende worden opge merkt. In het kruideniersbedrijf werd ten opzichte van Augustus een omzet stijging geboekt van gemiddeld 10%, waardoor de omzetten slechts een fractie lager kwamen te liggen dan in Juli van het lopende jaar. Deze omzetvermeerdering was het sterkst in de grote steden van ons land (19%) en het geringst in de dorpen en op het platteland (4%). Vergelijking van de omzetten in September jl. met die in de over eenkomstige maand van 1949 brengt aan het licht, dat in dit opzicht een omzettoeneming werd genoteerd van 23%. In Juli en Augustus be droeg de omzetstijging ten opzichte van de gelijknamige maand in 1949 resp. 19% en 16%. Het omzetverloop in het slagers- bedrijf kon in September niet on gunstig worden genoemd. In deze branche was de omzet in de deelne mende bedrijven 15% hoger dan in de voorafgaande magnd. Zulks dient te worden gezien als een normale seizoenfluctuatie, welke verband houdt met het feit, dat het vleesver bruik in de zomermaanden steeds lager is dan in de overige maanden van het jaar. In vergelijking tot de corresponde rende maand in 1949 werd een om zetstijging behaald van 66%. In het voorgaande werd reeds op gemerkt, dat de omzetten in de de tailhandel in textiel in September jl. hoog waren. De September-omzet was niet minder dan 63% hoger dan die in de voorgaande maand, terwijl de toch reeds hoge omzet in Juli 1950 werd overtroffen met 14% Ook de omzetvermeerdering ten opzichte van September 1949 was belangrijk en wel 61%. Evenals bij het kruideniersbedrijf kan worden opgemerkt, dat bij de textielhandel de kooplust het grootst was ih de gtote steden en het ge ringst in de dorpen en op het platte land. Van de tot deze branche behoren de groepen speciaalzaken was het omzetverloop ten opzichte van Aug het gunstigst in de winkels in da- mesconfectie, in dameshoeden en in dames- en herenstoffen, in welke een omzetstijging werd genoteerd van resp. 159%, 108% en 107%. Ook in de speciaalzaken in heren- en jongensconfectie, in bedrijfskleding en in wol e.d. was de omzetvermeer- derin evenwel belangrijk. Ten opzichte van de overeenkom stige maand in 1949 werd de groot ste omzetstijging geboekt in de he ren- en jongensconfectie- en de be drijf skledingzaken t.w. van resp. 105% en 83%. Ook in de detailhandel in schoeisel kon een aanzienlijke omzetvermeer dering worden waargenomen De to tale geldomzetten (inclusief repara tie en bij artikelen) vertoonden ten opzichte van Augustus een stijging van 73% en van September 1949 zelfs van 88%. De geldomzetten in schoeisel wa ren 87% hoger dan in de vooraf gaande maand en 104% boven het niveau van de corresponderende maand in 1949. De stijging der pa- renomzetten bedroeg in de deelne mende middenstandszaken resp. 58% en 67%. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel was in September jl. f 17,08 tegen f 14,36 in Augustus 1950 en f 13,97 in September 1949. De geldomzetten in /het banket bakkersbedrijf lagen in Augustus en September jl. op gelijke hoogte, d. w.z. 2% hoger dan de gemiddelde maandomzet in 1947. De September- omzet was in 1950 4% hoger dan die in 1949. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit trad een omzetda ling in en wel van 3%, hetgeen kan worden aangemerkt als een norma le seizoen-schommeling. De omzet bleef echter in September j.l. nog 10% boven het peil van die in de zelfde maand van het vorige jaar. Het einde der vacantie en het be ginnen van het nieuwe schooljaar bracht in de kantoorboekhandel een omzetstijging met zich, welke ten opzichte van Augustus 35% bedroeg. In 1949 werd van Augustus op Sep tember een omzetvermeedering ge noteerd van 29%. De omzet in September van het lopende jaar was 19% hoger dan die in September 1949. In de detailhandel in zuivelpro ducten lopen de omzetten in 1950 van maand tot maand niet sterk uit een. In September was sprake van een omzettoeneming van 3% ten op zichte van Augustus jL en van 10% ten opzichte van September 1949. Het omzetverloop in de detailhan del in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen kon in September niet onbevredigend wor den genoemd, daar de omzet 10% hoger was dan die in de voorafgaan de maand. 1949 waren de omzetten in Augustus en September gelijk. In glas, aardewerk en porcelein alsmede in huishoudelijke artikelen kon omzetstijging worden geconsta teerd, terwijl de omzetten in luxe artikelen, speelgoederen en electri- sche artikelen een daling vertoon den. In deze branche was de omzet in September jl. 22% hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949. Mede tengevolge van een prijsver hoging /an witbrood liepen de om zetten in het bakkersbedrijf in Sep tember op met 6%, waardoor een niveau werd bereikt, dat 13% hoger was dan dat in de corresponderende maand van het voorafgaande jaar. In de detailhandel in tabaksfabri katen stegen de omzetten /an Aug. op Sept. met gemiddeld 11% In de voorgaande maanden van 1950 be reikten de omzetten nimmer en in 1949 slechts in December een om vang als in September jl. De groot ste omzetvermeerdering in laatstge noemde maand vond plaats in tabak (17%). In de grote steden van ons land waren de extra aankopen groter dan in de kleingre plaatsen. In vergelfjking tot de gelijknamige maand in 1949 bedroeg de in deze branche geboekte omzetstijging 18% De omzetten in de detailhandel in DE BRUG BIJ ZALTBUMMEG WORDT INGERICHT VOOR DUB BEL SPOOR. De spoorbrug bij Zaltbommel, die het tot nu toe steeds met enkel spoor heeft moeten doen, wordt thans voorzien van dubbel spoor. De eerste van de vier over spanningen is gereed, en men is nu bezig met de constructie en monta ge van de tweede overspanning Een overzicht tijdens het werk; op de voorgrond de bestaande brug voor enkel spoor. meubelen en aanverwante artikelen liepen ten opzichte van Augustus op met 33%. Ook hier was sprake van een vervroegde aankoop van het pu bliek uit vrees voor een verder aan trekken van de prijzen. De Septem ber-omzet was in de middenstands zaken in 1950 24% hoger dan die in 1949 In de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken ver toonden de omzetten in September een stijging van 10%. Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 constateert men een omzettoe neming van 8%. In de handel in ijzerwaren en ge reedschappen lagen de geldomzetten in September evenals in de voor gaande maand op een hoog peil. De in September jl. behaalde omzetstij ging bedroeg ten opzichte van Aug. 16% en van September 1949 38%. Het rfjwielbedrijf zag de geldom- OnfeÉMen Onschadelijk werken tegen verstopping zet in September jl. teruglopen met 9%. Ook in deze branche werd de omzet van September 1949 belang rijk overtroffen en wel met 28%. In het drogistenbedrijf werd in September een omzet behaald, welke 7% hoger was dan die in de vooraf gaande maand. De hoogte van Juli jl. kon echter niet worden bereikt. Ten opzichte van September 1949 bedroeg de omzetvergroting circa 19%. De totale omzetten in het kappers- bedrijf bleven enige procenten be neden die in Augustus jl., maar wa ren hoger dan in de gelijknamige maand van 1949. In de herensalons steeg de omzet ten opzichte van Augustus met 2% en van September 1949 met 10%. In de damessalons was de omzet 8% lager dan in de voorgaande maand, maar bleef ho ger dan die in lezelfde maand van 1949. De parfumerieën-omzet bleef 5% beneden het niveau van Augus tus 1950. De omzet in September 1949 werd echter nog overtroffen met 4%. Ook in de speciaalzaken in parfu merieën, cosmetische en toiletarti kelen trad ten opzichte van Augus tus enige omzetdaling op. Zulks ver hinderde evenwel niet, dat in verge lijking tot de overeenkomstige maand in 1949 nog een omzetstijging werd genoteerd van 12%. In het opticiënsbedrijf was de Sep tember-omzet 7% hoger dan die in Augustus jl. en ruim 1% hoger dan die in September 1949. Voor het verkrijgen van uitvoerige gegevens betreffende het omzetver loop in de vorenbesproken branches kan men zich in verbinding stellen met het Economisch Instituut voor de Middenstand, Koninginnegracht 53, 's-Gravenhage. Justitieël onderzoek naar sterfgeval te Zevenhoven De Officier van Justtie bij de recht bank in Den Haag heeft een onder zoek gelast naar de dood van de 27- jarige M. L. K. te Zevenhoven, die zoals Zaterdag jL door ons werd bericht na een mondbehandeling onder narcose niet uit deze narcose is ontwaakt. Van medische zijde werd aan „Trouw" medegeeeld, dat de ernst van dit geval reeds genoegzaam blijkt uit het ingrijpen door de jus titie. Het moet waarschijnlijk wor den geacht, dat ook het tuchtcollege van de Kon. Maatschappij voor Ge neeskunst zich met deze zaak zal be zighouden. In het algemeen blijft aan iedere toediening van narcose, welkè deze ook is, gevaar verbonden, zo zeide men ons. Behoorlijke en ver antwoorde voorzorgsmaatregelen zijn daarbij gewenst. In het algemeen moet voorts worden gewaarschuwd tegen instellingen, die door een re clamecampagne veel van zich doen spreken en die op luidruchtige wijze mondbehandelingen propageren, wel ke patiënten aangenamer voorko men, dan de meer gelijke en conser- iwtoCt steêds <?rtóikye4sbcicijy,d/ f2.- per literfl&j^rcuuft Uw wirdcelier. vatieve methoden. Dat zich aan zul ke instituten artsen en tandartsen verbinden, achter wie de onbekende eigenakr of directeur van een dus danig in stituut zich verschuilt, be treurt de Kon. Mij. vor Genees kunst. Zou de bewuste arts of tand arts inderdaad de gedegen kennis be zitten en de vaardigheid meester zijn, welke voor de zo aangeprezen behandeling noodzakelijk is, dan zou hij zich toch op waardiger wijze een bestaan kunnen verschaffen. Ten slotte wilde men van medi- eigenaar of directeur van een dus danige niet van gevaar ontblote be handelingen een klimaat geschapen wordt door de omstandigheid, dat in het algemeen een tandarts-behande ling tegen een prijs, die voor de mas sa der bévolkinp is on te brengen, ontbreekt. ZELFPORTRET VAN REMBRANDT TERUG NAAR NEDERLAND. Op de gisteren te Londen gehou den veiling werd het beroemde „Do- verdale" zelfportret van Rembrandt, bekend o.a. van de Rembrandt-ten- toonstellingen in Burlington House (1929) en het Rijksmuseum te Am sterdam (1935) voor 21000 pond door de kunsthandelaar Kees Hermsen uit Den Haag voor Nederlandse re kening aangekocht. Het schilderij zal in bruikleen aan het Rijksmu seum te Amsterdam worden afge staan. &en cfctuiqe1 die niet t pxak _1 Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. '-an Ve*sen). 2) De man was dood. Maar hoe was hij gestorven? Was hij door een of andere oorzaak doet gevallen, of was hij vermoord? Ik kon geen zichtbaar letsel constateren. Al wat ik bij het kortstondige licht van 'n lucifer kon zien was, dat zijn kle ren, glommen van het regenwater; een omstandigheid, waardoor bloe ding niet gemakkelijk was vast te stellen. Toen de lucifer uitging, stond ik op en keek enige ogenbblikken om laag, naar de op de grond lliggende gedaante met het gelaat naar bo ven gericht, waarop de zware re gendruppels uit de bomen neervie len. Een gevoel van natuurlijk ont zag vermengde zich met de belang- stelling^ van mijn beroep, bij de be schouwing van dit tragisch toneel. Het laatste spoorde mij aan, mii zonder uitstel te vergewissen, wat de oorsaak van de dood was en wer kelijk wilde ik een aanvang maken, om een grondig onderzoek naar 'n wond of letsel te doen, toen het mij als het ware werd ingefluisterd, dat het niet goed is, om te middernacht op een afgelegen plaats met een dood mens alleen te zijn mis schien wel een vermoord mens. Had hy enig teken van leven gege ven, dan was mijn plicht duidelijk genoeg geweest. Zoals de zaken nu stonden, moest ik handelen met het oog op mijn eigen veiligheid. Tot deze conclusie gekomen, wierp ik 'n laatste blik op de bewegingloze ge daante en verwijderde mij vlug huiswaarts. Toen ik de hoek van Millfield Lane omsloeg naar Highgate Riss, zag ik aan de overkant een politie agent onder een boom staan; zijn natte gummijas glinsterde in het licht van de nabijstaande lantaarn. Ik stak de weg over en toen hii be leefd met zijn vingers aan zijn helm sloeg, zei ik: „Ik geloof, dat er iets bijzonders gebeurd is in de laan; ik heb zojuist het Tijk van een man op d<- grond zien liggen. De agent scheen wakker te wor den ..Bedoelt u dat die man dood is, mijnheer?" vroeg hij. „Ja. hij is zonder de minste twij fel dood," antwoordde ik. „Waar ergens heeft u het lijk ge vonden?'" informeerde de gent. „In het smalle gedeelte, vlak bij de stallen van Mansfield House." „Dat is nog al ver weg," zei de politieman. „U kimt beter met mij meegaan en aan het politiebureau ei kennis van geven. Weet u zeker, dat hij dood was, mijnheer?" „Ja daaraan heb ik absoluut geen twijfel. Ik ben dokter," voegde ik er enigszins trots aan toe (Ik was pa- drie maanden in praktijk, dus dus het was nog een nieuwtje voor mij). O, ja mijnheer?" zei de agent met een blik op mijn doornatte plunje, „dan heeft u het lijk zeker onderzocht, veronderstel ik." „Voldoende om te constateren, dat de man dood was, maar ik heb niet 'naar de oorzaak gezocht." „Neen, dat begrijp ik. dokter Dat kunnen ij later wel uitzoeken." Terwijl wij spraken, liepen wij langzaam de heuvel af en za? ik, dat hij van tijd tot tijd onderzoe kend naar mij keek. Toen wij on?e- vpor Kpneden waren, verschenen er plots°ling twee gedaanten in water pront jassen. „Ha. zei de agent," dat treft. Hier is de insnecteur met een hoofdagent. Hii srorak hen aan, toen zij na derbij kwamen en verhaalde hun in het kort, //at ik hem had mede gedeeld. „Weet u zeker, dat die man dood was?" vroeg de inspecteur, terwijl hij mij scherp onderzoekend gade sloeg. „Doch daar over behoeven wjj hier niet te staan redeneren; agent haal jij een brancard en breng 'm zo spoedigmogelijk. Ik moet u lastig vallen, mijnheer en u ver zoeken mee te eaan, om mij te wij zen, waar het lijk is. Leen mijnheer je regenjas, agent; aan het pollitie- burean kan je een andere krii«?en. Gretig accepteerde ik de flinke jas. want de regen scheen van geen ophouden te weten, en keerde met de inspecteur op mijn schreden te rug. Terwijl wij samen door de laan plasten in het diepe' duister van de nacht, overstelpte de insnecteur mij met allerlei rechtskundige vragen. „Hoe lang denkt u, dat de man dood was?" „Niet lang, denk ik, het lijk was nog slap." „Heeft u geen tekenen van ge weld bespeurd?" ..Neen, er was geen zichtbaar let sel." „In welke richting wandeldie u, toen u oo het lijk stuitte?" „Dezelfde weg, die wij nu nemen; natuurlijk kwam ik ttirect deze tezen weg terug.' „Heeft u iemand ontmoet, of ge zien in de laan?" „Geen sterveling," antwoordde ik. Hij scheen mijn antwoorden enige ogenblikken te overdenken en daarna kwam de vraag, die ik reeds verwachtte. „Hoe kwam u op dit ongewone nachtelijke uur in de laan?" „Ik maakte een wandeling,"' ant woordde ik, zoals ik gewoon1 ijk bijna iedere avond doe. Regelmatig eindig ik om elf uur 's avonds met studeren, dan gebruik ik miin sou per en maak voor ik naar bed een wande'ingetje; meestal in Mill- fie'd Lane. Sommige agenten zullen zich wel herinneren mij ontmoet te hebben. Dez~ verwarm*? scheen hem te bevredigen, want hij ging op dit on derwerp niet verder door en wjj plasten enige ogenblikken zwijgend verder. Eindelijk ingen wij door de witte paaltjes en toen wij in het smalle eedeelte van de laan voort liepen, vroeg de insnecteur: .Nu 7.ijn we er zeker haast, is het niet?" „Ja," antwoordde ik, „het liik ligt einds in de bocht van de weg voor ons." Ik tuurde in de duisternis naar den vorm van de schoen, die het eerst mijn aandacht had getrokken, doch ik was niet in staat het ding te onderscheiden. Zelfs niet, toen wij meer nabij kwamen; en op het ogenblik, dat wij bij de bocht wa ren, bleef ik. stom van verbazing, plotseling stilstaan. „Wat scheelt er aan?" vroeg de inspecteur. „Ik dacht, dat dit de plaats was, die u bedoelde."' „Dat is het ook," antwoordde ik. „Dit is de plek. waar het lijk lag; hier dwars over het oad, met een voet vooruitgestoken. Het moet door iemand vervoerd zijn." Een ovenblik keek de inspecteur mij onaangenaam scherp aan. „In ieder eeval is het er nu niet," zei hij, en als het vervoerd is, moet het in rlo H~htin? van Hampstead Lane zijn. Wij kunnen beter maar onmiddellijk -mém zoeken. Zonder antwoord af te wachten ging hij met versnelde nac \rr>^ en volgde ik hem Wij volgden het slingerende pad van de laan, tot wij oo de weg van het oude portiershuis kwamen, zon der en'® snoor van het vermiste lijk te ontdekken of een mense'nk we- •mn te ontmoeten. Daarna keerden wij op onze schrprten t^ruv en toen «/ij oonipuw hii de bocht, kwamen -faar ik het liik had ontdekt, hoor -'en wij vlugge afgemeten voetsta pen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5