«eiose hutspot//}' Leidse invaliden hebben nu een eigen oefenschool Leidse jongens spelen de hoofdrol in een Jeugdfilm DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA VOORTREFFELIJKE DEMONSTRATIE He IET KLATEREND APPLAUS dat door de zaal ging, hartelijk en wel gemeend, was een enthousiast bewijs van de grote bewondering, die men koesterde voor hetgeen zes invaliden uit Den Haag in de gym. zaal presteerden. eHt was 'n demon stratie, die gisteravond in de Ge meentelijke H.B.S. werd gegeven, ter gelegenheid van de opening van de „Loop- en Oefenschool" van de Alg. Ned. Invaliden Bond, afd Lei den en Omstreken, Een demonstra tie, die niemand had durven ver wachten. Zó tip-top afgewerkt, zó voortreffelijk van stijl, dat menige man, gezond van lijf en leden, jaloers zou kunnen zijn op zóveel lichaams- beheersing. Een resultaat, dat slechts vei'kregen kon worden met lang durige training in ijzeren volharding. Alle lof voor de Haagée heren, die dit, blijkens hun kunnen, wisten op te brengen! Goede propaganda Was er een levendiger propagan da mogelijk op deze openingsavond? Er konden toespraken zijn en uiteen zettingen. deskundig en hartelijk ge meend, maar niets was zó welspre kend als deze demonstratie. Dit wil niet zeggen, dat de toe spraken overbodig waren! Het gro te aantal belangstellenden was op dit gebied volslagen leek en het was daarom zeer nuttig, dat de heer J. C. Livinston, landelijk voorzitter, een uiteenzetting gaf over het doel van deze loop- en oefenschool: li chamelijke, geestelijke en sociale heropvoeding van lichamelijke inva liden, De school in Leiden twee de in Nederland begint met een cursus voor mensen, die een been missen, Spoedig zullen ook cursus sen gegeven worden voor andere ge- brekkigen. Maar dan zal eerst het werkmateriaal moeten worden uit gebreid, al, is de Leidse afdeling zeer erkentelijk voor wat reeds door per sonen en instellingen is geschonken, o.a, een massagetafel door het St. Elisabeth Ziekenhuis. De heer H. P. Pannekoek, voor zitter van de Leidse afdeling, sprak in de aanvang een welkomstwoord en wees er op, dat een zwemcursus. wegens practische moeilijkheden, nog even op zich laat wachten ^Tadat dr. C. P. van Nes, orthopae- c chirurg, directeur van de An- n. Jiniek en privaat-docent voor orthopaedie, de medische kanten van deze school belicht had (wij schreven er Zaterdag 1.1. reeds uit voerig over) was het woord aan weth. St. Menken, om de officiële opening te verrichten. Waardering van Gemeente- De wethouder, achtte het een eer volle taak, namens het Gemeentebe stuur deze school te mogen openen, ■om daarmede te getuigen van de grote waardering, die het Gemeente bestuur heeft voor het werk van de Bond. Temeer, omdat in dit geval niet bij de Gemeente werd aange klopt om subsidie, zoals vaak het ge val is, wanneer op sociaal gebied iets gedaan moet worden. Hier heeft men het zelf gedaan! Spr, wenste de ichool veel succes, hoopte op goede resultaten en gaf de verzekering, dat net Gemeentebestuur met grote be langstelling het gehele werk van de revalidatie volgt. De heer J. B. Seters, die met mej. Kauier van Koophandel H M. Simonis treedt af als vice-voorzitter A. van Dorsten (beiden van het Ned. Genootsch. van Heilgymnastiek, Massage en Physietechniek) de lei ding over deze school heeft, gaf een korte uiteenzetting over de practi sche methode, die wordt gevolgd. Enige van zijn pasbegonnen Leidse leerlingen demonstreerden op de trektafel en aan de brug, waarna de Haagse leerlingen, die reeds langer geoefend zijn, enige demonstraties gavenaan ringen en wandhek. Zij speelden een behendig balspel en gaven tenslotte een nummer touw- springen en touwtrekken weg, waar voor het enthousiaste apllaus los barstte, zoals wij boven reeds be schreven. Na de pauze sprak dr. H. F. Wol- ters, medisch adviseur voor de re validatie van de A.N.I.B., nog overiT:11- UI1' de belangen van deze training I eenwording van Europa. Ook werd nog het woord gevoerd door mr. Vergracht namens de mi nister van Sociale Zaken, die de stappen van de Bond voor deze re validatie uiteenzette en de initiatief nemers dankte voor het reeds ver- riente werk. DELFTSE HOGESCHOOL Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen natuurkundig ingenieur de heer J. H. Janssen uit Leiden. JUISTE METHODE NAAR EENWORDING VAN EUROPA? Men schrijft ons: De Leidse studenten J W. Hart man en H. van Vloten, die in con tact hebben gestaan met de heren Marcel Mille en prof. Michel Mous- khély, zijn tot de conclusie gekomen, dat de door deze Franse heren gelei de actie aan de Frans-Duitse grens op 6 Aug. jl. de beginselen van de democratie tart en derhalve niet kan bijdragen tot een democratische één wording van Europa. Het is waarschijnlijk, dat de mees ten van de studenten, die deelnemen aan deze actie meer gedreven wer den door een zucht naar sensatie, dan door een oprecht verlangen bij te dragen tot de eenheid van Europa. De beide Leidse studenten spreken de hoop uit, dat in den vervolge geen Nederlandse studenten deelnemen aan acties, op touw gezet door bo vengenoemde Fransen, waarmede de Europese zaak niet gediend wordt- Ter verduidelijking van boven staande voo- on-ingewijden nog het volgende: Op 6 Augustus zijn onder leiding van bovengenoemde Fransen vier honderd strudenten van Duitse en Franse zijde opgetrokken naar het grensplaats je Germanshof. Zij hebben daar de grenspalen afgebooken en venbrand en de Europese vlag gehe sen om te demonstreren voor de Zoals in onze vorige editie reeds vermeld, is de heer F. C. de Hosson gisteren gekozen tot voorzitter van de Diocesane Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. Tijdens een kort onderhout, dat wij /andaag met de nieuwe voorzitter mochten hebben, deelde hij ons mede dat het in zijn voornemen lag te be danken als voorzitter van de Kath. Middenstandsbond, afd- Leiden. Als bondsvoorzitter", aldus de heer de Hosson, „is het beter dat men bo ven de afdelingen staat Bovendien ontbreekt het mij aan tijd om deze functie in Leiden nog langer te blij - vervullen." Het ligt echter niet in de bedoeling van de heer de Hos son, om als gemeenteraadslid van Leiden te bedanken. Sprekend over de nieuwe werk zaamheden, die de functie van Bonds voorzitter de heer de Hosson zullen opleggen, wees hij er op, dat deze positie nog rneer daadwerkelijk be zighouden met de problemen rondom de Middenstand vereist. Bovendien natuurlijk veel representatiewerk. In December a..s zal de Ned. R. K. Middenstandsbond het 35-jarig be staan vieren. Aan dit feest zal bij zondere aandacht worden besteed, in verband met het feit, dat het 25- LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Tautomeric bij Chi- nonoximen" de heer A. Schors ge boren te Rotterdam en thans wo nende te Leiden. In het Rijksmuseum voor Volken kunde Steenstraat la Leiden, wordt binnenkort begonnen met de lezin genserie 19501951 met lichtbeelden. Het programma luidt: 1. Donderdag 23 November 1950: Dr P. H Pott: Tibet's betekenis in de wereld 2. Donderdag, 1 Februari 1951: dr. G V/. Locher: Het oude Mexico en zijn kunst. 3. Donderdag 8 Maart 1951: dr S- „De Club van de Zwarte Panter'1 Wanneer ergens een gebrek wordt geconstateerd, een groot en drin gend gebrek, dat schreeuwt om een oplossing, dan moet men dankbaar zijn, voor de minste poging zelfs, die wordt gedaan <pn dat gebrek op te heffen. Wanneer er, inplaats van eindeloos gepraat en geschrijf, een daad wordt gesteld, dan ver dient de steller alleen al lof voor zijn poging. Hoeveel te groter moet die lof zijn. wannepr de poging bo vendien geslaagd is, althans een flinke stap is, op de lange weg naar het verre Zo willen we het initiatief bezien, dat pater Raymond van Sasse van Ysselt o-f.m. nam, toen hij als di recteur van het Don Boscohuis in Leiden een scenario schreef voor de jeugdfilm, waarin hij de jongens van zijn huis de hoofdrollenliet vertolken. „Brabant-film" durfde de productie aan en nodigde gistermor gen in het Casino-theater een groot aantal gasten, om de „wereld-pre- miere" van „De Club van de Zwarte Panter" te gaan zien. Deze ging dus niet uit van de Stichting voor Kath. Soc Jeugdzorg. Het is een verhaal, waar we i'eeds eerder over schreven, echt voor Jon gens. die geen documentaire willen zienmaar een pakkende geschiede nis. waar spanning en sensatie in zit. Die heeft de scenario-schrijver regisseur er in weten te leggen, ver mengd met een tikkeltje paedago- gie. die er gelukkip' - niet met dikke l-^fen bovenop ligt. De Zwarte Panter is een jongen, die ontdekt, dat z'n vader een dief is. Aangifte bij de noli-ie doen dat durft Nu zoals bekend de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden per 1 Jan. 1951 weer in volle functie zal treden, moet in de ver schillende bestuursfuncties opnieuw worden voorzien. Naar wij vernemen zal <Je heer H. M. Simonis met in gang van die datum aftreden als vice voorzitter, welke functie hij sedert 19,34 bekleedde. In deze kwaliteit heeft de heer Si monis een werkzaam aandeel gehad in de Bemiddelingscommissie van het Crisis-credit vöor de Midden stand van Rijnland. Als voorzitter van de afdeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel was de heer Simonis tevens voorzitter van de commissie die het voorbereidende werk ver richtte tot oprichting van het Rijn lands Borgstellingsfonds. De heer Si monis was. ook weer door zijn func tie in de Kamer, voorzitter van de Stichting Persgasstation te Leiden, welk gebouw op 6 Juni 1941 aan de Hooge Ryndijk in gebrnik genuomen werd. Bij het officiële afscheid van de heer Simonis zullen wij gelegen heid hebben op dit alles nog nader in te gaan. OEGSTGEEST „Kunst en Genoegen". „Kunst en Genoegen" gaf een opvoering in gebouw Irene van „De fabriek brandt". Ook deze keer heeft regis seur Trijselaar met zijn groep een uitstekende vertolking gegeven van dit stuk, waarin de zieke zoon van een fabrieksdirecteur de fabriek een f felle haat toedraagt. Hij ziet die als i een hinderpaal vooi het ge! uk van het gezin en vooral van zijn eigen geluk, de liefde voor de dochter van de groot-aandeelhouder. Deze haat leidt er toe dat hij de fabriek in brand steekt en als gevolg van de in spanning sterft. De huisknecht, die hem jarenlang verzorgd heeft, houdt dg naam van de zoon onbesmet door zelf de schuld op zich te nemen. De rollen in dit niet gemakkelijke speelstuk waren bijna zonder uitzon dering in zeer goede handen, waar bij we op de eerste plaats denken aan de zieke zoon Bob, die zeer door leefd werd uitgebeeld. Daarbij slo ten zich de huisknecht Jacques en Eva, de dochter van de aandeelhou der, op uitstekende wijze aan, en ook de overige medespelenden droe gen het hunne bij tot het slagen van dit stuk, waaraan ook de keurige verzorging van décors en toneelaan kleding meewerkte. Oud-burgemeester Baumann, die het beschermheerschap had overge dragen aan zijn opvolger, burge meester du Boeuff, dankte de ver eniging voor de prettige samenwer king en prees het streven om steeds hoger te willen gaan. Burgemeester du Boeuff dankte voor het aanbie den van het beschermheerschap. Aan mevr. Baumann en mevr. du Boeuff werd een bloemstuk aange boden. hij niet. In plaats daarvan richt hij een jongsclub op en onder zijn lei ding wordt de bende gevolgd bij een smokkel-affaire per vliegtuig, een trein-overval, enz., waai'bij de jon gens spannende avonturen beleven. Want er wordt gevochten, dat het een lieve lust is. Zelfs de politie moet er aan te pa9 komen,, om de bende ten slotte in te rekenen. Dit alles werd gespeeld op en om het Leidse Rapenburg en in de Noordwijkse duinen. Zoals gezegd spelen de Don Bosco-jongens de hoofdrollen bijgestaan door Noord wijkse politiemannen en enige men sen uit de buurt. Niet zonder fouten. Mogen we dus over het initiatief enthousiast zijn en over de uitwer king niet ontevreden, dan is daar mede niet gezegd, dat aan de film geen fouten zouden kleven. Vanzelf sprekend is een dergelijke film, on der zeer eenvoudige omstandigheden gemaakt, niet zonder gebreken. Ver schillende scènes werden hinderlijk lang gerekt en verloren hun natuur lijkheid, zoals b.v. het gevecht met de dieven, bij een overval op de boerderij. Maar dat zijn critische op merkingen, die dejeugd in volle spanning niet maken zal. Ook over het geluid (de film werd na-gesynchroniseerd) kunnen we niet voor de volle honderd pro cent tevreden zijn. Maar met deze film is een daad gesteld, om een groot probleem op te lossen. Een op lossing, waarmede „De Club van de Zwarte Panter" een bescheiden be gin maakt. Het is hierom, dat wij deze film van harte een goede en succesvolle reis toewensen langs de vele jeugdclubs in Nederland. De jongens zullen er gretig van genie ten. En daar is het toch om' begon nen! F. C. de Hosson treedt af als voorzitter van Leidse N.R.K.M. jal'ig bestaan niet gevierd kon wor den. Voor deze gelegenheid is een Bouwfonds in het leven geroepen, niet alleen bestemd voor een nieuw gebouw in Den Haag. maar meer nog als weerbaarheidsfonds voor de R.K- Middenstand in het gehele land Want het is beslist noodzakelijk, dat de grootst mogelijke aandacht wordt besteed aan de spciale. economische en technische voorlichting aan de le den. Hiermede zal ook de bondsvoor zitter van het Haarlmse Diocees zich bezig moeten houden. „Er zijn momenteel verschillende projecten, die in de bijzondere be langstelling van het Bondsbestuur staan, aldus de heer de Hosson, met1 name een beter georganiseerde ver koop. In vele gevallen is de inkoop reeds verbeterd (meer centraal), maar wat de verkoop betreft, zal de Middenstand nog meer moeten let ten op datgene, wat zij in het groot bedrijf als een bedreiging ziet. Zo zijn er problemen te over, die van deze nieuwe bondsvoorzitter zeer veel zullen eisen. Hoewel het heen gaan een verlies betekent, mag de Leidse afdeling van de N.R.K.M. het zich tot een eer rekenen, dat haar voorzitter tot deze functie werd ge roepen. Kooijman: De plaats van Nieuw-Gui- n-ea in de cultuur van de Pacific. Donderdag. 19 April 1951: dr T. Volker: Waardering van Chinese ceramiek Aile lezingen zullen aanvangen om 8 uur 's avonds. Kosten voor de gehele serie ƒ1. per persoon. Afzonderlijk voo-r elke lezing 0 50 per persoon. Studenten genieten 50 pet. reductie. Men kan zich voor de gehele dan we! voor één lezing opgeven door stortinï? van de toegangsprijs op giro 549638 van de conservator Dr J Keuning, Lei der. De toegangskaarten voor elke lezing worden dan tiidig toegezonden- Kaarten kunnen ook worden afge haald aan het museum tesen beta ling van de kosten voor d° gehele serie lezing, ERGERLIJKE STAND. Geboren: Antoinette Cornelia Ma ria, d. van A. Smiet er, P Schoester; Johanna Cornelia Marijke Petronella Maria. d. van H. W. Speel en J. C Mensen: Mariska Iboja. d. van C. J Boot en M- Molnér; Elizabeth Agnes Maria. d. van A. Bouchier en R. H. M. Köss; Yvonne Renée, d van H. J. Pfaff en W. J. Kuijvenhoven; Arnol- dus Nicolaas Maria, z van L. S. J- Lindenhoff en C. C. Bisschop. Gehuwd: A. Rijsbergen gesch. en J. Rijsbergen gésch 1 A. van Leeuwen wedn. en.G. C- Bo.s wed.; J. Kijk in de Vegte jm en H Teske jd.; W. Jan sen wedn. en W. van den Bosch jd.; W. F. Crama jm en C. Brouwer jd.; J. van Tilburg jm en G E. Faas jd. Overleden; H. J Wallaard wedn. 79 jaar; E. Krook huisvr. van Van der Bingen 83 jaar: F. Suzan. wed. van Toorens 79 jaar: G ^an 't Wout, zoor 3 jaren GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND OCTOBER. Sleutels, handschoenen, vulpotlood speelgoed beertje, halsketting, sjaal, armband, bril, rekenliniaal, porte- monnaie, medaillon, kinder jasje, cape groen, vulpen, ceintuur, klap stoeltje, muntbiljet, duimstok hoofd doek, medaille, horloge, hondenhals band. regenjas, loonzakje met in- houd, kinderschoentje, balpointpen. foto's, «3 stuks), heren jekker, zon nebril, parapluie, horlogelketting, kindermanteltje (beige), autovelg met band, nummerplaat, (auto), mi litaire tas met inhoud, hangertje, broche, kinderstep, passer in étui, wanten, gymschoenen. Engels mili tair zakboekje dashouder, rubber laars, kindersokje, handtas met in houd, herenschoenen, kindermuts, colbertjasje, portefeuille, schuifmaat pijp, zakmesje, parelketting, rozen krans, sigarenaansteker, dop van benzinetank, alpinomuts, schouder tas. étui met inhoud, rijwielhand pomp, wandelstok, herenjas, (grijs), enveloppe inhoud foto's, overhemd, doos met potloden, uniformpet. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie Zonneveldstraat 10 te Leiden op Woensdag- en Zaterdag middag van 14.00 tot 16.00 uur. Prof. dr. A. G. Brom Donderdag 9 November. U weet het: we waren gisteren zeer gehaast En zo kon het gebeu ren, dat wij u niet vertelden, van de heer B. Hoogeveen, die Dinsdagmid dag afscheid genomen heeft van zijn werkkring bij de Sted. Lichtfabrie ken. Directeur Y. Ykema dankte de scheidende timmerman voor zijn stipte plichtsvervulling en de heer J. J. C. Snel, voorzitter van de Hul digingscommissie, bood namens de leden van de Pers.ver. een fraaie klok aan. De collega's waren inmid dels het administratiegebouw bin nengestroomd en drukten de heer Hoogeveen de hand ten afscheid. En de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" gaat het eerste lustrum vieren op Dinsdag 21 Nov. a.s. met de opvoering van „Rimboe in Mo- kum" in „Den Burcht". Na afloop bal. Maar er wachten ons nog meer pleziertjes. Want „Ons Grunnegcr- laand" gaat a.s. Zaterdag, ook al in „Den Burcht" een toneeloavond hou den. De Toneelverainen speult „As zun deurkomt", spul ien drei bedrie- ven deur J. Zijl. Sunt Meerten komt ok. Ja ,ja, Stadskok spreekt een aar dig mondje Gronings Thans verkondigen wij u het gro te feit, dat de „St. Paulusstam van de St. Josephgroep (verkenners van de dek. parochie) binnenkort 15 jaar bestaat. Daar moet u niet te licht over denken, over'die 15 jaar bedoe len we. Want dat is een prestatie! Vandaar dat alle oud-leden van de stam verzocht worden zich vóór 15 Nov. a.s. in verbinding te stellen met V. Th. Fleur, Oude Rijn 106, Leiden. Op de Rijnsburger weg, ter hoogte van de plaats waar de weg thans gedeeltelijk wordt geasphalteerd, vond hedenmorgen een aanrijding plaats tussen een stadstram in de richting Oegstgeest en een militaire vrachtwagen, in de richting Leiden. Alleen materiële schade. En de buurtvereniging „Rondom de Haven" gaf gisteren een feestavond in „Den Burcht", waar voorzitter A. J. v. d. Blom allen verwelkomde. In het cabaret-programma., onwier lei ding van conferencier Nicholls, trad o.a. het jeugd-orkestje „Anadries" met veel succes op. De Rondom de Havenband zorgde voor verdere mu ziek. Bovendien zagen de aanwezi gen enige staaltjes van telepathie, zodat het bij elkaar een genoeglijke avond werd. STADSKOK. Zoals gisteren reeds in het kort vermeld, is dr. A. G. Brom benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Thorax chirurgie te Leiden. Zoals bekend promoveerde prof. Brom 25 October 1.1. bij prof. dr. W. F. Suer- mondt. Voor de komst van prof. Brom i? de leerstoel in de heelkunde ge splitst. prof. Brom zal het hem toe gewezen onderdeel doceren, dat tot dusverre met andere aan prof. Suer- mondt was opgedragen. Tot op heden was prof. Brom assis tent van dr. M. C. A. Klinkenbergh in het Sint Antonius Ziekenhuis te Utrecht. Hij schreef een proefschrift over „De coarctatio aortae en haar behandeling", als resultaat van zijn onderzoekingen bij patiënten, die aan vernauwing (coarctatio) van de lichaamsslagader lijden. Het proef schrift leidt tot de conclusie, dat chi rurgisch ingrijpen bij jonge patiën ten aanbeveling verdient en dat bij ouderen de uitgebreidheid der klach ten in elk geval 'n factor bij de be slissing over het al of niet opereren moet zijn. In het Ziekenhuis te Utrecht zijn reeds twintig lijders aan deze kwaal onderzocht. Een van hen onttrok zich aan de behandeling, een ander werd. door prof. Crafoord geopereerd en de andere achttien door prof. Brom. Het was steeds mogelijk de vernauwing te verwijderen en alle patiënten ->in in leven gebleven. Uit deze resultaten moge blijken, dat de Leidse Universiteit met deze nieu we katholieke hoogleeraar een be langrijke specialist rijker wordt. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De gouden salamander", 18 jaar. Lido: „Stromboli", 18 jaar. Luxor: „Achterdocht", 18 jaar. Trianon: „Malakka", 18 jaar. Rex: „Tokio Joe", 18 jaar. Wat lezers schrijven Boze brief van een lezer. Geachte Redactie, Het is mij in het geheel niet dui delijk, waarom in uw blad de laat ste weken voortdurend stukjes ge plaatst zijn, over die fancy-fair. „In de vrolijcke Arcke," in de Pieter- kerkkoorsteeg 15. Telkens meende ik een aardig nieuwtje ontdekt te hebben en tel kens werd ik teleurgesteld, in zo verre teleurgesteld, dat ik telkens weer iets las, dat ik allang wist. Ik begrijp trouwens niet erg goed, waarvoor al deze drukte gemaakt wordt. De jaarlijkse fancy-fair in de Pie- terkerkkoorsteeg 15 is bekend en be roemd genoeg en goede wijn be hoeft geen krans. Maakt u zich maar niet ongerust, ik kom heus wel a. s. Vrijdag, Za terdag en Zondag „In de vrolijcke Arcke en met mij een respectabel aantal andere belangstellenden uit Leiden en omgeving. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Nov. Groente. Per 1O0 kg.: witte kool 45 09, rode kooi 4.10.10, savoye kool 3.50 7.90, groene kool 5.009.40, boe renkool 614, rapen 6.507 10. prei 815. kroten 46.80, kroten gekookt 816, peen 5.5019 spruiten 1239, aardappelen 8.50, andijvie 518 30. sla 2.8010.60, druiven 4076, witlof 750, spi nazie 1656, tomaten A 1241, per 100 stuks: komkommers 719, bloemkool 842, salade 210.50, knolselderie 715. per 100 bos: pie terselie 5.709.30, selderie 3.50 7.60 bleekselderie 1521, peen 8—23 GOUDA, 9 Nov. Kaas. Aanvoer 176 partijen. Prijzen: le soort 2-10 2.15, 2e soort f 2.052.09, extra kwaliteit tot S 2.18, Handel goed. Laatste Berichten Uigever van „Een-nul voor de rechtbank „Alle bladen en periodieken die puzzles publiceren, waaraan prijzen zijn verbonden, zijn in overtreding", aldus verklaarde mr. W. A. baron van der Feltz, ambtenaar van het O. M. in de zaak tegen de uitgever W. van der Loos uit Den Haag, die twee puzzlebladen uitgeeft: bet maandblad „De prijsvraag"' en het weekblad „Een-nul". Volgens een viertal dagvaardingen zou hij de loterijwet hebben overtre den doordat hij in deze bladen vier prijsvragen heeft gepubliceerd, waar aan belangrijke prijzen waren ver bonden. In deze zaak bleek alles om de voorwaarden, verbonden aan het me dedingen naar de prijzen te draaien. Er is namelijk eerst sprake van een overtreding van de loterijwet, indien de uitgever door het stellen van voorwaarden economisch voordeel aan de puzzles zou hebben behaald. Verdachte nu verklaarde, dat hij geen verplichtingen had opgelegd aan degenen, die aan de prijsvragen hadden willen deelnemen. Het ko pen van zijn puzzlebladen was geen vereiste. Ieder kon meedoen. Formu lieren waren gratis verkrijgbaar. Het O.M. was evenwel van oordeel, dat gratis deelname slechts in be perkte bate mogelijk is geweest, na melijk zolang als de winst van de uitgever niet in gevaar werd ge- bfacht. Het gratis mee laten dingen zag het O.M. als een vorm van ca mouflage. Bewezen achtend, dat verdachte zich heeft schulig gemaakt aan het gestelde in twee dagvaardingen vroeg het O.M. als straf voor ieder van deze twee overtredingen een boete van duizend gulden alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De raadsman van verdachte, mr. van Es, was van oordeel, dat zijn cliënt aan een ieder de objectieve mogelijkheid heeft geboden om zon der kosten aan de prijspuzzle deel te nemen. De raadsman vroeg tenslotte ont slag van rechtsvervolging subs, een geringe boete, groter evenwel dan één gulden om in cassatie te kunnen gaan. De uitspraak werd bepaald op 16 November a.s. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van koning Gustaaf de Vijfde van Zweden bijgezet in het konink lijke familiegraf in de „Ridderkerk" te Stockholm. De nieuwe koning, Gustaaf de Zesde schreed als eerste achter de lijkwagen, gevolgd door zijn broer, prins Wilhelm en prins Bertol. Daarna volgden koning Fre- derik van Denemarken, koning Haa kon van Noorwegen, de president van Finland, Juho Paesikivi, gevolgd door Prins Bernhard der Nederlan den, de kroonprins van Ethiopië, Asfa Wassan, de kroonprins van Noorwegen, de hertog van Glouces ter, die de Britse koning vertegen woordigde en graaf Mountbatten van Burma, broer van de nieuwe Zweed se koningin. Voorts-waren er nog on geveer 45 landen vertegenwoordigd, waaronder de Sowjet-Unie, Indone sië, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Portugal en een aantal Zuid-Amerikaanse staten. DE ZAAK PETAIN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 466 tegen 98 stemmen be sloten, dat een plan voor vrijlating van de 94-jarige voormalige maar schalk Philippe Petain „niet in over weging kan worden genomen". De vergadering koos deze formule om aan te geven, dat zij de zaak Petain niet wenst te bespreken, omdat dit buiten haar jurisdictie valt. UNIECONFERENTIE DEFINITIEF OP 20 NOVEMBER Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de conferentie van ministers in hst kader der Neder- lands-lncjonesische unie zal aanvan gen op 20 November a.s. De Ne derlandse delegatie is nog niet sa mengesteld. De conferentie betref fende de toekomstige status van Nieuw Guinea zal enige dagen na de conferentie van ministers begin nen. POST VOOR TROEPENSCHEPEN Post, bestemd voor de troepen schepen „Waterman" en „Johan van Oldenbarnevelt", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 10 November in Nederland worden ter post bezorgd. SCHEEPSBERICHTEN BANTAM R'damDjakarta pass. 8 Nov. Pcrim. JOHAN VAN OL DENBARNEVELT Djakarta— A'dam 8 Nov. 800 m. OZO Guardafui. KO- TA INTEN Djakarta—R'dam 8 Nov. 22 u. van Suez. MODJOKERTO Rot terdam'Djakarta 8 Nov. 23 u. pas. Gibraltar. VOLENDAM R'dam Sydney pas. 8 Nov. Minico-y. ZUI DERKRUIS R'dam—Pusan pas. 8 Nov. Guardafui. NELLY (rep.) Dja kartaR'dam 8 Nov. dwars Oporto. ORANJE Djakarta—A'dam pas. 8 Nov. Point de Galle. POELAULAUT A'damIndonesië 8 Nov. van Ge nua naar Portsaid. SANANA R'dam Djakarta 8 Nov. dwars Oporto. SIBAJAK R'dam—Australië 8 Nov. I van Aden naar Colombo.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3