S)e Ccidóe(Bou/fcci/nt Lhasa in handen der roden Lhasa door het „volksleger" bezet Korea in afwachting nieuwe slag van Veiligheidsraad bespreekt China's interventie Nederland en Spanje Truman houdt meerderheid, maar hoe De Prins te Stockholm DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No.12128 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mild., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 KRONKELS IN DE N.R.C. De „Nieuwe Rotterdamse Courant" de deftige liberale heeft het bestaan in het nummer van gis teren van haar correspondent te R-ome een beschouwing op te nemen, zo tergend-ergerlijk, dat wij aan het liberale blad de bedenkelijke eer niet willen onthouden,'boven alle onjuist heden en ongegronde aantijgingen in de loop dezer dagen gesproken of geschreven naar aanleiding van de jongste dogma-verk-aring, met deze publicatie ver-uit de kroon te span nen Het is ronduit gezegd, een misselijk stuk een blad als de N. R. C., en trouwens ieder ander blad volkomen onwaardig. Wat bij de lezing van deze twee kolom lange beschouwing de le^er vooral onpasselijk dreigt te maken, is de in zalvende huichelarij geklede spotternij, waarmede de dogma-ver klaring zelve wordt beschreven en waarbij moedwillige enormiteiten verkondigd worden a s deze: „In 1854 bij dogma van de erfzonde gereinigd, heeft de Heilige Maagd than., in het begrip der mensen, de hemelse troon bestegen." De gehele beschrijving, waaruit wij deze zin lichtten, is een sluwe profanatie, voor welke ieder weldenkende andersdenkende zich zou schamen. Deze dogma-beschrijving van de geestige correspondent is echter niet het doel dai hij met zijn snaakse be schouwing voor ogen had. Zijn doel is de' „politieke betekenis"' van het dogma te onderzoeken. Daartoe be gint hij met een bespreking van de Europese economische en politieke integratie en federatie, waarbij hij betoogt, als men het een betoog kan noemen dat als de Christen democratische partij in Italië aan dringt op een voorlopige regipnalq, aaneensluiting van landen, zij daar mee beoogt een: „blokvorming, van de landen, waar een spiritueel-gelijk- geschakelde meerderheid* bestaat, waardoor de grootste kans geboden wordt in het geprojecteerde super- beleid der federatie een sterke positie in te nemen." Deze „spiritueel-geiijk- geschakelden" zijn de Katholieken, en volgens de grappige correspondent van de N R. C heeft „Z.H. de Paus in zijn toespraken tot de pelgrims verscheidene malen de noodzakelijk heid van, spirituele eenheid bepleit als enig middel om voorgoed elk oor- logs-gevaar te bannen Volgens de correspondent, moet men het Italiaan se streven „uit die gezichtshoek" be zien. Dat de Paus in zijn toespraken niet de dogmatische eenheid der Christenen hoe hoog te prijzen ook als redmiddel heeft voorgehouden, doch aangedrongen heeft op de be oefening der christelijke liefde (wél ke, terecht, ook een „spirituele een heid" oplevert) kan de correspondent zeer goed weten, maar komt niet in zijn kraam te pas. Zijn beschouwing hupt. met verbijsterend gebrek aan logica, van de aanpassing, welke een Europese federatie van de afzonder lijke statën zal vragen, over naar de dogma-verkiaring. Hij heeft immers zijns inziens duidelijk bewezen, dat het de Katholieke Kerk bij de blok vorming alleen te doen is om iangs staatkundige weg een „spirituele een heid"' te vormen, en, hiervan over tuigd, noemt hij de dogma-verklaring „een wereldgebeurtenis van de eerste rang". Van dè economisch-politieke aanpassing, welke bij een federatief Europa van de afzonderlijke staten zal worden gevergd, springt hij met een koene en gewaagde sprong over naar de godsdienstige aanpas sing. Samenwerking met de niet-ka- tholieke oecumenische congressen is definitief vdn de baan. ,De uitspraak van het Vaticaan (over de ten-hemel opneming van Maria. - Red.) laat op het punt van onderlinge aanpassing niet de minste twijfel. Samengaan slechts na onvoorwaardelijke en on herroepelijke onderwerping aan de doctrine van de Katholieke Kerk. Een heerser-beheersten-verhouding zonder weerga." De. betoogtrant van de N- R. C- correspondentie is nogal verward en voor een nurmaai mens werkelijk onnavolgbaar Het is ook onmoge lijk een zo gekronkeld geva. recht te trekken. Het is en blijft een kronkel, waarin ten slotte prof. Gaetani te Rome wordt betrokken, die gezegd zou hebben „met weinig elegante be woordingen", dat het verblijf van Protestanten in Italië .wel tijdelijk geduld kon worden, maar op de duur als zeer ongewenst beschouwd moest worden Inderdaad weinig elegant en nog veel erger. Maar de rare kronkelingen in het hoogst on betrouwbare betoog van de dan wè". elegante correspondent overziende, betwijfelen wij met een twijfel, die aan zekerheid grenst, of prof. Gae tani ooit iets van dien aard heeft ver kondigd. Van de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" mag het Katholieke volksdeel van Nederland verwachten, dat zij dit geschrijf van haar Romeinse cor respondent, openlijk desavoueert. CHINA TRACHT DE LAMA'S TE WINNEN WOLGENS EEN UITZENDING van radio-Peking is het „Volksleger" de Tibetaanse hoofdstad Lhasa binnengetrokken. Berichten, die Woensdagavond te New Delhi binnenkwamen, meld den, dat de 16-jarige Dalai Lama en zijn regering toen nog te Lhasa waren. REUZENFORTEN VERNIETIGDEN HOOFDKWARTIER DER NOORD-KOREANEN Tach.ig Amerikaanse reuzenforten voorafgegaan door een reeks jacht bommenwerpers hebben Sinoeijoe hoofdstad en hoofdkwartier van de Noord-Koreanen uitgeschakeld en de internationale Jaloe-bruggen na bij Sinoedji vernietigd. Negentig percent van de stad lag in puin, toen de vliegtuigen naar hun bases in Japan en Okinawa terugkeerden. Bij het bombardement op de bruggen werd de grenslijn met Mandsjoe- rijen zorgvuldig in acht genomen. Terwijl de strijdkrachten d-er Ver enigde Naties -^op alle sectoren hun stellingen bevestigen, hebben Uront- patrouilles weer contact met de vijand gehad. Het geallieerde hoofd kwartier meldt een algemene ver betering in de toestand sinds de re cente harde gevechten. Er is enige ongerustheid over de wijde opening in de middensector van het front. De winter is thans overal ingezet met zware sneeuwval in de bergstreken. Weinig bergwe gen zijn thans nog begaanbaar Daar door is de opbouw van een ononder broken sterke verdedigingslinie dwars over het schiereiland bijna on mogelijk. Op de gehele midden- en Noord- Oostelijke sectoren in de vijandelijke Eisenhower rekent op zijn benoeming Generaal Eisenhower heeft Woens dag te Fort Worth in Texas ver klaard, dat „het mij toeschijnt alsof ik naar Europa zal moeten gaan om daar een militaire plicht te vervul len". Reutei merkt hierbij op, dat Ei senhower weliswaar niet uitdrukke lijk heeft verklaard, dat hij tot be velhebber der West-Europese Ver dedigingsstrijdkrachten is benoemd, doch dat zijn opmerking er geen twijfel over laat bestaan, dat dit het geval is. guerilla-strijders, die te voet vech ten, in het voordeel komen tegen de gemechaniseerde troepen der geal- lièerden. Volgens de geallieerde luchtmacht bewegen zich 700 vijandelijke vracht wagens in Zuidwaartse richting van Mandsjoerije, langs de weg van Saksjoe en Koesong naar Tsjongjoe In Oostelijke richting trekt een vijl kilometer lange vijandelijke colonne, hoofdzakelijk infanterie, in de rich- i ting van Wonsan Deze colonne wordt j DE STRIJD IN INDO CHINA. voortdurend bestookt door Convair- gevechtstoestellen van vliegdeksche pen. Ondanks de steeds groeiende tegenstand schuiven de mariniers vap de Amerikaanse eerste divisie lang-, zaam voorwaarts in de richting van Kotori. Amerikaanse piloten, die de afge lopen twee dagen in gevechtefr ge wikkeld zijn geweest met straalvlieg tuigen der tegenstanders, hebben verklaard er zeker" van te zijn, dat de vliegtuigen dooi Russen of vooi'- malige nazi's bij de Russische lucht- macht bestuurd werden. Zij waren van mening, dat de Russen hun „prachtigste jagers" niet aan de Chi nezen of Koreaanse piloten zouden toevertrouwen. Zij hadden nog nooit Chinese piloot gezien, die zo goed een vliegtuig kon besturen als de straalvliegtuigen in kwestie bestuurd werden. Dr. H. J. L. STRUYCKEN HET GEFLUIT VAN DE VOGELAAR. Men meent te weten, dat de Chi nese voorstellen van de volgende in houd zijn ingediend bij de Tibetaan se nationale vergadering: DE TERUGSLAG IN NEPAL. De gebeurtenissen in Tibet zullen waarschijnlijk invloed uitoefenen op de politieke ontwikkeling in Nepal, tenzij «aan de afkeer van de Nepale- se bevolking van het bewind van mi- 1 v, nister-president Rana en zijn mede- ih'pts him^nlanrts Wi.i.r standers tegemoet wordt gekomen Tibets binnenlands bestuur, maar verantwoordelijk zijn voor zijn ver dediging, buitenlandse zaken en communicatie. 2. China zou een „symbolische le germacht" stationneren in Lhasa en Chinese militaire adviseurs benoe men om de Tibetaanse strijdkrach ten te reorganiseren. 3. China zou de oprichting van on derwijsinstellingen wensen voor de ontwikkeling van de massa en in voering van constitutionele en agra rische hervormingen. Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben de troepen van het Tibetaanse volksleger op dracht gekregen de vrijheid van godsdienst in Tibet, te eerbiedigen. Zij moeten de Lama-tempels „ener giek beschermen" en mogen zich niet bemoeien met godsdienstige oefeningen. De verongelukte Constellation Geen overlevenden Alpengidsen, die er, zoals gemeld, Woensdag in zijn geslaagd het wrak van de verongelukte „Constellation" van de Indische luchtvaartmaat schappij, die tegen de top van de Mont Blanc is gevlogen, te vinden, hebben gemeld dat het niet mogelijk is, dat één der 48 inzittenden van de „Malabar Princess" het ongeluk heeft overleefd. Deze Alpengidsen, die niet op de hoogte waren van de uitgevaardigde order om het zoeken naar het wrak te staken, en die bij hun voortgezet te pogingen het wrak vonden, ver klaarden dat zich tijdens de vlucht aan boord van de „Constellation" een ontploffing heeft voorgedaan, waarop het toestel in brand is ge vlogen, Delen van het vliegtuig en de lijken der inzittenden lagen over ^en uitgesterkt gebied verspreid. De idsen brachten een kleine hoeveel heid post, die zij in het wrak aan troffen, mede. door de grondwet in liberale geest te wijzigen en het volk invloed op de regering te geven. De koning schijnt het met deze be weging eens te zijn. Hij zou gepoogd hebben de oppermachtige minister president en zijn regering over te halen om aan de eis der nationalis ten gevolg te geven, doch zij zouden dat geweigerd hebben. Daarop zou de vorst zich vrijwillig in balling schap hebben begeven. Gistermorgen is te Breda op bijna 81-jarige leeftijd overleden dr. H. J. L. Struycken, bekend oor-, neus- er keelarts en vader van de huidige minister van Justitie. Dr. Struycken studeerde te Groningen en daarna te Göttingen, Parijs en Berlijn. Hij promoveerde cum laude aan de Universiteit te Freiburg. In 1897 vestigde dr. Struycken zich te Breda, waar hij in 1905 een kliniek stichtte. Hij verwierf grote bekend heid en werd in 1931 benoemd tot ere-burger van Breda. Op zijn tach tigste verjaardag ontving dr. Struy cken het eredoctoraat van de Uni versiteit te Leiden. BIJ DE MILITAIREN OP DE „ZUI DERKRUIS". Als er één ding is, waar een soldaat tijd voor heeft, dan is het wel om een brief al is die nog zo kort naar huis te schrijven. De militairen, die deel uitmaken van het detachement Verenigde Naties, vormen hierop geen uitzondering. En zo kan men dan ook elke dag aar boord van de „Zuiderkruis" op eer rustig plaatsje een Nederlandse sol daat een brief naar huis zien schrij ven. Liggende op eep bank, gestoofd Een delegatie, bestaande uit Franse officieren heeft de frontlijn over schreden om met officieren van de Viet Minh troepen de uitwisseling van krijgsgevangenen te bespreken. De onderhandelingen hadden tot re sultaat, dat 17 Communistische krijgsgevangenen werden uitgewis seld tegen 17 leden van de Franse Koloniale troepen. Tijdens de besprekingen, die in de open lucht plaats vonden: in het midden Franse officieren; links en in het midden (met handen op de heupen en tropenhelmen op) Com munistische offcieren, gekleed in Amerikaanse uniformen met Franse onderscheidingstekens. Peking uitaenodigd zich te verantwoorden overgegaan tot de bespreking van MacArthurs rapport over de inter ventie van Rood-China in Korea. Een door Groot-Brittannië geformu leerd voorstel om de vertegenwoordi gers van communistisch China uit te nodigen tot de besprekingen werd aanvaard, nadat men een Russisch voorstel in die richting had verworpen. De vertegenwoordigers van Pe king zullen zich dus persoonlijk kunnen verdedigen tegen de door Mac- Arthur geuite beschuldigingen. Maliks protesten tegen behandeling van het rapport vonden hun grond in de omstandigheid, dat. volgens het Russische standpunt. MacArthur op onwettige wijze is benoemd tot op perbevelhebber van de legers van de Uno, omdat de Sovjet-Unie er niet in was gekend. Bovendien, zei Malik, is het rapport niet betrouwbaar, om dat het is opgesteld door de leider van de troepen die op Korea ge in tervenieerd hebben. Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin was van mening, dat aan de Chinese communisten de ver zekering gegeven diende te worden, dat de Koreaans-Mandsjoerijse .grens door de strijdkrachten van de V.N. zou worden geëerbiedigd. Daartegen over stelde Austin, dat de Veilig heidsraad er tevens op diende toe te zien, dat de autoriteiten .in Peking niet moesten denken, „dat hun ge drag door de V.N. door de vingers wordt gezien of dat de georganiseer de wereldgemeenschap deze nauw verholen invasie van" Korea kan ac cepteren". Austin verklaarde, dat de Veilig heidsraad als bewaker van de inter nationale vrede en veiligheid het Chinese communistische regiem moest verzoeken zijn strijdkrachten uit Korea terug te trekken en zich te onthouden van „verdere onrechtma tige, directe of indirecte, steun aan de Noord-Koreaanse agressor". Vol gens Austin was de punt van de speer in Korea, maar waren de han den die de schacht vasthielden in Mandsjoerije. Deze punt diende te ruggetrokken te worden. Na enig gekibbel over de vraag of Peking zou worden „uitgenodigd" om deel te nemen aan de debatten, be sloot de Raad tenslotte de Chinese communistische regering uit te no digen voor een bespreking over Mac Arthurs beschuldigingen en wel in de bewoordingen, zoals zij in een Brits voorstel waren geformuleerd. Het Eerste Kamerlid Oosterhuis (Arb.) heeft de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk de volgen de vragen gesteld. 1. Wil de minister mededelen, welke overwegingen de regering er toe hebben geleid, de Nederlandse delegatie ter Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te machti gen, in afwijking van haar in 1949 ingenomen standpunt, haar stem uit brengen vóór de resolutie, ingediend door Bolivia en een aantai andere staten, waarbij de aanbeveling tot terugroeping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje en de aanbeve ling tot uitsluiting van Spanje van deelneming aan internationale in stellingen van de Verenigde Naties worden teniet gedaan? 2 Moet uit het stemmen van Ne derland vóór bedoelde resolutie enigerlei wijziging in de volstrekt afwijzende houding van de regering ten opzichte van het in Spanje heer sende politieke regime worden af geleid? 3. Heeft de door de Nederlandse regering ter zake aangenomen hou ding enige consequentie voor de houding van Nederland, indien on verhoopt ooit de vraag aan de orde mocht komen, of Spanje trots zijn huidige regeringsvorm, in de Euro pese en/of Noord-Atlantische sa menwerking op economisch, sociaal, politiek, cultureel en/of militair ge bied zal worden betrokken? Massa-vlucht over de Oceaan Voor het eerst hebben straaljagers een massale vlucht over de Atlan tische Oceaan uitgevoerd. De Ameri kaanse luchtmacht heeft bekend ge maakt, dat twee groepen „Thunder- jets", resp. van 89 en 91 toestellen, dezer dagen een transatlantische vlucht hebben gemaakt op weg naar Duitsland, waar zij een aantal ver ouderde jagers zullen vervangen. Een kwaliteits zegepraal, juichen de republikeinen DE UITSLAG van de Dinsdag j.l. in de Verenigde Staten gehouden verkiezingen heeft aangetoond, dat de democraten nog de meerder heid in Huis van Afgevaardigden en Senaat hebben, maar dat zij toch geen overwinning hebben behaald. Integendeel de republikeinen boek ten zulk een flinke winst, dat de partij van president Truman in de Senaat haar meerderheid tot twee zetels ziet teruggebracht. In het Huis van Afgevaardigden zal de republikeinse meerderheid circa 30 zetels be dragen, d.i. een 25'-tal minder dan tot dusver. Een moeilijke reis In een hevige snseuwstorm prins Bernhard gistermiddag in zijn eigen Dakota op het Stockholmse vliegveld Bromma geland. De Prins verrjehtte zijn landing op bekwame wijze. Tegen de Zweedse prins Ber- til, die hen? kwam begroeten, zeide hij; „Mijn reis was niet al te best. Er begon zich ijs op de vleugels van mijn toestel af te zetten. Ik had last met de antenne en een of twee pla ten van de romp zaten los". Prins Bernhard vloog, zoals be kend, naar Stockholm om daar van- de teraardebestelling van wij door dé zon, schrijft een militair len koning Gustaaf de Vijfde van over zijn ervaringen aan boord. 1 Zweden bij te wonen. Rebellen in de gelederen Intussen maakt de geringe meer derheid in de Senaat het er voor president Truman niet gemakkelijker op, daar in de laatste twee jaar is gebleken, dat hij niet steeds kan ver trouwen op de steun van alle demo cratische senatoren. En deze moelijk- heid wordt te groter, nu juist deze „opstandige" senatoren die meer dan eens tegen Trumans wetsontwer pen gestemd hebben hun zetel be houden. In het Huis van Afgevaardigden is de situatie voor de democraten niet zo kritiek, al is het verlies meer dan genoeg. En.ook hier zitten onder de democratische afgevaardigden ver scheidene „lastige knapen", zoals Reuter het uitdrukt, die „graag een steen gooien door de ruiten van hun baas en dan hard weglopen", m.a.w. steun verlenen aan republikeinse op vattingen. Een kwaliteitszege noemde de re publikeinse senator Owen Brewster dit resultaat voor zijn partij. De om schrijving is vooral van toepassing op die staten, waar in de strijd om een gouverneurszetel of een afge vaardigde naar Washington stoere steunpilaren van Truman moesten wijken voor prominente tegenstan ders. Gesteund door hun behaalde winst zullen de republikeinen stellig stre- veh naar een krachtiger houding te genover de Sovjet-Unie, een meer terughoudend beleid in zake de mili taire en economische hulp aan West- Europa en ten slotte ook naar een verzwakking van minister Achesons positie, speciaal wegens zijn politiek in het Verre Oosten, die reeds lang blootstaat aan scherpe republikeinse critiek. Men sprak reeds de mening uit, dat deze uitslag het ontslag van minister Acheson tengevolge zou hebben, doch deze heeft gisteren verklaard, dat hij niet voornemens is, deze conclusie uit KaViMje.... Veel schijnt onmogelijk beproefd wordt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1