Het koninklijk bezoek aan Londen De uit Rusland terugkerende Nederlanders DE DODEY VAN BRAZILIË J DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 DE LE- JSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DINSDAG. De eerste officiële daad van konin gin Juliana te Londen zal bestaan uit een bezoek aan de Westminster Abdij, waar zij een krans zal leggen op het graf van de onbekende sol daat; zij zal bij dit bezoek door de prins der Nederlanden worden ver gezeld. Later op de dag zullen koningin en prins naar Marlborough House rij den, waar zij een bezoek aan de ko ningin-moeder Mary zullen brengen. Op het paleis van St. James zal het koninklijke paar vervolgens officieel welkom worden geheten Daarna zal de Nederlandse ambas sade, aan Portman Square, worden Ons nieuwe feuilleton Een jonge pas afgestudeer de dokter ontdekt tijdens zijn avondwandeling, terwijl hij voor een stortbui tracht te schuilen, het lijk van een man. Als hij de politie ge waarschuwd heeft en met deze op de plaats is terug gekeerd, is het lijk verdwe nen. Een hele reeks van avon turen, waar bij de dokter ten nauwste betrokken wordt, is het gevolg van deze lugubere vondst en mysterieuze verdwijning. Dit zijn, zeer beknopt, de gegevens van' ons nieuwe feuilleton, waarmede mor gen een begin zal worden gemaakt. z „£en getuige die niet ó,p,*ca(i" Roman van: R- Austin Freeman. Vertaald door F. van Velzen. Van verscheidene kanten is de vraag gesteld wat er met de honderd Nederlanders, die in Russ'sche krijgs gevangenschap hebber gezeten, zai gebeuren, als zij weer in ons land ziin In welingelichte kringen neemt men aan, dat met gewezen SS'ers en andere nationaal-socialisten, die zich in vreemde krijgsdienst hebben he geven, hetzelfde zal gebeuren als met alle N.S.B.'ers, die zich in de bezet tingstijd misdroegen. Van de icnderd Nederlanders die nu uit Rusland zijn gekomen, staan er een aantal gesignaleerd. Ongetwij feld zal er een onderzoek naar hun "ei-leden worden ingesteld. Het zou tegenovex de andere Nederlandse SS-ers die zware straffpn kregen en thans nog hun straffen in Neder landse st'-af gestichten uitzitten, wel zeer onbillijk zijn wanneer uit Rus land'komende Nederlanders die zich toen ook in vreemde kiijgsdienst neb ben begeven en aan de kant van de vijand henben gestreden, rustig naar huis zouden kunnen gaan. indien tegen deze SS'ers alsnog een strafvervolging sa' worden inge steld zullen de rechters ongetwijfeid rekening houden met het feit dal zij reeds verscheidene laren in gevan genschap doorbrachten Hoe de samenstelling is van drjze groep -van honderd, is nog steeds niet bekend. Ongeveer de helft staat bij de Nederlandse justitie gesignaleerd wegens dienstneming bij het Duitse leger. NAAR AMERSFOORT. Natuurlijk zullen er onder hen zijn die bij een of andere organisa tie hebben gewerkt tegen vrer hunner is reeds een vonnis bij ver stek geveld doch een gedeelte be staat uit burgerwerkkrachten, die in de bezetting gedwongen werden in Duitsland te werken. Hoogstwaar schijnlijk bevindt zich bij deze groep nog een aantal Duitsers, die de kans schoon zagen om naar het vrije Wes ten te ontwijken, en die zich voor Nederlander hebben uitgegeven Van 77 komen de namen voor op I de zoeklijst van de Nederlandse op sporingsdienst, de zogenaamde tra cing missie. Tien van de 23 onbeken den woonden reeds lange t;jd in Duitsland Deze lijst is samengesteld op grond van verklaringen van reeds eerder uit Rusland teruggèkeerde ge vangenen. De lijst bevatte 430 na men van Nederlanders, van wie er 403 in kampen verbleven. De rest had zich in het Russische leven ge voegd. De terugkerende Nederlanders zullen bij aankomst in Nederland wanneer dit zal zijn, is nog niet be kend ondergebracht worden in het kamp Amersfoort, waar indertijd de uit Indonesië terusrkerende militairen werden gedemobiliseerd. Vandaag worden de Nederlandse krijgsgevangenen naar het door gangslager Friedland nabij Göttin- gen in de Britse zone overgebracht: vanavond zulen zij er aankomen. NEDERLANDSE BEIAARD VOOR BRAZILIë GEREEDGEKOMEN. Bij de N.V. Nederlandse Klokken gieterij Eijsbouts Lips te Asten in Noord-Brabant is de beiaard, be stemd voor een Rooms Katholieke kerk te Sao Paulo in Brazilië, ge reedgekomen se koninklijke paar koning George en koningin Elizabeth in Hotel Cla- ridge ontvangen, waar zal worden gedineerd. Daarop zullen de beide koninklijke paren de receptie bezoe ken, die de Britse regering te Middle Temple Hall zal houden. Provincie Zuid-Holland Fonds voor werknemers Een veelomvattend programma •yE LONDEN is thans het programma bekend gemaakt van het officiële bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard aan Londen zullen, brengen van 20 tot 24 November a.s. Dit is het eerste officiële bezoek, dat een regerend vorst of vorstin van Nederland bij mensenheugenis aan Groot-Brittannië heeft gebracht. Het zal tevens de eerste maal zijn, dat een Engeland bezoekende regerende vorst of vorstin per vliegtuig de te rugreis zal aanvaarden. MAANDAG. Koningin Juliana en prins Bern hard vertrekken op Maandag, 20 No vember a.s. met de „Jacob van Heemskerck" (een luchtverdedigings kruiser) uit Rotterdam. In het Nauw van Calais zal een escorte van de Britse vloot, samengesteld uit torpe- "dobootjagers, de „Jacob van Heems kerck" tegemoet varen, terwijl vlieg tuigen van de Britse luchtmacht voor een geleide in de lucht zullen zorg dragen. De Britse kruiser „CleopaL tra" zal, op de dag van aankomst, de „Jacob van Heemskerck" uit Dover tegemoet varen en met een salvo sa luutschoten begroeten. Bij het binnenvaren van de „Ja cob van Heemskerck" in de haven van Dover zullen drie escadrilles van de „Royal Air Force" in de lucht zijn. De hertog van Gloucester zal vermoedelijk te 12.45 uur plaatselij ke tijd aan boord van de Nederland- ge oorlogsbodem gaan en hij zal het Nederlandse koninklijke paar namens de koning en koningin van Engeland verwelkomen. Vervolgens zullen de hoge gasten met een speciale trein naar „Victoria Station" reizen, waar zij te drie uur n.m. worden verwacht. Op „Victoria Station" zal het koninklijk paar door koning George, koningin Elizabeth, de prinsessen Elizabeth en Margaret, de hertogin van Gloucester, prinses Alice, gravin can Athlone en de graaf van Athlone verwelkomd worden. Vanaf het Victoria-station zullen de Nederlandse koninklijke bezoe kers, vergezeld door het Britse ko ninklijke paar en begeleid door een escorte van de koninklijke huzaren, een staatsierit door Londen maken naar. het paleis van Buckingham. v bezocht, waar ter ere van het bezoek van hunne majesteiten, een receptie zal worden gehouden. Op de avond van de 21ste Novem ber zullen koning George en konin gin Elizabeth op het paleis van Buckingham een banket aanbieden. WOENSDAG. Op Woensdag 22 Nov. a.s. zullen kopingin Juliana en prins Bernhard op het Paleis van Buckingham het diplomatieke corps en de hoge com missarissen van de Dominions ontvan gen. Om twaalf uur zal het konink lijke paar, vergezeld door een ecorte van de koninklijke cavalerie, een staatsierit maken naar Guildhall, waar het door de burgemeester en het gemeentebestuur van Londen zal worden ontvangen. Er zullen toe spraken worden gehouden, waarna koningin en prins een noenmaal zal worden aangeboden, waaraan de hertog en hertogin van Gloucester mede zullen aanzitten. Na het noenmaal zullen koningin en prins een bezoek brengen aan het in aanbouw zijnde gebouw van de Ne derlandse Hervormde Kerk in Austin Friars, 's Avonds zal het Nederland- DONDERDAG. Op Donderdag, 23 November a.s„ zullen koningin Juliana en prins Bernhard 's morgens het nieuwe ge bouw van het Lagerhuis bezoeken. Vervolgens zullen zij een receptie bijwonen, die te hunner ere door de Nederlandse kolonie te Londen in het gebouw van de Nederlandse am bassade zal worden gegeven. Het koninklijke paar zal de lunch gebrui ken met koning George en koningin Elizabeth .waarbij de vorsten en vorstinnen op Corlton Gardens de gasten zullen zijn van de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin. Donderdagmiddag zal koningin Juliana een bezoek aan de nederzet ting „Time and Talents" is Bermond- sey, in Londen's Eastend, brengen, terwijl prins Bernhard dan de Lon- dense luchthaven en een fabriek voor gyroscopen te Brentford zal bezoe ken. Na op de Nederlandse ambassade een receptie voor vertegenwoordigers van jeugdorganisaties te hebben bij gewoond, zal koningin Juliana, teza men met de prins der Neder landen, het diner in het paleis van Buckingham gebruiken, waarbij zij de gasten zullen zijn van het Britse koninklijke paar. VRIJDAG. Op Vrijdag, 24 November a.s., zul len de koningin en de prins per vliegtuig naar Den Haag reizen, waarbij hun toestel onderweg zal worden begeleid door vliegtuigen der I Britse luchtmacht. Voorlopig alleen in een kamp voor onderzoek in moeilijkheden De provincie Zuid-Holland wil een goed werkgeefster zijn. Reeds thans verleent zij haar personeel in enkele gevallen financiële steun, b.v. tegemoetkoming bij ziekte van langdurige en kostbare aard en ge deeltelijke vergoeding van studie kosten. Ged. Staten menen echter, dat deze vorm van sociale zorg een te beperkt karakter draagt en daar om menen zij, dat het aanbeveling zou verdienen, indien kon worden overgegaan tot de instelling van een personeelsfonds, dat door het ver strekken van giften a fonds perdu of door het verlenen van renteloze of rentedragende leningen hulp kan bieden aan de in financiële moeilijk heden verkerende werknemers. Teneinde het oordeel van het per soneel om'trent de instelling van het fonds te vernemen, is een enquete ingesteld. De uitslag daarvan was, dat ruim 75 pet. van het provinciaal personeel zich in beginsel bereid heeft verklaard tot aansluiting. (De ze aansluiting is nl. vrijwillig). Op grond van deze uitslag hebben Ged. Staten besloten tot instelling van de stichting „Personeelsfonds der pro vincie Zuid-Holland" over te gaan. Zij stellen Prov Staten voor, het aanvangskapitaal der stichting tot een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen Aangezien bij het fonds me de een provinciaal belang is betrok ken, achten Ged. Staten het gewenst dat ook de provincie aan het fonds financiële steun verleent Deze deel neming zal de provincie op een jaar lijkse uitgave van naar raming 4000 komen te staan Het ligt in het voornemen het fonds op 2 Januari 1951 zijn werk zaamheden te doen aanvangen. Brandweer taak van de gemeenten De zorg voor de brandweer be- ljoort tot de taak der gemeenten, zij het dan ook dat een provinciaal or gaan toezicht moet houden, aldus de conclusie van de commissie die werd ingesteld ter nadere bestude ring van het' ontwerp tot wijziging van de gemeentewet ter regeling van het brandweerwezen. Het Rijk dient zich in hoofdzaak tot het geven van advies te beper ken. aldus het rapport. Het is dan ook niet aan te bevelen de gehele re geling in de gemeentewet vast te leggen. Het oorspronkelijk ontwerp overweegt, dat de zorg voor de brandweer een onderdeel zou moe ten zijn van. de handhaving der openbare orde, rust en veiligheid en dus aan de burgemeester en niet ?.an B. en W. zou moeten compete ren. Deze gedachtengang acht de commissie minder juist. Goedkeu ring der plaatselijke verordeningen dient door Ged. Staten te worden gegeven en niet door de Kroon, die een Rijksorgaan is. Voorts is de com- Het carillon bevat 47 klokken, die in gewicht variëren van 10 tot 1400 kg. Op de foto ziet U links: een over zicht van de beiaard; op de voor grond links het automatische speel werk; rechts het torenuurwerk. Rechts: het monteren van de ver- bindinrrsdraden. missie van oordeel, dat de opleiding van brandweerpersoneel moet wor den overgelaten aan de gemeentebe sturen. Zij komt tot de slotsom, dat de nodig geachte wijzigingen ten opzichte van de opzet en inhoud van het ontwerp zo veelomvattend en in grijpend zijn, dat het de voorkeur zou verdienen hA ontwerp in te trekken. De commissie legt daarom een nieuw ontwerp over. Minister Lieftinck gedagvaard De „Stichting 500-1000" deelt me de, dat namens haar een dagvaar ding is uitgebracht tegen de minis ter van Financiën, ter betaling van na-ingeleverde bankbiljetten van f 590 en f 1000, waarvan in een be paald geval inwisseling is geweigerd Uit den aard der zaak geldt het hier een proefproces. Zoals bekend, is de „Stichting 500- 1000'' opgericht, met het doel uitbe taling te verkrijgen voor bezitters van tijdens de bezetting ongeldig verklaarde bankbiljetten van f 500 en f 1000. Gevlucht uit angst Toen de marktkoopman H. H. uit Assen op Dinsdag 13 October jl. van de Zuidlaarder markt naar zijn woon plaats terugkeerde, werd hij nabij Assen aangereden door een auto. Hij werd zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad De auto van de dader kon reeds de volgende cag worden opgespoord doch de be stuurder, zekere W. W. te Beilen was verdwenen en werd sindsdien niet gevonden. W. heeft zich thans ten politiebu- rele te Assen aangemeld. En een vol ledige bekentenis afgelegd Hij was die dag eveneens naar de Zuidlaar der paardenmarkt geweest, waar te veel aan Bacchus werd geofferd. Wel heeft hij de aanrijding bemerkt, doch eerst de volgende dag las bij in de krant, dat het slachtoffer van de aanrijding was overleden. Hij was toen direct uitgeweken naar Frank rijk waar hij sindsdien heeft ver toefd. HET HUIS DAT OMA BOUWDE. Trots als een pauw staat Oma Mary Kraft uit Howell (Michigan) voor het huis, dat ze zelf bouwde. Het heeft vijf kamers, en de enige hulp die Oma had, was die van haar 13 klein kinderen bü het graven van de fun- namenten, de aanleg van de elec- trische leidingen en het metselen van de laatste paar stenen van de schoor steen. De volgende punten op haar programma zijn: een portiek en meu bels voor een ontbijthoekje. Op de foto ziet U Oma Mary Kraft voor haar eigengebouwde huis. DE WERKLOOSHEID IN OCTOBER. In de afgelopen maand steeg het aantal werkloze mannen van 49.135 t t 53.032, t.w. 42 566 geheel werklo zen (vorige maand 40.792), 10.305 DUW-arbeiders (8250) en 161 wacht gelders (93). Deze vermindering aer werkgele genheid moet worden toegeschreven aan de afloop van de oogstwerk- zaamheden, waardoor niet alleen landarbeiders werkloo* werden, maar ook een aantal bij de oogst ingescha kelde bouw- en veenarbeiders. In verband met bet seizoen nam de werkgelegenheid eveneens af voor het Horeca-bedryf en de oaksteen- industrie Door plaatsing van jeugdi gen uit de groep handels- en kan toorpersoneel ook buiten hun be roep alsmede dooi groter activi teit in de metaalnijverheid nam de werkloosheid voor beide groepen af. Het aantal werkloze bouwvakar beiders steeg van 4538 tot 5890 veen arbeiders van 283 tot 1478. Onder de landarbeiders steeg de werkloosheid van 2248 tot 3699 en onde* de losse ongeschoolde arbeiders van 6704 tot 7394. Onder de metaalarbeiders daal de de werkloosheid van 5202 tot 4452 en onder het handel*- en kan- toornersoneel van 837? tot 7541. Het aantal voorkeui genietende gedemobiliseerd-m, dat bij de ar- beidsbureaux stond ingeschreven, daalde van 2637 tot 2216. GAAT N.V. JAMiïN ROTTERDAM VERLATEN? Reeds enige tijd lopen er geruch ten. volgens welke de N.V. C. Jamin ►te Rotterdam in een andere plaats een fabriek zou gaan vestigen; zelfs werd meegedeeld, dat men niet al leen een nieuwe vestigingsplaats zocht, maar dat men van plan was Rotterdam voor goed te gaan verla ten. De moeilijkheden, die de N.V. Ja- min ondervindt bij de uitbreiding van de bestaande oppervlakte van de fabriek zijn schier onoverkome- liik geworden aldus de „Maasb." Men wees er op, dat een reeds tien iaar dreigende onteigening van de erond in de buurt van ds huidige fabriek, het practisch onmogelijk m'aakt enig gebouw op te trekken. Steeds loopt men de kans met een termijn van drie maanden van de eventueel nieuw bezette grond ge zet te worden, die dan onteigend kan worden, zonder dat van enige vergoeding van kosten sprake kan zijn, daar slechts vergunning voor dp bouw wordt verleend onder zg. vmueur van afstandsbeoaling. Omdat de huidige oooervlakte van de fabriek veel te klein wordt en men niet eindeloos aan het onder handelen kan blijven, schijnt men thans serieus naar and?re vestigings plaatsen aan het zoeken te zijn, waarbij men o.a. spreekt van Breda en Oosterhout. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 47) Hartelijk dank! Zo'n meisje heb ik zelf vroeger reeds in de Hei mat uitgezocht, maar ik kon toen mijn verloofde niet meenemen, om dat ik niet zeker was van een be hoorlijke positie. Maar nu, o Peter, wat zou ik je dankbaar zijn als je haar wilde meebrengen! En dat wil ik natuurlijk. Heer lijk, dat je ginds een verloofde hebt Nu zullen onze vrouwen zich niet zo eenzaam gevoelen, en naar ik hoop vriendinnen worden, zoals wij vrienden zijn! Men sprak nog een poosje over de zaak nadat Holderberg zijn een voudige liefdesgeschiedenis met de dochter van een leraar van een middelbare school te Neurenberg had verteld. Men sprak af, dat Hol derberg vooruit een brief aan zijn verloofde zou schrijven, en dat Pe ter haar met zijn eigen jonge vrouw in Neurenberg zou gaan afhalen. Maar, zei Peter, die weer ern stig was geworden, tot mijn leed wezen moet ik jullie allen zeggen dat we niet zo spoedig kunnen ver trekken als je misschien denkt. Op de eerste plaats moet ik een nieuwe bekwame alleszins betrouwbare be heerder voor „Nieuwland'' vinden, anders kan ik in geen geval weg, want onder de mensen die hier in de laatste tijd door Gomez-Perez te werk zijn gesteld 'is er niet één, die ik zou durven vertrouwen. De farm is ook veel te groot om zon der een vaste leidende hand te blij ven. Wij moeten dus wachten, tot dat ik die hulp gevonden heb. Nelly knikte. Zolang zullen wij wachten, dat spreekt vanzelf! Holderberg wendde zich tot Peter, en zei: Ik kan je misschien helpen. Bij mijn laatste bezoek aan Serraos heb ik kennis gemaakt met een pas aan gekomen Oostenrijkse landverhui zer, die met zijn vrouw voorlopig bij familie in het stadje blijft. Hij heet Vandecken en is afkomstig uit Stier marken, waar hij een groot land goed bezat, dat hij zwaar belast had moeten overnemen en later ten gevolge van de slechte economische omstandigheden niet kon houden. Bovendien stierf zijn enige zoon. Dit alles, en de omstandigheid, dat zijn vrouw hier te Serraos familie heeft, die het zeer goed stelt, brach ten hem ertoe naar Brazilië over te steken. De man heeft 'n zeer goede indruk op mij gemaakt en ik dacht toen reeds, dat hij een geschikt per soon was, om op „Nieuwland" de plaats van de arme Hammer over te nemen. Zoals de zaken toen stonden, vond ik het nutteloos met iemand over mijn ontmoeting - te spreken. Maar nu. En je gelooft, dat die meneer Vandecken lust zou hebben, om hier als beheerder in dienst te treden? Daar twijfel ik niet aan. Hij zei mij, dat hij en zijn vrouw nog wel een fortuin bezaten, vmaar dat hij te oud was. om aan de inrichting van een nieuwe farm te denken. Hij zou dus liever proberen om een voor hem passende betrekking te vinden. Hij bezit niet genoeg om van zijn geld te leven en bovendien gevoelt hij zich nog veel de sterk, om ziin dagen in ledigheid te slijten. Hoe oud kan de man zijn? Ik schat hem op 4648 jaar, zijn vrouw wat jonger, ik geloof, dat je goed zoudt doen, met die mensen te gaan spreken. Komt de zaak in orde, dan zul je je reis naar Europa niet lang behoeven uit te stéllen. Goed, ik rijd morgen naar Ser raos, om met meneer Vandecken te spreken. Horst Waldlew had een zware dag achter de rug. In de bibliotheek van zijn villa te Hietzing genoot hij *n welverdiende avondrust. Zijn ge dachten zweefden over de oceaan, naar het verre land, !waar Nelly nog moest vertoeven. De jonge advocaat was niet ge rust; dat las men duidelijk op zijn scherpbesneden maar sympathiek gezicht Nu en dan zuchtte hij zelfs. Waarom schreef Nelly niet? Be minde zij hem niet meer. Vond zij geen tijd om aan hem te denken? Als ze maar niet ziek' was. Zij of de kolonelWat kon anders wel de reden zijn van haar onverklaar baar, wekenlang stilzwijgen dat hem vooral deze avond zo nerveus en ongerust maakte? Sedert Nelly's vertrek had Mr. Waldlew nog maar twee korte be richten ontvangen. Een kaart uit Buenos Aires, meldende» diat men in de haven behouden was aangeko men en dat nu de reis onmiddellijk zou worden voortgezet op de rivier. Dan nog een brief, waarin Nelly kennis gaf van de aankomst op de farm en haar diepe teleurstelling uitdrukte over de afwezigheid van I haar vader, die zij nog niet had kun nen omhelzen. Horst had tussen de regels angstige bezorgdheid gelezen. Verder had Nelly geen teken van leven meer gegeven. Het was dus zeer begrijpelijk, dat de jonge man zich lievig ongerust maakte, te méér omdat speciale studie hem in de laatste tijd vrij wel op de hoogte had gebracht van zekere betreurenswaardige toestan den in het Braziliaanse binnenland. XXVI. Onder de kastanjebomen van de tuin was donkere schaduw. De maan wierp sprankelend zilver op de keurig onderhouden grasperken en de geur van bloeiende rozen drong door het wijd openstaand venster de kamer binnen. Daar werd aan de voordeur ge scheld. Waldlew hoorde zijn knecht open doen en met iemand zeer zacht spre ken. Hij lette er nauwelijks op. Wat zou hij er zich om bekreunen? Alles was hem zo onverschillig. Zo laat konden er geen brieven meer ko men, dus Achter hem ging de deur open. Lichte schreden.... geritsel. En een stem: „Horst!" Hij sprong op. „Iets" wierp zich aan zijn boi-st, ai-men omstrengelden hem en een melodieuze stem stotterde: Hoi"st, lieve Horst, mijn Horst. Hier zijn we. En ik kon niet wach ten. Peter moest meekomen, om je te halen. Want het is mijn broer Peter, die helemaal niet dood was. Maar kom nu gauw mee, oom Tho mas en meneer Hemoel wachten op de Villa „Roland." We zijn zoeven aangekomen Hoj-st was geheel in de war. Er viel hem een zware last van het hart en in antwoord oo de inboeze ming van zijn verloofde vond hij in de beginne slechts deze woorden: Maar waarom heb ie niet geschre ven Nellv, of getelegrafeerd? Omdat ondervinding mij heeft geleerd hoe verschrikkelijk het is op een weerzien te moeten wach ten; met welk een pijnlijke gejaagd heid men dan de dagen telt, en hoe ontzettend traag zij verlopen. Die kwelling wilde ik je besnaren. En maakt nu de verrassing niet al les goed? Vijf minuten later zat men op Villa Roland aan de gedekte tafel. Klockmann bracht de thee; hij had voor deze gelegenheid een kost baar antiek servies te voorschijn gehaald en zijn goedig gezicht straaldp van bliidschap. En toen begon men te vertel len.... EINDE.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5