£IÓSe HUTSPOT#}' Commissie voor cultuur- sociologisch onderzoek Overheidsmaatregelen tegen hondsdolheid niNSDAG 7 NOVEMBER 1950 DE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Dinsdag 7 November. 't Was gisteren nogal druk, weet u. En daarom hebben we over het hoofd gezien, wat Zaterdagmiddag op socië teit „Minerva" is gebeurd. Daar vond een huldiging plaats van Johan van Wijk, de eerste palfrenier en bedien de van het Collegium van het Leidse Studentencorps, die zeventig jaar ge worden was. Een groot aantal oud studenten, nu hooggeleerde profes soren, doctoren en advocaten, kwam de oude Johan de hand drukken en vele oude herinneringen werden op gehaald. Nadien bood het Collegium Johan en echtgenote een diner aan. Prof. Molenaar schetste uitvoerig welk een toegewijd en begrijpend man Johan voor alle studenten is ge weest, een vriend voor alle „heren" die hij bediende. Ondanks zijn waarschuwing is Stadskok gisteravond en vanmorgen herhaaldelijk opgebeld door lezers, die wel eens graag zouden willen weten hoe het toch afgelopen is*met het liefdesdrama van Zaterdagavond op de Hoogstraat. Hoe die jongeman heette en of het meisje alles weer goed heeft gemaakt. Maar we zwijgen in alle talen. Nu en morgen. En al tijd! Wèl willen we u vertellen, dat het j echtpaar H. F. van Riet, Willem-1 straat 31, vandaag het gouden hu-1 welijksfeest viert. Beiden verkeren nog in een puike gezondheid en de j bruidegom heeft 52 jaar gewerkt bij de N.V. Tieleman en Dros, in de vul- afdeling. Januari 1947 werd hij ge- pensionneerd. Zowel de bruid als de bruidegom zijn 73 jaar, hebben twee kinderen en 3 kleinkinderen. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gaat volgende week Woensdag, om acht uur in „Het Gul den Vlies" een uiterst belangrijkp le denvergadering houden, waarop de reorganisatie-voorstellen van het hoofdbestuur behandeld worden. Bo vendien diploma-uitreikinc en een causerie door de heer Riemens. Morgenavond wordt om acht uur in het Jeugdhuis Garenmarkt 36 een bijeenkomst gehouden van leiders en toekomstige leiders van de z.g. „jon- CORSETTENSHOW. (Van een medewerkster). Er is op de corsettenshow. die on der auspiciën van de firma Warnecke gisterenmiddag in de grote zaal van Den Burcht" gehouden werd, niets nieuws getoond. Een aantal pasda mes van de Koninklijke Corsetten In dustrie M. J. van de Waal Co. te Amsterdam in de diverse figuur-va riaties toonde, dat er voor iedere vrouw iets te bereiken is op dit ge bied. dat perfecte vormgeving en soepelheid kunnen samengaan en dat zoiets niet eens zo duur behoeft te zijn. Becommentarieerd door mevr. M. Peters-Smit. toonden de pasdames een serie modellen in effen en met zijde doorwerkte stoffen, waaronder ook medische corsetten. Zij demon streerden niet alleen, welke fouten bij de keuze tijdens de aankoop ver meden dienen te worden, maar ook hoe men een corset wel en niet moet aantrekken. Er waren elastieken cor setten en step-ins, terwijl eveneens de bijbehorende beha's werden ge toond. In de pauze wandelden de mannequins in wollen tricot deux- pièces en peignoirs door de zaal heen, deze niet van het merk ..Wala", maar ,.Najade"-creaties, die de zeer talrijke aanwezigen alleen dames werden toegelaten deden water tanden. Deze show was op de eerste plaats reclame voor het merk „Wala", maar er zat ook een zeer instructief ele ment in. Zodat met minderwaardig heidsgevoelens omtrent haar gestalte behepte vrouwen na zo'n demonstra tie ietwat opgelucht en heel wat op timistischer huiswaarts kunnen ke ren. gensclubs" van de St. Petrusparo chie. Binnenkort gaan de clubs weer op volle toeren draaien en daarvoor is het nodig, dat de leiders nog even worden geïnstrueerd. Mochten er nog liefhebbers zijn voor een dergelijke leidersfunctie, dan zullen zij mor genavond meer dan hartelijk wel kom zijn! De Buurtvereniging „Haagweg- kwarlier" hield gisteren een zeer druk bezochte Vrouwenavond in de „Kleine Burcht". De heer Lardee ver welkomde de medewerkers: de heer Rutgers, die films draaide, ae kleme meisjes ,Mariska's", die acrobatische toeren brachten, en de „Bagia's", die muziek maakten. Dit gezelschap trad voor het eerst in het openbaar op en had in de nieuwe costumes veel suc ces. Met conferences van de heer Kalker werd het een vrolijke avond, waarvan de dames buitengewoon ge noten hebben. En op Vrijdag 17 November a.s. wordt door een Personeelsvereniging van de N..H.V.M. een huldigingsavond gehouden in Leiden, tijdens welke de diverse jubilarissen gehuldigd zullen worden In het cabaret-pro gramma zullen o.a. Lou Bandy en Fientje Meester optreden. Gisteravond vond in „De Harmo nie" de diploma- en insigne-uitrei king aan de geslaagde kraamverzorg sters: de dames H. ten Broek, G. de Haas, M. Willemse, C. Wondergem en A Wijfje plaats. Hiermede is het corps kraamverzorgsters voor Leiden en omstreken gestegen tot 50 gedi plomeerde krachten van het Groene- en Wit-Gele Kruis, welk feit door de voorzitter van het Kraamcentrum, dr. Bazuin, en het bestuurslid dr. Zijerveld, terecht als belangrijk en verblijdend werd gememoreerd. Be langrijk, omdat het thans mogelijk is geworden op grote schaal aan de be volking deskundige hulp bij het kraambed te bieden; verblijdend, omdat het binnen 5 jaar tijds reeds gelukt is het Leids Kraamcentrum tot een der grootste van Nederland te maken. Na het officiële gedeelte waarbij behalve de geslaagden ook de leidsters-docenten en arts-docent, dr. Ferguson in de huldiging wer den betrokken, werd dit heugelijk feit dan ook feestelijk gevierd door sècn geestige toneelopvoering door en voor de kraamverzorgsters. De heren kerkzangers van de de kenale kerk worden verzocht mede werking te verlenen aan de gezon gen Requiem-missen op a.s. Woens dag-, Donderdag- en Vrijdagmorgen, telkens om kwart over acht. Boven dien voor de gezongen huwelijksmis van a.s. Woensdagmorgen om tien uur Hedenmorgen om even half twaalf sliote de 38-jarige motorrijder A. J. M. van O. uit Noordwijk met zijn motorfiets op de Breestraat. Hij viel, brak het linkerbeen en kreeg een hoofdwonde. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. STADSKOK, LEIDSE SPAARBANK Meer terugbetaald dan ingelegd In de maand October 1950 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 476.093,96 en terugbet. f 558.337,11. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 304 en het aantal afbetaalde boekjes 164. Op 4.192 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 56.358,25 bijgeschreven. Er werden 381 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 5.251.70, Het bij de jeugdspaar- dienst gespaarde bedrag was f 443,25 Het tegoed der 29.316 inleggers be droeg aap het einde der maand f 16.010.945,01. „PARACHUTISTE GELAND". Het was verheugend om gister avond te kunnen constateren, dat de toneelclub van de Leidse K- A. V., se dert de laatste uitvoering, in twee opzichten een sprong vooruit heeft gemaakt. Vooreerst in de keuze van het stuk „Parachutiste geland", van Wirr. Dumont. in drie bedrijven, dat in kwaliteit stukken hoger lag dan voorgaande spelen Een sprong voor uit ook in het spelpeil, waai'voor de regisseur, de heer H. Kien jet, alle eer toekomt. Het verhaal speelde in de oorlog en handelde voornamelijk over het illegale werk van de vrouwen die in verschillende types voor het voet licht werden gebracht: de onver vaarde parachutiste, het heldhaftige meisje, dat de slechtste verdenkin gen op zich laadde om haar ware taak te verbergen, de geraffineerde spionne, die met de vijand heulde, het meisje dat laf is en hoewel niet slecht, vrienden verraadt om anderen te redden, de moeders tenslotte, wier angst voor hun kinderen'welhaast on dragelijk wordt. Het heeft geen zin de geschiede nis op de draad te volgen, want he denavond wordt de derde en laatste opvoering gegeven en voor de toe schouwers willen we de spanning niet wegnemen Rest ons een woord van lof voor de speelsters, die dit lang niet ge- makke'ij ke stuk met vee] overgave hebben gespeeld. Stuk voor stuk de den zij hun best het persoonlijke, dat zeer sterk in iedere rol afzonder lijk lag. naa~ voren te brengen, en Gaaeden daar zódanig in dat een stamDvolle zaal in uiterste soannin? heeft geluisterd. Vooral willen wij noeme" mevr Pelgrim -Kuheers die als ..Mijntje" aller symnathie ver overde, door haar eenvoudig en over tuigend spel. En in één adem mej. Tonny Velt. die als verpleegster en S.D.-spionne een zeer <mede rolver- 4olking gaf, Mevr. UphoffVisse" Bro"sl me'"- "1- Vrindva" Egmond (dochter Fie) en mevr. de GrootHoudijk (parachutiste) sloten zich met de overige speelsters hier goed bij aan. De voorzitster, mevr. H M. van Oijen sprak een welkomstwoord en de geest, adv., pater dr. Calasanctius O.Cap.. dankte -eeds bij voorbaat de sneeksters. Ook 'mei Stringa, propa gandiste van de K. A V., bevond zich onder de aanwezigen. ST. ADELBERTVERENIGING De St. Adelbertvereniging had gis teravond het voorrecht haar voor zitter, dr. W. J. J. Dijsselbloem', als spreker in haar midden te hebben. De leiding der bijeenkomst rustte in handen van de vice-voorzittere dr. A. J. de Jong. De heer Dijsselbloem behandelde het onderwerp „Persoon lijkheid en werk-classificatie". De werk-classificatie levert, middels een ft~. '-ië-analysc en beschrijving, een methode tot bepaling van een loon, dat in verhouding staat tot een wetenschappelijke waardering van de functie. Op het terrein van de werk-classificatie. pas in de late re jaren in ontginning gekomen, liggen echter nog veel moeilijkhe den waarvan sommige, in 't bijzon der het uitschakelen van de waar dering der persoonlijkheid, door de spreker zelf werden aangevoerd en andere door de ijverig-luisterende leden. Zo ontstond na de inleiding een opgewekt en de geest-scherpend debat, dat wegens de uitgebreidheid van de aangesneden vragen echter niet tot algehele eensgezindheid leidde. Hetgeen trouwens bij een debat zelden het «eval is.... BURGERLIJKE STAND. Geboren; Yvonne d. van G. A. Meijers en F. Stikkelorum, Catha- rina C. M. d. van A. J. J. van Haas teren en C. J. de Vrind. René H. P. z. van P. F. Raaphorst en C. M. Mo lenkamp, Susanna C. d. van J. van den Berg en C. ^Jijzenij, Antonius M. G. z. van H. A. Koet en A. Teijn, Willem V. z. van V. Leopardi en M. Leppers, Christina J. M. d. van A. van der Klaauw en S! M. Guleij, Jan z van J. van Rootselaar en E. J. Bontje, Andreas P. z. van A. G. v. Swieten en C. J. van Boheemen, Henriëtte d. van C. Kromhout en F. H. Muller, Wilhelmus z. van I. Plas- meijer en C. IJzerman, Marinus T. H. z. van J. Brussee en C. den Boer. Louise d. van L. Bouwmeester en E Staffeleu, Robert z. van C. van dei- Steen »n A. van Ooste" Getrouwd: J. Moraal jm. en J. M. Onderwater jd„ D. Paauw gesch. en E. W. Lek gesch., A. van der Vliet jm. en J. van den Broek jd. Overleden: A. Stravers wedn. 70 jr., A. M Drost huisvr. van Möhl- man 67 jr., T. M. van der Krogt wed. van Knoops 56 jr., J. J. .Regeer wedn. 69 jr. Door prins Bernhard geïnstalleerd Herstel van harmonisch evenwicht Gistermiddag heeft prins Be'.'n- hard op paleis Soestdijk de installa tie verricht van de commissie voor cultuursociologisch onderzoek Deze commissie bestaat uit 12 hoogleraren in de sociologie. Prof. dr. E. W Hof stee (Landbouwhogeschool Wage- ningen) voorzitter, prof. dr P. J. Bouman (Rijksuniversiteit Gronin- I gen), prof. dr. R. van Dijk (Vrije Universiteit Amsterdam) prof dr. Sj. VEILIG VERKEER. Wie zich veilig voelt door signaleren, Is niet volleerd in hei chaufferen prof. dr. F van Heek, (Rijksuniver siteit Leiden), prof, dr. W. R Heere (R.K. Econ. Hogeschool Tilburg), prof. dr. S. Hofstra (Gemeente Uni versiteit Amsterdam), prof. dr. A. N. J. den Hollander (Gemeente Univer siteit Amsterdam), dr. Ph. J. Iden- burg (Dir. Centraal Bureau voor de Statistiek), prof. dr. J. P, Kruyt (Rijksuniversiteit Utrecht), prof. dr A. Oldendorff (R.K. Universiteit Nijmegen), prof. dr, F, L. Polak (Econ. Hogeschool Rotterdam, adj. dir. Centraal Plan Bureau, vertegen woordiger ministerie van O K. en WO. Het bestuur van het Prins Bern- hardfonds heeft deze geleerden be reid gevonden gezamenlijk een aan tal onderzoekingen te verrichten teneinde doeltreffender maatregelen te kunnen nemen op cultureel ge bied. Prins Bernhard, de regent van het naar hem genoemde fonds, zeide in zijn installatierede o.a.: „Een geheel complex van factoren bedreigt onze cultuur als wellicht nooit te voren in de historie. De ontwikkeling der wetenschap vertoont een onevenwichtigheid, die zorgwekkend moet worden geacht. Van het totale bedrag in 1948 voor wetenschappelijk onderzoek in Ne derland beschikbaar, gingen slechts enkele procenten naar de socio-cul- Lurele zijde der wetenschap De rest was 'voor de technisch-materiële kant. Hoezeer is dit in strijd met de omschrijving van Huizinga, dat cul tuur juist is een harmonisch even wicht tussen materiële en geestelijke zaken. Nog dreigender wordt deze on evenwichtige toestand van dc weten schap, doordat bij het technisch-ma teriële deel daarvan gespi*oken kan worden van een omslaan van de menselijke creativiteit in de beheer sing der natuur in haar tegendeel: de destructie. Dit bracht Einstein onlangs tot de waarschuwing, dat de natuurkundigen in slavernij geraakt zijn en de vruchten hunner studie in WARMOND Personalia. De heer H Haver kort, leerling-fitter bij het gemeen telijk waterleiding bedrijf, is door B. en W. in vaste dienst van dit be drijf benoemd. Geboren: Helena Petronella Maria, d. van L. P. Moerkerk en M S- Sik- king; Anna Maria. d. van J J v. d. Meij en C. v. d. Nouland; Aaltje Ma ria Petronella, d. van P. de Wit en T. v. d. Heuvel; Hendrikus Leonar- dus Johannes, zn van L. P. J. Lee- nen en C. van Leeuwen; Petrus Cor- nelis Maria, zn van W. Versluijs en C. A Verbeek; Antonetta Henriette Maria, d. van G. Th. v. Dam en J. J. Thijs; Cornelis Wilhelmus Maria, zn van W. J. Sikking en E. M. v d. Berg Andreas Gregorius Godfried, zn van G G. v. Elburg en A Vlaar. Gehuwd: P, J. v. d. Klugt 29 j. en C. J. v Winsen 26 j. Overleden: Anna Bastian 71 j.; C. C. Nolf 87 j.; C M. van Heel 80 j; E. C, M. v d. EJshout, echtgenote van J- P. A. Ruijs, 79 j. t Ui fciKMEER Voetbal. De uitslagen van Zon dag luiden: Alphia—DSO 23: Gr. Willem Vac. 2—DSO 2 3—1; Duno 3—DSO 3 2—2; Gr. Willem Vac. 4 —DSO 4 3—1; DWO 3_Valkeniers 3 1—0; DWO jun. AWilhelmus A 40; Oliveo jun. ADWO jun. B 3—1; de wedstrijd DWO 2Vita Nostra ging niet door. Afdeling handbal: Kwiek—DWO 7—0. Bazar zwembad. De bazar voor het zwembad is eeïi succes gewor den. De gehele gemeente heeft me dewerking verfeend en de opbrengst bedraagt f 4349.69,— Vooral Zater dag was het druk. 8 duplexwoningen toegewezen. jJe 8 duplexwoningen aan de Jan doornstraat zijn zo goed als gereed gekomen. Zij zijn aan de toe komstige bewoners toegewezen en het zal niet lang meer duren, dat zij betrokken worden, gekomen. Zij zijn aan de toekom- Geboren- Petronella Th., d. van A L Bierman en P. H. van Dorp; Tannetje M. W„ d. van C. Huurman en C. P. Westdorp; Hendrikus M. J„ z. van J. H. Gahrmann en J. M van Meurs; Arie, z. van P den Ooudsten en P. van dei- Graaf; Helena M. M. d. van G. C. Westgeest cn A. H. Reeuwijk Huwelijksaangiften: A. H. Buiten dijk 32 jaar en C. Kerstehs 25 jaar. 'III DE RIJNSTREK ALPHEN AAN DEN RlfN Negen jarig jongetje doodgereden Maandagmiddag omstreeks 4.30 uur vond in de Hoofdstraat te Al- phen aan den Rijn een dodelijk auto-ongeval plaats, waarvan de 9 jarige Robbi van Campen uit de Bredcrodestraat 29 het slachtoffer werd. Toen de autobus van de onderne ming Maarsse en Kroon, - op weg naar Amsterdam, Maandagmiddag omstreeks 4.30 uur bij de halte Nutsgebouw stopte om reizigers in te laten, stak de negenjarige Robbi van Campen, die op het trottoir met enige vriendjes aan het spelen •was, zijn voet in een opening tus sen bus en chassis. Intussen bracht dc chauffeur, die hiervan niets be merkte, zijn wagen aan het rijden. Tot schrik van de knaap zelf en van enkele omstanders bleek het voetje van de jongen enkele ogen blikken bekneld te zitten, tot het plotseling losschoot. Helaas verloor het ventje hierdoor echter zijn even wicht en kwam onder de wagen te recht voor het rechter achterwiel van de zware bus, dat over het lichaampje heen re^l Het ventje was op slag dood, BOSKOOP Max Weil overleden In zijn wo ning aan de Nieuwstraat is op 48- jarige leeftijd plotseling overleden de heer Max Weil, die als musicus en componist grote bekendheid ge noot. HAZERSWOUDE Geboren: Marinus, z. van J. C. Schellingerhout en A. Matzé, Ca- tharina J. M. d. van C. P. Wijsman en J. C. Spruijt. Ondertrouwd: W. J. Lourier. 34 jr. en M. E. Ejprst, 29 jr., A. Lang- hout, 22 jr. en W. Hofman, 20 jr. Getrouwd; C. G, Reineveld en J. A van Leeuwen. Overleden: K. M. Cats, 71 jr., ^VT. van der Meer, 70 jr. KOUDEKERK „Steun Wettig Gezag" De plaat selijke^ commissie „Steun Wettig Gezag" organiseerde in de boven zaal van Hotel De Bruin een propa- gandavergadering, waarvoor slechts matige belangstelling bestond. De leiding van de vergadering was in handen van burgemeester Verheul, die na een kort woord van welkom kapitein Rosmalen, welke overste Mulder verving, gelegenheid gaf de taak en het doel van de Nationale Reserve uiteen te zetten. De propaganda rede werd uitge sproken door mr. J. L. J. A. van Mechelen. secretaris v. d. geweste lijke commissie Zuid-Holland Noord-Oost. Na de pauze werden enkele leger- films vertoond. R OELOF A RE NDS VEEN Eerste steenlegging Nieuwe Kerk De werkzaamheden van de in aanbouw zijnde nieuwe kerk, ma ken zeer goede vorderingen. Natuur lijk worden deze door de parochia nen met grote belangstelling ge volgd. De bouwpastoor zelf is vol enthousiasme over de vordering van de bouw van zijn kerk. Weer of geen weer, maar pastoor Ligthart gaat iedere dag een kijkje nemen. b(j de in aanbouw zijnde Kerk. Vooral de bouw van de pastorie gaat in snel tempo. Donderdag a. s. wordt begonnen met het beton stor ten voor de kerk en op 28 Nov. a. s. zal de eerste steenlegging voor de kerk kunnen plaats hebben. Dit zal. naar wij vernemen, 's morgens na de H. Mis van 9 uur, door de vica ris van het Bisdom, mgr. Aramer- lam, geschieden. Als er zich geen onverwachte strubbelingen voor doen, zal in Mei 1951 de nieuwe kerk in gebruik kunnen worden ge- nomen.- ZWAMMERDAM Geboren: Gerdina Fiorina Adriana. d van A .Boele en A. v. d. Akker; Theodorus Johannes, z. van A. A. v. d. Vlugt en Th. E. Verbeij. Gehuwd: J. v. d. Heijden 28 j. en H. Uithol 25 j. Overleden, Theodorus Boere 60 j. handen hebben gelegd van een blin de geest." „Het is naar mijn mening duide lijk, dat een veel krachtiger ontwik keling van de socio-culturele weten schappen een der beste middelen zal zijn, om aan deze dreigingen hun ge vaarlijk karakter te ontnemen Want deze wetenschappen bestuderen de maatschappij, de zo krampachtig zich wijzigende samenleving Niemand zal het goede van deze ontwikkeling willen ontkennen, maar voor de schaduwzijden mogen wij niet blind zijn En een van de schaduwzijden is de verzwakking van de persoonlijk heid. van de geestkracht, van de in dividu. De gewonnen vrije tijd leverde in al te grote mate de „klanten-zonder meer" van het enorme vermaaksbe- drijf, dat zich nu zelfs tot de spel activiteit der jeugd dreigt uit te strekken, getuige de zeepkisten ra- De brede massa, vrij geworden uit een toestand van maatschappelijke verwaarlozing, krijgt heden ten dage niet een voldoende kans om ook op het terrein van de kunst, dt schone zaken des levens deelachtig te wor den. Ook deze culturele opdracht wordt onvoldoende vervuld. De situatie is m.i. duidelijk: scher pe geestelijke dreiging enerzijds; on evenwichtigheid anderzijds. De mens zou de mens niet zijn en speciaal niet het taaie soort dat Ne derlander heet, indien hy niet met kennis van feiten uitgerust, met nuchterheid en toch met een warm hai't, ook deze bedreiging aanviel. Wil dq cultuur in Nederland een kans krijgen, dan zal in dt eerste plaats onze culturele apparatuur be ter en moderner uitgerust moeten zijn. Het Px'ins Bernhard Fonds zal de ze nieuwe culturede apparatuur niet tot stand kunnen brengen. Maar wel kan het helpen om de benodigde kennis door exact wetenschappelijk onderzoek hiervoor mede aan te dra gen. Als eerste étappe zal een globale „culturede kaart" van Nederland moeten worden samengesteld Deze kartering zal het ons mogelijk ma ken systematisch en doelmatig de culturele, problemen aan te pakken." SEDERT ENKELE TIENTALLEN JAREN is er in ons land geen hondsdolheid meer voorgekomen. Het is te hopen dat, dit ook zo zal blijven want de hondsdolheid behoort tot de allerkwaadaardigste ziekten; patiënten bij wie de verschijnselen zich eenmaal hebben geopenbaard, zijn alle zo goed als zonder uitzondering ten dode opge schreven. Na de oorlog heeft de hondsdolheid in vele landen der wereld de kop weer opgestoken en het spreekt vanzelf dat geen enkele maatregel, die deze ziekte buiten onze grenzen kan houden, mag wor den verzuimd. Met voldoening heb ben wij er daarom kennis van geno men dat de hier te lande reeds bestaande regeling tot wering en be strijding van hondsdolheid bij Koninklijk Besluit van 5 April 1950 op zodanige wijze is aangevuld, dat wij de gevaren die uit de ontstane situatie voortvloeien, denkelijk het hoofd zullen kunnen bieden. ELKE HOND of kat die uit een „besmet land" wordt ingevoerd, dient krachtens deze aanvulling in voorlopige quarantaine te worden gehouden. Het districtshoofd van de veeartsenijkundige dienst, waaron der de gemeente waar het betref fende dier een onderkomen zal vin den, ressorteert, beslist verder of en zo ja, hoe lang de emigrant daar nog moet verblijven. Van deze bepaling zijn slechts die honden en katten vrijgesteld, waar van de eigenaar deugdelijke bewij zen kan overleggen dat de dieren vrij van besmetting zijn: als zoda nig wordt een certificaat van de veterinaire dienst van het land van herkomst geaccepteerd. In de Staatscourant van 31 Juli j. 1. is nu een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gepubliceerd, waarbij alle landen ter wereld als besmette landen zijn aangewezen, met uitzondering van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Groot- Brittannië, Ierland, België, Luxem burg, Australië en Nieuw Zeeland. Tijdig ingrijpen. DAT WIJ BIJ IEMAND die door een dolle hond gebeten is, niet meer machteloos staan, hebben we te danken aan het genie van Louis Pasteur. Schreven we dat de patiënt wanneer de ziekte eenmaal is uit gebroken vrijwel reeds tot sterven gedoemd is: in de tijd die er ver loopt tussen de gevaarlijke beet en het optreden van de eerste ver schijnselen, is het thans wel dege lijk mogelijk hulp te bieden. Deze incubatieperiode is bij honds dolhei'' g.-lukkir veel groter dan bij de meeste andere infectieziekten. Slechts bij uitzondering is zij kor ter dan veertien dagen, meestal ligt zij tussen de drie en zes weken, er zijn zelfs gevallen bekend waar het enkele maanden duurde voordat de gebetene duidelijk ziek werd. Toch is er in zulke gevallen geen tijd te verliezen, hoe eerder de vac cinatie volgens Pasteur wordt uitge voerd, hoe beter de vooruitzichten. Wanneer er dan ook iemand door een verdachte hond ge-beten is, is het van groot belang, spoedig te we ten of het dier aan hondsdolheid lijdt. Het moet daaroe worden af gemaakt opdat in het centraal ze nuwstelsel van het dier kan wor den gezocht naar de voor de ziekte kenmerkend" afwijkingen ..'Muil korf dwang' WANNEER DE BEHANDELING tijdig wordt ingesteld, is de sterfte aan hondsdolheid betrekkelijk klein Van 9834 personen die diepe beet wonden hadden qpge.Iopen van zieke dieren, stierven er na vaccinatie maar 0.52%; bij 223501 mensen met oppervlakkige beten was de sterfte slechts 0.08%. Deze cijfers die ont leend zijn aan een recente publi catie van de Vollkenbond, tonen hoeveel dank de mensheid Pasteur voor zijn mosr'ame arbeid verschul digd is. Dit alles nee'mt niet weg d»t hondsdolheid een uiterst gevaarlijke ziekte blijft, die wij maar liever niet binnen onze landsgrenzen zien komen. Ons aller hoop is er dan ook op gevestigd dat de overheid niet zal behoeven te grijpen naar de „muilkorfdwang," een van de allereerste maatregelen wanneer een geval van hondsdolheid is waarge nomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 Nov. Varkens. Aan voer 146 stuks. Prijzen: zware 1.80 1.85. lichte: 1,651.72. zeugen: geen notering. Handel matig. LEIDEN, h Nov. Groente. Per 100' kg.: witte kool 4.006.30. rode kooi 410.60, savoye kool 3.50— 7.80, groene kool f 59.10, boeren kool 614, prei f 817, kroten 46 80, kroten gekookt 916, uien 1.60—7.70, peen 5-50—17. spruiten f 1249, aardappelen f 7.70 8.andijvie f 516.10, sla 8— 14. druiven f 4084, snijbonen f 71 131. stambonen 6791. witlof 9 51. spinazie f 1153, tomaten A 1251; per 100 stuks: bloemkool 833. salade 212.60. knolselde- rie 814 per 100 bos: pieterselie 5.4011.10, selderie 29.80 en peen 824. ROTTERDAM, 7 Nov. Vee. Aanvoer: 5141 totaal, 750 vette koeien 1606 gebruiksvee, 60 vette kalveren, 268 graskalvei'en 841 nuchtere kal veren, 140 varkens, 585 biggen, 202 paarden. 9 veulens, 479 schapen, en 111 geiten of bokken. Prijzen: vette koeien 2.40—260, 2.10—2.35 en f 1.852.00 vette kalveren 3.20 3.40, 2 80—3.00 en 2.00—2.50 per kg graskalveren 325225175; nuchtere kalveren f 575045; big gen 454030. slachtpaarden 1.651.601.55 per kg., schapen 1009060, lammeren 907560 kalfkoeien en melkkoeien 940 840— 740 varekoeien f 600525 475, vaarzen 650—600—525; bokken of geiten 450—400—350. Vette koeien aanvoer gewoon, handel traag en prijzen onveranderd; vette kalve ren aanvoer kleiner, handel levendig en prijzen stabiel; graskalveren aan voer korter, handel tamelijk, ruim prijshoudend; nuchtere kalveren aan voer als vorige week, handel stug en prijzen iets hoger; biggen aanvoer minder, handel kalm, prijzen iets stijver; slachtpaarden aanvoer iets grotei. handel zeer lui prijzen niet geheel prijshoudend; schapen aan voer kleiner handel matig en prijzen iets lager: lammeren aanvoer kleiner handel matig en prijzen onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer als vo rige week. handel stil. prijzen con stant, varekoeien aanvoer korter, handel slepend prijzen als vorige week: vaarzen aanvoer kleiner, han del stil. prijshoudend; pinken aanvoer kleiner, handel «til. nrüshoudend. BODEGRAVEN 7 Nov. Kaas. Aanvoer 124 partijen Eerste soort 2.072.12, tweede soort f 2.022.06, zware tot 2.22. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 0 Nov Groente. Aardbeien f 0.931.11 per half pond, export Tomaten A f 73108, idem B 4272, idem C 3544, overige tomaten 12—62, kropsla 0 505.90, glassla 6.30 9.50, stoolsla f 38 andijvie 59, per 100 Nog steeds aardbeien. Nog steeds worden aan de veiling Roe- lofarendsveen aardbeien aangevoerd, welke nu tot boven de gulden per half pond opbrengen. In het najaar hebben tot nog toe op geen een vei lingdag de aardbeien ontbroken. Men begrijpt dat dit voor de Veense tuinder een prachtig resultaat is. Bloemen. Troschrysanthen 4175 cent, Stella 3655 cent. Cloc 4761 cent, Wendy 36—53 cent, Cy- donia 3360 cent, Utopia 4158 cent, Choco 4267 cent.. Blanche 3862 cent. Peter Pan 3955 cent, Gold- finder 3754 cent, Chascity 4460 cent per bos; Twello Roem 1830 cent. Louis Gem 2029 cent. Pulling 2432 cent, Mcfo 2034 cent, Choco 817 cent. Perfestion 1416 cent, Marie Elisabeth 1221 cent, Monu ment 2132 cent. Ravonanten 1722 cent Cyclamen 3460 cent per stuk. LISSE, 5 Nov. Bloembollen. Darwintulpen per H. L„ zift 10: AU Brigt f 75.g. notQueen of the Night 85.— g. not.; Bartigon 45.- en 2.20. Mendel Tulpen: Kre age's Triumph 100en 3.Weber 55.cn 2.70, v. d Eerden f 100.en 3.50. Enkele lat^ Tulpen: Belle Jaune 45.— en 2.— Argo 45.— en 2.2Q; Themis 65en 2.80; Golden Harvest 80.— en 3.10. Enkele vroege Tulpen: Gen. dc Wet 100.Prins van Oostenrijk f 100 Triumph Tulpen: Edith Eddy 120 en 3.50; Crown Imperia! 35en 3.00, Alberio 80.00 en 3.—. Dubbele Tulpen: Mr. v. d. Hoeff 110Snowprince 90. Parkiet Tulpen: Blue Parrot f 80 en f 2.80 Forsteriana: Madame Lefeber WO.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3