OVERBODIGE DROEFENIS Had de conducteur het recht alle passagiers op te brengen? Erkenning van culturele waarde werd in oorlogstijd verkregen DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 l Zondag een schrijven voorgelezen, waarin bedroefenis wordt uitgespro ken over de afkondiging van het leer stuk van de ten-hemel-opneming van Maria. Door de radio is een kerk dienst van verontrusting" uitgezon den. Op Hervormingsdag (31 Octo ber) is in vrijwel alle Protestante kerken gepreekt over de ten-hemel opneming van Maria, over welk pre diken we ons hartelijk zouden kun nen verheugen, als het vermenigvul digd getuigenis tot voorwerp had ge had de*zaligprijzing van Maria's Mag nificat. Deze werkelijk groots opge zette actie of agitatie nog niet vol doende achtend, heeft men in Katho lieke streken huis aan huis folders verspreid, welke op de omslag de koepel der St. Pieterskerk vertoon den en aan de binnenzijden een aan val op het dogma. Deze bedrijvigheid in gesproken en geschreven woord wekt de indruk, dat de Protestantse Kerken zich ge krenkt voelen door uitlatingen van Katholieken instanties betreffende Calvinistische opvattingen. Echter hebben nóch de Nederlandse bis schoppen, nóch Pius, de bisschop van Rome in hun brieven en toespraken over de dogma-verklaring ook maar één woord gerept, niet rechtstreeks en niet zijdelings, dat uitgelegd zou kunnen -worden als een weerlegging van de Calvinistische meningen. Ieder gevaar van aanstoot is verme den, en dat niet opzettelijk, maar om de eenvoudige reden, dat de Katho lieke Kerk ofschoon zij de strijd geenszins schuwt, als er aanleiding toe wordt gegeven er niet eens over denkt anderer overtuiging bij de bepaling van een dogma te betrek ken, evenmin als zij er over denkt het oordeel van anderen te vragen, of zij een dogma al of niet zou mo gen vaststellen. Er was dus geen reden voor een Protestante reactie aangezien re actie verondersteld, dat er een uit nodigende actie aan is voorafgegaan. Er kan echter geconstateerd worden een Protestante actie of beweging, welke op touw gezet is onder de be namingen bedroefenis en verontrus ting. In het persoonlijk leven ligt er ,iets sympathieks in, wanneer de een bedroefd of verontrust is, omdat de ander zijns inziens de verkeerde weg opgaat. Nog gevoelvoller is deze ver ontrusting, als zij uitgaat van een dochtertje, dat zich bezorgd maakt ever haar oude moeder, die ze niet alle vijf bij elkaar heeft. Maar de romantische knusheid van zulke stui ver-verhaaltjes zal niemand meer herkennen in de manier van doen van een dochter, die moeders huis in een boze bui verlaten heeft en, ofschoon moeder heel goed in staat is haar eigen zaken te beredderen, zich tel kens met moeders huishouden wil bemoeien. Zo'n verhaal wekt wrevel te meer nog omdat de dochter er goed aan deed op haar eigen huis houden te letten. Deze wrevel-wekkende situatie doet zich thans voor op kerkelijk ter rein. Ook de Protestanten noemen, op geschiedkundige gronden, de Ka tholieke Kerk de Moederkerk (het geen niet meebrengt, dat de Moeder kerk de Protestante Kerken als haar dochters beschouwt). Het is duidelijk voor iedereen, dat de Moederkerk zeer precies weet, wat ze wil, en zeer goed weet, wat ze doet, en het aller laatste, wat men haar wel ten laste zou kunnen leggen, is, dat ze over een nacht ijs gaat! „Rome heeft geen haast" is een gezegde, dat al naar het humeur prijzend of afkeurend wordt gebezigd Rome heeft ook geen haast gemaakt met de afkondiging van het dogma, dat, in wezen zo oud als de Kerk, nu plotseling ac tueel is. De Kerk heeft het dogma afgekondigd, toen de tijd daartoe ge komen was. De bepaling van dat tijd stip was niet aan haar, maar aan gjsch a-b-c-, is er diep van overtuigd, dat door de Steenrots, dat is door Pe trus, in zaken van geloof en zeden de ware Christelijke leer wordt ver kondigd. Men kan de brievenbussen van Katholieken volstoppen met honderden foldertjes: de lezers hier van zullen zich zelden van de wijs laten brengen, gerust als zij zich voelen onder de leiding van een krachtig evangelisch, apostolisch leer gezag, dat de wereld-zender is van de Heilige Geest, „die alles samen houdt en kennis draagt van het ge sprokene". De Protestanten missen een uit wendig leergezag en moesten nood gedwongen, ter motivering van hun afscheiding van de Moederkerk, tot een ander en tamelijk vaag Kerk begrip komen. Het is dit grondig on derscheid in opvatting over wat Christus gewild heeft, toen Hij Zijn Kerk stichtte, dat het moeilijk en bijna onmogelijk piaakt met Protes tanten een vruchtbaar debat te voe ren over de Maria-verering. In het Zondag voorgelezen Her vormd herderlijk schrijven wordt o.a. gezegd: „De Heilige Schrift weet niets van een ten-hemel-opneming van Maria". Dat is zo. Maar waar staat nu in de Bijbel, dat alles in de Bijbel staat? De geschiedenis der Kerk geeft het bewijs van een voortschrijdende ont wikkeling in de kennis van de ge openbaarde geloofsinhoud. Ook ds. Everhuis, die op Allerhei ligen door de radio riep: „Rome, keer terug tot de eenvoud van hei evan gelie", voegde er onmiddellijk aan toe zich bewust te zijn „iets heel ge vaarlijks" te zeggen. Ook ds. Ever huis meende, dat: „men niet zonder kunnen het niet de Katholieken zou den het zelfs niet, willen, omdat zij weten, dat de H. Geest na Christus' hemelvaart de Kerk is blijven „bin nenleiden in alle Waarheid". De „ongehoorzaamheid aan de H. Schrift", welke ons, ten onrechte, ten laste wordt gelegd, is geen onge hoorzaamheid, doch een gehoorzaam heid aan de Geest der Waarheid, die de letter levend maakt. Men kan met teksten aan komen, die „zus" maar ook even goed „zo" kunnen worden uitgelegd. Deze teksten-twist maakt op een Katho liek weinig indruk. Hij houdt vast aan het apostolisch leergezag en voelt zich lidmaat van een levende ge meenschap in Christus. Alles wat leeft, ontwikkelt zich en komt tot rijke bloei. Zo is ook in Christus' gemeenschap de Maria-ver ering door Maria zelf reeds in de toekomst gezien, toen Zij haar lof zang aanhief een groeien en op bloeien geweest „als een ceder op de Libanon, en als een cypres op de berg Sion; groot als een palm bij Ca des, en als rozenstruiken bij Jeri cho, als een schone olijf in de vlakte, en groot als een plataan in de lanen langs het water". (Epistel op 15 Augustus). Het herderlijk Hervormd schrijven keert zich met grote stelligheid te gen het nieuwe dogma. Het heeft ech ter weinig zin over het dogma te gaan redetwisten, zo lang de begrippen omtrent een levend leergezag van elkaar verschillen. De stellige en dap pere toon van het bovengenoemd schrijven in het verwerpen van dit leerstuk verwekt echter een weemoe dige glimlach als we bedenken, hoe meer een streep kon holen door 20 i weinig stellig met name de Ned. eeuwen geschiedenis, om zonder mee' ierv. Kerk zich in eigen kring pleegt terug te keren tot het oorspronke- lit te spreken, lijke evangelie". De Protestanten Tasje gestolen in de tram Enige tijd geleden riep een dame in een Amsterdamse tram: „Mijn tas is gestolen!" Voor de conducteur was dit voldoende, om het voertuig te sluiten en de zich daarin bevindende passagiers af te leveren aan het politiebureau Leidseplein. Had de doortastende conducteur het recht om zo op te treden? Een juristen een zegsman van de politie ge ven een antwoord op deze vraag, in het dagblad „Trouw,welk blad wij hier citeren. Meningsverschil tussen jurist en politie R K Bond van Muziekgezelschappen inZ.-Holland ïn 1927 werd in een klein café te Delft besloten tot oprichting van de R.K. Bond voor Muziekverenigingen in Zuid Holland. Kort daarna had reeds het eerste bondsconcours plaats en dit is uitgegroeid tot een jaarlijks weerkerend evenement. Burgemeester Keijzer van Leidschen- dam stelde destijds een „eeuwigdurende" wisselbeker beschikbaar en deze beker geldt nog steeds als de hoogste muziekeer voor de fanfare- en harmoniegezelschappen in dit gewest. den gekend. Bij het festival in „de Bataaf' te Den Haag, dat bij gele genheid van het tweede lustrum werd gehouden, bleek het culturele peil van de verenigingen aanmerke lijk gestegen, maar de financiën stonden er slecht voor. De heer C. A. Volgering, die in de tweede helft van de dertiger jaren het voorzitterschap van de bond op zich nam, stelde zich als eerste taak de geldkwestie te re gelen. Er kwam een voordeliger re geling ten aanzien van de auteurs in 1940 was de Financiële zorgen werden geen rem Ieder jaar wordt er na intensie ve repetities voor gestreden en de dorpen uit deze streek zijn dikwijls met de beker gaan strijken Adolf Kolping" uit Lisse in 1930 en 1939; „Ambrosius", Sassenheim in 1931; „Juliana" Stompwijk in 1938; „Cani- te Tuba" Lisse in 1946, 1947 en 1948; „St. Matthias" Warmond in 1950. Het - - muziekgezelschap uit Noordwijker-1 rechten tot stand hout, „St. Jeanne d'Arc, verdient! zaak weer gezond. een extra vermelding, omdat het In dat Jaar k™ hfla?s, Ju'st twee maal - in 1935 en 1937 de oorlog en toen de bond zich op bis- Burg. Keijzer-beker veroverde, fchoppefijkadvies van de cultuur- waarvan de laatste keer met 403 l k£™er afzijdig hield, was de kas ook punten, welke puntenaantal nooitspoedig leeg. Want inkomsten be door een andere vereniging geëven- I stonden 'met meer, maar uitgaven aar(j js j wel, omdat men nog een soort .clan- De Marsbeker is ook nogal vaak in destien contact onderhield De heer Noordwijkerhout beland; dit jaari Veneman, gem. seer. van Son en ging „Liefde voor Harmonie" in Breugel, die in de bezettingsjaren de Roelofarendsveen prijs naar huis. echter met deze De eerste concoursen van de bond waren een zware kluif. Er werden zeer hoge eisen gesteld en verenigin gen, die vroeger op de vrije concour sen een eerste prijs kregen, waren al blij, als ze met een 3e uit de strijd kwamen. Later Werden de organisatoren de Heilige Geest, wiens fluisterende j wat soepeler. Er bleef weliswaar een bijstand aan de apostelen, in 't bi zonder ..aan Petrus en zijn opvolgers, is gegeven. Een Katholiek, zelfs een van de ve len wier geloofskennis niet verder reikt dan hpt noodzakelijk theolo- CANADA LEIDT BUITENLANDSE VLIEGERS OP. Leerling vliegers uit vijf landen die deelnemen aan het Noord Atlantisch Pact ontvangen in Canada hun verdere opleiding. Na een oefenvlucht begeven de ca detten zich naar de leslokalen. V.l. n.r.: Luit Steinar Wang, Noorwegen; 2e Luit. André Maes, België; Leer ling vlieger Norman Ronaasen, Ca nada; 2e Luit. Manlio Quarantelli, Italië; en leerling vlieger Frank van yhïrtt. Nederland. behoorlijke muzikale eis bestaan, maar men ging zich meer instellen op een peil, dat voor amateurs be reikbaar was. Tenslotte musiceerden de leden uit liefhebberij en dan kun nen er geen maatstaven aangelegd worden, die voor beroepswerk gel den. Meestal wordt het jaarlijkse con cours georganiseerd door een jubile rende vereniging. In 1946 viel deze eer aan Langeraar te beurt. Tot dan toe was het bijna nooit mogelijk ge bleken, om de muzikale strijd finan cieel te doen slagen zonder er een kermis bij te houden. Langeraar waagde het er op en ondanks de plasregens bleven er nog een paar honderd gulden over. De bond heeft echter donkere tij- grootste ijveraar was voor de mu ziekverenigingen. stierf eind April 1945 in een Duits concentratiekamp, DE „HERBOUW" NA DE OORLOG. Na de oorlog moest men prac- tisch opnieuw beginnen. De meeste verenigingen waren wel heelhuids de oorlog doorgeko men, maar de bond zat op zwart zaad. „St. Matthias", die het zwaarts gehavend was. heeft zich prachtig hersteld, want dit jaar ging de Burg. Keijzer-beker naar Warmond. De Bond wist zich ook te herstel len en bij de vele nadelen, die de oorlog gebracht had, was er toch een voordeel; de bisschoppelijke erken ning. Dc harmonie- en fanfaregezel schappen hadden hun culturele be tekenis bewezen. Voortaan zouden zij een geestelijk adviseur krijgen, die door de bisschop benoemd werd. Voordien waren er ook geestelijk ad viseurs aan de bond, maar deze wa ren niet officieel erkend. De eerste g. a. in 1927 was kape laan Janus uit Delft, die thans pas toor is te Bodegraven. Ook pastoor van Bemmelen uit Voorschoten en kapelaan Groen, die tijdens de oor log waarnemend pastoor te Voorhout was, hebben deze functie bekleed. Sinds de bisschoppelijke erken ning is deken v. d. Meer uit Hoorn geestelijk adviseur. Zoals wij reeds opmerkten wist men de financiële nood na de oorlog vrij spoedig te leningen o.a. door het instellen van een waarborgfonds, waarmede de financiële verantwoor delijkheid ook niet meer door enke lingen gedragen werd maar ook cultureel werd er vooruitgang ge boekt. Zo hield men b.v. twee solis tenconcoursen in Pijnacker en Voor schoten. Hiermede werd een meer individueel aspect naar de voor grond geschoven, wat echter ook ten goede komt aan de gezelschappen. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN. Men ging cursussen organiseren, die opleiden voor het diploma A (grondbeginselen van de muziek en een vrije étude en voordrachtsstuk). Als vervolg daarop kwam het diplo ma B met uitgebreider eisen. Voor beide cursussen bestaat een goede belangstelling, zodat men thans een C-cursus op stapel gaat zetten. Speciaal voor de jongeren zijn de ze cursussen zeer aanbevelenswaar dig. ToweinHe dringt zich misschien bij Geachte redactie, Met verbazing en ergernis las ik in „Trouw'* hoe een Amsterdamse tramconducteur 60 passagiers heeft opgebracht, waarna dezen door de politie van het bureau Leidseplein enige tijd zijn vastgehouden en ge fouilleerd. Zo zien wij dus in Ne derland gebeuren, dat een gemeen teambtenaar 60 mensen wederrech telijk van hun vrijheid berooft. Im mers wel geeft ons Wetboek van Strafvordering aan ieder dus ook aan een tramconducteur 't recht, om de verdachten van een strafbaar feit aan te houden en naar een op sporingsambtenaar te brengen, doch dit geld slechts in geval van ont dekking op heter daad. Van ontdek king op heter daad was hier even wel geen sprake afgezien nog van de vraag of deze 60 personen als „verdachten" konden worden aan gemerkt. De politie, in plaats van de conducteur in te rekenen, neemt rustig zijn arrestanten over, maakt hem misschien nog wel een compli ment voor ziir» doortastend ontre den-. i De politie is inderdaad ook be voegd, ook buiten geval van heter daad, verdachten aan te houden. De rechtmatigheid van het optreden der politie in deze hangt dus af van de 'beantwoording der vraag, of de 60 arrestanten, ieder individueel, inder daad „verdachten" waren in de zin der wet. Dit laatste is m. i. aan ge rechtvaardige twijfel onderhevig. Bovendien zijn de arrestanteln nog gefouilleerd ook. Nu is fouillering van een verdachte alleen toegestaan, indien tegen deze „ernstige bezwa ren" zijn gerezen. Niemand zal, dunkt mij, kunnen volhouden, dat er tegen al deze 60 lieden, gesteld al, dat „zij verdacht" waren, ernstige bezwaren stonden. Hebben de men sen deze fouillering zgn. „vrijwillig" toegestaan, dan heeft de politie op ergerlijke wijze gespeculeerd op de onwetendheid van het puiblïiek. Zou dwang zijn uitgeoefend, dan is er geën qualificatie scherp genoeg voor zulk een optreden. Indien de slachtoffers zich verzet hadden, althans tegen de conduc teur, dan zouden zij m. i. volkomen in hun recht hebben gestaan. Zij zouden bij de officier van Justitie een aanklacht kunnen indienen te gen de conducteur en tegen de po litie wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving. Gebeuren dergelijke dingen in 'n volksdemocratie, dan is dat onaan genaam. Men kan er zich desnoods aan ergeren, maar te verwonderen hoeft men zich niet, want het ge beurde ligt in de lijn der verwach ting. In een rechtsstaat, zoals Ne derland toch altijd wil heten, kan men dergelijk optreden echter niet verwachten. JURIST. ren in openbare middelen van ver voer, ook in de tram. Voor het ne men van maatregelen in dergelijke gevallen pleegt de politie zich te la ten leiden door meerdere omstandig heden, waarbij de plaats van ont dekking, de bezetting van het ver voermiddel en de ernst van de dief stal o. m. een rol spelen. Indien die omstandigheden, zoals in het onder havige geval, tot optreden nopen, dan moet dit optreden zo doeltref fend mogelijk zijn. Anders kan men het beter nalaten. Veronderstel dat in een volle tram een ernstig mis drijf geibeurt, b. v. dat er iemand wordt doodgestoken, moet men dan de tram maar laten doorrijden? De bezwaren van „Jurist" blijven in zo'n geval gelijk!" (Het komt ons voor, dat het dood steken van een passagier in 'n volle tram nog wel iets anders is dan de simpele mededeling van een pas sagier aan de conducteur, dat zij haar handtas mist. In het eerste ge val is de dader aanwijsbaar, in het tweede niet. Daarom kan in het laatste geval ook niet van ontdek king op heterdaad worden gespro ken. Wat de practische zijde aangaat: eenmaatregel moet niet alleen doel treffend zijn, maar ook rechtmatig. Anders vervalt men in methodes, waarbij het doel de middelen heiligt. Red. „Trouw.") Standpunt der politie. Van de zijde der politie deelde men ons naar aanleiding van boven staand ingezonden stuk mede, dat gevallen als het besprokene van de jiirdische en van de practische kant kunnen worden bezien. Wat de jurdische zijde betreft, is de politie van mening dat wel de gelijk van ontdekking op heter daad sprake was, omdat de diefstal van de handtas met f 340,door de be nadeelde in de tram werd ontdekt, waarna zij terstond de conducteur waai'schuwde. Verder schriift de politie ons: „Nu de practische kant. Zakken rollers plegen nogal eens te opere- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur) KOUDE NACHT. Aanvankelijk weinig wind, la ter matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht vooral in de Noordelijke kustprovincies van zee binnendrijvende wol kenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewol king met op vele plaatsen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist. Morgen overdag aan vankelijk nog op vele plaatsen dichtbewolkt, later op de dag geleidelijk meei bewolking maar tot aan het einde van de middag bijna overal nog droog weer, Weinig verandering in tempera tuur. BINNENLAND Een loonadminstrateur bij een UIT DE OMGEVING HILLEGOM Schillensanering. B. en W. heb ben maatregelen getroffen, om de schillenophaaldienst in wijken te ver delen. Er is echter nog geen vrede tussen de schillenboeren, die in eikaars wijken grasduinen of zonder vergunning als schillenboer optreden. Vuurdooms. Een prachtig exem plaar van deze zeldzame plant kan men bewonderen bij villa Helvetia aan de Weresteinstraat L)E ZÏLK Vingertop afgesneden. Toen de moeder even moest open doen, nam een 2-jarig zoontje het mes. waarme de moeder kool had gesneden en wil de hetzelfde doen Gevolg was, dat het tkereltje een vingertopje" afsneed. Motor in brand. Doordat J. K. de dop vergat op de tank van zijn nieuwe motor, vloeide de benzine over de motoF en geraakte deze in brand. K. plompte de motor in de Beek. zodat deze brand spoedig ge blust was en het voertuig behouden bleef. LISSE T. B. C.-onderzoek. Voor de be woners van het dorp Lisse is nog ge legenheid om zich te laten doorlich ten op Woensdag en Donderdag a.s in het parochiehuis van de H.H. En gelbewaarders. Naar wij vernamen heeft bijna de gehele bevolking van het dorp aan dit massa-onderzoek deelgenomen. Men is thans bezig met de buurt schap „de Engel", ahvaar de deel name eveneens groot is. Bloembollencultuur Lisserdijk. De afd. Lisserdijk van Bloembollen cultuur vergaderde in de zaal van de heer Faas onder leiding van de nieu we voorzitter de heer Joh. van der Lely. In zijn openingswoord wees de heer v. d. Lely er op, dat het nodig is in de afdeling collegiale mede werking te tonen, Alleen dan kan de arbeid der afdeling, die hij thans als voorz. dienen mag, tot heil zijn der kwekers In een terugblik op het afgelopen seizoen zeide hij. dat het er wel eens donker heeft uitgezien, maar dat ten slotte alles is meegeval len. Zelfs de surplus-aftrek was lager dan ooit tevoren Nadat de vergade ring op de heer van der Lely enige aandrang had uitgeoefend verklaarde deze zich bereid een candidatuur voor vervulling van de vacatures in het hoofdbestuur te aanvaarden. Bij de rondvraag werd over verschillende onderwerpen breedvoerig van gedach ten- gewisseld. Het ligt in de bedoe ling spoedig een praatavond te hou- aannemersfirma te Akersloot blijkt b£je in de loop van 4 jaar een bedrag van 30,000 te hebben verduisterd. -J- Een slagersbeurs is gistermiddag te Leeuwarden geopend. sommigen de vraag op, of het nodig is ons muziekleven op katholieke ba sis te organiseren. Muziek, zo worat vaak beweerd, is een neutrale zaak Men dient echter niet uit het oog te verliezen, dat de leden van mu ziekverenigingen geheel op elkaar zijn aangewezen. Ieder heeft zijn taak en de eenvoudigste partij mag niet ontbreken. Zo ontstaat er eigen lijk een kleine maatschappij, waar binnen gewerkt wordt niet alleen aan goede vrije tijdsbesteding maar ook aan karaktervorming en solidariteitsgevoel. De ouders moeten bun jongens met vertrouwen naar de repetities kunnen laten gaan en dat is moge lijk, wanneer zij weten, dat daar een katholieke geest heerst. Daarom is het streven van de R.K. Bond voor Muziekverenigingen in Zuid Holland van zoveel belang, vooral voor het platteland, waar de harmonie- en fanfaregezelschappen zo'n grote rol spelen in het ontspan ningsleven. verschillende onderwerpen kan in- lan. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Jacobus P. J., z. van J. A. GeerlingsNederstigt; Maria van A. Duivenvoordende Groot; Jacobus M., z. van C. v. d. HoonaardWesseling; Cornel is W„ z. van W. v. d. BergKamp; Chris tina C. Md. van L H. van den Aard wegvan den Berg; Margaretha G.. d. van C. MeeuwenoordTervoort: Hendrica Pd. van J. C. v. d. Slot— Alkemade; Geertruida A. Md. var E J HogervorstStokman; Johanna Frederika. d. van J. Voorwinden Beet, j er; Wilhelmus Maria, van P. H. van den BergBuschman; Ber- nadette M. A., d. van B- C. C Wös- tenManse: Johannes P., z. van C. C. M. In der Riedenvan der Does; Jozef Q.. z. van J. H Looijestijn van der Putten. Overleden: H. S. Spreeuw 5 jaar P. Gerrits, 46 jaa" echtgenoot van H. A Huizenga; C. Koudijs 15 maanden J. Stuijver. 73 jaar; N. Brederode, 78 jaar echttgenoot van M- J Goede- mans; J. Th. Theunissen. 84 jaar, echtgenoot van L. Fijnand; A. Strat- gen, 46 jaar. echtgenote van C. J. v. d. Togt; Q. L. Doeswijk, 79 jaar, echt genoot var M T. Jansen. VOORSCHOTEN Installatie bar». Aten te Schoonhoven Gistermiddag werd in de raads zaal van het stadhuis te Schoonho ven, de nieuwe burgemeester van deze gemeente, de heer J. Aten, ge ïnstalleerd. De nieuwe functionaris werd toe gesproken door de loco-burgemees ter der gemeente Schoonhoven, de heer A. C. A. Deerenberg. In zijn rede wees de loco-burge meester op de verschillende vraag stukken, die in de naaste toekomst aan de orde zullen komen, bijvoor beeld de vakschool voor goud en zilversmeden- en horlogemakers. De stichting van een huishoudschool en de industrialisatie. Aan het slot van zijn rede hing hij de nieuwe magi straat de ambtsketen om. Burgemeester Aten gaf in een uit voerige rede een overzicht van de positie van een burgemeester, zoals hij die zich voorstelt. Tal van bur gemeesters uit aangrenzende ge meenten waren aanwezig. Ook de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven woonde met het voltallige college zijner ge meente de installatie van zijn vroe gere hoofdcommies bij. Kindje verdronken Gistermiddag omstreeks vier uur is het tweejarige kindje van de fa milie J. in de Nieuw-Voordorpstraat in een sloot achter deze straat ver dronken. Geboren: Wilhelmus Franciscus Maria, zn. van J. C. J. M. van den Assem en M. H. van der Valk. Anna Petronella Wilhelmina, d. van J. W. A. Spiegeler en P. M. van der Meu- len Ondertrouwd: Johannes Cornelis van der Meer 23 j. en Johanna Vlie land 26 j. Overleden: Angelique Caroline Marie Blankenheijm 76 jr. WASSENAAR RAADSVOORSTELLEN Nieuwe subsidie, regeling voor de Kruisverenigingen De agenda, die de Raad Woensdag zal behandelen, bevat diverse be langrijke punten. Een daarvan be treft de aanleg van riolering in de Binnenweg en omgeving en de Oud- Wassenaarseweg. Er zijn verschil lende delen van de gemeente, die nog verstoken zijn van riolering en blijkens het voorstel van B. en W., om een bedrag van ƒ95.600.— be- ichikbaar te stellen voor riolering van de hierboven genoemde wegen, wordt thans een begin gemaakt met het inhalen van die achterstand. Om de kosten te dekken zal evenwel een baatbelasting worden ingevoerd, die 20 jaar lang zal drukken op de eigendommen die baat hebben bij de nieuwe riolexdng. Een ander voorstel beoogt het ver hogen van de subsidie aan de kruis verenigingen ter plaatse. Tot en xnet 1950 werd aan de beide kruis verenigingen verstrekt eexi subsi die van 0.20 per ingezetene. Dit totaalbedrag, dat over 1949 ƒ4791.20 bedroeg werd verdeeld in de ver houding Groene Kruis—Wit Gele Kruis 5—3. Het Groene Kruis ontving aldus 2994.50, dat is f 480.60 minder dan wanneer het aantal leden als maat staf zou zijn genomen. Het Wit Gele Ki*uis zou bij een dergelijke verde ling 480,60 minder hebben ontvan gen. Voor een sluitende begroting zou he* Groene Kruis behoefte hebben gehad aan een subsidie van ƒ1,04 r>er lid. Het Wit-Gele Kruis zou een sluitende begroting alleen hebben kunnen verkrijgen' als per lid 2.73 zou ziin uitgekeex-d. De fiheiv^eiê moeilijkheden van het Wit-C^e kruis blijken dus zeer "cel groter te ziin dan die van het Groene Kruis, B. en W. zijn van mening, dat met de geneeslijke hidnverlenin" tot W uitex'ste moet worden gegaan en stél len voor bü wiize van proef voor 1950 het subsidiebedrag te verdelen naar het aantal .verzorgden door el ke vereniging. Aangenomen wordt de kruisver enigingen, gaan daarmee a^oord dat 1 lid van het Groene Kx-uis ge steld kan worden op 3 verzorgden en 1 lid van he* Kruis, op 81-' verzorgden. B. en W. stel1 en voor het maximumsubsidie voor 1950 *e stel*- len op 0 70 per verzorgde. Dat be tekent 2.10 oer lid voor het. Groene Kx-uis en 2 <*5 per lid voor het Wit- Gele Kruis. Weliswaar blijft voor het W't-Gpip da- nog een nacHi? saldo van ƒ0.28 per lid bestaan. m~"r B. en W. ziin van mening, dat dit te kort op ander wiize moet worden gedekt, bijvoorbeeld door een pro- oa^anda-campagne ondev d° 4/ï0 R.K. gezinnen die nog geen lid zijn van het Wit- Gele Kruis. Het Wit-Gc-1n K-rui* za1 nu over 1950 een subsidie ontvangen van f 3025.75: het Groene Kruis f 2500.—.' dat is in totaal f 1688.95 meer dan volgens de tot nu toe geldende r° geling.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2