Nederlanders, die uitRusland terugkeren De eerste televisie-ontvangers komen MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Hieronder volgt de officieuze lijst met de namen der Nederlanders, die uit het kamp te Kief werden vrijge laten en Zaterdag in Berlijn arri veerden. Theo Peschkes uit Venlo, Willem Claus uit Amsterdam, Johan van Esch uit Oisterwijk, Helmuth Knauer uit Plauen (Duitsl.), Bram v. d.- Klun- dert uit Halsteren.' Jac. Sundorf uit Rotterdam, Setor Laamers uit Mid delburg. Antoon Letsch uit Scheve- ningen. Jan Kerkwijk uit Amsterdam, Charles Geutze uit Rotterdam, Hen drik Nazeman uit Utjrecht, Josines Koornstra uit Den Haag, Eberhard Elders uit Keulen (D.). Theo Sister mans uit Amsterdam, Gijsbert Klein uit Wissil, Cornelis Zaal uit Den Helder, Frans Knaap uit Leiden; Ludwig Fortman uit Winterswijk; Max Hupperts uit Vaals, Rudolf Göl- zer uit Oosterveld, Leo Gordeau uit Brain a/d Rax, Joseph us v. Melsen uit Nederhorst den Berg, Joost van Belzen uit Vlissingen. Leendert de Geus uit Den Haag, Albert van Box tel uit Eindhoven, Cornelis Beke uit Semarang, Peter de Graauw uit Bre da, Dirk Abbenhues uit Wijhe, Har- rie Kuiper uit Finsterwolde, Peter Hack uit Roosendaal, Klaas Gouds waard uit Rotterdam. Jacob de Vries uit Noordwolde, Jan Biesta uit Den Haag, Günther Giphart uit Bomme- ren, v. d. Berghe uit Valkenswaard, Wybertus Hilbers uit Roswinkel, Max Korbel uit Oberath, Bernard Lammers uit Ede, Theo Lucas uit Utrecht, Willy v. Leeuwen uit Duis burg, Robert Klein uit Dordrecht, Paul Mulder uit Franekeer, Cornelis Franssen uit Bergen (L.), Leo Bekke ring uit Amsterdam, Hein Konkels uit München-Gladbach, Charly de Koster uit 's-Heer-Abtkerke. Klaas Muntinga uit Bleiham, Nico Keet uit Zandvoort, Ferdinand Soomers uit Utrecht, Albert Akkerman uit Am sterdam, B. Wetselaar, Joubertstraat 10 A, Leiden, K. Wolffen uit Flens burg, J. Penders, Van Genderenstraat 23, Alphen a. d. Rijn, J van Breugel uit Eindhoven, Martin Bouwman uit Rotterdam, C. Fonhof uit Rotterdam, J Beuzekom uit Amsterdam, F. Groothuis uit Arnhem, E. Reuters uit Heerlen, Piet Voorspui uit Valken burg, Christiaan Jansen u.t A'dam. F Waslander uit Heerenveen, B. Schnippe uit Witringen (Duitsl.), H. Rosendahl uit Schiedam. Jacob Snij ders uit Rotterdam Jan' Rijnts uit Vlagtwedde, V. Rosier uit Leiden, Arie Kuyl uit Sliedrecht, Arie v. d. Lee uit Delft. W. Wesseling uit Apel doorn, Harrie Visser uit Oss, Johan Joerissen uit Glanerbrug, Jan Rave- steyn uit Rotterdam, F. v d. Ven uit Echt, Hendrik Jansen uit Marl (D.), Cornelis v. d. Hooft uit Halfweg, Jac. Steenhouer uit Den Haag, Theo Kruyt uit Rotterdam, Peter v. d. Heuvel uit Neeritter, Jan Severin uit Winters wijk. Corn de Boer uit Midlum, Geert Jansen uit Kerkrade, Corn. v. Gils uit Wagenberg, Geirrit v. d. Veldt uit Haarlem, Jacob Gadella uit Zeist, B. Achterberg uit Utrecht, M. Flek- ken uit Roermond, Leo v. d. Wal uit Brunssum, Arie de Radder uit Har- lingen, G. Erbrink uit Amsterdam, G. Geurts uit Effert (D.). Hein Reu- veis uit Brunssum, B Hogenberg uit Donkerbroek. Herman Hubers uit Venlo, Jan Meier uit Zwolle, C. An- dries uit Hilversum, Piet v d. Graaf uit Rotterdam, Karei Jordaan uit Ge leen, Nico Laaté uit Rotterdam en Jo han Weiter uit Crefeld ENKELE NAMEN VAN OVERLEDENEN Hier volgen de namen van hen, die de Nederlanders, die te Berlijn uit Russische krijgsgevangenschap zün aangekomen, zich wisten te her inneren en vermoedelijk allen van personen zijn, die als vermist zijn opgegeven Als overleden werden genoemd: A Lichtermoed, Hillegersberg; H. Helsoot. Amsterdam: Kupers Lo- ohem; Martin Zaman, Amsterdam J. Centes (verongelukt September J. Krijne, Bussum; J. Bosma, Huizum; F. Remke, Zwolle: T. Hee- res, gemeente Emmen; Hilbert Pie- penbrink en Willem Piepenbrink. Alphen a d. Rijn (reeds aangegeven a's te zijn overleden 16 Maart 1942 te Keljeschi): Harry v. d. Broek; J. de Ven, Waalwijk Ossenbruggen, Haarlem;; J. Pijpen. Amsterdam; H Schrater, Amsterdam; D. Sormani, Haarlem; Bredero; Westerhof, Gro ningen; P, Smit; Dr. Postumus P Vroegop; J. Driessen; ;Klaus de Boer; J. Schaar. Amsterdam; Broere, Amsterdam. Hoofdweg; Roggema, AssenA. Thoonen, St. Antonius; Willems, Eindhoven; Rebel, Amster dam; Jongbloed, Arnhem; Jansins; De Jonge; Walraven, Eindhoven; Kieburg, Arnhem; Bosma, Friesland. Malta, Utrecht: C. Zaal, Bussum; De Koning .Badhoevedorp: K. Schilte; 5*. d. Toorn. Den Haag; A Tepstra, Emmen; Fred. Visser. Groningen; Pyak, Veendam; Laurens Stuyt, Rot terdam: Sukkel, Den Haag; R. de Haas, Den Haag; P. de Lange, Am sterdam; K. Antonisse. Amsterdam. Voorts wist men zich de volgende r.amen te herinneren van veroor- delden van 15 tot 25 jaar arbeids kamp: Hans v. d. Kuyt, Den Haag: Fr. dc Zomer, Schiedam; J. Ilken, Utrecht; H de Blauw, Amsterdam; mevrouw Meysbergen (de gewezen correspon dente te Berliin van Het Volk gedu rende de oorlog, toen mevr. Joung geheten); dr. Zwikker: Reindert Reumerman. Alphen a. d. Rijn; J Staartjes, Amsterdam; H. Gerards- klokken, Amsterdam; P Kooymans, Nijmegen; Anne Westra, Den Haag; B Idink, Limburg; P Mertens, Den Haag; B. Jansen, Amsterdam; A. van Kooten, Texel; A. de Boer, IJmui- den; H. Mauer. Rotterdam; H. Jong man. Geversstraat 19, Oegstgeest; A. Middelhof, Tilburg; W. Klaassen, Arnhem; prof. H. de Groot, Amster dam; Van Ooyen; C. Mulder. „LAAT ONS ZWIJGEN". Nederlander, die uit Rusland terugkeert. De groep komt uit Kief en reisde per trem naar Frankfort a. d. Oder, aan de Pools-Duitse grens, waar de Nederlanders nieuw ondergoed kre gen en overalls Twee leden van de Nederlandse militaire missie hadden zich naar Frankfort begeven om hen af te halen. De Nederlandc missie was Vrijdag door de Sowjet-Russi sche autoriteiten van de aankomst op de hoogte gesteld. Na aankomst in Berlijn werden de repatriërenden naar de Roode-Kruis- kampen te Wanrsee (Amerikaanse sector.» en Hermsdorf (Franse sector) gebracht. In het kamp Wannsee werd onmid dellijk: een warme douche genomen. Duitse verpleegsters verzorgden een broodmaaUijd. Leden van de Nederlandse kolonie in Berlijn hadden zich naar de kam pen uegeven om de repatriërenden te begroeten, die allen in goede ge zondheid schenen te verkeren en opgetogen waren. De Nederlander: zullen over en kele dagen de re's naar huis voort zetten. tn een gesprek met een cor respondent van Reuter vertelden de repatrianten, dat zij tijdens hun vr-- blijf van zes jaar in het kamp Kief niet rechtstreeks naar hun fa^> lie mochten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, konden echter wel verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft mee gewerkt aan de wederopbouw van Kief, een ander deel wérkte in fa brieken of op het platteland. Gevraagd naar hun behandeling in het kamp gaven zij ten antwoord: „Wij werden de laatste weken uit stekend behandeld, maar laat ons zwiigen over de jaren daarvoor!" Over het algemeen waren de man nen, van wie de meesten tussen de 25 en 30 jaar oud zijn. niet genegen in bijzonderheden te treden over hun leven in de Sowiet-Unie „omdat wij nog 250 landgenoten hebben achter gelaten aan wie is beloofd, dat zij binnenkort zullen worden vrii gela ten". Zij verklaarden verder, dat er nog een aanzienliik aantal personen van andere nationaliteiten zich in kamoen in het gebied van Kief be vonden. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Aan de 80-jarige mevrouw Th. Ietvoi-sten Brink te Nijmegen is het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. Dit is de hoogste pause lijke onderscheiding, die aan vrou wen geschonken wordt Mevrouw Ietvors heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt als leidster van een huisvestingscomité en door het onderbrengen van Oostenrijkse en Duitse kinderen en het overbren gen van arme zwakke kinderen uit steden naar buiten. HET VLIEGVELD SCHIEVEEN B. en W. van Rotterdam stellen z:ch voor terstond met het bedrijfs leven overleg te plegen om een or ganisatie in het leven te roepen, welke zich ten doel zal stellen plan nen voor de aanleg van een vlieg veld in Schieveen binnen zo kort mogelijke termijn tot uitvoering te brengen. Dit naar aanleiding van het rapport der vliegveld-commissie, waaruit blijkt, dat de meerderheid dier commissie de minister van Ver keer en Waterstaat adviseert het vliegveld-Rotterdam, voor de bouw waarvan reeds door de regering toe stemming was gegeven, voorlopig terzijde te stellen. DE 25.000 ERUIT In de 511de Staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst, is een prijs van ƒ25.000 gevallen op no. 8931 Gezond èn lekker! ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË DOOR VAN DER HEEM GEBOUWD In de fabriek van van der Heem NV. te Den Haag is na langdurige voorbereidingen de productie in se rie van televisie-ontvangers enkele weken geleden begonnen. De eerste series zijn inmiddels van de monta gebanden gekomen en zullen eind November in de handel worden ge- biacht. Levering geschiedt alleen san de daarvoor aangewezen han delaren; voorlopig te beginnen met de in Zuidbost-Brabant woonachti gen; zodra de zender Lopik in bedrijf :s, zal de verkoop worden uitgebreid tot de door deze zender bestreken gebieden. Uit de in de toekomst te fabrice ren serie van verschillende medel- len is als eerste gekozen de televi sie-ontvanger werkende volgens het ó'rect-zicht systeem met een beeld buis van 31 cm (12"1 Hiermede ver krijgt men een beeldformaat van 27 X 20 cm hetgeen, volgens het be drijf, bij het door West-Europa als standaard gekozen systeem van 625 lijnen de beste resultaten geeft, die onder deze omstandigheden zijn te verwezenlijken. Voor het beeld wordt gebruik ge maakt van een 31 cm beeldbuis met automatische synchro-stabilisatie; de ontvangst van het geluid geschiedt volgens het FM (frequentie-modula tie) principe. De Nederlandse radiozenders wer ken nog volgens het (oudere) ampli tude modulatie (AM) systeem, dat als enig voordeel een grotere reik wijdte biedt. Het gewone radiotoe stel wordt door de televisie-ontvan ger dus niet verdrongen. Het stroomverbruik van het toe stel is ca. 150 watt, het is geschikt voor wissel- en gelijkstroom 210/240 Volt. Voor andere netspanningen Kan een speciale transformator worden bijgeleverd. De afmetingen van de kast zijn hoogte 52, breedte 49, diep te 45 cm. Het gewicht, inclusief bui zen, is 23 kg. GOED NIEUWS VOOR TELE VISIE-A M ATEURS Tijdens een in Den Haag gehou den televisie-conferentie van de Ver eniging voor experimenteel radio- Antwoord aan Ned. Herv. Kerk Bij de Uitgeverij „Het Spectrum" zal een dezer dagen verschijnen een boekwerkje van 88 bladzijden, geti teld: „Antwoord op het Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk betreffende de R.K. Kerk, door 5 hoogleraren van de R.K. Universiteit te Nijmegen. In dit antwoord komen bijdragen voor van prof. dr. W. H. van de Poll, prof. mag. dr. G. Kreling O.P., prof. dr. W. K. H. Grossouw, prof. dr. L. J. Rogier en prof. dr. L. J. M. Beel. TAS MET 25.000 VERDWENEN. Een kantoorloper van de NV. W. M. H. Muller en Co. in Rotterdam, haalde Zaterdagmorgen een bedrag van 25-000bij een bank aan de Blaak. De tas bond hij aan de zijkant van de bagagedrager van zijn brom fiets. Aan de Boompjes gekomen con troleerde hij of de tas er nog hing. Deze v/as nog aanwezig, maar bij de zaak gekomen bleek de tas met in houd te zijn verdwenen. Men ver moedt dat het handvat is gebroken. De tas is nog niet terecht. MATROOS GEDOOD DOOR VERSTIKKING De 19-jarige Michel Braun, matroos op de „Karei Doorman" is in de ouderlijke woning aan de Parallel weg te Maastricht dood in bed aan getroffen. In de slaapkamer hing een dichte rook. Het slachtoffer is vermoedelijk overleden ten gevolge vsn verstikking. Hij had ernstige brandwonden aan het onderlijf. Braun was Zaterdag j.l met verlof thuisgekomen, na de vorige week met de „Karei Doorman" uit Enge land te zijn teruggekeerd. Hij is waarschijnlijk een sigaret rokende in slaap gevallen. De politie stelt een onderzoek in. ONGELUK MET BETONMOLEN. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is te Lekkerkerk op het werk van de nieuwe provinciale weg aan de Loet bij het verstellen van een betonmolen de bak gevallen op de 58-jarige H. van Oostrom uit Gouda. Hij werd vrijwel onmiddellijk ge dood. De arbeider Joh. van Meteren uit Ouderkerk a d. IJsel werd ook door de bak getroffen. Hij liep ern stige verwondingen op aan hoofd en schouder. NIEUWS UIT DE OMGEVING De nieuwe burgemeester Omtrent de levensloop van m*r. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, ontvingen we nog de vol gende gegevens: *"a zich aanvankelijk te Batavia hebben gevestigd, werd mr. de Graaf te Semarang ambtenaar ter beschikking van de president van de Raad van Justitie. Vervolgens was hij o.a. te Bandoeng plaatsvervan gend landrechter en ambtenaar van het O.M. bij de politierechter. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan op 8 December 1941 kwam de heer de Graaf als reserve officier bij de infanterie onder de wapenen en geraakte bij de capitu latie van Ned. Indisch leger op 8 Maart 1942 in Japanse krijgsgevan genschap. Als zodanig verbleef hij tot September 1945 in verschillende kampen op Java. Ook zijn echtgeno te en kinderen kwamen in kampen terecht, terwijl mevr. de Graaf bo vendien nog 1 jaar in de gevangenis moest doorbrengen wegens illegale activiteit. Nadat het gezin in September '45 weer was herenigd, werkte mr de Graaf gedurende ongeveer een half jaar voor de Neth. First Intelligence Service. Hierna was hij belast met het organiseren van het Openbaar Ministerie te Bandoeng, doch moest on? gezondheidsredenen naar Neder land. repatriëren, waar hij eind Maart 1946 arriveerde. Burgemeester terd dorp. een geteis- WEER LEERLING-VLIEGERS NAAR DE VER. STATEN Maandag 6 November a.s. zal weer een contingent leerling-vliegers van de Nederlandse luchtmacht per K L M. naar de Verenigde Staten ver trekken om daar een volledige op leiding tot vlieger te ontvangen. De sterkte van het contingent is 12 man, h.l. vijf officieren, vier vaandrigs, én sergeant en twee soldaten. Zij worden gestationneerd op Good Fellow Air Force Base", San Angelo, in Texas, op welke basis reeds Nedei'lands luchtmachtperso- ne1 in opleiding is. Leider van het contingent is eerste luitenant J. Schüssler. onderzoek (Veron), heeft de heer H de Waard, televisie-specialist van de vereniging medegedeeld, dat deskun digen van de P.T.T. hebben voorge steld een plaatsje in de aether voor de Nederlandse televisie-amateurs te reserveren. Het betreft hier de golf banden 146—148 mHz en 420—460 mMz. Tot nu toe had de P.T.T. de ver zoeken der amateurs, om voor hen een golfband beschikbaar te stellen, steeds afgewezen. De prijsstijging van rijst heeft er toe geleid, dat de rijstepap vier cent per liter, zowel voor het flessen- als het los verkochte product, duurder mag worden. De prijsverhoging is met ingang van vandaag toegestaan. De prijzen van andere pappen, wel ke eveneens bereid worden met ge standaardiseerde melk, blijven on veranderd. PRINS BERNHARD MORGEN NIET NAAR TILBURG Het werkbezoek, dat Z.K.H. Prins Bernhard morgen aan Tilburg zou brengen, is naar een nader te bepa len datum verschoven. £>it houdt verband met het feit, dat de prins herstellende is van een griep en thans zeer vatbaar is. De installatie van de cultuur-sociologische com missie van het Prins Bernhard Fonds vindt hedenmiddag wel door gang, daar deze binnenshuis in het paleis Soestdijk geschiedt. Ook hoopt de prins de begrafenis van koning Gustaaf van Zweden op 9 November aanstaande te Stockholm te kunnen bijwonen. JONGEN VERBRAND BU SPEL. De vijf-jarige Roeland Reiche, wo nende aan de Hilledijk te Rotterdam, is gistermiddag verbrand omdat hij zich niet bijtijds kon verwijderen van een vuurtje, dat door 'n vriend je was aangelegd. Vijf jongens, onder wie Roeland, waren aan het spelen op het spoor weg-emplacement aan de Hilledijk, waar wagons vol stro staan, die be stemd zijn voor het vervoer van ba nanen. Op het moment, dat genoem de jongen zich in één van de wagons bevond, stak één van zijn speelmak kers de brand in het stro, dat snel vlam vatte. Het gevolg was dat het vijfjarige knaapje zich niet meer redden kon. De brandweer was spoedig ter plaat se, maar was aanvankelijk nog on kundig van het feit, dat er zich bin nen in de wagon nog iemand bevond. 1 December 1946 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Driel een gemeente die drie dorpen om vat: Kerk driel, de centrale gemeen te, waar de burgemeester sedert 12 Dec. 1946 ook woont (zijn gezin volgde vanuit Nijmegen echter pas enkele jaren later nadat de burge meester een woning voor de ge meente als ambtswoning had aange kocht) Velddriel en Hoenzadriel. In Driel trof de nieuwe burge meester een gemeente aan, die door het oorlofsgeweld zeer zwaar was getroffen. Gedurende acht maanden was het dorp door ongeveer 5000 in woners geheel verlaten. Vele weken stond deze höek in de Bommeler- waard. tussen Zaltbommel en 's Her togenbosch. gedurig onder vuur van de vijandeliike en geallieerde legers. Toen de Duitsers dit gebied nroesten verlaten, haddèn zii er reeds veel o.a. kerken vernield. Het was dus BINNENLAND Kardinaal de Jong heeft het be schermheerschap aanvaard van de R.K. federatie van diocesane muziek- bonden in Nederland. De molen Korpershoek te Schip luiden nadert zijn voltooiing Enige dagen geleden is de rietdekker met zijn werk gereed gekomen en men vermoedt dat de molen in de loop van December officieel in bedrijf zal kunnen worden gesteld. De insorting van het bouwwerk te Veenendaal is, naar het onder zoek heeft uitgewezen, te wijten aan het bezwijken van een bekisting tij dens het storten van beton. Hoe dat kon gebeuren wordt nog onderzocht. De toestand van de bij het ongeluk gewonde arbeiders gaat vooruit. „Steun Wettig Gezag" in de provincie Noord-Holland heeft zich Zaterdag te Haarlem laten zien Om vier uur marcheerden ongeveer 4000 vrijwilligers, waarbij zich de reser- ve-politie had gevoegd, naar de Gro te Markt, waar het gemeentebestuur van het bordes van het stadhuis een défilé afnam. In het Krelagehuis kwam men 's avonds bijeen. Een 42-jarige vrouw en haar ongeveer driejarige zoontje zijn gis terochtend in de Roelof Hartstraat te Amsterdam tussen de motor- en de bijwagen van een tramstel terecht gekomen en ernstig gewond. In het Maasstadje Heusden heeft men de dood herdacht van 133 burgers tussen 4 en 85 jaar, die in de nacht van 4 op 5 November 1944 in het stadhuis aldaar omkwamen. De Duitsers hebben het gebouw toen de lucht in laten vliegen. De achtjarige W. K. uit de Kei zerstraat te Scheveningen is gister middag bij het vlotje varen in de wa terpartij bij de Verhuellweg te wa ter geraakt en verdronken. alles wederopbouw wat de klok sloeg, toen de nieuwe burgemeester zijn functie aanvaarde. Veel heeft mr de Graaf hier tot stand gebracht, tot grote tevreden heid van de bevolking, die hem, zoals wij bij ons bezoek aan deze dorpen duidelijk bemerkten, slechts node zien gaan. Mr de Graaf is al daar een geziene en beminde figuur geworden, wiens voortvarendheid, rusteloze arbeidzaamheid en hu maan karakter algemene waarde ring vinden. Voor het prachtige in 1887 ge bouwde tiaadhuis en rondom dit monumentaal bouwwerk was het bij de benoeming van de burgemeester één modderpoel. Kwesties, die gere zen waren tussen polder- en ge meentebestuur waren oorzaak, dat het aanzien der ge.meente bij het oude bleef totdat het mr de Graaf gelukte een oplossing te vinden. Thans ligt rondon? het raadhuis een' prachtig plein, bestraat, gedeeltelijk beplant en met bomen versierd. Rondom het plein hebben de mid denstanders hun zaken gemoderni seerd en alzo is in een paar jaar tijds het aanzien van het centrum der gemeente verfraaid. Ook de wo ningbouw is met kracht aangepakt. Gedurig worden er woningen en winkelhuizen gebouwd. De straten zijn verbeterd. De nieuwe' burgemeester van Lis- se heeft, zoals wij het van de ge meentesecretaris, de heer J. Vos, en van de waai/nemend burgemeester weth. A. v. Heijningen te Driel ver namen, grote belangstelling voor het sociaal, economisch en maatschap pelijk werk. Tijdens het burgemeesterschap van mr de Graaf is een R.K. Land en Tuinbouwschool gesticht. De be volking vindt hoofdzakelijk in de landbouw en de industrie emplooi. Er is ook een R.K. Huishoudschool gesticht, terwijl het de burgenvees- na veel moeite gelukt is enkele in dustrieën voor zijn gemeente aan te trekken. Ook het verenigingsleven heeft de belangstelling van de burgemeester. Er is een sociaal, cultureel centrum gebouw gesticht, waar filmvoorstel lingen en toneelavonden kunnen worden gegeven. Met het sociaal werk in zijn ge meente heeft mr de Graaf zich heel sterk bemoeid. Hij heeft opgericht een sociaal-culturele raad. Als voor zitter hiervan is het hem gelukt de belangstelling voor deze zaken in geheel de Bommelerwaard te stimu leren. Hij heeft voor die streek ook gesticht het eerste R.K. Soc. Chari tatief Centrum voor de Bommeler waard van het Diocees Den Bosch. Tevens heeft hij opgericht een Con tact-Raad voor Maatschappelijk werk, welke de protestanten en hu manisten omvat. Het gezinszorg werk, met welker voorbereiding hij zich thans bezig houdt, is door dit alles riio geworden voor een goede start. Uit dit alles blijkt, dat de nieuwe burgemeester van Lisse, in zijn bijna vierjarig burgemeesterschap veel vruchtbaar werk heeft verricht. Ziin brede visie, grote arbeidslust en zijn goede relaties in hogere regerings kringen zullen hem zeker in staat stellen zich in de kortst mogelijke tijd in te werken in de problemen, die Lisse op sociaal en economisch terrein kent. De pas benoemde burgemeester, mr. dr. de Graaf, is voornemens Woensdagmorgen 10.30 uur. verge zeld van zijn echtgenote en kinderen een kort bezoek aan Lisse te bren gen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met plaatselij ke opklaringen en hier en daar, voornamelijk in het Noorden van het land, enkele lichte buien. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, voornamelijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Noord- en Noord-Oost. Weinig verandering in tempera tuur. VOORHOUT Opheffing waterschap Zandsloot. Ged. St. hebben aan de Prov. St. voorgesteld het waterschap Zandsloot te Voorhout op te heffen en zijn taak over te dragen aan het hoog heemraadschap Rijnland. Tot Rijn lands taak aldus het voorstel dient ook te worden gebracht de zorg voor de vaart van de Van Bylandt- brug tot de Leidse Trekvaart. De overweging, die hiertoe heeft geleid, is, dat het hier een van de belangrijkste boezemwateren van Rijnland betreft, waarvan het onder houd nogal veel vergt. De vaart ver- ondiept snel door stuifzand, terwijl de er op lozende riolering vervuiling in de hand werkt. ZQETERMEER Auto door trein gegrepen. 4 PERSONEN GEDOOD -Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op de onbewaakte overweg ter hoog te van blokpost 13, op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoeter- meer, een personenauto gegrepen door de trein, die omstreeks die tijd uit den Haag in de richting Gouda passeerde. De auto werd totaal vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee heren, kwamen om het leven. De verongelukten zijn de echtpa ren J. Tabben en P. Vroegh uit de gemeente Naaldwijk. De heer Tabben was instructeur van een autorijschool in Naaldwijk en de heer Vroegh was een plaatselijke autoriteit op verzekeringsgebied. De echtparen laten respectievelijk acht en twee kinderen achter. De stoffelijke resten der slachtof fers zijn overgebracht naar het zie kenhuis St. Antoniushove te Voor burg. Naar men aanneemt hadden de vier personen met hun wagen deelgeno men aan een betrouwbaarheidsrit, die vannacht om vier. uur zou eindi gen, maar in verband met dit on geval onmiddellijk moet zijn afgelast. voorsi ;HO I ui* Motorrijder tegen lantaarnpaal. Zondagmiddag omstreeks 3 uur reed de motorrijder C uit Terneuzen van de Kon. Julianalaan de Prinses Bea- trixlaan op. Daar tot nu toe onbe kende oorzaak reed hij tegen een lantaarnpaal, die ongeveer 20 m. van de hoek staat Hij kwam te vallen, verwondde zijn linkerhand en liep ook een hersenschudding op Dr. M. v. d. Stoel verleende de eerste hulp en liet hem naai het Academisch Ziekenhui? te Leiden vervoeren. WAi^MOM „Nut en Vermaak". Zaterdag- en Zondagavond kwam bovengenoemde toneelvereniging voor het eerst in dit seizoen voor het voetlicht met een toneelspel in drie bedrijven door Cor Hermes getiteld: „Een Moeder". Het toneelstuk werd goed ge speeld. De vertolksters en vertolkers voelden hun rollen zeer goed aan. In het bijzonder mag dit gezegd wor den van mevr. C. Merkes-Hendriks, die de titelrol had te vervullen. Ook de rol van de simpele knecht Domien, vertolkt door de heer E. van Wis sen, verdiend alle lof. Zonder de overige spelers tekort te doen, meen den wij slechts deze t«>°° moeten vermelden. Tijdens de pauzes werden loten verkocht ten bate van Herw. Le venskracht en Hulp in Nood Na afloop bleef men o.l.v. het be stuur van de K.A.B. nog enige tijd ge zellig hij een, waarbij het duo Kor te- kaas -Haverkort voor gezelligheid zorgde. Molen van de Lakerpolder. In het voorjaar 1949 is tijdens storm weer de binnen roede van de molen in de Lakerpolder gebroken, waar door tevens enige andere schade werd aangebracht. De kosten voor herstel zijn geraamd op f 2770. Het rijk, de gemeente Warmond, de ver. „De Kaag" en particulieren heb ben reeds bijdragen toegezegd Ged. St. hebben de Prov. St. voorgesteld om in deze aangelegenheid een sub sidie te verlenen van 15%. Postduivenvereniging. - Als re sultaat van de gehouden wedstrijden, werd in de klasse Vitesse no. 1 M. F. van Stijn met 197 pnt., 2. Jac. van Niekerk, 176 pnt. en 3. M. de Vroo- men. In de klasse Fond werd 1. M. de Vroomen met 197 pnt.; 2 M. F. van Stijn met 192 pnt. en 3 Jac. van Nie kerk met 140 pnt. In de groep Jonge duiven werd 1. M. de Vroorrien met 237 ont.. 2. Joh- Schoo met 191 pnt. en 3 W. van Leeu wen met 189 pnt. In de gem. k'?cse Jon* en Oud werd 1 P. v. d. Drift met 236 pnt., 2. Jac. van Niekerk met 235 pnt., 3. G. Hulst met 229 pnt. Kampioen Generaal werd M. de Vroomen met 279 punten. Geboren: Wilhelmina Gerarda. d. van J. Hogenboom en G. J. van Tol; Johannes Franciscus Maria, z. van G. P. van Seggelen en J. A. van Rooijen; Wilhelmina Maria. d. van A. van der Salm en M. A. Snel. Ondertrouwd: M. Hogenboom en C. Th. Wesselman. Gehuwd: C. Th. Borst en C. A. van der Geec+ VEILIG VERKEER Voetgangers, rechts op het trottoir, Daar is voor U het minst gevaar. Om het kind in het verkeer! Denkt overal en altijd weer

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2