S)e£eki6e(2otiteuvX Chinese hulp op Korea schept ernstige toestand Buitengewone zitting van de Veiligheidsraad verwacht Macht der Verenigde Naties versterkt Strijd op Ambon geëindigd Ambon niet in Veiligheidsraad Nieuwe burgemeester in Lisse benoemd ZATERDAG 4 NOVEMBER 19 50 42ste JAARGANG No.12124 directeur: C. M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Map's knuppel in het hoenderhok der V.N. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 nr Tmxrawn IN «icon-KOREA TERUGTOCHT DER VERBONDEN LEGERS NOORD-KOREA is een ernstige toestand ontstaan door de zware aanvallen der communistische troepen waaronder aanzienlijke aan tallen Chinese soldaten welke de verbonden legers langs de Tsjongt- sjon-rivier bedreigen. De situatie wordt vooral ernstig beoordeeld door de deelname van de Chinezen. De Amerikanen wachten op een rapport van MacArthur en verwacht wordt, dat zij een buitengewone bijeen komst van de Veiligheidsraad zullen verzoeken, indien MacArthur beves tigt, dat Chinese strijdkrachten aan de strijd in Korea deelnemen. In het secretariaat der V. N. wordt gezegd, dat, zo de Veiligheidsraad bijeen wordt geroepen, deze vergadering mogelijk Zondag zou plaats hebben. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat ondanks het offi ciële stilzwijgen de mogelijke gevolgen van de Chinese politiek thans de regering meer zorg.en baren dan de kwestie van Duitslands herbewape ning. Zware aanvallen De 24ste divisie, waarvan de lin kerflank o.a. gevormd wordt door de brigade van het Britse gemenebest, heeft een grote tocht moeten maken om de rechterflank te beschermen, die 48 uur lang is blootgesteld ge weest aan verwoede aanvallen. Ele menten van de divisie, die in het be gin van de week in twee dagèn 80 km. langs de Westkust oprukten tot binnen 20 km van Ie Mandsjoerijse grens, hebben Donderdag bevel ge kregen zich terug te trekken. Andere eenheden hadden zich opgesteld bij de toegangen tot overgangen over de rivier de Tsjongtsjon. De eerste cavaleriedivisie, geha vend door het Noordelijk offensief in de richting van Oensan, heeft Vrijdag het contact met de tegenstan der verbroken. De positie van de divisie is niet bekend gemaakt- De Amerikaanse tweede infanterie divisie bevond zich Vrijdag in het gebied ten Westen van Taetsjon. De terugtocht, die door officieren van het eerste corps een „hergroe pering" wordt genoemd, w.as nodig geworden door de Noordelijke stoot in de rechterflank van hef corps waardoor Zuid-Koreaanse eenheden zware verliezen leden en een cavale rieregiment in de pan gehakt werd. Bij het vijandelijke offensief in de richting van Oehsan werd een cava- leriebataljon twee dagen geleden vol komen omsingeld: De aanvallers lie pen de Amerikaanse stellingen onder de Voet. Slechts de helft van de troe pen van het regiment, dat de eerste schok moest opvangen ,is er tot dus ver in geslaagd naar de eigen linies terug te keren. Vrachtwagens, zware uitrusting en artillerie moesten wor den achtergelaten. Tanks werden door „zelfmoordploegen" der Noor delijken buiten gevecht gesteld. Strijdkrachten ter beschikking van UNO DE ALGEMENE VERGADERING (Assemblée) der Verenigde Naties heeft gisteren het plan-Achesbn tot versterking van de macht der Assemblée aangenomen. Met 45 tegen 5 stemmen en 2 onthoudingen nam zij het besluit, de resolutie te aanvaarden, die voortaan als „Ver enigd voor Vrede" .(VW) bekend zal staan en die inhoudt: 1 Alle tot de UNO behorende landen worden uitgenodigd, een gedeel te van hun strijdkrachten aan te wijzen als ter beschikking van de Assemblée of de Veiligheidsraad 2 De Assemblée kan in spoedzitting binnen 24 uur worden bijeengeroe pen wanneer de Veiligheidsraad door een veto tot lijdelijk toezien in een geval van agressie gedoemd zou zijn. 3 Een uit vertegenwoordigers vaö 14 landen samengestelde commissie (waakhondcommissie, ook wel vredespatrouille genoemd) zal het oog houden op alle plaatsen ter wereld, waar conflicten dreigen. 4 Een evenèens uit 14 leden bestaande commissie zal het gehele pro bleem der collectieve veiligheid opnieuw in studie nemen. 5 Plechtig wordt verklaard, dat doeltreffende vrede mede afhankelijk is van het door alle naties in acht nemen van de rechten van de mens en zijn fundamentele vrijheden, alsook op het scheppen van sociaal- economische welvaart in alle landen e aanvallers stormen aan met tanks, moderne artillerie en rtieuwe raketwerpers, die vele projectielen tegelijk afvuren en voortdurend mel den lucht ver kenners troepenbewe gingen op grote schaal aan beide zij den van de Mandsjoerijse grens. Der tien Amerikaanse tanks gingen giste- verloren en de stromende regen belet de luchtmacht in té grij-pen. Bo vendien beschikken de cojnmunisten over luchtafweergeschut, dat door ra dar geleid wordt. GEORGE BERNARD SHAW, de be roemde Engelse toneelschrijver, na zijn dood opgebaard in zijn slaapka mer in Ayot St. Lawrence, waar hij op 94-jarige leeftijd overleed. Te Djakarta is officieel meegedeeld, dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen bevindt. Ondanks Ned. aandrang Naar een speciale correspondent van „Trouw" verneemt, heeft de Amerikaanse regering, tegen de verwachting in besloten, de Ambo- nese kwestie voorlopig niet op de agenda van de Veiligheidsraad te te doen plaatsen. Verwacht mag worden, dat de Nederlandse rege ring thans binnenkort voor volk en parlement openbaar zal maken, welke factoren de behandeling van de zaak-Ambon door de Veiligheids raad tot dusver onmogelijk hebben gemaakt. In het begin van deze week heer ste algemeen de gedachte, dat Ame rika nog vóór 1 November de datum waarori de Amerikaan War ren Austin het presidium van de Veiligheidsraad aan de Joegoslavi sche gedelegeerde moest overdra gen stappen zou doen om de Ambonese zaak op de agenda te plaatsen. Bekend was, dat de Ame rikaanse regering hiertoe na lange aarzeling bereid was gevonden op aandran^ van de Nederlandse re?e- rin°. Er gebeurde echter niets. BIHkbaar is op het laatste ogenblik het verzet in de boezem van het State Departement 'o sterk gewor den, dat de Amerikaanse regering op haar besluit is teruggekomen. DE ASSEMBLéE VEROORDEELT BULGART.TE HONGARIJE EN ROEMENÏë. De Algemene Vergadering heeft zich met 40 tegen 5 stemmen en 12 onthoudingen geplaatst achter de aanbeveling der speciale nolitieke commissie in zake het eerbiedigen der menseliike rechten en de fundamen tele vriiheden in Bulgarije, Honga rije en Roemenië. „De weigering der landen om hun verplichtingen volgens de vredesver dragen na te komen" wordt veroor deeld. Cohen (Amerika) zeide onder meer. dat de processen tegen kar dinaal Mindszentv en de protestantse geestelijken in Bulgarije het gedrag der betrokken regeringen scherp be licht hadden. Belangrijkste besluit in 5 jaar Er moest 22 keer gestemd worden, want eerst moesten alle amendemen ten van het Sovjetblok, die de reso lutie beoogden af te zwakken, wor den afgewezen. Toen het ontwerp in zijn geheel was aanvaard, sprak de voorzitter, de Pers Entezam: „Dit is misschien wel het belangrijkste be sluit, dat de Verenigde Naties in heel haar vijfjarige bestaan hebben ge nomen". Zoals Lester Pearson, de Canade se afgevaardigde, het samenvatte: „Wij zullen niet meer vervallen in de fout van de dertiger jaren, toen „L'OLANDESE", BLANKERS KOEN GEEFT HANDTEKENINGEN AAN DE MILANESE JEUGD. Fanny Blankers Koen kwam tijdens inter nationale athletiek wedstrijden te Milaan uit op de 80 meter horden, waarin zij eerste werd in de tijd van 11.5 sec. Jeugdige sportenthousiasten, die de Nederlandse athlete wilden be stormen om haar handtekening, von den een hek op hun weg, dat noch tans geen beletsel vormde tot het verkrijgen van het begeerde. De spijlen stonden Ver genoeg uiteen en de autogrammen werden gul ver strekt. 1 net begrip collectieve veiligheid werd verloochend en het. ene volk na het andere ten offer viel aan agressie. Wij zullen eveneens niet meer vervallen in de fout van 25 Juni 1950 (Korea), toen onze organi satie er niet op berekend was, on middellijk de verplichtingen na te jcomen, die wij met het onderteke nen van het Handvest der Verenig de Naties op ons hebben genomen." Tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau is benoemd de heer J. Vrugterman, referendaris ter provin ciale griffie van Zuid-Holland, te oorburg. Met de bouw van het station Delftse Poort te Rotterdam zal niet eerder dan in 1952 kunnen worden begonnen. Brvendien zal de bouw in zeer langzaam tempo moeten wor den uitgevoerd. Mr Th. de Graaf, lid van de Tweede Kamer Bij K.B is met ingang van 1G No vember a.s. tot burgemeester der ge meente Lisse benoemd: mr. Th. M. J. de Graaf, thans burgemeester van Maasdriel Theodorus, Mattheus, Johanna De Graaf is geboren 27 November 1912 te Gilze-Rijen (N.B.). Hij be zocht het St. Norbertus-lyceum te Roosendaal, waar hij in 1931 het einddiploma gymnasium A.behaal de. Daarna studeerde hij Indologie en Indische Rechtswetenschap aan de Universiteit te Utrecht; in 1935 deed hij met goed gevolg het doctoraal examen in het eerste en in 1936 in het tweede vak De heer De Graaf vertrok in 1937 j naar Indonesië, waar hij bij de rech terlijke macht verschillende functies vervulde. Bij de overweldiging van Indonesië door de Japanners werd hij als reserve-officier krijgsgevan gene gemaakt. Twee en een half jaar bracht hij door in een concentratie kamp op Java. Na de Japanse nederlaag keerde de heer De Graaf naar Nederland terug, in het begin van 1946 Hij werd Indische medewerker var de „Maasbode". Op 1 December 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Maasdriel in de Bommelerwaard (tussen Zaltbommel en 's Hertogen bosch), Op 21 September 1948 kwam de heer De Graaf in de Tweede Kamer als opvolger van dr. Beel Hii bezet daar een kwaliteitszetel van de K.V. P. voor Indonesische aangelegenhe den. De heer De Graaf was lid van het .College van Neeen Mannen", dat de souvereiniteits-overdracht voorbereidde. Als zodanig nam hij deel aan de Ronde-tafel-conferentie. Hii is bestuurslid van de Stichting „Culturele Samenwerking Neder- land-Indonesië-Suriname- Antillen." De heer De Graaf zal als burge meester van Lisse lid van de Twee de Kamer blijven. In de gemeente Maasdriel heeft de burgemeester zich beijverd voor de wederopbouw van zijn in het laatste jaar van de oorlog verwoeste ge meente, de verbetering en aanleg van bestrating bevorderd en zijn bi- zondere aandacht gewijd aan de ont wikkeling van het sociale en cultu rele leven in de Bommelerwaard. Van een stichting voor dat doel was de heer De Graaf voorzitter. De burgemeester is getrouwd met mevrouw Wilhclm'na Henriette Ma ria De Graaf-Theling Het huwelijk werd gezegend met vier kinderen. In een telefonisch onderhoud, dat wij met de burgemeester hadden, deelde hij ons mede, in het oegin van de volgende week een officieus be zoek te zullen brengen aan Lisse. In de laatste tijd had de nieuwe bur gemeester reeds verscheidene malen Lisse bezocht en o.a een tocht ge maakt over het tentoonstellingster rein „Keukenhof." De burgemeester had grote belangstelling vooi de bloembollen-cultuur, waarvan hij als burgemeester van Lisse een diep gaande studie wilde maken. DE WIND DRAAIT OM EEN GOED sluitende defensie- ring om West-Europa te leggen hebben wij Spanje en Duitsland no dig. Duitsland heeft lelijk tegen ons gedaan en wij hebben lelijk tegen Spanje gedaan, zodat het niet mee valt om weer te zeggen: „Makker, laten we samen gaan". De wind is anders flink aan het draaien, want in de UNO is reeds be sloten om de boycott jegens Spanje op te heffen en tegenover 0 Duitsland is de staat van oorlog aan het verdwijnen, nu verscheidene landen te kennen hebben gegeven, dat zij ook zonder vredesverdrag deze staat van oorlog wensen te beëindigen. Dat Spanje weer in de rij der na ties wordt opgenomen, is de ruiterlij ke erkenning van een fout. Deze fout werd begaan, toen in Decem ber 1946 het besluit genomen werd de bij de UNO aangesloten lan den te adviseren hun diplomatieke vertegenwoordigers uit Madrid weg te nemen. Men hoopte op die manier Franco te kunnen dwingen tot heen gaan en dan Spanje een democratisch regiem te kunnen teruggeven. De berekening klopte evenwel niet en de Spanjaarden, geraakt in hun trots, schaarden zich nog hechter om Fran co, zelfs degenen, die hem onder an dere omstandigheden eigenlijk wel liever kwijt waren geweest. Zo be reikte deze maatregel precies het tegenovergestelde van hetgeen men zich had voorgesteld. Maar het is niet alleen om opportuniteitsredenen, dat wij de gewijzigde houding jegens Spanje toejuichen. Integendeel, wij kunnen ons volkomen aansluiten bij hetgeen mej. Klompé namens de Ne derlandse delegatie in de Assemblée der Verenigde Naties zeide, nl. dat het onjuist is tegenover Spanje al leen een uitzondering te maken op de regel, dat het hebben van een diplomatieke vertegenwoordiging in een bepaald land geenszins een goed keuring van of zelfs sympathie met het aldaar heersende regiem inhoudt. De meeste landen hebben wel een ambassadeur in Moskou en keuren zij daarmee het bolsjewistische re giem goed? Wij hebben altijd op standpunt gestaan, dat wij de dicta tuur niet de beste vorm van heer schappij vinden voor de Westerse landen, maar dat wij ons kunnen in denken, dat een dictatoriale rege ringsvorm voor een bepaald land on der bepaalde omstandigheden niet per Se verwerpelijk behoeft te zijn. En wanneer een volk redenen meent te hebben om de dictatuur als re geringsvorm te handhaven, heeft het buitenland zich daar niet mee te bemoeien, zolang de dictator zich tegenover het buitenland behoorlijk Moskou heeft weer een voorstel Hereniging van Duitsland Gromyko, de minister van buiten landse zaken der Sovjet-Unie heeft Vrijdagavond laat de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk op het Kremlin ontboden. Het bleek, dat de Sovjet-Unie een voorstel had. nl. om tussen de mi nisters van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" besprekingen te voeren over de voorstellen van Praag, ter vorming van een consti tutionele raad voor geheel Duits land ter hereniging van het land onder één enkele regering. Het voorstel werd in een nota aan de ambassadeurs te Moskou overhan digd. WAT PRAAG WILDE t>e voorstellen van Praag, ge daan op de recente conferentie van Molotof en de ministers van buiten landse zaken van Albanië, Bulgarije Tsjecho-Slowakiie, Polen, Roemenië, Hongarije en Oost-Duitsland, hiel den de volgende punten voor een „vreedzame regeling" in: 1. Het uitgeven van een verkla ring door de regeringen van Ameri ka, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, dat zij zich zullen houden aan de overeenkomst van Potsdam en niet zullen toelaten, dat Duitsland geremilitariseerd of op genomen wordt in agressieve plan nen. 2. Opheffing van alle beperkin gen op een Duitse vredesindustrie en de verhindering van het herstel van het Duitse oorlogspotentieel. 3. Het onmiddellijke sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en het terugtrekken van de bezettings troepen van alle mogendheden, één jaar na het sluiten van het vredes verdrag. 4. Het instellen van een constitue rende vergadering voor geheel Duits1 and, die belast zal zijn met de vorming van een „souvereine dem<j- cratische. vredelievende voorlopi; Duitse regering". De Duitse herbewapening Frans plan van de baan? .Eenstemmig en onherroepelijk" zijn de militaire autoriteiten en bur gerlijke leiders in de leden-staten van het Noordatlantisch Pact gekant tegen het Franse voorstel om West- Europa te verdedigen met een Euro- nees leger, naar het ontwerp van Pléven, de Franse minister van De fensie. De Washingtonse correspondent van de „New York Times". Arthur Krock, die dit meldt, vernam bij ge ruchte, dat een „krasse" nota wordt opgesteld om Parijs op de hoogte te stellen van deze vierkante afwijzing. Tegenover het Franse plan wordt een Amerikaans plan gesteld. De voornaamste punten daarvan zouden zijn: Duitsland moet deelnemen met troepen ter sterkte van tien divisies. De Duitse eenheden mogen niet ster ker zijn dan een divisie. Zij zullen over het Europees leger verdeeld worden en voornamelijk als stoot troepen dienst doen Zij zouden in fanterie, artillerie en tankafdelingen leveren. Op elke zes a zeven Euro pese divisies zou één Duitse divisie worden toegelaten. Duitsland zou geen bommenwer pers en oorlogsschepen mogen maken, of zich bezig houden met atoomwa pens. Alleen lichte wapens, zoals mi trailleurs, -karabijnen enz. zouden in Duitsland mogen worden vervaar digd, geen tanks of radarinstrumen ten. Duitsland zou geen generale staf mogen vormen. Uitgaande van deze gedachten- gang zal ook Nederland binnenkort weer een gezant naar Madrid zenden. ïyjET DE INSCHAKELING van Duitsland gaat het niet zo vlot. Wel hebben, zoals gezegd, verschei dene landen besloten om de oorlogs toestand met West-Duitsland op te heffen, maar tot een opneming van Duitse militaire eenheden in de ge meenschappelijke West-Europese ver dediging kan men nog maar moeilijk geraken. Zoals men zich herinneren zal, vormde de herbewapening van West-Duitsland een punt van be spreking op de bijeenkomst van de ministers van defensie te Washing ton. De ministers konden echter niet tot overeenstemming komen en de bijeenkomst werd geschorst. Het wa ren met name de Fransen, die de meeste bezwaren maakten. Zij wil den geen grotere Duitse eenheden, dan van een regiment, zonder zware wapenen en uitsluitend ingedeeld bij een Europees continentaal leger (het plan-Pleven). Wij kennen de Franse angst voor een herhaling van de Duitse overvallen en wij kunnen deze angst begrijpen, tot op zekere hoogte zelfs billijken. Tot op zekere hoogte, want men kan ook al te bang zijn en dat is speciaal nadelig, wanneer men daardoor noodzakelijke plannen vertraagt, plannen die zó dringend om uitvoering vragen, dat men er niet vroeg genoeg aan kan begin nen. Het blijkt nu, dat het plan-Ple- ven een ernstige vertraging teweeg brengt, zodat men zelfs van een im passe spreekt. En voor de Duitsers zelf wordt het er ook al niet gemak kelijker op. Adenauer, de kanselier en velen met hem willen wel mee doen, maar zij stuiten op verzet o.a. van de socialisten en van de predi kant ds. Niemöller, de ex-onderzee bootkapitein. Hoe langer het duurt en hoe zwaarder de voorwaarden van deelneming worden gemaakt, des te groter zal het verzet worden in eigen kring. En dan wordt het gevaar weer groot, dat wij hier in West- Europa een herhaling krijgen van het klassieke geval van Saguntum, dat indertijd verloren ging door het eindeloze gedelibereer van de Ro meinse Senaat. Laten wij hopen, dat men er in sla gen zal om de kwestie der Duitse her bewapening zo men haar al niet kan oplossen althans op een zij- lijntje te dirigeren, waardoor de ver wezenlijking van de plannen, waar over wel overeenstemming is bereikt, inmiddels doorgang kan vinden. Kawettie... Het gaat bijna nooit zo goed a wij hopen, maar ook meestal niet slecht als wij vrezen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1