3)e ft2Adóe6oti/ta/itt Morgenrood der zegepraal Gebed van de H. Vader HET FISCALE NOODRECHT De koning is dood, léve de koning DINSDAG 31 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS'lREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Directeur: C. RL t. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L, G. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 J.JET zou overdreven zyn, de voor stelling te wekken alsof de Ka tholieke Christenheid er dringende behoefte aan heeft, dat de ten-hemel opneming van de H. Maagd Maria als dogma zal worden afgekondigd. Evenals het onjuist ware de mening te verspreiden, dat er in de boezem der Kerk tegen deze afkondiging leerstellige bezwaren bestaan. Sedert het jaar 562 wordt, wat morgen plechtig als geloofswaarheid zal wor den voorgehouden, in de Christelijke Kerken van Oost en West met grote luister gevierd; het feest van „Maria Hemelvaart" is een van de weinige, welke in ons land als vrije dag ge handhaafd bleven. Toen, eerst weifelend, daarna met stelligheid, de berichten doorkwa men, dat de Paus tot de dogma-ver klaring zou overgaan na eerst alle 1191 over de gehele wereld reside rende bisschoppen schriftelijk geraad pleegd te hebben was dit voor de doorsnee-Katholiek iets nieuwt nieuws in die zin, dat hij nimmer ge weten had, dat de Ten-hemel-opne- ming géén dogma was. WANNEER de Paus aus morgen „ex cathedra", „van zijn leerstoel af" als plaatsbekleder van Christus en onder aanroeping van Gods H. Geest tot geopenbaarde waarheid zal -ver klaren, dat Maria, de Maagdelijke Moeder van Gods Zoon, met lichaam en ziel in de hemel is opgenomen, zal geen Katholiek gemoed daardoor ge schokt worden, of het moet een schok van vreugde zijn. Evenmin zal dan in hoogste aanleg uitspraak worden ge daan in een aangelegenheid, waar over de meningen verdeeld waren. De leer over de ten-hemel-opneming werd reeds eenstemmig beleden en kon „zonder zondige vermetelheid" niet in twijfel worden getrokken. Toch is de dag van morgen van ho ge betekenis voor de gehele wereld en in 't bizonder voor ieder Christen mens, wiens hart warm klopt van liefde en genegenheid voor de Moe der des Heren, ons aller Moeder. In het Heilig Jaar, het jubeljaar van Christus' geboorte, het begin onze Verlossing, zijn op deze zelfde „cathedra", op deze zelfde Stoel van Petrus, wederom velen onder het tal der heilig- en zalig-verklaarde Vrienden van Christus opgenomen. Schoner kon dit Heilig Jaar niet ten einde lopen, dan door een heer lijke hulde te bereiden aan Haar, die in Bethlehems beesten-stal Moeder werd van de Schepper van het on meetbaar Heelal en de Verlosser van het rampspoedig menselijk gesla En geen dag was voor zulk een open lijke hulde meer geëigend, dan het feest van alle Heiligen, wier Konin gin Maria is. Door de dogma-verklaring van Haar Ten-hemel-opneming wordt met de grootste luister, waarover de Kerk beschikt. Maria gekroond als Koningin des Hemels en als Koningin der Aarde, als de Moeder van God en de Moeder van het mensdom, /"VVERTUIGD als wij zijn dat Chris- tus met en in zijn Kerk is „tot het einde der tijden" en dat de Geest der Waarheid '--aar niet zalverlaten, vermogen wij, Katholieken, in deze langvoorbereide, en toch nog vrij plotseling afgekomen dogma-verkla ring, een bizondere beschikking te zien van de Voorzienigheid. Het gelovig verstand aanvaardt Maria's ten-hemel-opneming met lichaam en ziel als geopenbaarde waarheid, evenals het Christus' zelf- machtige verrijzenis aanvaardt en onwrikbaar gelooft en hoopt in de verrijzenis „van alle vlees" op de Oordeelsdag. Maar de hoedanigheid en de staat van zulk een lichamelijke opneming gaat het beperkte mense lijk verstand verre te boven. Eens zullen alle mensen met lichaam en ziel worden opgenomen, hetzij ten hemel, hetzij ter helle. Eens zullen wij Christus aanschouwen in zijn ver- heerlijke lichamelijkheid Dan ook zullen wij, zelf verrezen, met 's He ren Moeder wandelen in het Paradijs en ons verheugen in de „nieuwe he mel en de nieuwe aarde": „Want zie, Ik maak alles nieuw! Aan het voor bije denkt niemand meer terug". IN deze tijd, juist in dit knooppunt der tijden, dreigen zelfs de Christe nen onbewust meegesleurd te worden in de troosteloze heidense ontkenning van wat St. Paulus zag als het voor naamste bewijs van Christelijk geloof en Christelijke hoop: de verrijzenis van Christus en dus van alle mensen. Juist in deze tijd nu komt Gods H. Geest zijn Kerk verlichten en on dersteunen en dwingt Hij ertoe op de verrijzenis van alle vlees scherp de nadruk te leggen, door dwars tegen het wangeloof van deze in het stof verzakte mensheid in plechtig als geopenbaarde waarheid te doen afkondigen, dat om haar bizondere uitverkiezing als Moeder van God, Maria „in de tijd" het voorrecht heeft gesmaakt, wat eens allen bij de vol- (Gepubliceerd met medewerking van het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit Gij, Die den Heelmeester der mensen hebt voortgebracht, Godsbruid, gegroet, mystieke staf die de onverwelkelijke Bloem deed ontluiken. Gegroet, Vorstinne van wier genade wij vol zijn en in wier leven wij delen. Geen tong is bij machte U lofzingend te prijzen, Want, boven de serafijnen verheven, hebt Gij Christus, den Koning, gebaard. Smeek Hem, ons land van vele rampen te redden. U toejuichend en gelukkig prijzend roepen de Machten U toe: Gegroet, Boekrol, waarin met den vinger des Vaders Het Woord staat geschreven, o Reine. Smeek Gij Hem, Uw dienaren op te schrijven in het Boek des Levens, o Moeder van God! Wij, Uwe dienaren, smeken tot U en voor U buigen wij de knie van ons hart Neig ons Uw oor toe, o Reineen red ons, die telkens opnieuw Worden neergestort in de verdrukking, en bewaar toch Uw stad Voor overrompeling van den vijand, o Moeder van God! (Lofzang uit de 6e eeuw, welke in Oosterse Kerk wordt gezongen) Z. H. de Paus heeft bij gelegenheid van de dogmaverklaring van Maria tekst van dit gebed is door het Vaticaan ter publicatie vrij gegeven. „O, onbevlekte Maagd, Moeder Gods en Moeder van ons allen, wij geloven met al de vurigheid van ons geloof, dat Gij zegepralend met ziel en lichaam ten Hemel zijt opgestegen, waar de koren der Engelen en de scharen der Heiligen U als Koningin hebben begroet. En wij verenigen ons met hen, om God de Heer. die U boven alle menselijke schepselen heeft uitverkoren, te prijzen en te zegenen, en wij bieden U de verering van onze devotie en onze liefde. Wij weten dat Uw blik. welke de nederige en lijdende menselijke persoon van Jezus op aarde moederlijk heeft gekoesterd, zich verzadigt met goddelijke kennis en dat de vreugd Uwer ziel bij het beschouwen van de aanbiddelijke Drieëenheid Uw hart met tederheid vervult. En wij, arme zondarel!, voor wie de verheffing der ziel door het lichaam wordt gehinderd, wij smeken U onze zinnen te zuiveren, opdat wij van hier uit mogen leren God te verheerlijken: God alleen temidden der verrukking der schepselen. Wij vertrouwen dat Uwe barmhartige ogen neerzien op onze ellende en zorgen, op onze strijd en onze zwakheden, dat Uwe lippen zullen glimlachen bij onze vreugden en overwinningen: dat gij Christus' stem van ieder van ons hoort zeggen, zoals Hij van Zijn geliefde leerling Johannes zeide: „Ziet hier Uw zoon." En wij die Uwe hulp als onze moeder inroepen, nemen U, evenals Johannes, als gids, sterking en vertroosting in het leven van onze geest. Wij bezitten de leven-gevedde zekerheid, dat Uwe ogen, die de aarde beweend hebben, en gedrenkt zijn geweest in het bloed van Christus, naar de wereld gericht zijn, en oorlogen, vervolgingen en onderdrukking der rechtvaardigen en zwakken kunnen voorkomen. En wij, uit de schaduw van dit tranendal, verwachten van Uw hemels licht en Uwe zoete ontferming, verlichting van de smarten onzer harten, van de beproeving van onze Kerk en ons vaderland. Wij geloven dat Gij in de glorie, waarover Gij heerst, badend in zonnelicht en gekroond met sterren, na Jezus de grootste vreugde en verblijding zijt van alle Engelen en Heiligen. En wij zien op van deze wereld, waarop wij als pelgrims voorbij trekken, naar U, ons leven, onze zoetheid en onze hoop. gesteund door het geloof in de toekom stige verrijzenis. Geleid ons met de zachtheid Uwer stem. na onze verbanning, tot Jezus, de gezegende vrucht van Uwe schoot, o gezegende, o liefdevolle, o zoete Maagd Maria." II. /BISTEREN memoreerden we de fis- cale noodmaatregelen, welke door de regering bij de bevrijding von ons land waren genomen. Als de thans ingediende twee wets ontwerpen, die de liquidatie van die maatregelen tot doel hebben, onge wijzigd zullen zijn aangenomen, zal de vooroorlogse toestand evenwel niet zijn teruggekeerd. De bevoegd heden, welke nu zullen verdwijnen, horen echter in een nu normaler ge worden tijd niet meer thuis. Ieder mens heeft een zeker stre ven naar welvaart en hiervoor is een zekere vrijheid van handelen nood zakelijk. Een willekeurige aantasting van deze persoonlijke vrijheid zou dit streven en de energie doden. In verband hiermee willen we er op wijzen, dat het bankgeheim toch ook voor de toekomst zal blijven opge heven. De belastingadministratie zal dus voortaan nog inlichtingen bij de banken kunnen inwinnen. Vóór 1940 bestond er in belasting kringen al een streven om tot ophef fing van de zwijgplicht van de bank te komen, doch men durfde hiertoe toen niet over te gaan. Gevreesd werd, dat dan veel kapitaal naar het buitenland zou verdwijnen of men zijn geld eenvoudigweg in huis zou houden. Natuurlijk zal dit gevaar voor de fiscus ook thans blijven be staan. De minister heeft echter ge meend, dat de huidige hoogte van de belastingen vereist, dat de juistheid van de aangegeven inkomens en ver mogens zo goed mogelijk gecontro- leedr kunnen worden. We zijn be nieuwd of de toekomst zal bewijzen of de Minister goed heeft gezien. Het binnentreden van woningen kan in 't vervolg alleen nog geschie- Morgen feest van Alle Heiligen zal de Leidse Courant NIET ver schijnen. BE DIRECTIE. den bij het vermoeden van een straf baar feit en dan nog met machtiging van de Officier van Justitie. Ook zonder de indiening van het huidige wetsontwerp zou de moge lijkheid van navorderen over de ja ren tot 194£Lyanaf 1 Januari van het volgend jaar niet meer bestaan. Het buitengewoon navorderingsbesluit was reeds op dit punt gelimiteerd. Vanaf 1951 is navordering van be- lrstingen dus alleen nog mogelijk als aan de volgende eisen is voldaan: 1. Er moet een feit zijn dat de na vordering rechtvaardigt. Dit is alleen het geval, indien de inspecteur van de belastingen gege vens in handen krijgt, welke hem bij de vaststelling van de belastingaan slag niet bekend behoefden te zijn. Een ambtelijk abuis kan daarom niet meer door navordering hersteld worden. (Wel echter als voorheffin gen of voorl. aanslagen tot een te hoog bedrag met de aanslag zijn ver rekend). 2. Na het einde van het belasting jaar, waarover nagevorderd zou moe ten worden, mogen geen vijf jaar zijn verstreken. (In 1951 kan dus al leen nog over 1946 en latere jaren nagevorderd worden). Tot slot willen we nog vermelden, dat het restant van de zekerheidstel ling op 15 Augustus 1949 reeds is te ruggegeven, voor zover geen belas tingen meer te verrekenen waren. Al met al kan er gezegd worden, dat met de aanneming van de twee in gediende wetsontwerpen op belasting gebied een „bewogen" vijftal jaren zal zijn afgesloten, waaraan de naam minister Lieftinck onverbrekelijk zal blijven verbonden. F. D. einding der tijden rechtens moge worden toebedeeld. Als morgen de plaatsbekleder van Christus dit voorrecht van Maria als onwrikbaar geloofspunt zal hebben afgekondigd, wordt bij het ingaan van de viering der H. Geheimen het eerste vers gezongen uit het 12e hoofdstuk van heM3oek der Openba ring: „Toen verscheen er een groot teken aan de hemel: een Vrouw, be kleed met de zon, de maan aan haar voeten en op haar hoofd een kroon van twaalf sterren". Toen verscheen er een groot teken aan de hemelDaarom zal de dag van morgen niet alleen een dag van vreugde zijn voor alle Christenen, die zich aan de moederlijke schutse van Maria hebben toevertrouwd, maar ook een dag van zeer diepe beduide- nis in het leven der mensheid, en het aanlichtend morgenrood der zege praal. ESPERANTO AAN DE UNIVERSITEIT. Met ingang van 15 November wordt ook Esperanto aan de Ge meente-universiteit te Amsterdam onderwezen. Dit is voor het eerst, dat de internationale taal op een Ne derlandse universiteit zal worden ge doceerd. Docent is mr. S. Pagano, die benoemd is tot assistent voor de Ro maanse talen. KoAiettje... Zowel het flauwe lampje in een a moedig krot, als het licht op de vuurtoren, beide hebben een taak te vervullen. Rome in de Radio Morgen zendt de K.R.O. niet, doch van de plechtigheden te Rome kan men reportages beluisteren o.a. op de volgende zenders: 8.30 uur Brussel Vlaams 329 m Reportage van het St. Pietersplein. 8.30 uur Frankijk Nat. 235 en 379 m. Reportage van het St. Pietersplein. 9.00 uur Duitsland 309 m. Reportage van het St. Pietersplein. 10.15 uur Frankrijk Nat. 235 en 379 m. Uitzending van de Pausmis uit de Sint Pieterskerk. 19.00 uur Brussel Vlaams 3.9 m. Nabeschouwing. 22.35 uur Radio Sottens 292 m. Nab^chouwing. 22.45 uur Radio Duitsland 309 m. Nabeschouwing. Stockholm rouwt, hoewel niet officiéél J^^ET DE VIERJARIGE kroonprins Karei Gustaaf op de arm verscheen gisteren Zwedens nieuwe kpningGustaaf VI Adolf, met koningin Louise op het balkon van het paleis te Stockholm om de toejuichingen van een duizendkoppige menigte in ontvangst te nemen, die in de mot regen was samengestroomd. „Ik dank u voor uw liefde en trouw aan mijn geliefde vader bewezen en ik verzeker u, dat ik zal proberen hem na te volgen en alles te doen wat in mijn vermogen ligt voor ons dierbaar va derland. Lang leve Zweden", sprak de nieuwe vorst. Tevoren had de koning zijn minis ters en het parlement ontmoet om de eed op de grondwet en de bijbel af te leggen. De koning stond tijdens de plechtigheid naast de zilveren troon, waarover de hermelijnen ko ningsmantel hing en links en rechts waarvan zijn schepter en kroon la gen. De koning der „Zweden, Gothen en Wenden" zwoer te zullen regeren in overeenstemming met het hand vest van de 6 Juni 1806 en hij ver zocht de 38-jarige prins Bertil en zijn 66-jarige broeder prins Wilhelm hem trouw te betuigen. De beide konink lijke prinsen zwoeren daarop trouw aan hyn „koning, heer en meester, Gustaaf VI Adolf". De socialistische premier Tage Er- lander betuigde de trouw van het ka binet, welks ontslag hij indiende. De Koning verzocht het kabinet aan te blijven. De vorst was gekleed in de donker blauwe uniform van generaal van de Zweedse koninklijke lijfwacht. Hoewel op speciaal verzoek van de overledene geen officiële iTouw is af gekondigd heerste gisteren in Stock holm een sfeer van algemene droef heid. Natuurlijk hingen alle vlaggen halfstok. Overal ziet men in étalages net portret van de koning staan, om huld met een rouwfloers en geplaatst tussen bloemen meestal chrysanten De „Grote Garde' heeft op het kasteel Drottningholm de wacht be trokken bij de kist van koning Gus taaf De koninklijke troon zal op een tabouret naast de baar gezet worden Op de kist zelf wordt de begrafenis- kroon geplaatst, een fraai kleinoo"' van goud en juwelen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1