S>e&2idóe(Soti/fccmt Koning Gustaaf van Zweden overleden De oudste monarch ter wereld Kroonprins van 68 jaar opvolger Tibet roept India te hulp Westelijke strijdkrachten absoluut onvoldoende Nieuwe wig in N. Korea Directeur: G. M. r. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 30 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG I Papengracht 32, Tel» 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IRONING GUSTAAF V is gisteren op 92-jarige leeftijd overleden en Zweden rouwt over het heengaan van een geliefd vorst, die by na 43 jaar heeft geregeerd- Ondanks zijn hoge leeftijd hij was de oudste koning ter wereld heeft het bericht van zijn overlijden het Zweedse volk geschokt. De Zweden waren vertrouwd geraakt met zijn herstel van ernstige ziekten en met het hervatten van zijn koninklijke plich ten. Nadat hij Vrijdag echter tijdens een kabinetszittirig in het Drott- ningham in elkaar zakte, namen zijn krachten zienderogen af en 't einde kwam Zondagmorgen om 8.35. Kroonprins Gustaaf Adolf, £8 jaar oud, wordt de nieuwe Zweedse ko ning, als Gustaaf VI en de nieuwe koningin is de vroegere lady Louise Mountbatten, dochter van de markiezin van Milford Haven en zuster van graaf Mountbatten. De titel van kroonprins gaat over op de vier jaar oude kleinzoon van de nieuwe vorst, prins Karei Gustaaf. Volgens de Zweedse grondwet gaat de kroon eerst naar de oudste zoon van de koning en daarna naar de oudste kleinzoon, met voorbijgaan van de andere'kinderen van de vorst. De oudste zoon van de nieuwe koning Karei Gustaafs vader kwam in 1947 om het leven, toen een K.L. M.-toestel bij Kopenhagen veronge lukte. Het Zweedse kabinet komt vanmiddag in bijzondere zitting bij een om de nieuwe koning officieel te ontvangen. Een merkwaardige levensloop Koning Gustaaf werd geboren in 1858, koi-t na de Krimoorlog en be steeg de troon in 1907, toen hij bijna vijftig jaar oud was. In die tijd maakte de monarchie een duistere periode door. De trotse Zweden, ver nederd door de afscheiding van Noorwegen uit de personele Unie, schreven de schuld gedeeltelijk toe aan Gustaafs vader, koning Oscar II. In het land heerste een groeiende so ciale onrust, die twee jaar later uit- barste in een .verbitterde algemene staking. Koning Gustaafs eerste daad ge tuigde van grote tact en gezond ver stand Hij verklaarde een uitgebreid kroningsfeest niet nodig te achten Het geld kon beter voor andere doel einden worden besteed. Dit gebaar maakte een uitstekende indruk en was een goed voorteken voor de toe komst Tijdens de eerste wereldoorlog nam Gustaaf het initiatief tot de welbekende drie-koningenontmoe- ting van Malmö in 1914. Binnen een maand na het uitbre ken van de tweede wereldoorlog no digde korting Gustaaf de hoofden der Noordse staten wederom uit voor een samenkomst in Stockholm Maar ditmaal werd het visioen der Scan dinavische eenheid kapotgeslagen door de gebeurtenissen van 1940. Verenigd in de haat tegen hun Duit se onderdrukkers keken de Denen en Noren nu niet bepaald vriende lijk naar de Zweden, die tussen de klippen door wisten te zeilen, daar bij dingen duldend als het doortrek ken van Duitse troepen over hun grondgebied Het feit, dat de constitutionele monarchie heden ten dage in Zwe den vast geworteld blijkt, is de bes te hulde, die aan Gustaaf gebracht kan worden. Getrouw aan zijn leu ze: „Met het volk voor het vader land", slaagde hij er in de gewone man het inzicht bij te brengen, dat de Kroon een krachtige garantie is voor de fundamentele vrijheden. POPULAIR VORST. In het buitenland was de vorst vooral bekend om zijn grote vitali teit en hoge leeftijd. Hij was een geestdriftig tennisspeler en men kan zelfs zeggen dat hij deze sport in zijn land heeft ingevoerd. Op de Zuid- Franse tennisbanen was „mr. G" een graag geziene partner. De koning hanteerde het racket tot zijn 84ste jaar. Toen eindelijk schonk hij het aan een Zweeds sportmuseum. OP MARS IN DE STALIN-STRAAT. Bewaakt door Zuidkoreaanse sol daten trekken Noordkoreaanse krijgs gevangenen op weg naar een kamp door de straten van Pyongyang. De straat, hierboven afgebeeld, heet... Stalin-Straat. Een andere ontspanning, de jacht op herten, eenden, fazanten en elan den, heeft hij langer volgehouden. Daartoe placht hij in de herfst een maand door te brengen op zijn kas teel Tullgarn aan de Oostzee. Nog het vorig jaar nam hij, gezeten in een leunstoel, aan een jachtpartij deel. Ondanks zijn hoge ouderdom be hield de koning een grote schotvaar digheid. Hij was een hartstochtelijk roker. Tot zijn negentigste jaar rookte hij twintig sigaretten per dag Hij gaf de voorkeur aan een speciale soort, die voor hem vervaardigd werd in pakjes met het koninklijk wapen er op. En bij elke maaltijd gebruikte hij een glas bier. Wanneer hij aan slapeloosheid leed, zat hij toch nooit stil. Als hij niets anders doen kon, ging hij bor duren, een handwerk waarvan hij de kunst uitmuntend verstond In zijn paleizen en buitenverblijven be vinden zich talloze door hem ver- vaardige kussens en kleden. OP 9 NOV. BEGRAFENIS. Koning Gustaaf zal 9 November begraven worden, aldus wordt in hofkringen te Stockholm bekend ge maakt. EEN LANGLEVEND GESLACHT. Het Zweedse Koningshuis (dat af stamt van Napoleons genaraal Berna- dotte) is rijk aan leden die de leef- tij der zeer sterken bereikten. Bij de 89ste verjaardag var Gustaaf waren nog aanwezig: zijn broeders prins Os car (87 jaar), prins Karei (86 jaar) en prins Eugeen (8*. jaar). Gustaaf huwde in 1881 met prinses Victoria van Baden, die hem in 1930 ^oor de dood ontviel nadat zij we gens een zwakke Gezondheid veel in Ttnlië had vertoefd. Hun zoon Gustaaf Adolf verkeerde in de merkwaardige positie. dat_ hij tot zijn zeven-en-zestigdste jaar Kroonprins bleef. Slechts wanneer "ijn vader zijn jaarlijkse vacantie in Tuid-Frankriika doorbracht (hij heeft dat 41 maal g'daan) nam prins Gustaaf de staatszaken waar, even als dojrgaans vele representatieve werkzaamheden. In Januari van dit jaar was hij één dag regent, om voor zijn vader de troonrede te kunnen uitspreken. Prins Gustaaf Adolf heeft echter een vrij zwakke gezondheid en het is wel zeker, dat hij van plan geweest is de koningsscepter aan zich voor bij te laten gaan, totdat zijn eigen zoon Gustaaf Adolf, de „ruiterprins" in 1947 na een bezoek aan prins Bernhard bij een vliegramp om het leven kwam. Deze had de leeftijd van veertig jaar. „Volkslegerrukt op Lhasa aan j^E TIBETAANSE REGERING heeft de regering van India verzocht om hulp tegen de dreigende invasie van Chinese troepen. Zij heeft ver der gevraagd ora spoedige behandeling door de Veiligheidsraad van dit nieuwe geval van agressie. Een handelaar, die uit Lhasa in de Indische stad Kalimpong is aangekomen, heeft de eerste gedetailleerde berichten meegebracht over wat er in Tibet gebeurt. Volgens hem zijn Tibetaanse „volkstroepen", onder bevel van Chinese officieren en vergezeld van com munistische adviseurs, al 160 km. ver in Tibet doorgedrongen. Troepen van het Chinese leger zijn, Meester Cornelis, die van circa 21.00 volgens de reiziger, die Donderdag uit Lhasa vertrok, niet bij de strijd betrokken. De volkstroepen zijn op gerukt naar Riwotsje en hebben daarbij het fort Tsjamdo, dat door een gehele divisie wordt bezet, om singeld. Deze divisie, die nodig is voor de verdediging van Lhasa, is nu van geen enkel nut voor de Tibetaanse regering. De volkstroepen zouden nog slechts achttien dagen nodig hebben om Lhasa te bereiken. Tegenstand wordt er weinig gebo den, vertelde de handelaar. Dat komt omdat de volkstroepen oprukken in naam van de Pantjen Lama, die in het algemeen in hoog aanzien staat bij de bevolking. Djakarta heeft een onrustig week" einde beleefd, met verschillende schietpartijen in ver uiteenliggende stadsdelen die echter, voorzove» bekend, geen slachtoffers hebben geëist. Zondagavond brak er een hevige schietpartij uit langs de weg naar sar. uur tot 23.00 uur aanhield. Maandagochtend vroeg deed zich in de benedenstad een schietinci dent voor, dat met '.ussenpozen tot half tien 's ochtends heeft voort geduurd. Officiële lezingen over de ze gebeurtenissen zijn tot dusverre niet gegeven, aangezien de rappor ten ervan nog niet volledig zijn. De correspondent van Aneta te Makassar vernam met betrekking tot de moeilijkheden met de gueril- lavechters in Zuid-Celebes, dat in deze streek onder de burgerbevol king honderden slachtoffers zijn ge vallen, zowel tengevolge van de guerilla-acties als door de zuive ringsacties van het leger. In het binnenland werden honderden wo ningen in brand gestoken en tien tallen am'btenaren en bestuurders van zelfbesturende landschappen vermoord. Op bestuursgebied be staat er een chaos, feitelijk functio neert er slechts één bestuursappa raat, dat der stadsgemeente Makas- Waarschuwing van minister Marshall QEORGE MARSHALL heeft Zaterdag, voor het eerst sinds hij Ameri kaans minister van Defensie werd, weer een belangrijke rede gehou den en wel ter opening van de doorhem gepresideerde vergadering van de twaalf ministers van Defensie van het Atlantisch Pact te Washington Hij waarschuwde ernstig, dat de strijdkrachten, waarover het Westen kan beschikken, absoluut onvoldoende zijn. Hij herinnerde er aan, dat de geza menlijke macht de Ver. Naties niet toereikend was geweest om de agressors in Korea af te schrikken. „De huidige collectieve strijd macht van de Atlantische staten kan óók wel eens onvoldoende zijn om een aanvaller te weerhouden en is absoluut onvoldoende om een aan val zonder ernstige en gevaarlijke aanvankelijke verliezen te weer staan", aldus Marshall. „Dit tekort in onze militaire kracht moeten wij thans zo spoedig mogelijk opheffen", zo zeide hij Marshall zeide te hopen, dat 1950 in de geschiedenis zal voortleven als Lastige guerilla in Zuiden De Westelijke kuststellingen van de Noord-Koreanen in de Noordwest hoek van het schiereiland zijn be zweken. Britse troepen, ondersteund door een hevig bombardement uit de lucht braken door de eerste stellin gen aan de kust, die de weg versper ren naar het communistische toe vluchtsoord in het gebergte. De Ame rikaanse luchtmacht rekende af met de tanks, die de opmars van de Brit se brigade naar Tsjongjoe tegenhiel den. Deze haven ligt 100 kilometer ten Westen van Sinoeijae waar de Noor delijke regering zich aan de Jadoe te genover de Mandsjoerijse haven An- toeng, gevestigd heeft. Aan de opmars van het verbonden leger namen 110.000 man deel. Volgens frontberichten hebben de Zuid-Koreanen, die Zondag op hevi ge tegenstand der Noordelijken stuit ten, dé stad Ondjong voor de tweede maal in vier dagen moeten prijsge ven. Volgens onbevestigde berichten werd de aanval op Ondjong onderno men door Chinese, bij het Noord-Ko- reaanse leger dienende militairen. De activiteit van Noord-Koreaanse guerilla's ten Zuiden van de 38ste breedtegraad is zo groot, dat een Amerikaans en een speciaal georga niseerd Zuid-Koreaans legerkorps zijn ingezet om haar tegen te gaan. Troepen van de Amerikaanse ze vende infanterie-divisie zijn Zondag bij Iwon geland, ongeveer 280 kilo meter ten Noorden van Wonsan aan de Noordoostkust van Korea. Deze amphibie-operatie ontmoette geen te genstand. Radio-Vaticaan deelde mede, dat de kathedraal van Seoel door de com munisten, tijdens de bezetting van de Zuid-Koreaanse hoofdstad, volle dig geplunderd is. DE STRIJD OP AMBON Niettegenstaande het Indonesische ministerie van defensie zich over de militaire gebeurtenissen op Ambon in n volkomen stilzwijgen blijft hu1- len, maakt m'en er in Indonesische kringen, die van de toestand op de hoogte zijn, geen geheim meer van, dat de troepen der R.I., nadat zij zich meester hadden gemaakt van het Noordelijke gedeelte van het eiland, worden tegengehouden op een afstand van 14 km van de stad Ambon, waar de Ambonezen op de landengte tussen het Noordelijke en het Zuidelijke deel van het eiland een onneembare stelling hebben gericht, die een lengte heeft van slechts 2 km. De Ambonezen zou den slechts 2500 man hebben, maar bieden weerstand tot in de dood en verdedigen zich nu al sedert een maand met succes tegen de aanval len van Indonesische zijde. Planter vermoord Naar Aneta verneemt, is verleden week de assistent-tuinemployé H. R. van Haastert, van de rubber-onder- nemmg „Djalupang" van de P. en T - landen, door een bende ge wapenden vermoord. De heer van Haastert was bezig met het controleren van ?ub- bercups. toen hij werd overvallen en neergeschoten Eerst geruime tijd later durfden de hem vergezellende 'Indonesische employé's over de weg naar het hoofdemplacement te trek ken om daar het gebeurde mede te delen. Het slachtoffer was 21 jaar en ongehuwd. DREIGBRIEVEN AAN NEDERLANDERS. In Semarang hebben talrijke Ne derlanders in de laatste dagen dreig brieven ontvangen. De inhoud van deze brieven, die anoniem zijn, ver telt ontvangers, dat, indien de Am- bonnese militairen van het voorma lige KNIL een actie beginnen of als Irian niet aan de R.I. komt, alle Ne derlanders uitgemoord zullen wor den. het jaar, waarin de Westelijke be schaving haar vrees voor het com munisme heeft overwonnen Hij waarschuwde echter tegen zelfge noegzaamheid en te groot vertrou wen en verklaarde, dat thans de tijd gekomen is om een plan te maken, dat „aan de volken, die wij vertegen woordigen en eveneens aan een ieder, die ons wil aanvallen, het vol komen duidelijk zal maken, dat wij een strijdmacht opbouwen, die agressie in iedere vorm met succes kan keren". EISENHOWER OPPERBEVELHEBBER De Militaire Commissie van het Atlantisch Pact heeft zich unaniem uitgesproken voor een benoépiing van generaal Dwight D. Eisenhower tot opperbevelhebber van de Atlan tische strijdmacht voor West-Europa Dit wordt te Washington verno men. De aanbeveling van de (uit de stafchefs bestaande) Militaire Com missie wordt heden voorgelegd aan de Defensie-commissie. De goedkeu ring door dit lichaam wordt als een formaliteit beschouwd. Adenauer ontslaat minister Te loslippig De Westelijke kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Zaterdagavond me degedeeld, dat hij zijn adviseur voor veiligheidsaangelegenheden, Gerhard graaf von Schwerin, heeft ontslagen. Adenauer deed deze ve-klaring op een bijeenkomst van Duitse dagblad redacteuren. Hij zeide, dat von Schwe rin de „vastgestelde grens van zijn taak" te buifen was gegaan. In politieke kringen te Bonn had men reeds de mening doei, doorsche meren, dat von Schwering, ondanks zijn persoonlijke en militaire repu tatie niet de juiste man zou zijn voor een functie, waarin grote politieke tact wordt vereist. Men beweerde, dat von Schwerin een aantal indiscreties had begaan, die ook tot de pers waren doorgedron gen. Zo 'zou hij laatstelijk verk]aard hebben dat de West-Duitse regering een dienstplichtwet aan het ontwer pen was volgens welke genoeg man schappen voor tien divisies zouden kunnen woorden opgeroepen Het voorlichtingsbureau van de kanselier ontkende dit NACHTVORST EN SNEEUW. In Oost-België is Zondagavond een zware sneeuwlaag gevallen. Het ver keer raakte in de war en verblinde chauffeurs maakten ongelukken. Twee personen kwamen om het leven doordat een auto op een overweg door een trein gegrepen werd. Alle voetbalwedstrijden zijn in het gebied afgelast. De Parijse trein ontspoord Geen slachtoffers onder passagiers Even voorbij Bergen (België) is Zaterdagmiddag de sneltrein Am sterdamParijs verongelukt. De lo comotief vloog uit de rails, maakte een draai van 180 graden en kwam tot stil3.and met zijn kop tegen de trein. De Belgische machinist kwam onder zijn machine terecht De sto ker brak zijn been. Onder de passa giers zijn geen slachtoffers gevallen. Enigen van hen zijn, doordat de trein met een schok tot stils'.and kwam, licht gewond Het ongeluk gebeurde even voor dat de trein een wissel moest passe ren. De trein reed met vrij grote snelheid. Toen de locomotief uit de rails liep men weet nog niet hoe dat kwam heeft de tender gediend als stootkussen tussen locomotief en trein. Er is dan ook zo goed als niets meer van over. De rijtuigen zijn licht beschadigd Het mag als een wonder worden beschouwd, dat er niet meer slacht offers zijn gevallen. De passagiers van de verongelukte trein zijn Zaterdagavond om zeven uur het ongeluk gebeurde om on geveer half zes met een andere trein verder gegaan naar Parijs, waar zij Zondag om half een aankwamen. Het spoorwegverkeer wordt over en kel spoor voortgezet. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het parket van Bergen, dat een onderzoek instelt, heeft de snelheidsmeter van de ma chine in beslag genomen. HET FISCALE NOODRECHT ^Poals reeds te verwachten was, is vorige week door de Minister van Financiën een tweetal wetsont werpen, welke de afschaffing van het fiscale Noodrecht beogen, bij de Tweede Kamer ingediend. De volksvertegenwoordiging krijgt de laatste tijd de belastingwijzigin gen aan de lopende band te behan delen. Daaruit blijkt wel, dat het de Minister ernst is de fiscale schoon maak vóór het einde van dit jaar achter de rug te hebben. Door de bezettingstijd was ons land in een chaotische financiële toe stand geraakt en onze regering stond toen aan het begin van een zeer zware taak. Aan kritiek heeft het nadien niet ontbroken. Verschillende maatregelen waren nodig om weer orde op zaken te kunnen stellen en om dit te bereiken werden by ver scheidene Koninklijke Besluiten al spoedig wel abnormaal grote be voegdheden aan de fiscus toegekend. We denken hierbij in de eerste plaats aan de maatregelen die genomen wer den om een geldzuivering mogelijk te maken. Om zwarte winsten op te speren kregen de belastingambtena ren bevoegdheid safe-onderzoekin gen te verrichten en het recht om voorwerpen tot nader onderzoek on- dpr zich te nemen Het recht om te gen de wil van de bewoner gebouwen enz. te betreden en het leggen van conservatoir beslag waardoor goe deren en rechten aan de beschikking van de eigenaar werden onttrokken werden toegekend. Er kwam een effectenregistratie, teneinde de daarin belegde zwarte winsten op te sporen en rechtsher stel mogelijk te maken. Als sluitstuk, zo kunnen we dit wel noemen, kwam het buitenge wone navorderingsbesluit. Hierbij werd de fiscus de bevoegdheid gege ven na te vorderen in alle gevallen waarin na 1940 te weinig belasting was geheven. Tevens werd hierin aan ieder de verplichting opgelegd allerlei inlichtingen omtrent zich zelf en derden te verstrekken. Een gevolg hiervan was ook, dat het z.g. bankgeheim ophield te bestaan De belastingadministratie kreeg hierdoor een vloedgolf van allerlei gegevens, waarvan ze wel gretig ge bruik zal hebben gemaakt. Door gaans is er straf opgetreden, vooral indien geen of in onvoldoende mate, door de belastingbetaler gebruik werd gemaakt verzwegen inkomens of vermogens bij de buitengewone aangifte aan te melden. In dergelijke gevallen schijnen er dikwijls rake klappen te zijn gevallen. I_fet kan echter niet anders of ook 4 de rechtvaardigheid is bij een dergelijke grote bevoegdheid wet eens in het gedrang gekomen. Maar het land had bij de bevrijding, voor al op financieel gebied, wel diep in grijpende maatregelen nodig. Toch werden velen in moeilijkhe den gebracht door een verstrekkende vetsfictie, dat men geacht werd geen groter bezit te hebben op 1 Jan. 1941 dan dat, hetwelk bij de belasting dienst bekend was of aangetoond kon worden. Dit laatste was dikwijls erg moeilijk zo niet onmogelijk. Door de ongelimiteerde navorderingsmoge - liikheid over de oorlogsjaren bleef het zwaard van de Fiscus boven de beurs van belastingbetaler hangen. We moeten echter toegeven, dat de geldsanering meesterlijk werd aangepakt en thans als geslaagd is te noemen. Ook zijn er belasting fraudes van zeer grote omvang ont dekt en grote bedragen aan zwarte^ winsten zijn radicaal „wegbelast". Het is de oorlogwinstmakers wel zeer moeilijk gemaakt hun rijkdommen veilig te stellen. Dit moet toch in ieder geval voldoening geven aan de velen die in de zeer moeilijke oor logsjaren blijk hebben gegeven van hun grote offervaardigheid. Morgen hopen we nog een enkel woord te wijden aan enkele maatre gelen, die ook voor de toekomst van 1 kracht blijven. F. D. Ook de kath. kermisexploitanten laten het Heilig Jaar niet zonder meer voorbijgaan. Zij hebben beslo ten meldt „De Tijd" ook een pelgrimstocht naar Rome te gaan ma ken. Ze zullen waarschijnlijk half November met vijf kermiswagens naar Rome vertrekken en dan drie a vier weken wegblijven. Ook de gees telijk adviseur, pater Brokx, gaat mee. Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Rector van het Jacobus Ziekenhuis te Dordrecht, dat Weleerw. heer H. van der Heij den, die kapelaan was te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart). KoJiAeitje.... Velen zetten de voet in de stijg beugel maar het lukt hun nooit in het zadel te komen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1