De winkelsluiting als regel om 6 uur Motor liep niet! Meer krachtvoer gevraagd voor de varkens Gratie politieke delinquenten -K DE DODE VAN BRAZILIË VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Middenstandsbonden vragen: De vacantie-regeling De winkelsluiting dient op zes uur gehandhaaft te blijven, waarbij ui teraard rekening gehouden moet worden met plaatselijke omstandig heden. Op het platteland dient enige tegemoetkoming te worden betracht. De gemeenteraden zullen de be voegdheid moeten krijgen bij ver ordening de winkelsluiting vast te stellen op 7 uur in de periode Octo ber tot April en op 8 uur van Mei tot September, echter alleen na goedkeuring door Gedep. Staten. Tot deze conclusie komen de mid denstandsbonden, die samen met de bona fide bediendenorganisaties na gepleegd overleg een adres hebben gezonden aan de leden der Tweede Kamer over het wetsontwerp win kelsluiting. In dit adres wordt de mogelijkheid van het geopend zijn der winkels tot 20 of 22 uur (het wetsontwerp laat hiervoor ruimte open via een besluit der gemeente raden) afgewezen. Het adres spreekt verder de wens uit, dat de winkels ook aan de voor avond van het Kerstfeest (24 Dec.) gesloten zullen blijven. Op Oude jaarsavond dient slechts voor e'/ beperkt aantal zaken een vergun ning te worden verleend om ge opend te zijn. In zake do halvedag-sluiting stel len de organisaties voor deze op Dinsdagmiddag vast te stellen met uitwijkmogelijkheden naar de Maan dagmorgen, de Zaterdagmiddag en de Woensdagmiddag, het laatste echter alleen bedrijfstaksgewijze en indien het bedrijfsorgaan of de re presentatieve organisaties van werk gevers en werknemers er om vragen Behartenswoardige opmerkingen maakt het adres over de medezeg genschap voor d? werknemers, wel ke in het ontwerp niet is geregeld. Dp ean<*ele°enheden van het be drijfsleven kunnen niet meer be schouwd Worden als een zaak van de ondernemers alleen, aldus het adres De P B.O. en de onderne mingsraden hebben het recht van meesor°Ven voor de werknemers er kend. Waarom? deze thans niet in het or+werp-winkelsluiting opgeno men? Ge^n-aaed wordt het wetsont werp on dit punt te herzien Ten slotte wordt in het ontwerp een vacantieregeling gemist. Ver zocht wordt in deze leemte alsnog te Oneerlijk trucje De politie te Amsterdam heeft de zer dagen een onderzoek gedaan naar aanleiding van een klacht van oneerlijke mededinging. De zaak was als volgt: twee firma's, een in Amersfoort en een in Venlo, importeren een bepaald merk rij- wielhulpmotor, die van Duits fabri kaat is en op petroleum loopt. Bei de firma's zijn tevens fabrikanten van rijwielen en verkopen deze mo toren uitsluitend gemonteerd op fiet sen van hun merk. Via bepaalde ka nalen in het Noorden van ons land zijn echter ook enkele losse motor tjes in ons land gekomen. Een daar van was in het bezit van een Am sterdamse rijwielfabrikant, vertegen woordiger van een fabriek van Ita liaanse rijwielhulpmotoren Deze laatste hield kortelings in Amsterdam een demonstratie met een rijwiel, waarop zowel de Duitse, als de Italiaanse motor was gemon teerd. Bij deze demonstratie voldeed het Duitse motortje niet. Naar aanleiding hiervan diende de Amersfoortse porteur een klacht in, wat voor de politie reden was het Duitse motor tje onverhoeds in beslag te nemen. Een onderzoek van deskundigen bracht aan het licht, dat een be paald onderdeel uit het motortje was verwijderd, waardoor een bedriege- lijke handeling was gedaan. Op grond hiervan is tegen de Am sterdammer proces-verbaal opge maakt wegens oneerlijke mededin ging, dat in de wet als een misdrijf wordt oomschïeven. Niet bewezen is, dat de Amsterdamse firmant zelf aan het motortje heeft geknoeid, aldus de politie. voorzien door een artikel op te ne men, waarbij de mogelijkheid wordt geopend tot het nemen van een va- cantie van niet meer dan 2 maal 6 dagen. Het verzoek daartoe zal uit moeten gaan van de representatieve organisaties van werkgevers en werknemers. ONTSCHEPING „GROTE BEER" EN „SKAUGUM" ZONDAG A.S. Het troepentransportschip „Skau- gum'' dat oorspronkelijk Zaterdag in Rotterdam zou worden ontscheept, vaart naar Amsterdam. Daar zal on voorziene omstandigheden voorbe houden Zondagmorgen om elf uur met de debarkatie worden begonnen. Het troepentransportschip de Grote Beer" wordt eveneens Zon dag in Amsterdam verwacht. De ontscheping van dit schip begint, onvoorziene omstandigheden voor behouden, Zondagmorgen onï acht uur. Het ligt in de bedoeling, dat Hr Ms torpedobootjager „Kortenaer" in de loop van de volgende maand via Cairns, Port Darwin, Singapore, Co lombo, Aden en Malta thuisvaart. Het schip brengt thans bezoeken aan Australische en Nieuw-Zeeland- se havens en doet o.m. Brisbane, Sydney, Wellington en Auckland aan. Voor Kerstmis wordt de torpedo bootjager te Den Helder verwacht. Aangezien ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid, dat met Kerstmis en Oude jaar 1950 nog ongeveer 9.000 mili tairen (K. L. en ex-K. N. I. L.) in Indonesië zullen zijn. heeft de NI- WIN alsnog 9.000 Kerstpakketten samengesteld, die eind December in Indonesië zullen aankomen. Tegen de brief kaarten voor Het Kind Er is te Amsterdam een comité van actie opgericht tegen de ver koop van kinderprentbriefkaarten. Het comité is in het leven geroepen door alle organisaties van uitgevers, grossiers en handelaren in prent- breifkaarten. Men heeft zich tot alle betrokken ministeries, de leden van van de Sta- ten-Generaal en tot de scholen ge richt en men doet een beroep op het publiek om geen kinderprentbrief kaarten te kopen, maar wel kinder postzegels. Het comité overweegt, dat de kinderprentbriefkaarten in niets te onderscheiden zijn van de Kerst-, nieuwjaars- en fantasiekaar- ten. De gewone kaarten zijn echter door de vele kosten niet goed koper dan 15 cent, terwijl de kinderprentbriefkaarten slechts 10 cent kosten, omdat dank zij de schooljeugd nagenoeg geen verkoopkosten worden gemaakt. Het comité voor kinderpostzegels betreurt deze actie, maar meent dat een discussie erover achterwege dient te blijven. MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. Er zullen dit seizoen maximum prijzen worden vastgesteld voor de klei- en zandaardappelen. Het is de eerste maal, dat vaststelling van de ze prijzen geschiedt in- volledige sa menwerking tussen boeren en over heid. Zowel de boeren als de klan ten zullen ermee gebaat zijn. De maximumprijs voor zandaardappe len zal in de periode JanuariJuni oplopen van ongeveer 13 tot 15 ct., terwijl de prijzen van de kleiaard- appelen hoogstwaarschijnlijk in het begin van het jaar twee cent en la ter ongeveer drie cent hoger zullen liggen, dan die van de zandaardap pelen. De aanleg van de tunnel te Velsen zal een besparing geven van negen honderd duizend gulden. Deze mededeling staat in het ver slag van de Economisch Technologi sche dienst van Noord-Holland, met de opmerking dat de provincie boven het Noordzeekanaal nog steeds een eiland is. Omdat het Zuiden goede oeververbindingen heeft, kon de in dustrialisatie daar een grote voor sprong krijgen. Gelukkig wordt het werk in 1951 hervat, maar hoe nijpend de toe stand is, moge blijken uit een ver zoek van de directie van de Beynes- fabrieken aan haar gasten op 1 No vember om hun auto's in Haarlem te parkeren en per trein naar Bever wijk verder te reizen. Er is die dag in de aardbeienstad n.l. veiling en de pont bij de Hembrug is in repa ratie. Er wordt een vertraging van een uur of langer verwacht. DOUANE SLAAT GOEDE SLAG. In Midden-Limburg is de politie een omvangrijke botersmokkel op het spoor gekomen, waarbij vijftig duizend kilogram boter per auto naar België is gesmokkeld. In deze uitgebreide smokkelhandel zouden een of meer industriëlen zijn betrok ken. Naar men weet is enige tijd gele den te Weert de zuivelfabrikant J. G. door de economische recherche aan gehouden in verband met een uit gebreide boter-smokkelzaak Bij het speuren in deze zaak is men toen op een ander smokkelcomplot van bo ter gestuit in de hoek Weert-Stram- proy-Budel. Een groot aantal smokkelaars is deze week gearresteerd. Een 21-jari- ge landbouwer uit Thorn kocht in België voor 12.500 franks 265 paar nylonkousen en liet deze via Kesse- nich naar Nederland smokkelen. Op drachtgever en smokkelaar zijn in het huis van bewaring opgesloten. Een 45-jarige landbouwer uit Te- gelen probeerde het anders en stop te 156 paar nylonkousen in zijn fiets tassen en reed regelrecht in de han den van een douanier. In Gennep gebruikten een 37-jari- ge winkelier en een 29-jarige fruit koopman een kar om er 4600 sigaret ten, duizend pakjes shag, zeshonderd pakjes sigarettenpapier en zeven pond th :e mee naar Duitsland te rij den Zij brachten de kar tot aan een boerderij vlak bij de Duitse grens, waarna een ander ze over de grens zou brengen. Zover is het echter niet gekomen. Allen zijn te Roermond opgesloten. Een menselijke barometer zljt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijf Uw iheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed." CANADEES GEDOOD BIJ BOTSING MET BUS. Gistermiddag zijn twee technici van het Amerikaanse kerkhof van Margraten ter hoogte van Cadier en Keer (L.) met hun jeep tegen een L.T.M.-bus gebotst. Een 50-jarige Cartadees N. W. J. Stepkor, werd onmiddellijk gedood. Zijn Franse medepassagier werd ernstig gewond aan beide benen in het ziekenhuis te Maastricht opgeno men. De botsing vond plaats toen de jeep een auto wilde passeren juist op het ogenblik, dat een L.TM.-bus als tegenligger uit een bocht kwam. De jeep werd vernield. BEDORVEN VLEES GEGETEN. Te Bennekom (Gld.) zijn tien ge vallen van para-typhus geconsta teerd. De patiënten zijn ziek gewor den, waarschijnlijk doordat zij op een feestmaaltijd te Wageningen ondeugdelijk varkensvlees hebben gegeten. De slachtoffers hadden al len hoge koorts. BEURS: STIL. Goed prijshoudend, maar zeer stil, dit waren de woorden, die men bij opening van de Amsterdamse effec tenbeurs gisteren in zo goed als alle sectoren hoorde. Vergeleken met gisteren, toen ruim 1V* millioen gulden nominaal in aandelen is om gezet, scheen de affaire iets kleiner. Geen overdreven verwachtingen voor verdere prijs-dalingen De Commissie van Bijstand van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees hield gistermiddag te 's-Gravenhage een openbare vergadering. In de discussies na de rede van de voorzitter van het bestuur van het bedrijfschap, de heer van Veer, kwam algemeen de noodzakelijkheid van meer krachtvoeder voor de var kens tot uiting. De voorzitter antwoordde op een aantal opmrekingen, dat er inzake de varkensfokkerij van geen mislei ding door de overheid sprake is. De minister heeft indertijd aangedron gen op meer varkens. Maar daarbij heeft hij gevraagd te zorgen voor de teelt van voeder op eigen bedrijf Hij heeft gezorgd voor een lonende prijs van het voeder en voor het on- dernemersloon. Nu heeft de varkens stapel zich sterker uitgebreid dan de voederpositie mogelijk maakt. De voorzitter acht het gewenst, dat thans een zekere „overbruggings- steun" wordt gegeven in de vorm van meer krachtvoeder. De voorzitter merkte in een inlei dend woord op, dat verwacht wordt, dat het onderzoek naar de resultaten van de slagersbedrijven zal uitwij zen, dat deze in het eerste halfjaar met verlies hebben gewerkt. Het vleesverbruik in de eerste 8 maanden van 1950 komt volgens het Bedrijfschap voor Vee en Vlees neer op 32.5 kg. vlees met been per jaar tegen 37 kg. voor de oorlog. De voorzitter gaf in zijn rede een overzicht van onze vleespositie in de afgelopen jaren, de prijsregelingen en van het herstel van de vrije markt door afschaffing van de disctributie. Begin Juli van dit jaar wijzigde dit beeld zich snel in ongunstige zin. De gemiddelde consumentenprijzen voor rundvlees waren in Juli f 3.87, in Augustus f 4.03 en in September 4.04. De consumentenprijzen voor var kensvlees zonder been waren in Juli ƒ3.09 in Aug. ƒ3.31 en in Septem ber ƒ3.33 per kg. vlees zonder been. BOTSING OP EEN BROMFIETS. Gistermiddag omstreeks half vier is op de hoek van de Pieter Langendijkstraat en de Wilhelmi- nastraat te Amsterdam een solex rijder, een 51-jarige Amsterdamse koopman, in botsing gekomen met een- zeswielige vrachtwagen. De koopman kwam onder de vrachtwa gen terecht en is tijdens het ver voer naar het Wilhelminagasthuis overleden. Omtrent de oorzaak van dit ongeval kon de politie nog geen mededelingen doen. TUSSEN PAARD EN KAR. Te Oef felt (N. Br.) heeft zich een noodlottig ongeluk voorgedaan door dat een paard van de landbouwer F. op hol sloeg. Daar niemand het ongeval gezien heeft, kent men niet de juiste toedracht. Toen men de bestuurder vond zat hij tussen paard en wagen bekneld. Een dokter kon slechts constateren, dat d,e levens geesten geweken waren. De onge lukkige laat een vrouw met 10 nog jeugdige kinderen achter. SAMENWONERSLEED. De Amsterdamse politie heeft een 61-jarige man gearresteerd, die een 24-jarige arbeider en zijn twintigja rige vrouw, die bij hem inwonen; met een hakmes had bedreigd. Er was voor de zoveelste maal ru zie ontstaan. De verhuurder draaide toen een stop van het licht los. waardoor de woning in het duister werd gehuld. Hij haalde daarop een hakmes te voorschijn en wilde zijn huurders ermee te lijf gaan. De aan val liep op niets uit, maar de spon ning van de tussendeur werd ver nield. OUD-MINISTER SCHOKKING RIDDER VAN DE „LEEUW" Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de oud-minister van Oorlog en van Marine mx;. W. F. Schokking. De prijsdaling. Intussen is op de vleesmarkt weer een behoorlijke prijsdaling ingetre den, waardoor o.a. de export van bacon weer op bescheiden schaal kon worden hervat na een onderbreking van 3 maanden. Het publiek mag echter geen over dreven verwachtingen hebben van verdere prijsdalingen. In het kader van de landbouwpolitiek is de produ cent een lonende prijs voor het var kensvlees toegezegd. De ervaringen in het jongste verleden hebben nog maals bevestigd, dat de gehele vleesmarkt zich sterk naar de var kens vleesprij zen richt. De sterk ge stegen prijzen van voedergranen wettigen geenszins de verwachting, dat de varkensprijzen nog veel kun nen-dalen om de varkenshouderij een bestaansmogelijkheid te geven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Plaatselijk sneeuw. Voor de Noordelijke provin cies: Overwegend zwaar be wolkt met enkele regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind tussen Oost en Noord. Temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. Voor het overige deel van het land: half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige sneeuw. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Van nacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. Naar aanleiding van de verschil lende berichten over collectieve gra tie, die hier en daar zijn gepubli ceerd, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat er geen voornemens zijn tot collectieve gratieverlening aan politieke delinquenten. Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te ondergaan van maxi maal 10 jaar en voor wie het tijd stip, waarop voorwaardelijke invrij heidstelling niet ver af is, van geval tot geval worden nagegaan, of er aanleiding kan worden gevonden hen voor voorwaardelijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mishandeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. De te verlenen graties geschieden geenszins omdat de opgelegde straf niet geacht kan worden juist te zijn, doch moeten worden gezien als een bijzondere gunst, bij het verlenen waarvan zoals ook bij commune delicten geschiedt gelet wordt op het gedrag van de betrokkene en op de gunstige mogelijkheid van reclas sering. Later zal worden nagegaan in hoe verre ook bij zwaarder gestraften om gelijke redenen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. Gisteravond laat hebben een aan tal vrijwilligers voor Korea, uit pro test tegen de beledigingen, welke in „De Waarheid," aan het adres van deze vrijwilligers zijn gepubliceerd, alle ruiten van het redactiebureau van „De Waarheid"' in Den Haag aan de Prinsegracht ingegooid. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. VOGELPEST IN TWENTE. In Twente zijn de laatste dagen weer drie gevallen van hoenderpest geconstateerd. De getroffen bedrij ven, waarop totaal 200 stuks pluim vee moesten worden vernietigd, zijn vestigd in Enter, Goor en Ambt- Delden. In deze streek, die reeds eerder door de pseudo-vogelpest is geteis terd, was juist enige weken geleden het ophokverbod opgeheven. Dit is thans weer van kracht geworden. AMBTENAAR VERDACHT VAN FRAUDE. Sneeuw in de lucht De eerste sneeuw hangt reeds in de lucht. Het weerbericht voorspelt licht sneeuwval voor sommige plaat sen in ons land en in het buitenland zijn de witte vlokken reeds gevallen. Zo bijv. in Zuid-Duitsland en ook in Frankrijk. Het is in Midden-Europa vrij koud voor de tijd van het jaar en het tijdvak van de nachtvorsten is aangebroken. Ook hier in Neder land wordt voor de komende nacht een flinke daling van de temperatuur verwacht. Wy hebben dit te danken aan Rusland, dat zijn koude lucht via de Oostenwind naar onze stre ken exporteert. Daar deze lucht droog is en de nachten dus helder, krijgt de aarde gelegenheid om zich door uitstraling duchtig af te koe len; vandaar de nachtvorsten. De droge lucht maakt echter de dag fraai zonnig, v/aardoor ook de zon een woordje mee kan spreken. Ten minste zolang als het duurt, want boven de Middellandse Zee is een depressie aan het werk, die de lucht druk doet dalen, waardoor de kans op neerslag toeneemt. Daar de bo venlucht vrij koud is, zal deze neer slag waarschijnlijk de vorm aanne men van sneeuw. In verband hier mede is het wel merkwaardig, dat het op Spitsbergen uitermate zacht weer is, daar een warme luchtstroom uit de Atlantische Oceaan zijn weg heeft moeten vinden naar het hoge Noor den en ons voorbij is gegaan. De politie in Den Helder heeft de gemeente-ambtenaar L. gearre steerd onder verdenking van vals heid in geschrifte en poging tot verduistering. In samenwerking met een brand- stoffenhandelaar kocht hij brand stoffen in voor de gemeente, doch hij zou hogere leveringen hebben genoteerd dan in werkelijkheid werden gedaan De fraude zou on- geveer f 1500 bedragen en over een I periode van twee jaar lopen. De Weggebruikers, man is naar het Huis van Bewaring - in Alkmaar overgebracht om voor de officier van Justitie te worden geleid. COMMUNIST HERMANS KAMERLID AF? De communistische partij heeft het Kamerlid Hermans, dat nu te Maas tricht in het huis van bewaring zit, wegens aansporing tot desertie van militairen, laten weten, dat zij geen enkele verantwoordelijkheid wenst te dragen voor zijn handelingen, even min als voor die van de vijf andere leden van de partij, die tegelijkertijd zijn gearresteerd. De heer Hermans heeft gezegd, dat hij de consequenties, welke uit zijn handelingen voortvloeien, volledig onder de ogen ziet en zal dragen. Hieruit meent men te moeten con cluderen, dat Hermans zal bedanken als lid van de Tweede Kamer. HIRSCHFELD GAAT VOORUIT. Dr. H. M. Hirschfeld, de Neder landse regeringscommissaris voor 't plan-Marshall, die Maandagavond door een hartaanval werd getroffen, gaat bevredigend vooruit, naar gis teravond werd meegedeeld. Zijn toestand is echter nog steeds ernstig Dr. Hirschfeld mag voorlopig niet worden vervoerd. Het is waar schijnlijk, dat hij geruime tijd rust zal moeten houden. De 18 doofstomme meisjes van het instituut te Sint Michielsgestel, die Woensdag op terugreis uit Rome met de autobus over de kop sloe gen, zijn gisteren allen behouden in Genua aangekomen. Allen, ook de beide kinderen, die lichte verwondin gen hebben opgelopen, hebben in Ge nua het Campo Santo bezocht. Een nieuwe autobus van de Nederlandse onderneming die de reis verzorgt, is onderweg en zal het gezelschap wel licht in Genua opvangen. Als ieder VEILIG loopt en rijdt, dan raakt geen mens zijn leven kwijt Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 37) Zij doolt niet rond en is ook niet alleen, maar bevindt zich op 't ogenolik onder de bescherming van de heer Rosario, die u zich zeker lerinnert als reisgenoot aan boord van de „Senanda"' Hij heeft zich net geweld van haar meester ge naakt, terwijl wij, mannen, afwe- ig waren om naar uw broer te zoe- De kolonel opende de mond om iets te zeggen, maar Hempel maakte een bijna bevelend gebaar; Niet luid spreken, fluisteren, zoals ik. In zoverre moogt u gerust zijn, dat Rosario zeker niet van plan is, een aanslag op haar leven te plegen. Want niet haar dood, maar haar leven kan hem tot het beoogde doel leiden. Hij heeft zich van haar meester gemaakt met geen ander doel dan om haar dat gene af te persen, wat zij hem tot nu toe beslist geweigerd heeft: de belofte zijn vrouw te zullen worden De kolonel keek Hempel 'n wijle verbijsterd aan. Toen streek hij zich een paar maal met de hand over 't voorhoofd en zei: Pardon meneer Drost, maar ik ben een oud man, die of slecht moet hebben gehoord, ofniet meer in staat is zekere dingen te begrijpen.... Wat kan Nelly met die Spanjaard uit te staan hebben? Hempel vertelde hem nu breed voerig Rosario's brutaal aandringen by Nelly en de scene in het mais- veld, die was geëindigd met een zweepslag van de kant van Nelly en met een onverbloemde bedrei ging uit de mond van Rosario. Hij bekende nu ook de kolonel, dat hij zelf Hempel was, legde uit, waarom hij die vermomming had aangeno men en ging toen -voort; Bemint Rosario juffrouw Nelly inderdaad zo hartstochtelijk, of speelt hij maar comedie? Dat weet ik niet en het komt er ook niet op aan. Maar één ding is zeker, hij wil haar tot vrouw nemen omdat zij de erfgename van haar vader is en voor geen middelen om dat doel te bereiken, schroomt hij. Ik hoop, dat het juffrouw Nelly zal geluk ken, óf hem te ontsnappen óf hem door list enig vertrouwen haar plannen in te boezemen. In ie der geval zullen we haar spoedig hier wederom zien, hetzij alleen, hetzy met Rosario. Ik hoop het. Ik ben nu wel is waar 'n beetje gerusterl, doch waar lijk gerust zal ik niet zijn, voordat ik mijn lieveling weer in mijn ar men kan sluiten. Zo, meneer Lindweg, nu weet u alles, wat ik voor het ogenblik zelf weet. En nietwaar, u geeft mij uw woord tegen niemand in huis 'n woord te zullen uitlaten over het geen ik u heb medegedeeld? Natuurlijk. Maar gelooft u dan. d atdie Rosario hier in huis hand langers heeft? Ik heb mij nog geen juiste me ning kunnen vormen aangaande' de personen, die bij het complot tegen de familie Lindweg betrokken zijn en ook niet wat hunt onderlinge be trekkingen aangaat..Het is moge lijk.... dat Rosario op zichzelf han delt. Eveneens mogelijk, dat hij in meneer Gomez een bereidwillig hel per gevonden heeft. Totdat heel de zaak is opgeklaard, moeten wij iedereen wantrouwen. Goed, ik volg uw raad en zal liever mijn kamer niet meer verla ten, teneinde geen gevaar te lopen, door een blik of gebaar, men is niet altijd zichzelf genoeg meester, iets te verraden. Wees zo goed, beneden te zeggen, dat ik mij niet wel gevoel en verlang, niet te wor den gestoord, en dat ik van nu af de maaltijden hier op mijn kamer zal nemen. Ik wil niemand, niemand van de bende meer zien! Juist dat wenste Silas Hempel: hij twijfelde niet aan de goede wil van de bejaarde man, maar wel aan zijn weerstandsvermogen. Toen hij naar beneden ging om de orders van de kolonel over te brengen, ontmoette hij Gomez, wiens gezicht ontsteltenis verried. Ik wilde u juist gaan opzoeken, meneer Drost, zei hij. Verbeeld u: al de mannen die ik had uitgezon den om juffrouw Lindweg op te zoeken, zijn teruggekeerd.... met uitzondering van Perez! Op mijn vragen antwoordden zij, dat Perez hen niet verder dan de rotsachtige hoogvlakte vergezeld had. Daar had hij hun uitgelegd, welke weg zij verder moesten volgen en daarna was hij spoorloos verdwenen. Wat zullen wij nu aanvangen? Wij wa ren immers van plan hem te onder werpen aan een scherp verhoor be treffende zijn bezoeken aan meneer LindwegDat is nu onmogelijk... er. ik moet nu waarlijk veronder stellen, dat de kerel iets op zijn geweten heeft. Hempel had moeite om niet spot tend te glimlachen. Geen wonder trouwens! Juist de verdwijning van de man was voor de detective een bewijs, dat Gomez zelf nog veel meer op zijn geweten had. Want voor Hempel leed het niet de minste twijfel, dat Perez heime lijk was verwittigd van het verhoor, dat hem dreigde, en tegen een scherpe ondervraging had hij zich niet opgewassen gevoeld. Had de kerel niet geweten, dat men hem wantrouwde, waarom dan zou hij de vlucht hebben genomen? Dit begreep Hempel zeer goed; maar hij liet er niets van merken en antwoordde op vrij luch tige toon: Zeker een onaangename his torie. Nu tasten wij weer helemaal in het donker, wat het lang uitblij ven van meneer Lindweg betreft. Het is echter wel mogelijk, dat Pe rez hier of daar werd opgehouden en dat hij nog terugkomt. Het is te hopen, maar ik ge loof het niet. De detective bracht Gomez nog de orders van de kolonel over. De bejaarde heer zei hij, was nog al tijd zeer opgewonden. Enkel reeds om wille van zijn gezondheid was het tn honen, dat juffrouw Lindweg spoedig zou terugkomen Vervolgens ging Sillas naar zijn kamer en legde zich onmiddellijk te bed, om eindelijk eens flink te rusten. Want \frie wist wat de volgende dag zou brengen! Twee uur na middernacht werd Hempel. gewekt door een licht ge druis aan het venster zijner kamer. Nog slaapdronken richtte hij zich op, en luisterde. Ja, werkelijk, iemand tikte zacht aan het venster. Zó zacht, dat men het zeker in de kamer naast de zijne niet kon ho ren. Zonder licht te maken stond Hempel op, trok gauw een paar kle dingstukken aan en sloop onhoor baar naar het venster. Buiten verspreidden de sterren een weifelend licht. Silas ontwaarde een donkere in doeken of in een mantel gehulde gedaante. Een man of een vrouw? Dat kon hij eerst niet onderscheiden. De gedaante moest op een ladder staan. Een kleine donkere hand kwam nu uit het halfdonker te voorschijn en tikte nogmaals en voorzichtig op de ruit. Hempel trok het raam open en fluisterde; Wie daar° (Wordt ve-volgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5