Prov. Staten van Z.-Holland hebben een spaarpotje NIEUWS UIT DE OMGEVING DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 UE LEiDJsE tOUKAN 1 DE BLAD PAGINA 0 Ondanks hst behoorlijke stootkussen geen belastingverlaging Nieuwe millioenen voor wegenbouw De ontwerp-begroting voor 1951 voor de provincie Zuid-Holland geeft een minder gunstig beeld van de fi nanciële toestand van de Provincie dan haar voorgangster. De uitgaven van de gewone dienst moesten ruim 1.475.000 hoger worden geraamd, terwijl de inkomsten slechts 621.000 lioger konden worden uitgetrokken, zodat de begrotingspositie ten op zichte van het vorig jaar met onge veer 954.000 is verslechterd. De uitzetting van het uitgavenpeil is een verschijnsel dat zich reeds ver scheiden jaren achtereen voordoet. De aanwas van de inkomsten is aanzienlijk achtergebleven bij de stijging van de uitgaven. Van de uit gaven al zijn ook daar incidentele verminderingen te verwachten valt met zekerheid te voorspellen dat ze over de gehele linie in de eerstkomende jaren nog aanzienlijke verhogingen te zien zullen geven. De voltooiing van het wegenplan. Allereerst toch is daar de voltooing van het provinciaal wegenplan. Een uitgave van acht millioen gulden, zo als óp de kapitaaldiensht voor 1951 is geraamd, leidt het daarop volgende jaar tot een verhoging van rente en afschrijving met rond 440.000. En zoals bekend zal de verdere uitvoe ring van het wegenplan nog aanzien lijke bedragen vorderen. Bij voort during wordt er naar gestreefd het wegenplan, waarvan de uitvoering door de oorlogsjaren zo sterk was ge stagneerd, nu in de korst mogelijke tijd te voltooien. Niet alleen de uitgaven wegens rente en afschrijving zullen stijgen naarmate het wegenplan vordert, doch ook de onderhoudslast zal be langrijk toenemen. De verwachting bestaat dat bij het thans geldende prijspeil op den duur met een lasten verzwaring uit dezen hoofd van één a anderhalf millioen gulden dient te wbrden gerekend. Het nieuwe provinciehuis. Verder wordt genoemde de bouw van het nieuwe provinciehuis, waar voor binnenkort een belangrijke uit gave is te wachten uit hoofde van schadeloosstelling voor de onteigen de grond, terwijl binnen afzienbare tijd de bouwkosten op de begroting zullen gaan drukken, de verdere uit gaven voor de verbetering van de vaarweg Am sterd amGouda—Rot terdam en voor recreatie-uitbreiding Brie1 sc Maas-plan en .andere objec ten).Ook gaan de gedachten van Ged. St. uit naar een eventuele deelne ming in de industrie-financiering, voor welke, zo daartoe zou worden overgegaan, t.z.t. wel een millioen gulden ten laste van de kapitaal- dienst zal moeten worden gebracht. Al deze factoren bijeengenomen zou het er voor de provinciale financiën donker uitzien, indien niet, dank zij de gunstige uitkomsten van de laat ste jaren en hei. ook voor het lopen de jaar te wachten overschot, een behoorlijke reserve was gevormd, welke als stootkussen moet dienen om de tekorten op te vangen, welke zullen ontstaan in de jaren waarin de uitgaven voor het provinciaal wegenplan de begroting het zwaarst zullen belasten. In het licht van het vorenstaande moet nu.de mogelijkheid om tot be lastingverlaging over te gaan wor den bezien. Een vermindering van het aantal opcenten op de grondbe lasting met 10, waardoor de toe stand van voor 1947 zou worden her steld, betekent een vermindering van inkomsten met rond ƒ774.000. Het overschot op de gewone dienst, dat thans op rond ƒ829.000 is geraamd zou dan dalen tot 55.000 en de tijd van begrotingstekorten zou dus in het verschiet komen. De reserve zou dan moeten worden aangesprokén op een tijdstip waarop de uitgaven voor het wegenplan nog bij lange na niet het hoogtepunt hebben bereikt en het gevaar bestaat, dat zij reeds uit geput zou zijn als de zwaarste jaren komen. Overigens merken Ged. Staten op, dat een belastingverlaging als hier voor genoemd voor de bèlastingbeta- ler van uiterst weinig reële beteke nis is, terwijl anderzijds het door de Provincie prijs te geven bedrag voor haar van zeer wezenlijk belang is. Na rijp beraad heeft het College daarom gemeend ook nu geen voor stel tot belastingverlaging te kunnen doen. Nadat de resultaten van de studie der Commissie-Oud inzake de wegenfinanciering en in samen hang daarmede de financiële ver houding tussen het Riik en de oro- vincies (met name de verdelings maatstaf voor de uitkering uit het provinciefonds) bekend zullen zijn, zal uiteraard nader onder ogen moe ten worden gezien of enige verlich ting van belastingdruk mogelijk moet worden geacht. In afwachting daar van ware de reserve nog zoveel moge lijk te versterken door ook het over schot van 1951 daaraan toe te voe gen, opdat, wanneer het ogenblik ge komen is dat tot belastingverlaging kan worden besloten, een zo groot mogelijke zekerheid aanwezig is dat deze bijzondere omstanigheden voorbehouden niet weder na korte tijd moet worden teruggenomen. De personeelskosten zijn blijkens de staat van personeelsuitgaven van 3.276.954,10 voor 1950 toegenomen tot 3.584.148.55 voor 1951, een stij ging dus van pl.m, ƒ307.000. De kosten van waterkeringen, af- waringswerken en scheepvaartwe gen, zonder de personeelskosten, kon den ƒ235.000 lager worden geraamd. Dit is eensdeels een gevolg van de omstandigheid, dat voor onderhouds werken aan het Rijn-Schiekanaal. de Gouwe c.a. en het Aarkanaal be langrijk minder behoefde te worden uitgetrokken, doordat de achterstand van de oorlogsjaren grotendeels is ingehaald. Doordat in 1950 vermoedelijk pl.m. J 7.000.000 voor de aanleg en de ver betering der secundaire wegen zal worden uitgegeven, moest de rente- en afschrijvingslast op de post onder volgnummer 152 ongeveer 364.000 hoger worden geraamd dan voor 1950. Op de post voor onvoorziene uit gaven is, evenals in 1949 en 1950. ge rekend met een marge voor de finan ciële gevolgen voortvloeiende uit voorstellen, welke Prov. Staten voor de a.s zitting eventueel nog zuilen bereiken, doch welke in het begro- tingsontwerp nog niet konden wei den opgenomen Aangezien de laatste jaren een totaal bedrag van t 350.000 voor onvoorziene uitgaven ontoerei kend is gebleken, wordt thans f400.000 geraamd. Voorts is op deze post een berag van f 130.000 uitge trokken voor d.e verhoging van de v-rschillende loonposten in verband met de vierde loonronde. Bij de mondelinge behandeling van de begroting voor 1950 is de toe zegging gedaan, dat overwogen zou worden of in een of andere vorm tegemoet zou kunnen worden geko men aan de wens de rapporten, uil - getracht naar aanleiding van het ef- f cièrcy-onderzoek bij de provinciale griff e en de provinciale waterstaat, ge'reei of gedeeltelijk ter inzage te leggen voor de leden der Staten. Ged. hebben er geen bezwaar tegen aan dit verlangen te voldoen en heb ben deze rapporten, alsmede de des betreffende nota's vertrouwelijk voor de leden ter inzage gelegd. De begroting gewone dienst sluit op een bedrag van 10.231.374.93, met een post onvoorzien van 530.000. De kapitaaldienst sluit op een be drag van ƒ21.621.922. DE GEARRESTEERDE COMMUNISTEN. De'officier van justitie bij de Maas- tichtse Arrondissementsrechtbank heeft over de arrestatie van enige UTRECHTS BURGEMEESTER ALS PIANIST. Jhr.mr. C. J A. de Ranitz, Utrechts burgemeester, is gisteren avond in Tivoli te Utrecht als pianist KATWIJK Dinsdag j.l. werd het eerste slacht offer van de mijnontploffing begra ven. Het was de 9-jarige Kees Gij- souw. Langs de weg. die de rouw stoet volgde, stonden vele Katwijkers opgesteld. Aan de groeve waren de klasgenoten van de overleden knaap aanwezig. De heer S. H. v. Eijbergen, hoofd der school, en ds. G. Pras voerden het woord. Gistermiddag werden de beide an dere slachtoffers, Jan v. d. Plas en Rudolf Huisman, naar hun laatste ustplaats gebracht. Ook hier waren de klasgefioten van de overleden jongens op het kerkhof aanwezig LEIDSCHENDAM EEN „SPAARRADIO" VOOR KINDEREN Een inwoner van Leidschendam, de heer J. C. Robertson heeft een n.euwe kinderspaarpot geconstrueerd de vorm van een miniatuur radio- loestclletje van ongeveer zes bij vijf centimeter, dat in werking gesteld kan worden door een cent in een bovenin aangebrachte gleuf te wer- Met een koptelefoontje kan r.aar enige stations geluisterd wor den. Het toestelletje is gemaakt van plastic, heeft de vorm van een ge woon radiotoestel en kan in ver schillende kleuren worden uitge voerd. In dezelfde vorm en. grootte werd ook een „spaarluidsprekertje" geconstrueerd, dat op het radiodis tributienet kan worden aangeslo ten en, behalve in een particuliere woning, ook in ziekenhuizen e.d. ge bruikt kan worden. In enkele Haag se en Voorburgse ziekenhuizen werd al mee gedemonstreerd De con structeur hoopt dat ziekenhuisbe- oc-kers er een bijdrage voor kan ker- of t.b.c -bcstrijding in zullen doen. Soortgelijke ontvangapparaat] es, zo deelde de ontwerper ons verder mee, heeft hij in oorlogstijd al ter beschikking gesteld van de illegali teit, die er mee naar Radio Oranje kon luisteren. De eerste „spaarradio", waarop in- iddels octrooi is aangevraagd, heeft de uitvinder aangeboden aan minis ter-president Drees. Het toestelletje uitgevoerd in groen plastic en versierd met de Nederlandse kleu ren rood, wit en blauw. constructeur hoopt dat zijn vinding zo spoedig mogelijk in de handel gebracht zal worden. Een fa briek in Voorschoten zal zich met de vervaardiging belasten. Het ontvang toestelletje en het ontvangertje zul len slechts enige guldens kosten. Het Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en. weerber. 8.15 Amu sementsmuziek. 9.00 Gram. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Schoolradio. 10.05 Omroeporkest. 10.20 Radio Philhar- monisch Orkest. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Ange lus. 12.03 Metropole-orkest. (Om 12.3012.35 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en weer ber. en Katholiek nieuws. 13.20 Or gelspel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkkwartet 14.52 Zang en piano 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor dé jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Kamerorkest en soliste. 18.18 „Katholiek signaal." Benelux com mentaar en Westindisch commen taar. 18.30 Gram. 18.45 Goeree- Overflakkec," klankbeeU- 19.00 Nieuws. 19.15 Regerings uitzending. 19.35 Zang en orgel. 19.48 „Katho liek signaal," en politiek overzicht. 2J.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest en soliste. 21.40 ,,Ja, zo was het....," klankbeeld. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender 23.00 Nieuws. 23.15 Repor- 'tage. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40—23.00 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram .8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11.15 Radiofeuilleton 11.35 Gram. 12.00 Alt en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Soortpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Orkest concert. 14.00 Voor de rrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Boekbesnreking. 15.20 Gram. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogramma. 17.20 Muzikale eau- communisten te Vaals, waarover wij opgetreden met het Utrechts Stede gisteren schreven, meegedeeld, dat het hier twee gevallen betreft, waar in aan een gedeserteerde militair overigens in geen van beide gevallen communist hulp werd verleend om naar België uit te wijken. Bij het eerste geval, dat zich in 1947 afspeelde, waren drie van de gearresteerden betrokken, het twee de geval had plaats in dit jaar en daarbij waren vijf communisten be trokken. Tot nu toe is het niet ge bleken, dat er zich nog meer geval len hebben voorgedaan. Er is geen reden om te denken aan spionnage, hetzij onderling of in samenwerking met Duitse geestverwanten. Vier van de gearresteerden hebben reeds be kentenissen afgelegd. lijk Orkest, dat een gala-liefdadig heidsavond gaf ten bate van de Stichting 19401945 en van de Bloedtransfusiedienst van de afde ling Utrecht van het Ned. Rode "".ruis. - De Tivoli-zaal was vrijwel tot de laa ste plaats bezet. Het was het concert "cor piano er orkest nr. 2 in C kl. t. cpus 18 van Rachmaninoff, waaraan Jbr. de Ra nitz zijn medewerking verleende Namens de Stichting 1940— 1945 de afdeling Utrecht van het Rxte Kruis en het Utrechts Stedelijk Or kest werden hem bloemen aangebo den. VAN GEELKERKEN TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Uiterlijk onbewogen hoorde van morgen voor de Bijzondere Straf kamer der Utrechtse Arrondisse mentsrechtbank de thans 49-jarige Cornelis van Geelkerken, tijdens de bezetting onder Mussert plaatsver vangend leider van de N.S.B. en bo vendien leider van de Jeugdstorm, alsmede inspecteur-generaal van de voormalige Landwacht, zich tot le venslange gevangenisstraf veroorde len. De verdachte bevindt zich sedert de bevrijding in gevangenschap. De laatste jaren is hij gevangen gehou den in de strafgevangenis te Utrecht. De president, prof. mr. L. W. G. Scholten, die het vonnis voorlas, deel de de verdachte mede, dat hij acht dagen de tijd heeft om in cassatie te gaan. MET HUIS EN AL NAAR AUSTRALIë. Op de „Sibajak" van de Rotterdam sche Lloyd, die gistermiddag de Wa terweg uitvoer om bijna 1000 emi granten naar Australië te brengen, bevindt zich een echtpaar met 2 jon ge kinderen, dat zich niet het hoofd behoeft te breken over huisvesting in het verre vreemde land. Want Piet Tuinman uit Bergen in Noord-Hol land, 39 jaar oud, kwam toen hij twee maanden geleden in overleg met zijn vrouw het besluit nam om naar Australië te gaan op het ori ginele idee, voor hem en zijn gezin een huis te laten bouwen en dit als 18.00 Nieuws 18.15 Accordeon- '.bagage mee te nemen, orkest. 18.45 „Denk om de bocht." 19.00 Kinderkoor. 19.20 Economische causerie. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbesnreking. 20.15 Twee piano's. 20.35 „De godsdienst en het moderne leven," causerie. "1.00 Verzookprogramma. 21.40 De ucdalf. 22.00 Buitenlands overzicht 22.15 Gram. 22.40 „Vandaag." cause- r: /Yï.45 A vond wijding. 23.00 Nieuws 22'" ..Huwelijk van A tot Z.," can s'" rr3Ó24.00 Gram. Korea-vrijwilligers schepen zich in Aan de Lloydkade te Rotterdam gingen hedenmorgen de 630 Korea- vrijwilliger s onder commando van luitenant-kolonel M P. A. den Ouden aan boord van het troepentransport schip „Zuiderkruis". Namens H.M. de Koningin en Prins Bernhard werden de vrijwiligers toe gesproken door vice-admiraal N. A Rost van Tonningen, chef van het jnilitaire huis van de Koningin. Van Belgische zijde waren aanwe zig de militaire attaché te Den Haag, generaal-majoor Woussen, luitenant kolonel Wagner, alg. dir. beweging en vervoer van het Belgische leger en de commandant van het detache ment Belgische Korea-vrijwilligers, luitenant-kolonel P. Crahay. TM EE VROUWELIJKE KOREA- VRIJWILLIGERS ALS OFFICIER BEEDIGD. De twee luitenants van het Vrou wen-Hulp Korps, die heden per troe penschip ..Zuiderkruis" met het deta chement Verenigde Naties naar Ko rea zullen vertrékken, de dames K. M. Koopman en F. van der Plas, hebben gistermiddag in handen van de commandante van het V. H. K. de eed als officier afgelegd. Nadat de beide officieren de eed hadden afgelegd sprak de comman dante van het V. H K-, mevrouw C. E SmitSyserinck, haar toe Zij heeft beide officieren dank gezegd voor het feit. dat zij als verpleegster werkzaam zijnde in Indonesië, zich spontaan hebben gemeld voor uit zending naar Korea Daarna hebben een compagnie van het Korea-deta chement en de afdeling van het V. Een huis is een huis, maar het H. K. voor de beide officieren en de huis, dat Tuinman met zich neemt is er een, dat hem steeds aan de Ne derlandse bodem zal doen herinne ren. Het bevat een grote woonkamer en verder twee slaapkamers, een keuken, een WC en een terras, alles onder de kap. En invoerrechten be hoeft hij er niet voor te betalen, dat heeft hij reeds vernomen. Zodat het ergens in Australië, waar weet hij nog niet, direct te zijner beschikking zal staan. militaire autoriteiten gedefileerd. bij het ontvangtoestelletje behorende koptelefoontje (dat nog vervaardigd meet worden) zal-ongeveer in de zelfde prijs komen. Met het luidsprekertje heeft de uitvinder "voor ons een demonstratie gegeven. Het bleek een bescheiden doch duidelijk geluid te geven. Om dat zijn vinding als kinderspeelgoed siaat ingeschreven is er volgens hem geen radio-luistervergunning voor nodig. LEIDSCHENDAM Koppensnellers. Uitgenodigd door de raad van overleg der stands organisaties heeft de bekende pater C. Meuewese een causerie gehouden over zijn belevenissen en missie- arbeid in de moerassen van Zuid- N'ieuw-Guinea. Tijdens deze causerie belichtte spr. speciaal de moeilijk heden, die de missionarissen bij het bekeringswerk ondervinden. Aan het slot van ae bijeenkomst dankte pas toor Kammers de spr. voor zijn boeiende lezing. 55 Jaar getrouwd. Op Zondag 5 November a.s. zal het 55 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar P. Chris- t'oanenSchrauwen, wonende aan de Prins Hendriklaan 30, in het hu welijk trad. der en de C.C.D. wordt een zeer scherpe controle uitgeoefend. Aan <le hand van verwerkstaten en omzet cijfers van de maalbedrijven kunnen plotselinge omzetstijgingen worden geconstateerd. VERSPUITEN VAN OLIEHOUDENDE VERF. Te Delft werd gistermiddag door de Eerste Nederlandse Olieverfspuit- inrichtingen Fa. D. Herman te Delft een demonstratie gegeven in het ver- spuiten van oliehoudende verf. Deze demonstratie, welke geschiedde op advies van de Stichting „Ratio- bouw" te 's-Gravenhage werd bijge woond door vei-tegenwoordigers van de diensten gemeentewerken uit Den Haag Rotterdam, Amsterdam Delft Leiden, Rijkswaterstaat, Rijksdienst Uitvoering Werken. Rijksgebouwen diénst, verscheidene grote bedrijven en de commandant van de camoufla- geschool te Soesterberg. Blijkens de toelichting op de de monstratie gaat het spuiten vier a vijf maal zo snel als het schilderen met de kwast, terwijl er geen zoge naamde koppen en strepen ontstaan Bovendien worden plaatsen bereikt, welke met de kv/ast onbereikbaar zyn WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD WEER. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Over wegend matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. SCHERPE CONTROLE OP VEEVOEDER Volgens informaties van het be drijfschap voor granen, zaden en peulvruchten is het landelijk ver bruik van tarwemeel als veevoeder (nog) niet onrustbarend. In overleg met het bedrijfschap voor veevoc- BINNENLAND. Tot hoofdredacteur van „De Li nie" en tot directeur van de gelijk namige stichting is benoemd pater dr. K. Verhofstad S.J.. Prof. dr. J. H. G. Creyghton S.J., vanaf de oprich ting hoofdredacteur, blijft als redac teur. aan het blad verbonden. De delegatie uit Nieuw-Guinca, die op het ogenblik in ons land ver toeft, is vanochtend om elf uur door Koningin Juliana ten paleize Soest- dijk, in audiëntie ontvangen. Het Braziliaanse s.s. Loide-Bra- sil, dat gisteravond de haven van Rotterdam is binnengelopen, had een verstekeling aan boord. Het is de 21-jarige E. Behnk uit Kiel. Hij is ter beschikking gesteld van de vreem delingendienst, die hem vermoede lijk per trein naar zijn vaderland zal laten terugkeren. Kerstpaketten, bestemd voor personeel van de Koninklijke Marine op Nieuw-Guinea, kunnen tot en met 31 October op de postkantoren wor den aangeboden. De Willem Barendsz, de Neder landse walvisvaarder, is Dinsdag avond in Curasao aangekomen. De Johan van Oldenharnevelt is gisteren met 840 passagiers aan boord uit Makassar vertrokken. In Soerabaja, Semarang, Djakarta en Medan wordt dit aantal-nog verhoogd tot achttienhonderd. De rijwielpadenvereniging Zuid- Veluwe is gisteren te Arnhem opge richt met het doel te komen tot een net van goede rijwielnaden. De ge meenten Arnhem, Ede, Renkum, Rheden, Rosendaal en Wageningen zijn toegetreden tot de vereniging. LISSE K.A.B. Dinsdagavond heeft de KA.B. haar winterprogramma in gezet met een klinkende openings avond. De voorzitter sprak een wel komst woord, waarna een uitvoerige uiteenzetting werd gegeven van het aangevangen winterprogramma Spr. drong er met klem op aan, dat de leden vooral de z.g. ontwikkelings- avondén zöuden bezoeken, waarop zeer belangrijke onderwerpen en vraagstukken worden behandeld. Vraagstukken „hoe staat de K.A.B. tegenover de grote bevolkingsaan was in Nederland. Hoe denkt zij over emigratie, industrialisatie in het bijzonder voor de bloembollenstreek en meerdere directe vragen sa menhangende met het bevolkings vraagstuk, zullen onder de loupe genomen worden. Vervolgens wees spr. er op, dat bovendien nog de aan dacht wordt gewijd aan de herden king van de uitvaardiging van de encyclieken Rerum Novarum er Quadragesimo Anno.. Ter bevorde ring van de deelname aan het win terprogramma heeft het bestuur aan het bezoeken van de vergaderingen een attractie verbonden in de vorm van een gratis lot voor de in het jaar 1951 te houden Rome-bedevaart. Na deze uitvoerige uiteenzetting werd door het torieelclubje van de K.A.V., die haar medewerking voor deze avond had verleend opgevoerd „Haar gouden stem", hetgeen de to nelisten uitstekend afging. Groene Kruis. Woensdagavond hield „Het Groene Kruis" de jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1949 91 patiënten wa- en verpleegd en 2431 bezoeken wer den afgelegd. In totaal werden 455 zuigelingen op het bureau behan deld, terwijl er voor deze afd. 1100 bezoeken werden afgelegd en 2981 consulten gegeven. De afd. T.B.C. bezocht 528 gezinnen. Op 31 Dec. stonden ingeschreven 65 gezinnen met 73 patiënten, waarvan een zes tal naar sanatoria werd uitgezon den. Uit het financieel verslag bleek een nadelig saldo van 1839,81. De subsidies moesten echter nog wor den ontvangen. De heer R C. Segers werd herbenoemd tot bestuurslid. In de vacature van dr. T. L. J. M. Haase werd de heer W. A. Simonis be noemd. H.K.W. De afd. Lisse van de Handels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbond heeft een alg. ledenver gadering gehouden, waarop alle le den van deze bond uit de bloembol lenstreek waren genodigd. Deze avond stond in het teken van de pro paganda en een der hoofdbestuurs leden was aanwezig om het doel van de bond nader uiteen te zetten. Spr. spoorde de niet-leden aan om toe te treden en wekte de leden op om pro paganda te maken onder de niet- leden, opdat iedere katholiek in de bloembollenstreek georganiseerd zal zijn. Ter afwisseling werd voor de aanwezigen een film vertoond, waar na met een kort algemeen praatje de bijeenkomst werd gesloten. Aanbesteding. Door het archi tectenbureau Paardekooper-Barn- hoorn is, namens het R.K. Schoolbe stuur voor buitengewoon lager on derwijs te Lisse aanbesteed het bou wen van de R.K. B.L.O. School „Don Bosco". De laagste inschrijvers ren Fa. Niersman, Voorschoten 118.700.Fa. van der Wal en Smit Amsterdam 118.500.—; de hoogste inschrijver Fa. de Vries en van Gin- kel, Aalsmeer 146.748.De gun ning is aangehouden. Geboren: Pieter, z van H. Hoek stra en A. W. Kardol; Heintje, d. van J. van Blitterswijk en H. Stoker. Ondertrouwd: G. L. Pieters te Hillegom en M. G. van Steijn 33 j.; P. S. van Waveren 28 j. en M. van Peursen 27 j.; C. Driehuizen 34 j. en A .E. Veldhuijzen van Zanten 20 j.; N. H. van der Zwaan 27 j. te Sassen- heim en A. G. Kortekaas 24 j. Overleden: Th. A. Bakker 65 j. echtgenoot van M. van Dam. NOORDWIJKERHOUT Raadsvergadering. De raad de zer gemeente komt a.s. Maandag 30 October 's avonds te 8 uur in verga dering bijeen. De agenda bevat enige belangrijke punten o.a. wijziging uitbreidingsplan. Voorstel van B. en \V tot aankoop van de woning Dorps straat 43. Voorstel van B en W. tot cnbewoonbaarverklaring van de wo ning Dorpsringweg no 4. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond tussen de gemeente en de heer H. van Leeuwen, nodig ter verbreding van de hoek KerkstraatSchipper- slcot. Voorstel van B. en W. tot aan leg van plantsoenen. VOORSCHOTEN ONGELUK OP GEVAARLIJK PUNT Twee onderwijzers het slachtoffer. Op de Kon. Julianalaan is giste ren een vrij ernstig ongeluk ge beurd. Twee onderwijzers van de R.K. Jongensschool, de heren P. Kar- remans en Hogenelst, reden op hun fiets op het verplichte fietspad langs de Kon. Julianalaan. Toen zij, op de plaats waar dit fietspad ophoudt, de rijweg opreden werd de heer K. aan gereden door een achter hem aan ko mende auto. De gevaarlijke bocht was op dat moment nog gevaarlijker doordat het uitzicht belemmerd werd door een auto, die bij de benzine pomp stond te tanken. De chauffeur had de wielrijders dan ook niet ge zien. De heer K., die door de auto aangereden werd, kreeg een ont wrichte schouder, een gebroken arm en nog enkele andere kwetsuren. De heer H., die eveneens tegen de grond gesmakt werd, kwam er gelukkig beter af. Dr. Tonino, die juist pas seerde, verleende de eerste hulp en vervoerde de heer K. naar het Eli- sabethsziekenhuis in Leiden. Zolang dit rijwielpad niet doorge trokken is, blijft dit punt zeer ge vaarlijk! De man, die niet uit zijn slof kon schieten. Een beambte der N.S. uit Voorschoten vond op het station te Schiedam een tas, waarin zich be halve monsters van likeuren, ook een bedrag 1500 bevond. Hij wist de verliezer op te sporen en deze was vanzelfsprekend erg blij. Zijn vreug de drukte hij uit met een stoffelijk blijk van waardering. Nu komt het! Het was een sigaret. Dat was tenmin ste de moeite. WARMOND K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer S. van Rijn, kwam de K.A.B. in hotel „de Zon" in vergade ring bijeen. Bij de ingezonden mededelingen bevond zich een schrijven van de pa rochie St. Augustinus te Amsterdam, waarin dankbaarheid geuit werd voor de prettige dagen die kinderen van deze parochie gedurende de afgelo pen zomervacantie in Warmond heb ben gehad. Kennis werd gegeven van het feit, dat de K.A.B. zich had aangesloten bij het Kath. Emigratiebureau. In lichtingen kunnen worden ingewon nen bij het Dioc. bestuur of bij de Dioc. Bureaux. Het winterprogramma werd be kend gemaakt. In grote lijnen ziet het er als volgt uit: 15 Dec. zal de heer de Lange een lezing houden en in Januari is de jaarvergadering. In Maart zal eveneens een vergadering worden gehouden. Voorts zal elke 4e Dinsdag van de maand een conferen tie gehouden worden. Juist dit punt van het programma verdient de vol ledige aandacht van de léden, daar deze conferenties van de g. a. kap. Nijs zeer leerzaam en interessant zullen zijn. Het St. Nicolaasfeest zal Zondag 3 December gehouden worden. Voor de Rome-reis, welke ter gelegenheid van de jubilea van de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno zal worden ge organiseerd, hebben zich 125 spaar ders gemeld. Tot nu toe werd een bedrag van 413.17 gespaard, zodat het zeer wel mogelijk zal zijn, van- Warmond twee afgevaardigden uit te zenden. Op dezelfde dag, dat in Rome de plechtige herdenking zal worden gevierd, zal ook in Warmond de herdenking plaats hebben. Op 4 en 5 November a.s. is er een feest- vergadering, waarop de afd. toneel „Nut en Vermaak" haar kunnen zal tonen. Hierna hielde de g. a. kap. Nijs een lezing over zijn Rome-reis. Vooraf gegaan door een reeks lichtbeelden lichtte spr. de hoofdmomenten van het H. Jaar toe. Een dankbaar applaus vertolkte de dank van de talrijke aanwezigen. ZOETER MEER Missiefilm. Zondagavond om 8 uur zal, ten bate van het missiewerk, in het parochiehuis een film over de missie in China worden vertoond. Zondagmiddag 2 uur wordt er een speciale kindervoorstelling gegeven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2