Moet W.-Holland een onvruchtbare vlakte worden? datje fJjUVt NAAR HET EILAND OROBOMA WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Verlegh deed appèl op het voetbal geweten der Oranjespelers Met het oog op de komende inter- landwedstrijd tegen België, op 12 November a.s, te Antwerpen, kwam de nieuw-samengestelde Nederlandse elftalclub gisteravond op het ver lichte VUC-veld voor de eerste maal bijeen. Het was tevens de laatste training, aangezien deze volgende week Dinsdag in verband met de oefenwedstrijd tegen het elftal van de Athenian League op Woensdag 1 November komt te vervallen en op de laatste Dinsdag vóór de grote strijd in het Deurne-stadion, alleen het officiële elftal en de reserves bij elkaar komen. De avond werd benut door het spelen van een oefenpartij van twee maal een half uur, welke ontmoeting werd geleid door scheidsrechter Karei van der Meer. Bij deze oefening yverd een nieuwe proef genomen: de bondsoefenmees- ter van der Leek gaf van af de tri bune via een luidspreker zijn aan wijzingen aan de spelers, een proef, die naar wij menen, uitstekend slaagde, al verklaarde van der Leek na afloop, dat hij liever tussen de jongens in liep omdat hij dan meer contact had met zijn pupillen. Van de 29 spelers, die voor de training waren uitgenodigd, ontbraken en kelen wegens werkzaamheden of verwondingen (zo zat bijvoorbeeld Stoffelen „in burger" met een enkel blessure op de tribune), zodat ook een aantal gasten waren opgesteld. De elftallen, die nu tegenover el kander stonden, zagen er als volgt uit: a: Kraak; van der Klink en van der Sluys; van Schijndel, Terlouw en Biesbrouck; van der Gijp (Emma), Mangelmans (Ado); Roosenburg, van der Tuyn en Rohrig. B: van Raalte; Tiebout (Sparta) en Mertens; Klaassens, Krijgh en Schenk (Sparta); de Graaf; Rijvers, van Melis; Lenstra en Clavan. Veel krachtsverschil was er niet tussen beide combinaties en tussen de over het veld schallende raadge vingen van de bondscoach door wer den vier doelpunten gemaakt, die eerlijk werden verdeeld. Nadat de jongens zich hadden verkleed sprak de voorzitter van de technische Commissie van de KNVB, de heer Otto de Vries, enkele woorden. De heer de Vries wilde niet veel zeg gen over de wedstrijd te Bazel. Hij volstond met de opmerking, dat de vijf Nederlandse doelpunten hem wel aanstonden, doch dat die zeven tegengoals te denken geven. Hierna hield de voorzitter van de Keuze Commissie, de heer A. W. Verlegh, een korte doch kernachtige toe spraak. Hij begon met de medede ling, dat de bondsvoorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, de jongens zijn har telijke groeten liet overbrengen. Daarna analyseerde spreker de in Bazel gespeelde wedstrijd. Hij was dankbaar voor hetgeen het elftal had gepresteerd, vooral voor de wij ze waarop de spelers zich op deze wedstrijd hadden ingesteld, doch een goede geestelijke instelling alleen is niet voldoende. De heer Verlegh wees er op, dat, ondanks vele tekortkomingen en on danks het feit, dat de Zwitserse ver dediging beslist zwak was, de aanval goed had voldaan. Het zorgênkind is echter de verdediging. Deze linie heeft gefaald, aldus de heer Ver legh, en dit is te wij-ten aan een te kort aan kwaliteit, een tekort aan individuele snelheid van actie en reactie en een tekort aan inzicht. Het is nodig dat jullie anderhalf uur lang in vol tempo kunnen spelen. In Antwerpen en in Parijs krijgen wij het tegen het stopper-systeem moei lijker. dan in Bazel tegen de gren del, die zo gemakkelijk werd open geschoven. De heer Verlegh eindigde met, zo als hij het noemde, een appèl aan het voetbal-geweten van de spelers: zorg er voor, in het belang van jul lie clubs en van de gehele Neder landse voetbal, dat in de komende wedstrijden alles wordt gegeven om een goed resultaat te behalen. Het voorlopig Ned elftal tegen Athenian League Het" voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 1 November des mid dags te 3 uur in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen een ploeg van de Athenian League uitkomt, bedoeld als oefenwedstrijd voor de ontmoeting tegen België op 12 No vember te Antwerpen, is door de Keuzecommissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van der Klink (Hermes DVS) en Terlouw (Sparta). Midden: van Schijndel (SW), Krijgh (BW) en Klaassens (VVV). Voor: de Graaf (Limburgia) Rij vers (NAC), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves zijn: van Raalte (Blauw Wit), Mertens (Willem II), Stoffelen (Ajax) en van der Tuyn (Hermes DVS). De Athenian League. De Athenian Football League is een 1ste klas amateurleague uit het district Londen, die op het ogenblik de sterkste is gezien het resultaat van de jaarlijkse ontmoeting tussen deze League en de Isthmian League van 61 in het voordeel van de Athenian League. In dit Engelse elftal zijn verschil lende internationals en oud-interna tionals opgenomen. De internationals Bennett (doel) en Topp (rechtshalf) kwamen ook uit in het elftal van de Middlesex Wanderers, dat op 4 October j.l. in het Feijenoord stadion tegen het voorlopig Nederlands elftal speelde. De opstelling van het elftal is als volgt: Doel: E. E. Bennett (Southall).: Achter: E. Sellwood (Tooting and Mitcham) en L. R. Wager (Brom ley). Midden: L, R. Topp (Hendon), C. E. Fuller (Bromley) en E. T. Fran cis (Waldstone). Voor: R. W. Stroud (Hendon), J. E. Gregory (Hayes), R. W. Phipps (Barnet), R. Dunmall (Bromley) en R. W. Avis (Hendon). Reserve: P. Dolan (Hitchin Town). De gasten, die per vliegtuig reizen, komen Dinsdag 31 October 16.50 uur op Schiphol aan en vertrekken weer op Donderdagmorgen. Een 10-tal bestuursleden van de Athenian Foot ball League reist per boot en trein. BELGISCHE ELFTAL TEGEN FRANKRIJK. Het Belgisch voetbalelftal, dat op 1 November te Parijs in het Colom- besstadion tegen Frankrijk speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Vaillant (Anderlecht) en Voussure (Racing C.B.). Midden: van der Auwera (R.C. Mechelen), Carré (F.C. Luik) en Mees (Antv/erp F.C.). Voor: Coppens (Beerschot), van Steelant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), Anoul (F.C. Luik) en Fred Chaves (La Gantoise). Als reserves zijn aangewezen Dae- nen (Tilleur), van Brandt (Lierse), Valet (Anderlecht) en de Hert (Ber- chem Sport). Het valt op, dat Pol Anoul niet als achterspeler is opgesteld maar in de voorhoede, met andere woorden, in plaats, dat hij defensief opereert moet hij constructief aanvallend spelen. Verder is Thirifays uit het elftal ge laten. Lemberechts speelt als rechts buiten mee met de Rode Duivels, die op dezelfde dag in het Heysel- stadion te Brussel in de traditionele ontmoeting tegen Londen uitkomen. Deze Rode Duivels-ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Matthys (Anderlecht) en van Neste (Kortrijk). Midden: van Hazendonck (F.C. Mechelen), van Pottelberghe (F.C. Brugge) en van Kerkhoven (Daring C.B.). Voor: Lemberechts (F.C. Meche len), Bensch (Beringen), Annicq (Re- naisien), Givard (Herstal) en Mor dant (Charleroi). KLAAS SCHIPPER LEIDT ZUID-SLA VLIë—NOORWEGEN. De wedstrijd Zuid-SlaviëNoor wegen op Zondag 5 Nov. a.s. te Bel grado zal geleid worden door de heer K. Schipper uit Groningen. HOCKEY HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BARCELONA. Het is vrijwel zeker, dat Israël verstek' zal laten gaan op het inter nationaal hockeytournooi, dat begin November te Barcelona wordt ge houden. Het Nederlands elftal zou in de eerste ronde tegen Israël spe len. Men neemt thans aan, dat Ita lië of Portugal in de plaats van Is raël aan het tournooi zal deelne men, zodat Nederland zijn eerste ont moeting tegen een van beide Tanden zal spelen. Verder staat het vast, dat Kruize verlof heeft gekregen van zijn mili taire superieuren om aan de tour deel te nemen, terwijl Bouwman, die aan de knie Zondag j.l. is gebles seerd, ook de reis naar Barcelona zal kunnen meemaken. Het program ma is nog niet definitief samenge steld. Waarschijnlijk zal er Woens dag, Donderdag en Zaterdag worden gespeeld, met op de laatste dag de finale en de ontmoeting voor de der de plaats, alsmede de eindstrijd voor het troost-tournooi. De Spanjaarden hebben verzocht de eindstrijd op Zondag 5 November te doen spelen, doch in verband met reeds gemaak te afspraken van diverse landen teams-passagebiljetten e.d. men Spanje laten weten, dat deze wijziging geen goedkeuring zal kun nen krijgen. CHECKERS OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zaterdagmiddag 4 November be gint in Atlanta te Hilversum, naar de Ned Checkerbond meedeelt, het tournooi om het persoonlijk checker kampioenschap van Nederland, dat verscheidene weken zal duren. Elke Zaterdag worden twee ronden ge speeld, een om half drie en een om half zes. De sterkste spelers hebben hiervoor ingeschreven, bij wie Her man Hoogland, de man die in 1938 Checkers voor het eerst bracht.^ Ma doet examen!!! Het gehele gezin leeft in span ning. De aardappels komen aange brand op tafel, de volle wasteil is omgerold en Jantje blèrt al een uurlang om een schone luier. Ma kauwt zenuwachtig op haar boterham en Pa kijkt drei gend naar zijn kroost, dat echter de sfeer juist aanvoelt en alle drukte zorgvuldig vermijdt. „Mens, maak je nou maar niet zenuwachtig", doet Pa opge wekt. Maar als Ma grimmig op merkt, dat hij goed praten heeft, zwijgt Pa bedrukt. Dan breekt het grote moment aan. Op haar Zondags uitgedost, strompelt Ma naar het examen lokaal. Enige uren zwoegt ze onder hoogspanning. Een bui tenstaander zou, Ma bezig zien de, denken, dat Ma ingenieurs examen doet. Als Ma glunde rend en geslaagd weer huis waarts keert, tracteert Pa jo viaal op taartjes. Dit is een strip, zoals „De vrolijcke Arcke' er honderden voorbrengt Het examen patroonknippen voor de moeders der leden. „In de vrolijcke Arcke" vindt men letterlijk elcks wat wils. Dit zult U ervaren, wanneer U 10, 11 en 12 Nov. a.s. naar de Pieterskerkkoorsteeg 15 komt, waar U op de grote jaarlijkse fancy fair, een keur van attrac ties „voor elck wat wils" zult aantreffen. landen gespeeld, nadat Nederland het initiatief genomen had om tot in ternationalisatie van de spelregels te komen. Maandag 30 October wordt, even eens in Atlanta, een demonstratie gegeven, waarna Herman Hoogland simultaan zal spelen. ZWEMMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Te Den Haag werden internatio nale zwemwedstrijden gehouden, ge organiseerd door ZIAN. waaraan de C. N. Barcelona deelnam- Op de 100 meter vrije slag heren miste Tjebbes, die op dit nummer uitkwam, het laatste keerpunt, waar door hij terug moest en dit nog maals nam. Niettemin won hij de wedstrijd in 59.9 sec., hetgeen be wees, dat Tjebbes zijn tegenstanders verre de baas was En over de tijd, die Tjebbes anders zou hebben ge maakt, willen wij maar niet spreken. De uitslagen luiden: ICO m. vrije-slag dames: 1- Hannie Termeulen (HDZ) 1.09.1; 2 Ans Mas- saar (RDZ) 1.09.8: 3 Truus van der Berg (ODZ) 1.13 8. 100 m. vrije slag heren: 1 Tjebbes (HPC) 0.59 9; 2 Bollen (ZIAN) 101.4; 3 Razoux Schultz (ZIAN) 1 03.6; 4 Conde (C- N. Barcelona) 1.05.0. 100 m. rugslag dames: 1 Ria van der Horst (RDZ) 1.16 3; 2 Joke de Korte (ODZ) 1.16.4; 3 Rie Pool (Die Haghe) 1.26.4. 100 m. schoolslag heren: 1 Wiering ('t Y) 1.14.2; 2 Dikstaal ('t Y) 1.14.4; 3 A'.berti (C N. Barcelona) 1-17.1. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1 R. D. Z. (Ria van der Horst, Corry Homs en Ans Massaar) 1.50.2 ODZ 1.52.2; 3 ZIAN 1.55 4. 5 x 50 m. vrije slag estafette heren: 1 Club de Natacion Barcelona 2 22; 2 HZ en PC 2 23.3; 3 ZIAN 2.23.8 Waterpolo: C. N Barcelona—ZIAN 8—8 (6—1). (ZIAN trok zich voor de finale terug) HZ en PC—G-ZC 32 (22); Verliezersronde: ZIAN: GZC 5—6 (2—3): Finale: CNB—HZ en PC 78 (4—5) JUDO. JEAN DE HERDT IN „DEN BURCHT." De judokampioen van Frankrijk, Jean de Herdt, zal morgenavond op een demonstratie-avond van de Judoclub „Leiden" van zijn kunnen blijk geven in een strijd tegen tien personen. BILJARTEN Biljart Bond Bloembollenstreek. De competitie-uitslagen luiden: lste klasse: Vios IP. Gijs. I 62; Excelsior I—Flora I Noordwijk 4—4; Luto IConcordia I 80. 2de klasse: Excelsior 2Luto 3 2 6; Luto 2P. Gijs. 2 80. 3de klasse: Vios 3P. Gijs. 3 44; De Engel 1Oude Post 1 26. 4de klasse: Luto 4De Kaag 2 30. 5de klasse Vios 5Vios 6 44; Concordia 3DKV 1 80; Luto 5 De Engel 2 80. OUD OF NIEUW? Als de pilaren van een oude Griekse tempel staan langs de straatweg van Utrecht naar Arnhem de geprojecteerde rijks weg no. 12 de zuilen, die in een ver verschiet een viaduct over deze weg zullen dragen. Geduldig op een rij wachten zij tot zij hun bestemming krijgen en het hedendaagse snelverkeer van dienst zullen zijn. sJllllllMlIIIIIIIIIIIIIIII llllll llllll llll Uil III til IJIIIIH'II IIIIIIHIMIHIIHIIIIlllHIIIIIIIIIJj Avifauna's Muzikaal Menul 5 Wegens enorm sucoes tot en met 31 October geprolongeerd het optreden (dagelijks) van het vermaarde dans- Z orkest van MALANDO m.v. ANN SANDOR Iedere Zondag populaire muziek - Verwarmde zalen - Feeërieke parkverlichting - Uitgestrekte parkeerterreinen. Reserveer tijdig een tafel voor lunch ot diner in ons klasse-restaurant. Tel. 3000, E Alphen a/d Rjjn E iiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiimmHiiiimiiiiiiimmmiimmmm11111111111111111111111111'' VEILING OP HET „HUIS TE BENNEBROEK" De veiling van de inboedel op het „Huis te Bennebroek" is gisteren be gonnen en zal duren tot 31 October. Zij trok een nog grotere belangstel ling dan de kijkdagen. Ten over staan yan notaris mr, J. A. de la Hayze te Heemstede kwamen de eer ste dag 340 stukken onder de hamer, waaronder de meubilering uit de hall, de salon en een deel van de eetkamer, met alle voorwerpen, schilderijen en snuisterijen die zich In deze vertrekken oorspronkelijk bevonden. Vele antieke Hindeloper meubelen, Chinees en Delfts porce- lein, een Minton-servies, steendruk ken, schilderstukken uit de 7e eeuw, Perzische tapijten, Franse eetser viezen, en talloze kunstvoorwerpen van marmer, terra-cotta, porcelein of edelmetaal werden door verschil lende kunstliefhebbers, verzamelaars en kunsthandelaars gekocht. UefiUj&fieid u-an hei Zaeie UiaieA. Strijd tegen verzilting DE vruchtbare streken van westelijk Nederland liggen al eeuwen beneden de zeespie gel. Dank zij het -zoete water dat het zoute water door aller lei kunstgrepen kon verdringen bloeiden land- en tuinbouw. Wel tracht het zeewater onder de duinen door en door sluizen en door kwel binnen te dringen maar het zoete water dat steeds nog rijkelijk toe kan stromen verdringt de zee nog steeds. Het is niet vanzelfsprekend, dat dit zo zal blijven. Delfland de vruchtbare streek tussen Den Haag en Rotterdam was de ondergang nabij. Het water ver zoutte. Land en tuinbouw leden schade. De opbrengsten der gronden en der kassen liepen hard achteruit. Kwaliteit en kwantiteit van groenten, fruit en bloemen verminderden. Nog een aantal jaren en de hoog waardige en intensieve cultures zouden verdwenen zijn. De kwekers brodeloos en de streek in armoede vervallen. De oorzaak van de kwaal is ge makkelijk vast te stellen. De zoetwa ter bronnen zijn niet méér. Alleen het zoute water komt naar binnen toe. Waarom? Wel, Delfland was Checkers wordt thans in veertien voor het zoete water aangewezen op dc Nieuwe Waterweg. Door grote inlaatsluizen werd dit op de boezem van Delfland gebracht. Door de voortdurende verbetering van de Nieuwe Waterweg voor de scheep vaart steeds grotere Oceaanreu zen moesten Rotterdam binnen val len kreeg ook de zee haar gele genheid. De Nieuwe Waterweg wordt zouter en zouter. Het zilte nat dringt ieder jaar verder deze stroom op, kilometer voor kilometer moest voor de zee capituleren. Het water in Rotterdam is zout geworden, in Krimpen aan de IJssel is het zelfs niet altijd zoet meer. Delfland kan niet meer inlaten van uit de Nieu we Waterweg. Het zou de dood naar binnen halen. Afgesloten zijn de zoete bronnen. Is de schade dan al groot? Ja, tot nu toe 3.500 000 per jaar. Jaarlijks zal dit groter worden, tot aan de ondergang, Een mensen leeftijd misschien nog, een hopeloze strijd als het niet geholpen wordt. Delfland kan zichzelf niet meer redden. In 1947 kon Delfland zich zelf niet meer redden. Het riep om hulp. Het Rijk, de provincie en de naaste bu ren Schieland en Rijnland werden bij elkaar geroepen. Het bleek dat op den duur alleen Rijnland daad werkelijk hulp zou kunnen verlenen. Heeft Rijnland dan zoetwater over? Ook dat is niet het geval. Al- - :sa 22. We sijne handige Jong es. Ja, het waren Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes, dat hadden Bram Steng en Ootje Teur goed ge zien. Ze hadden hier of daar een mo torboot zonder toestemming van de eigenaar geleend en waren van plan, om Bram Steng hoe dan ook van zijn gouden bomen af te helpen. zei Jan met de Handjes. „Nou gane we op halleve kracht vare, want dan komme me net zo hard vooruit as die ouwe aftandse sleepschuit van Steng „We sijne maar een paar handige jongens, al seg ik ut sellef", gaf Jan met de Tandjes te kennen, Meneer de kapitein sal nog -raar staan te kijke, „Kijk, we hebbe um al ingehaald!'' 'as-ie ons in ene op Oroboma siet!'1 Zo -bleven de twee Jannen een paar dagen achter de „Kniertje" aan varen. Er gebeurde weinig, wat de moeite van het vertellen waard was, behalve dan misschien, dat Ootje Teur verkouden werd en een hekel aan scheepsbeschuit begon te krij gen. leen Rijnland zou in staat zijn nieu we bronnen aan te boren. Delfland heeft een grote slok nodig, ruim een half millioen kubieke meter zoetwa ter per dag. Zo'n hoeveelheid kan niemand ineens uit de grond stam pen, met de beste wil van de wereld niet. Maar dat Delfland geholpen zou worden dat stond vast. De waterspiegel van Rijnland ligt 20 cm. lager dan die van Delfland. Delfland kon dus alleen water van Rijnland bekomen door het op te pompen. Waar moest dit oppompen gebeuren? Er is maar een plaats waar het water van Rijnland het water van Delfland raakt, n.l. bij de sluizen in Leidschendam, daar raken Rijnlands en Delflands boezem elkaar. Veel ruimte is daar niet. Maar nood breekt wet. Eind 1947 verrees op het pleintje voor de R.K. kerk in Leidschendam een noodbemalingsin- stallatie ten behoeve van Delfland. Daar draait nu voortdurend, zolang Delfland er behoefte aan heeft, een centrifugaalpomp met een capaciteit van 100 m3 per minuut. Weken achtereen dag en nacht door heeft deze installatie gewerkt om zoetwater naar Delfland te pom pen. Zo nu en dan bij ,grote regen val kon even uitgeblazen worden, Delfland behoefde niet meer te ver zouten. De zieke kreeg een paar druppels water net genoeg om niet zieker te worden, en een klein beetje op te knappen. Drie a vier millioen m3 zoetwater per maand redden op het ogenblik het leven van Delfland, bedenk hierbij echter dat de patiënt een half millioen m3 per dag nodig kan heb ben om gezond te worden en te blij ven. Het probleem lag er echter, hoe komt Rijnland aan voldoende water voor Delfland. Zo mogelijk zou dit opgelost worden, want Delfland wil de men helpen. Men laat zijn buren nu eenmaal geen gebrek lijden. Gelukkige omstandigheid voor Rijnland. Rijnland verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het over één punt beschikt om zoet water in te laten. Dit punt ligt in Gouda aan de Holl. IJssel. Daar heeft Rijnland een van zijn vier grote gemalen staan, dat in tijden van waterbezwaar in staat is 3.000.000 m3 water per dag weg te malen. Onder dat gemaal bevinden zich ook enorme inlaatkokers, waar door iedere dag bij vloed een massa water zou kunnen worden ingelaten, genoeg om Delfland en Rijnland van water te voorzien. Rijnland zelf kan tot 2.500.000 m3 zoet water per dag gebruiken. Gouwe kan niet verbreed worden. Het is echter jammer dat de Gou we, het kanaal van Gouda naar de Rijn deze grote water hoeveelheid niet verwerken kan. Dit kanaal kan niet verbreed worden in verband met de vele er langs staande be bouwingen. De dijken langs dit ka naal zouden verhoogd kunnen wor den. De kosten hiervan zouden zeker meer dan 4.000.000 bedragen. Al zouden de dijken langs de Gouwe verhoogd worden, dan nog zou de stroomsnelheid van het water zo hoog worden, dat in de nauwe ge deelten van dit druk bevaren kanaal onoverkomelijke bezwaren voor de scheepvaart zouden ontstaan. Deze bron gelegen aan de Holl. IJssel een zijtak van de rivier de Lqk vol heerlijk zoet water kan door de genoemde omstandigheden niet meer leveren dan hoogstens 1.720.000 m3 water per dag. Op zoek naar nieuwe bronnen. Dus op zoek naar nieuwe bronnen. Dit betekende een periode van reke nen, stroommetingen, metingen van inhouden van kanalen, onderzoekin gen van de kwaliteit van het water, metingen van sluizen en duikers, een periode van besprekingen met andere belanghebbenden en van het maken van begrotingen en plannen. De eerste extra hoeveelheid water werd gevonden in het maken van een inmalings-installatie bij het ge maal in Gouda. Dit gemaal kan al leen inlaten bij vloed op de Holl. IJssel. Voor ieder inlaatkanaal zul len nu krachtige pompen geplaatst worden die in staat zijn tijdens eb water in te malen op de Gouwe. Een doorlopende golf van zoetwater zal door de Gouwe stromen zonder dat de waterstand in dc Gouwe te hoog zal worden. In de loop van volgend jaar zal hier waarschijnlijk mee be gonnen worden Dit zal een winst betekenen van 440.000 m3 water per dag. Hiermede zijn echter de mo gelijkheden binnen Rijnland voorlopig uitgeput. De hoeveel heid die door inmaling kan wor den ingelaten is absoluut onvol doende. Er moest verder gezocht worden, nu buiten Rijnland. Evenwijdig aan de Gouwe op het gebied van het Grootwaterschap Woerden loopt een stroompje de Enkele Wierikke een breed maar on diep water. Deze Enkele Wierikke onttrekt het water uit de gekanali seerde Holl. IJssel en brengt dit op de Rijn enkele kilometers ten oosten van Bodegraven. De Enkele Wierikke wordt nu uit gediept zodat een behoorlijke stroom water er door kan vloeien. Met de uitkomende grond worden de langs liggende kaden versterkt. Die ver dieping heeft alleen zin wanneer voldoende water uit de gekan Holl. IJssel onttrokken kan worden. Dit kan alleen wanneer de voeding hier van door de Vaartse Rijn weer in ere hersteld wordt. Wij zijn hiermede met de bronnen al gekomen bij Jutphaas, verdere de tails over dit punt zullen we de le zer besparen; een goede atlas zou er anders bij te pas moetèn komen. Nog andere mogelijkheden. Een derde mogelijkheid werd nog gevonden door water uit te laten van uit Amstelland via de Tolhuis sluizen, gelegen in de grens van Rijnland bij Nieuwveen. Nu is het water in Amstelland niet altijd van voldoende kwaliteit; het zoutgehalte is te'hoog. Dit is weer te verbeteren door meer water te onttrekken aan het Amsterdam Rijnkanaal. Dit laat ste kanaal wordt weer gevoed met water bij Wijk bij Duurstede. Al deze mogelijkheden zijn door gerekend en beproefd, zij zijn bruik baar gebleken en zijn te samen in staat per dag de benodigde hoeveel heid van 2.500.000 m3 water te leve ren. Ook derden nl. Amstelland en Woerden zullen gebaat zijn bij de uitvoering van deze werken. Verschillende instanties zullen sa men moeten werken en zijn ook be reid dit te doen. Er bij betrokken zijn het Rijk, de provincies Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht en de waterschappen Rijnland, Delf land, Amstelland en Woerden. De kosten zullen waarschijnlijk beneden 1 millioen gulden blijven. Delfland zal goed zijn en de overige er bij betrokkenen zullen er niet slechter op worden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6