eióse hutspot^? Schroefje uit de long van driejarig meisje verwijderd Het roken en longkanker WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 5 Wat Amerika kan, kan Leiden ook! Heel Nederland heeft meegeleefd met Jopie Tijsterman, het meisje uit Amstelveen, dat de vorige maand een speld had in geslikt, waarvoor zij naar Amerika ging. Medici in Philadelphia moesten er aah te pas komen, om de speld, zonder opera tief ingrijpen, uit de longtop te ver wijderen. Jopie is weer terug en het geval is weer vergeten. Alleen in Leiden mopperde men nog wat na. Want Jopie had verteld, dat zij alle ziekenhuizen in Neder land was afgereisd en dat men haar nergens kon helpen Maar Leiden had zij over het hoofd gezien en het Acad. Ziekenhuis was niet in deze zaak gemoeid. Anders zou Jopie Amerika niet gezien hebben Grootspraak? Zeggen we dit uit jaloersheid? Neen! In de stad waar de onvergetelijke Boerhaave een we re-] dreputatie vestigde op het gebied der geneeskunde, daar gaat men voor een speld niet uit de weg. Zelfs met wanneer die speld in een long top is weggekropen. Dezer dagen heeft het Acad. Zie kenhuis hiervan een duidelijk be wijs geleverd, toen een dergelijk ge- va] zich in Leiden voordeed en men zo verstandig was eerst eens in eigen huis te gaan praten, alvorens de hulp van Amerikaanse doctoren in te roepen. Wat is er gebeurd? Het bijna drie jarige meisje F. Paardekooper, De Ruiterstraat 3, Leiden was Woens dagavond om half zes thuis aan het spelen en vond toen een schroefje van de stofzuiger (een stomp schroef je van één centimeter lengte), dat zii in haar mond stak en verder ging met spelen. Zij schommelde tussen twee deurknoppen, schrok plotseling en slikte het schroefje in. Aanvankelijk kreeg zij het erg be nauwd, maar dat ging weer over De volgende dagen bemerkten de ouders alleen, dat het borstje erg piepte en dat het schroefje niet langs natuurlijke weg terug kwam Daar om werd Maandag dokter C. G. J Het drama -te Nieuwkoop Uitspraak: 2 jaar Het Haagse gerechtshof deed he den uitspraak in de zaak tegen de 48-jarige bankwerker K S. uit Nieuwkoop en veroordeelde S. we gens eenvoudige mishandeling tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van het voorarrest. S. werd van al het overige hem ten laste vrijgesproken en in vrijheid ge steld S. was op 6 April wegens het ple gen van zware mishandeling met voorbedachte rade, de dood tenge volge hebbende, tot 5 jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld. De officier had toen 20 jaar geeist. De procureur-generaal had na de be handeling door het Haagse gerechts hof vernietiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank en gecon cludeerd tot oplegging van een ge- Uitstel van repatriëring? De mogelijkheid bestaat, dat het vertrek van een aantal Nederlandse militairen in Indonesië naar Neder land enige tijd zal worden uitgesteld, aldus verneemt het A.N.P. van wol- ingelichte zijde. Dit uitstel zou dan zijn oorzaak vinden in de noodzake lijkheid om de kampen van Ambon- nese militairen, die nog niet zijn gedemobiliseerd en wachten op ver scheping naar Ambon, te bewaken Men zal, indien uitstel van repatrië ring van Nederlandse soldaten nood zakelijk mocht blijken in verband met de situatie op Ambon aller eerst trachten vrijwilligers te wer ven voor langer verblijf in Indonesië. Indien zich niet voldoende militairen opgeven om vrijwillig langer te blij ven zal een aanvullende groep wor den aangewezen. De Nederlandse re gering zal in ieder geval niet beslui ten tot uitstel van repatriëring van een aantal Nederlandse militairen zonder voorafgaand overleg met de Indonesische regering. TWAALF SCHEPEN AAN BOORD VAN SCHIP. Met een werkelijk unieke lading aan boord zal de Modjokerto van de Kohinklijke Rotterdamse Lloyd begin November naar Indonesië vertrek ken. Deze lading bestaat namelijk uit twaalf schepen, welke een geza menlijk gewicht hebben van onge veer 460 ton. Zes kleine bootjes van aluminium komen benedendeks. Deze wegen samen slechts 42 ton. Maar aan dek komen twee voor de K-P.M, bestem de kustvaartuigen, elk met een ge wicht van ruim 170 ton. Deze scheep jes zijn veertig meter lang en 7 y, meter breed. Voorts laadt de Mod- iokerto twee dregboten voor de ma rine en twee polikliniekboten voor Simavi. Het schip zal hiermee zijn maximum hebben bereikt. Het dek, "lat op speciale wijze gestut zal wor sen, krijgt een gewicht van 455 ton te dragen. Er zijn voor de lossing van de vaartuigen speciale jukken nodig, waarvan er een reeds is vooruitge zonden. i van Alphen in de arm genomen en deze gelaste een onmiddellijk onder zoek in het Acad. Ziekenhuis. Op de afdeling van prof dr. P. H G van Gilse (Oorheelkunde) ver richtte dr. Nieuwenhuizen het on derzoek en liet een foto maken, waaruit bleek, dat het schroefje te recht gekomen was in een van de onderste longkwabben van de lin kerlong. Het kind werd opgenomen en gis termiddag heeft men het schroefje met de bronchoscoop er uit gehaald, dus eveneens zonder operatief in te grijpen! Bij informatie bleek vanmorgen, dat het meisje het goed maakte. Van zelfsprekend grote vreugde bij de ouders. En natuurlijk veel voldoe ning in het Ziekenhuis, waar het bewijs geleverd werd, dat wat Ame rika kan, kan Leiden ook! Stalionsbouw aanbesteed Door de Ned. Spoorwegen is gis teren te Utrecht aanbesteed het bou wen van een nieuw Leids station, waarbij inbegrepen de aansluitende ti.nneldelen, die toegang zullen ver schaffen tot de perrons Er waren 52 inschrijvers, waarvan het Bouwkundig Bureau v. d. Bent on Zn. te Wassenaar de laagste was met f 649.400.—. Op één na de laag ste was de N.V. Ned Bouwmaat schappij te Zaandam met 726.300. Do hoogste was fa. Jac. Tromp te Alkmaar met f 918.880. Aangezien d? raming 724.808 bedraagt, be staat het vermoeden dat de op één na laagste inschrijver het werk krijgt, alhoewel de gunning nog is aangehouden. WERK VAN MEVR. VAN OERLE IN NEW YORK. Onder auspiciën van het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen hebben tien Neder landse kunstenaressen producten van hun handwerkkunst ingezonden op de tentoonstelling „Women's In ternational Exposition," die momen teel te New York wordt gehouden. Mevr. van Oerlevan Gorp uit uit Leiden behoort met een hand- geweven kleed tot een Van de in zendsters. Voorts is er aardewerk, siersmeedkunst, boekbindwerk en borduurwerk uit Nederland te be zichtigen. Een speciale brochure Nether lands Women," uitgegeven door het Ministerie vestigt op de Nederlandse inzendingen bijzondere aandacht. BINNENLAND. Een proefboring welke in Fries land is verricht, bij het dorpje Friese Palen heeft, aangetoond dat zich in de grond een vrij dikke zoutlaag be vindt met een kaligehalte van 40 pet. Binnenkort zal worden onderzocht of de exploitatie lonend kan zijn. De Oostenrijkse scholen, die op verscheidene plaatsen in ons land worden gebouwd, kunnen in het ver volg gedeeltelijk in steen worden op getrokken. De wens daartoe was al enige malen naar voren gekomen Tevens bestaan er plannen voor het importeren van Oostenrijkse gym nastieklokalen. Er is een onderscheidingsvlag van de Rijksluchtvaartdienst inge voerd. De vlag is rood, wit (driehoe kig) en blauw gekleurd. In de witte driehoek, waarvan de basis aan de zijde ligt, waar de vlag aan stok of standaard wordt bevestigd, is een vliegende meeuw aangebracht met daar omheen de letters R.L.D De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van E. H. B„ magne tiseur te Heemstede verworpen. B. v/as door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot twee geldboeten van driehonderd gulden, subsidiair zestig dagen hechtenis per boete. Te IJmuiden arriveerden gister ochtend de eerste Engelse drifters of koppels een klein soort haringboot, dat onder de Engelse wal vist met verse haring. De vangst van de sche pen, die uit Lowestoft afkomstig zijn. ir, bestemd voor rWrvo^r naar Duits land. - De 73-jarige L. W. uit Tiel is, toen hij Maandagavond van de ker mis kwam, vermoedelijk door de duisternis misleid, in de stadsgracht gelopen en verdronken. Het stoffelijk overschot is gisternacht gevonden. Het echtpaar GebraadRijstcn bil te Oud-Vossemeer viert Zondag zijn zestig-jarig huwelijksfeest. De bruigom, 92 jaar. is de oudste inwo ner van het dorp BUITENLAND. Te Hyderabad zijn Maandag avond ernstige ongeregeldheden voor gekomen. Volgens berichten zijn bij een treffen met de politie tien per sonen gedood en 42 gewond. 34 po- litie-agenten werden gewond. Vol gens een officieel communiqué was de oorzaak der ongeregeldheden van religieuze aard. - Het Britse schip „Burningham" heeft in de buurt van het lichtschip „Elbe 2" een opvarende opgepikt van het Duitse schip „Herbert". Volgens een mededeling van de „Burning ham" dreven enkele andere personen nog rond Radio Elbe Weser meldde later, dat een klein motorschip in de buurt van het lichtschip „Elbe 2" ge zonken was. GEMEENTERAAD. Aan de agenda voor de Maandag s te houden gemeenteraadsverga dering is het volgende punt toege voegd: Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden in verband met een voorgenomen uitbreiding van i riool-waterzuiveringsinrichting. In de vergadering van 9 Oct. j. 1. werd dit voorstel tot een volgende vergadering aangehouden, omdat geen zekerheid bleek te bestaan over de vraag, of de kosten van toe zicht en van de detailtekeningen met betrekking tot de bedoelde uit breiding in het thans aangevraagde crediet zullen zijn begrepen. Te dien aanzien delen B. en W. het volgende mede. Indien ir. Kui per by het onderhavige plan niet zou worden ingeschakeld, zou de Directie der Gemeentewerken belast zijn met het toezicht op de uitvoe ring van het werk, voorzoveel dit betreft het voeren van de directie. Deze kosten zijn dan ook in het aangevraagde crediet begrepen. An ders staat het met het dagelijks toezicht, dat door een opzichter wordt uitgeoefend. De kosten daar van dienen ingevolge het Ingeni eurstarief afzonderlijk te worden vergoed. Dit is ook het geval met de kosten van het maken van de de tailtekeningen. Zijn dus de kosten van het dagelijkse toezicht en (*an het maken van de detailtekeningen niet in het aangevraagde crediet be grepen, het thans maken van een raming daarvan is uitgesloten. De raming kan eerst geschieden bij totstandkoming van het project, waarbij dan een kostenraming moet worden overgelegd, waarin de be doeld# kosten zijn begrepen. De zelfde gedragslijn wordt gevolgd bij de uitvoering van werken in eigen beheer. Het bij ons in de aanhef aangehaalde voorstel ter vaststelling aangeboden ontwerp-besluit zou derhalve ongewijzigd worden ge handhaafd. „ER GROEIT EEN BOOM IN BROOKLYN" VOOR K. EN O. In Casino werden gisteravond voor K. en O. twee voorstellingen gegeven van „Er groeit een boom in Brooklyn," een verfilming van Betty Smith's roman, die een brok werkelijk leven uit het New York van 30 jaar terug zonder al te veel franjes weergeeft. Het is de strijd van een jong gezin met twee kin deren tegen de honger en armoede, waartegen men slechts vechten kan met een flinke dosis fantasie en de vaste wil, om toch iets van het le ven te maken. Dat valt niet mee in het gezin van de zingende kellner, die losse baanttjes moet aannemen en zó wilszwak is, dat hij zijn schaarse geld voor een aanmerkelijk deel in sterke drank omzet. Zijn vrouw lijdt daar het meest onder, vooral omdat zij vreest van hem te ver vreemden. Maar ook de kinderen voelen het, zeker het dochtertje, dat zoveel aanhankelijkheid nodig heeft en dit ook krijgt, wanneer haar vader voor de zoveelste maal de beste voornemens maakt. Voor nemens waar niets van terecht komt; de man sterft en laat zijn gezin hongerend achter. Maar dan groeit de boom in Brooklyn, ook al hakt men hem om; hij dringt door het cement van de binnenplaats heen en blijft le ven. De aantrekkingskracht van 't leven, de zon en het geluk zijn te sterk om dood te gaan. Zo ook in het gezin, waar een nieuwe man verschijnt, die een einde maakt aan de armoedige omstandigheden. Het is de grootste verdienste van deze ongecompliceerde film, dat 't verhaal zo werkelijk is. Een wille keurige greep uit de honderden ge zinnen, die in iedere stad leven. Die allemaal hun moeilijkheden hebben en waarvan er zijn, die zich daarbo ven weten te stellen, omdat de drang naar het leven machtiger is dan de domper van de armoede en honger. Het is de strijd, die in dui zenden gezinnen gestreden wordt, heldhaftiger dan menigeen in andere omstandigheden zich kan indenken. Vooral voor hen is het goed deze film te zien en er de les uit te trek ken, die de makers er kennelijk in hebben willen leggen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petronella M. C. d. van A. Kienjet en A. M. J. P. de Gunst, Ludovicus J. M. z. van W. F. de Haas en J. M. Paddenburg, Cornelis z. van F. van der Rhee en W.Schol- ten, Joost z. van W. van Erkpl en I. Bavelaar, Isaac z. van J. Neute boom en J B. Otto, Annie d. van G. van Egmond en A. de Mooij, Wilma G. d. van G. Hanswijk en G. Guijt, Willem M. z. van M. Foppen en A Lemstra. Overleden; M. van Boheemen huisvr. van: J. van der Meer 79 jr. Zeven veroordelingen in twee jaar. Voor de Leidse koopman R. de W zijn de laatste twee jaren veelbewo gen geweest, getuige het feit dat hij in deze periode niet minder dan ze ven maal veroordeeld werd wegens distributieovertredingen, een diefstal, belediging enz. Voor de Haagse po litierechter werd deze reeks voortge zet met een vonnis van een maand gevangenisstraf wegens het vernielen een stoe.' en een closetpot in de cel waar hij opgeborgen was om zijn roes uit te slapen. Wilt U iets weten Geld naar Engeland zenden, ook a: zijn het kleine bedragen van twee a drie gulden, b. v. om boeken te kopen, kan alleen geschieden, wan neer men daartoe vergunning heeft van de Ned. Bank te Amsterdam, afd. Deviezen-vergunningen. Woensdag 25 October. Mogen we de K.A.B.-Kadcrlcden er nog even aan helpen herinneren, dat zij hedenavond in het R.K. Mil. Tehuis worden verwacht, waar prof. dr. Henri van Rooyen voor hen zal spreken? En willen de R.K. Middenstanders er aan denken, dat zij vanavond on mogelijk thuis kunnen blijven, om dat mr. dr. N. van der Heuvel voor hen komt spreken in „In den Ver gulden Turk" over „Prijspolitiek". Kolossaal, wat een onderwerp! Ko lossaal zal ook de opkomst zijn! Boffen de leden van de Maria- Congregatie, afd. Heren St. Petrus parochie even! Dank zij het feit, dat de directeur op retraite is, zal er morgenavond (Donderdag) geen congregatie zijn. Ook de niet-leden, die een uitnodiging ontvingen, die nen hier rekening mee te houden. De eerstvolgende oefening wordt ge houden op Donderdag 2 Novem ber as. Op diezelfde Donderdag 2 Nov. ko men de leden van de Ned. Ver. van Ex-pol. gevangenen uit de Bezet tingstijd om 8 uur bijeen in Het Gul den Vlies", waar drs. G. Bos, voor zitter van de stichting „Het Oranje hotel" zal spreken over „Mijn bele venissen in het Oranjehotel". De Leidse Dostduivenverenigin« „De Rynklievers" heeft tijdens een vergadering afscheid "enomen van KATWIJK AAN DEN RIJN K. A. B Gisteravond hield d K.A-B. een ledenvergadering in he. parochiehuis. Bij het punt medede lingen deelde de voorz. mede. dat „Huize Nelly" om de 14 dagen voor de K A.B vrij zal zijn voor het hou den van een culturele avond Beslo ten werd in de a.s. Bondsvergadering de candidaatstelling van de afdeling Hoorn te steunen. Vervolgens werd het v/interprogramma besproken Op dit programma komt om. voor het houden van gezellige kaartavonden en een sprekersavond, waarvoor de heer Weeber zal uitgenodigd^ wor den. In Januari zal een feestavond gehouden worden, vervolgens film avonden en een avond voor de R v O. In de secretaris vacature werd ge kozen de heer B. van der Kamp Door de heer v d Kamp werd go- pleit voor een subsidie aan de H. L. K. Het bestuur ?egde overweging van dit voorstel toe Er werd nu alvast belangstelling gevraagd voor een uitstapje in het volgend zomersei zoen naar het Sanatorium ..Berg en Bos" Ook dit zal de belangstelling hebben van het bestuur. Na een kern achtige toespraak door kaoelaan van Gastelen werd het officiële gedeelte gesloten om over te gaan tot kruis jassen. LEIMUTDEN UITVAART PASTOOR A. H. J. SPRENGER. Gistermorgen heeft de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van de zeereerw. heer A H. J. Spren- ger. rustend pastoor van Leimuiden. De plechtige Requiemmis in de kerk van de H. Willibrordus werd opge dragen door Deken mgr W. J Pom- pe met assistentie van de legeraal moezenier lt. kol P. G. M. Schoone- beek en kapelaan Ter Haar, diaken en subdiaken. Ceremoniarius was ka pelaan Abeln. Op het priesterkoor hadden plaatsgenomen pastoor J. J. Middelburg .rector Th. A. van der Burg, em. pastoor J. M. C. Nuyen en pastoor J. A. Annegarn. Overeenkom stig de wens van de overledene werd geen lijkrede uitgesproken. Na de plechtige Requiemmis had de bijzet ting plaats in het priestergraf op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhof laan. Daar werden de kerkelijke plechtigheden verricht door pastoor J. J Middelburg met assistentie van kap. Abeln en aalmoezenier Schoone- beek. de heer G. A. v. d. Pluym, die als se cretaris moest bedanken wegens stu die-redenen. Zijn opvolger werd de heer Chr. v. d. Pluym, die met de he ren Ant. Polak, voorzitter, J. F. W. Truijers Jr. penningm.,, W. Rijns- burger, M. .Tongeleen en C. F. W. Truijers het bestuur vormt. Secreta riaat: Lage Rijndijk 26, Leiden. De grens, die de vereniging heeft aan genomen, loopt tot de lijn Zijlpoort, zodat de Kooi en omliggende straten er binnen vallen Het inleggeld is van ƒ10 tot ƒ2.50 verlaagd. Op 15 en 16 Dec a.s. wordt een clubtentoonsfel- ling gehouden. En de Leidse Hengelaarsver. .Hen gelsport" hield een najaarswedstrijd in de Ringvaart. Vanwege het weer was de vangst erg slecht. De eerste prijs werd behaald door v. d. Lin den. Vervolgens:: Schareman, de Vries. Habraken. Boom, Wassink, enz. Op Zaterdag 28 Oct. a.s„ 's avonds om 8 uur in „Royal", Doezastraat, gaat de nieuwe Zeeuwse Verenieing in Leiden „Zeelandia" vergaderen. In „Het Gulden Vlies" hield gis teravond de hoofdinspecteur van 's Rijks Belastingen, hoofd van de Douane Recherche Dienst te Amster dam de heer E. J H. Volkmaars voor vele leden van de Personeelsvereni-1 ging bij de Belastingen „De Sleutel ring" een lezing over „Fiscale Hu mor" Op vlotte wijze vertelde hj.i diverse grappen na en verder las hij arakelen voor, waarover vaak har telijk werd gelachen. Na d° pauze waren speciaal de vele moppen over de douane en de verhalen over ge- 'ukte en niet gelukte smokkeltrucs nnn de beurt, afgewisseld door een opsomming van molerne smokkcl- nieren en de bestrijding ervan. STADSKOK. ALPHEN AAN DEN RITN Weer narigheid bij „de brug". Toen gisteravond de verkeersagent bij de N H. kerk en het brugperso- neel elkaar riet begrepen, zat ineens het verkeer te land en te water de knoop. Ruim drie kwartier moesten de automobilisten aan weerszijden van de Rijn wachten voor zij de ..pijpen la" konden passeeren, terwijl aan beide zijden van de brug tal van schepen het moment van doorlating verbeidden. Vijf agenten plus hoofdinspecteur Groothuiise moesten er aan te pas komen om aan deze strubbeling een einde te maken. Daar ging bijna een uur mee heen. Die brug ach laten we maar zwijgen' USSE Tra««scli ongeval Gistermiddag omstreeks half viet', by het uitgaan van de scholen, had een droevig ongeluk plaats Een ogjerwijzeres van de kleuter school had haar kindetjes keurig in de rij ovei de drukke gevaarlijke Herenweg gebracht. Nauwelijks had zij enige stappen in de richting van de school gezet, of een vreselijk ge piep van remmen trok haar aan dacht Op haaf schreden teruggekeerd, zag zij een van haar pupillen G. van Beek. op de weg liggen. Een autobus die geheel leeg was, stond dwars over de weg Wat was er gebeurd? Het ventje dat al overgestoken was. liep plotseling de weg over juist toen er een bus uit de richting Haarlem passeerde. De chauffeur kon een aan rijding niet voorkomen en met een smak viel het kereltje op de harde straatstenen. In zorgwekkende toe stand werd het naar de woning van de heer P. Romijn gedragen, waar onmiddellijk twee geneesheren ter plaatse waren. Ook geestelijke hulp was spoedig aanwezig. Het slachtof fertje werd per ziekenauto naar 't St. Elisabeth Ziekenhuis vervoerd, en fj a vandaar naar de Jacobus Stichting I jj Bannenberg te Wassenaar. De toestand van het slachtoffertje is zeer ernstig. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD. Droog en koud weer met siecnts enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige, overdag tijdt-üjk krachtige Oostelijke wind. Op vele plaatsen lichte nacmvorst. Laatste Berichten EUROPESE FAMILIE OP BALI UITGEMOORD. De familie Landré in het dorp Siman nabij den Pasar is in de nacht van Maandag op Dinsdag geheel uitgemoord, aldus bericht de speci ale correspondent van Aneta. De slachtoffers zijn de heer Landré, diens vrouw en vier kinderen, be nevens twee fabriekswachters; zij werden vermoord door met stenguns gewapende lieden. De heer Landré was eigenaar van de ijsfabriek „Ke- daton," en gehuwd met een Bali nese, zijn zoons waren werkzaam bij de militaire politie. In de hoofd plaats van Bali heeft de moord een diepe indruk gemaakt. STOMP WIJK Koos v. d. Horst 90 jaar. De pa rochianen, die na het lof de kerk verlieten, zagen het licht weerkaatsen in de koperen instrumenten van de leden van het fanfare gezelschap .Juliana", die op weg waren om Koos v. d. Horst bij diens 90ste ver jaardag een muzikale hulde te bren gen. Nadat het gezelschap was opge steld verscheen de jarige aan de deur en gaf onbewust, met het af nemen van zyn hoed ter begroeting, het sein voor een pittige mars. Pas toor Sistermans. die vergezeld was van kap. v. Veen feliciteerde Oome Koos en hoopte, dat hij nog minstens 10 jaar mocht leven in dezelfde ge zondheid die hij thans nog geniet Na een pitti mars tot slot bec^nkte de jarige de muzikanten en bood hen een sigaar en een consumptie aan. Koos v d. Horst is momenteel nog voorzitter van het R. K, Armbestuur en heeft vroeger verschillende func ties in het verenigingsleven bekleed. NOORD WIIKERHOUT Propaganda-avond Ned. E.H.B.O. De voorz., de heer P. Barnhoorn, opende de bijeenkomst. Na enige in teressante bijfilmpjes werd de nieu we E.H.B.O. geluidsfilm vertoond. Hierna reikte de burgemeester onder het uitspreken van gelukwensen de geslaagde cursisten het E H B.O.-di- ploma uit De volgende pefsonen ontvingen het diploma: dames: A. VerburgHuurman. W. Meijer, G. J. Boumans R. van Soeren, B. Hoger- vorst, T. Willcmse en de heer J. v. d. Berg. In de pauze, waarin zich elf nieuwe cursisten opgaven, werd me degedeeld, dat de oefenavond zullen worden gehouden op elke Dinsdag avond in de gemeentev/oning aan de Herenweg van 810 uur In totaal worden 26 lessen gegeven Na de pauze werden nog enige leuke film pjes gedraaid. Personalia. Voor het politie-di- ploma met aantekening slaagden de wachtmeesters der Rijkspolitie, de heren Ph. Wieme en B. Hogendorp. "OORSCHOTEN Geboren: Gerhard J„ z. van T. Rijnsburger en M. Tissing; geboren te Leiden: Elisabeth J. d. van P. Mechelse en J. H Bontje: geboren te s-Gravenhage: Veronica U. M„ d. van L. J A M Rebers en L. H. Dat. Ondertrouwd: C. Hofman 59 jaar en H. Fikkert 30 jaar; A. J. Lamboo 22 jaar en J. M. Bredero 23 jaar; J. van Schutterhoef 28 jaar cn A. H. Vernes 27 jaar. Gehuwd: L L. Spaanderman en G van Santbrink Overleden- Klaas Moot 56 jaar. cchtg. van M van Eek: J H. Jan- broers 71 jaar echtg. van K. P. J. Kwade kansen voor zware rokers Op de vergadering van het Ge nootschap voor Natuurgenees- en -heelkunde, heden te Amsterdam ge houden, heeft dr. R. Korteweg, pa- tholoog-canceroloog te Amsterdam, een voordracht gehouden over de kanker in ons land. Het aantal sterfgevallen aan kan ker neemt in ons land geregeld toe. Een van de oorzaken daarvan is de toeneming van de bevolking. Een an dere oorzaak is de veroudering der bevolking (minder kinderen, meer bejaarden). Houdt men rekening met deze beide factoren, dan blijkt, dat de kans om kanker te krijgen in de laatste twintig iaren ongeveer gelijk is gebleven. Wel zijn er grote veranderingen in de onderlinge verhouding der ver schillende kankers opgetreden. De maagkanker, die 20 jaar geleden nog bijna de helft van alle gevallen van kanker bij de man uitmaakte bij de vrouw was dat iets minder dan een derde is duidelijk in aantal teruggegaan. De longkanker daaren tegen die 20 jaar geleden in ons land zeer weinig voorkwam, is thans bij de man een van de het vaakst voor komende kankers geworden. Elke toeneming of afneming van een kankersoort is het bewijs dat daarbij van buitenaf inwerkende, dus vermijdbare, invloeden in het spel zijn. Van verschillende zijden is aange toond, dat overmatig roken het ont staan van longkanker in de hand werkt. De kans op het krijgen van deze kanker is 30 maal zo groot bij zware rokers (meer dan 20 sigaret ten of 4 sigaren per dag) dan bij niet rokers). Zonder twijfel moet de toe neming van de longkanker aan het toenemen van het zware roken wor den toegeschreven. Wanneer alle rokers slechts licht gerookt hadden, één sigaar of een vijftal sigaretten per dag en nog eens een extra-sigaartje bij feestelijke ge legenheden, dan zou het aantal slachtoffers aan longkanker slechts ongeveer een vyfde bedragen van thans. Dan ware het risico, dat ro ken nu eenmaal meebrengt, waar schijnlijk voor de meesten te aan vaarden, juist zoals men het extra- risico van het vliegen ook aan vaardt. Heel veel zal er bij de strijd tegen de kanker van elk individueel wor den gevraagd. Daarby zullen door de meesten zware offers moeten worden gebracht, offers niet in de eerste [•iaats in geld maar in het verlaten van vaak dierbare gewoonten. Zo zal men de tabak als verslavingsmid del moeten laten varen om deze als zuiver genotmiddel weer in ere te herstellen. Juist zoals de longkanker een 25 jaai geleden bijna uit het niet ver scheen en reeds nu, na zo korte tijd, één onzer meest geduchte vijanden wt-rd, zo zal deze lcanker dan op de Juur weer in het niet verzinken en alleen nog in de geschiedenis voortle ven als een ramp die in de tweed - helft van de twingste eeuw h mensdom teisterde. n. ZOETERMEER-. ..Uiana De uitslagen van de gehouden schietwedstrijden om de wisselbeker van de schietvereniging ..Diana" lui^n als volgt: Eere-afdeling: 1 P A. v d. Meer 230 pnt.; 2 D de Jong 227 pnt.; 3 J. Friggen 227 pnt. Klasse A: Ph. v. d. Wees 232 pnt 2 J de Wilde 216 pnt Klasse B: 1 P. de Bruin 227 pnt 2 A. de Wilde 222 pnt. Klasse C: J. Woldendorp 231 pnt.: 2 J de Jont 228 punten. Zaterdag worden de wedstrijden voortgezet. SCHEEPSBERICHTEN GROOTE BEER, DjakartaA'dam ontscheping verwacht 29 October 9 uur voorm. te Amsterdam. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 25 Oct. Kaas. In veroand met de veedag die vandaag in Woerden wordt gehouden, is de kaasmarkt verschoven naar a.s. Vrij dag. LISSE. 24 Oct. Bloembollen per H.L. en z. 10: Prins van Oostenrijk 95g. n.; All Bright f 70.- 2.50: Wm. Pitt 50.2 Kriemhilde 70.g n. Bartigon f 45.2.20; Pr. Elisabeth 70 - 2.60. Mendeltulpcn: v. d. Eerden 90. 3 50; White Sail f 100 3.60; Weber 50.f 1 40; King of the Red 40.— 2 20: E. H Krelage 50.—, 2 20: Dvt. Mr. v. d. Hoeff 110— geen notering. Triumph Tulpen: Alberio 90.—, 3.Korneforus f 110f 2.80; Edith Eddy 115.—, f 3.60; Crater f 35.2.80; Crown Imperial 80. f 3.00; Bandeeng 90.3Evt. Vouleur Cardinal 90, g. n.; Dvt Electra 115.g. n.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3