Rijkstekort thans 257 millioen WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Minister Lieftinck erkent: belastingen kunnen niet hoger Tegemoetkoming aan grote gezinnen in overweging Dc Tweede Kamer heeft gister- niddag o.m. goedgekeurd het wets- mtwerp tot wijziging der Gemeen- :ewet cn der Armenwet, waardoor ;en nadere voorziening wordt ge- Toffen inzake de controle op het ;eldelijk beheer en de boekhouding ran de gemeente-ontvanger. Over- aenkorjistige bepalingen worden vastgesteld voor andere ambtenaren ser' gemeente en voor functionaris- iep van burgerlijke en gemengde nstellingen van weldadigheid. De '<amgr hechtte voorts haar goedkeu ring aan het wetsontwerp, waardoor ie naam van de gemeente Beek in ^oord-Brabant met ingang van 1 lanuari 1951 zal worden Prinsen- Deck. Zonder beraadslaging of stem- r.ing heeft de Kamer voorts haar goedkeuring gehecht aan het wets- :ntwerp tot instelling van een Raad ^an Waterstaat. Daarna is de algemene beraadsla ging over de belastingont werpen ïcrvat. Zijn Donderdag afgebroken 'ede voortzettend, betoogde de Mi- lister van Financiën, de heer LIEF- t'INCK, dat de voorgestelde ver schuivingen niet onaanzienlijk zijn, :et verlies is groter dan de winst. In verband met de bezwaren, welke varen geopperd tegen het te laag geoordeelde belastingvrije minimum lij de inkomstenbelasting, zeide spr., ïat als men het minimum verhoogt jen vrij snelle progressie nodig zaï ujn om spoedig op het tarief te ko nen en daaraan zijn z.i. economische in sociale bezwaren verbonden. Naar aanleiding van de opmerking, lat een verlichting voor de midden groepen gewenst is, zeide de minis- ét, dat in het kader van deze ont werpen bezwaarlijk een verzwaring s aan te brengen voor de hoogste nkomens. Het is evenzeer moeilijk mor de lage inkomens een compen satie te vinden. Overigens zijn z.i. Ie middelbare inkomens niet homo geen. De beste oplossing leek de re dering een verreikend voorstel te loen met betrekking tot de school- •n collegegelden voor de midden- roepen; hiermede is een bedrag van '1.15 millioen gemoeid. Brengt men wijzigingen aan ten ianzien van het belastingvrije mini- num dan zou de regering deze maat regelen inzake schoolgelden moeten :crugnemen en gevreesd moet wor sen, dat er dan ook niets gedaan kan A'orden voos de laagste inkomens r-r. aanzien van de compensatie voor ie huurverhoging. Voor de gedachte /an een regeling voor ondernemers net wisselende inkomens heeft de .«gering wel enige sympathie, zeide :ie minister, maar er zijn grote prac iische bezwaren aan een zodanige regeling verbonden. Hij zegde toe te cuJlen trachten een ontwerp te ma- sen als deze ontwerpen de Kamer lijn gepasseerd. De verfijning ten aanzien van de autobelasting vond »pr. bezwaarlijk, maar hij verklaarde zich bereid te zoeken naar een bil lijker regeling, zoals de heer Van de Wetering zich deze voorstelde. Opmerkend, dat voor verwervings- scsten f 100 mag worden afgetrok ken zegde de Minister toe, dat hij voor zover dit voor bepaalde cate gorieën onvoldoende zou zijn, zou trachten een betere regeling te ont werpen. Bij ons in Rusland In verband met de opmerking van de heer Hoogcarspel, die afschaffing van de omzetbelasting wilde, zeide de Minister, dat in Rusland 55.2 pro cent van de totale belastingopbrengst van de omzetbelasting afkomstig is Afwenteling van de omzetbelasting op de verbruiker wordt zo min mo gelijk belemmerd Bij verhoging van het tarief der belasting op diensten zullen er allerlei moeilijkheden in de sector van de detaillist ontstaan. In opmerkingen over de tarieven voor de bakkers school naar zijn oor deel toch wel veel overdrijving, /.o- eis dat ook het geval was met de monstervergadering der bakkers in Amsterdam. Het is niet ondenkbaar, zo gaf spr. te kennen, dat hij trach ten zal een regeling te treffen voor de koekjes en biscuits. Komende tot de personele belasting zeide de heer Lieftinck bereid te zijn te overwegen of er voor de pensions een oplossing is te vinden, maar thans is er z.i. eerder aanleiding iets to doen voor de particuliere zieken huizen en de rusthuizen. Reeds eer der heeft hij zich tot nadere studie bereid verklaard. In antwoord op de replieken heeft de Minister in de avond vergadering verzekerd, dat hij allerminst licht over de nadelen van de hoge belas tingdruk heen loopt. Z.i. is de belas- tingpolitiek niet vastgelopen, maar wel is men iret ver meer van het punt af, dat men niet verder met de belastingen kan gaan. Als op een bepaald ogenblik aan de uitgaven voor verdediging voorrang moet wor den verleend, zal men moeten aan vaarden, dat tal van belangen niet meer behartigd kunnen worden. Dan zal het snoeimes op grote schaal moeten werken. Voor suggesties tot bezuiniging zeide spr. steeds open te staan. De regering kan geen verdere concessies doen dan de verlaging der schoolgelden en zij kan niet toezeg gen, dat er geen voorstellen tot ver zwaring zullen komen. „Wij staan met de rug tegen de muur", voegde de minister hieraan toe. De inkomsten- cn loonbelasting. De algemene beraadslaging is daarop gesloten. De afzonderlijke ontwerpen werden nu in behandeling genomen. Bij het wetsontwerp tot verlaging van inkomsten- en loonbelasting ver dedigde de heer HOFSTRA (Arb.) een amendement, volgens hetwelk geen inkomstenbelasting zal ver schuldigd zijn, indien de berekening tot een belastingbedrag van 25 of minder leidt. De heer LUCAS (K.V.P.) verdedig de een amendement, waardoor de middengroepen van ƒ6.000 tot f 30.000 tegemoet gekomen wordt. Het offer, dat dit amendement vraagt, is z.i. niet te zwaar voor 's rijks financiën. De kosten becijfer de hij op ƒ45.000.000. Een amendement-Hoogcarspel kon niet in behandeling komen, daar het niet voldoende werd ondersteund. De heer VAN DE WETERING (C. H.) wilde het amendement-Lucas steunen als het financieel mogelijk is. De MINISTER meende, dat het eerste amendement-Hofstra wel waardevolle elementen bevat, maai er zijn ook zeer ernstige bezwaren aan verbonden. Worden de bezwaren weggenomen, dan zou het amende ment in eén zodanige vorm ge bracht kunnen worden, dat de voor delen de nadelen overtreffen. Ten aanzien van het amendement-Lucas ontkende spr., dat dë regering voor de kleine inkomens belangrijke te gemoetkomingen heeft toegestaan en ten aanzien van de hoge inkomens schriel is geweest. Juist de midden groepen werden z.i. tegemoetgeko men eri het amendement-Lucas zal een onévenredige verlichting schep pen. Spr. achtte het amendement on aanvaardbaar wegens de consequen ties. Het moet mogelijk zijn te ko men tot een verbetering van het ont werp, die niet de bezwaren van het amendement-Lucas in zich draagt en die tegemoet komt aan zijn zorg. Zo zou tegemoet te komen ziin aan gro te gezinnen met vijf kinderen en meer, door een verlichting te geven in de loon- en inkomstenbelasting. Met deze verbetering was spr. echter nog niet klaar, maar z.i. kon rustig worden doorgegaan met de behande ling der amendementen. Tegen kwart voor een werd de vergadering verdaagd tot heden een uur. Schoolgelden omlaag ingaande 1 Januari Naar minister Lieftinck gisteren in de Tweede Kamer mededeelde, ligt het in de bedoeling de nieuwe S'hoolgeldregeling, die een grote verlaging betekent, te doen ingaan op 1 Januari a.s. Over do nieuwe regeling wordt nog overleg gevoerd tussen de ver schillende departementen. Wel kon de minister reeds mededelen, dat het collegegeld zal worden verlaagd va a 325 tot 200. Voorts deelde de minister mede, dat wanneer meer dere kinderen uit een gezin onder wijs genieten, hetzij lager of. mid- oelbaar of hoger, een sterke degres- e zal worden ingevoerd. Het tweede en derde kind zal een reductie van 25 pet. krijgen; het ierde en volgende een reductie van 50 pet. Voorts rekende de minister voor, dat, wanneer 2 kinderen een school voor M.O. bezoeken, de volgende Ledragen als schoolgeld betaald zul len moeten worden: Bij een inkomen van f 6000, 20 'thans 132); 9000, 56 304); f 12.000, f 105 500). Minister Lieftinck raamt in een nota over de budgetaire vooruitzichten van het Rijk het tekort op de begroting-1951 op 257 millioen gulden. De minister geeft de volgende cijfers: 1. Tekort gewone dienst, buitengewone dienst I en'Land- bouw-egalisatiefonds volgens de millioenennota 117 millioen 2. Kosten van een aantal aanhangige wetsontwerpen45 3. Kosten van vijf procent loonsverhoging dd. 1 Sept. jl.55 4. Gevolgen van loonsverhoging op sociale voorzieningen 35 5. Kosten van prijsstijgingen van materialen 90 6. Verhoogde militaire uitgaven 150 Totaal492 millioen Daartegenover staat, dat ook de opbrengst van diverse belastingen hoger zal zijn. De minister schat het totaal van deze verhoging voor het Rijk op 250 millioen, waarvan f 15 millioen afgaat voor de verlaging van school gelden. Er blijft dus over een begrotingstekort van 492 millioen 235 mil lioen 257 millioen. 2).e qetu&w-e.ni u-an financiën De Wolverhampton Wanderers hebben dezer dagen een bedrag van 12.000 pd st. als „premie voor trouwe diensten" verdeeld onder twaalf spelers, die tel kens weer verleidelijke aanbie dingen van andere verenigingen hadden afgewezen omdat ze hun club niet in de steek wilden la ten. Natuurlijk ontvingen de twaalf gelukkigen felicitatiebrie ven uit alle delen van Engeland Er was echter één brief bij, welke zij met gemengde gevoe lens lazen. Die brief kwam var, het departement van financiën en behelsde, behalve oprechte gelukwensen, ook de onder be- 1 'uiging van leedwezen uitge sproken mededeling, dat van de aanhankelijkheidspremie onge veer 30 percent aan belastingen moest worden betaald. KOLEN voor alle doeleinden CR EYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Huizen niet mooi genoeg. Bunnik geeft voorbeeld De eerste steen, die de commissaris der Kóningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, gistermiddag m Bunnik legde voor een complex van twaalf woningen was wel een heel bijzondere. Deze woningen wor den nl. voor een gedeelte betaald door de inwoners van dit Stichtse dorp. Dc gemeente Bunnik mocht voor de financiering van de bouw van deze huizen alleen gebruik maken van de verminderde rijksbijdrage. Daarom moest de architect een zeer zuinige begroting maken. Hij was dus wel verplicht om met een buitenge woon sober plan voor de dag te ko men. Toen de dorpelingen de tekenin gen zagen, waren zij ook allerminst enthousiast. „Onfatsoenlijke huizen", zei de een, „Bunnik onwaardig", zei de ander. Dit was de aanleiding voor een kloek besluit. Er zou een collecte ge houden worden en met de opbrengst daarvan moest de aannemer er een dozijn behoorlijke huizen van ma ken. De collecte werd gehouden en er kwam zóveel geld binnen, dat commissaris Reinalda gistermiddag de eerste steen kon leggen voor een stel woningen, waarmee Bunnik alle eer inlegt. De heer Reinalda prees de burgerzin van Bunniks bevolking en stelde hen ten voorbeeld aan de gehele Nederlandse gemeenschap. Wie er in de nieuwe huizen gaan wonen? Daarover is men het ook al eens. Ze zijn bestemd voor de grotere gezinnen, die op het ogenblik veel te klein behuisd zijn. En in de vrij komende kleinere woningen is dan plaats voor twaalf jongere paartjes en die zijn er in Bunnik wel te vin den, al is het maar een klein dorp. Bij Koninklijk Besluit is aan de mi nister-president de bevoegdheid ver leend om in geval van bijzondere urgentie, waarbij de betrokken mi nister niet tijdig kan worden bereikt te handelen in plaats van die mi nister. Dit om stagnatie in het functionne- ren van de ministeriële departemen ten te voorkomen. Bloembollen maakten in September tien procent van onze export uit De Nederlandse export steeg in de afgelopen maand tot een bedrag van 487 millioen. tegen f 436 millioen in Augustus. De import vertoonde een toeneming tot f 654 (626) mil lioen Het dekkingspercentage v-3. beterde tot 71 (70). De invoer van granen nam wed om toe. Verde-r kan gewezen wor den op de aanzienlijk verhoogde import van textielproducten, mine rale oliën en ijzer. Oliehoudende za den en hout werden echter in veel geringere hoeveelheden ingevoerd dan in de voorgaanat maand De uitvoer van bloembollen, die de vorige maand werd hervat maakte in September ongeveer 19 van onze totale export uit. De export van bloembollen, pl in- *oii e.d. vertegenwoordigde een waar de van niet minder dan f 48.2 mil lioen, tegen slechts r 10.2 millioen in Augustus. De import van granen beliep ƒ54.7 (43.4) millioen, die van garens, weefsels stoffen cn touw 62 (45 4) millioen, minerale oliën 53.8 '47 0) milLoen en plaat-, staaf- profiel- en bandijzer (incl. blik) f 26.2 (19.6) millioen. De invoer van oliehoudende zaden daalde tot 13-4 (34.0) millioen en die van hout tot 33 1 (41.0) mil lioen Het gewicht van de import be droeg in September in totaal 2.54 (2.55) millioen ton en van de uitvoer 1.32 (1.34) millioen ton. DE PUTTENAREN TE LADELUND. De afvaardiging uit Putten heeft Dinsdag in het dorpje Ladelund in Slees wij k-Holstein de graven van de Puttenaren bezocht, die in dc laatste wereldoorlog in een nabuïig kamp om het leven kwamen. Familieleden van de slachtoffers namen aarde van de graven of bloemen als aandenken mede. De Enschedese gemeenteraad is in principe accoord gegaan met het plan tot de bouw van een nieuwe schouw burg, welke aan twaalfhonderd men sen plaats zal bieden en ongeveer 2}$ millioen gulden zal kosten. De ge meente draagt hierin bij voor ander half millioen. De burgerij heeft reeds een bedrag van bijna een millioen gulden bijeengebracht. Voor het maken van een ontwerp heeft de gemeenteraad nu een be drag van 3500 gulden toegestaan. Voorts werden de plannen goedge keurd voor de bouw van een nieuw lyceum en een zwembad. Waarschijnlijk over een half jaar zal er een veerdienst voor auto's Rot terdamTilbury, voorlopig met twee diensten per week, beginnen. De dienst zal worden geëxploiteerd door de Engelse rederij Frank Bus tard and Cie te Londen, die reeds met vijf verbouwde landingsboten van circa zeven duizend ton autoveer diensten EngelandNoord Ierland en HilburyHamburg onderhoudt. De schepen in laatstgenoemde dienst zullen, als de speciale steiger aan de Merwedehaven te Rotterdam klaar is, op de heen- en terugreis Rotterdam aandoen. Met de voorbereidende werkzaam heden voor de steiger is men begon nen. De firma Vinke te Rotterdam is vertegenwoordigster van de En gelse rederij. ACHTTIEN JAAR VOOR MOORD. De 27-jarige Loosduinse tuinbouw- i arbeider J. W. v. d. A. is door de Haagse rechtbank wegens moord ver oordeeld lot een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek Hij had op 21 Februari jl. zijn 26- jarige vrouw in haar woning aan de Kijkduinsestraat door bijlslagen om het leven gebracht. De officier van justitie had levenslang geëist. Van goed ingelichte zijde deelt men ons mede, dat zeer binnenkort wel zal worden besloten tot afschaf fing' van de omzetbelasting in het slagersbedrijf. Dit betekent een belangrijke te gemoetkoming, waarin ook de con sument deel zal hebben. MR. H A. M. VAN DEN DRies. Bij K.B- is mr. H. A. M. van den Dries met ingang van 16 October 1950 benoemd tot secretaris-generaal van he* m1'nis ter ie van Financiën. De heei van den Dries werd 31 Maart 1904 te 's Hertogenbosch ge boren De studie in de rechtsgeleerd heid volgde hij aan de Rijksuniver siteit te Leiden. In 1927 deed hij zijn doctoraal-examen. Van October tot December 1946 was de heer Van den Dries vertegen woordiger ^an de minister van Fi nanciën in Indonesië. Hij maakte tij dens de besprekingen ter Ronde Ta- fenconferëntie deel uit van de Ne derlandse delegatie. Mevr. van Italiëvan Embden, die zoals men weet, bondag j.l. 3( jaar is geworden, is benoemd to' officier in de orde van Oranje-Nas- sau- Tijdens het congres der verenigin gen voor Dierenbescherming te Sche- veningen in Augustus heeft een der congressisten, de -heer Edmund Mac Michael, voorzitter van de Brit se Bond tot Bescherming van dresseerde dieren, zich bereid ver klaard een weddenschap om 500 pond aan te gaan, naar aanleiding van zijn standpunt, dat het niet mogelijk is dieren kunstjes te leren zonder hen te mishandelen. De Nederlandse Club van Circus vrienden deelt thans mede, dat een aantal Nederlandse di^esseurs van paarden bereid is de weddenschap aan te nemen. De heer H J. Rijsen voorzitter van de Club vertrouwt, dat de uitdager zich met hen verbinding zal stellen om de voor waarden voor de weddenschap vast té~stellen. KLEUTER KREEG KOKEND WATER OVER ZICH HEEN. Toen gisterochtend in de huiska mer van het gezin B. aan de Schot- weg te Apeldoorn twee kiiideren aan het spelen waren, trok de driejarige jongen aan een poot van de bran dende kachel. Een pan met kokend water, welke op de kachel stond, viel daardoor om en kwam op het ventje terecht, dat met zware brandwon den naar het Juliana-ziekenhuis werd vervoerd. Daar werd ook zijn tweejarig zusje opgenomen, dat er minder erg aan toe was. HOUWER ONDER VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Gisteren is kort na middernacht op de 331 m. verdieping van de staats mijn Wilhelmina te Terwinselen de 51-jarige gehuwde houwer J. J. Lürken uit Terwinselen onder uit het dak vallende steen bedolven. Terwijl de man zijn boterhammen zat te eten is de ijzeren overkap ping waarschijnlijk door de zware druk doorgebroken. Toen men de man onder het gesteente vandaan haalde, was hij reeds dood. PERSONEEL STAL BANDEN. Voor tienduizend gulden aan bin nen- en buitenbanden voor auto's hebben drie werknemers van de automobielfabriek D.A.F. te Eindho ven gedurende de laatste maanden ontvreemd Vrij ongemerkt en voor het oog op volkomen wettige wijze speelden zij de banden in handen van mannen, die relities hadden in de autowereld en daardoor de gesto len waar gemakkelijk aan de man konden brengen. Zodra echter de politie te Geldrop .„t de ontdekking kwam, dat fa- briekspersoneel bij de zaak was be trokken, kon het hele complot vrij spoedig worden opgerold. In de fa briek werden gearresteerd twee Eindhovense werknemers en een Udenaar. De drie helers, die even eens in arrest werden gesteld, waren Eindhovenaren. GROVE SCHULD EN ONVOORZICHTIGHEID? In de nacht van 30 op 31 Maart an dit jaar geschiedde er op het emplacement van het Haagse spoor station een ongeluk, dat aan de schilder P. van Putten het leven kostte. Deze kwam namelijk gedurende zijn schilders werkzaamheden aan een der masten in aanr'aking met bovenleiding die' nog onder stroom stond. Van Putten viel zeven meter naar beneden en overleed aan de bekomen verwondingen. Voor de Haagse arrondissements rechtbank moest zich gistermiddag de. Rotterdamse electriciën J. de H. verantwoorden omdat het aldus de tenlastelegging, aan zijn grove schuld en onvoorzichtigheid te wij ten was geweest dat Van Putten door in aanraking te komen met de nog onder stroom staande draden, het leven had verloren. e verdachte ontkende deze schuld. Hij had bij het begin der schilderwerkzaamheden, die, met 't oog op het treinverkeer, voor een gedeelte 's nachts moesten geschie den, op last van zijn superieuren 'n gedeelte van het emplacement stroomloos gemaakt Ook mast tien. Over deze mast tien liep echter door de bovenarm een aftakking naar 't station S. S. Verdachte beschikte niet over een bestek en zeide gedu rende het verhoor gistermiddag niet bekend te zijn geweest met het feit dat ook de bovenarm van mast tien, die apart moest worden uitgescha keld geschilderd had moeten wor den. In een door de Ned. Spoorwegen gedaan onderzoek was men tot de slotsom gekomen dat niemand als schuldige kon worden aangewezen daar het allies een ongelukkige sa- menlooo van omstandigheden was geweest. De officier van justitie was van mening dat De H. schuldig was aan het hem ten laste gelegde feit en dat hij on schromelijke wiize tekort was geschoten om over het leven van de sch'lders die werkzaam wa ren, te waken. Hij ei-ste derhalve een ïpaand gevangenisstraf tegen verdachte. Mr. C. M J. Witlox de verdedi ger. bepleitte vrijspraak daar zijn inziens het bewijs van H's schuld niet geleverd is. DE „STANDARD" BOUWT IN ARNHEM. Op een 7.000 vierkante meter groot terrein in Arnhem wordt een installatie gebouwd voor de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. De totale tank-capaciteit van de nieuwe installatie zal vier millioen liter zijn. Een benzine tank voor twee millioen liter, een petroleum- tank voor één millioen liter, een 160.000 liter voor tractoren, 500.000 liter gasolie en een reserve voor di verse producten van 300.000 liter. De tanks worden niet geklonken maar gelast. Voor het transport zal men gebruik maken van de zoge naamde „Loadingrack", een metho de, welke in de Verenigde Staten gebruikelijk is. Thans kan een auto worden „geladen" met een snelheid van 250 liter per minuut; met de nieuwe installatie gaat het vlugger n.l. 1200 liter per minuut. Op de foto ziet U twee van nieuwe de tanks. PASTOOR L. TH. L. MULDER f In het Rustoord St. Joseph te Be verwijk overleed hedenochtend de rustend pastoor L. Th. L. Mulder. Pastoor Mulder werd 29 Maart 1875 te Alkmaar geboren en op 15 Augustus 1900 priester gewijd. Hij was o.a. kapelaan te Rijpwete- ring en Noordwijkerhout Sinds 1940 was de thans overleden herder rus tend. Zigeuner-drama voor de rechter De extra zware politiebewaking voor het paleis van justitie was gis teren wel nodig, want toen de Zigeu ner-familie Marks met politie-escor- te arriveerde, stonden de Basili's en de Georgs hen op te wachten om wraak te nemen voor de schietpartij te Heerlen, waardoor op 11 Mei in 't café Smeets twee zigeuners de dood vonden. Het begon als een ordinaire café ruzie, welke plotseling ontvlamde tot de affekening van een oude vete tus sen twee Zigeuner-clans. Toen de po litie kwam, lag de 27-jarige Peter Basili dood voor het buffet, de oude Marks door vier kogels getroffen en een oog uitgestoken bijna stervend voor de deur, terwijl Anton Basili, een jongere broer van Peter, zwaar gewond naar buiten kroop om op de stoep zijn laatste adem uit te blazen. De behandeling van de zaak was buitengewoon moeilijk; de twaalf getuigen spraken elkander steeds te gen. De oude Marks, alias Rosenberg, die geheel herstelde' van zijn zware verwondingen, verdedigde zich met grote listigheid. Tegen hem eiste mr. Gelinck, de substituut officier van justitie tenslotte voor de Maas trichtse Rechtbank zeven jaar gevan genisstraf. Hij noemde deze 68-jarige Zigeuner een zeer gevaarlijk indivi du. Hij is de hoofdverdachte in dit drama. Tegen de 31-jarige Wilhelm Georg eiste hij 2y, jaar gevangenisstraf, wegens zware mishandeling. BEURS: PRIJSHOUDEND. Toen de beurs gisteren 56 minuten aan de gang was. bleek, met uitzon dering van Kon. Olie slechts een notering in de voornaamste hoofd fondsen tot stand te zijn gekomen. De meeste vakken op de npteringen- lijsten bleven dan ook blanco, het geen nog duidelijker dan de in groep jes bijeenstaande beurslieden met lege orderboekjes, de mistroostigheid en kleurloosheid van deze effecten- markt demonstreerde. 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts Onzuiver bloed is één van de ge- niepigste oorzaken van Uw Rheuma- tische pijnen Als' de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslap pen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstof fen in het bioed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voor komen tast ge Uw Rheumatische pij nen bij de ooisprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschenkuur. Geen prettige" kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig en veerkrach tig jeugdig gevoel. Hamsteren aangewakkerd Kruidenier veroordeeld De economische politierechter te Haarlem heeft de 53-jarige Zand- voortse kruidenier I. J. K- veroor deeld tot 1066 boete wegens over treding van de Hamsterwet. Hij had in Juli van dit jaar een grote partij goederen geleverd aan een hamste raar. Verdachte gaf toe. dat het wel een uitzonderlijk grote hoeveelheid was geweest voor twee mensen en dat de Zandvoorter bovendien geen klant van hem was, maar hij. zeide nooit van de Hamsterwet gehoord te hebben. Hij vond het wel een aardig handeltje. Hij ontkende, dat de be- politierecl^er, mr. C. J. Bijleveld, leek dit onwaarschijnlijk Ook het feit dat het levensmidde lentransport op een geheimzinnige manier was gebeurd vond de politie rechter verdacht. Het betrof hier een hoeveelheid van 100 kg. rijst, 100 kg. suiker, 100 tabletten vet, 50 pakken wasmiddel en 24 kg. gort De officier van justitie, mr. G. Wiarda vond het verweer van de Zandvoorter een sa menstel van leugens. Hij achtte de man een deïgenen, die de hamster woede van het publiek aanwakkeren en eiste twee weken gevangenisstraf met publicatie van het vonnis. Mr. sïeiling" vlak'na het begin van^ de Bijleveld maakte er 1000 of oorlog in Korea was gedaan. Doch de I maanden van.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2