S)e Goid6e6oii4ant Drie voorwaarden voor ontwapeningsplan Dertig kilometer afstand bewaren De Duitse herbewapening WOENSDAG to OCTOBER 1950 42stc JAARGANG No.12116 Directeur: C. 1VL HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Taart met 5 kaarsen voor de UNO Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 10300?. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. rond., I 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Truman bij eerste UNO-lustrum ffiewap&ning nu enige mageigkfieid TER GELEGENHEID van het vijfjarig bestaan der UNO heeft presi dent Truman gisteren een rede gehouden voor de Algemene Verga dering. Hij stelde drie voorwaarden voor een eventueel internationaal ontwapeningsplan. Dit plan zou alle soorten wapens moeten insluiten; het zou met algemene stemmen goedgekeurd moeten worden en bovendien waarborgen moeten bevatten, die zekerheid zouden geven, dat alle lan den zich aan de overeenkomst zouden houden. „Eenzijdige ontwapening is zeer beslist een uitnodiging tot agressie. De vredelievende landen met inbegrip van de Verenigde Staten, hebben onder de huidige omstandig heden geen andere keus dan te zorgen voor een bewapening aldus Truman die nodig is om de wereld tegen aanvallers te beveiligen". ning eisen. Maar het feit, dat dit proces zo ingewikkeld is en zo moei lijk, mag voor ons geen reden zijn om de hoop op uiteindelijk succes te laten varen. De vredeswil van de we reld is te sterk dan dat wij deze po ging zouden mogen opgeven. Wij kunnen niet toelaten dat in de ge schiedenis van onze tijd wordt ge boekstaafd, dat wij gefaald hebben door onze eigen schuld. „Laat ons, zolang geen doelftreffend systeem van ontwapening is vastge steld zei Truman niet in het on zekere verkeren omtrent onze taak voor de naaste toekomst. De enige koers, welke de vredelievende lan- De oorlogsschadu „De vrees voor een nieuwe grote wereldoorlóg overschaduwt op het ogenblik alle verwachtingen van de mensheid. Deze vrees was voortgeko men uit de spanningen tussen de lan den en uit de oorlog in Korea.. Wij in de Verenigde Staten", zei Truman, „geloven dat een dergelijke oorlog kan worden voorkomen. De Verenig de Naties verschaffen een weg tot •onderhandelingen en de oplossing van geschillen tussen de landen door vreedzame middelen". „Gedurende bijna vijf jaar hebben twee UNO-commissies zich bezig ge houden met het probleem der ont wapening, de ene met het uitschake len van de atoomwapens en de an dere met de vermindering van ande re soorten van bewapening", aldus Truman. „Tot dusverre zijn deze commissies er niet in geslaagd over eenstemming tot stand te brengen tussen alle grote mogendheden. Niet temin hebben deze jaren van inspan ning hun nut gehad doordat zij on der de aandacht van alle landen heb ben gebracht de drie fundamentele beginselen, waarop elk ontwape ningsplan, wil het succes hebben ge baseerd moet zijn". „De ontwapeningspolitiek moet 'n blijvende en grondige zijn. Zij moet steunen op een vrije en eerlijke uit wisseling van gegevens over de gren zen der landen heen. Wanneer de eenvoudige practische beginselen zouden worden aanvaard en in de practijk gebracht, zou een werkelij ke ontwapening mogelijk zijn." „Het is waar, dat zelfs indien aan vankelijke overeenstemming werd bereikt, nog enorme moeilijkheden zouden overblijven. De taak van het uitwerken van de maatregelen, wel ke successievelijk zouden moeten worden genomen, zou nog een inge wikkelde zijn en veel tijd en inspan- Kard. Mindszenty gaat achteruit In kringen van het Vaticaan is ver klaard, dat de communistische auto riteiten in Hongarije de laatste twee maanden de hulp van zeven specia listen hebben ingeroepen ten behoe ve van kardinaal Mindszenty, wiens gezondheidstoestand snel slechter wordt. Berichten, die het Vaticaan uit Boedapest hebben bereikt, wijzen er op, dat de communisten tot elke prijs willen vermijden, dat de thans 58-jarige kardinaal in gevangenschap sterft en zelfs de mogelijkheid van zijn vrijlating overwogen hebben. Gemeld wordt, dat de specialisten hebben aanbevolen de kardinaal voortdurend injecties toe te dienen, die hem in staat stellen te slapen. Op die manier zou men een algehele ze nuwinstorting willen voorkomen. In het begin van dit jaar is de kardinaal uit de gevangenis van Vac naar een villa te Svabhegy overgebracht, ook al met het oog op zijn gezondheid. den onder de huidige omstandigheden kunnen inslaan is, de bewapening tot stand te brengen, welke nodig is om de wereld te beveiligen tegen agressie Dit is de koers, waartoe de Venigde- de Staten zich thans vastberaden hebben verplicht, de koers die w$j zullen blijven volgen zolang het no dig is." VIJF KAARSEN. De feestvergadering, waai-van Tru man's rede het hoogtepunt vormde was ingeleid door de voorzitter ,vaa de Algemene Vergadering Nasrollal* Entezam en secretaris-generaal Tryg- ve Lie. Beiden meenden, dat de Ver enigde Naties er nu beter voorston den dan vijf jaar geleden. Entezam zei, dat de Verenigde Naties een we dergeboorte hadden beleefd door de wijze, waarop men stelling genomen had tegen de agressie. Trygve Lie verklaarde, dat er nu wellicht groter kans was om eert waarlijk vreedzame wereld op te bouwen dan ooit sinds 1945. De rede van Truman werd met groot applaus begroet. Visjinski klapte niet mee, maar wel stond hij met de andere gedelegeerden op. Daarna sneed de Amerikaanse presi dent de grote verjaardagstaart aan, die vijf kaarsen torst. Het eerste stuk, overhandigde hij aan secretaris-gene raal Trygve Lie. Alleen Zuid-Koreanen aan Mandsjoerijse grens RONDER enige tegenstand van belang te ontmoeten trekken de strijd- krachten der Verenigde Naties op naar de Noordelijke grenzen van Korea; Slechts de Zuid-Koreaanse troepen zullen echter tot aan de grens van Mandsjoerije en Siberië oprukken; de andere UNO-troepen Amerikanen, Britten en Australiërs zullen op 30 km. van de grenslijn halt houden om nieuwe internationale verwikkelingen te voor komen. EEN INCIDENT IS ER SPOEDIG. Hoe gemakkelijk die zich kunnen voordoen werd gisteren weer bewe zen, toen Amerikaanse vliegtuigen, die zich nog enige kilometers binnen de Koreaanse grens bevonden, door Chinees luchtdoelgeschut werden be schoten. De vliegtuigen, die waar schijnlijk met radar waren waarge nomen, werdén niet beschadigd Op de Noordelijke oever van de Yaloé, die de grens met Mandsjoerije vormt, hebben de Chinezen troepen zware artillerie geconcentreerd. Gistermorgen vroeg zijn de langs de Noord-Koreaanse Westkust op rukkende Britten de rivier de Tsjontsjon, de laatste natuurlijke hindernis voor de Mandsjoerijse FASCISTENGEEST LEEFT NOG. De politie van Rome heeft Musso lini's 21-jarige dochter Anna Maria tijdens een congres van 200 studenten uit negen landen, waarop een nieuwe uiterst rechtse internationale jeugd- bewéging werd opgericht, uit de zaal verwijderd. Toen Anna Maria de vergaderzaal binnenkwam hieven de studenten het fascistische „Giovinezza" aan en brachten hierbij de nazigroet. De politie spoedde zich naar de schouwburg, waar het congres werd gehouden en verzocht Anna Maria de zaal te verlaten. Toen zij de zaal verliet werden er nazi-liederen ge zongen. Jongelieden uit Franlurijk, Duits land, Oostenrijk, België, Spanje, Por tugal, Zwitserland, Zweden en Ita- hë waren op het congres bijeengeko men. Het congres was georgani seerd door het Italiaans nationaal jeugdverbond. grens, overgestoken. Zij zijn thans nog slechts 95 km. van die grens verwijderd terwijl dte Zuid-Koi-eanen die langs alle naar het Noorden leidende wegen voortra zen, nog 55 km hebben af te legged. De Amerikanse luchtmacht heefft een permanente luchtbrug van pan naar Wonsan ingesteld, daar de haven van deze plaats door magne tische mijnen is afgesloten. Incidenten aan Albanese grens Volgens het orgaan van de Joego slavische communistische partij „Bor- ba", zouden zich op 12 en 17 October aan de Albanees-Joegoslavische grens, twee incidenten hebben voor gedaan. „Op 12 October", zo schrijft het blad, „hebben Albanese soldaten het vuur geopend op drie Joegoslavische grenswachters, die zich op 60 meter binnen het Joegoslavisch grondgebied bevonden. Hierbij werd een Joego slavisch soldaat ernstig gewond. Op 17 October hebben Albanese soldaten meer dan 600 kogels afge- vuur en bommen geworpen op Joe goslavische grensposten, vier kilo meter ten Noorden van de stad De- bar. De Joegoslavische grenswach ten hebben het vuur met zes geweer schoten beantwoord". De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken heeft aan het Alba nese gezantschap te Belgrado twee nota's overhandigd, waarin bestraf fing van de schuldigen en schadeloos stelling voor de gewonde soldaat wor den geëist. AFSCHEID VAN HET DETACHE MENT* VERENIGDE NATIES. Gistermorgen werd in Den Haag of ficieel afscheid genomen van het Ne derlandse Detachement Verenigde Naties, dat eerstdaags wordt inge scheept voor Korea. Op het Binnenhof werden de man nen toegesproken door de Minister President Dr. W. Drees. De plechtigheid, welke werd bij gewoond door vele burgerlijke- en militaire autoriteiten, werd opge luisterd door de Koninklijke Mili taire Kapel. De Minister President Dr W. Drees, inspecteert, vergezeld van de Minister van Oorlog en Marine Mr. H. L. s' Jacob, het detachement. PONTECORVO WIST ALLES. Van Canadese regeringszijde is Dinsdag vernomen, dat de verdwenen Britse atoomgeleerde Bruno Porte- corvo van de tijdens de tweede we reldoorlog in Canada gedane vindin gen op het gebied van de atoomener gie „alles wist wat er te weten viel". Ondergronds verzet in Rusland Oekrainse leider gedood Naar het K.N.P. van officiële Oekrainse verzetsbronnen in het bui tenland verneemt, is de opperbevel hebber van het Oekrainse Opstande- lingenleger (UPA), tevens hoofd van de voorlopige illegale regering van het onderdrukte Oekraïne, Luitenant- Generaal Taras Tsjoeprynka, in een heldenstrijd bij de overval van zijn hoofdkwartier door de M.V.D.-troe- pen gevallen. Zijn opvolger werd on middellijk benoemd. De strijd van de UPA tegen de Moskouse bezetters wordt verbitterd voortgezet. Oekrain se ballingen over geheel de wereld organiseren gedenkdemonstraties. De Oekraïners zijn al gewend ge raakt aan zware tegenslagen in hun lange verzetsstrijd, die zijn weerga in de geschiedenis niet heeft. Maar in Tsjoeprynka verliezen zij een der grootste vrijheidsstrijders van de laatste decennia. Tsjoeprynka heeft een der grootste illegale legers in het leven geroepen, namelijk de UPA, die van 1924 af eerst tegen de Hitier- horden en daarna tegen Moskou voor de vrijheid van het Oekrainse volk de strijd heeft aangebonden. Verklaring van Pleven In een verklaring, welke de Fran se minister-president, René Pleven, Dinsdag in de Franse Nationale Ver gadering heeft afgelegd, zeide hij onder meer dat het Franse voorstel voor de vorming van een Europees leger een oplossing vormde van „het vraagstuk der Duitse bij drag aan het instellen van een Europese weer macht". „De Franse regering heeft met het opstellen van haar voorstellen re kening gehouden met de wrede les sen van het verleden en met de evo lutie, die vele Europeanen, inwo ners van alle Europese landen, in hun werelddeel zouden willen zien. SIJTJE BOES VIERT HAAR 25 JARIG JUBILEUM. Een niet alle daags jubileum zal een dezer dagen gevierd worden op Marken. Het is n.l. 25 jaar geleden, dat Sijtje Boes een winkeltje opende, waar de tou- risten, die Marken bezochten, een aandenken aan dit bezoek konden kopen en tevens haar huisje konden bezichtigen. Dat de zaken goed gaan, bpwijst dit jubileum én het feit, dat er naast het eerste winkeltje een tweede zaak werd opgericht. Vooral de Ameri kaanse bezoekers van Marken zijn als kopers van de fraaie klompen, molentjes en foto's van Marken en zijn klederdracht goede klanten, die voor een stevig deviezenpotje zor gen. Op de foto ziet U links Sijtje Boes en rechts haar huisje. Chinezen dringen Tibet binnen Een otticiële bekendmaking Het Chinese communistische nieuws agentschap heeft volgens een in Lon den opgevangen radiobericht offi cieel bekend gemaakt, dat het Twee de Leger belast is met de opmars in Tibet „ter voltooiing van de eenma king van geheel China en van de na tionale verdediging in het Westen". Dit bericht bevestigt de jongste ge ruchten, dat Chinese troepen in Ti bet zijn binnengedrongen. Gisteren had de Tibetaanse regering haar de legatie in India opdracht gegeven on middellijk naar Peking te gaan om onderhandelingen te openen met de regering van Mao tse toeng over de toekomstige status van Tibet. Tibet ligt ten Noorden van India en vormt een moeilijk toegankelijk berggebied, waar (volgens het be richt uit Peking) drie millioen men sen wonen. De Chinezen hebben al tijd hun aanspraken op dit gebied ge handhaafd, maar het volk zelf heeft immer verklaard onafhankelijk te zijn, wat het in feite ook was. Aan het hoofd van Tibet staat de jeugdige monnik-koning Dalai Lama, die in Lhasa resideert. Eigenlijk is hij het geestelijk hoofd der Tibetanen, maar sinds de verbanning van de Pantsjen Lama, zijn collega, die met de we reldse aangelegenheden belast was, is hij onbetwist heerser. De Pantsjen Lama, ook 'n knaap, bevindt zich naar alle waarschijnlijkheid in com munistisch China De Franse regering zal voorstellen om, onmiddellijk na de onderteke ning van het zes-moendheden-ver- drag, dat zal voorzien in het onder één gemeenschappelijk beheer stel len van de Europese steenkool- en staalindustrie, een Europees leger te vormen. Ik hoop, dat de onderteke ning van dit verdrag binnen zeer korte tijd zal plaats vinden." Pleven sprak zich verder uit voor „rechtstreeks contact" tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie. „De Franse re gering" zo verklaarde hij, „is ervan overtuigd, dat oorlog niet onvermij delijk is en het is haar vaste over tuiging, dat een rechtstreeks Ameri- kaans-Brits-Russisch-Frans contact nuttig zou zijn, Indien een dergelijk t contact op gezette tijden zou plaats vinden, zou het er toe bijdragen de oorzaken van het wantrouwen der staten onderling en de- botsingen tus sen hen weg te nemen. Wil echter een dergelijk contact resultaten afwerpen, dan is het nood zakelijk, dat er niet de minste twij fel bestaat aan de onwankelbare be slissing der Westerse demacratiën om haar grondgebied en haar op de wil van vrije volken gegrondveste be stuursvormen tegen elke aanval te verdedigen. Het is daarom noodz^ker lijk dat de staten-leden van het At lantische Pact rusteloos blijven stre ven naar de ten uitvoerlegging van de door hen opgestelde plannen voor hun gemeenschappelijke militaire verdediging." FRANSEN ONTRUIMEN NOORD- INDO-CHINA. De Franse troepen in Indo-China hebben twee dagen geleden de plaats Muong Chuong in het Noorden van het land ontruimd, zo heeft een woordvoerder te Saigon meegedeeld. Muong Chuong ligt in het Noord- Westen van Laos op ongeveer 150 km van de grens van Thailand. LUSTRUM MET EEN SCHADUW IN LAKE SUCCESS heeft de U.N.O. gisteren haar eerste lustrum ge vierd. Er kwam een taart aan te pas met vijf kaarsen en president Tru man heeft de verjaardagsspeech ge houden. Een opgewekte viering was het niet, want de schaduw van de oorlog lag over het feest. De woorden van de Amerikaanse president getuigden ervan, want hoewel hij de U.N.O. waardeerde als het beste instrument om langs de weg van onderhande len de vrede te waarborgen, 0 verheelde hij toch niet, dat onder de huidige omstandig heden een sterke bewapening de enig mogelijk manier was om buiten de oorlog te blijven. In de vriendelij ke sfeer van een verjaardagsviering deed Truman de concessie om niet rechtstreeks Rusland te noemen als de verwekker van de dreigende oor- logsschaduw, maar het was duide lijk wie hij bedoelde, toen hij zei- de, dat vele landen na de wereld oorlog hun legers hadden ontbon den, maar dat andere landen hun strijdmacht in stand hadden gehou den. De invasie op Korea had aan getoond, wie het waren, die hun toe vlucht zouden nemen tot openlijke oorlog als hun dat uitkwam. Daar tegenover stelde Truman het stand punt van de Westerse mogendheden. nL: „Wij zijn van plan ons sterk te maken voor de vrede, zolang als het nodig is". En hiermede gaf hij pre cies het verschil aan tussen onze „strijd voor de vrede" en die van Moskou. „Zolang als het nodig is", maar niet langer; zodra het mogelijk is om langs de weg van een minne lijke schikking een internationale ont wapening door te voeren, zijn wij daartoe maar al te graag bereid. Wij strijden niet voor de vrede omwille van de strijd maar omwille van de vrede en onderhandelen doen wij lie ver dan vechten. Maar dan onderhan delen te goeder trouw. Truman stelde drie voorwaarden voor een eventueel ontwapenings plan. Het zou aile soorten wapens moeten insluiten, met algemene stemmen moeten zijn goedgekeurd en waarborgen moeten bevatten, die de nakoming door alle landen zouden verzekeren. Zolang zulk een plan nog niet kan worden aangenomen en uit gevoerd, blijft bewapening bittere en harde noodzaak. Korea heeft dat bewezen en als de berichten over Tibet juist zijn, is er i alweer nieuw bewijsmateriaal in de j maak. liet is wel typerend, dat juist op de dag, dat de U.N.O. haar eerste lustrum viert, het bericht binnen komt, dat de geruchten van een in vasie van rode Chinezen in Tibet be vestigt. De U.N.O. heeft haar lustrum kun nen vieren met een vleugje optimis me voor de .toekomst, omdat zij er zojuist in geslaagd is om de agressie op Korea de kop in te drukken. Zal zij nu deze agressie in het ontoegan kelijke Tibet door de vingers zien? Wij zouden het geenszins vreemd gevonden hebben als wij gehoord hadden, dat Wisjinski sfiekum zat te grinneken bij de gedachte aan deze nieuwe zure appel, welke zijn vriend Mao de feestvierende U.N.O. bezig is voor te houden. Huizen voor bejaarden In Apeldoorn-Zuid zal binnenkort een wooncentrum voor bejaarden worden gebouwd Dit zal bestaan uit 34, in drie blok ken aaneengebouwde percelen van twee verdiepingen, in totaal dus 68 woningen, welke bedoeld zijn voor echtparen en ieder woonkamer, slaapkamer, keuken en W.C. bevat ten. Daarenboven komt er een groot verzorgingshuis, bevattende tien ka mers voor alleenstaande bejaarden, enkele zaaltjes voor bedlegerigen en conversatiezaal, bad- en wasgelegen heden, enz. Zes communisten aangehouden OOK EEN KAMER-LID Het communistische lid van de Tweede Kamer, de heer J- H. Her mans uit Vaals en vijf andere com munisten, zijn gearresteerd onder verdenking van „opzettelijk de de sertie van een krijgsman in dienst van het rijk te hebben teweeggebracht of bevorderd". Behalve lid van de Tweede Kamer is de heer Hermans ook lid van Gedeputeerde Staten van Limburg. De andere gearresteerden zijn de heren P. F. J. van Buren Len- sirik, lid van de gemeenteraad van Vaals Voor de C.P.N., J Droomers, Brunssum, H. L. Leenders, P. J. Ber- trand, beiden uit Vaals en N. F. J. Bitter uit Kerkrade. De politie in Limburg beschikte al enige tijd over gegevens, die be wezen, dat enkele personen probeer den militairen over te halen soms wel en soms niet met succes de sertie te plegen. Naar aanleiding hiervan zijn bovenvermelde arresta ties verricht. De gearresteerden zijn opgegoten in het Huis van Bewaring te Maastricht. Gisteren werden zij voor de rechter-commissaris geleid. Aan boord van een schip waren enige kinderen aan het spelen, toen ook een vijftienjarige jongep op de schuit wilde komen. Een elfjarige johgèn uit Halfweg vond dit niet goed, waarop de ander zo kwaad werd, dat hij een ijzeren staaf greep en daarmee de jongen een hevige klap op het hoofd gaf. Met een zwa re hersenschudding is het kind in een der ziekenhuizen opgenomen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1