De bisschop „Voor duizenden zielentroost en kracht" datfC ÏJJUVL NAAR HET EILAND OROBOMA) DE KARDINAAL ZANOVLIET's BOEKHANDEL Aetherklanken .DE DODE' VAN BRAZILIË MAANDAG 23 OCTOBER 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Het zilveren zieken-apostolaat In de Prima Primariakerk van 't wereldziekenapostolaat te Bloemen- daal werd gisteren op plechtige wijze het zilveren jubileum gevierd van het apostolaat, dat dank zij het ini tiatief van pastoor L. J. Willenborg zo'n belangrijke plaats heeft ingeno men in het katholieke leven van deze dagen. De viering werd wel bijzonder luisterlijk door de aanwe zigheid van de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, die om tien- uur een pontificale Hoogmis op droeg. Doordatdeze plechtigheid via de K. K. O. werd uitgezonden, waren tienduizenden zieken in de gelegen heid dit zilveren jubileum mee te vieren. De moderator van het ziekenapos- tolaat, kapelaan H. Roosen, herin nerde tijdens zijn predioaties aan de tien melaatsen uit het evangelie van wie er slechts een na de genezing terugkeerde om Christus te bedan ken. Maar hij had de zekerheid dat op deze dag niet één zieke maar honderdduizenden dankfbaar waren gestemd omdat zij in de loop der jaren zo vele geestelijke gave moch ten ontvangen. Kapelaan Roosen wees er verder op hoe het leven van de zieke op merkwaardige wijze is ingeschakeld in het verlossings werk. „Als wij de verhalen van de zieken uit het evangelie zouden weglaten, dan was ons evangelie zwaar geschonden." Hij tekende ten slotte het mysterie van de zieke, die met zijn ja-woord aan een hei lige roeping gevolg geeft, een heer lijke opvatting van deze roeping is: de zegen van die vijf en twintig ja ren, waarin het ziekenapostolaat z'n werk mocht doen. Toen de plechtigheid in de kerk ten einde was, verzamelden zich de genodigden rond het ontbijt in de pastorie. Daar heette de gastheer, pastoor L. Beune de bisschop van harte welkom en tevens de modera tor van het ziekenapostolaat in Bel gië, kapelaan A. de Mey, voorzitter van de stichting „De Zomebloem," de heren Alex van Waayenburg en Wim Quint, die Radio-ziekenbezoek ,JDe Zonnebloem," vertegenwoor- GYMNASTIEK. Gisteren is te Haarlem een selec tiewedstrijd gehouden voor de Ne derlandse keurturners ter samen stelling van de ploeg, die op 5 No vember a.s .tegen België zal uitko men. Boot van de Hater, Alkmaar, werd eerste met 108.5 pnt., tweecle van Galen, Hercules, Enschede 97.5 pnt., derde Volkers, de Halter, Alk maar, 94.2 pnt., vierde Spoelstra, Quick, Huizum 93.1 pnt., vijfde Mey- nen, Hercules. Enschede 91.6 pnt., zesde Groeneveld Donar, den Haag, 89.2 pnt. Het team, dat tegen België zal uit komen, is thans als volgt samenge steld: bovengenoemde zes turners sa men met Vauchamps, VTV, Vaals en Linde, Hercules, Hengelo. Als reserve is aangewezen Hoogers, Volt, Tilburg. SCHERMEN Maar verloor van Haneveld Gisteren werd in zaal „ter Weer" in Den Haag de „In memoriam Jan Nederpelt"-beker verschermd. In totaal waren 20 schermers opgeko. men waaronder 5 Leidse deelnemers. In de voorronde hadden de heren I. J. Sloos en L. Eradus te weinig om zich in de finale te plaatsen. Beter brachten B. C. Haneveld, R. Sloos en A. La Riviëre het er af. Opval lend was het goede schermen van de nog jeugdige A. La Riviëre en R. Sloos. die felle tegenstand boden. Vooral de partijen WolthuisLa Riviëre, welke door laatstgenoemde werd gewonnen, en de partij van UdenR. Sloos gewonnen door R. Sloos waren zeer spannend. Ook Haneveld was zeer goed en wist van zeer sterke tegenstanders te winnen, o.a. ter Weer. De einduit slag van deze sportieve wedstrijd was: 1. H. ter Weer, 2. Ch. v. Uden, 3. v. d. Meer, 4. Haneveld (Leiden), 9. R. Sloos (Leiden), 11. A. La Rivië- "3 (Leiden). digden, de oudste broer van mgr. Willenborg en de vele andere mede werkers en medewerksters van het grote werk onder de zieken. Herdenking door mgr. Huibers De bisschop hield een korte maar hartelijke toespraak en herdacht daarbij mgr. Willenborg, die een groot vriend van hem was en die nu ongetwijfeld een schone dag in de hemel zal vieren. Uit het een voudige, opgezette werk van de stichter is een apostolaat voortgeko men, aldus de bisschop, waarin dui zenden zieken een troost en een grote kracht vinden om het lijden te dragen. Hij achtte zich ten slotte gelukkig een waardig opvolger van de stichter te zien in pastoor Beune en dankte allen, die hun krachten aan dit schone apostolaat geven. De moderator uit België betreurde het, dat het ziekenapostolaat in Bel gië door de oorlog zo'n zware slag 'had gekregen, maar hij was Bloe- mendaal dankbaar, dat nu het werk weer langzaam uitgroeide. Namens de stichting „De Zonne bloem" zegde kapelaan de Ney een kleine feestgave per giro toe en voordat de bisschop de pastorie ver liet meende pastoor Beune er op te moeten wijzen, dat door een split sing van werkzaamheden het werk van mgr. Willenborg grotendeels wordt voortgezet door moderator H. Roosen, die naar de woorden van de pastoor de geest van de stichter van het ziekenapostolaat op bewon derenswaardige wijze voortzet. Verhoaing toelage Ambtenaars-pensioenen De regering heeft besloten op zeer korte termijn bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, waar door de bedragen, genoemd in het reeds aanhangige ontwerp tot verho ging van de pensioenen met een bij zondere toeslag, een niet onbelang rijke wijziging zullen ondergaan. Vervanging van het aanhangige ontwerp door het nieuwe acht de re gering bezwaarlijk omdat de nu voor gestelde bijzondere toelagen dienen in te gaan op 1 Januari 1950, terwijl de nader voor te stellen verhogingen op een later tijdstip van kracht zul len worden. De belangen van de ge- pensionneerden brengen "mede dat zo spoedig mogelijk tot uitkering van de toeslagen krachtens het aan hangig wetsontwerp kan worden overgegaan, aldus de regering. Met de aan deze uitkering verbon den voorbereidende werkzaamheden is inmiddels een aanvang gemaakt, ten einde de^betaling van de bijzon dere toeslag, voor zoveel mogelijk m November en overigens in December 1e kunnen doen vinden. De ministerraad heeft besloten, in afwachting van het rapport van de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de huwende en ge huwde ambtenares in rijksdienst, de voorgenomen maatregel tot ontslag van deze vrouwen nogmaals op te schorten en wel voor de duur van drie maanden. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft besloten financieel deel te ne men in de kosten, welke zijn verbon den aan de onlangs opgerichte Ne derlandse Reisspaarkas. Met haar zuster-organisaties (het N.V.V. en het C.N.V.), de Bedrijfss- horeca, de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties, reisverenigin- gen en Spoorwegen wilde KAB me dewerken aan de verlichting van de financiële lasten, aan een goede vg- cantie verbonden. Inmiddels heeft de Nederlandse Reisspaarkas bericht ontvangen van de Nederlandse Ban kiersvereniging, dat zij al haar leden heeft geadviseerd de met vijf zegels beplakte reischèques zonder kosten in betaling te nemen van de bedrij ven, welke bij haar rekeninghouder zijn. NIEUWE OVERSPANNING IN DE SPOORBRUG BIJ NIJMEGEN. In de spoorbrug .bij Nijmegen, die tot nu toe met enkel spoor bereden werd, is Zondag een nieuwe over spanning geplaatst, waardoor deze brug met dubbel spoor berijdbaar is geworden. Het middelste deel van de brug werd naar buiten verscho ven, zodat het nieuwe gedeelte op zijn plaats kon worden gerold. Links op de foto het naar buiten- gerolde deel der brug (met boog) dat binnenkort in de omgeving van Schalkwijk zal worden gebruikt. Daarachter het nieuw geplaatste deel. DE BELANGEN VAN LIJDERS AAN TOEVALLEN. De federatie voor Epilepsiebestrij- ding hield gisteren te Utrecht een epilepsiedag onder leiding van de voorzitter dr. F. H. Glastra van Loon uit Den Haag. Deze zeide, dat ten opzichte van epilepsie onder het grote publiek helaas nog veel wanbegrip heerst. Het is over het algemeen weinig be kend, dat een half procent van de Nederlandse bevolking op enigerlei wijze aan epilepsie lijdt. Dat wil zeg gen één op de tweehonderd of in Nederland alleen ruim 50.000. Het lijdt naar de mening van de voorzit ter geen twijfel, dat epilepsie naast tuberculose en kanker terecht als een volksziekte moet worden beschouwd. H:j achtte het daarom niet ,'oed te begrijpen, dat voor de epileptici in Nederland van overheidswege nog in het geheel mets wordt gedaan. De dezer dagen gekozen leden der Bussumse commissie in zake advies voor woonruimte is in haar geheel afgetreden en met haar de reserve leden. De reden hiervan is, dat een verte genwoordigster der VVD in de com missie was gekozen, waardoor de se cretaresse der commissie, die deze functie al enige jaren bekleedde, niet meer werd benoemd. De overige le den der commissie achten dit „zeer onhoffelijk" en hebben en bloc hun mandaat neergelegd. In Arnhem is Zaterdagmiddag tij dens een vergadering in Musis op gericht een Nederlandse vereniging van pleegouders. Met Portugal is Nederland het enige land in Europa waar de adoptie nog niet wettelijk geregeld is. Hierin wil deze vereni ging thans verandering zien te krij gen. Doel is: de behartiging der be langen van pleegkinderen en pleeg ouders in de ruimste zin van het woord. Schilders-actie 's Zomers buiten 's Winters binnen Meer dan driehonderd versierde en met leuzen en voorstellingen op getuigde auto's van schilderspa troons kwamen Zaterdagmiddag tus sen twee en vier uur te Utrecht aan op het Paarden veld. Uit alle oorden van het land waren de wagens ver trokken voor een sterrit naar Utrecht. Vele deelnemende auto's werden gevolgd door versierde auto bussen, waarin familieleden van de deelnemers en enthousiaste schil dersgezellen. De door de gezamen lijke patroons en gezellenbonden georganiseerde tocht vorrpde de eer ste grote na-oorlogse actie tot het verkrijgen van beter begrip bij de opdrachtgevers voor werkspreiding over het gehele jaar in het schilders bedrijf. In vele variaties werd de wens aan overheid en particulieren geuit: „Betere spreiding van het schilder werk, 's zomers buiten, 's winters binnen". Voor de deelnemers aan de tocht waren prijzen beschikbaar, waarbij rekening werd gehouden met het aantal aangedane controleposten, de afgelegde kilometers, alsmede met de uitvoering van de reclame en de versiering. De prijsuitdeling, waar voor zich meer dan tweeduizend deelnemers en meegereden suppor ters in de ruime Irenehal van het Jaarbeursgebouw hadden verzameld, geschiedde door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heër M. A. Reinalda. BOERDERIJ IN AS GELEGD. Zondagmiddag om half vier is brand uitgebroken in dé boerderij van de heer Hoeve aan de Eemdijk bij Baarn. De Noordenwind deed de vlammen overslaan naar een hooi berg. Zowel de boerderij als de hooi berg gingen verloren. Het vuur sloeg ook nog over naar twee andere hooi- I bergen, welke eveneens afbrandden, BINNENLAND. Mr. P. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, oud-commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, heeft gisteren in zijn landhuisje Klein Olterterp bij Beesterzwaag zijn tachtigste verjaardag gevierd. Aardbeien werden enige dagen geleden nog geplukt in de tuin van de heer Verweel aan de Oostdijk in j de Noord-Beemster. Mees Toxopeus, de schipper van de te Oostmahorn gestationneerde jmotorreddingsboot Insulinde, is in j een speciale zitting van de gemeente- i raad benoemd tot ereburger van de j gemeente Nieuwe Pekela. Bij de zeven mensen buiten Amerika, die Zaterdagmiddag te Bal- timore zijn benoemd tot ereleden vap de Amerikaanse Fotografen Vereni ging, behoort ook de Rotterdamse amateur J. J. I. Akkerman. De zesjarige Jacob Drent, enig zoontje van een weduwe uit Coe- vorden, is Zaterdagochtend tussen de electrische klapbrüg aan de Krim- weg aldaar geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. In de strafgevangenis te Haar lem heeft de directeur op verzoek van gedetineerden voor de microfoon een praatje gehouden over de kan kerbestrijding. De gevangenen brach ten daarop vrijwillig een bedrag van ruim 175 gulden voor dat doel bijeen. Een fruitkweker uit het West- friese dorpje Zwaag is er dezer da gen in geslaagd, drie peren met een totaal gewicht van twee kilo te kwe ken. De zwaarste van het trio woog 750 gram. BUITENLAND. Drie dagen geleden is de Strom- boli begonnen te werken. Drie lava stromen bewegen zich zeewaarts. De bewoners van het eiland bereiden zich voor op de mogelijkheid van evacuatie. In het dorp Forgia Vecchia is reeds brand ontstaan door het neervallen van gloeiend gesteente, 's Nachts leveren de gloeiende lava stromen en de asregens een fantas tische aanblik op. Te Dortmund heeft zich een ont ploffing voorgedaan in een staalfa briek, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Dertien van de 63 passagiers van een trein zijn Zaterdag gewond, door^ dat ongeveer 225 km. van Sydney (Australië) een gehele heuvelkant tengevolge van de jongste regens op de spoorlijn schoof. De trein werd half bedolven. Te Osaka zijn 15 personen ge storven tengevolge van het eten van vis. De vis was n.l. gezouten met Chili-salpeter. „Zal je goed op papa passen", zei gekscherènd de moeder van de 4-jarige Alton Lyon te Atlanta in Georgia (V.S.) toen zij even weg ging. Pa ging in bad, kreeg een hart aanval en zou verdronken zijn als de dreumes niet de stop uit het bad had getrokken. WiltU gaan wandelen? Geen bezwaarI Maarloopt dan altijd op 't trottoir. 20. Daar is het motorjacht weer. Nu, eigenlijk valt er over het eer ste gedeelte van de reis weinig te vertellen. Ootje Teur begon na een paar dagen aan het slingeren en draaien van het dek te wennen, leer de allerlei knopen leggen van een oude matroos, at scheepsbeschuit als of hij nooit anders had gedaan en zong leuke liedjes, die soms werden begeleid door een andere oude ma troos, die een harmonica bij zich had. Hij begon zich al echt een zee man te voelen en kreeg Bram Steng op een keer zelfs zo ver, dat hij op een windstille dag in een van de masten mocht klimmen en op een klein platform, dat daar was aange bracht, met de zeekijker-van-de-ka- pitein-zelf in het rond mocht gluren. En toen zag hij de motorboot weer. „Oeijoei!" zei hij plotseling tegen zichzelf. „Daar is dat motorjacht weer! Dat is hetzelfde jacht, dat die twee inbrekers bij zich hadden, dat zie ik zo! Dat moet ik tegen de kapi tein vertellen. Want daar kunnen we nog last genoeg mee krijgen, als we eenmaal op Oroboma zijn Reeds maandenlang staat in Ame rika „De Kardinaal" bovenaan op de best-seller-dijst. In zes maanden tijds werden niet minder dan 500.000 exem plaren van deze roman verkocht, d.w-z. dat dit het best verkochte boek is van de laatste vijftien jaar. Het is de roman van een priester, Stephen Fermoyle, die, geboren uit de arbeidersklasse van Boston, op klimt tot de op één na hoogste rang in de hiërarchie van de R.K. Kerk. Deemoedig en hartelijk, ontmoet de ze gewijde dienaar van God ziels- bedroevende problemen die hij moét oplossen, niet alleen als priester, maar ook als een zwaar bezocht menselijk wezen. Het is de geschiedenis van een door zorgen gekwelde man, die gelooft in de menselijke waardigheid, zijn vrees en aanvechtingen overwint en uit groeit tot een groot mens. Het is geen propaganda vóór of tegen de Katholieke Kerk, maar lou ter en alleen een verhaal, waarvan de draden gesponnen werden döor een beschouwer van onze wereld, die ondanks verschrikkelijk aan de dag tredende euvelen van me ning is, dat geloof hoop en erbar ming de mensen van goede wil al- lerwege bezielen. Een hoogst interessant boek, zo wel voor katholieken als voor niet- katliolieken. Prijs f8.90 Haarlemmerstraat 117a, Leiden. Telefoon 20421. DOLKSTEEK HAD DOOD TENGEVOLGE. In een hofje in de Van der Duyn- straat te Den Haag is Zaterdag de 22-iarige mej. A. de Wit door de 25- jarige C. V. na een ruzie met een dolk gestoken. Zij is aan de gevolgen daarvan overleden. DINSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Septet. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws, weerber. én Ka tholiek nieuws. 13.20 Amusements orkest en solist. 14.00 Zang en pi ano. 14.30 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Missie. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsmuziek. 18.15 Gram. 18.30 R. V. U. 19.00 Niéuws. 19.15 „Dit is leven," en ac tualiteiten. 19.23 Gram. 19.52 Poli tiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Kamerkoor, orkest en solistèn. (Om 20.25 „Onze krijgsmacht," discussie). 21.15 Voor dracht 21.25 Clavecimbel-recital. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Kameror kest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. -J HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.50 Dagopeniftg. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en pi ano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Or gel en accordeon. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro- allerlei. 13.20 Financieel weekover zicht. 13.30 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 „Opera." 15.50 „De journalist vroeger en nu," causerie. 16.05 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram. 17.45 Regeringsuitzending. 18.60 Nieuws. 18.15 Pianospel.. 18.30 Kwintet. 1905 „Paris vous narle." 19.10 Zuidameri kaans orkest. 19.25 Fanfare-orkest. 19.50 „Luchtmacht.Nederland." 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten.. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Avro- allerlei. 21.35 Ooera-frapmenten. 22.00 „Goede moed." causerie. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 33) Toch was het vreemd, dat hij noch de signaalfluit van Gomez, noch 't roepen van de anderen had gehoord, terwijl anders, naar Perez verze kerde, Matteo spoedig kwam opda gen. Het riviertje, dat men gevolgd had, stroomde niet door de kloof, maar liep bij de ingang daarvan naar rechts. Uit deze omstandigheid maakte Nelly op, dat het stroompje niets had uit te staan met de werk zaamheden van- haar vader, hoe wel zij tot dan toe had vermoed, dat hij in de bedding goud had ge vonden en proeven nam, om de hoeveelheid ervan vast te stellen. Zij trad de hut binnen en zocht naar iets, dat wees op de aard van zijn arbeid, maar zij vond niets en nng weer naar buiten. Daar liep Nelly een wijle op en neer, waarna zij plaats nam op 'n steenblok naast de hut. lVan die plek kon zij in de bergkloof zien, maar niet diep, want de kloof was nauw en slingerde zich grillig door rotsmassa's. Nu en dan hoorde zij uit verschil lende richtingen het geroep der an dere leden van de expeditie. Zij meende ook het geluid van stappen te horen. En zij liet het hoofd op de hand rusten en dacht met in spanning na. Wat zou haar vader hier ontdekt hebbep? Het moest in ieder geval iets van groot belang zijn, anders zou hij niet zo lang verwijderd zijn gebleven van zijn kind. Zo al geen goud in het zand van het riviertje, dan misschien toch een of ander kostbaar erts in de rotsen* of Bialfedelgesteenten, die men in Mina's Geraes op verschil lende plaatsen aantreft of.... Een licht gedlruis achter haair deed Nelly opschrikken uit haar gepeins. Zii keerde zich snel om en zag tot haar vreselijke ontzetting Rosa- rio! Voor dat zij enig geluid kon ge ven, werd het donker om haar heen. Men had haar een zware doek over het hoofd geworpen ,die alle geluid verstikte en haar ademhaling belemmerde. Tegelijkertijd voelde zij zich opbeuren men droeg haar weg. Hempel en de ingenieur hadden de kloof gevolgd, die niet lang was en verloren liep in een woestenij van grillig gevormde rotsen, achter welke het oerwoud weer als een groene muur opdoemde. Maar de rotsmassa's aan het eind der kloof zwenkten zo ver men zien kon, naar rechts en tussen die gevaarten ont dekte Holderberg's geoefend oog plotseling iets, dat op een voetpad geleek. De bodem moest hier zeer rots achtig zijn, want buiten de uitlopers van slingergewassen was er geen plantengroei te bespeuren. Over 't algemeen niets d?n steenklompen, rotsblokken en grof zand. Maar het viel Holderberg onmid dellijk op, dat in een bepaalde rich ting de brokken steen en de rots blokken van grotere omvang naar rechts en naar links terzijde waren geworpen of gewenteld, als om een soort weg te maken. Hij maakte Drost opmerkzaam daarop, en bei den onderwierpen de vrij gemaakte plaats aan een scherp onderzoek. Spoedig waren zij overtuigd, dat in derdaad en herhaaldelijk mensen op die plaats waren cewe««t, w»nt o-. een aantal stenen zag men krassen 1 blijkbaa1 afkomstig van een met spijkers beslagen schoenhak. Boven dien was het grove zand hier en daar tot stof gemalen en ook daar uit viel op te maken, dat men er dikwijls gelopen had. Zij volgden het door de wegge ruimde stenen afgebakend pad en bereikten spoedig de plaats, waar 't riviertje ontsprong. Dit werd ge vormd door zeven kleine waterval len, die uit een diepgespleten rots wand kwamen en onder tot een plas samenstroomden. Plotseling bleven de twee mannen ;als op commando staan en wisselden een blik. Op de rand van de plas lagen twee kadavers van muildieren Zij moesten daar reeds zeer lang gelegen heben, want er was geen vlees meer aan de beenderen, alles was door insecten weggevreten. Wat was er met de beesten ge beurd? Het moeten de muildieren van me neer Lindweg zijn, zei Holderberg ontsteld. Ik weet, dat hij er twee bij zich had, en het verwonderde mij al, er in de bergkloof niets van te zien. Zwijgend onderzocht Hempel met behulp van zijn stok de kadavers. Beide zijn gedood, door scho ten r>- 7°i h:j vervolgens. Kijk maar ingenieur, de schedel- beenderen zijn door kogels verbrij zeld. Holderberg was zeer bleek gewor den. En hunmeestervroeg hij, bijna fluisterend. Hempel keek naar de plas. Dat moeten wij onderzoeken, mompelde hij. Maar de plas was zo ondiep, dat hier niemand kon verdrinken. Het was onmogelijk in de plas een lijk te verbergen. Het water stond nau- kelijks een halve meter ^oog en was zo Uo1Jer, dat men ieder steen tje op de bodem kon onderscheiden. Maar zij zagen nog iets anders, dat hen zeer nieuwsgierig maakte. Midden in de plas lagen twee hou welen en andere mijnwerkersgereed schappen. Zij trokken alles aan de kant en onderzochten verschillende voorwer pen, die sterk verroest waren en dus waarschijnlijk eniee maanden in het water gelegen hadden. De stelen van de houwelen en andere werktuigen droegen het ingebrande merk „Nieuwland." Opnieuw wisselden Hempel en in genieur Ilohhioerg een angstige be tekenisvolle blik. Ik geloof, fluisterde Holder berg, dat de rriiildïoren twee maanden geleden gedood zijn. Hempel knikte zwijgend en liet zijn blik over de omtrek van de plas weiden Wij moeten naar de lijken zoe ken, zei hij toen. Het is duidelijk, dat Lindweg en zijn knecht niet meer leven. Daar men hun lijken niet eenvoudig naast de kadavers van de muildieren heeft laten lig gen, moeten zij ergens verborgen zijn. Zij zochten de verre omtrek van de plas af, klauterden tegen de rots wand op, die vol holen en spleten was, drongen een eind weegs het oerwoud binnen en onderzochten ten laatste over 'n grote afstand de oever van het riviertje. Alles vruchteloos. Geen spoor van de lijken. Tegen zonsondergang zetten bei den zich uitgeput neer, om een ogenblik rust te nemen. Hempel noch Holderberg sprak een woord. Neerslachtig staarden zij voor zich uit. Op zulk een uitslag waren zij niet voorbereid geweest. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8