Dr. Brouwer, pionier in T B C-bestrijding nam hartelijk afscheid ^M^eióse HUTSPOT/^ Sociale Zondagochtend van „St. Paschalis', afd. Leiden Kapelaan Hofstede sprak over geloofs-vervlakking Krentenbollen en chocolademelk op 30-jarig bestaan van Leidse K. S. j. DE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 OCTOBER 1950 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Van Philantropie naar Wetenschap Twee drukke recepties DR. G. BROUWER, die bijna 20 jaar directeur is geweest van het Consultatiebureau voor T.B.C.-be- strijding te Leiden en die op 1 Octo ber 1.1. zijn werk neerlegde (wij schreven daar Vrijdag 1.1. uitvoerig over) heeft Zaterdagmiddag op bui tengewoon hartelijke wijze afscheid genomen van de zeer vele relaties, waarmede hij tijdens zijn werk in aanraking was gekomen. Op ondub belzinnige wijze heeft zijn uitge breide kring van vrienden, kennis sen en collega's hem hulde gebracht voor het pionierswerk, dat door dr. Brouwer werd verricht. Een lange rij van sprekers heeft geen facet van de persoon en het werk van de schei dende directeur onbelicht gelaten Dat begon 's middags om half drie al in de trouwzaal van het Stadhuis En pas om half acht kwam aan de drukte in „Het Gulden Vlies" een einde. Zuster J. Nijland, oud-medewerk ster van dr. Brouwer, opende de rij, met de directeur te danken voor de harmonische samenwerking. Dr. Brouwer is, aldus zuster Nijland, een man van weinig woorden en zijn eenvoud is bijna spreekwoordelijk. Zijn buitengewoon goed humeur is door al zijn medewerkers steeds op hoge prijs gesteld. Het is daarom te begrijpen, dat dit afscheid door ve len wordt betreurd, niet he'. minst omdat er in de afgelopen 20 jaar hard is gewerkt, op een wijze, die respect afdwingt. Dr. de Best, ook een medewerk ster aan het bureau, wees er op, dat men in Leiden spreekt over het „Bu reau van dokter Brouwer", niet over het Consultatiebureau. Namens het personeel werd een vulpen aangebo den. De heer J. H. van Staveren sprak namens de patiënten en oud-patiën ten voor alles, wat dr. Brouwer heeft gedaan tot bestrijding van Je vre selijke ziekte. Een enveloppe met in houd, bestemd voor een reis met mevr. 3rouwer, zette deze dank woorden kracht bij. ZiSter J. C. Boer voerde het woord als oudste huisbezoekster, waarna een der oudste paiënten, de heer W. Kleyn, in geestige dicht vorm zijn dank vertolkte. Dr. Brouwer besloot deze serie toe spraken in het Stadhuis met dank woorden voor de zeer prettige sa menwerking, die het hem mogelijk rie sprekers in, met er op te wijzen, dat het werk van dr. Brouwer welis waar nu ten einde is, maar. dat dit geen degradatie voor hem persoon lijk betekent, omdat het leven, in had gemaakt iets te bereiken. Dat ..iets"' kan uitgedrukt worden in cij fers, want in de afgelopen 20 jaar werden 32.600 gezinnen op het bu reau ingeschreven. Het aantal pa tiënten is moeilijk te bepalen, maar 100.000 is een goede schatting! Geen degradatie. In „Het Gulden Vlies" leidde dr. C. de Lange, sprekend namens de Prov. Z.-Hollandse Vereniging tot Bestrijding van T.B.C., de tweede se- des Scheppers hand, z'n betekenis en waarde blijft behouden. „We zullen U missen op de vergaderingen", al dus dr. de Lange, die er op wees, dat de generatie van dr. Brouwer de eer ste was, welke met de T.B C.-bestrij ding begon, geroepen als zij was door de materiële en geestelijke nood. „De pioniers zijn niet blijven staan bij het willen helpen, doch hebben een degelijke basis gelegd om dit werk voort te kunnen zetten, niet in philantropische maar in we tenschappelijke sfeer". Hieraan mee gewerkt te mogen hebben, moet dr. Brouwer veel vreugde schenken en daarom was spr. er van overtuigd, dat dit afscheid hem nog zeer lang in herinnering zou blijven, mede ook door het tegeltje dat aangeboden werd namens de Ned. Centr. Ver tot Bestrijding van T.B.C. uiterlijk te ken van de huisorde der vereniging. Doker A. In 't Veld, inspecteur van de Volksgezondheid «verzekerde dr. Brouwer, dat het de collegae zeer prettig was met hem samen te wer ken en van hem te leren. „Onze beste dokter Brouwer". Weth. St. Menken sprak namens het Gemeentebestuur. Slechts bij wijze van hoge uitzondering wordt vergunning gegeven om in het Stad huis te recipiëren. In dit speciale ge val echter werd gaarne toestemming verleend, als blijk van erkentelijk heid voor alles wat dr. Brouwer heeft gedaan in het belang van de Volksgezondheid. Niet alleen het Gemeentebestuur, doch de hele Leidse gemeenschap is de scheidende directeur daar dankbaar voor en spr. gaf de verzekering, dat de naam van „onze beste dokter Brouwer" in Lei den onvergetelijk zou blijven. Voorts spraken nog de heer J. A. Valk, namens „Sole Mio". dr. C. Zijerveld als directeur van de Ge neeskundige Dienst, mr. Gunning, namens het bestuur van de Leidse blij vertrok, dankbaar voor zoveel hartelijke belangstelling. Ook mevr. Brouwer mocht nadien nog vele handen drukken. Vele spre kers hadden hun woorden vergezeld doen gaan van geschenken in aller lei vorm en diverse bloemstukken sierden de zaal. Ï.UN/ON" VULPENNEN ZANDVLIET'S Kantoorboekhandel -HAARLEMMERSTRAAT 117 - LEIDEN De „Schrijverkens van pastoor Smitz" thans de „Schrijverkens van pastoor Lohuis," vierden gisteren feest omdat het 12 geleden was, dat pastoor Schmitz met dit werk beeon. Om 8 uur werd tot hun intentie 'n H Mis opgedragen in de Hartebrug- kerk, -waarna in de Romanuszaal 'n feestelijk ontbijt wachtte voor ruim 50 kinderen en velen van hun ou ders. Er zat al direct een feestelijke stemming in en er werd gezongen dat het een lieve lust was. 's Avonds kwamen de „Schrijver kens'' weer bijeen. Zij hadden nu ook pastoor Schmitz in hun midden Eerst werd natuurlijk het bekende gedicht van Guido Gezelle ,,'t Schrii- verke"' door een der leden van de club gedeclameerd. Het hoogtepunt van de avond was echter de opvoe ring van ,,'t Goudmuiltie." een ope rette o.l.v. mej. R. Goddijn. Pastoor Schmitz verraste z'n „Schrijverkens" op een tractatie en hij zal ongetwij feld de drie leidsters, de dames R. Goddijn, T. Broerse en S. v. Doorn, wel hartelijk bedankt hebben voor hun steun aan dit sympathieke werk. Maandag, 23 October. Neen, we kunnen het beslist niet verstandig noemen van mevr. N. W. C.P., om haar japonnetje te gaan wassen in de wasbenzine. Niet dat we tegen dat wassen zelf enig be zwaar zouden hebben, helemaal niet. Maar wel tegen het wassen in de gootsteen, terwijl er een brandend gasstel in de nabijheid staat. De ge volgen bleven dan ook niet uit, daar aan de Zoeterwoudse weg, op Zater dagmiddag. Want plotseling stond het japonnetje in lichter laaie. Even later ook de hele keuken. Mevr. C. werd aan gezicht, hals en handen gewond, hoewel niet ernstig. De E. H.D. bracht haar naar het Acad. Ziekenhuis. De Brandweer kwam er Buitenschool (waaraan dr. Brouwer j aan te,Pas,' ™aar konjmet verhinde- nog verbonden blijft), de heer Scheers, med. adv. van de Raad van Arbeid, dr. H. R. Gerbrandy, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, dr. W. A. Griep, namens de Z.-Hol- landse collegae, dr. W. Hulscher, voor de Ned. Ver. van Artsen voor Longziekten en T.B.C., dokter L. J. Boelen, namens de sectie T.B.C.-art- sen van deze vereniging, en dr. R. Wieringa, directeur van de Gen. Dienst te Utrecht. Dr. Brouwer tenslotte erkende, dat hij met gemengde gevoelens naar de receptie gekomen was, maar dat hij Na het ontbijt kwamen de rede voeringen. Als eerste spreker voerde ie heer J. P. v. d. Holst, voorzitter van de bedrijfsgroep, het woord. Hij wees op de verbondenheid van de arbeiders, op hun macht en hun re sultaten. Spr. was verheugd ovër de soc. ecón. vooruitgang van de ar beidende klasse, doch moest hieraan toevoegen, dat men de Middenstand onrecht aandoet, zo men deze op al le gebied met deze klasse wil gelijk schakelen. De Bondsvoorzitter, de heer v. d. Heuft, wees vervolgens op de nood zaak van samenwerking van de ge hele Middenstand. Ook hij achtte het onjuist, dat men, b.v. ten aan zien van de melkhandelaren, een zelfde beloning had voorgesteld, als voor de arbeiders in de zuivelindus trie, zonder enige beschermende maatregel voor de middenstander, in dien deze de voorgestelde grens niet zou kunnen halen. Spr. ging wat dieper in op de soc. voorzieningen en besprak o.m. de Kinderbijslagwet, welke men in de nabije toekomst, zij het heel beperkt, op de Midden stand wil toepassen Spr. was geen voorstander van deze maatregel, daar hij het juister achtte, wanneer de middenstander, zonder steun van bui ten, in staat zou worden gesteld, een menswaardig bestaan voor zichzelf en zijn gezin te verdienen. HET NUT VAN DE STANDSORGANISATIES Namens de standsorganisatie sprak c'e heer F. C. v. Hossoiv die het bij zondere belang van deze organisatie uiteen zette. De vakorganisaties vor men het technisch centrum van de diverse groepen in de Middenstand, terwijl de standsorganisatie de gees telijke belangen van de middenstan der behartigt. In de N.A.K.M. is geen woningnood en iedere midden stander vindt er een ruime plaats oor zich gereed. Er is echter geen plaats voor middelmatigheid en daar- ^ONDAGMORGEN organiseerde de R.K. Bond van Melkhandelaren haar jaarlijkse sociale Zondagmorgen, w elke dit keer voornamelijk in het :eken stond van de mogelijkheden en problemen verbonden aan de toe passing van de P.O.B. in de midden stand in het algemeen en voor de detailhandel melk in het bijzonder. Aanwezig waren o.m. de g a. van >t. Paschalis pater M. Booms o.f.m., oe bondsadviseur pater E. Comman deur o.f.m., afgevaardigden van het bestuur van de R.K. Middenstands- pond, afgevaardigden van het bestuur van de landelijke middenstands bond, het bestuur van St. Paschalis en een groot aantal leden, vergezeld ran hun echtgenoten. De Zondag werd geopend met een H. Mis en alge- irene H. Communie in de kapel van „De Voorzienigheid" a. d. Hoge- woerd, waarna ontbeten werd in de foyer van ,.De Burcht" niet alleen Üd te zijn of te worden, maar om actieve leden te zijn, die de organisatie innerlijk steunen en naar buiten uitdragen. HET PAUSELIJK BOUWPLAN Nadat koffie geserveerd was, gaf I cie bondsadviseur. pater E.Comman- deur, on bijzonder boeiende en over- zichtelijke wijze, een verhandeling1 over het actuele onderwerp van deze tijd, de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Spr. noemde de P.B.O het pauselijk bouwplan. De P.B.O is de bekroning van de evolution- naire ontwikkeling der maatschap pelijke toestanden, welke haar grond slag vindt in de 40 jaar oude ency cliek., Rerum Novarum" Tot nu toe bestonden er. sinds de welhaast revolutionnaire bewustwor ding van een halve eeuw geleden, slechts grote groepen, die, los van elkaar, vochten voor hun eigen be langen. De P.B.O. stelt zich tot doel. ai de groepen uit één bedrijf, te sa men om één tafel te verzamelen, waar zij. zonder invloed van aan tal, of positie zullen beslissen over oe bedrijfsvoering in hun eigen be drijf, dus zowel op sociaal als eco nomisch gebied. Vooral dit laatste is een zeer perspectiefvolle, doch te vens een zeer verantwoordelijke taak. De werkers in het bedrijf zul len daardoor zelf de mogelijkheden van hun arbeid kunnen zien en zo nodig maatregelen tot verbetering van de toestand dienen te treffen, Alhoewel spr. de toekomst zeer hoopvol achtte, waarschuwde hij te gen een te groot optimisme. De ge hele organisatie der P.B.O. staat nog n haar kinderschoenen en slechts door een lange ervaring zal zij be- staandszekerheid kunnen verwerven en vruchten kunnen voortbrengen. De heer L. P. Janson dankte de sprekers voor hun leerzame beschou wingen, waarna de voorzitter deze succesvolle Sociale Zondagmorgen s.'oot. Tijdens de pauzen werden door de heer B. Langezaal op zeer verdien stelijke wijze, enige piano-voor ren, dat de keuke uitbrandde. Willen alle bestuursleden van de Vak- en Onderafdelingen, plus de leden van de verschillende commis sies van de Leidse K.A.B. er goed aan denken, dat a.s. Woensdag een kader-bijeenkomst wordt gehouden, om 8 uur in het R.K. Mil. Tehuis? Niemand minder dan prof. dr. Henri van Rooyen, Kruisheer, zal spreken over „De betekenis van het Christen dom, juist nu!" Wat is een belangrijk onderwerp, vrienden. Vandaar, dat het-, bestuur een volle zaal verwacht. Hetgeen natuurlijk het geval zal zijn. Uit Utrecht ontvingen we de vreug devolle tijding, dat aldaar geslaagd zijn voor het diploma Zwemonder- wijzer(es) fhej. L. van Veggel en de heer C. Vink, beiden uit Leiden. En voorts vernamen we, dat er in de nacht van Zaterdag op Zondag in gebroken is in een perceel aan de Burggravenlaan. De dader(s) ver- schafte(n) zich toegang door het for ceren van een ruit. Maar vermoede lijk omdat de bewoners thuis kwa men, werd het voorgenomen plan niet ten uitvoer gebracht. Er wordt althans niets vermist. Stadskok wil zo nu en dan wel eens een eindje wandelen door onze goede oude Sleutelstad. Laatst be landde hij aan de Steenschuur, in het water waarvan juist een man van de Gemeentereiniging bezig was met zo'n schepnet-motorbootje het vuil uit de gracht op te halen. Wat er allemaal te voorschijn kwam? Daar sta je als zindelijk mens gewoonweg stomverbaasd van de kijken! Een emmer, een stoel met drie poten, een collectie nachtspiegels (met en zon der oor), een rieten mat, twee fluit ketels, een pak oude kranten, enige kilo's appelen, boomtaken en nog een massa ondefinieerbare spullen En dat on onze zo hoog geprezen pitoreske grachten.Leidenaars schaamt u! En wijst niet met een on schuldig gezicht nar de grachtbewo ners, want zij zijn niet de enige schuldigen. Zag Stadskok gisteren nog niet, hoe een gemeenteraads- lid(!) langs de Mare liep en niet aan de verleiding kon weerstaan om een leeg conservenblik je, dat op de wal kant lag, met een welgemikt schot in het water te deponeren? Doch niet alleen gemeenteraadsleden bezitten dergelijke voetbal-capaciteiten. Ook andere, overigens zeer achtenswaar dige Leidenaars maken zich schuldig aan deze grachten-verontreiniging. Stadskok heeft dit al vaak gezien en hij zou er niet over geschreven hebben, ware het niet, dat hij Zater dagmorgen langs het Rapenburg fietste en toen juist zag, dat een stu- dente-op-kamers voor het open raam stond en met een sierlijk boogje een bananenschil in het water deponeer de! Foei en dat in ons schone Pa penburg! En dat door een studente! Foei, foei, foei! Het torentje van de Zijlpoort staat in de stijgers. Men is bezig een nieuw verfje aan te «brengen. De klok krijgt ook een beurt; wijzers en cij fers worden opnieuw verguld. En hedenmorgen om 12 uur wer den de bewoners van de Nieuwe Rijn opgeschrikt door een hevige ontplof fing. Het bleek, dat in café de „Klei ne Burcht" een gas-apparaat aange stoken was, waarin vermoedelijk te veel lucht aanwezig was. Enfin, het was alleen de schrik maar. Persoon lijke ongevallen kwamen er niet bij te pas. STADSKOK Sociale ochtend Leidse K.A.B.O. De plaatselijke afdeling van de Kath. Bond voor Overheidspersoneel hield gisteren een sociale ochtend, die werd begonnen in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest met een H- Mis. tijdens welke de deelnemers ter H. Tafel naderden. In het Militair Tehuis aan de Mare vond vervolgens een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waarna kapelaan P. J. J. Hofstede uit Rotterdam sprak over het onderwerp „Roomse me ningen" met als ondertitel: „Moet ik soms nog mijn broer bewaken?" Kapelaan Hofstede, wien verzocht 1 dragen in het besef: Slechts door was een actueel onderwerp te behan delen, vroeg de aandajBht voor een van de meest onrustbarende ver-1 schijnselen van deze tijd ..De geloofs afval en geloofsverslapping". Spr nam de parochie van de H. Theresia te Rotterdam Zuid. waar hij sinds 6jaar zijn priesterlijke arbeid ver richt tot voorbeeld. In die tijd heeft hij 450 jongens voorbereid op de plechtige hernieuwing der doopbelof ten maar slechts 50 hiervan komen nog in de kerk. Van de schoolgaan de meisjes woont 75 pet. geen H. Mis bij tijdens de vacanties- Deze feiten worden sprekender, wanneer men weet, dat van de 2900 huwelijken in deze parochie er 2000 gemengd zijn en 2700 parochianen op een totaal van 8000 hun plichten vervullen. Hoe is deze toestand kunnen ont staan? In antwoord hierop citeerde kape laan Hofstede een aantal meningen, die hier en daar worden verkondigd waarbij hoofdzakelijk de priesters de schuld krijgen. Door zijn talrijke gesprekken met afvalligen en slappelingen achtte spr. zich echter bekwaam in deze aangelegenheid een ruimer inzicht te geven. Als een van de voornaamste oor zaken noemde hij het feit dat er in veel katholieke arbeidersgezinnen socialistische opvattingen heer sen Men zakt hierdoor af tot mate rialisme. Geld gaat dan de hoofd rol spelen er de medemensen bete kenen niets meer. Een tweede be langrijke oorzaak, die hieruit voort vloeit. is. dat de christelijke opvoe ding steeds meer beschouwd gaat worden als iets. wat op de scholen thuis behoort Een aanvullende taak wordt hoofdzaak en het gezin is niet meer de kern voor de godsdienstige opvoeding. Wij zijn allen min of meer besmet met een 2ucht naar egoïsme en mate rialisme. Wij verlangen naar het ogenblik, waarop Amerika een At lantisch walletje aanlegt, dat voor geen Rus te doorbreken is. Dan zitten we hier 'rustig! Maar is er iemand, die zich bekommert over onze ge loofsgenoten in Hongarije. Polen, etc? Kapelaan Hofstede adviseerde de aanwezigen over deze dingen na te denken. E-.moet een verlevendiging komen van het geloof. Men moet werken aan zichzelf en oog hebben voor de noden van anderen. Want men kan niet zeggen, wat mijn buur man geboft en doet is zün zaak Een christen heeft tot taak met woord en daad Christus te prediken. Christen zijn aldus besloot kape lan Hofstede ziin toespraak, is niet de gemakkelijke kanten van het leven zoeken, maar strijden en het kruis, dat ons wordt opgelegd blijmoedig BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hubertus P. z. van R. Verstraaten en H. W. van Dijk, Anna M. d. van J. Laman en A. M. Harteveld, Jeltje d. van L. Jansen en E. C. Jansen, Benjamin z. van C Pasma en'C- Rasser. het kruis kan een mens overwinnen. De voorz. van de Kabo, de heer H. Heller dankte de spreker voor zijn boeiende uiteenzetting en sloot daarna de bijeenkomst, die muzikaal werd opgeluisterd door een ensem ble o. 1. v. Jan Gordijn. K.R.O.-propaganda in Leiden actiel De Kath. Radio-omroep viert bin nenkort het zilveren bestaansfeest. Als geschenk wenst de KRO niets liever dan een groot aantal nieuwe leden en het is om deze reden, dat overal in het land de propaganda- comité's hard aan het werk zijn. Ook in Leiden! Nog steeds blijkt, dat niet alle men sen weten waar het om gaat. Als binnenkort de zendtijd verdeeld moet worden over de erkende omroepver enigingen, wordt dit gedaan volgens de grootte van het ledental. Men is lid van een omroepvereniging, wan neer men zich heeft geabonneerd op de eigen radiogids. Katholieken dus, die het belang van een eigen radio- omroep inzien en die de K.R.O. zo groot en sterk mogelijk willen ma ken, kunnen niets beter doen, dan zich op de Kath. Radiogids te abon neren! Kan er niets meer gedaan wor den? Zeker, de katholieken, die reeds abonné zijn van de KRO, kunnen in hun eigen omgeving propaganda maken. Zij zullen daarmede een dankbare steun verlenen aan de pro pagandisten, die sedert enige maan den in Leiden huisje aan huisje af gaan. Zij ontmoeten vaak veel waar dering voor de KRO en boeken her haaldelijk nieuwe abonné's, bij el kaar al enige honderden. Maar ook vaak constateren zij, dat Leidens ka tholieken helemaal niet weten waar het om gaat en dan kost het moeite hen te overtuigen, dat katholieken geen enkele andere gids of bode die nen te lezen, dan de eigen Kath. Radiogids. Dezer dagen zullen overal in de stad reclame-affiches worden opge hangen. Zij vertellen iedereen, dat men zich kan abonneren op de Kath. Radiogids aan de loketten van „De Leidse Courant", Papengracht 32, Leiden, tel. 20826, dagelijks van 9 tot 5 uur. De grote K.R.O.-show-avond in Leiden valt in de maand Januari 1951. Natuurlijk zal de Stadsgehoor zaal weer uitverkocht vol zijn. Daar om is besloten, dat leden van de K. R.O. (dus abonné's op de Kath. Ra diogids) voorrang zullen hebben bij de kaartverkoop! Mochten er nog mensen zijn, die zich willen aanmelden als propagan dist, dan veiAvacht de propaganda leider, de heer C. P W. Schinck, Hoogewoerd 16, Leiden, hen zeer gaarne. Er is nog veel te doen, voor dat we mogen zeggen: Alle katholieke gezinnen in Lei den zijn geabonneerd op de Kath. Radiogids! Foto's ..De Leidse Courant") De voetbalver. Oranje Groen be staat al weer 5 jaar. Dit is een feit om feestelijk herdacht te worden. Za terdagavond werd er dan ook door de jubileum-commissie een feestavond georganiseerd in „Den Burcht", ge opend door de heer Verhoeven, voor zitter der feestcommissie. Hij memo reerde de diverse succssen en te leurstellingen in de afgelopen 5 jaar. Vervolgens zettehij het bestuur in het zonnetje en bod namens de ver. een bekerkast aan, ter vervanging van de bestaande, die te klein is. De voorzitter van Oranje Groen dankte de jubileum-commissie voor al het werk, om de avond te doen slagen, en bood op zijn beurt een kleine attentie aan. Nadat nog enige dames bloemen in ontvangst hadden genomen, als dank voor het welwil lend afstaan van hun kamer om te vergaderen, kon de feestavond een aanvang nemen. Tijdens de pauze had het bestuur van O. G. vele ge lukwensen in ontvangst te nemen. O.a. van de heer Boer, secretaris van de Sportstichting, en van bijna alle zusterverenigingen uit Leiden en omgeving. Het programma, hoewel beschaafd, was wel iets langdradig. Aart Boen der en zijn Wailana's brachten en kele Hawaiian- en Zuid-Afrikaanse liedejs. Mr. Hedri gaf enkel sterke staaltjes der goochelkunst weg. Vooral tijdens zijn tweede optreden werd het publiek vor raadsels gezet.. De muzikale clown Boiano verwekte natuurlijk de nodige hilariteit. Cora Miller verzorgde de canference. Na cm wees spr. op de noodzaak, om drachten ten gehore gebracht. Na de officiële receptie op Don derdagavond, was het gisteren de dag van de jongens zelf, om het der tig jarig bestaan te vieren van de Kath. Sociale Jeugdzorg in Leiden. De dag werd ingezet met een plechtige Hoogmis, opgedragen in de St. Lodewijkskerk door mgr. J C. M. Op de Coul, directeur van het R.K. Centraal Bureau- voor Onderwijs en Opvoeding,* geassisteerd door pater L. Verhagen O.F.M. en aalmoezenier A. Duynstee O.F.M. Behalve het be stuur van de Stichting waren ook veel jongens, leiders en ouders bij dit feestelijk dankoffer tegenwoor dig. Na het Evangelie hield pater Ver hagen een korte toespraak tot de jongens, waarin hij O.L. Heer ten voorbeeld stelde aan de mensen, omdat Hij altijd overal nog wel iets mensen iets minder goeds op te mer ken. Niet zo bij het S.F.L. Daar wordt niet gevraagd: waar kom je van daan? En daar wordt er niet op de eerste plaats naar gekeken of een jongen misschien ook verkeerde eigenschappen heeft; eerst wordt er gekeken naar het goede in iedere jongen, het goede, dat in iedere mens zit en dat z'n belangrijkste eigen schap is: geschapen te zijn naar Gods beeld en gelijkenis. Omdat er hier alleen maar naar gekeken wordt, is iedere jongen welkom bij het S.F.L. En het mag daarom tot vreugde stemmen, dat dit werk nu reeds 30 jaar in Leiden wordt verricht. Na de Hoogmis wachtte de ver schillende vaste groepen nog een verrassing in het gebouw Nieuwe Rijn 52. Dertig jaar geleden is men begonnen met de jongens te tracte- goeds in zag. De mensen zien zo gauw alleen maar de minder goede ren op chocolademelk en krenten- afloop bal onder leiding van de heer kanten van elkaar. Of zij nu heel bollen. Daarom ook op deze jubi- J. Alphenaar met hiedwerking van 1 rijk zijn, of een beetje rijk, gewoon leum-dag weer eenzelfde tractatie. „The Gold Star Band". of arm, altijd heeft men van de Of de jongens het zich goed lieten smaken? Bovenstaande foto's laten aan duidelijkheid niets te wensen over! Voor alle jongens was het 's mid dags weer feest. In de grote zaal van' het Don Boscohuis, Rapenburg 52, traden de heren Devilé op en ver maakten het ietwat rumoerige gezel schap met goocheltoeren, snelteke- nen, telepathie en schetsjes. De jon gens werden ondertussen getrac- teerd en tot half vijf duurde de pret voort. Het Lof, om vijf uur in de ka pel aan de Nieuwstraat. besloot deze feestelijke dag. Gisteravond verleende de directie van „In den Vergulden Turk" gast vrijheid aan bestuur, leidsters en leiders van de K.S.J. om in intieme kring de jubileumviering van de af gelopen week te besluiten „lis sont passés, les jours de féte" De feestdagen zijn voorbij. Maar het jeugdzorg-werk gaat voort. Vol vertrouwen wordt het vierde decen nium ingezet. Vergeet het niet!!!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3