S)e£ekióeSon/fcct/nt De grote vier willen wel eens praten De deur staat voor Moskou open Benelux-besprekingen te Luxemburg Het net om de Koreanen dichtgetrokken ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12113 Directeur: C. M. Y. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Laten we maar weer eens praten Papen gracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 209 IS. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. nmd., I 4.50 p. kwart Franco p. p. t 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjea I 1.50 Amerikanen verwachten er niet veel van AMERIKA HEEFT GEEN BEZWAAR tegen deelneming aan een vier- mogendhedenconferentie met Rusland, Engeland en Frankrijk, ver klaarde gisteren John Foster Dulles. Voor Groot-Brittannië voegde Ken neth Younger daaraan toe, dat „Engeland altijd bereid is geweest be sprekingen va ndeze aard te voeren". Maar, zei Younger, het is niettemin goed te bedenken, dat de huidige crisis niet is ontstaan uit een gebrek aan ontmoetingen. Frankrijk, aldus Maurice Schuman, wil zonder zich tot iets te binden, al wel zijn grootst mogelijke sympathie betuigen. En na mens Nederland gewaagde de heer Van Balluseck eveens van instem ming met het denkbeeld. Deze voorzichtige bereidheid tot overleg, door Dulles geformuleerd met een „de deur staat open", trad aan de dag tijdens het debat in de politieke commissie der UNO over het door Syrië en Irak ingediende voorstel, de Grote Vier vóór 15 November te laten rapporteren over hun gezamenlijke poging om de crisis OostWest op te lossen. CHINA BLIJFT STRUIKELBLOK. Een struikelblok vormt China. Het oorspronkelijke voorstel gaat over een conferentie der Grote Vier, maar Joegoslavië heeft Syrië en Irak ver zocht, in hun voorstel het (commu nistische) China van Peking op te nemen. In de gisteren behandelde tekst wordt nu gesproken van de vijf permanente leden van de Veilig heidsraad, dus zonder aan te duiden, welke van de twee China's men be doelt. Foster Dulles bracht de bereidheid van zijn regering tot uiting, „om al les in haar vermogen te doen om de spanning en vrees in de wereld te verminderen". Hij deed dat, zoals hij het zelf uitdrukte, op informele gesprekstoon, rechtstreeks uit het hart, om toch vooral een juiste in druk te geven vai de fundamentele Nederland grijpt niet in Ambon moet het zelf uitvechten De minister-president heeft op een schriftelijke vraag- van het Tweede-Kamerlid, mr. P. S. Ger- brandy in zake het conflict op Am- bon, geantwoord, dat de regering zich, hoezeer zij het conflict be treurt, niet gerechtigd acht in de zen met militaire middelen in te grijpen. De heer Gerbrandy had van de regering gevraagd „met eigen mili taire machtsmiddelen maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid, de veiligheid en het leven van dit volk der eenmaal meest loyale Neder landse onderdanen, te beschermen". Loopt betalinqsunie vast? Ned. tuinbouw in gevaar De Europese Betalingsunie, die pas op 19 September is getekend en die met terugwerkende kracht van 1 Juli van dit jaar is gaan werken, dreigt nu reeds te mislukken, schrijft de „Volkskrant". Duitsland heeft zijn crediet van 320 millioen betalingsunie-eenhecien (elk ter waarde van één Amerikaan se dollar) dat bestemd was voor de tweejarige duur van de Unie, reeds nu volkomen uitgeput. Nederland heeft zijn crediet van 330 mililoen betalingsunie-eenheden reeds gedeeltelijk verbruikt, maar voor Nederland bestaat nog geen ge vaar dat het limiet zal worden over schreden. In tegenstelling met Duitsland en Nederland hebben Frankrijk, Enge land en Italië in de paar afgelopen maanden grote vorderingen gekre gen op het fonds van de betalings unie. De gevolgen van deze ontwikke ling kunnen rampspoedig worden voor Nederland. Als Duitsland geen verdere Nederlandse invoer kan toe staan, omdat het niet langer betalen kan, komt daardoor vooral de posi tie van de Nederlandse tuinbouw in gevaar. Daarnaast dreigt het gevaar van inflatie in Duitsland en van een vol komen mislukking van de pogingen tot eenmaking van Europa. Neder land kan om te beginnen niet mee doen aan een verdere vrijmaking van de inter-Europese handel van 60 op 75 percent als de moeilijkheden ni'et Duitsland, waar vandaan Neder land een groot deel van zijn devie zen moet krijgen, niet zijn opgelost. Niemand had deze snelle ontwik keling in de Betalingsunie verwacht. Of de moeilijkheden van Duitsland slechts tijdelijk zijn, is niet te over zien. Er is 'n mogelijkheid dat Duits land het crediet bij voorbeeld door grote staalleveranties aan Amerika terugverdient, maar hieromtrent be staat geen enkele zekerheid. Een an dere mogelijkheid is nog, dat Duits land weer betalingsregelingen moet uivoeren zoals ze in de tijd van dr. Schacht hebben gegolden. houding, die de Amerikaanse rege ring ten deze aanneemt. „Wij zijn bereid om deel te ne men", zei hij, „de deur staat open. Ik kan niet zeggen, dat ik over een dergelijke ontmoeting van de verte- fenwoordigers der grote mogendhe- en erg veel hoop koester, maar men kan nooit weten". Al zijn er in het verleden ook veel mislukkingen geweest, men moet nooit wanhopen. De Verenigde Sta ten aanvaarden ten volle dit begin sel: Wanneer er ook maar een rede lijke mogelijkheid is om een regeling te treffen, die de spanning in de we reld vermindert, en dat op een wijze die verenigbaar is met fatsoen en gerechtigheid, is Amerika bereid, de ze mogelijkheid zc grondig mogelijk te onderzoeken Irgde Dulles uit. Amerika beperkt rubberverbruik De Amerikaanse regering heeft gisteren gelast, dat het verbruik na tuurrubber door de producenten van banden en andere rubberartikelen met ingang van 1 November a.s. moet worden beperkt tot 70 pet. van het, gemiddelde maandelijkse verbrhxk v> natuurrubber in de 12 maanden/ voorafgaande aan 30 Juni pl. De voorschriften, die door de Na tionale Production Authority waren uitgevaardigd, voorzagen voor de maand December a.s. in een grótere beperking van het verbruik, name lijk tot 63 pet. van het verbruik in eerder genoemde periode. Voorts heeft de Amerikaanse re gering gelast, dat het totaal verbruik van nieuwe rubber zowel synthe tische als natuurrubber moet wor den beperkt tot 84 pet. van het ge middelde maandelijkse verbruik in de 12 maanden voorafgaande aan 30 Juni jl., en dat het verbruik van la tex in de maanden October, Novem ber en December 1950 moet worden beperkt tot 25 pet. van de consump tie in hetzelfde basisjaar. De importeurs van latex moeten minstens 10 pet. van hun invoer te gen de geldende marktprijzen aan bieden aan de regering ten behoeve van de strategische voorraadvor- ming. „BENELUX-LES" OP SCHOOL. Gisteren werd op alle middelbare scholen en scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland, België en Luxemburg een zogenaamd Bene- lux-lesuur gegeven. De commissie voor de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse samenwer king stelde een handleiding samen, waarin vele mogelijkheden en moei lijkheden onder de loupe werden ge nomen. De leerlingen van het Montessori Lyceum in de Anthonie van Dijck- straat te Amsterdam luisteren mr>- dachtig naar hun Aardrijkskunde leraar de heer M. A. Allessie, Het landbouwvraagstuk De besprekingen op de Benelux landbouwconferentie van gistermor gen zyn voornamelijk gevoerd op ba sis van een uiteenzetting van Neder landse zijde over de Nederlandse en Belgische landbouwproblemen. In deze uiteenzetting wordt vastgesteld, wat het gemeenschappelijke richt snoer is voor een gemeenschappelij ke landbouwpolitiek in het kader van de Benelux Unie. Dit richtsnoer was eigenlijk reeds eerder bepaald op de voorgaande conferenties, doch men achtte het van Nederlandse zijde nut tig, de Belgische onderhandelaars nog eens te doordringen van het be lang in het volgen ervan. Dit richt snoer wordt gevormd door de vol gende punten: 1. De inspanningen moeten gericht zijn op een verhoging der productie in de drie landen en een verlaging van de kostprijs, ten einde een zo sterk mogelijke plaats op de exportmarkt in te nemen. Van Belgische zijde heeft men zich nog maals eens verklaard met dit stand punt., 2. De landbouwpolitiek der Be nelux moet erop gericht zijn, de land bouwers in de drie landen een be hoorlijke bestaansmogelijkheid te verschaffen en de landbouwbedrij ven moeten beheerd worden op een wijze, die verantwoord is. 3. De land bouwpolitiek moet er in het kader van de Benelux op gericht zijn een zo vrij mogelijk ruilverkeer van KWESTIE AMBON VOORLOPIG NIET IN DE VE1L1GHHE1DSKAAD: Naar Aneta in diplomatieke krin gen te Lake Success heelt verno men, bestaat er oncier de ieaen van de Veiiigneidsraad weinig enthou siasme om ae kwestie-Amuon op te nemen. Volgens deze kringen zijn verschillende delegaties van mening, dat de kwestie-Ambon een interne Indonesische aangelegenheid is, die buiten de competentie van de Vei ligheidsraad vait, terwijl anderen die dit standpunt niet delen, er de voorkeur aan geven een discussie hierover in oe veiligheidsraad te vermijden om niet de verschillende Aziatische landen tegen te werken. Weer anderen zijn van mening, dat een debat slechts een nieuw veto van de Sovjet-Unie zou uitlokken. Volgens de door Aneta ingewonnen inlichtingen, is de Indonesische dele gatie niet geïnteresseerd in een be spreking van de kwestie Ambon in de Veiligheidsraad en de Nederland se delegatie beschouwt zichzelf ia het geheel niet als partij in deze zaak. Het zou daarom niet te verwonderen zijn, indien de Veiligheidsraad voor lopig geen beslissende stap deed ten aanzien van het jongste rapport van de UNCI. Brits atoomgeleerde naar de Soviets? Professor Bruno Pontecorvo, een 40-j. Brits-genaturaliseerde atoom geleerde van Italiaanse afkomst, zou met zijn gezin per vliegtuig uit Mi laan naar de Sowjet-ünie zijn uit geweken, meldt „Memento Sera" te Rome. Een collega van Pontecorvo noemde hem een van de voornaamste geleerden aan het instituut voor atoomenergie te Harwell. Volgens een andere collega werkte hij ook aan het atoomonderzoek in Canada. Het blad meldt, dat hij in contact zou hebben gestaan met Fuchs. De professor was met vacantie in Italië en zou met volse papieren me: een buitenlands vliegtuig via een der volksdemocratiën naar de Sow- jet-Unie vertrokken zijn. A.F.P. bericht, dat Pontecorvo reeds 14 dagen vermist wordt. Het bericht is van officiële zijde niet be vestigd. Een geslaagde luchtlanding in het Noorden J^UIM VIER DUIZEND Amerikaan se parachutisten zijn gisteren Noor delijk van het veroverde Pjongjang naar beneden gesprongen om het ontsnappen van de rode troepen naar het Noorden onmogelijk te ma ken. De luchtlanding werd door ge neraal MacArthur vanuit een vlieg tuig gadegeslagen. Na afloop zeide hij: „Wij schijnen de communisten volledig te hebben verrast. Het ziet er naar uit dat wij het net hebben dicht getrokken en dit zou het einde moeten betekenen van alle georgani seerde vijandelijke tegenstand." Noord-Koreanen in de geallieerde gevangenkampen. Langs de Westkust houden geal lieerde oorlogsschepen en Britse „Fi reflies en Sea-Furies" die van vlieg dekschepen opereren, de wacht om te voorkomen dat communistische troepen trachten over de zee te ont snappen. agrarische producten tot stand te brengen. De afgevaardigden der drie landen verklaarden zich accoord met het standpunt, dat tegenover derde lan den een gemeenschappelijke land bouwpolitiek moet worden gevolgd, dat men de afzet op de binnen- en buitenlandse markt zoveel mogelijk moet bevorderen e. men ernaar moet streven de prijsontwikkeling op de binnenlandse markten te beïnvloe den teneinde een stabilisatie van de afzet te bereiken op een redelijk prijspeil. Op dit punt is van Neder landse zijde bijzonder de nadruk ge legd. omdat de Belgen tot nu toe hun prijzen aan de wereldprijzen kop pelden. Van Nederlandse zijde werd in dit verband o.a. aangevoerd, dat in het kader van een economische unie een stabiele prijsontwikkeling een eerste noodzaak is voor het goed functioneren van een dergelijke unie Tijdens de conferentie van gister morgen waren de onderhandelaars het erover eens, dat de verschillen in kostprijs in Nederland enerzijds en België en Luxemburg anderzijds nopen tot een overgangsregeling. In dit verband acht men het de beste oplossing, dat het thans van kracht zijnde Landbouwprotocol van 1947 een aanpassing ondergaat in dien zin, dat wordt nagegaan welke in het protocol genoemde landbouwpro ducten kunnen worden vrijgegeven en dat voor de resterende producten nieuwe minimumprijzen worden vast gesteld .Waar tot nu toe deze prij zen eenzijdig werden vastgesteld, werd in principe bepaald, dat dit in de toekomst in gezamenlijk overleg zou geschieden. In dit verband is te vens geopperd een organisme in het leven te roepen, waarop een beroep kan worden gedaan, indien men het niet eens kan worden over de vast stelling van een minimumprijs. Ver der werd bepaald, dat de bij het Pro tocol -van 1947 behorende lijsten van landbouwproducten in de toekomst slechts in gemeenschappelijk overleg kunnen worden gewijzigd. Tot nu toe is het namelijk gebeurd, dat België enkele landbouwproducten op deze lijst plaatste zonder hierin Nederland gekend te hebben. WEINIG TEGENSTAND. De troepen landden in een boog, ongeveer 40 km. ten Noorden van Pjongjang, in de buurt van de ste den Soektjon en Soentsjon. Slechts in het gebied van Soentsjon werd enige lichte tegenstand ondervonden. Direct werd de luchtmacht gewaar schuwd en Amerikaanse jagers vie len de vijand met napalm-bommen, raketten en machinegeweervuur aan, waarna de weerstand spoedig was verdwenen. Kort voor het begin van de operatie had de luchtmacht het landingsterrein reeds grondig schoon geveegd. Tegelijkertijd rukt een Amerikaan se colonne van Pjongjang naar het Noorden op, ten einde contact op te nemen met de luchtlandingstroepen. Zuid-Koreaanse strijdkrachten heb ben de stad Songstjon, 30 km. ten Zuiden van Soentsjon bereikt In Tokio vreesden sommige waar nemers echter, dat de landing te laat had plaats gevonden en dat het grootste gedeelte der communisten reeds naar het Noorden was ge vlucht. Ongeveer 30 tot 35.000 Noord- Koreanen, die Pjongjang hadden ver dedigd, zijn de laatste drie. dagen naar het Noorden gevlucht. Een niet onaanzienlijk deel van hen werd ech ter gevangen genomen. Gisteren werd een record behaald met 7000 gevangenen op één dag. In Zuid-Korea zitten daarbij nog steeds ongeveer 70.000 Noordelijken ingesloten le meesten in de Zuid westpunt van het schiereiland bij Mokpo. Verder zitten er nor 75.000 Nederlanders in Rome Vrijdagmorgen hebben de Neder landse pelgrims van de derde Na tionale Bedevaart het voorgeschreven jubileumbezoek aan de Santa Maria Maggiore gebracht Daarna droeg Mgr. W. Mu*saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. in de grote Capeila Borgia van deze basi liek een pontificale H. Mis op. In vol bisschoppelijk ornaat woon den de Apostolisch Internuntius Mgr. Palo Giobbe, Mgr. Hansen en Mgr. J. Olav Smit de pontificale H. Mis bij Na de H. Mis brachten de Neder landse pelgrims op dezelfde wijze het jubileumbezoek aan de basiliek van St Jan van Lateranen, de kathediaal van Rome en aan de Scala Santa, de Heilige Trap. Zaterdagmiddag nemen de pel grims deel aan de algemene Pause lijke audiëntie in de Sint Pieter. Hierbij werden in totaal 1500 Neder landers verwacht. DE NIEUWE ENGELSE MINISTER VAN FINANCIëN, HUGH GAITS- KELL, die Sir Stafford Cripps in zijn functie is opgevolgd. Sir Staf ford Cripps zag zich wegens ge zondheidsredenen genoodzaakt zyn zware taak over te dragen. Ko-we-ttie... „Duizend dingen wachten er nog op ontdekt te worden". VERSTEVIGDE VREDE pvE VERENIGDE NATIES zijn op het ogenblik bezig met de reso lutie der acht mogendheden, bekend onder de naam van het „plan-Ache- son voor de vrede". Volgens dit plan wordt op de eer ste plaats de kracht van het veto recht aanmerkelijk beknot en vervol gens zal aan de besluiten van de U. N.O. kracht bijgezet kunnen worden door de instelling van een eigen le germacht. Dit plan betekent weinig 0 minder dan een kleine re volutie in de bevoegdheden der Verenigde Naties. Tot nu toe was de Veiligheidsraad, voor wie de be paling geldt, dat er eenstemmigheid moet- zijn onder de vijf grote mo gendheden. Hetgeen dus zeggen wil, dat wanneer één van deze „Big Five" neen zegt, er geen besluit genomen kan worden. Men noemt dit het veto recht, In belangrijke zaken is dit veto-recht zeer zeker op z'n plaats, maar de Sovjet-Unie is er in ge slaagd er een zodanig misbruik van te maken, dat de Veiligheidsraad een machteloos lichaam dreigde te wor den. Volgens de resolutie van Acheson nu wordt aan de Algemene Verga dering het recht toegekend om een daad van agressie in behandeling te nemen, indien blijkt, dat de Veilig heidsraad tot geen besluit kan of wil komen. En het mooie van het geval is, dat voor de rechtsgeldigheid van besluiten der Algemene Vergadering geen eenstemmigheid van de grote mogendheden vereist is. Met andere woorden: in de Assemblée is geen veto-recht. Teneinde nauwlettend toe te zien op elke daad van agressie in de wereld, is een speciale commissie van onderzoek ingesteld, de z.g. „waakhonden-commissie", die onmid dellijk een onderzoek moet instellen als er iets scheef dreigt te gaan en de Veiligheidsraad en de Assemblée be hoort te waarschuwen. Bovendien hebben de Verenigde natiee ingezien, hoe heilzaam het is als men zo nu en dan z'n tanden eens kan laten zien. Maar om dat te kun nen doen moet men tanden hebben en de UNO heeft begrepen, dat het beter is eigen tanden te bezitten dan ze telkens van geval tot geval te moeten lenen. Vandaar dat in dezelf de resolutie wordt overgegaan tot de instelling van een gewapende macht ter beschikking van de Ver enigde Naties. rjEZE AANMERKELIJKE vooruit- gang in de organisatie van de UNO want het is inderdaad een grote stap in de goede richting, het geen duidelijk wordt als men be denkt, dat de ondergang van de oude Volkenbond in de chaos van de twee de wereldoorlog te wijten fs geweest aan zijn machteloosheid deze vooruitgang dus is te danken aan de Koreaanse geschiedenis. Daar heeft de Veiligheidsraad met succes kunnen ingrijpen, dank zij de afwezigheid der Sovjet-gedelegeerden. Moskou heeft toen door het lanceren van de Noord-Koreaanse actie, terwijl het bezig was de UNO-organen te boy cotten, de grootste blunder gemaakt, welke het ooit heeft uitgehaald. Niet geremd door het rode veto kon de Raad stevig aanpakken en het grootste succes boeken van zijn vijf jarig bestaan. Juist in de afgelopen dagen zijn wij er getuigen van ge weest, hoe succesvol de Koreaanse veldtocht is verlopen. De Noord-Ko- reaanse hoofdstad is zonder veel te genstand genomen en het ziet er naar uit, dat de laatste resten van het vluchtende rode leger weldra geli quideerd zullen zijn. De resultaten voor de toekomst van deze effectvolle onderdrukking der agressie zijn nog niet te overzien, doch men mag vei lig aannemen, dat zij zeer ver-strek kend zullen zijn. Het optreden van de Verenigde Na ties heeft respect afgedwongen; iedere agressie in spe zal er zich terdege rekenschap van moeten ge ven, dat hij met deze wereld-organi satie te maken zal krijgen. In het geval-Korea is het vooral Amerika geweest, dat de spits heeft afgebeten. Men zal daar in de toe komst niet steeds op mogen rekenen en daarom is een eigen legermacht ter beschikking van de Ver. Naties broodnodig- Want het geweld heeft nu wel de nederlaag geleden op het Koreaanse schiereiland, maar het zal op andere plaatsen de kop opnieuw trachten op te steken, niet zo direct als op Korea het geval was, doch sluwer en onder minder doorzichtige voorwendsels. Wij zien dat bijv. reeds gebeuren in Indo-China, waar de opstandige elementen nu zodanig door de Chi- neezen blijken te worden uitgerust en voortgeholpen, dat zij als een goed georganiseerd compleet leger de Fransen tegemoet kunnen treden en hen kunnen dwingen tot een smade lijke en overhaaste terugtocht met groot verlies van mensen en mate riaal. Tibet zal straks wellicht een an der voorbeeld zijn. Oppassen blijft dus geboden en de aanvaarding van de uitgebreidere be voegdheid voor de Assemblée ten bate van de vrede is het beste gf schenk, dat de UNO zichzelf ter vic ring van haar eerste lustrum kan p ven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1