S)e CcidócOoii^aiit Wanhopig verzet in de rode hoofdstad Hoe de oorlogsgeheimen in Berlijn kwamen Directeur: C. AL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12111 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. fund., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De laatste uren van Pjongjang DIJ HET AANBREKEN VAN DE DAG is de verbonden luchtmacht begonnen haar aandeel te leveren in de strijd om de Noord-Kore- aanse hoofdstad Pjongjang. Zonder onderbreking bestookt zij de com munistische steunpunten, die het sluiten van AlacArthur's ijzeren vuist beletten. Tankspitsen en voorhoeden van 75.000 a 100.000 man troepen van de Verenigde Naties hebben in de buitenwijken de strijd aangebon den met wanhopig verzet biedende communisten. Vliegende voorhoe den van Amerikaanse Engelse en Zuid-Koreaanse troepen, vooraf ge- gegaan door tanks, braken door de laatste steden ten Zuiden en ten Oosten van de hoofdstad heen en lopen storm tegen de defensiestellin gen 8 tot 13 kilometer van de stad. De vijand heeft tanks samengetrok ken en ingegraven artillerie onderhoudt een onafgebroken spervuur. Een verwarde strijd woedt in en om de benarde hoofdstad, die verde digd wordt door 25 a 30.000 verbit terde communisten, die op sommige plaatsen hardnekkig weerstand bie den en op andere plaatsen moeten wijken. Aanzienlijke Amerikaanse en Zuid-Koreaanse i versterkingen ko men in snel tempo voor de stad aan. De Noordelijke president Kim ir Soeng moet de stad met zijn bond genoten al enige dagen geleden ver laten hebben. De verbonden legers rukken zo snel op, dat de verbindin gen nog niet aangesloten zijn. Tal rijke Noordelijke troepen zijn ver rast door deze snelle opmars en be vinden zich achter de geallieerde li nies. Het aantal krijgsgevangenen is gestegen tot 70.000, Radio-Pjongjang is uit de aether verdwenen, na het uitzenden van een oproep om de hoofdstad tot de laatste druppel bloed te verdedigen. Amerika helpt Frankrijk Millioenen dollars bewapening voor De Verenigde Staten hebben be sloten Frankrijk 200 millioen dollar te geven als eerste bijdrage in de kosten van het uitgebreide Franse herbewapeningsprogram. Frankrijk werd verder het grootste deel in 't vooruitzicht gesteld van de ruim 5 milliard dollar die Amerika heeft uitgetrokken voor hulpverlening aan de Atlantische landen. Boven dien zal het grootste deel van de 500 millioen dollar, die bestemd zijn voor het verre Oosten, worden be steed aan de uitrusting, onder meer met lichte bommenwerpers, van de Franse en Vietnamese strijdkrach ten in Indo-China. In totaal ver wacht Frankrijk ruim 2,5 milliard dollar waarmee het onder meer de uitrusting van 9 divisies in Europa kan voltooien. Een 10e divisie zal Frankrijk zelf bewapenen. Het eer ste bedrag van 200 millioen, waar over minister Petsche in Washing ton overeenstemming heeft bereikt, dient om het tekort in de Franse militaire begroting te helpen vul len. CHINEZEN IN. INDO CHINA. Vollgens het Chinese blad „Wah Kioe Jat Pao," zijn 15.000 manschap pen van het vierde veldleger van generaal Lin Piao van Kwangsi uit de .grens tussen China en Indo- China overgetrokken. De troepen zouden goed zijn uitgerust met mi trailleurs en middelzware artillerie. FAROEK IN ZIJN LAND TERUG. Koning Faroek van Egypte is van daag met zijn jacht in Alexandrië aangekomen na een vacantie in Euro pa. Een petitie van alle oppositie partijen, waarin voor een revolutie wordt gewaarschuwd, wacht hem. VLIEGONGEVAL KOSTTE AAN 28 MENSEN HET LEVEN. Een Da kota van de British Europeaan Air ways met 29 personen aan boord, is Dinsdagmiddag te Mill Hill bij Lon- Het gesprek Truman-MacArthur Generaal Mac Arthur heeft presi dent Truman op het eiland Wake medegedeeld, dat hij geloofde, dat noch communistisch China noch de Sowjet-Unie in Korea tussen beide zouden komen, aldus verkla ren hoge regeringsambtenaren te Washington. Zij zeiden voorts, dat de president en de generaal overeenstemming be reikten o"er alle belangrijke vraag stukken met betrekking tot het Verre Oosten. Voorts zou overeen stemming bereikt zijn over de af stand, die de verbonden troepen verwijderd zouden blijven van de grenzen van Mandsjoerije en de Sowjet-Unie, en over de kwestie- Formosa. Er was voorts o. m. algemene overeenstemming bereikt over het aantal Amerikaanse troepen, dat na het sluiten van een vredesverdi'ag in Japan zou blijven. Behalve Ko rea, Indo-China en de kwestie van een vredesverdrag voor Japan zou ook gesproken zijn over de econo mische toestand en andere proble men van de Philippijnen. Ten aanzien van Indo-China zei den de ambtenaren, dat er niet ge sproken was over het gebruik van Amerikaanse troepen, maar dat men het er over eens was, dat er snel wapens naar dat gebied moesten worden gezonden. De ambtenaren waren van me ning, dat de troepen van de V. N. waarschijnlijk in 1952 Korea ont ruimd konden hebben. NIEUW GEBOUW VAN HET LA GERHUIS TE LONDEN GEREED. Het nieuwe gebouw van het Engelse Lagerhuis, dat in de plaats is geko men van het in Mei 1941 door Duit se bommen vernielde gebouw, is I thans gereed gekomen en zal op 26 October a.s. door koning George worden geopend. De oppervlakte van de vloer is hetzelfde gebleven, dcch de ruimte boven de galery is uitgebreid ten behoeve van de pers en bezoekers. Er zijn thans 915 zit plaatsen tegen 744 in het oude ge bouw. Een overzicht van de zaal van het Lagerhuis in het Parlementshuis, Westminster, te Londen. In het mid den op de achtergrond de stoel van de voorzitter Daarvoor aan de tafel de bewaarder bij de kist voor de ak- 1 ten. Italië wapent zich Italië zal volgend jaar Juni over zeven volledig uitgeruste en vier ge deeltelijk bewapende divisies be schikken De luchtmacht zal uit zes groepen Mustang-jagers en één groep Vampire-straaljagers bestaan met een maximum sterkte van 200 toestellen. Voor versterking van de Italiaanse vloot worden onderhande lingen met de medeleden van het Atlantisch Verdrag gevoerd. De Italiaanse minister van defen sie, die dit in het parlement heeft meegedeeld, verklaarde, dat krach tige pogingen van de communisten om de strijdkrachten te ondermijnen volkomen hebben gefaald. Het mo reel van onze strijdkrachten is te genwoordig zo hard als graniet, al dus de minister. den in de tuin van een landhuis neergestort. 28 personen kwamen hierbij om het leven. Links op de foto: enige persoon lijke bezittingen der slachtoffers werden zo goed als ongeschonden aangetroffen. Rechts politie en brandweer bij het verongelukte vliegtuig. Meer macht voor Assemblée Ter versterking van de vrede Met een overweldigende stemmen- meerderheid heeft de politieke com missie der Verenigde Naties gisteren de voorstellen aangenomen om de Algemene Vergadering meer macht toe te kennen bij het optreden tegen agressie, als de Veiligheidsraad tot werkloosheid gedoemd is door een veto. Slechts het Sowjet-blok stemde tegen het plan, dat ingediend werd door de V.S., Engeland, Frankrijk, de Philippijnen, Turkije, Canada en Uru guay. De voornaamste punten van de re solutie zijn: 1. Het bijeenroepen in spoedzitting van de Algemene Verga dering binnen 24 uur, indien de Vei ligheidsraad niet kan optreden. 2. Het instellen van een speciale commissie om het oog te houden op gevaarlijke punten, waar ook ter wereld. 3. Elk lid van de V.N. moet bepaalde strijd krachten afzonderen van zijn natio nale leger om aan een oproep van de V.N. gehoor te kunnen geven en 4. Een commissie voor gemeenschap pelijke maatregelen zal benoemd worden om de collectieve veiligheid te bestuderen. „CICERO" GAF ZE AAN VON PAPEN ^E VERBAZINGWEKKENDSTE spionnage-geschiedenis uit de tweede wereldoorlog berust op waarheid, gaf Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken gisteren in het Lagerhuis te Londen toe. De huisknecht van de toenmalige Engelse ambassadeur in de Turkse hoofd stad verschafte zich toegang tot de geheimste documenten, fotografeer de deze en verkocht de films aan de Duitsers. Sommige documenten be vatten aanwijzingen over de invasie van de geallieerden in Noordwest- Europa, „operatie-Overlord". de toenmalige Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die anti-nazi was. Deze waarschuwde hem, dat von Papen in gesprekken met de leider der Turkse buitenlandse politiek. In overleg met Londen bracht Scotland Yard daarop een ingewikkelde al arm-installatie aan. om de brandkast van de ambassadeur te beschermen. „Cicero" stelde die echter buiten werking en hij bleef zelf buiten schot, daar hij het volste vertrouwen van Sir Hughe bleef genieten. Op de Duitse ambassade was even wel een anti-nazi gezinde Duitse, ze kere Nelly Kapp, werkzaam. Deze kwam er op een goede dag achter dat de man, wie door de Duitse am bassade te Ankara zulke groote be dragen werden uitbetaald, de kamer dienaar van de Pritse ambassadeur was. Nelly Kapp bleef op zekere dag van kantoor weg en waarschuwde Sir Hughe. Deze, buiten zichzelf van woede, wilde eigenhandig zijn verra derlijke kamerdienaar arresteren. „Cicero" ontkwam echter. Een door Sir Hughe op herr afgevuurd revol verschot miste. Reeds lang tevoren had de Alba nees wie het volkomen koud liet, welke partij de oorlog zou winnen, doch die zeer warm liep voor zijn aardse welzijn zijn 300.000 pond sterling successievelijk naar banken in Zuid-Amerika doen overbrengen Hij reisde zijn geld achterna en be vindt zich nu, als schatrijk en waar schijnlek geacht burger in ruste, eveneens aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Geruchten wil len, dat „Cicero" zich in Uruguay zou hebben gevestigd. Tot nu toe bestond twijfel aan de juistheid van het verhaal, dat ver meld staat in het onlangs uitgegeven boek „Operatie Cicero" van Ludwig Moyzisch, een Oostenrijker, die op de Duitse ambassade te Ankara heeft gewerkt. De ambassadeur, die thans buiten dienst is, was Sir Hughe Knatch- bull-Hugessen. Moyzisch schreef, dat de spion een Albanees was, wiens ware naam de Duitsers nimmer geweten hebben, maar die te boek stond onder zijn codenaam „Cicero". Volgens het boek hebben de Duitsers lang in beraad gehouden of zijn berichten betrouw baar geacht konden worden en heb ben zij er nimmer gebruik van ge maakt. Von Papen was Duits ambassadeur te Ankara tijdens de „operatie-Cice ro". Via Cicero waren de Duitsers reeds zeer spoedig op de hoogte van het te Cairo en Teheran tussen Roo sevelt, Stalin en Churchill besproke ne. De rapporten van „Cicero" wer den alle door Hitier zelf gelezen. „Ci cero" had een goede stem, waarmede hij Sir Hughe, die een groot opera liefhebber was, aria's voorzong. Me de hierdoor wist hij diens algehele vertrouwen te winnen. Op zekere dag maakte* de kamer dienaar zich meester van een sleutel van de brandkast, welke de ambassa deur in zijn pak had laten zitten. Hij liet hier een wasafdruk van maken en kon zich daarna met zyn eigen sleutel, naar welgevallen toegang tot de brandkast verschaffen. De eerste waarschuwing, dat er iets mis was, ontving Sir Hughe van Ambon dagvaardt K.P.M. Troepenvervoer onrechtmatige daad? De Republiek der Zuid-Molukken heeft door haar vertegenwoordiger in Den Haag, dr J. P. Nikijoeloew, de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij in kort geding laten dagvaarden in verband met het vervoer van In donesische troepen naar Ambon. Dit kort geding zal volgende week Don derdag worden behandeld door de president van de Amsterdamse rechtbank. Mr C. Berkhouwer te Alkmaar treedt op als raadsman der Zuid-Molukken. Aan de K.P.M. wordt ten laste ge legd, dat zij een onrechtmatige daad pleegt door het verlenen van mede werking aan de aanval op de Zuid- Molukken, die een schending is van de overgangsovereenkomst dei Ron de-Tafelconferentie. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft een beroep gedaan op de aandeelhouders van de K.P.M. om in een spoedvergadering te prote steren tegen de houding der directie. Zuiveringsactie op Z.Celebes Op 10 October zijn zuiveringsac ties aangevangen tegen „onruststo kers" in Zuid-Celebes, aldus- wordt gezegd in een officieel communi qué, dat gisteren te Makassar door het militaire commando is uitgege ven. Op 11 October werden ver- -enuanS? jbbm 'uesjVBpI apuajjtips troepen huisden, zonder tegenstand bezet, doch er moesten talrijke ver sperringen woerden opgeruimd. Op 12 October stuitten de troepen der 73 T. nabij Siwa on te^nsfand waarop een vuurgevecht volgde, dat vier uren duurde. Tenslotte werd Siwa bezet, nadat een tweede een heid van de A. P. R. I. de guerilla- vechters van een andere zijde dan frontaal hadden aangevallen. Op 15 October werd Tanru Tedong door de A. P. R. I. bezet. BEZOEK VAN SUKARNO AAN DE PHILIPPIJNEN? President Elpidio Quirino heeft te Baguio bekend gemaakt, dat de Indonesiriehe president (Sukarno misschien begin December een be zoek zal brengen aan de Philippij nen. Dienstplicht in O.Duitsland Bonn ongerust De West-Duitse regering heeft gis teravond meegedeeld, dat men in Oost-Duitsland de dienstplicht wil invoeren. Het doel daarvan is vol gens de regeringsverklaring de ver overing van West-Duitsland. Een van de eerste officiële beslui ten van de Oost-Duitse regering, die Zondag gekozen werd, zal zijn alle Oost-Duitsers boven de achttien jaar op te roepen. Het West-Duitse ministerie schat, dat door een dergelijke maatregel jaarlijks 120.000 Oost-Duitsers be schikbaar zullen komen voor de volkspolitie, waarvan de sterkte te gen het eind van dit jaar geschat wordt op ongeveer 200.000 man. Dit najaar of in het voorjaar van 1951 zal waarschijnlijk, aldus de ver klaring, een afzonderlijke Oost- Duitse luchtmacht worden gefor meerd. In Florida (V.S.) kan het ge ducht waaien. Dinsdag is er weer eens een wervelstorm geweest, die een schade van 5 millioen dollar heeft aangericht en twee personen het leven heeft gekost. Te Tokio hebben de studenten gisteren relletjes gemaakt. De Ja panse politie maakte korte metten en arresteerde 143 studenten. BENELUX- PERIKELEN jl/IORGEN BEGINT te Luxemburg een Benelux-conferentie, welke zich bezig zal houden met de land- bouw-problemen van de ontworpen economische Benelux-unie. Het landbouw-vraagstuk is een zeer las tig vraagstuk, dat niet gemakkelijk is op te lossen, en wij zijn dan ook zeer benieuwd naar de uitslag van deze Luxemburgse besprekingen. Er schijnt aan beide zijden veel goede wil aanwezig te zijn en waar een wil is moet ook een weg te vinden zijn. Het is een kwestie van het 0 in evenwicht houden van de handelsbalans. Nederland koopt in België en wel zeer veel nijverheidsproducten, het verkoopt aan België andere nijverheidsproduc ten doch in veel geringere omvang. Met het gevolg, dat de handelsba lans in ons nadeel doorslaat. Dat is te herstellen, wanneer Nederland zijn landbouwproducten aan de Belgen kan leveren: maar de Nederlandse producten zijn hoe paradoxaal het ook moge klinken de Belgen te goedkoop. Men is nl. in België van oordeel, dat een onbeperkte invoer van de naar verhouding goedkope Nederlandse landbouwproducten een ernstig gevaar zou vormen voor de Belgische landbouw, die met de Ne derlandse landbouwers niet kan con curreren. Niet alsof de Belgische landbouwers minder bekwaam zou den zijn of de Belgische producten van minder kwaliteit zouden zijn, maar het Nederlandse stelsel van subsidiëring de prijs kunstmatig laag houdt. Was dit stelsel van subsi diëring nu maar alleen tegen België gericht, dan was de oplossing een voudig: de subsidies en toelagen af schaffen. Maar België is niet het enige land, waarheen wij willen ex porteren en daar voor ons nog altijd de slagzin geldt: .exporteren of ster ven", is het bezwaarlijk het stelsel van kunstmatige exportprijzen af te schaffen. Van de andere kant kan België beschermingsmaatregelen treffen en het doet dat ook, maar daarmee ko men we niets verder. Want om in België te kunnen kopen, heeft Ne derland geld nodig en om geld te krijgen moet het weer landbouwpro ducten aan de Belgen verkopen. Met het verstoppen van de bron van Ne derlandse landbouwproducten stopt België tevens het kanaal dicht van zijn eigen export naar Nederland. Beide landen moeten trachten om op eenzelfde niveau te komen, maar de Belgen staan principieel afwijzend tegenover onze politiek van over heidsbemoeiing, dat zij „dirigisme" noemen. De vraag is nu: moet Neder land naar de Belgische vrije econo mie toe of moet België wat meer naar ons dirigisme toe? Het waar schijnlijkste lijkt een compromis; wanneer alles niet in eens kan wor den gewijzigd, kan het ook geleide lijk aan. Hoeveel gewicht Nederland aan de oplossing van deze kwestie hecht, blijkt alleen reeds uit de samenstel ling van de Nederlandse delegatie, waarin niet minder dan vier minis ters zitting hebben, nl. de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, en de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. Er is dus alle aanleiding om de gang van zaken te Luxemburg met aandacht te volgen. Ook zij 5 proceni Afgewezen ont heffingen Het college van rijksbemiddelaars heeft thans naar wij vernemen, op een aantal aanvragen tot ontheffing van de verplichting tot 5% loons verhoging beslissing genomen. Af gewezen zijn de dispensatie aanvra gen voor het hoveniersbedrijf, de boomkwekerijen, het zaadteeltbe- drijf, het dorsbedrijf, de binnen scheepvaart, de melkdetailhandel, het melkinrichtingbedrijf, het brand- stoffenbedrijf, de steenlossers en de apothekers-assistenten. Al deze ca tegorieën zullen dus de 5% loons verhoging, resp. 180,per jaar krijgen. Een beslissing in zake de tuin bouw, waarbij ongeveer 23.000 ar beiders zijn betrokken, is nog aan gehouden. Men wacht nog op een rapport van het ministerie van Landbouw. Aangehouden zijn voorts ook de aanvragen uit het veenbe- drijf, het visserijwezen, de bosbouw, het huurauto- en taxibedrijf, de turfstrooiselindustrie en de nacht veiligheids- en bewakingsbedrijven. Voor de hoepelindustrie is een tus senoplossing van een verhoging van 3 gevonden. Tijdens de behandeling van de aanvragen zijn ingetrokken de ver zoeken uit het bloembollenbedrijf en van de kuiperijen te Katwijk. KoMstt^e.... Dikwijls zal men zien dat „humor" een zwemgordel blijkt te zijn op de stromen van het leven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1