S)e ftztelóeSoti/fca/nt Truman: „Geef bewijs van vredelievendheid" Vier punten Slag om Pyongjang begonnen WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12110 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Truman's vredelievende uitdaging Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.35 p. w., f 1.50 p. amdM f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONTSPANDE ZENUWEN De gemoederen zijn na de over winning in Korea weer tot rust gekomen. De hamster-ijver is plotse ling geluwd en degenen, die van al les en nog wat hebben ingeslagen (een betrapt echtpaar te Bussum bleek o.a. 210 closetrollen in voor raad te hebben), vragen zich af, waarom zij zich zo druk hebben ge maakt. De angst voor een oorlog, fel opgelaaid, is met één straal geblust. En wie op een van die wonder-scho- ne avonden, waarop de stervende zo mer ons heeft vergast, buiten het stadsgewoel verkeerde en de Ange lus vredig hoorde klepelen over de velden en weiden onder een parel moeren hemelkoepel, heeft Korea, en al de benauwenissen, welke er de oorzaak of het gevolg van waren, verre van zich afgezet als een boze droom. Deze verslapping der gespannen zenuwen, deze behoefte, zich terug te trekken in de zins-begoocheling van rust en vrede, is verklaarbaar en on ontkoombaar. De overtuiging, dat het „wel los zal lopen" is na Korea zo overheersend.geworden dat velen hier te lande de noodzaak van een sterke bewapening eensklaps niet meer in zien. Misschien zou minister Schok king, indien hij niet zo haastig van zijn stoel was opgesprongen Weliswaar heeft het Vaticaan een steen geworpen in het verstilde wa ter van Hollands sloot, door een ere lijst te publiceren van 11.000 pries terlijke belijders en martelaren. Of deze plons in de sloot echter tot wij de kringen is doorgekabbeld. k«h. ge redelijk betwijfeld worden. Men leest en vergeet. En men vergeet maar al te gaarne. Het is met verborgen te- gezin, dat de reportages over ge- loofs-vervolgingen achter het IJze ren Gordijn worden gelezen indien ze al gelezen worden of, indien niet met tegenzin, dan toch met een gelatenheid, alsof het de gewoonste zaak ter wereld betrof. Zolang er geen directe werkelijke of vermeen de bedreiging in de lucht hangt, waardoor de eigen genoegelijke huis kamersfeer kan worden verscheurd, trekken we ons die Oostelijke ver halen niet al te zeer aan. Wij mogen de Sovjet-Unie er van beschuldigen een ijzeren gordijn te hebben neer gelaten, aan onze zijde hebben wij die harde werkelijkheid verzacht door er de fluwelen toneel-gordijnen van onze tevredenheid langs dicht te trekken. Het is niet onze bedoeling, door te'herinneren aan geloofsvervolging en de ocesanen van slaven-ellende, een pleidooi te houden voor een sterke bewapening en de noodzaak aan te tonen ook al gevoelen som migen de noodzaak nu niet zo sterk meer aan van een grimmige af weer. Het is duidelijk, dat we alle beschikbare middelen moeten blij ven te baat nemen, om een aanran ding van „altaren en haardvuren" te voor komen.. Het moet echter nog duidelijker zijn, dat „als de Heer de stad niet bewaakt, de soldaten tever geefs waken". Onze bedoeling is het, door te herin neren aan de erelijst, van de ll.000.en al de ontelbaren, die versmading en vervolging lijden omwille van hun onbezweken geloof, even, te ere van hen, het fluwelen gordijn onzer Hol landse huiselijkheid open te trekken en ons aller, besef te verdiepen, dat op deze vreemde aarde een grootse strijd gestreden wordt, een heldhaf tige strijd, waarin wat zwak schijnt, zal zegevieren. Het kan zijn, en het moge zo zijn, dat de golf van deze strijd langs ons heentrekt. Laten we het veronder stellen en erbij dromen, dat over eni ge jaren onze kinderen vragen, hoe wij de tijd, dat geloof en ongeloof, leven en dood, met elkaar worstel den, hoe we die tijd hebben door leefd. Zou het dan niet beschamend voor ons en teleurstellend voor onze kinderen zijn, te moeten antwoorden Kind, we hebben er ons niet veel van aangetrokken. Laten we ook even als gebeurd veronderstellen, wat een maand ge leden nabij scheen en thans ver-af schijnt ook dan zouden we betreu ren de tijd van zenuw-ontspanning te hebben verbruikt met wisse-wassen en ons niet, met de beproefde midde len der zwakken, te hebben voorbe reid op lijdzame heldhaftigheid. Beroep op Sovjet-Unie tot terugkeer Anders„Kracht tegenover kracht" President Truman heeft na zijn te rugkeer van het onderhoud met ge neraal MacArthur op Wake in het „Memorial Opera House", de ge boorteplaats der UNO in San Francisco een rede tot het Amerikaanse volk gehouden, die over de radio werd uitgezonden. Truman verklaar de dat de Noord-Koreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn doel treffende weerstand te bieden aan de 'troepen der Verenigde Naties en hij deed een beroep op de Sovjet-Unie om „concrete en positieve bewijzen" te geven 'haar voornemens om In het bijzonder noemde hij vier punten, waardoor de Sovjet-Unie kon bewijzen, dat zij werkelijk de vrede wil: Handelen overeenkomstig de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties; 2. zich te voegen bij de andere le den der Verenigde Naties door een beroep te doen op de Noord-Korea nen om de wapenen onmiddellijk neer te leggen; 3. het IJzeren Gordijn optrekken er vrije uitwisseling van inlichtingen en gedachten mogelijk maken en 4. deelnemen aan de pogingen van de Verenigde Naties om een uit voerbaar stelsel van collectieve vei ligheid te vestigen, waardoor „het mcgelijk zou worden de atoombom buiten de wet te stellen en alle an dere wapenen en strijdkrachten in grijpend te verminderen en aan in ternationale regelen te onderwer pen." De president voegde hieraan toe: „Zolang de Sovjet-Unie dit niet doet, zolang zij geen werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de ge meenschappelijke verdedigingskraclit van de vrije wereld op te bouwen". Hij vervolgde- „De Sovjt-t-Unie en naar koloniale satellieten vormen door haar reusachtige legers zowel m Europa als in Azië een voortdurende bedreiging van de vrede." „De vrije landen moeten echter kracht tegen over kracht stellen." Truman bood in antwoord op ie Russ sche propaganda de Aziat'sche voiken een volledig deelgenootschap aan om hun levensstandaard te ver hogen. Hij noemde dit een deelge nootschap des vredes" DE ONTMOETING MET MACARTHUR. Over de ontmoeting met MacAr thur zei Truman, dat hij met hem had gesproken „omdat de generaal over inlichtingen beschikt, die voor ons allen van nut kunnen zijn bij het de vrede te werken". bepalen van het juiste beleid in deze kriheke tijden." De president was r.aar Wake gegaan, omdat hij Mac Arthur met te lar.g van zijn post v/ilde verwijderd houden „Ik ben van deze conferentie terug gekomen met groter vertrouwen in onze vérstrekkende bekwaamheid om de wereldvrede te handhaven." Truman deelde voorts mede, dat hij met MacArthur had gesproken over de methoden, waarop Amerika de Uno het doeltreffendst kon bij- aan om *-jede en veiligheid in hec gebied van de Stille Oceaan te bevor deren en te handhaven. Voorts was gesproken over de noodzaak van een vroegtijdig vredesverdrag met Ja pan. „Wij beiden zien met vertrou wen een nieuwe vredelievend en voorspoedig Japan tegemoet". Als gevolg van de strijd op Korea is de Uno krachtiger dan ooit. „Wij weten thans, dat de Uno een systeem van internationale orde kan schep pen. dat zij gezag bezit om de vrede te handhaven." COMMENTAAR OP TRUMANS REDE. In diplomatieke kringen te Lon den merkt men op, dat president Truman het ogenblik van de nade rende overwinning op Korea geko zen had om de Sowjet-Unie voor de keuze te stellen: terug te keren op de weg der internationale samenwer king, of m haai huidige houding te volharden. Te Londen en Washington is men van mening, dat een oproep tot her nieuwde samenwerking met het Wes ten op een ogenblik als dit de meeste kans heeft om te Moskou ernstig in overweging te worden genomen. Trumans rede is een teleurstelling voor hen, die op een nadere recht vaardiging van zijn reis om Mac Arthur te ontmoeten hadden ge hoopt. De rede bevatte, zover het de conferentie op Wake betreft, weinig of niets meer dan wat Truman in zijn communiqué van Zondag reeds had meegedeeld. Verbindingstroepen reeds in de buitenwijken BRITSE EN ZUID-KOREAANSE VOORHOEDEN zijn Woensdagoch tend vroeg de buitenste verdedigingslinie van de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pyongjang, binnengedrongen. De slag om deze stad heeft hiermee een aanvang genomen. Volgens berichten van het front kwamen de troepen van het Zuiden en het Oosten. Men weet niet, hoe krachtig de Noord-Koreanen in de ver vooruitge schoven buitenste verdedigingslinies van de stad weerstand zullen bie den, doch in de afgelopen week is herhaaldelijk gemeld, dat zij elke beschikbare veteraan in de belegerde stad hebben teruggetrokken. WEDLOOP DER BESTORMERS. Rusland uiet in bulp-comité voor Korea De Sowjet-Unie heeft Dinsdag de uitnodiging om deel te nemen aan de commissie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. De Chileense afgevaardigde in de economische en sociale raad van de Verenigde Naties had voorgesteld, dat behalve Australië, Chili en Pa kistan ook de Sowjet-Unie, België, India en de Verenigde Staten in de commissie zitting zouden hebben. De Sowjet-afgevaardigde, Aroe- tioenian, verklaarde de uitnodiging niet te kunen aanvaarden, omdat de Raad zijn voorstel om afgevaardig den van Noord- zowel als Zuid-Ko- rca aan het werk der commissie te laten deelnemen, had verworpen. Alarmtoestand in Indo-China De- Franse hoge commissaris in Indo-China, Leon Pignon, heeft vol gens een bericht van Agence France Presse uit Hanoi de alarmtoestand afgekondigd in Noord-Vietnam. Volgens mededelingen uit Franse bronnen te Saigon zullen misschien binnen tien dagen Amerikaanse lichte bommenwerpers uit Korea naar Indo-China gevlogen worden om de Franse troepen te steunen te gen de troepen van de Vietminh. De Fra^e luchtmacht zou over vol doende Amerikaanse getrainde pilo ten beschikken om de bommenwer pers terstond in gebruik te kunnen nemen tegen naar schatting dertig duizend manschappen van Ho Tsji Minh in Noord Tonkin, bij de grens met China. DONGDANG ONTRUIMD. De Fransen hebben Dinsdag Dong- dang ontruimd. De plaats ligt in Ton kin aan de Chinese grens Het is het vijfde fort, dat de Fransen de afge lopen maand hebben verlaten. HET VLUCHTELINGEN PROBLEEM IN DUITSLAND Het plan van de West-Duitse re gering om de staten Sleeswijk-Hol- stein, Neder-Saksen en Beieren te ontlasten van de talrijke vluchtelin gen, die tegen het einde van de oorlog uit Oost-Duitsland zijn ge vlucht, is mislukt, zo heeft een woordvoerder van de regering te Bonn verklaard. Men had dit jaar 300.000 vluchtelingen naar de min der overbevolkte gebieden willen overbrengen, doch op 10 October waren ipas 200.000 Oost-Duitse vluchtelingen opnieuw gevestigd. De staten, die minder dicht be volkt zijn, zijn tot dusver in gebreke gebleven het hen toegewezen aan tal vluchtelingen ten volle op te nemen. ,Om de West-Duitse bevolking ge lijkmatig over geheel West-Duitsland te verdelen, zullen 4 millioen Duit sers naar minder dicht bevolkte ge bieden moeten worden overge bracht, zo werd te Bonn verklaard. Van de 47 millioen zielen, die West-Duitsland telt, zijn er onge veer 10 millioen vluchtelingen. Gisteravond haddbn de Zuid-Ko- reanen hun bivak opgeslagen op nog geen 20 kilometer van de stad. „Wij zullen er morgen nog een schepje op doen", zei toen generaal Paik Soen Joe, de 33-jarige commandant van de Zuid-Koreaanse Eerste Divi sie, die er op gespitst is met zijn troepen als eerste Pjongjang binnen te rukken. Pal ten Zuiden van de rode hoofdstad stormden de Britten en Australiërs gisteren plotseling vooruit. Zij zijn de Amerikanen ge passeerd. De communistische autori teiten verlaten Pyongjang. Aan de Oostkust is de Zuid-Kore aanse Kapitooldivisie, na het be langrijke industriecentrum Ham- hoeng te hebben ingenomen, zonder tegenstand te ontmoeten vijf kilome ter Noordelijker getrokken. Man schappen van dezelfde divisie namen ook Hoengnam in, de zusterstad van Hamhoeng. AMERIKAANSE MIJNENVEGERS GEZONKEN. Twee Amerikaanse mijnenvegers, de „Pirate" en de „Pledge", zijn voor de Noord-Koreaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan op mijnen gelo pen en gezonken. Een lid van de be manningen kwam om het leven en elf worden vermist. Beide schepen zonken op 12 Octo ber, doch het bericht is pas Dinsdag door het Amerikaanse departement van marine bekend gemaakt. De Veiligheidsraad komt vandaag om 17 uur in besloten zitting bijeen om de neuwe candidaten voor de post van secretaris-generaal te be spreken. De Sowjet-Unie had om deze bij eenkomst verzocht. Men verwacht, dat zij zal voor stellen een Indiër tot secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties te benoemen. In een besloten zitting van de Veiligheidsraad had de Sowjet-Unie eerder haar veto uitgesproken over een herverkiezing van Trygve Lie. De Benelux Landbouw-accoord eerste vereiste Overeenstemming op landbouwge bied is noodzakelijk voor het slagen van de economische unie tussen de landen van Benelux, zei minister Mansholt tot een verslaggever van het Belgische persbureau Belga. Dit in verband met de besprekingen over de landbouw, welke op 20 en 21 October in Luxemburg zullen worden gehouden. Ons land wil zeker niet door lage prijzen de Belgische landbouw voor onoverkomelijke moeilijkheden plaatsen, zo zei de minister, maar on ze agrarische uitvoer naar België moet in zekere mate een tegenwicht vormen voor de zeer grote Belgische invoer van industriële artikelen. De oplossing zal moeten worden gezocht in een overgangsperiode, met inacht neming van de bijzondere omstan digheden, welke van invloed zijn op de prijzen van de landbouwproduc ten. Minister Mansholt zei, dat door een verkeerde voorlichting in België in brede lagen wanbe grip is ontstaan omtrent de juis te aard van de landbouwproble men en daardoor ook omtrent de Nederlandse houding. België maakt sterk gebruik van het protocol van 9 Mei 1947, dat het mogelijk maakt eenzijdig min'mum- importprijzen vast te stellen om de binnenlandse markt te beschermen. Minister Mansholt geloofde, dat de conferentie goede kans van slagen heeft. Dakota verongelukt Acht-en-twintig doden Een Dakota van de British Euro pean Airways met 29 inzittenden is gisteren neergestort en in brand ge vlogen in Mill Hill, een Noordelijke voorstad van Londen. Slechts een der inzittenden overleefde de ramp. Het toestel verongeluklte na van het vliegveld Northolt opgestegen zijn voor een vlucht naar Glas gow, met 23 passagiers en een be manning van vijf koppen aan boord Het vloog in de lucht in brand, raakte een cfok, schoot door een muur, schoof over een smalle straat en kwam neer in een tuin. Toen 't over de huizen scheerde, knapte een vleugel af. Kort na de start weigerde een motor en het vliegtuig stortte neer bij een poging om naar het vlieg veld terug te keren. De oveflevende werd zwaar gewond naar het zie kenhuis vervoerd. Het vliegtuig is geheel uitgebrand. Bij dit ongeluk is ook een Neder lander, de heer Van Eik van het Rotterdamse Scheepvaartbedrijf C. A. van Wankum, omgekomen. Verder zijn ook twee Amerikanen en drie Polen gedood. BOTSING TUSSEN TWEE ENGELSE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Twee Vampire" jagers van de Britse luchtmacht zijn gisteren met elkander in botsing gekomen en om laag gestort. Beide bestuurders kwamen om het leven. Het onge val gebeurde te Driffield in Yorks hire. Het brandende wrak van een der toestellen kwam op slechts tien me ter afstand van een dorpsschool neer, geen der kinderen bekwam echter letsel. Het andere vliegtuig kwam enige kilometres verder in een open veld neer. DE BRUG DIE VERHUISDE. Binnen een paar dagen zal men een begin maken met het opvijzelen van de brug, die van het ringspoor bij Diemen is verhuisd naar het zijka naal van het Twente-Rijnkanaal bij Almelo. Deze foto toont U de huidige stand der werkzaamheden aan de brug. Be nzine duurd er VON WEIZSACKER VRIJGELA TEN. -Ernst von Weizsacker, de vroegere staatssecretaris van Buiten landse Zaken van Duitsland en am bassadeur bij het Vaticaan onder het Hitlerregiem, dien in 1947 door een militair tribunaal te Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot 7 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld doch welke straf later tot vijf jaar werd verminderd, is op last van de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy, vrijgelaten. De 68-ja- rige von Weizsacker, vergezeld door zijn echtgenote, verlaat Landsberg gevangenis. Onder de huidige bepa lingen zou hij wegens „goed gedrag' December voor vrijlating in de functie van staatssecretaris van Staatssecretaris Moorman blijft Naar van marinezijde wordt ge meld blijft vice-admiraal H. C. Moorman aan als Staatssecretaris van marine. Het ligt tevens in het voorne men om vice-admiraal Moorman met de datum van ingang van het ont slag van mr. W. M. Fockema An dreae voorlopig ook te belasten met aanmerking zijn gekomen. 1 oorlog. BENZINEPRIJS MET 1.2 CENT OMHOOG Met ingang van 18 October zal, in verband met de stijging der wereld marktprijzen en van die der zee vrachten, de benzineprijs in ons land verhoogd worden met 1.2 cent per liter. De prijzen in de 5 zones, waar Nederland in dit verband verdeeld is, worden dus nu: zone 1 ƒ36.30 per 100 liter, zone 2 36.40, zone 3 36.50, zone 4 f 36.60 en zone 5 36.70. Omzetbelasting op sigaren: Atpeschatt De Tweede Kamer heeft vannacht het wetsontwerp aangenomen, waar door de omzetbelasting op sigaren voor twee jaar wordt afgeschaft. Ter compensatie wordt een hogere om zetbelasting geheven op dure siga retten, en wel op die van meer dan 90 cent per pakje. Deze grens lag aanvankelijk bij 70 cent Maar op aandringen van de Kamer heeft mi nister Lieftinck daarvan 90 cent ge maakt. 3e Ned. Bedevaart te Rome gearriveerd NED. BISSCHOPPEN UITBUNDIG BEGROET Gisteravond. Dinsdag 17 Oct., kwam de derde nat. bedevaart van Nederland te Rome aan. De pelgrims kwamen van Assisië en arriveerden op het station Ostiense, waar een enthousiaste drukte heerste, alsof men in Rome niet voortdurend be devaarten uit alle delen der wereld ziet aankomen. Deze 565 pelgrims zijn inderdaad maar een druppel op de 3 millioen, die volgens berekeningen van mgr. Sergio Pignedoli per 1 Nov. a.s. dit jaar Rome hebben bezocht. Doch iedere pelgrim blijft in Rome een bijzonderheid, iedere bedevaart een gebeurtenis. Zo ook deze Ned. bedevaart, die op het station werd begroet door de pauselijke internun tius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, de Ned. gezant bij de H. Stoel, jhr. Marc van Weede met zyn echtgenote, mgr. B. Eras, mgr. J. Dame, mgr. J. Bruning en vele andere Ned. geeste lijken, die in Rome verblijven. De magnesium lichten der fotograven flitsten van alle zijden, toen de hoge persoonlijkheden onder de pelgrims werden begroet. Het waren de bis schop van 's Hertogenbosch mgr. W. Mutsaers, mgr. J. Hanssen, coadjutor van Roermond, de oud-ministers Deckers en Weyers. Van het station vertrokken de pel grims naar hun verblijfplaatsen; de bisschoppen naar het Ned. college; 500 pelgrims vertrokken in 17 auto bussen naar het pelgrimshuis „San Marco", 50 anderen naar „San Chris- tophoro. Hedenmorgen, Woensdag 18 October, brachten de pelgrims om kwart voor tién hun jubileum-bezoek aan de St. Pieter, waarna door de Ned. gezont bij de H. Stoel, jhr. Mare v. Weede. aan de bisschoppen en oud ministers een dejeuné werd aangebo den. In de namiddag kregen de pelgrims gelegenheid, om de stad Rome met zijn vele bezienswaardigneden en aantrekkelijkheden te bezichtigen. £et meet taiten Professor Albrecht Hase, een bioloog in de Amerikaanse sec tor van Berlijn, heeft in een verhandeling over de stijd tegen ongedierte een lans gebroken voor het eten van rattenvlees, omdat dit een groot protïne-ge- halte heeft. Volgens de professor, die ver klaart, dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang ratten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of gevogelte. Ook 5 pet voor bejaarden De regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de nood wet-ouderdomsvoorziening. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën stellen voor de vijf procent-bijslag, die sinds April 1950 wordt uitgekeerd, te wijzigen in een tien-procent bijslag en het mini mum-bedrag van de bijslag 2 voor gehuwde mannen en 1 voor onge- huwden) te wijzigen in resp. 4 en 2.—. Nu de stijging van de kosten van het levensonderhoud zich nog heeft voortgezet en in verband daarmede de lonen opnieuw met 5 procent zijn verhoogd, bestaat er naar de mening der regering een zienswijze, wel ke door de Stichting van de Arbeid wordt gedeeld aanleiding een overeenkomstige voorziening te tref fen ten aanzien van de renten en uitkeringen ingevolge de noodwet- Drees. RECTOR J. C. VERLEUN f. Gistermorgen is te Dordrecht over leden de zeereerw. heer J. G. Ver leun, rector van de St. Jacobsstichting te Dordrecht. Rector Verleun werd geboren te Snelrewaard 21 November 1900 en priester gewijd 6 Juni 1925. Het vorig jaar werd hij aangesteld als rector van de St. Jacobsstichting te Dordrecht KoA.'ctttj.e.... Goede vormen verfraaien in vele opzichten het leven en hebben des wege hun betekenis.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1