De wedstrijd te Bazel datje Sjewt -K DE DODE VAN BRAZILIË DINSDAG 17 OCTOBER 1950 DE LEIDSE COURANT VlYi iVt allo1 - PAGINA 5 ZWITSERSE PERSSTEMMEN De Zwitserse pers toont zich met de 75 overwinning, welke op het Nederlandse elftal werd behaald, best tevreden. Alle bladen zijn het er over eens: „Dit was een wed strijd, zoals wij in jaren niet gezien hébben." De bekende voetbal journalist Henri Schihin schrijft in het Zü- rich verschijnende blad „Sport" o. a. Bij de Nederlanders was Kraak de ware crack. Wat hij aan Zwitserse kansen te niet deed, had ons bij een andere doelman drie of vier doel punten meer opgeleverd. Het mo reel, het uithoudingsvermogen en de snelheid van de Nederlandse ploeg heeft grote indruk gemaakt. Interessant was de speelwijze van de Nederlanders met hun breedte- spel tegenover ons korte samenspel Dat Holland vijf doelpunten scoorde, zal zeker bevrediging hebben ge schonken. Zij verloren hoogst eer vol. De „Neue Züricher Zeitung schrijft o. m.: Toch is dit resultaat nog geflatteerd voor Nederland, hoewel onze tegenstanders het spel door hun grotere vechtlust meer beinvloedden dan de Zwitsers. Dat Zwitserland won, is te danken aan de grotere eenheid van de aanval. Het Nederlandse elftal heeft tevens getoond hoe op ongecompliceerde en eenvoudige wijze met doelgerichte passés een aanval doelpuntrijp ge maakt kan worden. In de Neder landse voorhoede opereerden enkele spelers, die ver boven het gemiddel de uitsteken en die van elke fout in de Zwitserse verdediging wisten PROMOTIE—DEGRADATIE REGELING 1950—-1951. „De Sportkroniek" publiceert de nieuwe promotie-degradatieregeling seizoen 1950—1951. Voor de clubs uit Leiden en omgeving is deze als volgt: West II. 2e klas: De kampioenen van de 2e klas A en B spelen een ge hele competitie om één plaats in de le klas. (De nummers laatst en voorlaatst van de le klas A, B. C. D en E degraderen automatisch naar de 2e klas). De nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen auto matisch naar de 3e klasi 3e klas: De kampioenen van de 3e klas A, B, C'en D promoveren zonder meer naar de 2e klas. De nummers laatst van de 3e klas A, B. C en D degraderen automa tisch naar de 4e klas. 4e klas. De kampioenen van de 4e klas A, B en C spelen een gehele competitie om 2 plaatsen in de 3de klas. De kampioenen van de 4e klas D, E en F een gehele competitie om 2 plaatsen in de 3e klas en de kam pioenen van de 4e klas G, H en I idem. De nuinmers laatst van de 4e klas A t/m I degradereh automatisch naar de afdelingen. De nummers voorlaatst van de 4e klas A t/m I spelen in twee groepen van drie elftallen een gehele compe titie om één plaats en één groep van drie elftallen om twee plaatsen in de 4e klas. te profiteren. Wanneer dit Neder landse elftal onze ploeg in een min der goede bui had aangetroffen, was een Zwitserse zege wel zeer de vraag geweest. De „Basler Nachrichten" meent, dat Nederland een elftal in 't veld bracht, dat geweldig heeft gevoch ten voor een goed resultaat en dat in het harde spel toch steeds spor tief bleef. Nederland moest echter voor zwakheden boeten, die buiten de individuele prestaties vallen. Zo bleek Holland het W. M.-systeem bij lange na niet onder de knie te hebben, terwijl die bewegelijke, voortdurend van plaats verwisselen de Zwitserse voorhoede het de stop perlinie van Nederland het tevoren opgedragen strenge dekken van 'n bepaalde tegenstander volkomen on mogelijk maakte. „La Suisse" vergelijkt het Neder lands elftal met de' Schotse teams. Snel spel met lange centers, doch technisch stond het Zwitserse spel op hoger plan. de balbehandeling was matig, zodat, van zuiver samen spel over het algemeen weinig te recht kwam. De beste aanvaller was ongetwijfeld de kleine Rijvers, hoewel ook de Graaf vele mooie staaltjes voetbal liet zien. WAAROM ZANDVOORT- MEEUWEN ZWAARDER WERDEN GESTRAFT. Het blijkt, aldus lezen we in de Off. Mededelingen van de KNVB, dat velen in- en buiten de KNVB de beslissing van het bondsbestuur in de strafzaak van de Zandvoort- meeuwen, die deze zomer een onge oorloofde wedstrijd speelde tegen een Bondgasten-elftal, niet begrijpen. Daarom stelt het bondsbestuur er prijs op zijn beslissing toe te lichten, hetgeen als volgt geschiedt: a. De leden van „Zapdvoortmeeu- wen", allen in Zandvoort woonach tig, zijn nadrukkelijk en tijdig door hun bestuur gewaarschuwd tegen het deelnemen aan die verboden wedstrijd, zodat zij wisten, dat de K. N. V. B., noch de afdeling Haar lem toestemming tot spelen had verleend. b. De spelers, die in het „Badgas ten Elftal" uitkwamen en allen in Amsterdam wonen, ontvingen een dergelijke waarschuwing niet, hoe wel zij evenals ieder lid van de K.N.V.B. moesten weten, dat voor het spelen van een voetbalwedstrijd tussen samengestelde elftallen tij dens het gesloten seizoen toestem ming van het bondsbestuur nodig is. Zij verkeerden, omdat de Burge meester van Zandvoort de aftrap zou OM HET KAMPIOENSCHAP. Dit is Sadie Isaavs uit Manchester. Sa- die is één der dames, die naar Lon den is gekomen om met een aantal andere vrouwelijke biljartenthou siasten uit alle delen van Engeland de strijd op groene laken aan te bin den om de titel: amateur biljart kampioene. doen en ook heeft gedaan en de op brengst van deze wedstrijd ten goede kwam aan het stichten van een ver- zetsmonument te Zandvoort, in de waan, dat de vereiste toestemming was verleend. c. De Zandvoortse spelers overtra den dus tegen beter weten in de be palingen van de KNVB, terwijl het Bondsbestuur voor de Amsterdam se spelers goede trouw aanneemt. Bijgevolg is de Zandvoortse spe lers een on-voorwaardelijke en de Amsterdamse spelers een voorwaar delijke straf opgelegd. KAREL VAN DER MEER. Tot de scheidsrechters, die tijdens het tournooi om de wereldbeker in Brazilië de waardering van officials en publiek verwierven behoorde ook onze landgenoot K. L. van der Meer. Hij is sindsdien zowel van Argentijnse als van Braziliaanse zij de benaderd met bepaalde aanbie dingen, en door sommige Zuid-Ame rikaanse bladen is zelfs verzekerd, dat men hem eerlang in Brazilië als referee in actie zal kunnen zien. Naar wij echter vernemen heeft de heer van der Meer in dit opzicht geen enkele toezegging gedaan en zou er heel wat moeten gebeuren wilde hij besluiten op deze aanbie dingen uit Zuid-Amerika in te gaan. ZWEMMEN. INTERNATIONAAL TOURNOOI LEIDSCHE ZWEMCLUB. Zoals wij reeds eerder berichtten zal de Leidsche Zwemclub op Woensda.g 25 October in de Leidse Overdekte een groot zwemtournooi organiseren, waaraan de Spaanse kampioensploeg club Natacion Bar celona zal deelnemen. Dit zwemtournooi belooft zeer in teressant te worden. Immers, niet alleen Spaanse kam pioenen, ook Nederlandse zullen op deze avond acte de présence geven. We krijgen daar o.m. Joris Tjebbes, die pas Zaterdag het Ned. record op de 100 M. vrije slag met 58.6 sec. op zijn naam bracht en bij de, Eur. kampioenschappen in Wenen de der de plaats behaalde. Ook Bob Bonte zal van de partij zijn. Van Barcelona neemt o.a. deel de kampioen en re cordhouder van Spanje op de 100 M. vrij slag Roberto Queralt. Dit nummer is vrijwel het best be zet, want naast Queralt en Tjebbes zullen o.m. starten Ad van Boxem, Ned. kampioen 1949, Rob Bollen, Ned, kampioen 1949 op de 400 meter, Catalaans juniorkampioen en de ZI- AN-zwemmers Razoux Schultz. Ook op de 100 meter rug zal Ro berto Queralt van de partij zijn met als concurrenten de DJK-ers Stans Scheffer en Johnie v. Rijk, terwijl Hennie de Tombe de Leidse kleuren zal verdedigen. Op de 200 meter schoolslag zullen we Javier Cimiano, kampioen van Spanje, in actie kunnen zien tegen Bob Bonte, ex-kampioen en record houder van Nederland met Daan Buyze, 2e finalist bij de Ned. kam pioenschappen. Voorts zal worden gezwommen 100 m. vrije slag dames, 5 x 50 m. vrij heren en 4 x 50 m. wisselslag dames. Tenslotte worden polowedstrijden gespeeld tussen de Spaanse kam pioenclub Barcelona, de Ned. Kam pioenclub ZIAN, DJK en LZC. De wedstrijden vangen te 7 45 u. aan en we twijfelen niet of de Over dekte zal weer uitverkocht zijn. NIEUW EUROPEES RECORD 200 METER SCHOOLSLAG HEREN. Tijdens wedstrijden in het 25 me ter bad te Crefeld, heeft de Duitee zwemmer Herbert Klein met 2 min. 32,5 sec. een nieuw Europees record gevestigd op de 200 meter schoolslag Zijn tussentijden waren 50 meter 32,8, 100 meter 1 min. 11 sec., 150 meter 1 min. 51 sec. Het oude record stond sinds 27 Juli 1950 met 2 min. 33,9 sec. op naam van de Fransman Maurice Lusien. BRIDGE Parencompetitie Alphense Bridge Club Na de vijfde avond is de stand van de parencompetitie der Alphense Bridge Club als volgt: Hoofdklasse: 1. Kuijff-van Zanten. 2. Smit-Verwegen, 3. Carsjens-van Oort, 4. Mevr. Falkema-v. d. Linden, 5. Harting-de Vries, 6. Broekman- Ottens, 7. Hooijer-Straver *8. Jonge- leen-Walraven. lste klasse: 1. Arlman-Zijerveld. 2. Kromhout-Smit. 3. v. Heijningen-de Vos. 4. Echtp. Schouten, 5. Koren- Oskam. 6. Meirik-v. Winkel Sr. 7. v. d. Akker-Rozenstraten. 8. Mevr. Hooijer-v. d. Horst. 9. Bahlmann- Jansen. 10. de Jong-Leeuwenhoek. 11. Echtp. van Wijk, 12. v. Beest- mevr. Straver. 2de klasse: 1. Echtp. van Beek, 2. Rozenstraten-v. Winkel Jr. 3. v. d. Leeden-Mevr. Smit. 4. v. d. Helm den Hertog. 5. v. d. Bos-Knaapen. 6. Noordenbos-Zijerveld. 7. v. Brum- men-Kromhout. 8. Dames de Roon Jan Hessing, finalist bij de Ned. 1 Hertoge-van Zijp. 9. de Kleer-Tuijn. Kampioenschappen, Frans Thijssen, 10. echtp. Starrenburg. 11. Seppen- Leids kampioen, Amadeo Piquero, I Zijerveld. 12. de Jong-Meijer. IN TRAINING VOOR HET KO MEND SEIZOEN. Op de terreinen van het Centraal Instiuut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.S.) te Overveen, komen iedere Zaterdag een aantal prominente figuren uit de hardrijderswereld en enige veelbe lovende jongere krachten bijeen, om zich op het komend seizoen voor te bereiden. Op de linker foto tijdens het droogschaatsen, v.l.n.r. W. L. Mooy- mans, L. P. Oltshoorn, L. de Goede en C. P. J. v. d. Eist. Op de rechter foto v.l.n.r. A. A, J. Huiskes, J. P. de Koning, ir Dolf v. d. Scheer, die één der trainers van de ploeg is, en v. J. Voort. HOOFDPUNT m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. Mijohardt Hoofdpijntablecten. Koker 79 et. KORFBAL CrescendoDemping 62 Deze wedstrijd, die om de eerste plaats van de 2e klasse L.K.B. gold, stond niet op hoog peil, maar kenmerkte zich door te hard spel aan beide kan ten zodat scheidsrechter Nieuwland niet voor 'n gemakkelijke taak stond Reeds spoedig had mej. Steenber gen succes (10). Maar de Demping diende meteen van repliek door een Drachtig schot van mej. v. Heusden (11). De strijd ging nu snel heen en weer, met een licht overwicht van de Demping. Het sextet dames speel de zeer fel op bal en tegenstandster, zodat de strijd steeds harder werd. Na een zware scrimmage voor de Dempingpaal, maakte v. Klaren- bosch 21. En even voor de rust had mej. Bon succes, door een klei ne kans te benutten (22). Na de hervatting had de Demping niet veel meer in te brengen, doordat het middenvak van Klarenbosch c.s. su bliem spel ten beste gaf. Steeds weer werd de aanval aan het werk gezet en had mej. Kral het genoegen om met twee goede doelpunten Crescendo definitief de leiding te geven (42). Crescendo rook nu de overwinning, maar de tegenstanders gaven zich nog niet gewonnen, en gingen steeds forser spelen. De scheidsrechter trad zeer streng op. Nadat Beekwilder en weer mej. Steenbergen de stand op 62 had den gebracht, floot de scheidsrech ter kort hierna het einde. Als toe schouwer bezien was deze wedstrijd het aankijken meer dan waard. Bij de Dempine waren alle dames van soede kwaliteit, terwiil bij Crescen do. mej. Krol en Klarenboscb de uitblinkers waren. Mef- dit twaalftal maakt Crescendo een goede gooi naar de le klasse L.K.B. De uitslagen van c l wedstrijden van Zondag j.l. zijn: le klasse: De Algemene 3Fluks! 19, Zuiderkwartier 2De Danai- den 1 35, K.N.S. 1Vic. Orientus 4 3—1. 2e klasse: Crescendo 1De Dem ping 1 62, Zuiderkwartier 3Vie. Orientus 5 70, N.S.A. 1Noorder kwartier 140. Fluks 2 leidt in de le klasse; ter wijl Crescendo 1 en N.S.A. 1 leid den in de 2e klasse. A.s. Vrijdagavond om 8 uur precies zaaltraining a. d. Potgieters laan (bij de Haag weg) o.l.v. heer Kampen. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Bij de te Halfweg gehouden vcteranenwed- strijd wist het 59-jarig Swiftlid J. v ,d. Star beslag te leggen op de ze vende plaats uit 34 deelnemers. DAMMEN R.D.C 1D.E.L. 1 (9—3 voorl.). DCL 1 speelde haar 53e competitie wedstrijd voor de hoofdklasse van de N.D.B. in Den Haag tegen de club kampioen van Nederland 1949. RDC was volledig. DCL telde 1 ieserve. Na 2 uur spelen viel het eerste slachtoffer aan Leidse zijde want J. v. d. Velden (res.) moest de vlag strijken voor de meesterdammer H. Kinnegin even later gevolgd door W. Laterveer, die in een slechte stand een fout maakte (40). Er kwam toen weer een lichtpuntje. De heer Mertens speelde het klaar om tegen de kampioen van Nederland 1949 Gordijn in een gewonnen positie te komen. Hij maakte een mooie dam- zet, maar sloeg hierbij verkeerd en moest toen met remise genoegen ne men. Hierop volgde J Slingerland en F. Franken Jr., die beider na een ge lijk opgaande partij remise speelden (73). J. Stavleu zag een fraai offer van zijn tegenstander over het hoofd en verloor (93). In deze stand werd de wedstrijd gestaakt. Vier partijen werden afgebroken waarvan W. v. d. Blom en F. Laterveer gewonnen staan en W. Huisman en I. Later veer remise spelen. De einduitslag wordt -'us vermoedelijk 119 voor R.D.G. Ondanks deze nederlaag, een mooie prestatie van DCL, daar RDC zes meesterdammers telt. TAFELTENNIS NAAR HET EILAND OROBOMA 15. Bran Steng knock out. Toen de twee gedaanten voorbijgerend waren, bleef Ootje Teur eerst nog een paar seconden zitten. Hij pro beerde zijn ogen weer recht te draaien en na heel wat mislukte po gingen had hij het eindelijk zo ver, dat hij niet meer zo erg scheel keek. „Nu!" dacht hij, terwijl hij moei lijk opstond, „dan moest ik maar eens gaan zien, wat er met Bram Steng gebeurd is. Had hij maar naar mij geluisterd, dan was dit niet ge beurd Toen hij om de hoek van de deur vqn de kapiteinshut keek, zag hij dat het er een erge rommel was. Overal lagen boeken en papieren, in een hoek van het vertrek lag een stoel, die een poot miste en een mooie bu reaulamp stond nog recht op. maar was helemaal verbogen en de lamp in scherven. „Ja, dat gaat zo!" dacht Ootje Teur. „de raad van een wijs man wordt altijd in de wind geslagen! Maar waar is de kapitein?" Hij vond Bram Steng in de ande re hoek van de hut, bedolven onder kaarten, papieren, stukken van zijn meubilair en allerlei andere dingen. „Bram!" riep Ootje Teur, die hem met een hand aanraakte, „Word wakker! Kom! De inbrekers willen ontsnappen! Kom mee, we moeten er achteraan!" R.K.L.T.V. B.A.T. De krachtme ting van de vorige week tussen The Swallows en B.A.T. was een nuttige generale repetitie voor ae komende competitie. Tn een spannende strijd meer sen sationeel dan fraai, we-d BAT 1 met I 6—4 geklopt. Brohn: zorgde voor twee overwiningen, terwijl van der SZ&rlWiel en Meerbeek ieder eén wedstrijd wonnen. BAT 2 dez:l het echi-.-r beter door in een fraaie strijd The Swallows een gelijk spel af te dwingen 55. BAT 3 versterkt, deed het zeer goed door met 91 te zegevieren over The Swallows 4, maar de BAT-dames slikten een 8 —2 nederlaag tegen het Wassenaarse team. Hedenavond vangt voor BAT 1 de competitie aan en het begint on middellijk goed, want d^ strijd zal te gen een der favorieten gaan, n.l. Wilskracht 1 uit Noordwijkerhout. Indien BAT ook dit jaar wederom een serieuze poging zal doen, dan zal een zege juist in deze wedstrijd welkom zijn. Daar de wedstrijd in Noordwijkerhout wordt gespeeld, heeft Wilskracht de beste kansen om te zegevieren, alhoewel verrassingen altijd mogelijk zijn. Zaterdag a.s. ontvangt BAT 3 een onbekende tegenstander, n.l. Al'.e- mansgeest 1 uit Voorschoten. Aan vang 7.30 uur. B—— Door: A. HRUSCHKA. (INadruk verbóden). 28) Hempel-Drost, wiens gezicht nu ook hevige spanning verried, liet er in gedachten op volgen: En ik ben zeer benieuwd naar die meneer Go mez! Want telkens rees weer bij de de tective scherp wantrouwen tegen de man, hoewel daar eigenlijk geen reden toe bestond. Men had onder weg veel over Hammer's plaatsver vanger gesproken. Nog steeds beïn vloed door de gunstige mening van de overleden inspecteur aangaande de creool en misschien onbewust Hempel's wantrouwen delende, had Nelly bfj haar gesprek met de jonge' ingenieur telkens weer Gomez op de voorgrond gebracht. Zij poogde van Holderberg alles te weten te komen wat haar een min of meer denkbeeld van Gomez persoonlijk heid zou kunnen geven. Maar niets van hetgeen de ingeni eur vertelde, scheen Hempel's wan trouwen te rechtvaardigen. Holder berg bleef bij zijn verklaring: Go mez is een zeer bekwaam en ach tenswaardig man, in wie de heer Lindweg niet ten onrechte alle ver trouwen stelt, wat hij bijvoorbeeld hierdoor bewees, dat hij hem voor de duur van zijn afwezigheid alge mene volmacht verleende, zodat Go mez zelfs mag kopen en verkopen en contracten afsluiten. En telkens voegde de ingenieur erbij: Ik ben overtuigd, dat Gomez niets heeft uit te staan met de din- dingen die ons duister, geheimzinnig en onbegrijlpelijk voorkomen. Wat de familie van de jonge mevrouw Lindweg van die familie weten wij zo goed als niets, betreft, dat is wat anders Toch bleef.Silas Hempel zeer be nieuwd naar de kennismaking met Gomez. De zon was reeds ondergegaan toen de drie mannen op hun sterk vermoeide paarden vóór de huizen der farm aankwamen. Zij behoefden niet meer te vra gen of Cornells Lindweg adch op Nieuwland bevond. Nelly was voor uit gereden. Haar bleek, ontsteld gelaat en de omstandigheid, dat zij alleen met een onbekende heer vermoedelijk Gomez, aan de voordeur stond, gaven duidelijk ge noeg te kennen, dat de eigenaar van de farm afwezig was. Gomez, een man van middelbare grootte, brede schouders, een glad geschoren, intelligent gezicht en pe per en zoutkleurig haar, toonde zich beschaafd, beleefd en vriendelijk Al les wat in z'n vermogen stond, deed hij, om de verwanten van zijn mees ter goed te ontvangen en hun te- leursteling in aangenaam vertrou wen op de nabije toekomst te ver anderen. Meneer Lindweg heeft me gis teren door een bode, die ik hem gezonden had, om hem van uw komst te verwittigen laten weten, dat hij binnen enige dagen op „Nieuwland" zal terugkeren, voor het geval, dat u vroeger zoudt aan komen, verzocht hij u, hier rustig op hem te wachten, zei Gomez tot de kolonel Ik heb zoeven ook juf frouw Nelly op de hoogte gebracht, maar u zult misschien geruster zijn. wanneer u zelf met de bode hebt gesproken; ik zal hem laten roepen Hij wendde zich tot een der nieuwsgierig toekijkende negers en Portugezen blijkbaar werkvolk van de farm. Roep Antonio Perez! Antonio Perez, een Portugees, ver scheen, en herhaalde bijna woorde lijk, wat Gomez reeds had gezegd. Maar Nelly had de man nog heel wat te vragen: Hoe was de gezond heidstoestand van haar vader? Was hij nog altijd opgerumd? Waar ver bleef hij voor het ogenblik? Waar mee hield hij zich voornamelijk be zig? Was Matteo bij hem? enz enz. Antonio Perez' antwoorden luid den bevredigend. Ja, Matteo was bij de heer Lindweg en deze was in de beste stemming. Antonio kon weliswaar niet juist zeggen, waar mede meneer Lindweg zich bezig hield, want niemand mocht de plaats waar hij arbeidde, naderen. Hij Perez moest van een be paalde plaats af, seinen geven dan verscheen meneer Lindweg of nu en dan Matteo aan de ingang van de vallei. Eergisteren was meneer Lindweg zelf gekomen Waarschijnlijk komt alles op metaal of ertsen neer, voegde de Portugees met een slim lachje erbij, want ik twijfel er niet aan, dat hij, met het oog op een mijn-exiploitatie al dat nieuwe land heeft aange kocht. Dat wy er voor het ogen blik niets van mogen weten, spreekt vanzelf. Gevaar voor concurentie moet in ieder geval worden geweerd Nelly werd allengs rustiger. Trou wens, meneer Gomez maakte een goede indruk op haar en zo begon zij aan de gegrondheid van haar in stinctmatig wantrouwen te twijfelen Gomez verzocht de reizigers nu eindelijk het huis binnen te treden. Alles was gereed, en hij vleide zich met de hoop, dat de door hem gegeven orders zouden stroken met hun smaak en verlangens. Voor de heer Drost, van wiens komst hij niet verwittigd was, zou onmidde- lijk een logeerkamer in orde wor den gebracht. Midderwijl zou een kleine maaltijd worden opgediend, waaraan men, na zo'n lange en ver moeiende rit, wel behoefte zou heb ben. Men kon niet vriendelijker en be zorgder zijn, dat Gomez. Hij had er waarlijk slag van, de gasten het verblijf op Nieuwland aangenaam te maken. In de naast elkaar liggende ka mers van Nelly en de kolonel, blonk alles van zindelijkheid en een mas sa bloemen gaven aan het geheel 'n prettig voorkomen. Een jonge neger in stelde zich ter beschikking van Nelly als kamenier. Ook de kolonel en Silas Hempel werden in hun ka mers opgewacht door zwarte bedien den, die zich uitsluitend met de he ren hadden bezig te houden, en dus van alle andere werkzaamheden ontslagen waren. Het waren goed gedresseerde mensen en zij spraken Duits, hoewel niet vloeiend. Gomez vertelde, dat zij vroeger lange tyd te San Paulo bij Duitsers in dienst waren geweest Het eten was goed klaargemaakt, het menu met zorg gekozen. Daar voor had de Portugese huishoudster gezorgd. Na tafel, terwijl de kolonel, Hem pel en Gomez op de veranda aan de voorkant van het huis een sigaar rookten, en heerlijke op de farm ge wonnen koffie dronken, maakte Nel ly een wandeling tussen de talrijke arbeiderswoningen, schuren, loodsen en bergplaatsen, die op enige af stand de behuizing omringden. Veel was nieuw voor haar, groter stevi ger gebouwd en practischer inge richt dan vroeger; andere dingen hadden geen verandering onder gaan, waren gebleven in de staat, die zij zich herinnerde. En overal heerste onberispelijke orde. Vruchteloos zocht Nelly naar een bekend gezicht. Zij vond er niet een Zij knoopte een gesprek aan, met enige personen, uitsluitend Portuge zen, Italianen en negers, en stelde verschillende vragen, bijvoorbeeld, hoellang zij reeds op Nieuwland in dienst waren en hoe het met Poes verdwijning was toegegaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5