S)e CcidóeSoivtant De Noord-Koreanen overal op de terugtocht De Rus keerde terug Franse tegenslag in Indo-China Moskou tegen Lie Honderdduizenden tegen de Sovjet-terreur VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12105 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Het wespennest van Indo-China Directeur: G. AL HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20955, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. rond., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Missouri" schiet stad in puin De 1ÏÏET GROOTSTE Amerikaanse sla gschip, de 45.000 ton metende „Mis souri" heeft de Noord-Koreaanse havenstad Tsjongjin in puin gescho ten. Drie uur lang bombardeerde het de juist ten Zuiden van de 42ste breedtegraad gelegen stad, daarbij gesteund door de Britse kruiser Cey lon, een Australische torpedojager en enkele andere Amerikaanse oor logsbodems. Duizenden granaten van het zwaarste kaliber werden op de haven afgevuurd. Daarna stegen vliegtuigen van enige tot het geallieerde vlooteskader behorende vliegdekschepen op en bestookten de stad gedu rende een half uur van uit de lucht. Uit de rapporten van de piloten blijkt, dat een hoogoven geheel was vernield, terwijl enige olie-reservoirs en rangeerterreinen der spoorwegen volledig waren weggevaagd. AANVALSFRONT UITGEBREID. Zuid-Koreaanse troepen breidden het front, waarlangs de UNO-troe- pen Noord-Korea binnenvallen uit, door langs de Westkust de 38ste breedtegraad te overschrijden, waar bij zij de havenstad Haejoe, juist ten Noorden van de grenslijn gelegen, veroverden. Met deze nieuwe aanvai strekt het front zich thans vrijwel over de gehele breedte van het schiereiland uit. In het Centrum van Korea rukten UNO-troepen met de brigade van het Britse Gemenebest in de voorhoede, op in de richting van de Noord-Ko- reaanse hoofdstad Pjongjang. De tegenstand der communisten brokkelt steeds meer af. Naar aan leiding van de berichten over de te rugtocht der Noordelijken verklaar den inlichtingen-officieren der UNO- troepen, dat de communisten na de val van hun Oostelijk steunpunt Wonsan, geen ander alternatief meer hebben dan zich over het gehele front op Pjongjang terug te trekken. Vliegers berichten, dat zij een strijdmacht van drie- tot vijfduizend Noord-Koreanen hebben waargeno men, die zich langs de weg van Kae- song naar Pjongjang terugtrokken. BURGERLIJK BESTUUR VOOR NOORD-KOREA. De Korea-commissie van de UNO heeft een Australisch voorstel goed gekeurd waarin wordt voorgesteld, dat het opperbevel van de UNO- strijdkrachten na bezetting van Noord-Korea daar een burgerlijk be stuur zal instellen, waaraan officie ren van UNO-strijdkrachten zullen deelnemen. Het gezag van dr. Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, zal be perkt blijven tot Zuid-Korea. MONNIKEN IN TSECHOSLOWAKIJE GEBRANDMERKT? Volgens Vaticaanse kringen zijn 300 Katholieke monniken door de Tsjechoslo waakse politie gebrand merkt, voordat zij uit Zuid-Slowa- kije met onbekende bestemming vertrokken. De Vaticaanse kringen, dié be richten uit Tsjecho-Slowakije als bron noemden, verklaarden, dat de trein, waarmee de monniken ver voerd werden, 's-nachts op een klein stationnetje had gestopt. Daar zou men de monniken de baard heb ben afgeschoren en op het been ge brandmerkt. Sindsdien zou niets meer van de monniken zijn vernomen. De Chinees bleet De Sovjet-Russische boycott van de UNO-instellingen is niet voorde lig geweest voor Moskou. De Russen hebben hun fout ingezien en zijn reeds zoals bekend terugge keerd in de vergaderingen van de Veiligheidsraad. Zij zijn" nu ook te ruggekeerd in de economische en sociale raad van de V. N., die giste ren in buitengewone zitting was bij eengekomen om economische hulp aan Korea te overwegen. Onmiddel lijk na de opening van de vergade ring diende de Sovjet-Russische af gevaardigde, Aroetoenian, een motie in tot uitsluiting van de Chinese na tionalistische afgevaardigde en op neming van een vertegenwoordiger van de regering van Peking. De Sov jet-Unie had in het voorjaar de raad evenals alle andere organen van de V. N. verlaten, omdat deze ge weigerd had een dergelijke motie te aanvaarden. De Britse gedelegeerde, Kenneth Younger, die de Sovjet-Russische mo tie steunde, verklaarde zijn stem te zullen geven aan uitsluiting van de Chinese nationalistische gedelegeer de en de opneming van communis tisch China. De Sovjet-motie werd echter met 11 tegen zeven stemmen verworpen. Pakistan, India, Engeland, Denemar ken, Polen .en Tsjecho-Slowakije stemden met de Sovjet-Unie voor de Sovjet-motie. Over het tweede deel- van de Sov jet-motie uitnodiging van een af gevaardigde vian de communistische Chinese regering onthield Dene marken zich van stemming. Na het bekend worden van de uit slag bleef de Sovjet-gedelegeerde in de vergadering. Wapenleveratities aan Amerika gevraagd |N INDO-CHINA gaat het Frankrijk niet naar den vleze. D eguerilla- strijd met de Vietnamezen is uitgegroeid tot een oorlog in optima forma, waarin het Franse leger de laatste dagen zware nederlagen heeft geleden. Parijs is ervan geschrokken en stelt nu alles in het werk om meer wapens van Amerika los te krijgen. Jules Moch, de Franse minis ter van defensie, is thans op bezoek in Washington, waar hij bij de mi nisters Marshall en Aoheson moet aandringen op spoedige aflevering van tanks, vliegtuigen en uitrusting voor parachutisten. Er zullen twee splinternieuwe divisies moeten worden ingezet. Maurice Petsche, de Franse minister van Financiën, arri veerde gisteren eveneens in Washing ton. Met zijn komst wordt het gerucht in verband gebracht dat Frank rijk volgend jaar zijn defensieuitgaven wil verdubbelen indien het van Amerika een lening loskrijgt van 750 millioen, waarvan 23 voor Indo- China. Indo-China vliegen om zich ter plaat se op de hoogte te stellen van de si tuatie. TERUG NAAR HUIS. Seoelse vrouwen, die voor het uitbreken der gevechten om de Zuid-Koreaanse hoofdstad, haar huizen hadden ver laten, en tijdelijk onderdak hadden gezocht aan de andere zijde van de rivier de Han, keren naar haar oude woonplaats terug. Met haar kind op de rug gebonden, gaat een vrouw voorop aan de stoet van terugkeren de vrouwen, die tegen de oever van de Han opklimmen. NIEUWE FRANSE NEDERLAAG. Nog niet bekomen van de neder laag van enkele dagen geleden heb ben de Franse troepen in Indo-China opnieuw een nederlaag moeten incas seren Gistermorgen vroeg moest, on druk van strijdkrachten der rebellen, Thai-nguyen, worden ontruimd. De Fransen hebben nu een nieuwe verdedigingslinie gevestigd op onge veer 50 kilometer van Hanoi, waar door naar hun zeggen de rijst velden, die de voedselschuur van dit gebied vormen, voldoende worden beschermd tegen eventuele aanval len. Voor de troepei uit Thai-nguyen wegtrokken, vernielden zij alle militaire installaties. Door deze nieuwe phase in de strijd, die direct volgt op het ver lies van ongeveer 3000 man Franse keurtroepen .doordat twee Franse colonnes bij de ontruiming van Coabang in een hinderlaag liepen, wordt nu wel definitief bewezen, dat de Vietminh, die men tot nu toe als een ongeorganiseerde strijdmacht had gezien, thans een directe bedrei ging vormt voor het Franse gezag in Indochina. Inmiddels zal Zondag generaal Juin -- resident-generaal in Marokko en de Franse expert op het gebied van de koloniale oorlogvoering naar THATKHE ONTRUIMD. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Franse strijdkrachten in Noord-Indo-China begonnen zijn de buitenpost Thatkhe te verlaten. BIJ HET OVERSCHRIJDEN VAN DE 38ste BREEDTEGRAAD. Het overschrijden van de 38ste breedte graad door de troepen van de Ver enigde Naties, ging met een korte plechtigheid gepaard, waarbij op de grens tussen Noord- en Zuid Korea een bord werd geplaatst. De mannen die het eerst het Noord-Koreaanse grondgebied be traden behoorden tot de derde ROK divisie. De Sowjet-Unie heeft Donderdag in een besloten bijeenkomst van de Veiligheidsraad haar veto uitgespro ken tegen de herbenoeming van Trygve Lie als secretaris der V. N. Zij stelde voor, de Poolse minister van buitenlandse zaken, Zygmunt Modzielewski, te benoemen. Men meent te weten, dat de meerderheid van de Raad zich vóór herbenoeming van Lie uitsprak en dat de Chinese nationalistische afge vaardigde zich van stemming ont hield. Men verwacht, dat de kwestie thans naar de Algemene Vergade ring zal worden gewezen, welke Lie's ambtsperiode voor twee of drie jaar kan verlengen. In kringen der V. N. acht men de kans, dat Modzielewski gekozen zal worden vrijwel nihil, Daar er geen andere candidaat is voorge steld, gelooft men, dat de Algemene Vergadering Lie's ambtsperiode zal verlengen. Lie is voor de Sowjet-Unie geen persona grata meer, sinds hij zijn steun gaf aan de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin op de leden der V. N. een beroep wordt gedaan de Noord-Koreaanse aanvallers te helpen terugslaan. Oost-Berlijn stemde met bonkaarten MET DE OP ZONDAG a.s. plaats vindende „verkiezingen" in Oost- »Duitsland wordt algemeen de spot gedreven. In Berlijn heeft men een onofficiële volksstemming gehouden met een verrassend effect. De drie politieke partijen in West-Berlijn hadden n.l. aan de Oost-Berlij- ners gevraagd een (verlopen) distributiebonkaart in te sturen aan het adres van het Westberlijnse stadhuis als demonstratie tegen de terreur der Sowjets. Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn heeft gistermid dag in de gemeenteraad meegedeeld, dat 375.712 Oost-Berlijners een bon kaart hebben ingestuurd. De Oostberlijnse communistische autoriteiten hebben geprobeerd aan deze volksstemming afbreuk te doen door be kend te maken, dat op deze (hoewel verlopen) bonkaarten nog een paar kousen of sokken kon worden gekocht. Onder toejuichingen van de raad verklaarde Reuter, dat na deze bekendmaking nog 100.000 bonkaar ten waren ontvangen. EEN MORELE NEDERLAAG. De burgemeester deelde nog mee, dat 24.000 Oostberlijners andere bon kaarten of brieven gestuurd hadden en dat 33.000 inwoners van de Sov jet-zóne eveneens nun kaart van Sep tember inzonden. Niet meegeteld zijn duizenden kinderkaarten en twee kaarten van Russische burgers, die op de achterkant hadden geschre ven: „Weg met de USSR". Enkele honderden vrijwilligers hebben de „stemmen" geteld. De uitslag van deze geheime volks- stemming wordt beschouwd als de zwaarste morele nederlaag, die de Russen en hun Oostduitse handlan gers sedert de opheffing van de blok kade hebben geleden. West-Berlijn heeft gistermiddag om twaalf uur door twee minuten stilte dank en hulde gebracht aan de Duitsers, die zich verzetten tegen de communisti sche terreur in de Russische sector. Het lawaai van het straatverkeer stierf weg; op de fabrieken staakten de arbeiders hun werk en de radio- stations zwegen. „Met deze stilte willen wij uiting geven aan ons protest tegen de ter reur in het Oosten aan onze eenheid met onze broeders daar en aan het verlangen van allt burgers naar vrije verkiezingen in geheel Berlijn", al dus burgemeester Reuter. De Westduitse minister voor alge meen Duitse zaken, Jakob Kaiser, heeft de Oostduitsers in een radio toespraak verzocht Zondag van de stembus weg te blijven of een on geldige stem uit te brengen. „Iedere tegenstem is een nieuw bewijs voor uw tyrannen, dat de bevolking van de Oostelijke zóne niet van hun heer schappij is gediend", aldus Kaiser. GééN STEM, GééN STROOM. Gevreesd wordt, dat de Oostduit sers Zondag weinig kans zullen heb ben om hun ware gevoelens over de verkiezingen en de candidaten ken baar te maken. De communistische Oostduitse regering heeft laten uit komen,. dat zij, die Zondag niet open lijk op de eenheidslijst stemmen, „in moeilijkheden" zullen raken. Hans Warnke, staatssecretaris van het Oostduitse ministerie van binnenland zaken, dat 195.000 agenten en solda ten van de VolkspoHtie onder zich heeft, heeft voor de radio gedreigd, dat zij. die zich in een stemhokje te rugtrekken om hun biljet in te vul len „onmiddellijk verdacht zullpn werden van verzet tegen het vredes- programma van h t Nationale Front". Warnke liet eer dreigende waar schuwing horen aan het adres van hen, die niet van- plan zijn hun stem uit te brengen. „Wij weten onmiddel lijk, wie niet aan de verkiezingen hcbbe.i deelgenomen, want hun na men zullen op de kiezerslijsten niet worden doorgestreept", aldus Warn ke. Bekend is. dat zij die niet stem men, niet op de lijst voor electrici- teitsvoorziening worden gezet. Wie -iet c-> de lüst staat wordt .automa tisch afgesneden van de stroomvoor ziening. Ambon in de veiligheidsraad Men verwacht, dat de Veiligheids raad de volgende week zal bijeen komen om het voorstel van de com missie der V. N. voor Indonesië in zake Ambon te bespreken. Ko- weftje... Ieder mens drukt op zichzelf het stempel zijner waarde en wij zijn groot of klein, zoals we dat zelf willen. HUUR VERHOGING ZOALS de zaken er thans voorstaan, schijnt het wel zeker, dat de huur verhoging van 15% op 1 Januari van het volgend jaar zal ingaan. Minis ter Lieftinck heeft immers indertijd een gelijktijdige verlaging van de loon- en inkomstenbelasting aange kondigd, waarmee de huurverhoging vooral voor de economisch zwakke ren zou worden opgevangen. De vol gende week zal deze belastingver laging in de Tweede Kamer worden behandeld en mag men aannemen, dat zij ook in de Eerste Kamer nog in de loop van dit jaar zal worden afgedaan. Maar daarmee zijn wij er nog niet. Bij de behandeling van deze huur verhoging annex belastingverlaging is er door de heer van Vliet middels een motie reeds de aandacht op ge vestigd, dat de compensatie van de ze belastingverlaging niet zou gelden voor de grote gezinnen, die door het grote aantal kinderen buiten de loonbelasting vallen. Voor deze zou er dus alleen een huurverhoging ko- rrfen zonder enige compensatie daar naast, omdat er voor deze categorie van mensen nu eenmaal geen com pensatie in een belastingverlaging te vinden is. Op genoemde motie had de minister toen toegezegd,hieraan ernstig aandacht te zullen schenken. Dit is niet gebeurd, immers gisteren nog verklaarde minister In 't Veld in de Eerste Kamer dat hij in dit verband geen toezegging kon doen, welke voor 100% voor alle groepen der bevolking zou kunnen gelden. Compensatie voor iedereen achtte hij uitgesloten en aan huurtoeslagen voor deze groepen zaten teveel be zwaren vast dan dat de minister er iets voor voelde daartoe over te gaan. En verder hield hij Lieftinck voor zich als schild waarop alle pij len moesten afstuiten. Dit betekent intussen, dat voor een groot deel der bevolking, met name voor de grote gezinnen, wèl de huurverhoging doorgang zal vin den, maar dat er voor deze mensen die het het meest nodig hebben, geen sprake zal zijn van enige com pensatie. De heer van Lieshout heeft dit de minister in de Eerste Kamer op duidelijke wijze voorgerekend. Een derde van het totaal aantal kinderen in ons land, zo betoogde hij, zijn kinderen uit grote gezinnen d.w.z. uit gezinnnen met meer dan vijf kinderen. In Brabant is dit per centage veel hoger, daar is het 50%. Al deze gezinnen en met deze cijfers voor ogen is het duidelijk, dat dit er niet weinige zijn zullen dus te maken krijgen met een huurver hoging zonder compensatie, een huurverhoging, welke zij juist het moeilijkst zullen kunnen dragen. Uit het antwoord van minister In 't Veld in de Eerste Kamer op deze opmerkingen, is gebleken, dat er van een compensatie voor deze gro te gezinnen voorlopig wel niets zal kunnen komen. De minister hield zich voorzichtig aan de zeer vage kant. Hij kon geen concreet ant woord geven, deze zaak moest in het grote verband worden bezien, deed hij een toezegging dan zou hij op het rein komen van de ministers van So ciale Zaken en van Financiën, maar men zou bezien wat eraan kon wor den gedaan. Dat zijn zo de geijkte parlementaire uitdrukkingen, indien de minister de Kam'er niet regel recht voor het hoofd wil stoten, maar toch voet bij stuk wenst te houden. Aldus heeft de heer van Lieshout het dan ook opgevat, want zonder bij de replieken hierop nog eens terug te komen, verklaarde hij tegen te stemmen toen het ontwerp huurverhoging zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. De vraag is nu of na de aanvaar ding van dit wetsontwerp in de Eer ste Kamer deze zaak daarna ook zal zijn afgedaan. Wij menen van niet. De Eerste Kamer heeft dit wetsont werp aanvaard, omdat er tè grote belangen tegenover stonden wat be treft ons huizenbezit. De volgende week zal echter de belastingverla ging, welke hier tegenover staat in de Tweede Kamer aan de orde ko men. Het is niet te verwachten, dat de fractie van de'K.V.P. zich hierbij zo maar zonder meer zal neerleggen. Hier staat het belang van vele grote gezinnen op het spel en de heer van Vliet, die destijds de motie indiende, welke op de situatie voor deze ge zinnen betrekking, had. zal in de uit latingen van minister In 't Veld voldoende aanleiding vinden om de volgende week nog eens op zijn mo tie terug te komen. Maar als m'inister Lieftinck bii de behandeling van deze belastingher ziening nu eens voet bij stuk zal houden en er is na de mededeling van minister In 't Veld, dat hij be zwaren heeft tegen huurtoeslagen alle reden om dit te verwachArvn wat dan? De Kamer zal deze 'elas- t'ngveftaging natuurlijk accepteren. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Maar de regering zal toch iets moeten doen voor deze grote gezinnen en men mag aanne men, dat daarover in de Tweede Ka mer een hartig woord zal worden gesproken. Een tegemoetkoming naast de huurverhoging, welke al leen de kleinere gezinnen dient en de grote gezinnen uitsluit is met het woord onvoldoende al te zachtaard'" Gekenschetst. Dit is een asociaal w- zuim. dat niet kan worden getc'- reerd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1