nooózAAki MISSIE-ZONDAG Een ópAM&jed,-fUiute£ij& vaCtiekkea op, kas teel „Site Sfta Graven en baronnen als gasten Huurverhoging van 15 pet- aanvaard Nieuwkoopse drama voor het Haags gerechtshof DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 DE I.EIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Van diligence, trekschuit en edel ros, zijn we via stoomschip, fiets, diesel en auto gearriveerd bij het vlieg tuig, dat verrijkt met de laat ste creatie, de straalmotor, een tijdperk inluidt, waarin het begrip tijd en ruimte prac- tisch uitgeschakeld zal zijn. Met het voortschrijden van de communicatiegelegenhe den en de perfectie daarvan, wordt een rijk van mogelijk heden geopend, dat wij, die er midden in staan, slechts aarzelend durven overzien. In uitge strekte en onbekende gebieden brengt de wereld haar beschaving. Fabrieken worden gebouwd, onder nemingen opgericht en ontginningen ondernomen in gebieden, waarvan een luttel aantal jaren geleden, het bestaan slechts werd vermoed. Is het voldoende, de bewoners van die streken bekend geraken met de radio de ijskast, de auto en andere zuiver materiële geneugten? Is het voldoen de, dat deze mensen geleerd wordt, hoe men een bankrekening dient te beheren en een fabriek bestuurt? Moeten deze mensen alleen kennis maken met de in feite dorre en kille materie van dit tijdperk. De Plaats bekleder van Christus hier op aarde en met Hem vele duizenden ware ka tholieken, zijn een andere mening toe gedaan. De gebieden, waar de volkeren le- ven, welke Christus bedoelde, toen Hij sprak: Gaat en onderwijst alle volkeren, zijn in aantal enorm geste gen. Zij worden momenteel besmet door de verlichte stroming van onze tijd, door materialisme en modern heidendom. De missionarissen, door Christus zelf uitgezonden, kunnen niet meer werken met primitieve en on doelmatige middelen. Zij moeten de beschiking heben over die atributen, welke deze tijd vraagt. Voor alles is nodig Uw gebed, om hen te steunen in hun vaak zo ondankbare en wei- nia moedgevende taak. Hiermede is Uw taak. als lid van de strijdende kerk niet vervuld. Op U rust de taak, deze pioniers van Gods rijk, die middelen te geven, welke zij voor het succesvol volbrengen van Christus wil, nodig hebben Uw geldelijke steun is daarom ont- beerlijk Belgisch-Amerikaanse baronnesse trouwt met Franse graat IN WELKE SPANNING moeten vanmorgen de bewoners van het dorp je Haarzuilens (by Utrecht) geleefd hebben, toen om half elf op het historische kasteel De Haar een grandiose plechtigheid plaats vond, waarover men bij de kapper en aan het haardvuur nog wekenlang zal spreken. Het hele dorp heeft meegeleefd met de voorbereidingen voor het feest van vandaag en iedereen was op straat, om te trachten een glimp op te vangen van de huwelijksvoltrekking, die hedenmorgen om half elf plaats vond tussen de 24 jarige dochter van de kasteelheer Ma rie Hélène Naila Stephanie Josina, baronnesse van Zuylen van Nyevelt en de 31 jarige Frangois Henri Marie Joseph Graaf de Nicolay, burge meester van Le Lude (Frankrijk). Afrikaanse pelgrims bij de Paus. Aanbieding monstrans. Brief van Provinciaal S.V.D.: Mgr. Leven gaat zeer onder de zorgen gebukt, vooral omdat er met allerlei inrichtingen op gebied van onderwijs en charitas moet begonnen worden in deze tijd met nieuwe eisen. Het is dan ook een troostende ge dachte voor de Vicaris nu hij zulke Koninklijke bijdragen van de Voortplanting ontvangt. Eerste Kamer Rentetrekkers en grote gezinnen kunneu nog niet worden tegemoet-gekomen De Eerste Kamer heeft gisteren 't wetsontwerp met betrekking tot de aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen verricht tijdens of tengevolge van de bezetting aange nomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen de heren Reijers, Vixseboxé, De Zwaan en Kollf, allen C.H., Wen- delaar en Molenaar, beiden VVD, Ruys de Beerenbrouck (KVP) en Van Santen (C.P.N.). In behandeling kwam daarna het wetsontwerp-huren. Het wetsontwerp is zondej noofdelijke stemming goed gekeurd, met aantekening, dat de communistische fractie en de heer Van Lieshout (K.V.P.) geacht willen warden te hebben tegenstemd. Dit betekent dus, dat de huren met vijftien procent zullen worden ver- hoofd, maar zo deelde minister In 't Veld mede, niet eerder dan nadat de voorstellen tot belastingverlaging die volgende week in de Tweede Kamer komen, zullen zijn aangenomen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de heer IN 'T VELD merkt op dat de grote moeilijkheid bij de kwestie der huurverhoging is het verband met het vraagstuk van lonen en prijzen en de financiële po litiek. Een andere politiek zou moge lijk geweest zijn, maar spr. meent niet, dat een betere politiek gevolgd had kunnen worden. Dé regering ziet geen mogelijkheid verder te gaan dan een verhoging van 15 pet. Om uit de moeilijkheden, waarin ons land verkeert, te geraken zal no dig zijn vermindering der consump tie of verhoging der productie. De keus is z.i. niet moeilijk. In dit ver band merkt hij op, dat in Zweden de ^arbeidsproductiviteit met 4 pet. per jaar is gestegen, hetgeen be langrijk meer is dan in ons land. De minister betoogt, dat de voor gestelde verhoging redelijk is, zij het dat deze niet voldoende is voor het achterstallige onderhoud. Er is gesproken van een offer der huiseigenaren, dat is een offer in het belang der nationale economie. Spr. is van gevoelen, dat de stij ging der prijzen de laatste maand een kunstmatig karakter draagt; de indruk is, dat de stijging der produc tie meer is dan de militaire sector bij niet op de prestaties der arbei ders. Door verbetering der organi satie kan het komen tot vermindering der bouwkosten. De minister zegt van mening te zijn, dat zolang we te kampen heb ben met een tekort aan woningen, het gevaar groot is, dat huiseigena ren zoveel mogelijk van het onder houd op de huurders zullen afschui ven. De wet voorziet in de mogelijk heid van huur verlaging in' dergelijke gevallen; de huuradviescommissies kunnen het nodige doen. Het is onredelijk, dat huizen, die hun geld al lang hebben opgebracht en die geen redelijke bewoning meer zijn, ook in de huurverhoging zou den delen. Bij algemene maatregel van be stuur kan hier iets gedaan worden. De regering kan onmogelijk een algemene toezegging geven, dat bij elke maatregel voor elke groep voor de volle 100 pet compensatie zal wor den gegeven. Zo moet men de des tijds gegeven toezegging zien, dat op het einde van het jaar zou worden nagegaan hoe in bepaalde gevallen een compensatie mogelijk zou wezen. Of het mogelijk is voor een ieder een voldoende compensatie te verkrij gen, betwijfelt de minister. De regering is doordrongen van de ernst van het vraagstuk en zij zal be zien wat op het gebied van compen satie nog zal kunnen worden daan. De belastingvoorstellen zullen vol gende week in openbare behandeling komen in de Tweede Kamer. Het is niet de bedoeling de huur verhoging op 1 Januari a.s. in wer king te doen treden als de belasting- ontwerpen dan nog niet ingevoerd kunnen worden. Door de huurverhoging zullen de genen, die in de laagste klas der in komstenbelasting vallen, niet hoger belast worden; wie in hogere klas sen behoort zal hogere inkomstenbe lasting betalen. De heer VAN LIESHOUT (K.V.P.) had de mededeling betreurd in de memorie van antwoord, dat niet kan worden ingegaan op de kwestie der genen, die geen compensatie zullen vinden door verlaging van loon- en opslokt. De tendenz tot prijsdaling inkomstenbelasting, dat zijn de rente- na verloop van enige tijd veer gaan optreden. Bij bepaalde rondstoffen zal deze ontwikkeling •ch niet voordoen, b.v. bij ijzer en 'aal; men moet daarvoor dan ver- angingsmateriaal zien te vinden. De arbeidsproductiviteit in de bouwvakken heeft nog niet haar hoogtepunt bereikt en spr. doelt daar trekkers, de kleine spaarders en de grote gezinnen. Hij vroeg de minister wanneer hij de onderhavige wet in werking wil den treden; hij vertrouwde, dat ze niet van kracht zal worden voor de compensatie door de belastingwijzi ging en anderzins haar beslag heeft gekregen. Luisterrijke plechtigheid Het was een luisterrijke plechtig heid in het al even luisterrijke kas teel ,dat oorspronkelijk uit de 12e eeuw dateert. In 1435 kwam het in handen van de Heren van Zuylen en tweemaal werd het daarna verwoest. In 1877 kreeg dr. P. Cuypers op dracht het kasteel in z'n oude luister te herstellen, aangepast aan de mo derne eisen. Thans ligt het als een juweel te pronken temidden van het 150 hectare grote park, waar de herfstbomen hun vlammende kope ren en gouden kleuren ten toon spreiden. De kasteelheer woont het grootste deel van het jaar in het Astoriahotel te New York, of verblijft bij z'n fa milie in Parijs. Slechts enige weken per jaar vertoeft het op De Haar, maar toch stelde hij er prijs op, dat zijn enige dochter haar ja-woord ge ven zou in de kapel van het histori sche kasteel. In dezelfde kapel im mers ligt het stoffelijk overschot be graven van zijn andere dochter, die in 1938 overleed aan een ziekte, waartegen zelfs de geleerdste dok ters uit Amerika geen remedie ken den. Internationale verwikkelingen De bruid is Amerikaanse van ge boorte, maar door het huwelijk wordt zij Frangaise, al zal de Ame rikaanse regering haar steeds als Amerikaanse blijven beschouwen In de familiekring zal men haar echter als een Belgische blijven zien, om dat zij de dochter van een Belgische baron is, ook al trouwt ze met een Fransman op Nederlandse bodem! Dit huwelijk heeft door al deze verwikkelingen veel voeten in aar de gehad. De schitterende hall van het kasteel, met prachtige glas in lood ramen, brede galerijen, beeld houwwerk en metershoge siervasen op kasten en tafels, werd vanmorgen voor één uur trouwzaal, omdat het raadhuisje van Haarzuilens te klein was voor deze plechtigheid. De bur gemeester voltrok het burgerlijk hu welijk, waarna in de kapel de hu welijksinzegening geschiedde door mgr. Grente, aartsbisschop van Mans (Frankrijk). De pastoor van Haar zuilens droeg de Huwelijksmis op en mrg hield de predikatie Evenals de burgemeester bediende hij zich van de Franse taal. STICHTING VAN DE ARBEID BLIJFT BESTAAN. De organisaties van de werkge vers en de werknemers voeren be sprekingen om de Stichting van de Arbeid te laten voortbestaan, ook nadat, de Sociaal-Economische Raad zijn taak volledig zal hebben opge vat. De werkgevers en werknemers achten het van grote betekenis, dat zij onderling vrije besprekingen kunnen blijven voeren over hun problemen in het bedrijfsleven. Waarschijnlijk zal de taak. welke in de toekomst voor de Stichting van de Arbeid is weggelegd, bestaan uit het voorbereiden van de bespre kingen, welke de werkgevers en werknemers later met de afgevaar digden der overheid in de Sociaal- Economische Raad zullen voeren. De werkzaamheden van de Stichting van de Arbeid zullen uiteraard be perkt worden. In het gebouw, waar zij is gevestigd, zal veel ruimte vrij komen. Indien echter de thans ge voerde besprekingen met succes verlopen, zal aan diverse gegadig den, o. a. aan de Fundatie Werkelijk Dienen, een deel van de kantoor ruimten worden verhuurd. Volkskr. Keur van hoge gasten Meer dan 125 gasten woonden de ze sprookjes-bruiloft bij. Onder hen bevonden zich minister Van Zeeland uit België; de Franse minister van Staat Letourneau; de Belgische am bassadeur te 's-Gravenhage, Spaanse gezant, markies de Santa Cruz en markiezin de Santa Cruz; baron en barones Van Zuylen; de markies en markiezin de Nicolay: Vicomte de Rohan, president van de Internationale Automobiel Club; de markies de Talhouet; baron de Bo- gaerd, ambassade-secretaris van Bel gië en baronesse de Bogaerd; baron Raoul van Zuylen, burgemeester van Veldighem (België); baron Albert van Zuylen, administrateur van de Belgische Congo; de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; gravin Tolstoi; markies d'Orellana uit Spanje; de burgemeesters van Vleuten en Harmeien; de pastoor en de kapelaan van Vleuten; mgr. aartsbisschop G. Grente, lid van de Académie Frangaise; baron Van Tuyll van Serooskerken en echtege- note te Zuilen. Kostbaar bruidstoilet. Het bruidstoilet, dat de bruid van morgen droeg, heeft veel opschud ding veroorzaakt in het anders zo rustige plaatsje. Iedereen wist er van mee te praten, dat het in Parijs ver vaardigd werd van de kostbaarste kant en zijde, die men zich denken kon. Moeilijkheden ontstonden er echter toen de douane van Roozen- daal het toilet niet in het land wil de toelaten. Uiteindelijk werd goed gevonden, dat de kostbare doos ver zegeld naar Utrecht zou gaan, alwaar de waarborgsom betaald moest wor den, met de garantie, dat het toilet niet langer dan twee dagen in Ne derland zou blijven en daarna weer naar Parijs zal worden terugge bracht. Dit was overigens niet de enige zorg, die de bewoners van het kas teel hadden. In de reusachtige keu ken waren gisteren al drie Franse koks bezig de heerlijkste gerechten klaar f.e maken voor het intieme di ner van hedenavond, als het bruids paar op huwelijksreis vertrokken zal zijn naar Italië. Twintig Utrechtse kellners zijn gecharterd om aan ta fel te bedienen en in de kelder wachtte reeds een pronkstuk van patissierkunst, een reusachtige taart van getrokken suiker, die vanmid dag de luch-tafel sierde, EIS 8 JAAR De 5 pet. en de dispensaties VEELAL AFGEWEZEN De looncommissie. van de Stich ting van de Arbeid heeft de meeste aanvragen van de werkgevers om ontheffing van de loonsverhoging met 5 pet. (tot een maximum van 180 gulden per jaar) behandeld. Voor het grootste deel heeft zij deze verzoeken afgewezen. De beslissing van de Rijksbemiddelaars moet ech ter nog volgen. De meeste aanvragen om vrijstel- ling zijn gekomen uit de land- en een ^aP °P de neus gekregen tuinbouwbedrijven, vooral uit laatste. Ook de apothekers hebben om de ontheffing gevraagd. De maatstaf, welke de looncom missie bij de behandeling van de aanvragen aanlegt, is, of de gehele bedrijfstak, waartoe een onderne ming behoort, al dan niet grote schade van de loonsverhoging zal Het Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren behandeld de zaak te gen de 48-jarige bankwerker K. San- nes uit Nieuwkoop, die bij vonnis van de Haagse rechtbank op fi April jl. wegens het plegen van zware mis handeling met voorbedachte rade, de dood ten gevolge hebbende tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. De eis van de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank luidde toen tegen S. 20 jaar, met af trek. Voor het Hof werd thans het dra ma, dat zich in de nacht van 30 op 31 Juli 1949 op de weg van Nieuw koop naar Ter Aar afspeelde een drama waarvan de Amsterdammer van Piggelen het slachtoffer werd wederom zorgvuldig onder de loupe genomen. Van P. een hartstochtelijk vis ser dacht een rustig weekend in Nieuwkoop door te brengen. Des avonds ontmoette hij in het café „Het Haasje'' in Ter-Aar, de gezus ters Lelieveld en K. Sannes Op een avondlijke wandeling met Ant, L naar Nieuwkoop ontmoette het paar eerst Cor L. broer van Anna die Van P. een stomp onder de kin zou hebben gegeven. Voor de rechtbank gaf Cor. L. in dertijd als verklaring voor die stomp, dat het hem niet beviel, dat Van P. met zijn zuster liep. Met een slag met een fles Persico zou G. getracht hebben Van Pigge len bij te brengen om hem te vragen waar Anna was. Deze slag die. aldus het rapport van dr J. J. C. Hulst uit Leiden op de scheiding tussen hoofd en nek werd toegebracht, had een schedelbasisfractuur en inwendi ge verbloeding ten gevolge - waar aan het slachtoffer enige tijd later overleed. Getuigen-verhoren. Acht getuigen charge waren door de procureur-fiscaal mr Reu- mer gedagvaard. De getuige-deskundige, de 75-jari- ge dr J. P. C. Hulst, bleef bij zijn voor de rechtbank uitgebracht en toegelicht rapport. De 38-jarige patholoog-anatoom dr J. F. Hampe te Amsterdam was als getuige a décharge opgeroepen. De ze bestreed het rapport van dr Hulst op verschillende punten. Eo-n lang durig gesprek ontspon zich tussen de beide deskundigen. De kroongetuige Jo Leliveld, te zamen met S. op de bewuste nacht Van Piggelen op de weg had gevon- i den, herinnerde zich niets meer. De' verklaringen, die zij voor de recht-i bank had afgelegd, bleken thans gro- j tendeels uit haar memorie verdwe- i nen te zijn. „U bent een zeer belangrijke ge-1 tuige", maande de president, mr. I Van Berckel. „Hy liegt alles, dat-ie zwart ziet," was het antwoord van getuige doelend op alles wat S. had ver-1 klaard. Zij had echter niet gezien, dat G. het slachtoffer Van P. met een fles Persico had geslagen. Nog ontspon zich een langdurig medisch dispuut tussen dr Hulst en dr Hampe, omtrent de doodsoorzaak van het slachtoffer Van Piggelen. Dr Hulst verdedigde zijn stelling, dat Van P. met een hard voorwerp de fles Persico op het hoofd was geslagen. Dr. Hampe was de mening toegedaan, dat Van P. eerst en met het hoofd op de weg was ge vallen. Door het binnenstromende bloed zou Van P. gestikt zijn. Maar wie had de klap uitgedeeld, wie had eventueel met een fles Per sico geslagen? De beide deskundigen wensten hierop voor het Hof geen antwoord te geven. De procureur-generaal mr Reumer zeide, dat de gehele toedracht een doolhof is gebleven. Hij achtte ech ter medisch gezien, het rapport van dr Hulst, ondanks het feit, dat dr Hampe hier recht tegen in was ge gaan, juist en aanvaardbaar. Aan de hand van dit door dr Hulst uitgebrachte rapport en de getuigen verklaring van Jo L. achtte hij San- nes schuldig aan het plegen van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende. Voorbedachte ra de achtte mr. Reumer echter niet aanwezig. „Op buitengewoon weerzinwek kende wijze heeft men met het slachtoffer gesold en dat geeft wel een beeld van de buitengewoon on gunstige mentaliteiten van deze mensen," zeide mr. Reumer, doelend op appè'lant en de twee gezusters en broer Lelieveld. S. noemde hij de voornaamste be drijver van genoemde mishandelin gen. Hij eiste vernietiging van het vonnis van de rechtbank en een ge vangenisstraf voor de tijd van 8 jaar met aftrek van voorarrest. Mej. mr Kroezen zeide in haar plei dooi, dat zij het niet eens was met de kwalificatie van de aan S. ten las te gelegde misdrijven. Zware mis handeling de dood ten gevolge heb bende, achtte zij niet bewezen. Op deze grond vroeg zij vrijspraak van het ten laste gelegde, c.q. veroorde ling wegens het toebrengen van een voudige mishandeling en het opleg gen van een straf, die gelijk is aan de tijd, welke appèllant in voorar rest heeft doorgebracht. Nieuwe voorstellen belasting herziening Nadere wijziging Omzetbelasting By de Tweede Kamer zyn inge diend de wetsontwerpen verlaging van Inkomstenbelasting en Loonbe lasting, verhoging en technische wij ziging van de Omzetbelasting .wijzi ging en aanvulling van de Registra- tiewet 1917, wijziging en aanvulling van de Zegelwet 1817 en Wet op de Personele Belasting. Aan de toelichting van de Minister op een derde nota ver wijzigingen van het wetsontwerp tot verhoging en technische wijziging van de Om zetbelasting is het volgende ontleend: De nadere wijziging van artikel 6 van het besluit op de Omzetbelasting 1940 brengt het voorgestelde percen tage van heffing voor leveringen door de klinhandelaren van drie en een half terug tot drie het percen tage, hetwelk thans van toepassing -, terwijl het percentage voor leveringen door fabrikanten aan on dernemers van drie en een half wordt verhoogd tot vier. In verband met die wijzigingen wordt het percentage voor leveringen door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren ver minderd van zes en een half, zoals was voorgesteld, tot zes. Na empele overweging heeft de mi nister gemeend het percentage we gens het verrichten van diensten, hetwelk in verband met de wijzigin gen in de percentages voor de fabri kanten en de kleinhandelaren uit be lastingtechnische overwegingen niet op drie en een half kan blijven ge handhaafd, te moeten terugbrengen tot het thans bestaande percentage van drie in plaats van het te ver hogen tot vier. Uit vorenstaande wijzigingen, ge voegd bij de overeenkomstige wijzi ging van de Invoerbelasting zal de opbrengst van de Omzetbelasting worden vermeerderd met een bedrag van ongeveer 17.000.000 per jaar. De regering heeft dus besloten de aanvankelijk voorgestelde verhoging van de Ömzetbelasting van 3 op V/2 pet., voor zover betreft de schakel van de kleinhandel, terug te nemen en de verhoging voor de schakel van de fabrikanten te brengen op 4 pet. Het zou onbevredigend zijn geweest de kleinhandelaren, die thans 3 pet. omzetbelasting zijn verschuldigd, ge durende een jaar pet. te doen be talen, om ze daarna geheel vrij te stellen op grond van de afspraken in het kader van de Benelux. Het ligt n.l. in de bedoeling de geünificeerde Omzetbelasting in de Benelux zó op te bouwen, dat voor verrichtingen door fabrikanten en voor diensten 5 pet. Omzetbelasting zal zijn verschul digd en de overige schakels geheel zullen zijn vrijgesteld. De minister deelde voorts mede, dat berekeningen hebben uitgewezen, dat de voorgestelde verlaging van de Inkomstenbelasting voor de ge zinnen met lagere en middelbare in komens vrijwel volledige compensa tie biedt voor de huurverhoging. TELEVISIE MET GROOTBEELD PROJECTOR, Dinsdagavond werd in de Philips-Elac.-Studio een de monstratie gegeven met het zoge naamde grootbeeld-projectiesys teem, op een scherm van drie bij vier meter. Dit formaat scherm is niet alleen uniek voor Nederland, maar voor geheel Europa. Onze foto toont U genodigden, die met grote belangstelling een toneelvoorstelling van het Brabants gezelschap van Jan van Ostade, op het scherm volgden. lijden. Een belangrijk aantal werk gevers heeft de aanvrage om vrij stelling ingetrokken, voordat deze in behandeling was genomen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5