S)e Ccidóe6oii^Mit Dreigende houding van rood China Peking bromt dreigend Verband met het gesprek Truman-MacArthur £ang.zame aaidcang, aan het pcant UNCI vraagt groter bevoegdheid Vredesverdrag met Japan directeur: c. M. hameksveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN WAARIN OPGENOMEN «DE BURCHT" Papenqracht 12, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20985, Giro 105003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. ndI 4.50 p. kwart. Franco p. p. I 5.25. DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12104 - Advert.* 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ^•OMMUNISTISCH CHINA heeft gisteren in een uitvoerige verklaring voor de tweede maal doen weten, dat het niet werkeloos kan ga deslaan, dat de Amerikaanse troepen in Noord-Korea oprukken. De ver klaring maakt echter geen enkele toespeling op mogelijke door Peking te nemen maatregelen. Diplomatieke kringen te Londen hebben berich ten ontvangen, volgens welke de Chinezen overwegen een strook van Noord-Korea langs de Mandsjoerijse grens te bezetten, om ëen zetel voor de Noord-Koreaanse regering te behouden. Het is mogelijk, dat Tru- mans ontmoeting met generaal Mac-Arthur hiermede verband houdt. Alfoeren hielpen 'n handje mee J^E INDONESISCHE premier Moh ammed Natsir heeft in een regerings verklaring voor het parlement meegedeeld, dat de Unci de Veilig heidsraad verzocht heeft om meer bevoegdheden in verband met de Ambonese kwestie. De commissie betreurt het, dat de Indonesische rege ring niet op haar aanbod is ingegaan, hoewel dit toch de mogelijkheid tot onderhandelen bood, terwijl het aan de Indonesische regering werd over gelaten haar uiteindelijke positie in deze kwestie te bepalen. AMBON GEBOMBARDEERD. I nieuwe op handen zijnde aanval. I Verzocht is een oorlogsschip te zen- Radio-Ambon berichtte gisteravond den, om de schepen uit Makassar te- laat, dat corvetteh van de republiek §en hóuden. TRUMAN VEF.TROKKEN President Trumann is gisteren in zijn vliegtuig „Independence" uit Washington vertrokken naar St. Louis .Dit is de eerste stopplaats op zijn meer dan 10.000 km. lange tocht naar de Stille Oceaan, waar hij met MacArthur besprekingen zal voeren. Naar gemeld wordt zullen deze be sprekingen plaats vinden op het eiland Wake in het Noordelijke deel van de Stille Oceaan. STALIN WENST NOORD- KOREANEN SUCCES. Maarschalk Stalin heeft de Noord- Kóreanen succes gewenst „in hun strijd voor de onafhankelijkheid", al dus meldt Radio-Moskou. Stalin deed dit in antwoord op een telegram van de Noord-Koreaanse minister-president "Kim Ir Sen ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrekkin gen werden ingesteld tussen de Sow- jet-Unie en Noord-Korea. Kim Ir Sen zei in zyn telegram on der meer: „Dank zij de belangeloze Sedert president Truman vorige1 maand op een persconferentie be kend maakte, dat de Amerikaanse regering stappen zou doen om een einde te maken aan de staat van oor log met Japan, zijn functionarissen van het State Department in stilte bezig geweest om voorbereidingen te treffen voor een vredesconferentie, zo meldt Aneta's diplomatieke cor respondent uit Washington. Het vroe gere plan om de commissie voor het Verie Oosten bij de vredesonderhan delingen met Japan in te schakelen, heeft men geheel laten varen, daar deze commissie in verband met het Russische standpunt tijdens tal van .besprekingen al sedert maanden „op non-actief" is gesteld. De voorbereidingen hebben de laatste dagen concretere vormen aan genomen, doordat John Foster Dul les, de politieke adviseur van het State Department, begonnen is met een reeks informele besprekingen met vertegenwoordigers van landen, die aan de oorlog tegen Japan heb ben deelgenomen. Met Engeland en enkele andere landen hebben reeds besprekingen plaats gehad en de Ne derlandse ambassadeur van Royen heeft thans een uitnodiging ont vingen voor een soortgelijke bespre king, die dezer dagen zal worden ge houden. Nsar Aneta's diplomatieke corres pondent uit betrouwbare bron ver leemt. ligt het in de bedoeling van de Amerikaanse regering om ook de ï^denesische ambassadeur tot de k -^prekingenuit te nodigen. Het Sta- hulp, die de Sowj et-Unie op grond van het in Maart 1949 gesloten ver drag inzake economische en cultu rele samenwerking heeft geboden, heeft de Koreaanse bevolking gewel dige successen geboekt in de ontwik keling van onze republiek. Wij we ten, dat in deze oorlog de steun en sympathie van de vredelievende vol ken der gehele weteld, de grote Sow- jet-Unie voorop, aan de zijde van de Koreaanse bevolking zijn". VAN HET FRONT. De Amerikanen, die op het centrale front ten Noorden van Kaesong aan vallen, maakten Woensdag weinig vooruitgang. Zij moesten voorzichtig hun weg tasten door grote mijnen velden en kregen twee tegenaanval len af te slaan. Een legerwoordvoerder te Tokio zeide, dat zij „niet alles op alles zet ten om vooruit te komen, daar er al andere plannen voor hen gereed zijn". Radio „New York Times" heeft be vestigd, dat de Zuid-Koreanen drie belangrijke Noord-Koreaanse steden hebben veroverd: Tsjorwon, Koemh- wa en Pjonggang, van waaruit ver der wordt voortgetrokken. te Department gaat daarbij uit van de zienswijze dat, hoewel de tegen woordige staat Indonesië niet for meel met Japan in oorlog is ge weest, de oorlogsverklaring door de Nederlandse regering aan Japan ten aanzien van Nederland, in de prac- tijk moet worden beschouwd als ook te gelden voor Indonesië. Hoewel de Indonesische ambas sadeur de uitnodiging tot een bespre king met Dulles ongetwijfeld zal aanvaarden, wordt in Indonesische kringen opgemerkt, dat de Indone sische regering vermoedelijk toch liever zou zien, dat de commissi' voor het Verre Oosten nieuw leven werd ingeblazen en dat de vredes onderhandelingen in het kader van die commissie waarvan Indonesië dan als belanghebbende partij lid zou wensen te worden zouden plaats hebben, daar dit meer in overeen stemming met de neutraliteitspolitiek van Indonesië zou zijn. Vredesonder handelingen of een vredesverdrag met Japan zonder deelneming van de Sowjet-Unie, zou, zo zegt men in die kringen, niet alleen voor Indo nesië maar ook voor India en mis schien nog andere Aziatische landen moeilijk aanvaardbaar zijn. Mevr. Henry Ford heeft aan het Edisoninstituut te Detroit vier mil- lioen dollar vermaakt. Het instituut is in 1939 door de familie Ford opge richt voor rechtsstreekse of indirecte steun aan paedagogische werkzaam heden. De strijd in Indo-Ch ina Zware slagen voor de Fransen De Franse troepen zijn uit Thai Ngoeyen (Noord-Indo-China) wegge trokken, aldus maakt het leger te Saigon bekend. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben de zware verliezen, die de Franse strijdkrachten de laatste dagen in Indo-China hebben geleden, niet geleid tot een nieuw Frans ver zoek aan de V.S. om bespoediging van de militaire hulp. „Wij overwo gen de ontruiming van enkele grens posten met de bedoeling ze later te heroveren", aldus de woordvoerder. Ex-keizer Bao Dai, het hoofd van de staat Vietnam, verklaarde Woens dag te Cannes, dat hij „onverwijld" naar zijn land zou terugkeren. Hij zeide dat er zich in Vietnam gebeur tenissen voordeden, die de internatio nale vrede en veiligheid zouden kun nen bedreigen. Chinese communisten in Tibet? Volgens de correspondent van de .Statsman" te Kalipong zouden Chi nese communisten Tibet zijn bin nengetrokken en een strook van 80 km. breed hebben bezet. „Dit is pas een proefaanval en de grote aanval zal ongetwijfeld volgen als de be sprekingen tussen Tibet en China mis lukken", aldus de correspondent. IN HET INDISCH INSTITUUT TE AMSTERDAM is gisteren de Euro pese Dienstregeling-Conferentie ge opend, welke tot 21 October zal du ren. Het doel van deze conferentie is de loop der internationale treinen met hun aansluitingen te regelen, en te trachten het grens overschrijdend railverkeer te vergemakkelijken. Een praatje in de hal van het In stituut, na de openingsrede. V.l.n.r. de heer Th. J. Ravelli, van de Stoom vaart Mij Zeeland, twee buitenland se deelnemers aan de conferentie, de heer Donker, directeur der Geldwis selkantoren N.V. en de vertegen woordiger uit Istanboel, de heer Du- rukal. Indonesië het eiland Ambon van zee uit hebben gebombardeerd. RODE KRUIS WIL HULPBRIGADE ZENDEN. THOREZ IS ZIEK. De algemene secretaris der Fran se communistische partij, Maurice Thorez, van wie bekend was, dat hij griep had, is volgens het socialisti sche blad „Le Populaire" „met bloed bedekt" in een ziekenhuis opgeno men. Volgens een gerucht, dat de ronde doet „in de hoogste kringen van communistische leiders", is Tho rez aangevallen door twee partijle den, aldus het blad. Volgens een onbevestigd bericht, dat in Parijs in omloop is, zou de „ziekte" van Thorez dienen als een dekmantel om niet op de bijeen komst van de Kominform te Boeda pest te behoeven te verschijnen. KoAh-ettfe.... Smart maakt ons los van de din gen dezer aarde. CANADEES VLOOTBEZOEK AAN NEDERLAND. Gisteren zijn de Canadese oorlogsschepen, het vlieg- dekschip „Magnificent" en de torpe- dobootjagers „Huron" en „Micmac", onder bevel van schout bij nacht Ed- mond Rollo Mainguy, voor een vijf daags bezoek in ons land aangeko men. Door het slechte weer liepen de schepen later dan de b reling was de Nederlandse havens binnen. Links boven op deze foto de tor- pedobootjager „Micmac", die onder commando staat van luitenant ter zeer eerste klasse Frederick C. Fre- wer: onder de „Huron", welke on der commando staat van luitenant ter zee eerste klasse Edward Madg- wick. Beide schepen kwamen in IJmuiden aan. Rechts: Het vliegdekschip „Magni ficent", dat in tegenstelling tot de andere twee schepen, welke in IJmuiden aankwamen, te Hoek van Holland binnenliep. De „Magnifi cent" staat onder commando van commandeur K. F. Adams. TEGENWIND DIJ het aftreden als Minister van Oorlog en Marine van mr. W. F. Schokking zou men het grafschrift van paus Adriaan VI kunnen toepas sen: „Hoe een verschil maakt het, in welke tijd men geboren wordt!". Uit de verslagen der Kamer-debatten in September j.l., welke de aanleiding werden tot dit ontslag, zou gemak kelijk, al te gemakkelijk, de gevolg trekking kunnen worden gemaakt, dat de nu afgetreden Minister een onbekwaam man was, misschien geen nul, maar toch sterk onvoldoende. Zelfs degenen, die zich het felst te gen zijn beleid hebben gekant, zul len echter gaarne toegeven, dat de heer Schokking vele uitnemende kwaliteiten bezat o.a. een grote werkkracht en soberheid van levens opvatting welke in normale tijden hem alleszins geschikt maakten om de hoge ministers-post met succes en aller waardering te bezetten. De Minister stond echter voor abnormale moeilijkheden, welke zeker niet al- Jeen aan zwakte van zijn beleid wa ren toe de schrijven, maar aan het ver loop der militaire gebeurtenissen in Indonesië met tegelijkertijd de ver eiste militaire ontplooiing in het ka der van het Atlantisch Pact. Er werd hier te lande een leger-vacuum ge constateerd op een gegeven ogen blik waren er in Nederland slechts 5000 man troepen! dat plotseling, door de agressieve houding van de Sovjet, als hoogst gevaarlijk werd ingezien. Daarbij kwam, als reden tot critiek, de zeer zware bezetting van de topleiding van ons leger, tegen welker neiging tot zelfbehoud de Mi nister niet opgewassen is gebleken. Minister Schokking is gevallen door de plotseling algemeen aangevoelde behoefte onze nationale afweer te versterken, terwijl hij in de twee ja ren van zijn bewind (hij werd op 7 Augustus 1948 benoemd) bij de ver- stérking der nationale verdediging doorlopend de wind tegen heeft ge had. De grote vijf bijeen Een voorstel van Moskou De Sovjet-Unie heeft gisteren for meel een ontmoeting tussen de Grote "Vijf (Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk, China) voorgesteld. De vijf grote mogendheden zouden bij een moeten komen alvorens de Ver enigde Naties besluiten, gewapende strijdkrachten ter beschikking van de Veiligheidsraad te stellen. Het voorstel was in de vorm ge goten van een concept-resolutie, waarvan de tekst is rondgestuurd aan alle gedelegeerden ter Assem- blée. In de preambule wordt gezegd, dat gemeenschappelijk handelen van de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad ter verdediging en ver sterking van vrede en veiligheid on der de volken van bijzonder be lang is. Rusland wil daarom stappen on dernemen om, overeenkomstig art. 106 van het Handvest, overleg te ple gen met de vier andere grote mo gendheden om te zien, welke ge meenschappelijke actie kan worden ondernomen om het gestelde doel te bereiken. Volgens radio-Ambon zou het stad je Soeli weer in Ambonese handen zijn. Omtrent het verloop van de strijd wordt uit Ambon gemeld, dat de APRI bij de gevechten op Ceram honderden gesneuvelden achterliet. Het succes op Ceram zou vooral te danken zijn aan duizenden Alfoeren, die meehielpen ter verdrijving van de T.N.I. De T.N.I. kon niet meer naar zee ontkomen, doch vlucht nu door de bossen langs de kust en tracht andere nesten van T.N.I.-ers te bereiken. Op Ambon, ten Noorden van Hitoe, •hergroeperen de Indonesische strijd krachten zich. Uit Makassar zijn Za terdag schepen met gewezen KNIL- militairen in de richting Ambon ver trokken ter versterking van de Indo nesische troepen. De autoriteiten op Ambon hebben de Nederlandse rege ring op de hoogte gebracht van deze Duïtslands herbewapening En een nieuwe minister De afgetreden Duitse minister van Binnenlandse Zaker, dr. Heinemann, zal worden opgevolgd door de indus trieel dr. Lehr, evenals zjjn voorgan ger een protestantse Christen-Demo craat. Gelijk bekend, ging Heinemann heen, omdat bondskanselier Ade nauer zijns inziens een te gunstige houding aannam ten opzichte van de Duitse herbewapening. Adenauer ontkende gisteravond in een radiorede, dat West-Duitsland op dit punt enige verplichting jegens de geallieerden had aangegaan. Alleen de Bondsdag kan hier beslissen en dan nog, wanneer de geallieerden omlijnde voorstellen doen. Meer Amerikanen naar Berlijn De nieuwe commandant van de Amerikaanse legerstrijdkrachten in Europa, luitenant-generaal Manton Eddy, heeft tijdens een bezoek aan Berlijn verklaard, dat het Ameri kaanse garnizoen in West-Berlijn als eerste versterkt zal worden. Gisteren kwamen nieuwe Amerikaanse een heden in West-Duitsland aan. Onder delen hiervan werden naar Berlijn gezonden. Het hoofdbureau van het interna tionale Rode Kruis in Genève heeft 50.000 Zwitserse francs (ongeveer 40.000) beschikbaar gesteld voor de hulpverlening aan Ambon. Nu er op Ambon ongetwijfeld gro te behoefte bestaat aan hulp nadat een aardbeving de toestand op het eiland nog heeft verergerd, heeft het hoofdbureau in Genève zijn vertegen woordiger in Indonesië dr. Lehner opdracht gegeven, om nogmaals po gingen te doen toestemming te krij gen voor het uitzenden van'een hulp brigade. Zoals bekend weigerde de Indonesische regering tot dusver de uitzending goed te keuren. Het Rode Kruis heeft wel verlof gekregen om ploegen naar Ceram en Boeroeh, ten Noorden van Ambon te zenden, waar de Indonesische rege ring het gezag in handen heeft. Over de aardbeving op Ambon werd nog bekend, dat de vloedgolf van Zondag laatstleden twee dorpen heeft weggevaagd. De schade beloopt 7.5 millioen Indonesische guldens. De dorpen, die door de vloedgolf zijn weggevaagd, zijn Galala, met een bevolking van 1.000 zielen, ongeveer 3.5 km. ten Noorden van Ambon, en Hoetoemoeri, met een bevolking van 2.000 zielen aan de Zuidoostkust van het eiland. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend gemaakt. Radio Am- bon herhaalde gisteren zijn verzoek om %hulp van het rode kruis, bij voor keur per vliegtuig. De,, verkiezing" in O. Duitsland Het Westen erkent ze niet Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren medegedeeld, dat zij niet kunnen erkennen, dat de ver kiezingen, welke Zondag in Oost- Duitschland gehouden zullen worden, het tegenwoordige regiem in de Sowjet-zóne een „wettige basis" zul len schenken noch vertegenwoordi gend zullen zijn voor het volk Oost-Duitsland. De Britse, Amerikaanse en Franse hoge commissarissen hebben ieder een brief in dier voege aan generaal Wassily Tsjoeikof, de Sowjetrussi- sche opperbevelhebber in de Ooste lijke zóne, gezonden. De enkelvoudige candidatenlijst onthoudt aan Oost-Duitsland een de mocratische parlementaire regering evenals die democratische gang van zaken waarondér de vereniging van Duitsland een werkelijkheid zou kun nen worden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1