S)e Noord-Koreanen geven zich niet over Antwoord aan MacArthur: Vechten tot de dood'' Truman en MacArthur ontmoeten elkaar Djakarta wijst Urtci- bemiddeling af WOENSDAG II OCTOBER "950 42ste JAARGANG No. Directeur: C. RL y. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Noord-Korea wil zich dood vechten Papengrachf 52, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 T%E NOORD-KOREAANSF MINIS TER-PRESIDENT heeft generaal MacArthurs jongste eis tot overgave van de hand gewezen, aldus radio Pjongjang. De minister-president heeft zijn troepen opdracht ge geven „tot de dood toe te vechten" Het schijnt, dat zij dit bevel inder daad opvolgen, want er worden weinig krijgsgevangenen gemaakt. De N.-Koreaanse premier verklaarde, dat het land zich voor „een ern stige crisis'' geplaatst ziet en wekte de bevolking op de Noord-Koreaan- se strijdkrachten te helpen door het herstellen van spoorwegen en an dere verbindingen en het produceren van meer wapens, munitie, voed sel en andere goederen. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN IN KOREA? Een nieuwe tang De -Zuid-Koreanen hebben hun op mars langs de Oostkust stopgezet, nadat zij de belangrijke stad Won san hebben veroverd, en hebben zich thans gericht naar de hoofdstad Pjongjong. Gistermorgen reeds zwenkte de divisie der onvermoeiba- ren Westwaarts, richting Pjongjang, 150 kilometer ver; zij doet 'n poging om de rode verdedigingslinie ten Zuidoosten van de Noordkoreaanse hoofdstad voorbij te trekken. Ook de opmars van de troepen der Verenigde Naties uit het Zuiden in de richting van Pjongjang wordt met grote energie voortgezet. Ten Noorden van Kaesong is de Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie op fel le tegenstand gestoten langs de hoofdweg. De communisten leggen een zwaar spervuur uit de verster kingen die zij gebouwd hebben na dat het land vijf jaar geleden ui tweeën werd gesplitst en uit loop graven die zij de laatse weken in allerijl hebben gegraven. De troepen der Verenigde Naties proberen nu rond dit gebied heen te trekken Een andere afdeling, waaronder de En gelse brigade trekt op in Westelijke richting langs de rivier Jesong; een derde colonne rukt op naar 't Noord oosten door'Jongsjoengi. De Zuid-Koreaanse legerafdeling die oprukt in Westelijkerichting legde vandaag een afstand van 23 kilometer af en bezette Paeksjon. Waarschijnlijk zullen deze troepen px'oberen de kleine haven Haejoe, 100 kilometer ten Zuiden van Pjong jong te bezetten. Van Haejoe loopt een weg naar de rode hoofdstad. De Noord-Koreanen concentreren het beste deel van hun overgebleven troepen in het cenrum, aan de hoofd weg naar Koemsjon. BISSCHOP VAN PRESOV IN CONCENTRATIEKAMP OVERLEDEN. Mgr. P. P. Gojdio, de Roetheense bisschop van Presov in Tsjecho-Slo- wakije, is tengevolge van geleden ontberingen in een concentratie kamp overleden. Aldus meldt Radio Vaticana. Mgr Gojdio werd op 17 Juli 1888 geboren, op 27 Augustus 1911 priester gewijd en op 25 Maart 1927 tot bisschop geconsacreerd. Van de vicaris-generaal van Prtsov, Mgr. B. Hopkov, ontbreekt sedert geruime tijd ieder bericht. WEGENAANLEG IN DE PEEL. In verband met de ontginningswer ken in de Peel, wordt het gemis van goede verbindingswegen in deze streek nijpend. De destijds speciaal voor de turfafvoer aangelegde kana len, worden ten gevolge van de steeds minder wordende vraag naar turf, overbodig en derhalve gedempt. Op het ogenblik is men in de omge ving van Someren bezig naast een kortgeleden gedempt kanaal een weg aan te leggen, wat bij de bo demsgesteldheid van de Peel niet zo eenvoudig is. Het is noodzakelijk de oude veenlaag tot op een diepte van ongeveer 2 meter uit te graven en door zand te vervangen. Met bulldozers wordt het zand als het ware in de ontstane kanalen ge schoven Volgens een speciale correspon dent van het Engelse blad „Daily Telegraph" wijzen te Londen binnen gekomen berichten er op, dat Duit sers in Russische krijgsgevangen schap, onder wie een generaal, een rol hebben gespeeld aan de zijde der Noord-Koreanen. Het blijkt, aldus het blad, dat de Duitse generaal Schoerner brieven naar huis heeft geschreven uit Korea, waar hij aan het hoofd staat van een adviesgroep, verbonden aan het strategische com mando der Noord-Koreanen Vele andere Duitse families hebben der gelijk nieuws uit het Verre Oosten ontvangen, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph". ONTVOERING VAN BISSCHOP VAN SEOEL. Mgr. Patrick Byrne, de apostoli sche gedelegeerde te Seoel, is teza men met zijn secretaris en vier an dere Katholieke priesters dooi de terugtrekkende Noord-Koreaanse troepen ontvoerd, zo meldt Radio- Vaticaan. Twee andere Katholieke priesters zijn gedood, aldus de radio, die ver der melding maakt van een ontdek king van een Amerikaanse leger aalmoezenier, die onder een kerk te Taedjon 700 lijken heeft gevonden. NOORD-KOREAANSE TEGEN STAND NEEMT AF. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat troepen van het Britse gemenebest en de Amerikaanse eerste divisie cavalerie verscheidene kilometers sZijn gevor derd ten Noorden van de rivier de Jesong, die zij in de loop van het weekeinde overstaken. Paektsjon, 25 km ten Westen van Kaesong, werd veroverd. Het offensief van Kaesong uit wint aan snelheid. Het verzet van de Noord-Koreanen op het centrale front neemt af. Een colonne van de Zuid-Koreaan se Capitooldivisie is thans ook te Wonsan aangekomen. De straatge vechten in deze stad duren voort. In tegenstelling met de berichten, die gisteren werden gelanceerd, als zou de verklaring van het dogma van de Tenhemel-opneming van Ma ria in de namiddag van 31 October geschieden, heeft de H. Vader uit drukkelijk verklaard, dat deze wel zal geschieden op de vastgestelde datum van 1 November. Bij goed weer zal de plechtigheid worden gehouden op het plein van de Sint Pieter. Zij zal beginnen om half negen. Om negen uur precies zal de H. Vader voor de hoofdingang van de basiliek aanwezig zijn. Na het zingen van het' Veni Creator zal het College van Kardinalen de dogmaverklaring vragen, waarna de Heilige Vader de definitie van het dogma in de Latijnse taal uitspreekt Men verwacht, dat dè H. Vader ook een toespraak zal houden in de La tijnse taal. Om tien uur zal de Paus met alle Kardinalen en Bisschoppen de basi liek binnengaan, om daar de plech tige Pausmis te celebreren. Om 12.30 zal deze plechtigheid zijn afgelopen en zal de H. Vader weer over het plein van d<* Sint Pieter naar zijn paleis terugkeren. Alleen bij slecht weer zullen de plechtigheden niet op het plein van de Sint Pieter werden gehouden, en zal de Paus langs de gewone in gang van de basiliek naar het Vati- caan terugkeren. President vliegt naar Hawaii J7RGENS IN DE STILLE OCEAAN" zullen president Truman en ge- neraal MacArthur elkaar dit weekeinde ontmoeten „om de laatste fase van de actie der verbonden legers op Korea te bespreken". De pre sident kondigde aan, dat hij met Mac Arthur tevens „andere aangelegen heden zou bespreken, die onder zijn verantwoordelijkheid vallen." De plaats waar de ontmoeting zal geschie den, werd niet bekend gemaakt. De veronderstelling is dat de bijeenkomst ten Westen van Hawaii zal plaats vinden, aan boord van een schip of op een eiland. Generaal MacArthur, die 70 jaar is, heeft de Verenigde Staten in geen 13 jaar gezien. Truman heeft het Amerikaanse vasteland niet verlaten sinds de conferentie te Potsdam in Augustus '45. De ontmoeting is de eerste tussen de generaal en de pre sident. McArthur sloeg in Augustus 1949 een aanbod om in Washington voor het Congres een verslag uit te brengen over de toestand in het Ver re Oosten af met de opmerking: Ik kan de Verenigde Staten het beste dienen door op mijn post te blijven. De generaal en de regering-Tru- man hebben onlangs een menings- verschil gehad over de politiek, die gevolgd zou moeten worden jegens het nationalistisch Chinese bewind van Tsjang Kai Sjek op Formosa. MacArthur is van mening, dat het bolwerk Formosa een onmisbare schakel vormt in de Amerikaanse de fensie van de Stille Oceaan, terwijl de regering-Truman van oordeel is, dat de Verenigde Naties over de toekomst van het eiland moeten be slissen. De president heeft MacAr thur deze zomer belet zijn mening in de Verenigde Staten publiek te ma ken. Wapensmokkel in Indonesië Nieuwe arrestaties Maandagavond heeft de politie te Djakarta opnieuw twee Nederlan ders gearresteerd, die betrokken bleken te zijn bij de kortgeleden ont dekte clandestiene wapenhandel. De vorige week werden drie Ne derlanders, o.a. een officier van de K.L., wegens wapensmokkel in arrest gesteld. Hoewel er thans reeds in totaal ze ven personen, onder wie vijf Neder landers zijn gearresteerd, is de lei der van het complot nog steeds voort vluchtig. Er zouden nog meer Nederlanders bij deze wapensmokkel betrokken zijn, die op het punt stonden naar Nederland te vertrekken. De Indone sische autoriteiten hebben echter hun uitreisvisa ingetrokken en verwacht wordt, dat er spoedig meer arresta ties zullen volgen. Uitstel Nieuw-Guinea conferentie De conferentie over Nieuw-Guinea tussen Nede»land"en Indonsië zal in ieder geval niet midden October kunnen aanvangen, zoals in de be doeling lag, aldus werd in gezag hebbende kringen te Djakarta aan Aneta medegedeeld. Men vertrouwde, dat het „uitstel" niet langdurig zijn zal. Waurnemers wezen er op, dat de leden der Indo nesische delegatie nog niet zijn aan gewezen en dat ook over de toevoe ging van adviseurs nog geen beslis sing is genomen De debatten in het Indonesische parlement en de ge beurtenissen in verband met de kwestie Ambon zouden de oorzaken van de vertraging zijn. VLIEGENDE MOTORBRIGADE. Amsterdam heeft zijn vliegende burgemeester, maar Miami (Florida) heeft een vliegende motorbrigade. Hier ziet u de leden van de Miami- sche motorpolitie, die zich met mo tor en al aan boord van een Pan American Clipper begeven. Dit is het begin van de reis naar Los An geles, waar de politiemannen de jaarlijkse nationale vergadering van de Amerikaanse politiebond zullen bijwonen. Zaak Ambon thans voor Veiligheidsraad r^E UNCI heeft officieel bekendgemaakt, dat de Indonesische regering haar heeft medegedeeld, „niet in staat te zijn gehoor te geven aan de oproep van de commissie om de vijandelijkheden op het eiland Am- bon te staken." Het afwijzende antwoord werd door minister Moh. Roem aan de UNCI overhandigd De UNCI overweegt thans, welke verdere maatregelen genomen moe ten worden. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, aldus Ass. Press, dat de commissie het Zuid-Molukse conflict thans zal voorleggen aan de Veiligheidsraad. „STRIJD IN LAATSTE PHASE". In gezaghebbende kringen te Dja karta werd verklaard, dat de rege ring niet in staat is in dit stadium een einde aan de miliitaire operaties te maken „onder druk van de UN CI". Militaire autoriteiten beweren, dat de strijd zich in de laatste pha; se bevindt en dat de regering „hen die misleid werden door de opstan delingen met uiterste clemenie zal behandelen." Maar er zal een stren ge actie ondernomen worden tegen de leider van de Zuid-Molukken, dr Soumokil en zijn handlangers, werd van officiële zijde verzekerd. OOK MILITAIRE ACTIE IN ZUID-CELEBES. De correspondent van Aneta te Makassar seint, dat het militaire commando van Zuid-Celebes een op treden tegen gewapende groepen in Zuid-Celebes (guerilla's) heeft aan gekondigd, nu de pogingen om een vreedzame oplossing te bereiken faalden. Het militaire commando heeft het volgende bekendgemaakt: 1. Gebleken is, dat gewapende groepen de laatste tijd wegen en bruggen in Zuid-Celebes vernielen, bomen omkappen om wegversper ringen aan te leggen, telefoondra den doorsnijden, moorden plegen, etc., hetgeen tezamen het karakter van georganiseerd stichten van on rust draagt; 2. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in Zuid-Celebes, kunnen deze toestand niet langer la ten voortbestaan; tegen de onrust stokers zullen iTiilitaire maaregelen worden genomen. TWEE NEDERLANDERS OP JAVA VERMOORD. In de nacht van Vrijdag op Zater dag zijn de heer B. Koeslag en me vrouw Schraa, die in een bungalow van de familie Ripellius nabij Tji- panas logeerden, vermoord door een rampokbende. De familie Ripellius wist de bende te ontkomen en sloeg alarm. Waarschijnlijk bevreesd voor latere getuigenissen van de zijde van de heer Koeslag en mevrouw Schraa hebben de bendeleden deze twee door middel van vuurwapens om het leven gebracht. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Sukabumi vervoerd. Angstige luchtreis Een luchtverstekeling, die, han gend aan de staart van een vliegtuig, een angstige luchtreis van Vijftig mi nuten lang had gemaakt, werd, na behouden op het punt van uitgang te zijn teruggekeerd, te Torreon in Mexico gearresteerd. Het was een negentienjarige boerenjongen, Clise- rio Reyes, die naar de stad Mexico een afstand van 680 km over ho ge bergruggen had gewild. De piloot van het vliegtuig bemerkte, op een hoogte van 3500 meter geko men, sterke trilling in het toestel en belemmerde werking van het roer. De luchtverstekeling was door de sterke luchtstroming, die zijn kleren aan flarden had gescheurd, bijna verstikt. ONTBINDING DER MONOPOLIES IN WEST-DUITSLAND. De Westelijke geallieerden berei den maatregelen voor ter ontbinding van de twee grootste West-Duitse concerns op het gebied van electri- sche apparaten, nl. Siemens en A.E. G., zo wordt van welingelichte ge allieerde zijde medegedeeld. Dit zal de derde concrete maatregel zijn, die de geallieerden nemen ter ontbin ding van de grote monopolistische concerns in West-Duitsland. Zij heb ben reeds een wet gepubliceerd ter ontbinding van het voormalige I.G. Farben-concern cn regelingen ge troffen ter ontbinding van de zes grootste staalbedrijven. Een onaelukkige zwerftocht Twee Nederlanderse de 20-jarige Simon Maduro en de 21-jarige José Weaver, zijn gisteren met de Neder landse paketboot „Oranjestad" uit Cristobal (Panama) naar Aruba, hun geboorteland vertrokken, na gedu rende 4 weken met een stuurloos bootje in volle zee te hebben rond gezwalkt. Een* maand geleden waren zij mei een derde metgezel vertrokken voor een boottocht langs de kusten van Aruba.- Door de wind en de stroom werden zij in volle zee gedreven cn hun bootje, dat de mast had verlo ren, werd spoedig onbestuurbaar. Gedurende 4 weken dwaalden zij tond en moesten zij zich tevreden stellen met regenwater, een paar visjes en een meeuw die zij gevan gen hadden. Vorige Vrijdag werden zij opge merkt door het Amerikaanse vracht schip „Mirazan", ter hoogte van de Columbiaanse kust, juist toen de der de metgezel aan de gevolgen van de ontberingen was overleden. Zij wer den opgepikt en naar Cristobal over gebracht. KERNENERGIE VOOR CENTRALE VERWARMING. In het atoomkracht-laboratorium te Harwell in het Engelse graafschap Berkshire gaat men proeven nemen met aanwending van door kernener gie veroorzaakte warmte voor cen trale verwarming van het gehele gebouw. Wanneer de proef gelukt zal men misschien een dergelijk sys teem gaan toepassen voor gehele steden, die in de nabijheid van atoomkracht-laboratoria gelegen zijn. EERSTE KAMER GAAT IN GEHELME ZITTING. De Eerste Kamer heeft gistermid dag besloten evenals de Tweede Ka mer in een vergadering met gesloten deuren het rapoprt te behandeln van de Nieuw-Guinea-commissie. Al leen de communist Van Santen ver- klaaide zich daartegen. Het comité-generaal zal plaats heb ben na afhandeling van de vastge stelde agenda. Het zal vermodeelijk wel Donderdag worden voor de Ka mer er toe komt. EEN ONTMOETING PRESIDENT TRUMAN vliegt naar de Hawaii-eilanden om daar een ontmoeting te hebben met generaal MacArthur. Dit is een opzienbarende stap van de Amerikaanse president en de Amerikaanse kranten wijden er dan ook grote aandacht aan. Het is de eerste maal, dat president Tru man de 70-jarige generaal van aan gezicht tot aangezicht zal aanschou wen, want de generaal is de laatste jaren steeds op het oorlogspad ge weest en in Japan had hij het als ongekroonde koning van dit eilan denrijk te druk om zich een reisje naar huis te kunnen veroorloven. Men vraagt zich natuurlijk 0 af, waarover de president met de generaal zal willen praten. Over onderwex-pen, welke tot zijn competentie behoren, zeggen de officiële berichten. Waaruit men zou moeten afleiden, dat de generaal niet gevraagd zal worden naar zijn inzich ten op internationaal politiek terrein. Het is bekend, dat MacArthur ook daarover zijn eigen inzichten heeft, welke niet volkomen pax-allel lopen met die van president Truman. Het ligt voor de hand te veronder stellen, dat het gesprek zal gaan over Kotta; maar ook hier zijn de poli tieke problemen urgenter dan de mi litaire. Voor ons buxtenstaanders lijkt de veldtocht in Noord-Korea weinig moeilijkheden meer te zullen opleve- x*en. Het kan nog wel een paar week jes duren en er zullen nog wel een paar harde noten moeten worden ge kraakt, maar de algemene opinie is toch: de Amerikanen en de Zuid-Ko reanen redden het nu wel op Noord- Korea. De serieuze moeilijkheden beginnen pas, als de Noordelingen zijn verslagen, het land is bezet en Korea opnieuw georganiseerd moet worden. Amerika heeft reeds te ken nen gegeven, dat bij de bezetting van Korea de andere naties ook eens over de brug moeten komen en het is niet onmogelijk, dat de organisatie van dit Ver. Naties-bezettingsleger enige interne moeilijkheden met zich mee brengt. Maar het is nauwelijks denkbaar, dat voor zulke betrekke lijke kleinigheden de president van Amerika zelf gaat confereren met de opperbevelhebber. Men is dan ook algemeen uiterst nieuwsgierig naar de uitslag van deze conferentie en veronderstelt, dat de gehele Amex-ikaanse politiek ten opzichte van Azië aan een herzie ning zal worden ondex-worpen. Dat behoort wel niet tot de competentie van MacArthur, maar wat zal de pre sident beletten, om als hij over mi litaire aangelegenheden heeft ge sproken, ook eens een babbeltje te houden over politiek? De generaal heeft zo z'n eigen mening over For mosa, doch moest een publicatie daarvan op last van Truman intrek ken. Het is best mogelijk, dat hij na een hartig woordje met Truman zijn denkbeelden toch in practijk zal mo gen brengen. Potsdammer Platz wordt gezellig Op de Potsdammer Platz te Ber lijn is het een gezellige boel. Daar stoten de grenzen van de Westelijke sectoren tegen die van de Sovjet sector. Westberlijnse dagbladdirec teuren hebben daar een 30 m'eter hoge lichtkrant doen aanbrengen, welke tot ver in de Sovjet-sector zichtbaar is. Op die lichtkrant ver-4 schijnt al het nieuws uit het Westen.- dat in het Oosten niet gepubliceerd mag worden. De Sovjet-autoriteiten hebben daartegenover een luidspre kerinstallatie aangebracht, welke communistische leuzen partijliederen en marsmuziek er tegen in schet tert. Gisteravond begon de pret. De avond was nog niet over de oude Duitse hoofdstad gevallen of de lichten flitsten aan en tot ver in O.-Berlijn kon men in 60 cm hoge letters lezen dat generaal MacArthur aan de Noord-Koreanen een ultima tum had gesteld en dat de UNO- troepen reeds ver over de 38ste breedtegraad heen waren, allemaal nieuws, dat de Oost-Berlijners nooit in hun eenzijdige en eentonige pers kunnen vinden. Aan de Oostelijke kant van de grens tussen Oost en West schreeuw de de communistische omroeper zich intussen schor om de Amerikanen aan te manen naar hun land terug te keren, en cie „vredelievende poli tiek' van de communisten aan te prijzen. En inmiddels stond op dit slagveld, waar de vrije en de commu nistische wereld elkaar bestrijden met licht en geluid, een vele duizen den koppen tellende menigte West- Berlijners nieuwsgierig te wachten of de volkspolitie hun stadgenoten aan de Oostzijde zou aanmanen om door te lopen. Maar de volkspolitie deed niets en ook de stem door de luidsprekers maande de duizenden Oost-Berlijners niet aan door te lo pen. Ko-'Lkeitj.e.... Elke stroom heeft zijn versnellin gen-en ondiepten en slechts de jaren lang met het water vertrouwde schipper kan er doorheen sturen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1