S)e &2idó£6oti4a/nt UNCI vraagt stopzetting militaire actie Amerikanen over de Imjin WAKKER BLIJVEN Lijn Leiden-Woerden met electr. feesttrein geopend Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 42ste JAARGANG No.12100 Papergracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm^TelefoontjesJ^USO^ REEDS EERDER BEMIDDELING AANGEBODEN Vreedzame middelen niet uitgeput COMMISSIE VAN DE V.N. VOOR INDONESIë heeft gisteren een beroep op de Indonesische republiek gedaan om de militaire actie tegen de Zuid-Molukken stop te zetten. De voorzitter van de Unci, Bihin, heeft Mohammed Roem Vrijdag een brief overhandigd, waarin de Unci een beroep doet op de Indonesische regering, om de huidige militaire operaties in de Zuid-Molukken te be ëindigen en „zelfs in dit vergevorderde stadium verdere mogelijkheden van vreedzame oplossing te onderzoeken door een aanbod van goede dienst van de zijde der Unci te aanvaarden". Dit aanbod is, zo blijkt uit de thans door de Unci gepubliceerde brief wisseling, de eerste maal gedaan op 4 Augustus in een schrijven aan Hatta. om, indien noodzakelijk, haar goede diensten aan te bieden, op iedere wijze die de Indonesische wijze past zou achten". In Bihins brief wordt verder ver klaard, dat dit aanbod op 12 Sep tember onder persoonlijke aandacht van premier Natsir gebracht is door de voorzitter van de Unci, die toen tevens had voorgesteld, de Unci toe stemming te verlenen Ambon te be zoeken ten einde de mogelijkheid te onderzoeken van een regeling. Briefwisseling geopenbaard De brief, die Bihin Vrijdag heeft verzonden, vangt aan met de her innering aan de brief van 4 Augus tus, waarin de hoop wordt uitge drukt, dat de Indonesische regering spoedig in staat zou zijn, een vreed zame bevredigende oplossing voor het gehele probleem der Zuid-Mo lukken te bereiken. „In deze brief", aldus Bihnn, „leg de de Unci de nadruk op haar be reidheid en verlangen, alle hulp te verlenen die in haar macht ligt en Schending van mensenrechten Drie landen'veroordeeld De speciale politieke commissie der V.N. heeft gisteren Hongarije, Bul garije en Roemenië moreel veroor deeld wegens schending van de be palingen der vredesverdragen met genoemde landen ter zake van de mensenrechten. Voor de resolutie werden 39 stemmen uitgebracht, er tegen 5 .terwijl er 13 onthoudingen waren. De Sovjet-Unie, Wit-Rusland, de Oekraine, Polen en Tsjechoslo- wakije stemden tegen, terwijl India, Indonesië, Irak, Israël, de Libanon, Syrië, Saoedie Arabië, Afghanistan, Jemen, Mexico, Pakistan, Birma en Egypte zich onthielden. Labour doet niet mee Met Schuman-plan De Britse Labourpartij heeft met algemene stemmen besloten zich af zijdig te houden van het plan-Schu- man voor de samensmelting van de Europese kolen- en staalindustrie. Hugh Dalton, bestuurslid van de labourpartij en minister, verklaarde echter op het partijcongres, dat Groot Brittannië bereid is practische stap pen te doen om te komen tot samen werking. De partij is, evenals de regering, gekant tegen het plan-Schuman, om dat zij bij uitvoering er van, gedwon gen zou zijn een-supra-nationaal or gaan voor deze beide industrieën te aanvaarden. Wij zijn niet van plan de leiding van de Britse kolen- en staalindustrie uit handen te geven, verklaarde Dal ton. Als de overige Westeuropese lan den een gezagsorgaan voor hun ko len- en staalindustrie in het leven roepen, zullen wij ons best doen met dit orgaan samen te werken, waar dit in ons belang is, aldus Dalton. Wanneer wij ons tegen een federa tieve" organisatie verzetten, wijzen wij daarmee de samenwerking nog niet af. opnieuw een brief aan de premier, waarin deze het denkbeeld aan de hand werd gedaan, dat bruikbare re sultaten zouden kunnen worden be reikt, indien de Commissie zich met een gecharterd koopvaardijschip naar Ambon zou kunnen begeven. „Op 30 Sept. stelde de premier de Commissie in kennis dat naar de op vatting der Indonesische regering in menging van de Commissie geen en kel doel zou hebben, doch integen deel, voor de rebellen in Ambon een aanmoediging zou zijn". Bihin besluit: „In premier Nat- sirs antwoord op het telegram van dr. Drees, wordt gesteld, dat voor afgaande aan de militaire operaties op Ambon, de Indonesische regering alle mogelijke middelen had aange wend om een vreedzame regeling te bereiken. De Commissie meent, dat zij in dit verband de aandacht moet vestigen op het afwijzen door de In donesische regering van haar aanbod tot goede diensten dat sinds 4 Aug. openstaat, en waarvan de aanvaar ding mogelijk de weg had kunnen openen voor een vreedzame oplos sing van het probleem. De Unci doet daarom een beroep op de Indonesische regering om de militaire operaties in de Zuid-Mo lukken te beëindigen en zelfs in dit vergevorderde stadium de verdere mogelijkheden van een vreedzame oplossing te onderzoeken door het Het Indonesische ministerie van defensie heeft Zaterdag officieel mee gedeeld, dat Indonesische strijdkrach ten op 28 September op Ambon land den en belangrijke posities in het Noordelijk deel van het eiland heb ben ingenomen. Vrijdagavond is in gezaghebbende kringen verklaard, dat de Indonesi sche troepen de buitenwijken van de stad Ambon hebben bereikt. De V.N.-commissie voor Indonesië heeft Vrijdag de negen maanden oude regering van de republiek verzocht haar offensief te staken. In kringen van deze commissie vreest men ech ter, dat het verzoek zal worden afge wezen onder aanvoering, dat het een binnenlandse aangelegenheid betreft. Volgens een nadere mededeling zijn de Boera-, Kie-, Aroe- en Banda- eilanden onder Indonesische con trole. De evacuatie van Ambonese bur gers uit de stad Ambon naar eilan den in het Oosten en het eiland Ce- ram was volgens de mededeling en kele dagen geleden begonnen, Rust heerste thans op de Kei-, Aroe- en Banda-eilanden. Bihins brief vervolgt: „Op 25 Sep- I aanbod van de Unci tot goede dien- tember zond de voorzitter der Unci I sten te aanvaarden." Ook de Zuid-Koreanen gaan verder REUTERS CORRESPONDENT William Parrott seint, dat de Zuid-Ko reanen heden Tongtsjon, aan de weg langs de Koreaanse Oostkust naar Wonsan, bezet hebben en patrouilles hebben uitgezonden naar Kandong-ni ,dat ongeveer dertig km. voor Wonsan, een van de grootste Noord-Koreaanse havens, gelegen is. De Zuid-Koreaanse derde divisie is gisteren bij daglicht in marscolonne naar Tongtsjon opgetrokken uit Tsjangjon, dat 96 km. ten Noordenvan de 38ste breedtegraad ligt. Op hun tocht van bijna dertig km. ontmoetten de Zuid-Koreanen slechts licht artillerievuur. Het te Tokio gepubliceerde communiqué van Mac Ar thur meldt, dat de Amerikaanse eerste divisie cavalerie de rivier de Im jin ten Noorden van Seoel is overgestoken. Op grond van waarnemengen der Amerikaanse luchtmacht kan men verwachten, dat de legers der Ver enigde Naties bij een overschrijden van de 38ste breedtegraad slechts kort georganiseerde tegenstand van de Noord-Koreanen zullen ontmoe ten, zo heeft kolonel Scott, het hoofd van het informatiebureau van de luchtmacht, Vrijdag aan Reuters cor respondent te Taegoe verklaard. Zijn verwachting is tevens gegrond op de sterkte der strijdkrachten van de Verenigde Naties en op de onder stelling, dat de. Noord-Koreanen geen actieve steun van de Chinezen of de Russen zullen ontvangen. OPROEP VAN DE ASSEMBLéE AAN NOORD-KOREA? De voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. zal hedenmid dag voorstellen, zelf een oproep te richten tot de Noord-Koreanen om te capituleren en mede te werken met de nieuwe commissie van de V.N. in Korea,' aldus wordt vernomen. Men vermoedt dat het hier om een suggestie van de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son, gaat. KOFFIESMOKKEL NEEMT TOE. De clandestiene handel in Belgi sche koffie neemt hand over hand toe. De douane houdt daarom een speciaal oogje in het zeil om te we ten waarheen de koffie wordt ge bracht. De vrees voor koffieschaarste doet de bewoners aan de grens de goed kope Belgische koffie inslaan, die bij kleine partijen ons land wordt bin nengesmokkeld. De' dure Hollandse wordt gemakkelijk voor een „zacht prijsje" aan de beter gesitueerden verkocht. ONRUST IN DE GELEDEREN DER LONDENSE GASARBEIDERS. In dichte drommen stonden de sta kende Londense gasarbeiders in Bow Street bijeen, terwijl tien van sun leiders tot een maand gevange nisstraf werden veroordeeld. Hierop belegden de stakers een vergadering, waarin werd besloten, Maandag a.s. het werk te hervatten. Wel stelden zij drie voorwaarden, die naar werd vernomen, zullenBerlijn. KOREANEN NIET TOEGELATEN. Algemene Vergadering der V.N. heeft gister een Sowjet-Rus- sich voorstel, om zowel Noord- als Zuid-Koreaanse vertegenwoordigers uit te nodigen tot deelneming aan de besprekingen over de toekomst van Korea, verworpen met 41 tegen 6 stemmen bij zes onthoudingen. De Algemene Vergadering ging tot Zaterdag uiteen zonder te heb ben gestemd over de door de acht mogendheden ingediende resolutie. Terwijl uit Tokio werd bericht, dat de ópperbevelhebber der UNO- troepen om uitdrukkelijke instructies •aagd zou hebben om de 38ste breedtegraad te mogen overschrijden, verklaart men te Lake Success, dat van een dergelijk verzoek niets be kend is. W.-Duitse binnen scheepvaart lam Rijnvaart niet getroffen Ingenieurs van de Duitse rijkswa terstaat en politiebeambten moesten gisteren de sluizen van de belangrijk ste Westduitse waterwegen bedienen om te voorkomen, dat er zich te veel buitenlandse schepen voor zouden ophopen. Ongeveer 20.000 beambten en arbeiders van de Westduitse diénst voor de Binnenscheepvaart en Kust vaart zijn nl. in staking gegaan om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. Deze actie heeft tot gevolg gehad dat bijna het gehele binnenscheep- vaartverkeer in West-Duitschland stil kwam te liggen terwijl de loodsdienst op de Elbe tot een fractie van de normale omvang werd gereduceerd. Volgens het Westduitse ministerie van Vervoer waren alle sluizen in Noord- en midden-Duitsland gesloten en de sleepdiensten gestaakt. Ook de herstellings- en onder houdswerkzaamheden langs de wa terwegen zijn sti komen te liggen terwijl het vervoer van ertsen, steen kool en schroot feitelijk geheel stop gezet is. De Rijnscheepvaart wordt over het algemeen niet door de staking ge troffen, hoewel in verscheiden plaat sen de arbeiders en beambten het werk hebben neergelegd. Dit is ook het geval met de Main. Volgens het ministerie was het verkeer door het belangrijke Kielerkanaal weer nor maal, nadat men bij de sluis van Brunsbutterkoog een nooddienst had ingericht. OOST-BERLIJNERS STEMMEN TEGEN COMMUNISME. Uit de Sowjet-sector van Berlijn zijn in twee dagen reeds 150.000 stembiljetten tegen het communis me binnengekomen in West-Berlijn. Als stembiljet doen de oude bon kaarten van de maand September dienst. Deze eigenaardige volkstem ming is een vondst van de socialist Neumbann en wordt georganiseerd door de drie grote partijen in West- Chauffeurs voor het leger Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauffeurs worden geplaatst bij de Koninklijke land macht, in de rang van korporaal of korporaal le klasse. Men kan zich voor de tijd van vier of zes jaar ver binden. Voor deze functie komen in aan merking nog in dienst zijnde of reeds gedemobiliseerde oorlogsvrijw. en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben voltooid. Men moet in het bezit zijn van een mi litair rijbewijs. Aanmelding ge schiedt bij de garnizoenscomman dant of de afdeling militaire zaken van het gemeentehuis. Gistermiddag bezocht kardinaal Mc Guigan van Toronto (Canada) de Canadese militaire begraafplaats te Groesbeek. De kardinaal werd vergezeld door mgr. Hanssen, coad jutor van het bisdom Roermond. Hij was op doorreis van Utrecht, waar aan kardinaal De Jong een bezoek gebracht werd naar Roer mond. Het gezelschap werd te Groesbeek ontvangen door burge meester jhr van Grotenhuis in ge zelschap van de geestelijken van Groesbeek. KOREA IS WEER BEST, consta teren wij, en elke dag brengt nieuwe berichten omtrent Zuid-Ko reaanse troepen, die alsmaar verder rukken over de 38e breedtegraad. Het gaat er inderdaad niet slecht, al zijn er ook verschijnselen, die enige re den tot bezorgdheid geven. Het kan nl. ook al te gemakkelijk gaan. Al delen wij niet de teleurstelling van de Nederlandse Korea-vrijwilligers, die het jammer vinden, dat zij er nauwelijks meer aan te pas komen, toch zit er een laten we hopen slechts theoretisch gevaar aan zulk een vlot verloop. Het gevaar n.l. dat de Westerse landen weer in hun oude zorgeloosheid vervallen. Onder de druk van de 0 agressie op Korea zijn er in de laatste maanden allerlei beslissingen genomen ter verstevi ging van onze militaire paraatheid. De landen van het Noord-Atlantisch Pact hebben zich solidair gevoeld en zijn dichter bij elkaar gaan staan. In die geest van saamhorigheid zijn overeenkomsten gemaakt, maar nu komt het er op aan, die overeen komsten uit te voeren en er inhoud aan te geven. Overeenkomsten uit voeren is moeilijker dan ze sluiten, vooral als de druk, welke tot de overeenkomsten heeft geprest, weer begint af te laten. Dan is men ge neigd om de onvermijdelijke bezwa ren van de uitvoering breder uit te meten dan wenselijk is. En zwarig heden zijn er bij de vleet Neem bjjv. maar eens de kwestie van de nationale economie, welke on der de krachtsinspanning voor de de fensie niet mag bezwijken. Amerika wil ons wel helpen, maar heeft ge zegd zijn hulp te willen afmeten naar de mate van de krachtsinspanning der West-Europese landen zelf. Hoe groter die krachtsinspanning des te groter de Amerikaanse hulp, des te hechter de veiligheid, maai' ook des te groter strop voor de schatkist. Voorts is er de kwestie van de deelname der Duitsers. Het is be kend, dat de Amerikanen de Duit sers willen opnemen in het leger, dat West-Europa te verdedigen zal hebben. De Fransen willen er even wel (nog) niet aan, terwijl de En gelsen, die aanvankelijk de Franse bezwaren konden billijken, thans zijn omgezwaaid naar het Amerikaanse standpunt. Het staat nog altijd niet vast, hoe dat varkentje gewassen zal moeten worden. TEN PROBLEEM, dat speciaal ook ons land raakt, is de kwestie der taakverdeling. Men zal zich herinne ren, dat de Amerikaanse senator Connally gezegd heeft, dat bijvoor beeld een land als Nederland geen moeite moest doen om zijn vloot te herbouwen, doch inplaats daarvan al zijn krachten moest wijden aan de opbouw van zijn land- en luchtstrijd krachten. "Het is begrijpelijk, dat daarop van Nederlandse züde direct is gerea geerd. Men heeft Hollands glorie op de zeven zeeën, Neerlands roemrijk verleden en onze zeemanstraditie er bij te pas gebracht en zelfs veronder steld, dat zulk een voorstel als van Connally was ingegeven door af gunst op onze nationale trots, onze vloot. Wij willen niet zover gaan te ver onderstellen, dat er „een samenzwe ring" tegen de Nederlandse vloot ge smeed wordt; wel zullen er velen zijn, die een verdwijnen van de Ne derlandse vloot uit de wateren niet ongaarne zouden zien. Bezien even wel uit het oogpunt van een doelma tige defensie is het vrij zonderling, Nederland te willen uitschakelen op een terrein, waarop het sinds men senheugenis expert is geweest. Van de andere kant zouden wij er toch op willen wijzen, dat er nu eenmaal een taak verdeling binnen het kader van het Atlantisch Pact zal moeten zijn en dat daaraan onvermijdelijk offers verbonden zullen zijn, niet al leen voor Nederland, maar ook voor de anderen. Wij vragen ons echter af, of het offer van onze vloot geen al te groot offer betekenen zou, dat noch Nederland zelf noch de totale kracht der W. Europese defensie ten goede zou komen. dat dit offer werkelijk van Neder land wordt gevraagd. Het schijnt meer een proefballonnetje te zijn geweest. Het denkbeeld alleen geeft ons echter aanleiding om en daar mede keren wij terug tot ons uit gangspunt de vrees uit te spre ken, dat niet alleen Ned. maar ook andere deelgenoten hun offers zwaar zullen gaan voelen en bij 't (althans schijnbaar) verminderen van de druk der dreiging uit het Oosten geneigd zullen blijken om minder hard van stapel te lopen. Laten wij echter de les van Korea niet vergeten, de les welke ons geleerd heeft, dat het drei gement der agressie geen hersen schim was van enkele angstige na turen, maar een werkelijkheid, wel ke dichter bii was dan men voordien vermoedde. Men dacht vroeger, nog wel een paar jaar de tijd te hebben met de uitwerking der defensi- plannen, maar het is gebleken, dat de tijd dringt. Het uitslaan van de oorlogsvlam heeft de werkelijke si tuatie een ogenblik scherp belicht; wij mogen dat niet uit het oog verlie zen, nu de vlam weer nagenoeg is uitgebrand en de scherpe contouren der realiteit langzamerhand weer be ginnen te vervagen. Ogen open en wakker blijven. Toespraken, bloemen en kaas Op het station te Leiden werd een bloemenkrans in de Leidse rood-wit- kleuren aan de feesttrein gehecht. Van links naar rechts: de heer F. de Hollander, president van de Ned. Spoorwegen, de heer G. van Etteko- ven, stationschef van Leiden, mr. J. Bool, gem.-secr., en de heer J. C. van Schaik, loco-burgemeester van Leiden. (Foto: N. v. d. Horst) neraal van het verkeer; ir. J. Zijder laan, Rijkshoofdinspecteur van het verkeer; majoor W. M. Berkhout, hoofd van de sectie spoorwegdienst van het hoofdkwartier van de kwar tiermeester-generaal; dr. E. L. Kra mer, directeur-generaal van de ener gie-voorziening; ir. F. Q. den Hollan der,' president van de Ned. Spoorwe gen en drs. D. J. Wansinck, directeur. In de wachtkamer van het station werden de genodigden ontvangen door het gemeentebestuur van Lei den en de directie van de Stedelijke Fabrieken voor Electriciteit. Nadat het Politiemuziekgezelschap, dat bui ten stond opgesteld, zijn muzikale welkomstgroet had beëindigd, voerde weth. v. Schaik als loco-burgemees ter het woord, aangezien de burge meester wegens ziekte verhinderd was. Hij herinnerde aan de teleur stelling, die bij het verdwijnen van de diesel op de lijn LeidenUtrecht alom heerste en noemde de dag de totstandkoming der electrificatie een verademing voor velen. Als bewijs van de vreugde der Lei Ontvangst in Leiden Gisteren heeft er op het station te Leiden een gebeurtenis plaats gevon den, waarover de stamgasten van de LeidenUtrecht-boemel zich voorlo pig de eerste veertien dagen nog zul len verheugen. Daarna is het nieuw tje er wel af zal men het comfort, dat de electrische trein biedt, weer heel gewoon vinden. Met, ingang van a.s. Zondag ver dwijnt de locomotief, voor personen vervoer althans, definitief van het Leidse station. Maar zoals uit het be gin van dit verslag blijkt, is Vrijdag middag de eerste proefrit met het nieuwe materiaal gemaakt. Om ongeveer 3 uur arriveerde de feesttrein in de Sleutelstad en van zelfsprekend bracht ze bij deze ge legenheid een flink aantgl autoritei ten mee. In de stoet van 150 genodigden merkten we o.a. op de waarnemend chef van de Commissaris der Konin gin, de heer J. C. Sillevis; mr. G. H. Dijkmans van Gunst, inspecteur-ge- Hollander een bloemenkrans in de Leidse kleuren met het verzoek deze op de trein te doen aanbrengen, zo dat de hele Rijnstreek kon zien, hoe de bewoners van de Sleutelstad over deze verandering dachten. Vervolgens wees spr. op le goede verstandhouding, die er altijd be staan heeft tussen het gemeentebe stuur van Leiden en de Ned. Spoor wegen. Er zouden in de toekomst nog veel moeilijkheden opgelost moeten worden, maar gezien het verleden, is hoop gewettigd, dat dit via de weg der wijsheid zal gebeuren. Om deze wijsheid te bevorderen overhandigde spr. de directie van N.S. een flinke fles oude klare. Ir den Hollander dankte voor de hartelijke ontvangst en voor de wij ze, waarop het gemeentebestuur en de directie van de Stedelijke Electri- citeitsfabrieken steeds hun medewer king hadden verleend. Er is al heel wat gebeurd op het beruchte lijntje Leiden Utrecht maar spr. hoopte, dat als er nu weer veel moest gaan gebeuren het iets gunstigs zou fcijn. Aan het eind van zijn korte toe spraak verzocht spr. zijn groeten en beste wensen over te brengen aan jhr. van Kinschot. Intussen was het tijd geworden om te vertrekken en nadat de gasten een schielijke heildronk hadden uit gebracht op de nieuweling, die het eerste ritje ging maken, zwaaide de chef met zijn pannekoek. Statig gleed de electrische weg en het laatste, wat we hoorden, was de opgewekte muziek van de Leidse politiemannen. (Vervolg pag. 1, 2e blad). STRAALINSTALLATIE GEEFT TE HOGE VRACHT AAN. Aan beide zijden van het spoor wegviaduct in de straatweg Ensche deHengelo zal door de Ned. Spoor wegen een installatie worden aange bracht om vrachtautochauffeurs te waarschuwen, dat hun wagens te hoog beladen zijn, om onder het via duct door te kunnen. De installatie is een z.g. straal-in- stallatie, de eerste van dien aard in ons land. Een te hoge vracht ver breekt een infra-rode straal, waar door, tijdig genoeg om te stoppen, een waarschuwingssein aanflitst. Toon uw verontwaardiging waar ge onrecht, uw waarheidsliefde waar ge leugen, uw goed hart, waar ge denaars overhandigde spr. aan ir. den lijden ziet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1