Ideaal wonen Is vliegen onveilig Oorzaken van luchtrampen Jiavte QoC(\ PARKFLATS Drie jongens op een Limburgse kasteel-boerderij datje &ewt ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De indrukwekkende reeks lucht vaartrampen van de laatste maanden, welke ditmaal vooral de Fransen trof, heeft weer eens de vraag om meer veiligheid in het luchtverkeer actueel gemaakt. Nog steeds is de kracht van het betoog niet verminderd, dat lucht vaartrampen vrijwel uitsluitend aan fouten van de mens zijn toe te schrij ven. Het vliegtuig is goed, de moto ren zijn prima, de instrumenten be trouwbaar. Dat geldt tenminste voor de grote luchtverkeersbedrijven. Dat er in de „wilde vaart" heel veel ongelukken geschieden, welke wel aan technische storingen zijn te wijten is begrijpelijk, wanneer men weet, dat deze bedrijven in hoofd zaak met oud-materieel vliegen, het in exploitatie te zwaar belasten en in feite niet de nodige aandacht aan de regelmatige reparaties en technische inspecties bestéden. Met de „wilde vaart" hebben wij weinig te maken. De Aero Holland vliegt niet meer en een deel van het regelmatig vervoer van die maatschappij namelijk het transport van missionarissen naar hun ver afgelegen plaatsen in het hart van Afrika is overgenomen door de Noorse Braathens maat schappij, welke weliswaar geen ver voerder 'is op de grote lijndiensten, doch toch een uitermate betrouwbare organisatie heeft. In Amerika daarentegen is de wil de luchtvaart een bedrijvigheid met grote omvang en het moet gezegd worden, dat de ongevallenstatistie ken van het luchtvervoer in de U.S. A. in belangrijke mate juist door die tramps van de lucht beinvloed wor den. Terwijl op de nationale lijn diensten het ongevallencijfer 1.6 per 10 millioen passagier-mijlen bedraagt nog steeds spreken wij over Noord Amerika beloopt dit zelfs 32.0 voor de wilde vaart. Men mag daaruit concluderen, dat het risico om in een vliegtuig te verongelukken in een vliegtuig van de wilde vaart twintig maal zo groot is als op het regelma tige lijnvervoer. Nu wij het toch over cijfers hebben kunnen wij meteen de onveiligheid van het vervoer vast leggen. Die bedraagt in het land, waar het vervoer de grootste graad van „dichtheid" heeft bereikt, de U. S.A. en nog steeds uitgedrukt in do delijke ongevallen per 10 millioen pasagier-mijlen: in het wegvervoer per autobus 0.22 in het spoorwegvervoer 0.24 in het luchtvervoer 1.60 Hieruit blijkt, dat vliegen inder daad een hoger risicocijfer met zich brepgt, doch anderzijds tonen deze cijfers ook aan, dat het met die on veiligheid nogal „losloopt". Om de veiligheid van het lucht vervoer op te voeren zijn verschil lende verbeteringen aan te wijzen. Bij de huidige stand van de techniek is er technisch niet zoveel te veran deren, doch wat te denken van de volgende gevallen, welke juist in het vakorgaan van de K.L.M.-vliegers ge signaleerd worden: Geval A: 39 personen kwamen om het leven toen een vliegtuig op Ste- phenville (New Foundland) 's nachts vertrok Het toestel taxiede naar baan 300, welke de piloot goed kende, aan gezien hij er in de oorlog als ATC- vlieger veel gebruik van had ge maakt. Onderweg kreeg hij van de onervaren kracht op de verkeersto ren aanwijzing om startbaan 07 te gebruiken. De richting en de kracht van de wind in aanmerking genomen en het hoge terrein in de onmiddel lijke omgeving daarbij beschouwen de, zou geen vlieger deze koers aan vaard hebben. De piloot volgde évenwei zonder enig nadenken de nieuwe instructie op en vloog in de nacht tegen een berg op, met het reeds bekende re sultaat. De K.L.M.-vlieger, die dit geval analyseerde tekende hierbij aan. dat hem een soortgelijk geval op het vliegveld van Oslo, Forneboe, had kunnen overkomen. Daar kreeg hij startbaan 01 aangewezen voor een vertrek waardoor hij in de richting van de omliggende heuvels zou moe ten starten. Hij aanvaardde dit niet en moest al zijn overredingskracht gebruiken om de verkeerstoren te overtuigen, dat hij beter een andere baan kón nemen, waardoor hij in de richting van de lage fjord kon starten. Geval B: Met een fonkelnieuwe Constellation startte men op 27 De cember van Parijs naar Amerika. Op Shannon (Ierland) zou getankt wor den, maar het weer werd slechter en het plafon (van de wolken) hing tenslotte niet hoger meer dan 400 voet, met wolkenflarden op 250 voet. Omdat alle pasagiers Oudejaars avond in New jfork wilden zijn, week de piloot niet af om de plaats van Shannon Preswick in Schotland aan te doen. Hij verkoos de kortste weg, kwam Shannon binnen, hield zijn oog ge richt op de hoogtemeter, die n»og 500 voet aanwees en toen volgde de crash in de grond, waarbij 13 men senlevens verloren gingen. In dit ge val bleek,, dat een werktuigkundige de „static valves" van de hoogteme terleidingen had verwisseld, met het gevolg, dat het instrument een hoogte van 500 voet aangaf, terwijl het toestel in feite al op de grond was. Beide gevallen zijn illustratief: het grondpersoneel kan niet genoeg ge traind en geselecteerd worden, want er gebeuren daar in die grondorgani- satie nog al. eens ongelukken en bo vendien kan men niet nauwkeurig genoeg zijn bij het testen van de vliegtuigen en het stellen van de in strumenten. Doet men dat niet, is het beleid een ogenblik onnadenkend, nonchalant, dan kan de beste piloot daardoor verongelukken. Men zoeke de fout daarom niet alleen in de handelwijze van de piloot. Zeker: in geval A. had de piloot niet klakke loos zijn instructies moeten opvol gen; in geval B. nam de vlieger al een ongewenst risico door Shannon aan te vliegen in plaats van uit te wijken naar Prestwick, doch de grondoor zaak van de catastrophes lagen in de verkeerstoren en in het onnauwkeu rig afstellen van een hoogtemeter. Hiermede willen wij alleen zeggen, dat het verhogen van de veiligheid van het luchtverkeer overal gezocht moet worden, zowel in de directie kamer als in de stationsgebouwen als in de instrumenten werkplaatsen. BINNENLAND. De Grote Kerk in Arnhem, die in de Septemberdagen zwaar werd beschadigd, is thans in zoverre her bouwd, dat gisteren de vlag op de kap kon worden gehesen. Drie jongetjes uit Velzen, die gegeten hadden van de giftige Doorn appel vrucht (een soort Nachtscha de) zijn zwaar ziek geworden. Met ingang van 7 October zal op de export van zandaardappelen 5 per 100 kg. worden geheven. Deze maatregel is genomen om de binnen landse bevoorrading te beveiligen. De export van klei-aardappelen staat reeds geheel stil. TEGEN UITERST LAGE PRIJZEN Moderne Flatwoningen te Oegstgeest Koopprijs Benrdenflats f 11.500 Bovenflats f 10.500 Hypotheek plm. f 7.000 per flat. Door de N.V STANDAARDBOUW te den Haag worden momenteel enige complexen gebouwd in één der mooiste villaparken te Oegstgeest, welke Gemeente terecht beroemd is om zijn fraaie parken en plantsoenen, tussen de Rjjngeesterstraatweg en de Ryksweg den HaagAmsterdam. De koopprijzen der flatwoningen, welke afzonderlek kunnen worden gekocht, zjjn uiterst laag en bedragen f 11.500 voor de BENEDENFLATS en f 10.500 voor de BOVEIVFLATS De vaste lasten bedragen ongeveer f 38.— per flat, per jaar. Per woning wordt plm7.000 hypotheek gegarandeerd op voordelige voonvaarden. Desgewenst kan de koopsom In termijnen worden betaald terwjjl een speciale betalings regeling wordt getroffen voor de kopers die hypotheek wensen. De woningen worden prima afgewerkt en bevatten elk: Drie flinke kamers, keuken, badkamer, balcon, enz. De benedenflats hebben verder een mooie tuin en de bovenflats krijgen ieder een afzonderlijke rflwielbox. vj Speciaal voor de bewoners van de flats en de overige door de N.V. STANDAARDBOUW aldaar te bouwen herenhuizen wordt EEN FRAAI PARK AANGELEGD ter oppervlakte 12.000 vierkante meters, met gazons, borders, speelweide, broeikassen, vijvers, enz. De flats zijn begin 1951 te betrekken. Iedere koper wordt vestigingsvergunning gegarandeerd. Inlichtingen, tekeningen, omschrijvingen, enz. N.V STANDAARDBOUW, Hoofdkantoor Bezuidenhoutscheweg no. 127, 's-Gravenhage Tel. 77.08.87 en 77.03.17 ALKEMADE Geboren: Johannes, z. van H v. Bostelen en N- J. Horsman; Cornelia M. C„ d. van C. W. Castelijn en J. v. d. Veer; 'Jan. z.' van M. Borgers en C. van Iperen; Adriana C, d. van L. J. v. d. Hoorn en J. J. Witteman; Ma ria M„ d. van J. M. Klein en J. Eist- geest; Johannes H. M„ z. van J L. van Rhoon en A. J. P. v. d- Meer; Theodore- J. M., z. van J. Th. Rode- wijk en H. M van Klink. Ondertrouwd: M. A. Vastenhout en M- A. Zaal. Gehuwd: P. G. Huigsloot en C. C. Koek; G. de Goede en G. J. C. van Amsterdam; J,. Willems en J. Huze- lendoorn. BOSKOOP Geboren; Maaike d. van M. Voskuilen en K. J. van Klaveren; Dick Douwe Barend z. van A. Boer en C. W. van den Hoorn; Dirk Jan z van J. Tol en M. C. Nijhof. Ondertrouwd: Willem Hendrik Kloet en Johanna Maria Kamer beek; Nico Versluis en Elisabeth Maria Loef. Getrouwd: Hendrik Adriana Loo- mans en Trijntje Lagerweij; Piete.r Jan Domburg en Alida Geertruida Rooda. Overleden: Johanna Bijland 66 j.; Henderijna van Bergen Bravenboer 7b jaar. WOUBRUGGE Géborén: Johanna Bastiana d. van J. Grandia en B. Hoogteijling; Franciscus Antonius z. van P. J. L. Witteman en J. M. Jansen; Isaac z. van Th. Westdijk en C. G. de Jong; Jannetje Johanna d. van D. Schui- lenburg en A. H. Moorman, Ondertrouwd: Simon Cornells Eist- geest en Hester Wilhelmina Catha- rina van Rijn. Getrouwd: C. N. van der Geest en A C. de Vette; J. Heefema en P. Vrolijk. Overleden: Nicolaas Koek 77 j.; A. van Beijeren 67 j., echtg. van H. v. d. Nagel. Een reuze taak voor de kinderen BESTE NICHTJES EN NEEFJES, Jullie zijn nog wel kinderen, maar toch zijn er, dunkt me, al vele on der jullie, die eens even willen luis teren naar een ernstig woordje. Als kinderen hebben jullie de grote mensen nodig om je te verzor gen, te leiden en op te voeden. Zij trachten alles te doen om jullie jeugd blij en gelukkig te maken en tevens je voor te bereiden op de toe komst. Je ouders, je priesters, je on derwijzers en ook de wereldlijke overheid, allen hebben datzelfde met jullie voor. Zij allen trachten mee te werken om je een zonnige en zo prettig mogelijke jeugd te ver schaffen, vrij van zorgen en leed. Maar de wereld der grote mensen zelf leeft niet zo onbezorgd, zo blij en gelukkig als jullie. Voor hen kan 't leven soms zo zwaar en moeilijk zijn. Kijk, beste kinderen, die grote mensen met hun zorgen-gezichten hebben jullie nu nodig. Niet dat jul lie hun moeilijkheden moeten over nemen. Neen, je behoeft alleen mee te helpen om de wolken, die hun ge luk zo bedreigen, te verjagen, om de ware blijdschap, de echte vreugde ook weer in hun leven te doen te rugkeren. Kunnen jullie dat? Willen jullie dat? De grote mensen zelf schijnen 't niet te kunnen, want al jaren werken de knapste koppen voor dat doel. Maar jullie zullen 't misschien wel, neen zeker, kunnen, als je 't eerlijk wilt en wel. door je gebed. De grote mensen met hun werk en hun vele zorgen, kunnèn vaak veel te weinig bidden. Daarom wacht O. L. Heer op jullie gebed. Willen jullie dat geven voor de vre de en het geluk der hele wereld? Hoe gemakkelijk is 't toch voor jullie om 's morgenB bijtijds uit de veren te krujpen en naar de H. Mis te gaan. En jullie weten toch wel, dat 't kindergebed juist zo aangenaam is "jan God. Als Vader en Moeder je al zo moeilijk iets kunnen weigeren, dan kan O. L. Heer dat zeker niet. Als Jezus immers heel moe was van het trekken en prediken, dan moch ten zijn leerlingen toch njet de kin deren wegsturen. Neen, dan wilde hij nog met de kleinen praten, naar hun gesnap luisteren en hen zege nen. Daaruit weten jullie dus, hoe graag Hij met jullie te doen heeft. Welnu, zoekt Hem dan, als 't kan, elke morgen op en vraagt Hem on der de H. Mis en de Communie om de wereld toch weer gelukkig te maken. Vraagt Hem, dat Hij alle mensen, die voor de vrede verken, de wijsheid en de goede wil zal ge ven om de ware vrede te zoeken. En willen jullie helpen, waar de groten lijden en niet sterk genoeg zijn? O ja, natuurlijk! Zo zegt ieder goed kind, maar Neen, geen m aartjes, oom Toon. Wij doen het alle maal en graag en onmiddellijk. Gaat U Maandag maar in de kerken kijken in Leiden er de hele omtrek. En niet alleen Maandag maar elke dag zal men voortaan kunnen zeggen: „Wat waren er toch weer 'n kinderen in de kerk!" Prachtig, en dan zullen we eens zien. of er oorlog of vrede zal zijn! Ik wed voor de vrede! Dag beste jongens en meisjes. OOM TOON. Aan de vooravond van de grote fietstocht bogen de drie jongenskop pen van Hans, Wim en Kees zich nog eens over de wegenkaart van Nederland. Voor de zoveelste maal werd de weg van Leiden naar Noord Limburg weer uitgestippeld; ze wis ten nu precies waar ze de grote ri vieren moesten oversteken en waar ze even zouden rusten om wat te eten. Vrolijk was de stemming want de lang verwachte vacantiedagen waren eindelijk aangebroken. De ba gage was al gepakt en morgenvroeg zou de reis per fiets beginnen. Het doel van de tocht was de kas teelboerderij van boer Peters, die in de omgeving van Venlo lag. Boer Peters bezit een flink boerenbedrijf met grote landerijen en een ruime boomgaard in de nabijheid van uit gestrekte dennenbossen. Het wa^ dan ook geen wonder dat Hans een sprong in de lucht maakte toen de uitnodiging kwam om te komen lo geren en hij z'n twee beste vrienden mee ir/ocht brengen. Ik vergeet nog te zeggen, dat boer Peters, de groot vader van Hans was. Nu was het eindelijk zover. Mor genochtend om zes uur zouden ze vertrekken om nog voor de avond op de plaats van bestemming te zijn. Precies op tijd stonden ze die mor gen gepakt en gezakt voor het huis van Hans. Nog even de banden ge controleerd, ja hoor, alles was prima en onder het nawuiven naar de ouders van Hans begon de reis. Laten we volstaan met te vertellen dat alles vlot verliep; het beetje te genwind kon de jongens niet deren. De eerste uren werd flink door ge trapt en het was bij Gorinchem dat de eerste rust genoten werd. Ook de ze duurde echter niet lang; ze wil den maar liefst zo spoedig mogelijk daar zijn. DE GEHEIMZINNIGE BOUW VALLEN WORDEN BEKEKEN Wanneer er na het middageten een uurtje rust was op de boerderij wa ren de jongens steeds te vinden op en in de bouwvallen van het kasteel, die hadden een geheimzinnige aan trekkingskracht op hen. Van alles wilden ze te weten komen over de vroegere bewoners, maar grootvader had nog te weinig tijd om de jon gens te woord te staan. Zodra de oogst binnen was, zou hij de jon gens zelf rondleiden in de gewelven die ook onder de boerderij doorlie pen. Eindelijk was het dan zover, dat grootvader hen mee nam naar zijn kantoortje en hun een oud en geel geworden boekje liet zien. waarin de portretten van de vroege re graven en gravinnen en een be schrijving. Op een kaartje was ook een plattegrond van de orr/trek. Vol spanning bekeken de jongens dit al' les en het werd nog opwinderder door de verhalen die grootvader er bij vertelde. De overgrootvader van boer Peters wist nog te vertellen van een ge heimzinnige geschiedenis, die met het slot verband hield. De?e had na melijk een brand van het kasteel meegemaakt en was bij die gelegen heid in het bezit gekomen van een stoel. Aanvankelijk had deze zetel ergpns in een vergeten hoekje gé- staan tot iemand op het idee kwam om de stoel weer bruikbaar te ma ken door ze op nieuw te bekleden. Zo gebeurde het dan dat de oude stof er werd afgetrokken en er tus sen de vulling een plankje gevon den werd, waarop enige onduidelijke woorden en een platte grond van de gewelven. Nu moet je weten dat er een legende bestond die vertelde dat er eens een graaf was geweest, die na een lange reis uit het Oosten een grote schat aan edelstenen had meegebracht. Roversbenden, die in die tijden het land onveilig maakten hadden van die schat gehoord en door angst gedreven had de graaf de kostbaarheden verborgen. Later is die graaf vermoord en nooit heeft iemand meer iets van die schat ge hoord of gezien. De nakomelingen hulp van het gevonden plankje de hadden nog geprobeedr om met de schat te vinden, maar alle nvoeite was vergeefs geweest. In hoeverre de legende juist was, daar wist grootvader niet over te vertellen, en vol belangstelling bekeken de jon gens het plankje, dat in de familie van grootvader steeds zuinig be waard was. (Wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE. Ton Pont, Atjehstraat 35, Leiden. Over dat bezoek aan de tentoonstel ling Ahoy had je toch wel een groter opstelletje kunnen maken Ton. Jammer dat het die dag juist hard regende. Volgende keer eens wat uitvoeriger vertellen hoor. Johan v. Dijk, Achterweg 3, Nieuwkoop Wel Johan, wat heb jij plezier gehad met de apen in de die rentuin. Leuk hé die kunstjes. Dag Johan, schrijf nog eens of je nog zusjes of broertjes hebt, die ook wel eens aan een wedstrijd mee kunnen doen. Rietje van Velzen, Drecht 123, Leimuiden. Kijk, dat is nog eens een keurig opstel; ook het schrijven is netjes. Echt jammer dat je geen prijsje hebt Rietje, we hopen dat je de volgende keer gelukkiger bent. Ik vind het fijn dat je kleine zusje zo blij was met de bal, die je nu zelf gebreid had. Lees de kranten- tuin maar goed, er komen nog wel eens aardige handwerkjes in. Tot de volgende keer Rietje. Tina v. d. Laan, Oude Kerlcweg 7, Hoogmade. Ook van Tina kregen we een heel mooi verhaaltje mc-t aardi ge tekeningen er bij. Wat hadden jullie vader en moeder toch goed ge zorgd, dat jullie een fijne dag zou den hebben. En nu zijn jullie zeker weer flink aan* het leren op school hè, ja hoor alles op zijn tijd. Dag Tina. Corrie Oostdam, Zwarte weg 2, Noordwijk. Jij denkt zeker nog vaak terug aan de heerlijke vacantiedagen aan de zee. Ben je nog uit logeren geweest bij je tante in Voorhout. Schrijf ons nog eens Corrie hoe je het op school maakt. Jannie van Rijn, Dorpsstraat 81, Warmond. Je bent nu zeker toch al beter hè Jannie en weer ijverig aan het leren op school. Het heeft wel lang geduurd hè voor je een ant woord kreeg. We moeten allemaal een beetje geduld hebben, want iedereen krijgt toch zeker een beurt. Niet meer ziek worden hoor Jannie. Hier zetten we weer een dikke punt, de volgende week gaan we weer verder met het beantwoorden van de briefjes. Wie stuurt ons eens eigengemaakte raadsels? Wie heeft ons nog eens iets te vragen? RAADSELS. 1. Hoe weet je 't verschil tussen een mestvaalt en een schommel? 2. En tussen een sneltrein en een wollen deken? 3. Gierige buurman beloofde Piet twee en een half dozijn appels, als hij hem hielp. Hoeveel appels denkt je dat Piet kreeg? Grootmoeder had voor een flink maal warm eten gezorgd, dat dan ook in een ommezientje in de magen der jongens verdween. Het beetje moeheid was nu ook gauw vergeten en ze begonnen dan ook dadelijk de omtrek te verkenen. De boerderij was een kasteelboerderij d.w.z. de boerderij was gebouwd in de nabij heid van de overblijfselen van wat eens een trotse burcht geweest was. Nu zag nven enkel grote brokstuk ken van muren en onder de ruine van de toren zag men nog de trap pen die naar de onderaardse gewel ven voerden. Die avond werd alles vluchtig be keken, de stallen, de kippenhokken, de boomgaard, enz. tot grootvader allen bij elkaar riep om het dagelijk se rozenhoedje te bidden. Na het eten van de karnemelkse pap met jpruimen werd al gauw het bed op gezocht want voor de boeren was het weer vroeg dag. Het graan was rijp en het was zaak het koren bijtijds in de schuren te krijgen. Voor de jon gens was volop gelegenheid zich ver dienstelijk te maken en ze vonden het wat leuk om, na geholpen te hebben met het opsteken van de schoven, boven op de volle kar mee naar de schuur te rijden. NAAR HET EILAND OROBOMA 2. Het eiland Oroboma. Ootje Teur had dus de landkaart opgeraapt en vouwde hem nu nieuwsgierig open. Eerst hield hij hem op zijn kop. maar toen hij het papier omge keerd had, kon hij lezen, wat er boven geschreven stond. Kaert'van het eilant Oroboma, schael 1 1000. naer Naugesette Meetinghe mette hant getheekent doir Abraham Diederick Steng, naast God schipper van de „Vergulde Aerent" in het tjaer onses Heeren Seventienhondert- drie en Sestig. „Tsjonge-jonge!' zuchtte Ootje Teur. „Zeventien drie en zestig! Dat is een machtige tijd geleden! Dat was in de Gouden Eeuw, als ik me niet vergis! Hoe komt die kaart nu hier? In de bergen nog wel! Zeker weg gewaaid Hij keek een poosje naa** de tekening, maar hij kon er niet veel uit wijs worden. „Merkwaardig!" zei hij na een tijdje. „Ik denk, dat iemand hem verloren heeftNu, dan zal ik maar proberen, de eigenaar te vinden, want ik denk wel, dat die hem terug zal willen hebben!"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8