Loongrens bij de verhoging van 5 pet onbillijk geacht Leven van de winden nog electriciteit bovendien Toelichting „Ecoi lomische Zaken'' DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Dat leert de molen in de Benthuizerpolder IN DE TOELICHTING op de rijksbegroting 1951 voor Verkeer en Water- staat wees minister Spitzen dezer dagen erop, hoe het nut van nog aan wezige door windkracht gedreven polderbemalingen in de laatste oor log is gebleken, toen allengs door gebrek aan brandstof of electriciteit de overige bemalingen uitvielen. De windmolens zijn toen, dikwerf voor grotere gebieden dan waarvoor zij waren gesticht, een uitkomst geble ken. Dit leidde ertoe, aldus de minister, te overwegen, hoe, voor on verhoopt moeilijke tijden in de toekomst, bestaande door wind gedre ven polderbemalingen in stand kunnen worden gehouden. Minister Spitzen hield hier dus een pleidooi voor het behoud van de windmolens instede van tegen wind molens te vechten. Dit stukje uit genoemde begroting viel ons in. toen wij van de Vereni ging „De Hollandse Molen" dezer da gen een uitnodiging ontvingen tot een bezoek aan de windmolen in de Benthuizer polder onder de gemeen te Hazerswoude (Rijndijk), met wel ke molen een proef wordt genomen voor een z.g. tandembedrijf. Deze vereniging nam enkele jaren geleden het initiatief tot het instellen van een commissie ter bestudering van het plan-Zierfuss. De heer Zierfuss, in specteur bij de Sted. Electriciteits- fabrieken te Leiden, was nl. op het idee gekomen om de windkracht ook uit te buiten ter opwekking van elec triciteit. Evengoed toch als een windmolen, aangesloten op het elec- triciteitsnet, het vermogen krijgt om te malen, evengoed kan de molen door de drijfkracht van de wind elec triciteit opwekken. Aldus heeft de windmolen een dubbele functie en kan hij nog een grotere functie verrichten dan de Minister van Verkeer en Waterstaat in zijn begrotingstoelichting uiteen zet. Reeds vele jaren geleden werd de gedachte geopperd om electriciteit door een windmolen te doen opwek ken. Proeven werden daartoe geno men, doch deze leidden niet tot be paalde resultaten. Thans zijn de condities voor het slagen der proefnemingen in verband met de hoge kolenprijzen, de nood zaak om zoveel mogelijk deviezen te sparen en dergelijke meer. De regering heeft door tussen komst van de Centrale Organisatie T.N.O. de proeven van de Commis- sie-Zierfuss gesanctionneerd en ge steund. Het behoud van de nog aan wezige windmolens in Nederland mag een algemeen belang genoemd worden, niet alleen uit overwegin gen van typisch landschapsschoon, doch ook ter bevordering van het vreemdelingen verkeer, doch wan neer de met de Benthuizerpolder- molen begonnen proeven slagen, kunnen nog veel groter belangen ge diend worden, omdat eerstens de mo lens met minder kosten kunnen wor den behouden, omdat zij „Hun kost" grotendeels zelf kunnen verdienen, maar tweedens omdat zij in de elec- triciteitsvoorziening misschien nog een rol van betekenis kunnen ver vullen. Dit alles werd op de in boerderij „Groenstein" van de heer J. Th. Wesselingh (die zich ondanks het grote gezelschap een uitstekend gast heer toonde) gehouden bijeenkomst van de commissie-Zierfuss met pers vertegenwoordigers en molenbouwers uiteengezet door de heer ir. F. Stok- huyzen, voorzitter der commissie, welke in samenwerking met de Prin sen-Molen-Commissie haar werk zaamheden in November 1947 aan ving. Verschillende verbeteringen wer den in de molen aangebracht, terwijl door de Machinefabriek Gorter te Hoogezand een vrij loopkoppeling en een klauwkoppeling werden aange bracht, welke beide nodig zijn, ten einde automatisch het gecombineer de bedrijf van wind-bemaling en electrische bemaling te kunnen uit voeren. Immers, daarbij drijft de wind de motor als generator aan, zo dra de wieken, ongeacht het aandrij ven van het wateropvoerwerktuig, een bepaalde omwentelingssnelheid overschrijden. In dat geval wordt de energie, welke door de molen meer wordt geleverd dan uitsluitend voor de pompaandrijving nodig is, in de vorm van electrische energie in het net gevoerd. Eerst in October 1949 was het mo gelijk een regelmatige proefneming te doen plaats hebben, waarbij zoveel mogelijk alle bruikbare wind werd benut .Hierbij bleek, dat de proef neming electrisch geheel aan de ver wachtingen voldeed en dat het tan dem-bedrijf opzichzelf naar verwach ting verliep. Niettemin werden in het afgelopen jaar nog verschillende technische verbeteringen aange bracht en nu is gebleken, dat de molen bij een gunstige molenwind in staat is om de pomp te drijven (ca. 27 kW) en daarenboven circa 45 kW aan het net af te leveren. On der deze omstandigheden geeft de molen dan in totaal een vermogen van 72 kW. d.i. circa 100 pk. Het ligt nu in de bedoeling een jaar lang regelmatig alle beschik bare windkracht te gebruiken (in verband met de personeelsbezetting nog uitsluitend overdag) om dan tot practische cijfers te komen omtrent de prestaties op langere termijn. De genodigden hebben daarna een bezoek gebracht aan de molen en met belangstelling kennis genomen van de technisch-vernuftige installatie, waarbij men op de dubbel aange brachte meter kon zien, wanneer de molen door de wind electriciteit af nam dan wel produceerde. VIER HENGELAARS VERONGELUKT. Vlak bij Hoorn is gisteravond om streeks zes uur een auto met vier Amsterdamse hengelaars op de te rugweg naar de hoofstad geslipt en tegen een boom gereden. Enkele ogenblikken na dit ongeluk pas seerde een ambulancewagen van de G. G. D. uit Amsterdam, op weg naar Medemblik en deze kon direct eerste hulp verlenen. De 42 jarige M. vè G. werd zeer ernstig gewond en is met de 58 jarige inzittende H E., die een beenfractuur had be komen, in het ziekenhuis te Hoorn opgenomen. Er moet wat j voor de „gedispei De gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer was voor het grootste deel gewijd aan de voortzetting der beraadslaging over de regeringsnota inzake de prijspoli tiek, waarbij tevens aan de orde werd gesteld de beraadslaging over de nota inzake de loonpolitiek. De loongrens dient te vervallen. De heer ANDRIESSEN (K.VP.) opmerkend, dat laatstgenoemde nota nogal sober is, vroeg waarom de ver hoging thans verplicht is en die van Januari niet. Hij zeide de verhoging gemotiveerd te achten. Voorts ver klaarde hij het eis van sociale recht vaardigheid te achten, de loongrens te doen vervallen. De regering moet z.i. de mogelijkheid scheppen bij al gemene vergunning toe te staan, dat de verhoging boven de grens van ƒ3600 wordt verleend. Laat de rege ring de grens niet vallen, dan over weegt spr. een uitspraak der Kamer te vragen. Na de vraag gesteld te hebben of het wetsontwerp inzake pensioenver hoging weer gewijzigd zal worden, gaf de heer Andriessen in' overwe ging een aanvullende beschikking te nemen om te voorkomen, dat de groep administratief personeel, dat niet onder een C.A.O. valt, deze noodzakelijke verhoging zou worden onthouden. Hij merkte op, dat 65 pet. van dit personeel uitgesloten is ge weest van de vorige verhoging Voorts vroeg hij hoe de regering zich voorstelt tot opvoering der produc tie te komen. Z.i. mag alleen bij vol strekte onmogelijkheid van het ver lenen der verhoging gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid tot dis pensatie. Nader moet worden over wogen hoe de mensen uit de 28 be drijfstakken, welke dispensatie ver zocht hebben, toch kunnen worden geholpen. Tenslotte bepleitte hij de noodzakelijkheid van wettelijke maatregelen ter bescherming van werkwillige arbeiders bij stakingen. Een motie inzake prijs beheer sing. De heer SUURHOFF (Arb.) gaf te kennen, dat hij geen volledige prijsbeheersing had bepleit, doch een prijsstop als uitgangspunt. De rege ring had betoogd, dat liberalisatie en een omvattende prijsbeheersing niet verenigbaar zijn; spr. was van oor deel, dat men in bepaalde branches van prijsbeheersing zou kunnen af zien en hij bestreed de argumenten der regering tegen een omvattende prijsbeheersing. Spr. diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd op FRANKRIJKS BESTE HOEFSMID. De 56-jarige Georges Evrard uit Mesle on Sarthe, is tijdens een com petitie, waaraan 1500 hoefsmeden deelnamen, de beste hoefsmid van Frankrijk gebleken. Hier ziet U Evrard met een collec tie door hemzelf met de hand ge smede ijzers, in de meest verscheide ne soorten. Heeft een paard orthope dische hoefijzers nodig, wel, wendt u zich tot Evrardi en het komt in orde. -K DE DODE) VAN BRAZILIË Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 14) O, dat is natuurlijk iets anders. Kom binnen, meneer, hier, als het u belieft. Dit is de kamer van me vrouw Lindweg. Mijn man zal on middellijk komen. „Anatole," riep zij luid, „kom gauw, er is bezoek!1' Zij had daarbij een deur rechts van de ingang geopend, en Hemipel trad een ruim, fraai gemeubeld vertrek binnen, in de linkerhoek waarvan enige koffers opeengezet stonden. Wij hebben deze kamer anders altijd verhuurd, zei de vrouw. Maar ze stond toevallig leeg, toen de lieve kinderen kwamen, en mijn man dacht: „Zij doen beter, hier hun intrek te nemen, dan in een duur hotel, waar men hun rekening zou peperen, zoals dat voor Amerikanen altijd wordt gedaan, terwijl wij hun ;edaan worden iseerde" bedrijven korte termijn over te gaan tot het afkondigen van een zodanig sa menstel van prijsbeheersende maatregelen als nodig is om de kosten van het levensonderhoud niet meer te doen stijgen dan in verband met de internationale prijsstijgingen strikt onvermijdelijk is en voorts gevraagd wordt zorg te dragen, dat het ambtelijk appa raat beschikbaar is, nodig voor de voorbereiding van bovenbedoelde maatregelen en voor de controle op hun naleving. Geen prijsbeheersing moet z.i. be tekenen, dat de vakcentrales nieuwe looneisen ter tafel zullen moeten brengen. O.a. vroeg hij wat het voor de export zal betekenen als prijs- en loonniveau de komende maanden omhoog gaan. De nota inzake de loon politiek besprekend vroeg spr. de loongrens te laten vervallen. Productie en belasting. De heer STAPELKAMP (A.R.) gaf te kennen, dat hij in de loonnota niets nieuws heeft gelezen; hij had daarin gaarne iets gezien over de beweegredenen der regering tot haar standpunt. In de radiorede van de minister-president naar aanleiding van de stakingen had hij gemist de aankondiging van krachtige maatre gelen tegen het belemmeren van de vrijheid om te arbeiden. De bescher ming inAmsterdam kwam z.i. te laat; de terreur had haar werk al ge daan. Spr. vroeg de toezegging, dat bij het ontstaan van conflicten, waar bij verwacht kan worden, dat het wa pen van de terreur zal worden ge hanteerd, onmiddellijk beschermende maatregelen worden getroffen. Ten aanzien van de loongrens sloot spr. zich aan bij het betoog van de heer Andriessen. Voorts wilde hij erover worden ingelicht hoe het staat met het overheidspersoneel en de gepen- sionneerden. Hoe staat het met de productieverhoging? Wat doet de re gering om bedrijfstaksgewijze na te, gaan wat moet worden gedaan ten einde tot productieverhoging te ko men? Hij wilde een belastingheffing, waarbij de arbeider profiteert van de hogerere productie. De heer VAN SLEEN (Arb.) gaf te kennen, dat als de gepensionneer- den weer worden voorbijgegaan, hij dit als een onbillijke daad zal kwali ficeren. Hij wilde de gepensionneer- den ook de 5 pet. verhoging geven. De heer KORTHALS (V.V.D.), opmerkend, dat een goede sociale po litiek onmogelijk is zonder een goe de economische politiek, zeide de economische aspecten in de nota ern stig te hebben gemist. Hij vroeg of de regering iets doet om de arbeids productiviteit te bevorderen. Tegen het nivelleren der lonen ontwikkelde hij bezwareji. Het gevolg ervan is, dat men niet meer komt tot scholing. Er moeten naar zijn oordeel maatre gelen komen ter waarborging van de vrijheid van werken. De dienst moet men niet laten uitmaken door revo- lutionnaire elementen. Voor extra-inspanning passende beloning. De heer WELTER (K.N.P.) meen de, dat het voor de arbeiders lonend gemaakt moet worden als zij zich bij zonder inspannen. Voor extra in spanning moet een passende beloning worden gegarandeerd en die extra beloning moet niet voor een goed deel naar de belastingen gaan. De heer GORTZAK (C.P.N.) achtte het noodzakelijk de 5 pet. verhoging voor alle werknemers te doen gel den, ongeacht de loongrens. Het <l,in e*11 Z Tot'en met 80 September speelt 5 '8middag8 en 's avonds Z MALANDO en zijn orkest Z met An Sandor en Frans WanderB hier alles tegen inkoopprijs kunnen bezorgen. Op dat ogenblik trad de heer Ro- main binnen. Hij had een zindelij- ker en deftiger voorkomen dan z'n vrouw en ook veel betere manieren. Over het algemeen maakte hij de indruk van 'n braaf, niet zeer in telligent mens. Na beleefd gegroet te hebben, vroeg hij naar het doel van het be zoek. Hempel noemde zijn naam. Hij voegde erbij, dat hij een oud vriend van de familie Lindweg was, en vertelde vervolgens het gebeurde. Mevrouw Romain slaakte een kreet en begon te snikken. Ook haar man ontstelde hevig. Een weinig verwonderd over de uitwerking van zijn relaas, zei Hem- pel; Ik dacht, dat u het ongelluk reeds vernomen zoudt hebben. De avondbladen van gisteren hebben nog al breedvoerige berichten gege ven, en bovendien spreekt iedereen ervan. Wij hebben geen krant en le ven zeer teruggetrokken, antwoord de Romain. Onze positie laat geen overbodige uitgaven toe. De oorlog heeft ons arm gemaakt, en wie arm is, stelt gewoonlijk niet veel belang in hetgeen er in de buitenwereld overheidspersoneel moet weten waaraan het toe is. Hij diende twee moties in, een om geen dispensaties te verlenen, en een om afkondiging van een prijsstop. De heer KIKERT (C.H.) vond, dat aan een vrije loonpolitiek bedenke lijke consequenties zijn verbonden, voornamelijk voor economisch zwak keren. Met de verhoging kon hij zich verenigen; hij vroeg waarom de loongrens op ƒ3600 is gesteld. De heer BEERNING (C.H.) vroeg of er ook een verhoging der pen sioenen is te verwachten. De voorge stelde verhoging met 25 pet. der sa larissen van de hoogste ambtenaren in de begroting 1951 achtte hij psy chologisch onjuist en hij zou zich daartegen moeten verzetten tenzij de regeling redelijke motieven heeft. De loongrens moet z.i. verdwijnen. Te half zes is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag een uur. Dan komt de minister van Econo mische Zaken aan het woord. Het handelsverkeeer met de Bel gischLuxemburgse Economische Unie heeft belangrijke uitbreiding ondergaan, constateert de minister van Economische zaken in de toe lichting op de begroting van zijn de partement. Het sterk uiteenlopende liberali satiepercentage geldend tegenover de BelgischLuxemburgse economi sche unie enerzijds en ten aanzien van de overige ÖEEC-landen ander zijds, maakt het noodzakelijk, dat de Beneluxlanden in OEEC-verband zo veel mogelijk een gemeenschappe lijke handelspolitiek voeren. Gedurende de laatste maanden bedraagt de uitvoer naar West-Duits- land op jaarbasis berekend, 1 mil liard gulden. Daarmede is Duitsland Nederlands belangrijkste handels partner geworden. Enerzijds is een v/elkom afzetgebied gevonden voor de sterk toenemende productie, voor al voor die van agrarische oorsprong, anderzijds kon de invoer uit de dol- largebieden in belangrijke mate worden verlegd naar West-Duits- land. Sterke verhoging van de productie is nodig om het evenwicht te her stellen tussen nationale productie en het totaal van verbruik en inves teringen. De stijging van de natio nale productie in 1949 vergeleken bij 1948 bedroeg 12 procent. De ontwikkeling van de export laat zich nog steeds gunstig aanzien. De uitvoer bedroeg in 1949 142 van die in 1948, voor het eerste resp. tweede kwartaal 1950 in vergelijking met de dienovereenkomstige kwar talen in 1949 131 en 140 Maar ook de invoer liep sterk om hoog; de invoercijfers van Juli wij zen echter op gunstiger ontwikke ling- Volledige vrijmaking van het in- ter-Europese handelsverkeer wordt in ernstige mate belemmerd door de riiinir omgaat. De zorg voor het dagelijks brood neemt al onze tijd in beslag. Mijne vrouw wast en naait voor de mensen en ik geef lessenals ik er vind. Dit alles werd met bescheiden waardigheid gezegd. Hij ging voort: De rampspoed vervolgt ons harder dan gij u kimt voorstellen. En, ziet u, meneer, juist nu had den we uitzicht op verbetering van onze toestand. Inez, wier vader een volle neef van mij is, beloofde, toen zij ons zo arm zag, wij zijn altijd te trots geweest om te bedelen bij rijke familie, ons mee te zullen nemen naar Zuid-Amerika, en haar man stelde ons een goede betrekking op de farm van zijn vader in het vooruitzicht. En nu werpt de dood van Peter al onze hoop weer in duigen. Waarom? Mevrouw Inez leeft nog en zal zeker haar belofte hou den. Dat geloof ik niet. Peter ja, die zou zijn woord hebben gehouden Inez is jong en mooi en vol levens lust wat zou zij zich om haar arme familie bekomiheren! U ziet, dat zij ons onmiddellijk'in de steek laat, om bij rijke verwanten haar intrek te nemen. Zij komt zelfs niet om afscheid te nemen. Dat zegt mij IN HAARLEM WORDEN GOBE LINS HERSTELD. Onder leiding van mevrouw dr G. T. van Yssel- steyn worden in de werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel te Haar lem, gobelins hersteld. De tapijten komen eerst bij me vrouw Kaindl (rechts) die de be schadigde plekken zorgvuldig co- pieerd. Dit gebeurd met olieverf. Mevrouw Kaindl is hier bezig met een gedeelte van de doortocht door de Jordaan, behorende tot de Mozes- serie uit de Prinsenkamer van Maas tricht. Links: een beschadigde rand van een tapijt, dat in de achttiende eeuw door Oudencarde aan Maastricht werd geleverd, wordt aangeweven. hoge invoerrechten, die verschillen de Europese landen ter bescherming van hun bedrijfsleven handhaven. De regering is voornemens de kwes tie bij de aanstaande tariefsbespra- kingen te Torquai aan dc orde te stellen. Zowel de verhoging van de pro ductie als de verlaging der kostprij zen, die noodzakelijk zijn om de ex port op het vereiste peil te brengen, worden geremd door het feit, dat de arbeidsproductiviteit ondanks een beperkte vooruitgang zich nog steeds op een te laag niveau bevindt. De minister kondigt een aantal wetsontwerpen aan. Vooreerst een bedrijfsvergunnin- senwet ter vervanging van het tij dens de bezetting tot stand geko men Bedrijfsvergunningenbesluit en de daarbij buiten werking ge stelde Bedrijfsverguningenwet van 1938. Voorts kan in dat verband Tenoemd worden een Vestigings wet, die de Vestigingswet kleinbe drijf 1937 en het Besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941, alsmede enige andere tijdens de bezetting getroffen wettelijke maatregelen zal vervangen. Een belangrijke wettelijke maatre gel is voorts een wet met betrekking tot kartelvraagstukken. EERSTE KAMER Na een debat van bijna vijf uur over de Interimregeling voor de Nederlandse Antillen, waartegen de heer Jonkman, namens de Partij van de Arbeid, ernstige bezwaren naar voren bracht en ook anderen zich min of meer verzetten, is dit wets ontwerp gistermiddag in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard, waarvoor de verdediger, minister Van Schaik, om kwart over vier de nodige gelukwensen mocht ontvangen. DE LICHTINGEN 1949-1 EN 1950-II BINNENKORT ONDER DE WAPENEN. Begin October zullen vele Neder landse jonge mannen onder de wa penen komen. Het betreft niet al leen recruten ingedeeld bij de lich ting 1950-11, maar ook die militai ren van de lichting 1949 11, die in het voorjaar van 1950 met groot verlof werden gezonden en thans ter voltooiinig van hun opleiding opnieuw in denst zijn geroepen genoeg. Neen, neen, ik ben niet van mensenkennis ontbloot. Peter zou woord hebben gehouden, maar van zijn vrouw hebben wij niets te verwachten. Peter's dood heeft al onze hoop vernietigdMaar, wil het mij niet kwalijk nemen, dat ik zo lang over mij-zelve sprak. U is gekomen om Inez* bagage te halen. Daar staan de koffers. Mag ik u bij het inpakken helpen? Wees zo vriendelijkIk wilde u nog vragen, naar welke plaats Peter eergisteravond wilde vertrekken. Daar weet ik niets van; 'ik ben helemaal niet op de hoogte van zijn zaken. Heeft hij er u niet over ge sproken? Neen. Er was ook geen gele genheid daarvoor. Wanneer hij hier was, nam Inez hem geheel in be slag wat trouwens niet meer dan natuurlijk is bij een jong, verliefd echtpaar. En dan u begrijpt mij, nietwaar? wij wilden ons niet opdringen. En er bestond ook zo'n brede kloof tussen hem en ons! Hij, de zoon van een millionnair, en wij, arme eenvoudige mensen U weet dus niet, van welk sta tion hij wilde vertrekken? Neen. Hij is tegen vier uur in de namiddag weggegaan dat is alles, wat ik weet. Geen valies? Neen, enkel een zwartlederen portefeuille of tas, die hij altijd meenam, wanneer hij uitging. Ik wist zelfs niet, dat hij op reis wilde gaan. Eerst later heeft Inez het aan mijn vrouw gezegd. Heeft hij gedurende zijn ver blijf bij u wel eens een bezoek ge kregen? Neen, nooit: Wat denkt u van zijn tragiscn einde? Anatole Romain keek de bezoeker niet heel verstandig aan. U vraagt mijn mening ,zei hij. Neem het mij niet kwalijk, maar ik weet waarlijk niet, wat op uw vraag te antwoorden. ïk ben nog helemaal in de war van het ver schrikkelijke nieuws, dat u ons brengt Ik bedoel, of u misschien om de een of andere reden vermoedens hebt, wat de persoon of de moorde naar en de aanleiding tot de mis daad betreft. Ik?Neen, werkelijk, ik heb daar niet het minste idee van. Maar Peter was rijk en had ze ker veel geld bij zich. Dat heeft misschien de hebzucht van de moor denaar gcprkkeld? Neen, want men heeft geld en Nieuwe Vestigings wet op komst Drie hoofdpunten bevat het voor ontwerp vestigingswet 1951, dat om advies is gezonden naar de sociaal- economische raad: Objec.tieve vesti gingseisen, waaraan de beheerder van onderneming of inrichting moet voldoen (geen eis van credietwaar- digheid); vestigingseisen worden vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur; er wordt slechts opge treden op verzoek van het bedrijfs leven. Het algemeen vestigingsverbod wordt niet gehandhaafd. Voor de hoofdtrekken van dit wetsvoorstel is nauwe aansluiting gezocht bij de ves tigingswet kleinbedrijf 1937. Doch deze wet zal niet meer uitsluitend voor het kleinbedrijf zijn en haar werkingssfeer zal niet beperkt blij ven tot bepaalde delen van het be drijfsleven. juwelen op het lijk gevonden. Ook moet de moordenaar goed op de hoogte zijn geweest van de persoon lijke omstandigheden van z'n slacht offer, anders zou het niet te begrij pen zijn, waarom hij het lijk niet eenvoudig op de plaats van de mis daad liet liggen, inplaats van het in een auto over te brengen naar de woning van bloedverwanten en het daar voor de deur te laten staan als om de familie in kennis te stellen van Peter's dood. Silas Hernipel had met een vaag wantrouwen de verwanten van de mooie Inez opgezocht. Maar dat ge voel verzwakte, naarmate hij lan ger met Anatole Romain sprak. Neen, die bejaarde man kon geen belang hebben bij de dood van Pe ter Lindweg; integendeel, de ge pleegde misdaad moes* hem alle hoop op betere 'dagen ontnemen. Hempel's wantrouwen was dus niet gegrond geweest. Met de hulp van de oude Frans man begon hij alles, wat Inez en Pe ter toebehoorde, in de koffers te pakken eigenlijk moest men du wen en wringen en toen dat werk gedaan was^ iging men een besteller halen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5