Het „Lelie-graf" te Delft geopend De kwestie vaandrig Arnout Fluks en Feilloos De geloofsovertuiging van sollicitanten Niet alle fietsbanden kosten f 4.85 Herfst: gevaar! DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 „Monseigneur Louis" en gezin woonden plechtigheid hij In het plantsoen Kalverbos te Delft, waar het met Franse gouden lelies gesierde graf van Naundorff- Bourbon ligt, was gistermorgen de belangstelling voor de opening zeer groot. Op de zware zerg, die werd gelicht, staat in het Frans te lezen, dat hier Lodewijk de XVII de Bour bon. koning van Frankrijk, graaf vaifl Normandie enz. rust. In de acte van overlijden van de Delftse magistratuur uit 1845 staat hetzelfde vermeld met de opmerking „bekend staande als Karl Wilhelm Naundorff'. Deze acte is onder toe zicht van de toenmalige burgemees ter van Delft in overleg met Den Haag opgemaakt. Diens achterkleinzoon, mr. G. van Berckel, burgemeester van Noordwijk was eveneens te Delft aanwezig.'' Het merkwaar dige van déze acte is, dat hierin buitenlandse adelijke titels wor den vermeld, hetgeen niet zon der toestemming van het Vor stenhuis en de Hoge Raad van Adel mocht geschieden", zo ver telde mr. Van Berckel. Behalve een vertegenwoordiger van de Officier van Justitie waren bij het graf aanwezig de Delftse bur gemeester mr. G. E. van Walsum, de hoofdcommissaris van politie, de ge meentesecretaris en de archivaris drs D. P, Oosterbaan. Mr. Louis de Bourbon heeft na de ceremonie in het Kalverbos nog maals een uiteenzetting van zijn af stamming gegeven. Aannemende, dat Naundorff in werkelijkheid Lo dewijk XVII is geweest, is mr. de Bourbon de legitime erfopvolger. Naundorff-Bourbon had negen kinderen. Van zijn oudste twee zoons bestaan geen afstammelingen. Van de derde zoon, die naar Frankrijk ging, stamt Henri prins de Bourbon af, die te Casablanca woont. Aange zien deze spruit uit een huwelijk, dat wettig gesloten, doch niet ker kelijk ingezegend werd, heeft deze krachtens familie-traditie geen rech ten. Deze Henri de Bourbon is kin derloos. Mr. Louis de Bourbon is afstam meling van de vierde zoon van Naundorff-Bourbon. Zijn grootvader In een dagblad van Nederland ver scheen één dezer dagen een artikel gewijd aan de dood van vaandrig Arnout. Deze zaak. welke in Indië grote ruchtbaarheid heeft verwekt, is tot nu toe buiten de Nederlandse pers gehouden, doch nu, na bijna drie ja ren, schijnt zij ook tot deze oorden door te dringen. In het kort komt, volgens de di- verse beschrijvingen en 'lezingen de kwestie hierop neer. In Februari 1948 was vaandrig Arnout, in zijn functie als veiligheidsofficier, een zwendel op het spoor, hetwelk plaats vond in de militaire staven v^n de L.T.D. 81, een militair technisch on derdeel te Bandoeng. Tijdens dit onderzoek is hij in de toenmalig onveilige streek van Lem- bang neergeschoten. Alhoewel in die tijd meerdere militairen in deze streek aan de sluipmoordenaars uit de bergen ten slachtoffer vielen, verspreidde zich onmiddellijk om de dood van deze vaandrig hardnekki ge geruchten. Deze insinueerden, dat deze moord niet gepleegd zou zijn door de guerilla-benden uit de bergen, doch op aanmoediging, of in opdracht van Ned. militaire zijde. Volgens deze geruchten zou de vaandrig Arnout te gevaarlijk zijn geworden voor de diverse hoge of ficieren in Bandoeng. Ruim ander half jaar later, plaatste een der Vooraanstaande bladen in Indonesië (Het Bataviaas Nieuwsblad) een hoofdartikel, waarin zij enige zeer hooggeplaatste militaire autoriteiten openlijk beschuldigde van moord op deze vaandrig. Een der genoemde hoge militairen, de generaal Monjet, uit Bandoeng, diende onmiddellijk een aanklacht wegens smaad in. Deze aanklacht is wegens de politieke ontwikkeling daar ter lande niet in behandeling genomen. Generaal Monjet, werd uit zijn functie te Bandoeng ontheven en toegevoegd aan een van de staven in Batavia. Er volgde geen officiële verklaring en deze kwestie dreigde in het vergeetboek te geraken. In Nederland was het grote pu bliek nog steeds onwetend omtrent deze zaak en slechts door middel van privé-correspondentie bereikten de geruchten Nederland. Nu, ruim een jaar na de publica ties in de Indonesische pers, ver schijnt deze kwestie ook in de Ne derlandse pers. Wij vragen ons af, of het goed is, dat deze oude kwestie weer wordt opgerakeld. Men kan zich op het standpunt stellen, dat er nu eens eindelijk klaarheid moet komen, dat de beschuldigde officieren ofwel zonder aanzien des persoons gestraft worden indien zij schuldig worden bevonden, ofwel door een definitie ve verklaring van bevoegde zijde openlijk worden gehehabiliteerd en de laster wordt onderdrukt. Maar is de zaak zó eenvoudig? Is het thans na zoveel jaren nog wel mogelijk om de ware toedracht te reconstrueren? Er zijn reeds stapels dossieri, tal van getuigenverklaringen enz. maar de waarheid is nog steeds niet dui delijk. is in 1862 als Nederlander genatura liseerd, nadien als officier bij de grenadier en jagers beëdigd. De va der van mr. Louis de Bourbon was officier bij de infanterie. Hij zelve heeft zijn loopbaan als burgemees ter afgewisseld met journalistieke en littaire arbeid. Onlangs werd hij tot directeur ener Levensverzekerings maatschappij benoemd. Hun moeder (een Deense) keek de zaak gisteren maar eens rustig aan. Zij scheen er niet bezorgd over, dat de hoofden van haar kinderen op hol zouden gaan. Het zijn nuchtere Hollandse jongens. Zelfs als de heer Begeer hun vader geregeld aan spreekt als „Monseigneur Louis", de aanspreektitel van de Franse konin gen. „Wat zou het voor uw familie be tekenen, indien onomstotelijk komt vast te staan, dat de Dauphin en Naundorff identiek waren?" vroeg een d^r vele journalisten, die mr de Bourbon met vragen bestormden. „Het is bewezen", zegt de heer Be geer haastig. Mr de Bourbon glim lacht eens. Wat zou er veranderen? In de status van mijn familie niets, in ander opzicht zou de oplossing van het Naundorff-mysterie voor ons zeer aangenaam zijn", aldus zijn antwoord. u/erken LAXEER-AKKERTJES PARTICULIERE ZIEKENHUIZEN ACHTERGESTELD Er bestaat op financieel terrein een discriminatie tussen particuliere en overheidsziekenhuizen en daar aan moet een einde komen, is het oordeel van het Interkerkelijk Pro testants Ziekenhuisbureau. Bij de besprekingen over deze kwestie is er op gewezen dat de overheidszie kenhuizen hun exploitatietekort af wentelen op de publieke kas. De particuliere ziekeninrichtingen moe- tendaarentegen een beroep doen op de offervaardigheid van de kring, die het ziekenhuis heeft opgericht en die daarmee in feite een extra Belas ting betaalt. Een soortgelijk geval doet zich voor bij de stichting van een ziekenhuis. Men was tevens van oordeel, dat bij de beslissing op aan vragen voor de bouw van nieuwe ziekeninrichtingen evenzeer reke ning moet worden gehouden met de geestelijke structuur van de bevol king in het rayon, waarin het zie kenhuis komt, als met de medische en economische factoren. Huurverhoging niet meer dan 15 pet Een huurverhoging van meer dan vijftien procent met de bedoeling het meerdere te storten in een fonds waaruit voor een deel de hoge bouw kosten van nieuwe woningen kun nen worden bestredén kan alleen door de Regering worden aanvaard als het mogelijk zou zijn die verho ging ten laste van de huurders te Brengen zonder dat het rijk bijpast. Maar dat is onder de bestaande verhoudingen onmogelijk Daarom meent de Regering dit punt thans te mogen laten rusten, le^n we in de mcn.orie van antwoord op he; voor lopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp nopens de hv urm ijzen van onroerend goed. Naar aanleiding van een Hazerswoudse advertentie vraag worden gesteld of de gewraak te toevoeging, ten einde misverstand te vermijden, niet beter achterwege had kunnen blijven. Waar de gewraakte zinsnede in de oproep door het bestuur van deze overwegend Protestantse gemeente echter kennelijk juist is toegevoegd in een streven naar onpartijdigheid, terwijl de burgemeester van Hazers- woude aan de Minister de verzeke ring heeft gegeven, dat in het ver volg tegen het opnemen van soort gelijke toevoeging zal worden ge waakt, kan de Minister in dit zeer incidentele geval geen aanleiding vinden ter zake een circulaire tot de gemeentebesturen te richten. Verantwoordelijk voor de bedoelde advertentie was het college van bur gemeester en wethouders. (Volgens de volkstelling van 1947 telde Hazerswoude 5581, waarvan Minister van Algemene Zaken-, neer- i 2349 Katholieken, dus ongeveer 40 gelegd in diens antwoord op de op J pet. Op de gemeente-secretarie is één September 1947 door het lid der Katholiek ambtenaar, een adjunct- Op vragen van het Tweede Kamer lid mejuffrouw Tendeloo (Arb.) be treffende het stellen van de voor waarde van een bepaalde geloofs overtuiging aan sollicitanten naar een betrekking bij de gemeentesecre tarie van Hazerswoude heeft de heer Teulings, minister van Binnenlandse Zaken, schriftelijk het volgende ge antwoord: De vraag of de Minister kennis heeft genomen van een advertentie in een onlangs uitgekomen aflevering van „De Gemeentestem", waarin ter gemeentesecretarie van Hazerswou de wordt gevraagd een adjunct-com mies 2de klasse en waarin aan de opgave van salaris en vereisten zijn toegevoegd de woorden :„voorkeur heeft een R.K.", wordt bevestigend beantwoord. De Minister deelt de zienswijze van de toenmalige Minister-President, Tweede Kamer mejuffrouw Tendeloo ingezonden vragen, namelijk, dat de omstandigheden kunnen medebren gen, dat ook de levensbeschouwing der sollicitanten naar een openbare betrekking in de overwegingen dient te worden betrokken. Blijkens door hem ingewonnen ambtsbericht is de in vergelijking met de omvang der protestantse be- olkingsgroep enerzijds en de Rooms-Katholieke bevolkingsgroep anderzijds onevenredige verhou ding tussen het Protestantse en dat der Rooms-Katholieke ambtenaren ter gemeentesecretarie te Hazerswou de voor het bestuur dezer gemeente aanleiding geweest te besluiten te trachten in een ontstane vacature voor een adjunct-commies een Rooms Katholiek te benoemen, echter onder de uitdrukklijke voorwaarde, dat aan de vakbekwaamheid en eisen van be noembaarheid niet in het minst te kort zou worden gedaan. Niettemin kan, gezien de aard der te vervullen functie, inderdaad ook naar de mening van de Minister de Valse opgaven ver strekt aan Soc. Zaken De Amsterdamse politierechter, mr. L't Blécourt, heeft gisteren acht gevallen van steunfraude behandeld. In a.'ii acht zaken hadden de steun- trekkenden aan de gemeentelijke uienst van Sociale Zaken verkeerde opgaven verstrekt over hun inko men, cat op de ondersteuning in min dering moest worden gebracht. In enkele gevallen ging het zelfs om 2300 en ruim 2000 gulden. Als getuigen traden twee ambtena ren van Sociale Zaken op. Er werden straffen opgelegd va riërend van drie weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf tot drie da gen voorwaardelijk en 15 gulden boete. Aan boord van het troepentrans portschip Fairsea, dat gisteren met 1435 repatriërende militairen uit In donesië is aangekomen, bevond zich ook een verstekeling. Kort na het verstrek uit Tandjong Priok vond men een Surinaamse sol daat van het voormalige KNIL, die op terugzending naar de West had gewacht, maar zich nu uit angst aan commies, werkzaam. Red.). Laurens Coster onderscheiden Het was gistermiddag op de Grote Markt in Haarlem een bijzondere vertoning toen behalve de deelne mers aan het Reclame-congres ook de burgemeester van Haarlem, de wethouders en de'gemeente-secreta ris zich opstelden rond het beeld van Laurens Janszoon Coster. Het duur de niet lang of ook vele andere Haarlemmers voegden zich bij dit uitgelezen gezelschap en aller hoof den gingen automatisch omhoog toen een man op een wagen van het ener giebedrijf klom en met veel toeren een groot lint in rood, wit en blauw om de hals van de zwijgende Coster hing. Aan dat lint was het embleem van het Genootschap voor Reclame bevestigd. Er werd een hartelijk woord ge sproken aan het adres van de uitvin der van de boekdrukkunst en zij het dan wat laat, de grote Haarlemmer werd alsnog, vijfhonderd jaar na zijn befaamde uitvinding, tot erelid ge- bombadeerd van het reclamegenoot schap. Haarlems burgervader ontving een zeer fraaie oorkonde en hij verzeker de dat het bijzondere document een goede plaats in de Haarlemse archie ven zou krijgen. Laurens zweeg heel verstandig, maar het was toch de voorzitter van de Federatie van boekdrukkers, die uit zijn naam het woord "voerde en die zonder omhaal naar voren bracht dat de grote man eindelijk alle eer was aangedaan, waar hij recht op had. In zoverre heeft Laurens Janszoon Coster dus nu een voorsprong op Gutenberg LAATSTE MIDDENST. EXAMEN MILITAIREN-INDONESIë Ruim 62 procent van de 342 mili tairen, die op 31 Mei en 1 Juni 1950 hebben deelgenomen aan het laatste middenstandsexamen algemene han delskennis voor leden van de Neder landse strijdkrachten overzee, ver wierf het diploma. De minister van Economische Za ken heeft aan de beste candidaat van elke examenplaats een boekwerk toegekend, als blijk van waardering voor de geleverde prestatie. Boven dien zal namens de minister aan de beste candidaat van het gehele examen-Indonesië (korp. C. Ver wijs, Breda) een bronzen legpen- boord had verstopt, om zo gauw ino- ning met inscriptie worden uitge- gelijk uit Indonesië weg te komen reikt. De Vakgroep Rijwieldetailhandel deelt ons mede: „In onderling over leg met het directoraat-generaal voor do prijzen, de Nederlandse ban denindustrie, de groot- en de klein handel", is overeengekomen, dat aan gezien de levensstandaard aanmerke lijk verhoogd is, toch getracht moest worden een zo goed mogelijke maar tevens een zo goedkoop mogelijke rij wielband aan de markt te brengen. Hiervoor hebben de drie laatst ge noemde groepen aanzienlijke finan ciële offers gebracht. Behalve de banden, waarvan de maximum ver koopsprijs 4.85 bedraagt, worden er diverse kwaliteiten in verschillen de prijzen, doch alle in een hogere prijsklasse, gefabriceerd. Het inleveren van oude banden moet geschieden voor alle banden die worden verkocht. De maat band, die men inlevert moet van dezelfde maat zijn als die van de band, welke men wenst te kopen. Deze maatregel is genomen om het hamsteren zoveel mogelijk tegen te gaan". Van het ministerie van economische zaken vernemen wij naar aanleiding hiervan nog, dat van de zijde van de industrie de garantie is gegeven, dat K. L. M. RICHT „EMIGRANTENVLOOT" IN. Op het ogenblik worden in de K. L.M.-werkplaatsen op Schiphol twee „Constellations,'' n. 1. de P. H. T. E. P. (Pontianak) en de P: H. T. E. T. (Tilburg) omgebouwd voor het zgn. „High Density" verkeer om in bepaalde gevallen aan een onverwachte vraag naar vervoer 't hoofd te kunnen bieden. Het aan tal zitplaatsen in deze „Constella tions" zal van 46 op 61 worden ge bracht, terwijl het leeggewicht vrij wel hetzelfde blijft. Zo nodig kun nen deze vliegtuigen in korte tijd weer in hun vroegere toestand worden hersteld. Deze verbouwing geschiedt o. m. ook met het oog op het te verwachten emigrantenver- voer, waarvoor ook de Skymasters „Overloom," „Groningen," „Aals meer," „Zeeland" en de D. C.-4 ,.Edam" welke elk aan ongeveer 55 a 56 personen plaats bieden, reeds enige tijd zijn ingezet. Hierdoor zal de K. L. M. de be schikking krijgen over een rmi- grantenvloot van 7 viermotorige vliegtuigen, welke ongeveer 400 emigranten tegelijkertijd zal kun nen vervoeren. Te goed van vertrouwen In 1948 vertrok een inwoonster van Amsterdam naar Amerika om zich daar te vestigen. Een bedrag van 11.400, een erfenis, liet zij in een banksafe in Amsterdam achter, omdat het haar niet toegestaan was het geld naar het buitenland mee te nemen. Het was haar bedoeling wan neer zij t.z.t. weer in Nederland zou terugkeren, dit geld te beleggen. Enige tijd geleden besloot zij dit geld aan haar schoondochter te doen geven, die ook naar Amerika zou vertrekken, opdat deze meubilair en andere goederen zou kunnen kopen, die zij zou kunnen meenemen. Zij machtigde een 29-jarige jongeman, een vroegere kennis van haar, het geld uit de safe te nemen en haar schoondochter behulpzaam te zijn met het doen van de inkopen. De jongeman inde inderdaad het geld maar de schoondochter heeft er nooit een cent van gezien. In een tijdvak van drie maanden slaagde hij er in met enkele vrien den het gehele bedrag aan feesten en buitenlandse reizen op te maken. Toen hij gisteren door de politie van het bureau Singel te Amsterdam werd gearresteerd bleek hij geen cent meer te bezitten. VROUW UIT RAAM GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half twee trachtten een 61-jarige vrouw en een elfjarige jongen, leunende uit het keukenraam, met een stofzwab- ber een vlieger, die in de klimop verward was geraakt, los te maken. Zij bogen zich daarbij te ver voor over en zijn op een zeker moment beiden uit het raam op straat ge vallen. De vrouw is aan deze val overleden. De jongen kreeg slechts schaafwonden. iPypaWiduiten in de. kacheJL Een bejaarde inwoonster van Hoek van Holland heeft het uurtje, dat zij Zondagavond bij de brandende haard heeft door gebracht, duur moeten betalen aldus „Parool". Zij had de kachel juist aangestoken, of een vreemde lucht hing in de ka- meer, die deed herinneren aan de onaangename geur van smeulend theelood en carton. De vrouw trok op onderzoek uit en tot haar grote schrik kwam zij tot de ontdekking, dat haar zuurverdiende spaarcenten bezig waren een prooi der vlam men te worden. Wat had de vrouw gedaan? Toen de rode troepen Zuid-Ko- rea binnenrukten, had de vrouw op haar beurj voorzorgsmaatre gelen getroffen. Bijna 900. aan bankbiljetten, enig zilver en kopergeld had zij daartoe in de kachel gestoptHelaas had zij vergeten het geld er weer uit te halen, toen MacAr- thur tot het offensief overging. Ambtenaren van De Neder- landsche Bank zoeken nu ijverig in de as, om een wettig bewijs te verkrijgen voor de bewering van de vrouw. een voldoende aantal banden van f 4.85 in de handel zal komen. Uiteraard zullen deze het meren deel van de totale productie vormen. Zij zijn, zoals bekend, gemerkt met een rood driehoekje. Bij de duurdere banden zal er van overheidszijde op worden toegezien dat geen extravagante prijzen wor- v/orden berekend. WETSONTWERP DIVIDEND BEPERKING GOEDGEKEURD. De Eerste Kamer heeft hedenmor gen het wetsontwerp op de dividend- beperking 1950 goedgekeurd met 26 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de Partij van de Arbeid en de C.P.N. Bureaucratie ten top Een treffend staaltje van bureau cratie is bekend geworden via 't kan tongerecht te Zaandam. Het transportbedrijf van de wedu we J. te Purmerend kreeg een drag line te vervoeren van Rosmalen bij Den Bosch naar Huybergen bij Ber gen op Zoom. Omdat net vervoer over de Brabantse wegen met een oplegger van 2.90 meter breed te ge vaarlijk werd geacht, weigerde het ministerie een vergunning te geven. De dragline moest maar naar Den Bosch worden gebracht en vandaar per schip naar Bergen op Zoom ver voerd. Het laatste stukje naar Huy bergen mocht weer langs de weg ge schieden. Ook al weer vanwege de veiligheid mocht de lege oplegger niet recht streeks naar Bergen op Zoom rij den, maar moest hij van Den Bosch via Purmerend naar die plaats. De chauffeur negeerde dit verbond en werd prompt in Vught bekeurd, waarna de oplegger veertien dagen is vastgehouden. De ambtenaar O.M. was iets der gelijks te gortig en vond geen ter men aanwezig een boete te vorde ren. De kantonrechter was het roe rend met hem eens. Papieren van vernielde auto's De dienst der invoerrechten en ac cijnzen te Tilburg is reeds maanden lang doende een auto-smokkel-com- plot te achterhalen. Als gevolg hier van werden enige gevallen tot klaar heid gebracht. Op zichzelf stond het- geval van de auto-verhuurder K. uit Tilburg, die een bij de General Motors in Ant werpen gekochte nieuwe Chevrolet de Luxe voor 120.000 francs (pl.m. ƒ10.000) had gekocht en over de grens gesmokkeld. Van te voren had hij bij een auto sloper de papieren gekocht van een Chevrolet-auto, die tengevolge van een botsing met een trein totaal was vernield en waarvan de eigenaar bij dat ongeluk was omgekomen. Deze papieren .gebruikte hij om de wagen ons land binnen te voeren. Toen men de onomstotelijke bewij zen in handen had, werd de man ge arresteerd en de wagen in beslag ge nomen. Tegelijk met deze zaak is ook een andere autosmokkelaffaire achter haald. Hierbij waren twee andere Tilburgers betrokken en een pluim veehandelaar uit Baarle Nassau. In combinatie smokkelden zij de nieuw ste modellen automobielen van Bel gië naar Nederland. Via binnenwe gen werden de wagens naar Neder lands gebied gebracht en voorzien van Belgische nummerborden. Ook dit drietal maakte er zijn werk van bij autoslopers papieren van veron gelukte wagens op te kopen, waar van ook de nummerborden afkomstig waren. In Amsterdam, Rotterdam, Amersfoort, alsook op de Tilburgse automarkten werden de auto's ver kocht. GROTE BRAND TE BEETSTERZWAAG. Vannacht heeft de bebouwde kom van Beetsterzwaag in ernstig gevaar verkeerd. In de bakkerij van de heer J. S. Slager ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, brand die zo snel om zich heen greep, dat het gezin Slager zich slechts kon redden met medeneming van enkele kleding stukken. De bijna stormachtige wind joeg een vonkenregen over de om geving, waardoor ook een naastge legen huis, bewoond door twee ge zinnen, spoedig in lichter laaie stond. Inmiddels waren, behalve de brand weer van Beetsterzwaag, ookdie van Drachten, Gorredijk en Heeren veen te hulp gesneld, omdat ook an dere huizen door de vonkenregen ernstig gevaar liepen. Gezamenlijk wist men het vuur te beteugelen. Van de bakkerij bleef een gedeelte gespaard. Winkel en woonhuis brandden geheel uit. KOSTBARE POSTZEGEL COLLECTIE DE LUCHT IN. Een vrachtzending van zeer grote waarde, die echter slechts enkele ponden weegt, zal dezer dagen te Londen zorgvuldig aan boorO van een K.L.M.-Convair gebracht worden met bestemming Amsterdam. Deze lading bestaat uit een verzameling postzegels, de grootste in Engeland op dit gebied, bestaande uit postze gels van Nederland en Overzeese Rijksdelen. De collectie, die voor een som van 50.000 gulden verzekerd is, zal tentoongesteld worden tijdens de 8-October-feesten te Alkmaar en is het eigendom van de heer F. C. Wills, secretaris van het „Bath-Alkmaar committee", dat gesticht werd toen het Engelse plaatsje Bath, Alkmaar adopteerde. PRIJS VAN ƒ20.000 IN STAATSLOTERIJ. In de 511de Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst, is op no. 19482 een prijs van 20.000 gevallen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond Opgemaakt te 10 uur) WEINIG VERANDERING. Meest zwaar bewolkt met eni ge regen of motregen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust af en toe harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Het verschijnsêl van de „blauwe zon" is Woensdagochtend ook door het Kon. Ned. Metereologisch Insti tuut te de Bilt gezien. Volgens me dedeling van de sterrenwacht te Utrecht is dit verschijnsel niets nieuws. Het vindt zijn oorzaak door stof deeltjes in de ijle, dunne wolken in de hoge sfeer. De breking van het zonlicht in de aardse dampkring geeft het verschijnsel van een bruin achtige rand om de zon, waardoor de zon enigszins blauw gekleurd wordt. De rood-bruine rand valt na melijk minder op dan de blauwe kleur van de zon. Het is dus zo, dat het verschijnsel minder met de zon te maken heeft dan met de breking van het licht in de aardse dampkring. In de legerplaats Oldebroek ^ijn malversaties op uitgebreide schaal aan het licht gekomen. Verscheidene leidende militairen en ondergeschikten zijn onbetrouwbaar gebleken, met het resultaat, dat schor singen zijn uitgesproken, die waar schijnlijk door ontslagen zullen wor den gevolgd. Nadere inlichtingen over de mal versaties wenste men niet te ver strekken. Het onderzoek- berust bij kolonel P. Verschoor, commandant van de Vierde divisie van de Konink lijke marechaussee te Groningen. BEURS LAGERE KOERSEN. De successen in Korea en de prijsdaling op de wereldmarkten zijn oorzaak geweest van 'n scherpe koersdaling te New York en dit is niet zonder meer aan de Amster damse beurs voorbijgegaan. Be paald flauw was de stemming op het Damrak niet, maar evenals Dinsdag bleef de activiteit zeer be perkt en waren verliezen van een tot vier punten vrijwel algemeen. Ook de Scheepvaartmarkt, die de laatste maanden op een aanzienlijk hoger niveau is gekomen en zich daar uitstekend wist te handhaven, kwam Woensdag in reactie. Scheep vaart Unie gold 158, dus vier pun ten lager, Stoomvaart Mij. Neder land leed eenzelfde verlies. Van de culfcuuraandelen was de tabakshoek het slechtst gedispo neerd. De industriemarkt had wei nig te betekenen. Grote verkopen in olie zijn er niet meer, zodat het hoofdfonds niet veel invloed heeft op de algemene koersvorming. Vrij wel alle soorten waren gisteren een tot drie punten lager. De K.N.A.C. waarschuwt bestuur ders van motorrijtuigen terdege re kening te houden met de veelal on verwacht gladde wegen in de herfst. Gevallen bladeren kunnen bij een klein regenbuitje of .in geval van mist de wegen glad en gevaarlijk ma ken. Aanpassing van het rijtempo is noodzakelijk, het bedwingen van de haast zeer wenselijk. Alle ma noeuvres moeten voorzichtg en met overleg worden uitgevoerd, bruuske bewegingen vermeden. Men moet zui nig zijn met het geven van gas en ook het rempedaal soepel bedienen. Rekening moet worden gehouden met anderen, door hen niet te nopen tot plotselinge richtingsveranderin gen of snel stoppen; immers, de kans op slippen is dan groot. Behoorlijk afstand moet worden gehouden van de voorligger. Ongelijk pakkende remmen dienen te worden bijgesteld en de banden houd. men links en rechts op gelijke spanning. Op voetgangers en fietsers wordt een beroep gedaan zich zó te gedra gen, dat automobilisten niet onver wachts van richting behoeven te ver anderen of abrupt moeten stoppen.. Wielrijders dienen vooral op te pas ^en voor het slippen op tramrails. RIJDEN EIJ MIST. De Permanente Verlióhtings Com missie van de K.N.A.C., tevens Com missie voor Automobielverlichting van de Nederlandse Stichting voor Verlichtingskunde, beveelt aan: 1. Bij mist overdag met groot kop- licht te rijden, aangezien dan de signaalwerking goed is en de eigen waarneming door deze verlichting niet wordt belemmerd. 2. Bij mist 's nachts met gedimde koplampen t,e rijden, die een bevre digende signaalwerking geven en de eigen waarneming niet, resp. minder dan groot licht, belemmeren. rMet stadslichten kan alleen wor den volstaan, indien de weg door an dere lichtbronnen, behorende tot de openbare verlichting voldoende is srlicht (hetgeen bij dichte mist ^elal niet het geval zal z\in). Het gebruik, tevens, van een goede (links aangebrachte, naar rechts op de berm gerichte) bermlamp wórdt aanbevolen. Heeft men mistlampen, dan is het gebruik daarvan als aanvullende ver lichting zowel overdag als 's nachts doelmatig, in geval de mistbank niet tot het wekdek reikt. De mist lampen) moet(en) daarom laag zijn geplaatst. Rijd langzaam, zeer voorzichtig en niet te dicht op Uw voorligger. Het elkaar inhalen kan gevaar opleveren. Houd rekening met vertraging; ver trek dus wat vroeger dan anders.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2