S)e CöidóeSoivïaivt Snelle opmars van de Zuid-Koreanen Rumoer in Wenen Amerikanen 30 KM van de grens Over de 38e breedtegraad of niet Prijsbeheersing België in Nieuwe rode tactiek in West-Duitsland Stakingen en opstootjes te Wenen DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No.12093 Directeur: C. 1VL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 2Ó935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm.-Telefoontjes f 1.50 i A. MERIK A AN SE VOORHOEDEN, die gisteren van Seoel in Noordelijke richting oprukten, zijn nog slechts 30 km van de 38ste breedtegraad de grens tussen Noord- en Zuid-Koiea verwijderd. Tegelijkertijd zijn de in snel tempo langs de Oostkust oprukkende Zuid-Koreanen tot op 100 km van deze grenslijn doorgedrongen. Het Noordelijkste punt, dat de Amerikanen hebben bezet, is een wegenknooppunt op de hoofdweg van Seoel naar Tsjoentsjon, waar twee belangrijke wegen, die nnar het Noorden leiden, samenkomen. Zware Amerikaanse tanks zijn tot 25 km ten Oosten van Seoel doorgestoten ten einde éten corridor af te sluiten, waardoor duizenden gedesorganiseerde communistische soldaten trachten te Ontsnappen. De Amerikaanse 24st e divisie is na een strijd van 24 uur Taedjon binnengerukt. WAAR ZIJN DE RODE TROEPEN GEBLEVEN? Intussen blijven de schattingen over het aantal troepen, dat door de Amerikanen in Z.W.-Korea is afge sloten variëren tussen 50.000 en 100.000. Wat er met hen zal gaan ge beuren hangt grotendeels af van de snelheid, waarmede de UNO-strijd- krachten de verbinding tussen de in het Zuiden en Noorden strijdende troepen kunnen consolideren. Vele oorlogscorrespondenten vra gen zich af, waar de communistische divisies, die twaalf dagen geleden rog een grote aanval lanceerden op cie „Verdedigingskluis" der UNO- troepen thans zijn gebleven. Onmid dellijk na de landing bij Intsjon op 15 September begonnen zij uit het Zuiden te verdwijnen, maar zelfs in tensieve luchtverkenningen hebben geen grote troepenconcentraties waargenomen. Er is ook geen enkel teken dat de Noord-Koreanen grote colonnes naar het Noorden hebben gezonden, en toch zijn de meeste van deze divisies, met uitzondering van achterhoede-eenheden, verdwe nen. De grote vraag daarbij is wat zij hebben gedaan met hun uitrusting, kanonnen, opslagplaatsen en trans portmiddelen. Zij moeten zich, onder beschutting van de nacht en hun uitstekende camouflage-techniek, hebben kunnen terugtrekken zonder hun bewegingen op grote schaal aan de geallieerden te hebben prijsgege ven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger verklaarde dat de com munisten ten Zuiden van Seoel geen formaties ten sterkte van een divisie of groter meer hebben, die nog ef fectief opereren kunnen, maar in het Oosten, waar de snelle opmars der Zuid-Koreanen het gehele front in beweging heeft gebracht, meent men dat de Noordelijken niet aan gevechtswaarde hebben ingeboet. Zij verliezen slechts manschappen door dat door de communisten voor de djenst gepreste Zuid-Kcreanen naar ae UNO-troepen overlopen zodra zij de kans krijgen. NOORDELIJKEN POGEN UIT TE BREKEN De Amerikaanse tweede divisie is vandaag, Donderdag, na een snel le opmars van 65 km Tsjongjoe, een belangrijk knooppunt van spoorwe gen en wegen in Zuidwest-Korea binnengetrokken. Tsjongjoe ligt on geveer 130 km ten Westen van Tae- goe. Gemeld wordt, dat de Noord-Ko reanen in het uiterste Zuidwesten in Noordwestelijke richting trekken om' te trachten op het zwakste punt door de linie der V.N. te breken. De Noord-Koreanen, die uit Taed jon en het Zuidwesten terugtrekken, moeten nog linies kruisen, welke door de Amerikaanse eerste cavale rie divisie en Zuid-Koreaanse troe pen worden ingenomen. Deze linies, die op verscheidene plaatsen dun zijn, werden in de afgelopen 48 uur versterkt. KARDINAAL SPELMAN BEZOCHT „KATHOLIEK-ENGELAND" TEN TOONSTELLING. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, heeft een bezoek gebracht aan de „Katholiek-Engeland" tentoon stelling die in de Chenil Galleries te Chelsea (Londen) wordt gehouden. Brits initiatie! inzake Korea-probleem DE MILITAIRE ZIJDE van het Korea-probleeem weldra zal zijn opgelost, komt de politieke kant sterk naar voren. Deze politieke strijd wordt uitgevochten in de Algc-mene Vergadering der Verenigde Naties. Engeland heeft het initiatief genomen en zal een resolutie indie nen, welke vraagt: 1. Een onafhankelijk, verenigd Korea: 2. Voortzetting van de hulp van de Uno om de gewapende aanval terug te slaan; 3. Vorming van een democratische regering voor geheel Korea onder auspiciën van de Uno; 4. Een krachtige commissie om de uitvoering van de resolutie af te dwingen. De UNO of MacArthur? Deze resolutie houdt feitelijk in, dat de troepen van de Verenigde Na- tics de 38e breeedtegraad overschrij den. De Algemene Vergadering zal hierover moeten beslissen. Officiële woordvoerders te Wash ington zeiden echter, dat generaal MacArthur als opperbevelhebber van de V. N., over voldoende be voegdheden beschikte krachtens de resoluties van de Veiligheidsraad om troepen over de 38ste breedtegraad in Noorfl-Korea te zenden, indien het militair noodzakelijk zou zijn. Zij spraken de Amerikaanse pers berichten tegen, volgens welke nieu we instructies aan MacArthur wa ren gezonden. Zij wezen er op, dat slechts de V. N. zelf nieuwe orders zouden kunnen geven. Een woord voerder van de Amerikaanse delega tie bij de V. N. zeide, dat MacArthur geen toestemming zou behoeven, en dut hem niets bekend was over een plan, dat hieromtrent aan de Alge mene Vergadering zou worden voor gelegd. Hij sprak tegen, dat de Gro te Drie overeengekomen zouden zijn alleen met toestemming der V.N. de Noordgrens te overschrijden. Wat betreft de bezetting van Ko- iea onmiddellijk na het einde van de vijandelijkheden, maakten Ame rikaanse officiële woordvoerders het duidelijk, dat de Verenigde Staten geen overwegende rol in de bezet ting willen spelen, doch deze hoofd zakelijk aan troepen van andere mo gendheden willen overlaten. Amerika wil zodoende voorkomen dat de Sovjet-Unie in een Ameri kaanse bezetting een bedreiging van haar strategische haven Wladiwostok ziet. De kleinhandelsindex zal als ge volg van de hamsterwoede, die de laatste weken in België heerst, voor de maand September een stijging van, naar verwacht wordt 14 punten, tot 397 (1939 gelijk aan 100) te zien geven. Om aan deze stijging aan halt toe te roepen heeft de Belgische re gering besloten opnieuw prijzencon- trole in te voeren. Zij heeft daartoe bepaald, dat het verboden is goederen te verkopen te gen hogere dan de vastgestelde cal- culatieprijzen. Aan de hand van fac turen moeten herkomst en betaalde prijzen van de goederen kunnen worden aangetoond, de bestemming van de producten moet desgewenst opgegeven worden. Winkeliers moe ten in hun winkel op duidelijke wij ze de prijzen vermelden. Hetzelfde geldt voor hen, die diensten aanbie den, ook zij moeten duidelijk hun ta rieven aan het publiek tonen. Von Falkenhausen voor zijn rechters „Ik ben ten volle verantwoordelijk voor alle maatregelen, die ik en mijn ondergeschikten genomen hebben, in zoverre mijn eigen bevoegdheden strekten. Ik aanvaard echter geen verantwoordelijkheid voor handelin gen, die buiten mijn instructies om begaan zijn of voor orders, waarvan ik geen kennis droeg. Deze verkla ring legde de 72-jarige generaal von Falkenhausen staande af voor de mi litaire krijgsraad in Brussel. De ge neraal verklaarde onder rechtstreeks bevel van Hitier te hebben gestaan. „Toen ik in Juli 1944 door de Gesta po werd gearresteerd, kreeg ik te ho ren niet voldoende gijzelaars te heb ben laten terechtstellen en niet vol doende slavenarbeiders te hebben doen leveren. Nu word ik, er van beschuligd te veel gijzelaars te heb ben terechtgesteld en te veel bur gers te hebben gedeporteerd", zeide hij. Hij zeide verscheidene malen te hebben geprotesteerd tegen het te rechtstellen van gijzelaars. Ondanks zijn beperkte bevoegdheden had hij zich vier jaar lang tegen de beslis singen van zijn lastgevers verzet. Tij dens de oorlog was hij nimmer be vorderd en had geen onderscheidin gen ontvangen. De verdenkingen, die Berlijn koesterde, waren bevestigd in het dagboek van Goebbels. Von Fal kenhausen verklaarde het nazidom niet gehaat te hebben, omdat zijn broer door de nazi's neergeschoten was, maar omdat hij geen vertrouwen had in de leiding van het Duitse volk. „Ik ben steeds voorstander geweest van een Europese unie", zeide hij. De generaal ontkende aandeel te hebben gehad in de aanslag op Hitier. GEHEIMZINNIGE LUCHTSTROOM Meteorologen te Rio de Janeiro constatren „met verbazing", dat een smalle luchtstroom met een snelheid van 130 tot 300 km. per uur boven het Zuiden van Brazilië van het Westen naar het Oosten raast. Zij hebben de luchtstroom „straal stroom" gedoopt. Volgens de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij „Pa- nair de Brazil" geloven meteorolo gen, dat de straal het gehele Zuide lijke halfrond omvat en in een ring om de aarde loopt van Brazilië over de Atlantische Oceaan en Afrika en vervolgens over de Indische en Stil le Oceaan. CULTURELE BLIKSEMBIJEENKOMSIEN ZOWEL DE WESTDUITSE REGERING als de Geallieerden verwach ten, dat de communisten in West-Duitsland een nieuwe tactiek zul len gaan volgen nl. die van „bliksem-bijeenkomsten". Men venvacht in het komende weekend felle botsingen, maar vertrouwt er op, dat de po litie de communistische onruststokers de baas zal kunnen blijven. Communistische vergaderingen zijn in beginsel verboden in geheel West-Duitsland, wanneer zij van politieke aard zijn. Daarom zullen de communisten nu eerst een „culturele vergadering" houden. Dergelijke culturele bijeenkomsten vallen niet onder het verbod van communisti sche demonstraties. Duizenden geharde communisten, onder wie vele leden van de volks- politie, zijn de laatste dagen uit Oost-Duitsland in het Ruhrgebied binnen gekomen. Velen reisden met de internationale treinen op papie ren die hun door de Russen zijn ver strekt. Zij zullen leiding geven aan de demonstraties en, wanneer dat te pas komt, de politie bestrijden. Op alle mogelijke plaatsen zullen de communisten plotseling samen komsten houden. Wanneer de politie daarop afkomt, begint er onmiddel lijk ergens anders een vergadering. Op die manier willen zij de politie afmatten. Maar die is op dergelijke acties voorbereid en er liggen in el ke stad plannen klaar om doeltref fend tegen de communisten op te kunnen treden. De politie staat niet alleen, maar wordt door de gehele bevolking ge steund. Enige bekende winkels te Frankfort waren gisteren voorzien van het opschrift: Wij zijn landver raders, want wij steunen de commu nisten. De opschriften waren 's nacht aan gebracht door leden van de Duitse jeugdbond, een overkoepelende or ganisatie van alle niet-communisti- sche jeugd-organisaties in de bonds- repbliek. De bond heeft meegedeeld, dat binnenkort in alle hoofdsteden van de West-Duitse staten een dergelijke actie zal beginnen tegen personen, die het communisme steunen. De Landddag van Noordrijn-West- falen heeft besloten, de communisti sche partij in de Landdag het karak ter van een fractie te ontzeggen. De communistische partij beschikt in de Noordrijn-Westfaalse Landdag over twaalf afgevaardigden, onder wie Max Reimann, de voorzitter der partij in de Bondsrepubliek. Door het verlies van, het fractiekarakter verdwijnt de partij uit de commis sies van de Landdag en verliest zij haar andere rechten als fractie. Communisten-actie in Oostenrijk JN OOSTENRIJK is een door de communisten opgezette rel j tegen de loon- en prijspolitiek van de regering, welke actie zich uit in stakingen en straatopstootjes. In naam wordt de actie gevoerd tegen de economische politiek van de Oostenrijkse regering. Maar de Westelijke mogendheden menen, dat zij ook is gericht tegen het Westen en ten doel heeft, het leven in de Westelijke zênes van het land te ontwrichten. zóne) opgehouden. De provinciale regering van Opper- Oostenrijk verklaarde, dat zij, we gens „wilde stakingen", de voortzet ting van de reis van Payart niet kon garanderen. Aan de Hoge Commissa ris was derhalve verzocht zijn reis te Wels, een plaats aan de hoofdlijn, af te breken. De politie in de Russische zóne heeft de opdracht gekregen, de beto gers hun gang te laten gaan. Demon stranten uit die zóne hebben gepro beerd in vrachtauto's de Britse zóne binnen te komen. Slechts enkele wa gens drongen over de grens'. De com munistische betogers verspreidden zich in de fabrieken en trachtten de arbeiders over te halen, het werk neer te leggen. Gistermiddag werd in het centrum van Wenen een van de hoofdstraten geblokkeerd door een schreeuwende en joelende menigte van ongeveer drieduizend communisten. De beto gers vernielden enkele vrachtwagens en brachten het verkeer tot staan. Er was een opstopping van trams, die ruim twee uur duurde. Winke liers, die ongeregeldheden vreesden, blindeerden de vensters. Veel succes hebben de communis ten niet. Betrekkelijk weinig arbei ders hebben zich achter hun actie geschaard. De socialistische partij en de volkspartij steunen de regering en de kans dat die ten val zal worden gebracht is gering. Men verwacht dat de rust binnen enkele dagen zal te rugkeren. Kanselier Figl heeft via de radio het Oostenrijkse volk gevraagd, zich neer te leggen bij de loon- en prijs politiek van de regering en zich niet te laten leiden tot terreur. Uit Linz is Woensdagavond ge meld, dat de Arlberg expres tussen Linz en Enns, waar de Russische zó ne begint, door mensen op de rails werd opgehouden. De nieuwe Fran se Hoge Commissaris voor Oosten rijk, Payart, bevond zich onder de reizigers. Op dezelfde wijze werden treinen bij St. Poelten en Kloster- neuberg bij, Wenen (in de Russische Schuman-plan voor de landbouw De Duitse Landbouwbond heeft van het Franse ministerie van Economi sche Zaken bericht ontvangen, dat er in Parijs gewerkt wordt aan een plan-Schuman voor de landbouw: Graan, suiker, wijn en zuivelproduc ten. Wanneer de Franse regering met het voorbereidende werk gereed is zullen, naar verwacht wordt, Duits land, België, Nederland, Italië en Luxemburg worden uitgenodigd voor een conferentie te Parijs. De vertegenwoordiger van de „Re publiek der Zuid-Molukken" heeft van zijn regering een telegram ont vangen, waarin hem wordt opgedra gen bij de Nederlandse regering te protesteren tegen het gebruik dei- Nederlandse schepen „Amsteldijk" en „Sumatra" bij de operaties der Indonesische strijdkrachten, „ter voorbereiding van de beslissende aanval op Ambon en de nog andere vrije eilanden van de republiek der Zuid-Molukken". Dit protest is in middels schriftelijk door de verte genwoordiger der R.Z.M. aan de mi nister-president, dr W. Drees, aange boden. HIJ ZOU HET NOOIT MEER DOEN. Rudolf Dertinger, de 13-jarige zoon van de Oost-Duitse minister van bui tenlandse zaken, is de vorige week korte tijd vastgehouden in de Ameri kaanse sector wegens het voeren van een persoonlijke communistische propagandacampagne, aldus ver klaart het hoofdkwartier van de West-Berlijnse politie. Hij werd aangehouden in het dis trict Zehlendorf, waar hij op school gaat, op het ogenblik, dat hij zelf geschreven en -getypte propaganda- pamfletten wilde gaan distribueren. Hierin werden de West-Berlijners aangespoord „zich niet te laten ver leiden door Amerikaanse sinaasappe len en bananen". De politie liet hem vrij, nadat hij beloofd had, dat hij het niet weer zou doen. Bij een ontploffing in de machine kamer van het 11.081 ton metende Panamese schip „Nelly" in de haven van Melbourne liepen twee Italiaan se en .drie Noorse zeelieden ernstige brandwonden op. Door dit incident is het vertrek naar Indonesië, vanwaar het schip een charterreis voor de repatriëring van Nederlanders zou maken, uitge steld. PARLIAMENT SQUARE KRIJGT EEN „OPKNAPPERTJE". Deze foto, genomen van de Big Ben af, geeft U een indruk van het (nog) niet al te fraaie Parliament Square in Londen. Wie hier echter volgend jaar, tijdens het Festival of Britain zal komen, zal het plein niet meer herkennen. Er wordt een brede rij weg aangelegd, met aan weerszijden prachtige tuinen, waarin beroemde politieke persoonlijkheden (in steen) zullen worden geplaatst. Deze wer ken zullen ongeveer 500.000 gulden kosten. Op de achtergrond links, ziet U Central Hall, en rechts, boven de bomen uit, is Buckingham Palace. KoJiAe.it De plaats waar u leeft, is een af spiegeling van uzelf.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1