Hoe Min. Mansholt denkt over de prijsberekening in landbouw en veeteelt Nu ook reuzenvarkens Tegelse passie-spelers diep teleurgesteld in Oberammergau De afwikkeling van belasting verplichtingen bij emigratie DINSDAG 25 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Land- en tuinbouw 50% van uitvoer Het beleid van de minister van landbouw zal in het komende begro tingsjaar gericht zijn op vergroting van de eigen productie van voedsel en veevoeder ,ter besparing op de im port. en op een zo economisch mo gelijke productie van hoogwaardige producten, aldus minister Mansholt in zijn memorie van toelichting op de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Met de voeder productie op eigen bodem zijn reeds goede resultaten bereikt. De oplos sing van het kleine-boeren-vraagstuk zal in deze richting moeten worden gezocht. Extra aandacht zal worden geschonken aan het tegengaan van de uitbreiding van het voedergraan- en grasland-areaal en bevordering van de uitbreiding van de voeder aardappelteelt en tarwe. Ondanks de beperking van de im port van veevoeder is in de veehou derij een bevredigende uitbreiding der productie verkregen. De binnenlandse suikerproductie zal waarschijnlijk voldoende zijn om de binnenlandse behoefte te dekken. Als belangrijkste taak voor de rijks- landbouwconsulenten ziet de minis ter de bevordering van de rationale weide- en voederbouw. Hij overweegt hoe aan credietbehoefte. om de no dige verbeteringen te kunnen aan brengen, kan worden voorzien. De bijzondere maatregelen ten be hoeve van de kleine boeren en tuin ders, zullen nog- drie jaar worden voortgezet. Het systeem van vee voedertoe wij zingen zal in grote lijnen gehand haafd blijven; wel zal voor het rund vee minder krachtvoer beschikbaar komen. Ook voor 1951 zal een prijs worden gegarandeerd voor bacon. REORGANISATIE BIJ „LANDBOUW". De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft, met ingang van gisteren, het regerings commissariaat voor buitenlandse agrarische aangelegenheden opgehe ven. De afdeling buitenlandse handel wordt gevoegd bij de directie van de voedselvoorziening. De afdeling bui tenlandse betrekkingen draagt de naam van directie internationale or ganisaties (van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning) en neemt een zelfstandige plaats in. Als regeringscommissaris en plaats vervangend regeringscommissaris zullen optreden de directeur-generaal van de voedselvoorziening en de di- Menselijke reuzen ongewenst De drie Zweedse geleerden, die ruim een maand geleden in de ge hele wereld opzien baarden door be kent te maken dat zij er in waren geslaagd „reuzenkonijnen" te fok ken. kjjken nu dagelijks vol span ning naar de 23 biggetjes, die enkele lagen geleden op een boerderij bij Malmö werden geboren, en waarvan zij hopen dat zij tot „reuzenvarkens" zullen opgroeien. Evenals bij de bewuste konijnen, is bij deze biggen het aantal chro mosomen door het inspuiten van col chicine in het moederdier vergroot, waarvan de grotere gestalte der des betreffende dieren het gevolg is. Doctor Allan Bane, één van de drie onderzoekers, zeide dat het theore tisch mogelijk is ook met mensen proeven te nemen. Maar ik doe het beslist niet", voegde hij er aan toe. Dr. Bane ziet. afgezien van de mo rele, ook wetenschappelijke bezwa ren. De vermeerdering van het aan tal chromosomen kan positief resul taat hebben, maar zij kan ook nega tief uitvallen. De natuur veredelt zichzelf, zei dr. Bane, en dit proces gaat waarschijnlijk zolang door tot dat het optimale aantal chromosomen is bereikt. Daarna zou een vermeer dering van chromosomen een ver mindering van kwaliteit betekenen. Dr. Bane is er zeker van, dat de mens het optimale aantal chromoso men heeft, zodat bij vermeerdering „de kwaliteit van de proefmensen" zou achteruitgaan. Als deze veron derstelling juist is, bestaat er dus zelfs geen theoretische kans op het ontstaan van een geslacht van men selijke reuzen. „Wie zou dit trouwens wensen?" vroeg dr. Bane. DE SCHEEPSWERVEN VAN BLOHM EN VOSS. „Blohm en Voss". de te Hamburg gevestigde maatschappij, die over de grootste scheepswerven van Duits land beschikt, zal niet meer als scheepsbouwfirma op mogen treden, aldus hebben Engelse autoriteiten te Hamburg bekend gemaakt. Wel zullen op de terreinen van Blohm en Voss industrieën met vre- desproductie mogen worden ge bouwd. De scheepswerven van Blohm en Voss, waarvan het grootste deel ontmanteld is, vallen niet onder het vorige week Dinsdag door de minis ters van buitenlandse zaken der „Grote Drie" genomen besluit tot op heffing van alle beperkingen op de bouw van voor export bestemde sche pen, daar men Blohm en Voss onder de „oorlogsindustrieën" rekent. recteur-generaal van de landbouw. De heer ir, J. A. P. Franke, is met gelijktijdig ontslag als voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten. aangwezen als plaatsvervangend directeur-generaal van de voedselvoorziening, terwijl in diens plaats als voorzitter van het hoofdbedrijfschap is benoemd de heer ir. T. P. Huisman, vroeger provin ciale voedsel-commissaris voor Zuid- Holland. De kostprijsberekening in de landbouw. De methoden van kostprijsbereke ning in da landbouw zullen aan een nadere studie moeten worden onder worpen. Hierbij zal in het bijzonder aan het beginsel, dat de te bepalen prijs voor een bepaald product niet los kan worden gezien van de gelde-; lijke bedrijfsopbrengsten in de be trokken bedrijfstak uit andere pro ducten te verkrijgen, aandacht moet worden geschonken Bij de kostprijs berekening zal meer op de bedrijfs- mogelijkheden dan op de feitelijke toestand op de betrokken bedrijven moeten worden gelet. De voor de „basisproducten" vast te stellen prij zen dienen een stimulans in te hou den voor een efficiente bedrijfsvoe ring. De melkprijzen. Op het gebied van de zuivel werden in het reeds verstreken deel van 1950 bevredigende resultaten verkregen De waarde van de in het eerste half jaar van 1950 uitgevoerde zuivelpro ducten bedraagt f 263-000.000.te genover 245.000.000.in het eerste halfjaar van 1949. Voor het begin November ingaande melkprijsjaar" 1950/1951 stelt df minister zich wederom voor een ba sisprijs voor de melk „af boerderij' vast te stellen. Het ligfr in de bedoe ling de basisprijs wederom te doen effectueren door het openen van mogelijkheid tot inlevering van be paalde producten bij het in- en ver koopbureau voor zuivel. Aangezien nog niet vaststaat, welk beleid ten aanzien van de subsidiering van consumptiemelk zal worden ge voerd, kan voor het jaar 1951 geen al gehele vrijheid in de consumptiemelk- sector in hec uitzicht worden gesteld. Hoewel voor verhoging van het vet percentage van de melk 2,5 pet steekhoudende argumenten zijn aan te voeren, kan een wijziging van het bestaande gehalte niet los vari het al gemene looi;- en prijsbeleid worden bezien. Totale export Land- en tuinbouw. Van de totale export over Januari t/m juni 1950 2.283 millioen gulden) nemen de producten, ressorterende onder het Ministerie van Landbouw. Visseri,i en Voedselvoorziening 49 procent in. Vrijwilligers gevraagd voor aardappel-oogst Het bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw roept vrijwilligers op voor het binnenha len van de aardappeloogst rondom Amsterdam. Door de ongunstige weersomstandigheden zijn de werk zaamheden op de boerderijen rond om Amsterdam schrikbarend ten achter gekomen. Ongeveer 300 Hec tare aardappelen moeten nog uit de grond gehaald worden! Het gaat hier om een hoeveelheid van 7.000 ton, terwijl ook reeds de tijd is aangebroken voor de suiker- bietenoogst. Iedereen die maar enigszins kan, wordt opgeroepen mee te helpen de oogst binnen te ha len want er mag geen aardappel verloren gaan Postgiro-achterstand ingehaald In 1951 zal de Postcheque- en Giro dienst de opdrachten weer op de dag van ontvangst afwerken. Ruim 27 millioen gulden zal in dit jaar be steed worden aan de uitbreiding van de telefoondienst. Er is een plan op gesteld om in 1958 de automatisering van het telefoonverkeer te voltooien. Dit zijn de belangrijkste nieuwtjes uit de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. over 1951. Buiten de vaste 6 percent van de bedrijfsontvangsten die het rijk van de P.T.T. ontvangt, wordt de winst geraamd op bijna 22 millioen gulden. Met de rente over het geinvesteerde kapitaal wordt het batig saldo van de P.T.T. geraamd op bijna 48 millioen gulden. In 1951 zal in totaal een be drag van 104 millioen worden be steed aan duurzame productiemidde len. Onder andere wordt gerekend op het ter beschikking komen van materiaal voor 200 aansluitingen op het telexnet. Het grote en vermaarde toonde zich erg klein Lokken en baarden per brief Vrijdagavond zes uur zijn de Te gelse passiespelers met hun gasten, waaronder zich ook nog pater Schreurs, de tekstschrijver bevindt, in Oberammergau gearriveerd. Een sprookje, meenden allen, ging wer kelijkheid worden. De 'regelse Christusfiguur zou komen te staan tegenover de roemruchte van Ober ammergau. Zij zouden, dacht men, elkanders ervaringen uitwisselen. Rondom hen gingen zich de twee Ma ria's, de twee Petrussen, de twee Ju dassen en de andere vertolkers en vertolksters van beide passiespelen scharen Het zu een verbroede ring worden van bijbels formaat. Hoe schoon was de droom van de Tegele naren. Zij zagen zich reeds begroet en verwelkomd. Zij hadden al de hartelijkste bewoordingen uitge zocht, om hun gevoelens te vertol ken. Stel eens voor, dat de Passie spelers in Tegelen waren geko men. De schone droom der Tegelenaren is ruw verscheurd. Bij hun aankomst was er niemand, om hen te begroe ten. Geen nood. Maar de volgende dag, bleek wat er aan de hand was verhaalt de „Gazet van Limburg". De hoofdvertolkers gaven niet thuis. Ze bleven eenvoudig onvind baar. Tot er iemand praten ging De passiespelers van Oberammergau bleken die van Tegelen te beschou wen als ongewenste concurrenten. Even zwol het hart der Tegelenaren van trots: Nu wisten ze pas goed hóé vermaard de passiespelen van Tege len internationaal zijn geworden! Het eeuwenoude Oberammergau, met zijn rijke tradities, met zijn wereld omvattende faam, vreest 't kleine Te gelen! Maar de gevoelens van trots leef den niet lang. Er kwam weemoed in het Tegelse hart. Wat het nu on dervond, was toch eigenlijk de gro te, nimmer verwachte teleurstelling! Was en is men dan zó klein in dat grote, vermaarde Oberammergau? Men was niet bereid er zich bij neer te leggen. Men wilde contact opnemen. Dat was toch het doel van de verre reis! De moed werd niet opgegeven. Spoe dig werd vernomen, dat de Chris tus-speler van Oberammergau 'n hotel met café exploiteert. Za terdagavond toog het Tegelse gezelschap naar 't hol van deze leeuw. Maar wie men ook zag, geen Christus-speler! Die gaf niet thuis. Men vroeg, men infor meerde, tevergeefs. Ook de an dere hoofdvertolkers, die stevast 's avonds in dit café gezelligheid zoeken, verschenen niet.... D'r was iets afgesproken! De Limburgse blijmoedigheid won spoedig het pleit. „Al willen ze ons niet kennen, we zullen ons tóch a: seren. We zullen de passiespelen van Oberammergau zien!" Men zal in Oberammergau weten, dat we Lim burgers zijn, zonder rancune-gevoe- lens, die het leven onder alle om standigheden nemen, zoals het is, met een blij hart en een blij gezicht." „Onze algemene indruk? Het spel in Tegelen wint het van dat in Oberammergau. Het laatste is nogal op effect berekend. Het gebarenspel van de Christus-speler" is schoon en Judas is zeer goed, veel beter dan onze Judas (eerlijk is eerlijk!) Ma ria viel tegen. Qajafas deed het des te beter. We hebben toch vaak ont roerd toegekeken, maar we wensten, dat die van Oberammergau ook eens naar Tegelen kwamen. Niet alleen om ons te zien spelen want we spelen toch ter liefde Gods maar om te ondervinden, hoe gastvrij en hoe dankbaar Tegelen is!" Bravo! riepen de anderen. Intussen ging de Limburgse hu mor niet te loor. Vandaag zei een der Hegelenaren: „We moesten onze familie eens wat origineels sturen. Waarom moeten we nu eigenlijk nog met lange baarden en haren lopen? In Oberammergau heeft het geen zin meer. En op de verdere reis en thuis, waar we zijn uitgespeeld? Ik knip mijn baard af en stuur die mijn vrouw toe!" Bravo!, riepen anderen en menige lok en menige baard ver dween in een enveloppe naar Tege len. Salarissen topfiguren verhoogd Het is opmerkelijk dat bij de be grotingen van tot heden verschenen hoofdstukken der staatsbegroting voor 1951 verscheidene salarissen van topfiguren worden verhoogd, zonder dat er bij de toelichting enige mel ding van wordt gemaakt. De inko mens van het Koninklijk Huis zijn dezelfde gebleven. Ook de vice-pre sident van de Raad van State en de voorzitter van de Rekenkamer is geen salarisverhoging toebedeeld. Daaren tegen zijn de salarissen van de secre tarissen-generaal bij de departemen ten van Verkeer en Waterstaat en Financiën verhoogd van 12.840 op 16.200; bij Sociale Zaken van 12.240 op 14.400. De staatssecreta rissen bij Sociale Zaken krijgen ieder f21.000, die bij Buitenlandse Zaken krijgt 18.000. De griffiers van Eer ste en Tweede Kamer krijgen resp. 2400 en ƒ3360 per jaar meer. Deze verhogingen gaan natuurlijk slechts dan in, wanneer de Kamers zich met de begroting verenigen, voegt het „N. v. d. D." aan dit be richt toe. Volkstuinders klagen over gebrek aan ruimte Er zijn maar weinig landen waar de volkstuinen de vergelijking met die in ons land kunnen doorstaan. En dat ondanks 't feit, dat de overheid daar dit werk steunt. Die steun moest er hier ook zijn in die gevallen waar het volkstuinbedrijf in het gedrang komt bij uitbreidingen van de ste den. Er verdwijnen vele complexen en er komt minder grond voor in de plaats. Dit is de kern van de rede, welke de heer P. Visser, voorzitter van het verbond van volkstuinverenigingen, uitsprak tijdens het congres, dat dit verbond gedurende het afgelopen weekeinde heeft gehouden in Lun- teren. Stedebouwkundigen erkennen in het algemeen de noodzakelijkheid van permanente complexen van volkstuinen, zo zei de heer Visser. In de practijk is het echter zo, dat er steeds minder oppervlakte voor de volkstuinen ter beschikking komt. Hiertegen moeten de volkstuin ders in het geweer komen, temeer omdat zowel de rijksdienst voor het nationale plan, als vele andere overheden in Nederland bij ver scheidene gelegenheden hebben ge zegd, dat het volkstuinwerk cultu reel en sociaal een volksbelang van de eerste rang is. In Engeland, Frankrijk, België, De nemarken, Noorwegen en Zweden verleent de overheid aan dit werk grote steun. In Nederland is tot op heden alles overgelaten aan het par ticulier initiatief. De vergelijking met die landen betekent een compliment voor het organisatorisch talent en het doorzettingsvermogen van de Nederlandse volkstuinder. Het verbond bestaat in 1953 vijf en twintig jaar. In dat zelfde jaar viert de bond van volkstuinders in Amster dam. zijn 35-jarige bestaan. In dat jaar zal in Amsterdam het congres van de zogenaamde groene interna tionale worden gehouden. HANDELINGEN VAN SUBSTITUUT OFFICIER VAN JUSTITIE. Het Ministerie van Justitie ver strekte ons de volgende mededeling: „Naar aanleiding van berichten, dat onregelmatigheden zouden zijn gepleegd door een justitioneel amb tenaar in het centrum van het land, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat reeds een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de gedragingen van bedoelde functionaris, welk onder zoek nog niet geheel is -voltooid. Hierbij is niets gebleken van straf bare feiten. In afwachting van de re sultaten van het onderzoek zal be doelde autoriteit voorlopig niet in functie zijn." Het A.N.P. tekent hierbij aan de hand van ingewonnen inlichtin; aan: De hierbedoelde autoriteit is de substituut-officier van justitie te Utrecht mr. K. die een zekere ver maardheid heeft gekregen door zijn energiek optreden tegen de veesmok kel tussen Nederland en België in de tijd, dat hij als subt.-officier van justitie te Breda werkzaam was. Horeca-tentoonstelling Belangstelling van het leger. De tijd, dat de legerkoks werden gerecruteerd uit bakkers, kappers, kellners enz., en deze in een paar weken werd geleerd rats, kuch en bonen te maken of te bereiden, is voorbij. De legerkeuken is inderdaad een keuken geworden en dat de dienst van de kwartiermeester-generaal met zijn tijd meegaat, blijkt wel uit het feit, dat hij nu reeds te kennen heeft gegeven, om de tentoonstel ling door een groot aantal leger koks te doen bezoeken. Dit voorbeeld verdient navolging voor alle grote inrichtingen, die da gelijks massa menu's hebben verzorgen om op de hoogte te blij ven van de moderne keukeninrich tingen. De vakopleiding in de Horecabedrijven. Door een uitvoerend comité ii speciale commissie ingesteld, een plan heeft uitgewerkt hoe de vakopleiding in de Horecabedrijven op de tentoonstelling naar voren zal worden gebracht. Er wordt op de tentoonstelling een stand ingericht waarin een over zicht zal worden gegeven van de opleiding aan de Hogere Hotelvak school. In deze stand zal ook te zien zijn het resultaat van die opleiding. Dit wordt gedemonstreerd door de Ver. van oud-leerlingen van genoemde school. Vervolgens vindt men een over zicht van de huidige sociale toestan den in het Horecabedrijf met als doel de nog veel bestaande onjuiste opvattingen op dit gebied weg te nemen. De Stichting Vakonderwijs Horecabedrijven demonstreert in een eigen stand de overige oplei dingsmogelijkheden voor personeel. In deze stand staat een maquette van een Horeca-Vakschool. Door de commissie wordt vervol gens op 5 October een tafeldekwed- strijd georganiseerd, waarop ver schillende fraaie prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. In een speciaal daarvoor inge richte bioscoopzaal zullen Bedrijfs films en films betrekking hebbende op de vakopleiding worden ver toond. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) Weinig verandering in temperatuur. Wisselend bewolkt met aan vankelijk vooral in de kustge bieden nog enkele buien. Mati ge tot krachtige Noord-Westelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. WöLK VOOR DE RECHTER. De Duitser H. J. Wölk, in de oor log chef van de Aussenstelle van de Sicherheitspolizei te Rotterdam, hoorde Zaterdag dopr de procureur fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie de doodstraf tegen zich con cluderen. Het Haagse Bijzondere Hof heeft Wölk destijds tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek veroor deeld. Wölk is er van beschuldigd, dat hy vele malen opdracht heeft gegeven of heeft doen geven tot het fusilleren van Nederlandse burgers. In de pe riode van September 1944 tot April 1945 zijn op verscheidene punten in Rotterdam daardoor 66 Nederlanders gefusilleerd. Voorts zou hij bevel hebben gegeven om burgers, die zich in de macht van de Sipo bevonden, zonder vorm van proces neer te schieten. De kelder van het gebouw van zijn Dienststelle heeft hij be schikbaar gesteld voor het plegen van Silbertanne-moorden. $£eö. Cognac EIND 1959 TELEFOON GEHEEL AUTOMATISCH. Blijkens de P.T.T.-begroting is eep plan gereedgekomen dat ten doel heeft, de volledige automatisering van het telefoonverkeer tegen het einde van het jaar 1959 tot stand te brengen. Bij de samenstelling van deze be groting is bijzorideie aandacht ge schonken aan het feit, dat aan vele aanvragen om een telefoonaanslui ting, waaronder nog talrijke van oude datum, niet voldaan kan worden, om dat de betreffende automatische centralen de maximumcapaciteit be reikt hebben. In 1951 zal in alle cen tralen, waarin mogelijkheid tot aan sluiting niet meer aanwezig is, een passende uitbreiding ter hand wor den genomen. Een bedrag van 26.000.000 wordt nodig geoordeeld. DEEL VAN WONING ALS EIGENDOM. Het kort na de bevrijding inge diende wetsontwerp, dat beoogde de splitsing van de eigendom van een gebouw in appartementen, onder vond indertijd in het voorlopig ver slag nogal wat critiek. Gelijk met de memorie van antwoord is nu een gewijzigd ontwerp van wet inge diend. Op advies van de Staatscommis sie tot herziening van de Neder landse Burgerlijke wetgeving is het ontwerp nu zodanig herzien, dat daarin niet alleen-eigendom van bepaalde gedeelten van een gebouw, maar daarentegen de mede-eigendom in het gehele ge bouw op de voorgrond .is komen te staan. De ministers van Volkshuisvesting n Justitie hebben er de voorkeur aan gegeven in dit ontwerp de mo gelijkheid te scheppen om in plaats een niet van het vermogen der afzonderlijke appartementseigenaren af te scheiden fonds te vormen, een vereniging op te richten, die rechts persoonlijkheid zal bezitten en waarvan het vermogen afgescheiden is van de vermogens van de indi viduele appartementseigenaren. Deze figuur sluit op die wijze luw aan bij de tot dusverre reeds gebezigde figuur van de coöpera tieve vereniging, die zich ten doel i restaurant. Hij liep met, een fles stelt de exploitatie van een flatge- J cognac naaf een tafeltje, foen een bouw en ook het overdragen van dc van de bijen begon te onderzoeken, eigendom van de appartementen °f zÜn neus misschien een geschikt aan haar leden. De ministers beogen j landingsterrein was. met deze wet niet de bouw van j „Ga je weg, lelijkerd!" zei de ober. woonkazernes te bevorderen. Ook I Maar.de lelijkerd ging niet weg. In- afzonderlijke eigendom van boven- tegendeel, hij voltooide zijn landings manoeuvre, zette de motor af en taxide naar het topje van de oberlij- ke neus. En toen maakte de man de fout van zijn leven. Hij sloeg! En als je één ding niet moet doen, als er een bij op je neus zit, dan is het wel dit. De bij deed natuurlijk wat van een gezonde en goed uit de kluiten ge wassen bij verwacht mag worden. Ze stak met een kort en resoluut en la coniek gebaar van haar angel. De ober zei „au" en de fles cognac, die hij nog steeds in de hand hield, vloog door het restaurant. Met een doffe klap barstte zij op de vloer aan scherven. En toen was het feest voor de bijen. De hel zwerm, maakte een korte bocht en landde aan de rand van de plas cognac. Vijf minuten la ter was de vloed droog. En weer een minuut of wat later zeilde een orde loze en vrolijke bijenzwerm door de deuropening naar buiten. Enkele verschrokken i-eizigers beweerden, dat er exemplaren bij waren die het „God save the King en „We gaan nog niet naar huis", zongen. Maar er bestaat een mageliikheid, dat dit ver beelding geweest is. Een grote bijeenzwerm verschéen dezer dagen boven het Londense vliegveld. Hij bleef een minuut of wat hangen bij de motor van een machtige Constellation en zette ver volgens koers naar het restaurant, waar een aantal reizigers op het ver treksein voor hun toestel wachtten. Voor de mensen er erg in hadden, zaten zij midden in dc bijen Nu zijn er stervelingen, die van een bij niet bang zijn. Ze laten de beestjes maar zoemen en bemoeien er verder niet mee. Tot dezulken ech ter behoorde niet de ober van het en beneden-huizen is binnen het raam van dit ontwerp mogelijk. BEHANDELING EMIGRATIE AANVRAGEN NAAR AUSTRALIë. Het aantal voor emigratie, vooral naar Australië, overtreft het aantal plaatsen, dat voor vervoer beschik baar is. Reeds nu staat vast, dat ook in 1951 de beschikbare vervoersge- legenheid onvoldoende zal zijn. In beginsel vindt behandeling der aanvragen plaats in volgorde van binnenkomst. Voorrang wordt uit sluitend verleend aan ex-militairen uit Indonesië gedurende een jaar na hun demobilisatie en in gevallen van gezinshereniging. Het verzoek hier toe moet bij de instelling, waar men zich aanmeldt, worden gedaan. Het is in het algemeen niet moge lijk bezoekers, die niet door het Mi nisterie van Sociale Zaken of door de Stichting Landverhuizing Neder land zijn opgeroepen, te woord te staan, zo deelt men ons van officiële zijde mede. IJET bevolkingsvraagstuk staat te- A genwoordig wel zeer in ieders belangstelling. Duizenden Nederlan ders hebben reeds besloten naar 'n ander werelddeel te vertrekken of ze zullen dit nog doen. Onze regering toont haar belang stelling door aan militairen, die in Indonesië demobiliseren, een subsidie te geven voor rechtstreekse emigra tie naar Australië en Nieuw-Zeeland. Voor de naar Australië emigrerende ongeschoolde arbeiders is voor tege moetkoming in de overtochtkosten dit jaar een bedrag van één millioen gulden beschikbaar gesteld. Alvorens echter de emigrant op de boot kan stappen, welke hem naar zijn nieuwe vaderland zal brengen, dient er nog heel wat te gebeuren. Is eenmaal het besluit tot vertrek ge vallen, dan moet nog aan vele voor schriften worden voldaan. Eén hiervan is he( afleggen van een bezoek bij de inspecteur van de belastingen. Men dient namelijk een verklaring te hebben, dat men geen belastingschulden meer heeft, om in het bezit te kunnen komen van een paspoort. Ook is deze verklaring nodig om de nodige uitvoervergunningen te verkrijgen. Nu is de afwerking van de fiscale verplichtingen nog wel eens moeilijk en het komt juist veelvuldig voor. dat men kort voor het vertrek naar de inspecteur gaat om „even" zó'n verklaring in ontvangst te nemen. Hier wordt wel alle mogelijke me dewerking gegeven, maar we weten allen, dat de belastingdienst met de heffing achter is. De belastingaansla gen over verschillende jaren moeten dan nog berekend worden. Veelal zijn wel al voorlopige aanslagen opge legd, doch het verschil met de defi nitieve afwikkeling kan nog belang rijk zijn. Ook is nog vaak omzetbe lasting en personele belasting ver schuldigd. Een zakenman doet voor zijn emi gratie dikwijls zijn zaak aankant- Het gevolg is hiervan, dat ook belasting betaald moet worden van de winst die bij de overdracht of de liquida tie behaald wordt (dus van het ver schil tussen de overdrachtsom en de boekwaarde van het bedrijf). Het hef fingspercentage hiervan ligt tussen de 20 percent en 40 percent. Al met al blijkt de aspirant-emigrant, dat hij dikwijls nog behoorlijke bedragen te betalen krijgt, En de kosten van de emigratië zijn al zo hoog. Hij doet dan ook verstandig hier vooruit reeds rekening mede te houden, door vol doende liquide middelen beschikbaar te hebben. In de practijk loopt, als gevolg van genoemde oorzaken, de afwerking van de fiscale verplichtingen niet al tijd even vlot van stapel. De open staande belastingschuld kan dan wel eens een beletsel vormen tot het ver trek. Het kan namelijk best gebeuren, dat als alle belastingen zijn voMaan er niet genoeg contanten overblijven, om de reis met alle bijkomende kas ten te financieren. De minister heeft echter ook hier in willen voorzien en hij heeft daar om aan de belastingdienst bepaalde aanwijzingen gegeven. Onder zekere voorwaader (bijv. door het stellen van een bepaalde ze kerheid e.d.) kan dan de begeerde fiscale verklaring toch nog worden afegeven. Het beslang wordt te groot geacht dan dat de emigratie uit eindelijk op de fiscus zou afstuiten Omdat zich echter toch nog wel moeilijkheden kunnen voordoen, zo raden we iedere toekomstige emi grant en vooral de ondernemer aan. wel tijdig bij de belasting-ad- minitsratie aan te kloppen, zodat men ook op dit punt van een vlotte afwer king verzekerd is- F. D.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2