3)e Seoel na felle strijd thans gevallen ZELFMOORD-PLOEGEN VERDEDIGDEN DE BINNENSTAD Malik laat een proefballonnetje op Pauselijke aan sporing Mijnramp in Engeland DINSDAG 26 SEPTEMBER 19ft, 11ste JAARGANG No.12091 Directeur: C. M> v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. ep Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w„ t 1.50 p. tnnd., 1 430 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teletoontjes f 1.50 Rookzuil steeg op uit het centrum De tegenstand is vrijwel gebroken ZUID-KOREAANSE hoofdstad is ingenomen. Dit werd hedenmor gen vroeg hekend gemaakt ineen door MacArthur persoonlijk ge tekend communiqué. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen namen stor menderhand het centrum van de stad, nadat de Noord-Koreanen in verschillende bolwerken een „zelf moord-kernploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Amerikaanse zevende divisie tot achter de Noord-Koreaanse verdedigingsstellingen en bestook te deze van het Zuid-Oosten uit, terwijl de mariniers van het Westen aanvielen. De laatste tegenstand werd ondervonden van 5.000 verwoed strijdende Noord-Koreanen, die huis voor huis verdedigden. De stevige gebouwen in het centrum van de stad vormden een moeilijk te nemen bolwerk. Zij werden verdedigd door in het wit geklede z.g.#, .burgers" en zelfs door vrouwen, die met het geweer in de hand gevangen genomen werden. Voor beide partijen is het een bloedige strijd geweest. De genadeslag Volgens het communiqué van Mac Arthur werd „de genadeslag" als volgt toegebracht: Terwijl Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse mariniers en „speciale troepen" aan beide zij den van de Han naar het Noord westen treken, drongen andere ma- riniers-eemeden Seoel van het Noord-westen binnen. Inmiddels stak het 32ste regiment van de Ameri kaanse zevende divisie met het 17de Zuid-Koreaanse regiment ten Zuich- oosten van de stad de Han over en bezette een belangrijk punt aan de stadsgrens, van waar uit het Noord- Koreaanse garnizoen in wanorde naar het Noorden vluchtte. Reuters correspondent MacArtney meldt, dat een geweldige blauw-grij- ze rookzuil het centrum van de stad aan het gezicht onttrok. Vliegtuigen raasden over Seoel en vuurden met hun zware machinegeweren of wier pen raketten af. Overal waren Noord-Koreaanse verzetshaarden. Zodra de mariniers er één hadden uitgeschakeld, schenen er weer drie voor in de plaats te komen. Er was geen veilige plaats meer in Seoel. AAN DE OVERIGE FRONTEN. Amerikaanse en Noord-Koreaanse troepen hebben thans op twee plaat sen de weg van Taedjon naar Koem- san overschreden. De Amerikanen, die het eerst ten Westen van deze weg kwamen, on dervonden vrij hevige Noord-Ko reaanse tegenstand, doch de Zuid- Koreanen meldden, dat zij geen ge organiseerde tegenstand meer heb ben ontmoet en dat zij vele krijgsge vangenen maakten. De Amerikaanse linies ten Noor den van de oude verdedigingslinie lopen thans, van West naar Oost, van Tsjongdjoe Noordelijk om Sangdjoe en Jongdok heen naar de Oostkust. Ten Westen van de oude linie, waar de Engelse brigade iri actie is, bevin den zich nog vijandelijke haarden van verzet, die echter door omtrek kende bewegingen langzaam worden onschadelijk gemaakt. Bij Tsjongdjoe hebben de Engelsen contact gekregen met de Amerikaanse 24ste divisie. Ten Westen van de Naktong wer den Koemtsjon en Tsjinjoe definitief bevrijd. De Amerikanen trokken Tsjinjoe zo snel binnen, dat een communisti sche soldaat, die uit een gebouw kwam rennen, in een Amerikaanse jeep sprong, denkende ,dat het de zijne was. Toen hij zijn vergissing bemerkte, begon hij te schieten, doch werd gedood. Twee rode officieren reden in een jeep naar de eerste tank van de Amerikaanse kolonne en schreeuw den bevelen. Zij verbleekten, toen zij zagen, dat het een vijandelijke tank was. Beide mannen werden gevan gen genomen. De Zuid-Koreanen rukten op voor bij Jongdok aan de Oostkust en trok ken zonder tegenstand te ontmoeten het front via Andong en Jetsjon recht Aan de Oostkust werd de com manderend generaal van de vijfde Noord-Koreaanse divisie, tezamen met de hem begeleidende officieren en een gedeelte van zijn staf, door de Amerikanen gevangen genomen. „IK BEN ERG BLIJ, PAPPIE!" Trots en blijdschap heerst er in het gezin van dr Ralph Bunche, die voor zijn succesvol optreden als waarne mend bemiddelaar der Verenigde Naties in het Palestijnse conflict tus sen de Joden en Arabieren, de No belprijs voor vrede heeft verkregen. De 7-jarige Ralph drukte zijn trots uit in een eigenhandig geschre ven brief, met tekening. Vader Ralph toonde lachend de mooie brief aan zijn 18-jarige dochter Joan. WAT MET DE 38e BREEDTE GRAAD? Volgens welingelichte kringen te New York heeft de Amerikaanse de legatie Maandag besloten onmiddel lijk onofficiële besprekingen te ope nen met andere delegaties der V. N. over de voorwaarden van een rege ling inzake de oorlog in Korea. Men zou hiertoe hebben besloten op grond van de snelle ontwikkeling van de militaire toestand in Korea. Een van de belangrijkste kwesties, die beslist moeten worden, is de vraag of de strijdkrachten der V. N. bij de 38ste breedtegraad zullen halt houden* of zich op Noord-Koreaans gebied zullen begeven. Volgens Tru man moet dit voor de V. N. worden beslist. Volgens een besluit van de Veilig heidsraad van 27 Juni hebben de strijdkrachten der V. N. alleen op dracht de Noord-Koreanen van het gebied van Zuid-Korea te verdrijven. Elke actie van de Veiligheidsraad om dit besluit te amenderen zou bloot staan aan een Sowjet-Russisch veto. Daarom zou Amerika naar verluidt misschien trachten de kwestie naar de Algemene Vergadering te verwij zen, waar geen veto geldt. Over onderhoud Truman-Stalin j^E RUSSISCHE plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Jacob A. Malik heeft aan een „vredesdelegatie" uit Baltimore mee gedeeld, dat hij voorstander is van een bijeenkomst van de hoogstge- plaatste leiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om hun ge schillen bij te leggen en te komen tot een algehele vrede. Malik wijdde hierover niet verder uit, maar verondersteld wordt, dat hij Truman en Stalin bedoelde. President Truman heeft maanden geleden verklaard, dat hij Stalin gaarne zou ontmoeten indien deze naar Washington kwam. alle strijdkrachten met een derde te verminderen, deed hem met een schouderophalen opmerken: „Het Sovjet-leger is groter dan de legers van alle Europese landen bijeen. Dit wekt de indruk, dat al dit gepraat over vredespetities en vredescampag nes in werkelijkheid een soort pro- paganda-spervuur is om het slacht-1 offer te verzwakken alvorens het wordt aangevallen". Be vin wees er op, dat de politiek van het scheppen van chaos in al lerlei landen door middel van uit Moskou geleide vijfde colonnes nu al te ver is doorgevoerd naar de smaak van de vrije wereld. „Nu mag men ons oorlogsophitsers noemen zoveel men wil." zei hij. ..maar niets zal ons afhouden van ons voornemen, de vre de na te streven en te handhaven. Wij zijn echter even vastbesloten om, indien nodig, tot het einde te vechten voor de vrijheid, die wij zo moeizaam hebben verkregen. Nu de eenheid om agressie te weerstaan eenmaal is gesmeed, mag er geen greintje verlamming in de organisatie optreden". In de zitting van gisteren werden nog verschillende voorstellen inge diend door afgevaardigden van an- Bevin haalt z'n schouders op De Russische vertegenwoordiger te Lake Success verliet voor enkele ogenblikken de zitting van de As- semblée om de afvaardiging uit Bal- timore'te woord te staan. In de Assemblée heeft Ernest Be- vin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, antwoord gegeven op het „vredesplan", dat Wisjinski vori ge week in de zitting had geponeerd. Het Engelse standpunt kwam hierop r.eer: Laat Rusland eerst zijn vijfde colonnes terugtrekken uit de Weste lijke landen daarna kunnen we gaan praten over algemene ontwape ning. Bevin verklaarde zich voorstander van het door minister Acheson inge diende voorstel om in elk land UNO- strijdkrachten van de eigen natie te stationneren. Het Sovjet-voorstel om Zesjaren-plan voor Z.O.-Azië I'n Londen zijn gisteren ministers van het Engellse Gemenebest bijeen gekomen ter bespreking van een zes jaren-programma, dat maatrege len zal inhouden om het voortdrin- gen van het communisme in Zuid- oost-Azië te stuiten door betere le vensvoorwaarden te scheppen. Hugh Gaitskell, de Engelse mi nister van Economische Zaken, bel- groette als. voorzitter van de confe rentie de delegaties van Australië, Canada, Ceylon, India, Nieuw-Zee- land en Pakistan. Vertegenwoordi gers der Zuidoost Aziatische landen Birma, Indochina, Indonesië en Siam, die geen deel uit maken van het Gemenebest, zullen de conferen tie volgende week bijwonen. Doidge (Nieuw-Zeeland) wees op de noodzakelijkheid om het wan trouwen tegen de Westerse invloed in het Oosten weg te nemen, omdat Azië anders mogelijk het voorbeeld van China zou volgen. Ghoelam Mohammed (Pakistan) zeide, dat de plannen van het Geme nebest het licht van de hoop in de harten van millioenen Aziaten heeft doen ontbranden. SKYMASTER IN ZUID JAPAN NEERGESTORT. Een Douglas Skymaster met 51 personen aan boord, waarschijnlijk allen militairen van de strijdkrach ten der V. N., is bij een luchtvaar! basis in Zuid-Japan neergestor Eén inzittende kwam om het leven, 22 personen worden vermist. Tot nog toe telt men 28 overlevenden, namelijk 25 passagiers, twee leden van de bemanning en een verpleeg ster, die door Japanse vissersboten uit reddingsboten werden opgepikt. Enkelen waren ernstig gewond. Het toestel stortte nog geen kilo meter na het opstijgen neer. Naar de oorzaak stelt men een onderzoek dere landen. JOEGOSLAVISCH VOORSTEL De Joegoslavische afgevaardigde Kardelj beschuldigde Rusland er van, het tempo van de koude oorlog tegen zijn land op te voeren door bijna da gelijks grensincidenten uit te lokken, grote groepen spionnen en saboteurs over de grens te sturen en militaire maatregelen en troepenbewegingen aan de grens uit te voeren. Hij diende twee resoluties in: 1. Er moet een permanente bemid delingscommissie worden ingesteld, samengesteld uit de zes kleine landen van de Veiligheidsraad en zes ande re, uit de Assemblée te kiezen kleine landen. 2. Elk land, dat militaire operaties tegen een ander land opent, moet binnen 24 uur zijn bereidheid om het vuren te staken te kennen ge- von en zijn strijdkrachten van vreemch grondgebied terugtrekken indien de tegenpartij een zelfde ver klaring aflegt. De natie, die hieraan niet voldoet, wordt als aanvaller ge brandmerkt. Tot priesters der gehele wereld Z. H. de Paus heeft een bizondere pauselijke Exhortalie (Aansporing) gericht tot de priesters der gehele wereld. „Waar het Heilig Jaar een alge meen herstel van de zeden volgens de richtlijnen van het Evangelie ten doel heeft, moet de eerste vrucht hiervan zijn, dat degenen, die het Christelijk volk leiden, zich meer toeleggen op hun eigen heiliging. Zo doende zal de vernieuwing der vol keren in de geest van Chïistus ver zekerd zijn", aldus het pauselijk schrijven. Na enkele beschouwingen over het doel en de waardigheid van het pries terschap schetst de Paus „de deug den, waarin de priester in navolging van Christus, moet uitschitteren: ne derigheid, gehoorzaamheid, volmaak te kuisheid en versterving, onthech ting aan de stoffelijke goederen en smaak voor de hemelse dingen, die in de geest van gebed moet worden aan gekweekt." „Wanneer de heiligheid van zijn persoonlijk geestelijk leven aldus verzekerd is, is de priester voorbe reid om zijn gewijd ambt te vervul len. Hij zal niet nalaten alle vormen van apostolaat te bevorderen, die ge zien de huidige behoeften xan het Christenvolk worden vereist. Hij zal zich bovendien hoeden voor de geva ren van de ketterij van de actie, d.w.z. van een zuiver menselijke activiteit, die niet gebaseerd is op de hulp van de genade en die niet geleid wordt naar een bovennatuurlijk doel." De Paus zegt de geestelijkheid, dat zij niet „vreesachtig en onzeker" moet zijn ten overstaan van „het econo misch systeem dat bekend is on der de naam van kapitalisme" en „welks ernstige gevolgen de Kerk niet heeft nagelaten te veroordelen". „De Kerk heeft niet alleen gewezen op de misbruiken van het kapitalisme en het eigendomsrecht, dat door dit systeem wordt bevorderd en verde digd, doch ook geleraard, dat kapitaal en eigendom instrumenten moeten zijn van productie, die de gemeen schap als geheel ten goede komt en middelen ter ondersteuning en verde diging van de vrijheid en de waar digheid van de menselijke persoon" aldus de encycliek. „Sommigen hebben zich vreesach tig en onzeker betoond ten aanzien van de ongerechtigheid van het com munisme, dat er op uit is het geloof te ontrukken aan degenen, aan wie het materieel welzijn belooft. Doch de Apostolische Stoel heeft nog kort geleden duidelijk de te volgen weg gewezen, een weg waarvan niemand moet afdwalen, wil hij niet in zijn plicht tekort schieten." Behalve de priesters aan te sporen zich aan de moderne tijd aan te pas sen, zegt de encycliek hen ook zich „te hoeden voor gevaren van nieu wigheden, in het bijzonder op het gebied van de philosofie, kunst, be- stuursmethoden en economische en sociale stelsels'-'. VUURGEVECHT MET BRAZILIAANSE COMMUNISTEN. Vier personen, die communisten worden genoemd, zijn Zondagavond gedood en andere gewond bij een vuurgevecht tussen Braziliaanse communisten en politie in een straat, die de grens vormt tussen Brazilië en Uruquay in de aan el kaar grenzende steden Rivera en Livramento. Het gevecht begon, toen de polli- tie trachtte te beletten, dat een groep personen verboden commu nistische propaganda-biljetten zou aanplakken aan de Braziliaanse zijde van de straat. Volgens berichten van de grens behoorde tot de doden Aladion Ros- ales, candidaat voor een zetel in de Braziliaanse Kamer van Afgevaar digden bij de verkiezingen, die de volgende maand worden gehouden. Vier personen, die communisten worden genoemd, werden gearres teerd. HOGE NEDERLANDSE ONDER SCHEIDING VOOR PAUL COMLY FRENCH. De Nederlandse consul- generaal in New York, dr Willem Cnoop Koopmans, heeft aan de uit voerend directeur van de Coöpera tie voor Amerikaanse Hulpzendingen aan Europa, welke instelling na de oorlog talrijke Nederlanders heeft geholpen, de versierselen behorende bij de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau, uitge reikt. De directeur van de Coöpera tie, Paul Comly French, schudt na de uitreiking dr Cnoop Koopmans de hand. Indonesië vraagt lidmaatschap Uno Indonesië heeft officieel verzocht om het lidmaatschap der Verenigde Naties. De desbetreffende documen ten zijn gisteren door de heer Palar, het hoofd van de Indonesische mis sie te Lake Success, overhandigd aan Trygve Lie. Men verwacht, dat India het verzoek van Indonesië zal steunen door bij de Veiligheidsraad een resolutie in te dienen. De nieuwe Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is heden uit Nieuw Delhi te Djakarta aangekomen. In een onderhoud met de pers zei- de de heer Lamping het een voor recht te achten, zijn land in Indone sië te kunnen vertegenwoordigen. Hij wees er op, dat zijn verblijf van drie jaren in Nieuw Delhi hem ruim schoots in de gelegenheid heeft ge steld, de nieuwe verhouding tussen Oost en West van nabij te leren ken nen. Von Falkenhausen staat terecht Zwerftocht door 43 gevangenissen Kaarsrecht en uiterlijk onbewogen zat gisteren in het paleis van Justi tie te Brussel de 71-jarige generaal Alexander von Falkenhausen, tij dens de bezetting gouverneur van België, voor Belgische krijgsraad. De generaal wordt ten laste gelegd verantwoordelijk te zijn voor het terechtstellen van 240 gijzelaars en het deporteren van Joden en arbei ders. Behalve von Falkenhausen staan terecht Reeder, 56 jaar, hoofd van het burgerlijk bestuur in bezet België en de opperbevelhebber te Luik, generaal Bertram, 68 jaar en generaal von Claer, 62 jaar. Het proces werd na een korte openingszitting in Mei j.l. verdaagd om de verdediging gelegenheid te geven om de 350 dossiers, die bijna 2500 documenten inhouden en te zamen 20.000 getypte bladzijden tellen, te bestuderen. Von Falkenhausen heeft de laat ste zes jaar van zijn leven in 43 verschillende gevangenissen en kampen doorgebracht. Hij werd reeds gearresteerd na de aanslag op Hitler in Juni 1944. Men verwacht, dat het proces dertig dagen zal du ren. COMMANDANT VAN AUSCHWITZ TER DOOD VEROORDEELD. Stefan Wierzbica, commandant van het voormalige Duitse concen tratiekamp Auschwitz, dat thans Oswiecim heet, is door het Poolse hooggerechtshof ter dood veroor deeld, aldus een bericht van radio- Warschau. In een mijn bij Worksop (Nottingh amshire) is brand uitgebroken. 90 Mijnwerkers zijn ingesloten en men heeft weinig hoop op hun redding. Tot nog toe zijn drie lijken naar bo ven gehaald. Het vuur is hevig en de luchtverversing onvoldoende. GESTRAFTE BLUNDER J_JET KOREAANSE avontuur loopt thans met rasse schreden naar het einde. De berichten van het front wijzen er op, dat de strijdkrachten van de Verenigde Naties met forse stoten doorbreken en de georgani seerde tegenstand der Noord-Korea nen volkomen overhoop gooien. Seoel, dat taai verdedigd werd, is gevallen; waarschijnlijk zijn de Noordelijke legers in het Zuid-Wes ten van het schiereiland reeds afge knepen door de tang, welke zich ten Zuiden van Seoel heeft gesloten (of weldra zal sluiten) en is de 0 afwikkeling van de Ko reaanse veldtocht nog steeds een kwestie van opruiming van res tanten. Er zijn reeds aanduidingen, dat Moskou „z'n verlies neemt". Malik heeft nl. 'n proefballonnetje opgela ten over een ontmoeting van Stalin met Truman. Hij sprak deze namen weliswaar niet uit, maar als hij van de „hoogste leiders" der Russische en Amerikaanse politiek spreekt, denkt ieder op de eerste plaats aan Stalin en Truman, wier ontmoeting al eer der is beschouwd als het laatste red middel om eindelijk eens uit die voortdurende koude oorlog te gera ken. Men nerinnert zich, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, daarover in Mos kou is gaan praten. Truman heeft zich toen bereid verklaard om met Stalin te onderhandelen, mits' Sta lin naar Washington wilde komen. Stalin heeft daarop niet geantwoord en wij moeten Stalin eerst in Wash ington zien, voordat wij geloven, dat hij daartoe bereid zal zijn. Van de andere kant zien wij Truman voor eerst ook nog niet in Moskou. Aan de mogelijkheid van zulk een samen spraak „op het hoogste niveau" kun nen wij nog moeilijk geloven en wij verwachten er ook niets van. De enige voorwaarde voor een be ëindiging van de bestaande spanning is een volkomen overstag gaan van de Russische politiek. Een wijziging van tactiek is daartoe niet voldoen de. Moskou heeft al meer het roer omgegooid, maar de algemene koers is altijd nog dezelfde gebleven en dat was: aansturen op de wereldrevolu tie. Op Korea heeft het Kremlin ge probeerd het tempo te verhaasten door middel van geweld; dat experi ment is mislukt. Er zullen nu meer vredelievend lijkende experimenten kunnen volgen, doch ook zij zullen dezelfde strekking hebben. In elk geval is het Koreaanse ex periment een enorme blunder ge weest, die welverdiend is afgestraft. Salazar bij Franco Dr. Antonio Salazar, de Portugese premier, brengt incognito een be zoek aan Spanje. Hij vertoeft met generaal Franco in het landhuis van de generaal bij La Coruna Men gelooft, dat het bezoek ver band houdt met de aanstaande be sprekingen in de Algemene Verga dering van de Uno over de kwestie- Spanje en met een eventuele opne ming van het land in het Atlanti sche Pact. De Algemene Vergadering zal de vraag bespreken, of het verbod tot diplomatieke vertegenwoordiging op het hoogste niveau te Madrid, dat in 1946 door de Algemene Vergade ring was ingesteld, moet worden opgeheven. Ko-VL&ttje.... Kleinigheden zijn dikwijls zo be langrijk in het leven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1