De electrificatie Leiden-Woerden Wit-Gele Kruis te Voorhout vraagt lening aan gemeente dotje flewc MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Wat er nodig was aan materiaal Nu het geëlectrificeerde baanvak LeidenWoerden van de N. S., zo als wij reeds eerder meldden, voor afgegaan door een feesttrein op 6 October, n. m., op Zondag 8 October ingebruik wordt genomen, is het interessant te weten, wat er al zo voor het in gereedheid brengen van de electificatie benodigd was. Voor dit doel werden in de openlucht werkplaats te Boskoop 689 beton- funderingsbloklken voor de boven- leidingsmasten vervaardigd.. Hier mede was 1000 m3 beton gemoeid. Deze betonfunderinsgblokken wer den aldaar fabriekmatig klaar ge maakt, vervoerd naar de lijn en in tevoren klaar gemaakte putten ge plaatst. Op de emplacementen wer den voorts nog 51 f under in gsblokken met de hand ter plaatse gestort. Het aantal geplaatste palen, welke even eens van beton zijn vervaardigd, be droeg de som van deze beide ge tallen, n. 1. 740. Aan de palen werd ongeveer 400 ton staal verwerkt. Aan de horizontale draagarmen (waarin de draden zijn opgehangen) ongeveer 150 ton. Aan stalen boven balken op de emplacementen Lei den, Alphen aan de Rijn en Bode graven werd voorts nog 75 ton staal verwerkt. Het geëlectrificeerde baanvak is 40 Km. lang enkelspoor. Hiervan zijn 34 Km. vrije baan en 6 Km. emplacementssporen. Boven deze 40 Km. enkelspoor hangt 200 ton koper aan draden etc. Door de zeer vele particuliere overwegen, die in deze lijn liggen, moesten 605 waarschuwingsborden („Hoogspanning! Aanraken draden levensgevaarlijk") worden geplaatst en 28 waarschuwingsportalen bij kruisingen met verkeerswegen. Details over de fabrikage van de funderingsblokken, waarbij een ver eenvoudigde prodecure werd toege past, gaven wij bij de aanvang der werkzaamheden aan de lijn, waar mede ongeveer 1 y, jaar is gemoeid, De stroomlevering geschiedt door de Stedelijke Electriciteitsfabrieken te Leiden via een te Alphen aan den Rijn gebouwd z. g. onderstation, waar de door de fabriek geleverde 10.000 volt draaastroom-energie wordt omgezet in 1500 volt gelijk stroom, die nodig is voor de elec- trische treinen. Het onderstation te Alphen aan den Rijn, waaromtrent wij enige tijd geleden een foto en nadere bij zonderheden publiceerden, en de zer dagen vpor wat de laatste appa- raturen betreft is klaar gekomen, is heden onder stroom gesteld. Na en kele dagen zullen de bovenleidingen van stroom worden voorzien en zal dan een proeftrein de electrificatie' op naar deugdelijkheid testen. Het ligt voor de hand, dat de in gebruikname van de electrische trein op dit baanvak in brede kring in de Rijnstreek met waarde ring zal worden begroet. Onder leiding van het gemeente bestuur te Alphen aan den Rijn zijnde het middelpunt van deze lijn, worden althans voorbereidingen ge troffen om aan de ontvangst van de feesttrein een officieel cachet te schenken en het feit op de een of andere wyze met een blijvend aan denken historisch te maken. Hierbij zullen zich nog enkele in stanties in dezelfde gee'èt aansluiten. Dan zal de burgerij zich voorts niet onbetuigd laten door het feestelijk aanzien te verhogen door een grote belangstelling te tonen, mede door het .uitsteken /an de nationale drie kleur. ALPHEN AAN DEN RIJN Transponarbeidersbond. _1 In de Zaterdagavond in Hotel „Toor" ge houden jaarvergadering van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hield de voorzitter, de heer C. Zonderbp een inleiding over prijs- en loonpolitiek. De hoofdbe stuurder, de heet L. van Spanjaard beantwoordde de met betrekking tot deze materie, alsmede over bonds- aangeiegenheden gestelde vragen. De penningmeester, de heer G. de Jong, verantwoordde het financieel beleid, dat tot een oatig saldo had geleid. De verslagen van de secretaris, de heer H. Brasker verwierven de goedkeu ring der vergadering. De periodieK aftredende bestuursleden de heren C. Zonderop en Q. Wortman werden herkozen. De g. a. kapelaan Vermeu len woonde de besprekingen bij. N. K. J. B. Tot besluit van de geestelijke verdiepings vierdaagse en ter opening van het met zorg samen gesteld winterprogramma van de N. K. J. B. werd Zondagavond in de Sint Josephzaal een bijeenkomst ge houden van de mannelijke en vrou welijke jeugd van de Sint Bonifacius parochie. Deze avond werd het nieuwe be stuur van de N- K. J. B. gepresen teerd, bestaande uit de heren Gerrie Beèkel, voorzitter, Ben Kortmann, secretaris, Ben van Tol, penningmees ter, Piet van Berkum Piet v. d. Louw en Henk van Egmond. Tevens werd door de g. a., kape laan Duym, dank gebracht aan het voormalig bestuur, o.a. de heren Eg- bert Odijk, Bert van Leeuwen en Nico Kubinga, die na een moeilijke perio de van opbouw der jeugdbeweging in staat zijn een goede kern als nalaten schap aan het nieuwe bestuur over te dragen. Na enkele muziekstukken, uitge voerd door mej. José Ponsione, fluit en mej. Nel Verkleij, piano en de heer Jan van Leeuwen, fluit, hield de g a. kapelaan Duym een korte inlei ding op het winterprogramma en gaf enkele raadgevingen met betrekking tot volgzaamheid aan het nieuwe be stuur. opdat het programma niet al leen technisch moge slagen, maar dat vooral het geestelijk element op de voorgrond moge treden als vrucht baar resultaat van de zo juist gehou den en met een plechtige Hoogmis, waaronder algemene H. Communie, gesloten geestelijke verdiepingsvier- gebrs. van Gils enkele levensliedjes. Leden van de J. G. en N. K. J. B voerden vervolgens enkele schetsjes op, terwijl de heer G. Beuk met pia nomuziek de entre-actes vulde. Kapelaan Vermeulen, de g. a. van de J. G. sprak de dames toe, terwijl tot slot van de avond de deken tot allen een opwekkend woordje sprak. Met gezellig dansje eindigde de goed geslaagde avond. Het begrafeniswezen in de Rijn streek Doodkisten maken is ook een vak. Hoe weinig wordt hieraan gedacht. De heer W. v. d. Louw, ei genaar van het Alphens Rouwbedrijf beoefent dit vak sedert jaren en met ambitie, m'et vakbekwaamheid maar vooral in de geest van hulpvaardig heid en dienstbaarheid. Hij heeft hiervan onlangs een beeld gegeven op een tentoonsteling. Daar was o.a. een graflift te zien, volgens de nieuwste uitvinding, gegarandeerd betrouwbaar en onverwoestbaar; is op ieder graf te plaatsen, zelfs bij de geringste ruimte, werkt geruisloos en is gemakkelijk door één man te verplaatsen en te bedienen, dit laat ste door middel van een voetpedaal. Deze lift werkt niet electrisch en ook niet op een oliemotor. Een wormstel, kamrad en ballandeur re gelen tesamen de zaksnelheid en bieden de zekerheid van een onge stoorde en eerbiedige teraardbestel- ling. Dit apparaat ten dienste van het begrafeniswezen is een uitvin ding van de Handelsonderneming „Honor" te Bussum, die reeds pa tent hierop heeft aangevraagd en voor welke onderneming de heer v. d. Louw de alleenvertegenwoordi ging voor de Rijnstreek heeft. Voorts werd tentoongesteld een kerkhof- draagbaar van_stalen Engelse precis- siebuis, met "draagkussen voor acht man, het geheel wegend 15 kg (de in gebruik 'zijnde houten draagbaren wegen 50 a 60 kg. en zijn moeilijk op de schouder te dragen). In dezelf de uitvoering waren te zien rijdbare baren voor kerkelijk- en aula ge bruik. Bridge. De stand der parencom petitie van de Alphense pridge Club is na twee avonden spelen: Hoofdklasse: 1. BroekmanOttena; 2 Mevr. Falkemav. d. Linden: 3 Kuijffvan Zanten; 4 SmitVerwe gen; 5 Carsjensvan Ooït: 6. Hooijer Straver; 7 JongeleettWalraven; 8 Harting—de Vries. Eerste klasse: 1 ArlmanZijerveld; 2 van HÊijningende Vos; 3 v. d. Ak kerRozenstraten: 4 Echtp. Schou ten: 5 KorenOskam; 6 Echtp van Wijk; 7 BahlmannJansen; 8 Meirik van Winkel; 9 KromhoutSmit; 10 mevr. Hooijerv. d. Horst: 11 van Beestmevr. Straver; 12 de Jong Leeuwenhoek. Tweede klasse: 1 Echtp. van Beek; 2 Rozenstratenv. Winkel; 3 van ErummenKromhout: 4 v. d. Bos Knaaoen. 5 v. d. Leedemevr. Smit; 6 v. d. Helmden Hertog; 7 Seppen- Zijerveld; 8. Echtp. Starrenburg; 9. NoordenbosZijerveld; 10 Dames de Roon Hertogev. Zijn; 11 de Kleer Tuijn; 12 de JongMeijer. Bedrijfsdamtournooi. Voor het bedrijfsdamtournooi, dat door de Al phense Damclub wordt georgani seerd, werd de 2e ronde gespeeld. In deze ronde speelden verschillende be drijven onderling tegen elkaar. Zo wist Samsom I haar tweede overwin ning te boeken tegen Samsom II. De uitslagen in groep A waren: Samsom I—Samsom II 14; van Dijk I—Boot VI 13—'P. T T— Boot m 11—3. In groep B zijn de overwinningen meestal zeer klein, omdat hier de krachtsverschillen niet groot zijn. Duinker en Verruit I en II speelden tegen elkaar en wisten van geen wij ken. Remise was de einduitslag. Sam som III was iets sterker dan Samsom IV. De uitslagen zijn: Boot Vvan Dijk n 68; Duinker en Verruit IDunker en Verruit n 77; Samsom IIISamsom TV 86. Hedenavond wordt gespeeld: Bootl Samsom II en van Dijk IIDuinker en Verruit I. Damcompetitie. Woensdag a.s. speelt A. D. C- II haar eerste com petitiewedstrijd tegen D C. L. II in Leiden. Hierna volgde een één-acter, door de heren P. van Berkum en Rom- bouts en een voor ons onbekend ge^ bleven ..paard". De heer Smit zong met guitaar begeleiding van de heren AMBTENAAR VERDUISTERDE GELDEN. In een raadsvergadering van de ge meente Rolde heeft de burgemeester Th. Ph. baron Mackay een verkla ring afgelegd in verband met de door de gemeente-ambtenaar A. A. ter secretarie gepleegde fraude. De burgemeester zeide, dat is komen vast te staan, dat A. zich gedurende twee jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit gemerkt werd.'Wel had het reeds lang de aan dacht getrokken, dat hij leefde op 'n wijze, die niet in overeenstemming met zijn functie was. Na een diep gaand onderzoek werd A. gearres teerd. Concrete cijfers over het ver duisterde bedrag ontbreken nQg maar het wordt geschat op 20 a 30.000 gld. Oogstdankdaa in Roelofarendsveen Roelofarendsveen heeft op het ge bied van zijn rijke organisatieleven weer een belangrijke vooruitgang ge maakt. Zo is enige tijd geleden een commissie gevormd, zijnde raad van overleg der Kath. Standsorganisaties. Als eerste uiting hiervan is Zondag het Oostdankfeest door de gezamen lijke organisaties gevierd. Des mor gens in de Vroegmis was er een Alg. H. Communie, waarna om 10 uur door kap. C. Berkhout de plechtige Hoogmis werd opgedragen. Het zang koor, o.l.v. de heer M. Niewint, voer de op zeer verdienstelijke wijze de 4-st. Mis „Sanctae Trinitatis" van Hub. Cuypers uit. Voor de offerande werden door misdienaars op een baartje een prachtige groenten-mo- zaiek, waarin de voornaamste groen- tensoorten uit deze streek waren verwerkt, alsmede een schitterend opgemaakte bloemenmand als offer gave aangedragen. Ook het altaar prachtig versierd. Kapelaan Berkhout als g.a. der diverse stands organisaties hield de predikatie, waarin spr. allereerst enkele woor den wijdde aan het oogsdankfeest. „Niettegenstaande de vele teleur stellingen deze zomer over de op brengst der producten zijn wij toch dankbaar gestemd over de rijke oogst. Feitelijk moesten wij deze dag feest vieren, maar in vele gezinnen is grote zorg, omdat men niet weet, hoe de winter te moeten doorkomen. Maar toch voel ik mij verplicht, al dus spr., aan te manen tot meer so berheid. Geen geldverspilling bij feesten en dansen. Er mogen wel ge noegens zijn, maar aan een weke lijkse dansavond, met de gevolgen van dien, hebben wij geen -behoefte. Dit is een schande voor onze plaats, en degenen die aan het scheppen van deze gelegenheid hun medewerking verlenen, zou ik verantwoordelijk willen stellen voor de economische teruggang hier ter plaatse. Tot slot wekte spr. op tot een die per geestelijk leven. AUeen als ook dit rijke vruchten zal voortbrengen, zal het oogstdankfeest volledig zijn. Des avonds te 8 uur kwamen de leden van de L.T.B., Middenstand en K.A.B. bijeen in de Pancratiuszaal voor een culturele avond. Als voorz. van de Raad van Overleg sprak de heer Th. v. d. Meer Jz. een woord van welkom, in het bijzonder tot pas toor S. Ligthart, kap. C. Berkhout en kap. W. Wortel, alsmede tot de spre ker van deze avond, rector Kraak man. Het dameszangkoor van de Agnescongregatie o.l.v. de heer M. Nieuwint bracht hierna enkele zang stukjes ten gehore, waarna de heer Harry Hoogebóom declameerde. Rede van rector Kraakman De hoofdschotel van deze avond werd wel gevormd door de zeer be geesterende rede van rector Kraak man, welke wij noodgedwongen in zeer beknopte vorm moeten weerge ven. Wij voelen deze avond als het ware de geboorte van de commissie raad van overleg der standsorganisa ties. Het doel hiervan is gezamenlijk overleg, samen meeleven, lijden en zorgen, begrip hebben voor elkaar. Dit gezamenlijk streven- willen wij deze avond onderstrepen in deze paar woorden: „Samen Sterk" staan. Wij moeten boven het recht uit, aankwe ken ontvankelijkheid voor eikaars noden en moeilijkheden. Gij zijt deze dag zeer goed begonnen met aan het altaar dank te brengen, en niettegen staande de vele teleurstellingen van deze zomer, dit toch het Oogstdank feest te noemen. Hieruit spreekt het vertrouwen op een komend beter jaar, waardoor gij toch vanmorgen God hebt kunnen bedanken voor de oogst. De gedachte die ik u deze avond zou willen meegeven, is samen te vatten in deze drie woorden n.l. communie, communiteit en commu nisme. De grondbetekenis van deze woorden is gemeenschap. De com munie is de gemeenschap met Chris tus. Wij moeten een communiteit vormen, voortgekomen uit de com munie met Christus. Communisme is verwant in klank en betekenis aan communie en communiteit. Wat is dit een prachtig woord en een mooi be grip. Maar practisch is het zo, dat wij bij dit woord aan geheel iets anders denken. Door onze fouten in de com muniteit zijn wij dit prachtige woord communisme kwijt geraakt. In onze eigen omgeving wordt de opvatting en waardering van het Katholicisme bepaald door onze eigen levenswijze. Wij moeten de communie doortrek ken in de communiteit van onze dorpsgemeenschap. Wij kunnen ons hierbij laten leiden door de gedach te aan Christus, die zelf de voeten van Zijn leerlingen waste op Witte Donderdag. Voor deze magistrale rede bracht kapelaan Berkhout een woord van dank namens allen. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met zang, declamatie en toneel door de toneelgroep van de K.A.B., waarna kap. Berkhout een sluitingswoord sprak. KOUDEKERK Gemeenteraad. Hedenavond komt de gemeenteraad tegen 8 uur in openbare zitting bijeen. Ondertrouwd: C. van der Linden 20 j. en H. J. van Eijk. Het bestuur van 't Wit-Gele Kruis te Voorhout heeft, onder overlegging van een overzicht van de financiële positie der vereniging, tot de Ge meenteraad het verzoek gericht, een geldlening te willen verstrekken van f 6000.af te lossen in 20 gelijke jaar-termijnen. Aan dit finantieel verslag ontlenen wij het volgende: Sedert 1946 heeft de ver., ondanks de jaarlijkse bijdragen in de kosten der wijkverpleegster ad f 1000.die vanaf 1947 van gemeentewege ver strekt wordt, met financiële moei lijkheden te kampen. De redenen hiervan zijn van verschillende aard. De salarissen der wijkverpleegsters en daarbij komende sociale lasten zijn aanmerkelijk gestegen. De huur van het wijkgebouw en de korting van het schoonhouden zijn belang rijk verhoogd. Bijna alle noodzake lijke uitgaven, waaronder speciaal die voor de aanschaffing van de noodzakelijke magazijn-artikelen, zijn in de loop der jaren sterk ver meerderd. Hoewel hier weliswaar een contributieverhoging van 30 die in 1948 is toegepast tegenover staat, bracht deze slechts geringe verbetering, daar de contributie zelf op een veel te laag niveau lag. Thans is opnieuw besloten tot ver hoging der contributie die f 4.80 per jaar bedroeg en die nu is bepaald op f 9.per jaar voor groep A en op f 12.voor groep B. Met bestuur wil echter, voordat deze contributieverhoging van kracht wordt, de magazijn voorraad op redelijke wijze vernieuwen en UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Het bier was weer best. De vis handelaar Kr. uit Katwijk aan Zee had op zijn motorbakfiets een lifter meegenomen, die voor dat liften zijn dankbaarheid wilde betuigen in de vorm van een potje bier. Aldus ge schiedde en na enige tijd stevende het span het café „De Roskam" uit. En uit hun houding bleek, dat het bier ditmaal wel bijzonder best moest zijn geweest. Na de start ging het al spoedig zigzag over de Rijnstraat. Het zou misschien nog vrij goed zijn afgelopen als er midden in de Rijn straat niet een autobus van de fa B. uit Noordwijk had gestaan, maar door het beste bier scheen het ge- zioht van Kr. nogal beneveld. Al thans hij stevende recht op de bus aan met de begrijpelijke gevolgen. Schade aan de bus, schade aan de bakfiets, en niet starten vooraleer de politie aanwezig was. Deze nam de bakfiets voorlopig in beslag, maakte procesverbaal op en brach ten Kr. daar, waar het bier verder kon uitwerken. LEIDSCHENDAM Overleden: Alida Johanna van Ernst 58 j., wed. van C. J. Mooij. Alida Alberdina Jansen 73 j., echt genote van A. Verschuren. Johanna Bijland 66 j. ongeh. te Boskoop. Leendert Kort 77 j. wedn. van Pie- tertje Poldervaart. Deze zijn allen overleden in de stichting „Hulp en Heil" LISSE Maria Goretti. De R.K. Jonge mannen boven 17 jaar in de St. Agathaparochie hebben een tridium gehad. Het tridiuum werd besloten met de opvoering van het stuk „Ma ria Goretti". Na het plechtig Sluitingslof togen allen naar het K.A.B. gebouw en weldra was de zaal geheel gevuld rnet jongemannen en hun ouders. Kap. van Wel opende deze bijeen komst met een zeer kort welkomst woord, waarbij hij wees op het mooie en ernstige stuk. Een R.K. gemengd toneelgezelschap uit Santpoort voer de hierna het toneelstuk „Maria Go retti" op. Het stuk werd op zeer goede wijze vertolkt. In het bijzon der werden de rollen van Maria Go retti, haar moeder, de moordenaar en zijn vader goed gespeeld. Tijdens de pauze maakte kap. van Wel be kend, dat Maandagavond voor de K.A.J. spreken pater Engel bertus zou komen. Vervolgens ligt het in de bedoeling om voor de jongens en meisjes boven de 17 jaar meerdere avonden te geven mits hiervoor, de nodige medewerking wordt onder vonden van de jongelui zelf. Voor de kosten behoeft men het niet te laten, n.l. slechts 1.50 per jaar. Deze mooie avond werd met een kort woord besloten door pater A. Loof, die de jongemannen nog een laatste aansporing gaf om stand te houden. uitbreiden. Tévens wil het de ver- voersmogelijkheid van de wijkver pleegsters verbeteren. Daarvoor is in totaal tevens f 3000.nodig. Er is geen andere weg dan deze gelden met een geldlening te dekken om dat ook het gemeentebestuur op het gebied van de volksgezondheid een taak te behartigen heeft en de over heid op de geldmarkt voordeliger kan lenen dan particulieren, heeft het bestuur zich tot de gemeente ge wend met het verzoek, dat van ge meentewege een geldlening van f 6000.zal worden vestrekt. Met het oog op de volksgezondheid in de ze gemeente, achten B. W. het voortbestaan van de vereniging van het grootste belang, en zijn zij be reid het bestuur dezer vereniging te gemoet te komen om aan de finan ciële moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. B. en W. stellen daarom aan de' raad voor, om 't Wit-Gele Kruis een geldlening te verstrekken van f 6000.af te lossen in 20 jaarlijkse termijnen, met een rentepercentage van 2%, zolang deze uitgave met kasgeld kan worden gefinancierd en zodra zij in een vaste geldlening wordt ondergebracht, tegen het per centage, dat de gemeente Voorhout zelf voor die lening verschuldigd is. A.s. Donderdagavond zal de ge meenteraad hierover beslissen. NOORDWIJK Teraardebestelling; van de heer J. v. d. Mast. Zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling op de al gemene begraafplaats de teraardebe stelling plaats van de heer J. v. d. Mast, in leven directeur van het P. T.-kantoor, die de vorige week op de Rijnsburgerweg te Oegstgeest dood naast zijn Solexrijwiel werd aange troffen., Op de begraafplaats merkten wij o.a. op de heer D. G. Hartgerink uit Oegstgeest, oud-directeur van het postkantoor te Leiden en A. P. van Leeuwen uit Den Haag, inspecteur P.T.T. namens 'de directeur-gene raal. De zoon van de overledene dankte allen voor de betoonde be langstelling. Een groot aantal kran sen dekte de kist, o.a. van familie, P. en T.-ambtenaren uit Leiden en gezamenlijk personeel P. en T. te Noordwijk. NOORDWITKERHOUT Viering le lustrum N.K.J.B. De N.K.J.B. in de St. Jozefparochie vierde Zondagavond haar le lust-um. Toen de aalmoezenier Naastepad om kwart over 8 de avond opende was de zaal goed bezet. Hij zeide, dat ditmaal het seizoen niet met een bal geopend zou worden doch met een vrolijke avond, waarvoor geënga geerd was het gezelschap van Frans Koks uit Haarlem met de revue „De vrolijke noot". De aalmoezenier zeide vervolgens, dat de N.K.J.B. deze winter meer voor zichzelf zal opeisen dan anders het geval was. De N.K.J.B. is zoals men weet een overkoeneling van alle jeugdverenigingen in de parochie. In deze beweging zal men in het ver volg meer bijeen komen dan tot he den het geval geweest is Het doel hiervan is de drie standen meer tot elkander te brengen. De aalmoeze nier dankte tenslotte het gemeente bestuur voor de vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting deze avond en voor het ruime subsidie, waar door het in de toekomst mogelijk zal zijn de avonden beter te verzorgen. Hierna werd het zeer vlotte pro gram afgewerkt. Er werd door de aanwezigen volop genoten. Het gezel schap van Frans Koks heeft de aan wezigen weer eens een avond de zor gen doen vergeten. VOORSCHOTEN JAPANSE BISSCHOP BRACHT BEZOEK AAN PATERS CAPUCIJNEN. Mgr. Paul Taguchi, bisschop van Osaka en apostolische administrator van Shikoku bracht een bezoek aan het klein-seminarie van de paters Capucijnen. Mgr. vertelde over de priesternood in zijn beide bisdommen en over het grote aantal katholieken en bekeer lingen, voor wie een intensieve ziel zorg noodzakelijk is. Mgr. Taguchi, die in Rome zijn bezoek id limina had gebracht, wil ru proberen in Europa en /Amerika, waarnaar hij binnenkort vertrekt, belangstelling te wekken voor de noden van zijn bisdommen. Als bijzonderheid kunnen we ver melden. dat mgr. fauchi de derde Japanse bisschop is en van zeer nabij de uitwerking van de atoombom op Nagasaki heeft meegemaakt. HILLEGOM Personalia. Voor het te Amster dam gehouden examen Vakdiploma detailhandel Schoenenbranche slaag de de heed W. H. C- Buykx. Concordia. Deze R.K. Sport vereniging heeft op haar terrein een goede verlichting doen aanbrengen, zodat daar ook des avonds kan wor den geoefend. BINNENLAND. De openbare school te Eerbeek is Zaterdagavond door brand gedeel telijk vernield. De jaarlijkse herdenking van Brabants gesneuvelden is Zaterdag middag onder zeer grote belangstel ling in het kerkje te Waalre gehou den. Vice-admiraal Rost van Tonnin gen heeft gedenkborden onthuld, waarop de namen van de in Indone sië gesneuvelde Brabantse militairen zijn vermeld. Radio Holland heeft de N.V. Philips telecommunicatie-industrie opdracht gegeven voor de levering van 65 kortegolfzcnders, 140 midden golfzenders en 50 noodzenders, be stemd voor de schepen der Neder landse koopvaardijvloot. De Duitser A. B. Huhn uit Ka- mense, die door het Arnhemse Bij zondere Hof tot levenslang was ver oordeeld, is Zaterdag door de Bijzon dere Raad van Cassatie tot zeventien jaar met aftrek gevonnist. Huhn heeft medewerking verleend aan Silbertannemoorden. Onder leiding van prof. D. Goedhuis, is een delegatie van vier Nederlanders gisteren per vliegtuig te Tel Aviv aangekomen om te spre ken over een overeenkomst tussen Israël en Nederland in zake lucht verkeer. Op het traject AmsterdamDen Haag heeft het verkeer gisteravond een half uur vertraging gehad omdat de electrische locomotief van de Pullman D-trein 102 bij Halfweg de fect raakte. Met stoomtractie is de trein teruggebracht naar Amsterdam en vandaar met een andere electri sche locomotief vertrokken. Het Nederlandse Ballet, een stichting is door de Nederlandse ver eniging van beroepskunstenaars in het leven geroepen om tot een doel treffende concentratie in de Neder landse danskunst te komen. Tweeduizend Arnhemse ouden van dagen hebben Zaterdag met 218 personenauto's en 36 bussen een uit stapje gemaakt naar het openlucht theater te Ede. Aan ir. M. van den Broek, hoofdingenieur bij de Rijksverkeers inspectie, is met ingang van 1 No vember wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend. Het aantal hoenders is het laat ste jaar behoorlijk vooruitgegaan. Verleden jaar Mei waren er goed twintig millioen en een jaar later bij na 25.500.000. In 1939 waren het er echter bijna 33 millioen. In Mei 1950 telde men ruim 526.000 eenden, in 1949 waren het er 388.000 en in 1939 ruim een millioen. De Ned. bond van huis- en grondeigenaren heeft zich met een adres gericht tot de Ministerraad. Het vraagt daarin een huurverhoging met 25 percent toe te staan en een zo spoedig mogelijk in werking tre den van de wet op de huurverhoging te bevorderen. BUITENLAND. De vulkaan Asama, 150 km. ten Noordwesten van Tokio, is Zaterdag gaan werken. Een bergtop verdween van de kaart. Een gezelschap berg beklimmers kreeg de schrik van hun leven en vloog in paniek de berg af, waarbij een dode te betreuren viel. In October zullen in Engeland de grootste luchtvaartoefeningen na de oorlog worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door in Enge land gestationneerde Amerikaanse bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen en Franse, Belgische, Nederland se, Noorse en Deense vliegtuigen. De operatie zal de naam dragen „Em peror". De markiezin van Milford Ha ven, moeder van graaf Mountbattcn en van de echtgenote van de Zweed se kroonprins, Louise, is Zondag in Kensington Palace overleden. De laatste dag van het nationale congres van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten in 's-Her- togenbosch werd Zaterdag ingezet met een tentoonstelling van het meest moderne brandweermateriaal in een der hallen van de veemarkt. Een veertigtal Nederlandse leveran ciers van dit materiaal organiseerde deze expositie. 75. Francois gaat vertellen. Toen hij de handschoenen weer aangetrok ken had, was zij - eerste daad het knippen met de v.ngers van de lin kerhand, waarop onmiddellijk Fran cois weer verscheen. „Quel ravage!" zei Frangois, die ontsteld naar de beide bewusteloze mannen keek. „Wat een toestand! Quest-ce que vous desirez, mon sieur?" „Ik wil niets!" zei Ootje Teur mildAlleen dit, dat wy ons van deze plaats des onheils verwijderen en eens evcji met elkaar praten. Want ik begin te geloven, dat er meer achter deze handschoenen-affaire zit, dan ik wei weet! Ga mee!" „Dat zou wel eens waar kunnen zijn!" zuchtte Francois. Hij keek nog een keer naar de beide slapende mannen, maar Ootje Teur trok hem mee. ..Kom", zei hij. „Vertel me nu maar eens precies, wie je bent en hoe het komt, dat die handschoenen be staan en zo. Vooruit met de geit!" Francis zuchtte eens diep en begon te vertellen. SCHEEPSEERSTEN CHESHIRE (rep.) Surabaja-A'dam 24 Sept. verw. Aden; FAIRSEA (rep.) Djakarta-R'dam 24 Sept. dwars Bur- lings; GENERAL C. C. BALLOW, Djakarta-R'dam 24 Sept. van Aden .naar Port Said; MADOERA, Suraba- ja-A'dam pass. 23 Sept. Kp. St. Vin cent; MATARAM, R'dam-Djakarta 24 Sept. van Aden naar Belawan; ORMONDE (rep.) 24 Sept. te R'dam van Djakarta; SIBAJAK, Surabaja- R'dam 24 Sept. te Aden (convooi Zuiderkruis); WELTEVREDEN, Dja karta-R'dam pass. 23 Sept. Dondra- head. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 Sept. Vce^ Aanvoer 920 totaal, 605 vette koeien, 8 vette kalveren. 1 nuchter kalf, 305 varkens en 1 big. Pï-ijzen: vette koeien 2.68—2.80. 2.48—2.68 en 2.182 48: varkens 1-88. 1.84 en 1.78 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groter, handel traag, prijs van vorige week met moeite te handhaven; varkens: aanvoer als vorige week, handel M, parige iets la ger.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3