Nieuwe vondsten in het K.R.O.- programma Wetsontwerp bestrijding van revolutionnaire woelingen Feest rondom de Bommelse toren Totale maans verduistering MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Bijwoning van het Tralalasche parlement Pieker eens even D E KATH. RADIO OMROEP heeft het een en ander medegedeeld over het programma, dat in het aanvangend winterseizoen door deze omroepvereniging zal worden uitgev oerd. In grote lijnen blijft de struc tuur van het programma gehand haafd, daar het gebaseerd is op en aangepast aan de huiselijke gebruik en en de coördinatie-voorschriften. Toch blijft niet alles bij het oude. In de nabije toekomst zal het strijdkrachtenprogramma. dat tot dusverre elke avond op één der zen ders de tijd van 18.3019.00 uur vul de. verzorgd worden door de ver schillende omroepen. Om het juister te zeggen: de omroepen zullen in hun eigen programma uitzendingen opnemen, gewijd aan de strijdkrach- tCDe K.R.O. heeft deze gelegenheid aangegrepen, om te trachten, zijn vooravond tot een beter beluister- programma te maken. De kritiek op het vooravondprogramma was altijd groot. De K.R.O. is met ijver aan het werk getogen, .om het vooravondpro gramma tussen 18.00 en 20.00 uur te maken tot een geheel, dat zich aan past aan de behoeften van luiste raars, wier zware dagtaak juist ach ter de rug is en die zich aan tafel zetten voor het avondmaal. De gesproken onderdelen, in de vorm van berichten, korte reporta ges of kleine causerieën, duren vier minuten per stuk. Zij zijn met tweeeën of drieën bij elkander gegroepeerd, zodat een ge heel nooit langer dan acht a twaalf minuten duurt en binnen dit tijds bestek nog afwisseling biedt. Tussen deze gesproken program ma's zijn muziekprogramma's ge plaatst, die twintig a dertig minuten duren en die samen in grote ver scheidenheid alle genres brengen, met dien verstande, dat elk onder deel van twintig a dertig minuten op zichzelf aan een bepaald genre gewijd zal zijn. De feestweek Op Zondag 19 November zal een Hoogmis worden uitgezonden uit de kerk van St. Dominicus te Amster dam. De middag van dezelfde dag zal een klankbeeld bieden, samenge steld door Paul de Waart, gewijd aan pastoor Perquin. De K.R.O. die behalve talloze klei nere opdrachten aan kunstenaars jaarlijks één belangrijke opdracht geeft (zo onstonden bijv. na de oor log het Te Deum van Marius Monni kendam, het oratorium Swentibold van Herman Strategier en Jacques Schreurs e.a. werken) gaf ter gele genheid van zijn jubileum eveneens een opdracht. Aan Louis Lutz werd opdracht gegeven tot het schrijven van een opera-libretto en aan Oscar van Hemel tot het componeren van de muziek hiervan. In nauwe samen werking hebben beide kunstenaars een nieuwe Nederlandse opera ge schreven „Viviane". Verschillende buitenlandse omroe pen zullen de uitzending van deze ACHESON DINEERDE MET WINSJINSKI. Naar Zaterdag vernomen werd, hebben Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, en zijn Russische ambtgenoot Wisjinski Vrijdagavond een onder hout onder vier ogen gehad. Volgens zegslieden uit de omgeving van Acheson droeg het gesprek een zui ver informeel karakter. Het vond plaats tijdens een diner, dat door Trygve Lie aan 14 ministers van bui tenlandse zaken, die de Algemene Vergadering bijwonen, was aangebo den. Volgens functionarissen van de V.N. waren Bevin noch Schuman op het diner aanwezig. Men zeide. dat Lie de volgende week een dergelijk diner voor de andere 14 ministers van buitenlandse zaken, die de Alge mene Vergadering bijwonen, zou ge ven. DE GROENWITTE VLAG UIT. De groenwitte vlag van de Euro pese beweging werd Zaterdag door een onbekende uitgehangen van het gebouw van het parlement te Bonn. Daar het personeel geen vergunning had gekregen om de vlag daar te la ten wapperen, werd zij na enkele minuten weggehaald. Van de stadhuizen van München, Frankfort, Keulen, Kiel, Neurenberg, Stuttgart en andere steden in de Bondsrepubliek evenals in West-Ber- lijn hebben aanhangers van de Euro pese beweging in de afgelopen nacht groenwitte vlaggen uitgehangen om aldus „hun wil tot oprichting van een Verenigd Europa kenbaar te maken". Volgens Dieter Fertsch, de voorzit ter van de „Duitse Unie" (de Duit se tak van de Europese beweging) in Hessen, zullen „de verdedigers van de Europese gedachte in Frankrijk, Oostenrijk, Nederland en België, te zelfdertijd tot deze actie overgaan". TREIN VAN NANCY NAAR PARIJS ONTSPOORD. De exprestrein van Nancy naar Parijs is bij Loxeville, 80 kilometer ten Noord-Westen van Nancy, ont spoord. Het aantal slachtoffers is nog niet* bekend. Volgens spoorweg personeel zijn er vijf doden. Toen het ongeval gebeurde, had de trein een snelheid van 95 km per uur. Men vermoedt dat het braken van een as de oorzaak was. Drie wa gons liepen uit de rails. Volgens een ooggetuige kantelden deze en wer den zwaar beschadigd. Loxeville is een gehucht van on geveer 150 inwoners met één tele foon en zonder politiebureau. Poli tie en ambulances uit.het nabijgele gen Bar le Due waren spoedig ter plaatse. Het kostte moeite de doden en gewonden uit de verwrongen wrakstukken te voorschijn te halen. nieuwe Nederlandse opera geheel of gedeeltelik relayeren. De Dinsdagavond van de feest- week brengt een feestconcert uit Maastricht. Het bestuur van deze stad heeft opdracht gegeven aan de thans in Amerika zoveel succes oogstende jonge Nederlandse componist Jur- riaan Andriessen tot het componeren van een Magnificat. De eerste uit voeringen van dit werk door het M.S.O. en het koor „De Mastreech- ter Staar" zal door het gemeentebe stuur worden aangeboden aan de K.R.O., die hiervan voor zijn uitzen ding op bovengenoemde datum dankbaar gebruik zal maken. De Vrijdagavond van de feest- week biedt een feestconcert door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum. De Zaterdagavond is tenslotte ge wijd aan de ontspaning. De K.R.O.- amusementsafdeling onder leiding van Jan de Cler zette zijn beste beentje voor en stelde een feestre vue samen, die de luisteraars van kwart voor negen tot half elf zal meevoeren door de geschiedenis van de omroep, gezien door een humoris tische bril. Aan deze revue werken behalve de zes lichte orkesten van de K.R.O. een schare van zangeressen, zangers, dienaressen en dienaren van de kleinkunst mede. Het parlement van Tralala. Naast de rubrieken, die gehand haafd zullen blijven en die langza merhand vaste trekken ztfn gewor den in het gelaat van het K.R.O.- programma, zullen enkele noviteiten hun intrede doen. In de eerste plaats is dit „Varia uit Tralala Tralala is een denk beeldige staat, die niet op de kaart te vinden is, doch in het brein van mr Jan Derks. Elke Zondagavond wordt een reportage van een kwar tier gebracht uit de zaal, waar rege ring en volksvertegenwoordiging van Tralala elkander treffen voor hun normale schermutselingen. Grote reportages Eveneens in het Zondagavondpro- gramirra zal eenmaal in de veertien dagen een door Wim Jansen gemon teerde en toegelichte reportage wor den opgenomen, ontleend aan een sensationele reeks, door de Zwitser se omroep verzameld en uitgezonden onder de titel „Les grandes heures du reportage". In deze reeks zijn re portages uit alle landen van Europa en Amerika opgenomen, die vaak door onvoorziene omstandigheden van historische, documentaire betekenis werden. De Zaterdagavond biedt tussen de vaste uitzendingen van „Negen heit de klok" en „Weekendserenade" een kort programma „Pieker eens even", waarin allerlei problemen aan de luisteraar in klankbeeld vorm wor den opgediend. Na een kort muzikaal intermezzo volgen de oplossingen. In samenwerking met de E.C.A. (Economie Cooperation Administra tion) zal een reeks programma's worden uitgezonden betreffende de Europese samenwerking. Deze pro gramma's die door hun Amerikaanse stijl, afwijken van het in Nederland gebruikelijke type. zijn rijk geillus- treerd met muziek uit het land, waaraan elk programma gewijd is. De voornaamste musici, zangers, zangeressen en auteurs uit deze lan den werken aan de uitzendingen mede. Tenslotte begint de K.R.O. met een reeks klankbeelden over Neder landse gemeenten, welke als eerste heeft „Amsterdam", door mr Jan Derks en gevolgd wordt door „Rot terdam" door J. W. Hofwijk en A. Pedroli. Raakt rechtsstaat erdoor in een moeras Het wetsontwerp buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag (ter bestrijding van revolutionnaire woe lingen) vormde het thema van de vergadering, welke het Genootschap voor de Rechtsstaat, Zaterdag te Amsterdam heeft gehouden. Op deze bijeenkomst heeft dr. C. Ch. A. van Haren dit wetsontwerp aangevallen in een referaat, waarin spr. betoogde, dat het de fout van het wetsontwerp is, dat het licht vaardig breekt met pijlers, waarop ons staatsbestel steunt. Het spionnage-systeem, dat na het aanvaarden van het wetsontwerp in Nederland door de Binnenlandse Veiligheidsdienst zou worden opge bouwd, noemde hij „uit den boze". Hij vreesde, dat dilettantenwerk zal worden geleverd, „Dit werk ligt ons Nederlanders niet". De Binnenlandse Veiligheidsdienst zal gebruik moe ten maken van leken. De normale organen, bijvoorbeeld de politie, zijn beter berekend voor deze taak. Spr. legde uit, dat de minister van Binnenlandse Zaken in critieke toe standen zijn inlichtingen moet krij gen van zijn Binnenlanse Veilig heidsdienst. De minister van Justi tie, die beschikt over een ervaren, goed georganiseerde inlichtingen dienst, komt op de tweede plaats. De heer Tuin voelde dit bezwaar niet zo sterk, maar pleitte toch ook voor Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Po pulair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Radio Volksuniversiteit. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kin derkoor. 17.15 De stem van Amerika 17.50 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pi anospel. 18.30 Radio-Volksuniversi teit. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 „Pa ris vous parle." 19.30 Musette-orkest en soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Re- soliste. 21.00 Voordracht. 21.15 1001 portage. 20.15 Promenade-orkest en melodieën. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Gram. 22.30 Pianorecital 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.35 „Licht baken." 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Re portage. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Dubbelkwartet. 14.25 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.25 Dit is leven, causerie. 19.40 „Contact niet verbroken," hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Radio Philharmonisch Orkest en solist. In de pauze: Actualiteiten. 22.20 Pianoconcert. 22.40 Godsdien stige causerie en avondgebed. 23.00 inschakeling van de minister van Justitie. Dr. Van Haren zei, dat het wetsontwerp kennelijk is geïnspi reerd door de strijd om de politie". Volgens hem was het wetsontwerp bedoeld voor een periode, waarin ernstige maatregelen genomen moe ten worden maar nog geen Staat van Beleg of Oorlog nodig of gerecht vaardigd is. Er moet zo lang moge lijk worden vastgehouden aan de beginselen, waarop de rechtsstaat steunt. Door het wetsontwerp wor den deze beginselen echter aangetast. Het burgerlijke gezag krijgt on der andere het recht tijdens de „bur gerlijke uitzonderingstoestand" men sen te interneren, waarvan kan wor den aangenomen, dat zij de veiligheid in gevaar zullen brengen. Deze men sen, aldus dr. v. Haren, hebben dus misschien nog geen strafbaar feit ge pleegd. In het wetsontwerp wordt geen mogelijkheid opengehouden voor beroep. Later zal misschien blijken, dat de geïnterneerde niets op zijn geweten heeft. Hij zal na veel moeite of dank zij relaties worden vrijgelaten, maar voortaan als een getekende door het leven gaan. Het wetsontwerp aldus dr Van Haren is een motie van wantrouwen aan het adres van het Openbaar Mi nisterie, de commissarissen van de Koningin en de burgemeesters die allen opzij kunnen worden gescho ven. De burgemeesters raken ten de le het gezag over hun politie kwijt. Dr Van Haren wees er op, dat wij veel critiek hebben op andere lan den, waar mensen kunnen worden gearresteerd zonder recht van be roep. „Zeg niet dat het in ons land wel zal loslopen. De rechtsstaat raakt door dit wetsontwerp in het moeras". Volgens dr Van Haren is het niet nodig de beginselen van de rechts staat met voeten te treden om te kunnen optreden tegen onbetrouw bare elementen. Hij stelde voor het aantal strafbare feiten uit te brei den. Het is volgens hem niet nodig een scherp onderscheid te maken tussen het politieke delict en de nor male misdaad. Als zijn voorstel werd aangenomen, dan zou het mogelijk zijn in tijden van nood een eenvou dige strafprocedure te volgen. De geïnterneerde zou dan volledig door het recht beschermd worden. Het ministerie van Justitie, dat door het wetsontwerp tot cipier van de ge vangenen wordt aangewezen en dus alleen de vuile was mag doen, zou zich ten volle kunnen laten gelden. In tijden van grote spanning kan al tijd nog de Staat van Beleg of de Staat van Oorlog worden afgekon digd. Dan geldt het onschrijf bare recht. In het geschreven noodrecht mag de politieke arrestatie niet wor den binnengeleid. Een ander geluid. Het Tweede Kamerlid de heer J. Tuin, (P. v. d. A.) die als „burger" het wetsontwerp verdedigde, zeide, dat het onjuist is de politie als etap pe te zien in de strijd. Men verliest de uitzonderingstoestanden te zeer uit het oog. Het gaat om een alter natief. Spr. beschouwt Binnenlandse Zaken meer geëigend om het gezag aan zich te trekken dan Justitie. De heer Tuin achtte het voorts van groot belang ,dat de controle van het parlement blijft bestaan. „Principieel moet het ontwerp worden aanvaard als juist en als een verbetering van de tot dusver be staande toestand. Dat betekent niet, dat er geen critiek op te oefenen valt. Met name kunnen er stellig meer waarborgen worden gegeven", aldus de heer Tuin. Een 1100 jarige stad straalt in moderne jubel (Van onze speciale verslaggever). ZALTBOMMEL, 23 Sept. Wie in de komende dagen Zalt- bommel bezoekt, treft deze elfhon derdjarige stad in een bijzondere tooi van versiering en verlichting. Met dit laatste doet men zijn oud plaatsgenoot dr. Philips alle eer aan; maar vooral met de versiering heeft men een wel zeer modern stempel gedrukt op de grijze historie, die in deze bescheiden stad aan de Waal spreekt uit de stenen monumenten van het verleden. Men wenst niet, dat dit elfde eeuwfeest slechts regio nale betekenis heeft; men hoort er vele dialecten in de luisterrijk ge tooide straten en niemand minder dan Prins Bernhard met de beide prinsessen, Beatrix en Irene wilden vandaag op de openingsdag aanwe zig zijn op het hippisch festijn. Wie bij aankpmst nog niet weten mocht, wat er in Zaltbommel aan de hand is, kan om de tien meter de jaartallen 8501950 lezen op de schilden, die als wegversiering zijn aangebracht. En op weg naar de roemrijke gothische toren steken de feestpalen uit betonnen buizen, die ooit voor de riolering zullen dienen. Of men nu geinteresseerd wandelt door de bescheiden Denselestraat of door de royale Boschstraat, waar de geïllumineerde wieken van vele molens als attractieve versiering vro lijk draaien, overal treft men bur gerzin, die de vreemdeling toont, wat Zaltbommel wel vermag als het zich na honderd jaar losmaakt uit, de sleur des dagelijkse levens. In de parken buiten-af spuiten de fonteinen; de contouren van een oude paardentram zijn door .electrische lichtjes gevormd; wij zagen een om gebouwde jeep als het „Boemeltje van Bommel" en veel winkels tonen in hun étalages door documenten en andere herinneringen, hoe oud Zalt bommel wel is. Reeds op deze eerste dag zal men volop in het feestbetoon, zó diep, dat in het achteraf je, waar de Francisca nen de parochiekerk bedienen, zelfs voor het biechtvolk de deuren wa ren gesloten en men het concours hippique moest verhaasten vanwege de inmiddels ingevallen duisternis. In de schaduw van een gebouwtje, waar het Zaltbommels mannenkoor zijn preadicaat „Koninklijk" alle eer pleegt te bewijzen, kon men de ope ningsdag niet afsluiten zonder een concert, waaraan zelfs de door onze radio bekend geworden Amsterdamse Politiekapel van Pinkse te pas is ge komen. Gedurende gans een week zal het feest worden voortgezet. De journa list Steef Zoetmulder, die hier werd Gezond èn lekker! ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË Samenwerking en bekamping in 3 E.H.B.O.-organisaties Gisteren werd in Nijmegen een na tionale kamp tussen Eerste Hulp-or ganisaties in Nederland gehouden. Het initiatief was uitgegaan van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. De afd. Nijmegen nam de regeling op zich en vond het Nederlandse Rode Kruis en de Ned. Ver. E.H.B.O. be reid elk acht groepen van drie be schikbaar te stellen voor deze onder linge strijd, waarmede tegelijk be oogd werd de daadwerkelijke be langstelling voor de E.H.B.O. aan te wakkeren. Dat. is wel nodig als men weet, dat op de 500 Nederlanders islechts één een E.H.B.O.-diploma bezit. Er was Zaterdagmiddag in de No vumhallen te Nijmegen flinke be langstelling. De Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. was in de wedstrijd verte genwoordigd door de afdelingen Maastricht, Huissen, Oss, Haarlem, Enschede, Zuilen, Wateringen en een combinatie uit Zeeland. Het Nederlandse Rode Kruis was vertegenwoordigd door Nijmegen, Venlo, Bergen op Zoom, Amsterdam, Enschede, Rhenen en Bodegraven. De Ned. Vereniging E.H.B.O. was vertegenwoordigd door Westerlinger- werf, Tiel, Aappingedam, Heusden (voor Limburg en Noord-Brabant), Aalsmeer, Wierden, Zuilen en Gies- sendam. De verschillende plaatsen werden beschouwd haar provincie te vertegenwoordigen. Bij de opening noemde heer A. M. Bergers alg. voorzitter van de Kath. Bond voor E.H.B.O. deze wedstrijd een nationale gebeurtenis. Hij prees de ideale samenwerking tussen de drie nationale organisaties. geboren en getogen, wacht op de gala-avond van Woensdag om in zijn revue „Ellef honderd jaren Zalt bommel" het nieuwe aan het oude van deze stad in woord en beeld, in kleur en fleur te verbinden. Emmy van Overeem zal in een wezenlijke sprookjestuin Assepoester doen her leven voor jong en oud. En wat de tentoonstelling „Poppenland Vught" te zien geeft, loont de moeite van een tocht naar de drassige uiter waarden; men vindt daar dan tevens een kermis, die 's avonds vanuit de trein aan La ville lumière doet denken. Zie echter op tijd uw trein te ha len, want de busdienst van stad naar station kon de eerste dag niet alle drukte aan, zodat men ons in schier levensgevaarlijk tempo moest ver voeren naar de trein, die juist ver trokken zou zijn, ware ook zij niet te laat geweest. Th. P. J. Eisen f Gistermorgen is de burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) de heer Th. P. J. Eisen in zijn woning tengevolge van hartverlamming overleden. De heer Eisen bereikte de leeftijd van 53 jaar. Van zijn acht-en-twin- tigste jaar af was hij burgemeester in verschillende gemeenten, sinds October 1946 van Rijswijk. De over ledene had voor de K.V.P. zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Hij heeft o.m. deel uitgemaakt van de commissie-Langemeijer en de commissie-Ypenbürg. De heer Eisen is achtereenvolgens burgemeester geweest in Montfoort, Harmeien en Naaldwijk (20 jaar). Verder was hij hoogheemraad van Delfland. De overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op Woens dag morgen a.s. na de plechtige uit vaartdienst. die om half elf zal wor den gehouden in de St. Bonifacius- kerk te Rijswijk. In de kleine zaal van het Concert gebouw in Amsterdam is Zaterdag Herman van den Eerenbeemt gehul digd, die deze zomer zestig jaar was geworden. Een lange rij van sprekers sprak de jubilaris toe, die achtereen volgens onderscheiden werd met be vordering tot officier in de orde van Oranje Nassau, d.e zilveren me daille van Amsterdam voor kunst en cultuur, de gouden medaille van het Concertgebouw. De heer Van den Eerenbeemt heeft altijd zeer veel ge daan voor jonge kunstenaars. Daar om werd hem een som gelds over handigd, die als basis zal dienen voor een te vormen Herman van den Eerenbeemt-fonds tot hulp aan jon ge kunstenaars. Monument bij kamp Amersfoort Op de schietbaan achter het voor malige concentratiekamp, waar tij dens de bezetting zo vele verzets strijders zijn gefusilleerd, is Za terdagmiddag in tegenwoordigheid van autoriteiten en vele nabestaan den der slachtoffers een eenvoudig voorlopig monument onthuld ter na gedachtenis van allen, die in dat kamp zijn omgekomen. In een som bere optocht van het station Amers foort liepen de oud-kampgevange nen langs dezelfde weg naar het kamp, welke eertijds was afgelegd door hen die niet meer terugkeerden en waaraan nu het grote houten kruis herinneringen opwekt. Nadat het Amersfoorts Mannen koor het Wilt heden nu treden, had gebongen, onthulde mej. Jo Rijper, dochter van wijlen ös. Rijper, die met twee zijner zoons was doodge schoten, het monumen, waarna het gezongen Wilhelmus staande werd aangehoord. Moord te Naarden Dader pleegt zelfmoord De 64-jarige marine-officier K. te .Naarden heeft gisteren ïijn 10 jaar jongere vrouw met een bijl van het leven beroofd en daarna de hanu aan zichzelf geslagen. Zondagmiddag belde de zuster van K. aan bij de villa van haar broer aan de Van Dijklaan te Naarden. Op haar bellen kreeg ze geen gehoor, wat ze vreemd vond, omdat het echtpaar van haar bezoek op de hoogte was. Bij kennissen in de buurt vertelde zij haar bevindingen en gezamenlijk besloot men nogmaals naar de wo ning te gaan. De politie, die direct werd gewaar schuwd nadat men de ontstellende ontdekking had gedaan, neemt aan dat het drama zich van Zaterdag op Zendag heeft afgespeeld. Welke motieven de man heeft ge had cm tot de verschrikkelijke daad te zijn gekomen, is nog niet bekend. Volgens familie en kennissen van het echtpaar was de verhouding tus sen man en vrouw goed. Wel leed de man aan zwaarmoedigheid. IN REGENWATER VERDRONKEN. Op de berm van de straatweg naar de Tutenberg bij Ootmarsum is gis teravond het lijk gevonden van zeke re H. R. Het lag naast het rijwiel van R. met het gezicht in van de berm afstromend water. Vermoed wordt, dat R. met zijn fiets van de berm is afgereden, gevallen en bewusteloos is "blijven liggen in het water. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND. Koud weer met wisselende be wolking en nu en dan buien. Aanvankelijk nog matige wind tussen Zuidwest en West, in de loop van de nacht ruimend naar Noordwest en toenemend tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig. Heden-nacht Deze nacht zal de maan voor de tweede maal dit jaar totaal zijn ver duisterd, maar alleen zij, die er een gedeelte van hun nachtrust voor op offeren of zich in alle vroegte naar hun werk moeten begeven, kunnen er wanneer het weer ten minste meewerkt getuige van zijn. Het interessante deel van het ver duisteringsproces speelt zich name lijk af tussen 4.54 u. en 5.40 u. Ge durende deze tijd bevindt de maan zich volledig in de schaduwkegel van de aarde en is ze dus totaal verduis terd. Geheel onzichtbaar zal ze echter niet zijn omdat altijd nog een deel van het door de aarde onderschepte zonlicht door onze dampkring van richting wordt veranderd en toch op de maan terechtkomt. Tijdens de to taliteit vertoont de maan hierdoor een koperkleur. De kans, de verduistering onge stoord te kunnen volgen is, gezien het weerbericht, tamelijk klein. PROOST VAN HET KAPITTEL Het heeft Z.H. Paus Pius XII be haagd te benoemen tot Proost van het Hoogw. Kath. Kapittel van „St. Bavo" te Haarlem, de Hoogeerw. Hooggel. heer Mgr. Hub. J. van Deursen, President van het Groot- Seminarie te Warmond. H.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft in de Kapel van het Theo- logicum te Warmond op Zaterdag en Zondag 23 en 24 Sept. de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het Diaconaat aan de Eerw. He ren: S. A. Bruin, J. P. M. v. d. Does, W. M. I. v. d. Ende, G. P. M. Geu- kers, J. C. Hamers, Ph. Harding, C. J. Kuik, M. W. A. v. Langen, Th. B. v. d. Linden, P. J. Meijer, L. C. v. Faassen, E. J. v. Poecke, J. J. Poel, J A. T. M. Rood, G. M. J. A. Schlat- msnn, J. H. M. Smit, J. F. Steenman, J. J. M. Stieger, J. G. J„ Straathof, B. C. v. Teylingen, A. M. E. Th. Vreeburg, Chr. de Waard, C. J. P. Zondag. Allen Theologanten van het Gr.- Seminarie te Warmond. Het Subdiaconaat aan de Eerw. heer fr. J. A. Brüggen, O.S.B. (Eg- mond). De 4 Lagere H.H. Wijdingen aan de Eerw. heren: tl. Baas, Th. C. J. Boemer, F. M. Bekkers, J. W. v. d. Surg, J. G. Fransen, E. E. F. Guljé, P. de Haan, H. P. M. Habets, H. G- Kreike, C. Th. M. Kuylaers, P. M. T. Langedijk, G. C. A. Meershoek, W B. Miedema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter, J. M. Roodbol, G. M. J. Ro senberg, P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J. M. Schoone- beek, R. J. v. d. Steen, B. J. I. Truy- ens, P. J. A. v. Velzen, E. Veree- cken, J. J. Verlaan, S. C. Th de Vette, F. J. v. d. Vlugt, C. v. d. Wel, F. J .Wüst. Allen Theologanten van het Gr.- Seminarie te Warmond. WAGEN SCHOOT LOS JONGETJE GEDOOD. Zaterdagmorgen schoot de aan hangwagen van een tractor van de landbouwer Van Gorsel uit Tholen bij het nemen van een bocht nabij de Vossemeerste Poort te Tholen los. De aanhangwagen reed dwars de straat over en greep drie spelende kinde ren. Het 6-jarige zoontje van de fa milie Van Oefelen uit Tholen werd onmiddellijk gedood. Van de twee anderen kreeg een jongetje enige hoofdwonden, het derde kind kwam er goed af. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Zondagavond omstreeks half ne gen werd een personenauto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, bij de onbewaakte spoorwegovergang te Winsum door een trein gegrepen. De wagen werd enkele tientallen meters meegesleurd en raakte bij een brug in een kanaal. De heer Mede- ma wist, ondanks het feit dat hij ern stige verwondingen opliep, uit de auto te komen en naar de kant te zwemmen. Hij moest in het zieken huis opgenomen worden. De wagen, die totaal vernield werd, is later op het droge gehaald. 70 JAAR GETROUWD. Op de Oosterhamrikkade te Gro ningen woont een bejaard echtpaar bij een van hun negen kinderen. De man is een krasse grijsaard van 91, die elke dag nog een flink eind tip pelt, en zij is 90, wat slechter ter been dan haar man, maar toch kras en helder van verstand, en een lief hebster van een spannende roman. Dit echtpaar viert heden zijn 70-jarig huwelijksfeest. En het is voor deze oudjes niet voldoende in een van de Groningse hotels te recipiëren, maar ze houden ook nog een receptie te Sappemeer, waar zij het grootste ge deelte van hun leven hebben ge woond.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2