S)e GeicbeSoii^ant De Koreaanse tang knijpt dicht NOG RUIM 40 K.M. TUSSENRUIMTE De verkeerde Napalmbommen Peking protesteert weer bij de V.N. Geen scheuring in de C.V.P. Vliegramp in Zweden Paul Hoffman treedt af Italië versterkt zich VOETANGELS AAN 38 N. B. Directeur: C. IVL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12090 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs *f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Seoel nog altijd niet gevallen f^E TROEPEN van de Verenigde NTaties in het Noordelijke en het Zuidelijke bruggenhoofd zijn thjns nog slechts 88 km van elkaar verwijderd. De eerf1 - Amerikaanse infanteriedivisie, die van het Zui den uit oprukt, hee.c het stadje Pc^n, 40 km ten Noordwesten van Sangdjoe en ten Noordoosten van I'aedjon, veroverd, terwijl de zeven de infanteriedivisie in het Noorden mkele kilometers voorbij Osan is getrokken. Eenheden van de 24ste Amerikaanse divisie zijn Maandag het belangrijke spoorweg- en wegensnooppunt Koemtsjon binnenge drongen. Koemtsjon, waar vier grote wegen en drie spoorlijnen samen komen, ligt halverwege tussen Taejoe en Taedjon. Bij Seoel zijn de mariniers, die Jongdongpo hebben veroverd, de Han overgestoken en hebben de voorstad van Seoel Tongamkhari be stormd. Terwijl straatgevechten be gonnen tegen toenemende weerstand der Noordelijken, begon de Ameri kaanse artillerie voor het eerst met oe beschieting van de voorsteden met phosphorgranaten om de opmars van de mariniers voor te bereiden. In de sector van de Zuidkust heb ben elementen van de Amerikaanse 25ste divisie Tsjinjoe veroverd. De ZuidijKoreaanse derde divisie bezette Jangnjong, ongeveer zestien km ten Zuidwesten van Jorgdok, na ongeveer zestien km te zijn opge rukt. De Zuid-Koreanen bezetten voorts Panpodong, ongeveer 24 km ten Noordwesten van Kigje, na onge veer twintig km te zijn opgerukt. Jammerlijke vergissing Meer dan 150 Britse soldaten zijn, zoals gemeld, Zaterdag aan het front bij Waegwan ten Westen van de Nak- tong gedood of gewond door bom menwerpers van de Verenigde Naties en aanvallende Noord-Koreanen. De vliegtuigen waren uitgezonden om de Britten te steunen, doch bij vergissing wierpen zij hun bommen op de Britten. Na de mislukte lucht aanval vielen de Noord-Koreanen De Britten, bestaande uit twee compagnieën Schotse hooglanders, hadden even te voren heuvel 282 in het gebied van Sinboendong geno men, toen zij steun van de artillerie vroegen om de Noord-Koreanen, die zich gereed maakten voor een tegen- aanvol, uit te schakelen. De Ameri kanen hadden echter hun kanonnen teruggetrokken. Daarom vroegen de Britten steun van vliegtuigen, doch ondanks de door de Engelsen uitgezette marke ring wierpen de vliegtuigen hun bommen te ver achterwaarts. Napalmbommen met benzinegelei en machinegeweervuur van de boord schutters richtten grote schade aan. Een half uur na de aanval kwa men de communisten opzetten en hernamen de heuvel. Zwaar geschut van de Noordelijken zond zijn gra naten achter de Britse linies en trof de Roode-Kruissoldaten, die de ge wonde Britten over de Naktong voer den. De piloten van de Amerikaanse Mustangbommenwerpers, die de ver gissing begingen, zullen hiervoor niet aansprakelijk worden gesteld, zo heeft een woordvoerder te Taegoe verklaard. De gronddienst had de piloten meegedeeld, dat in het te bombar deren gebied gëln troepen van de Verenigde Naties waren, niet we tende, dat de gebombardeerde heu vel kort te voren door de Britten was veroverd. NA DRIE MAA DE STRIJD OM SEOEL. Amerikaanse tanks hebben zand- zakkenversperringen in de straten van Seoel opgeruimd en daarmee een weg gebaand voor de Amerikaanse mariniers naar het centrum van de stad. NOG 40 K.M. De Amerikaanse eerste cavalerie divisie heeft Tsjontsjiwon veroverd, waardoor de afstand tot de ten Zui den van Seoel oprukkende Amerika nen tot 40 kilometer verminderd is. TOEKOMSTVISIES De voormalige Amerikaanse vloot- stafchef admiraal Chester Nimitz heeft in een interview voorspeld, dat Noord- en Zuid-Korea zullen worden verenigd onder auspiciën der V. N. Ook stelde hij een breuk tussen communistisch China en de Sovjet-Unie in het vooruitzicht. Naar zijn mening zou de leider der Chine se communisten, Mao tse-Toeng, de zelfde koers volgen als maarschalk Tito „en wel om dezelfde redenen, namelijk economische". Volgens Ni mitz hebben de Russen het vooral op Mandsjoefije gemunt, dat hij ver geleek met het Ruhr- en het Saarge- bied in Europa. De admiraal was er van overtuigd, dat de Sovjet-Unie tracht China te overreden om zich in de Koreaanse oorlog te mengen, „ten einde China zwak te houden", maar hij verklaarde er evenzeer van over tuigd te zijn, dat de Chinezen zich er buiten zullen houden. Volgens de Amerikaanse radio commentator Drew Pearson zou Andrei Wisjinsky aan de „satellieten de Sovjet-Unie hebben laten weten, dat „de Sovjet-Unie tot een accoord wenst te komen met de Ver enigde Staten om een einde te kun- maken aan de oorlog in Korea", a Sovjet-minister van buiten landse zaken zou de afgevaardigden van het Slavische blok in de V. N. verzocht hebben, aldus Drew Pear son, een einde te maken aan hun aanvallen tegen de Verenigde Sta ten totdat de toestand in Korea op geklaard is". Wisjinsky zou evenwel aan deze afgevaardigden gezegd hebben, dat de Sovjet-Unie Korea ten Noorden van de 38ste breedtegraad zal be zetten. DE „EVERTSEN" TOCH BIJ INTSJON Een antwoord op de vraag, of de Nederl. torpedoboot jager „Evertsen" aan de grote invasie bij Intsjon heeft deelgenomen, is Zaterdag gegeven door een woordvoerder van de Ame rikaanse marine, die te Washington hulde heeft gebracht aan de hulp, die door „Britse, Canadese, Australiscl^ en Nederlandse schepen bij de lan ding bij Intsjon" is gegeven. PRINSESJES BEATRIX EN IRENE TE ZALTBOMMEL. Tijdens het hippisch feest, waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd in gezet, kwamen de prinsesjes Beatrix en Irene de verrichtingen der rui ters, onder wie zich ook haar vader, Z.K.H. prins Bernhard bevond, gade slaan. Aandachtig volgen prinses Beatrix en prinses Irene de gebeur tenissen op het sportterrein. OP GRAVEN VAN NEDERLANDSE DODEN IN DUITSLAND WORDEN KRUIZEN GEPLAATST. De Ne derlandse oorlogsgraven-stichting heeft een begin gemaakt met de ver zorging der graven van Nederlan ders, die in Duitsland zijn gestorven. Op het kerkhof in Hamburg-Ohls- dorf heeft een Nederlandse missie 600-witte kruizen geplaatst, waarop de Nederlandse kleuren boven de namen zijn aangebracht. Grensschending door Amerikaanse vliegtuigen rvE REGERING VAN PEKING heeft Zondag bij de V. N. geprotes- teerd tegen het bombarderen van Chinees grondgebied door Ameri kaanse vliegers op Vrijdag j.l. In een nota van Tsjóu en Lai, minister van buitenlandse zaken, aan secretaris-generaal Trygve Lie wordt gezegd, dat er twee incidenten zijn voorgevallen, waarin militaire vliegtuigen van de Amerikaanse „agressiestrijdkrachten' 'in Korea opnieuw het luchtruim van de volksrepubliek China zijn binnengevlogen, dat er verscheidene personen gewond werden door twaalf bommen, die een superfort had la ten vallen op Antoeng in Mandsjoerije en dat er 28 gebouwen verwoest waren en door de luchtdruk meer dan 300 beschadigd. Vóór het bombardement maakte een Amerikaans vliegtuig een ver kenningstocht boven het dorp La- koerjao in het district Kiantien van de provincie Liaotoeng, aldus de nota. De Amerikaanse provocaties ne men voortdurend toe, hetgeen aan toont, dat de V. S. vastbesloten zijn, de aanvalsoorlog in Korea uit te breiden, agressie te bedrijven ten op- Brunsch congres veroordeelde niet J_JET BIJZONDERE C.V.P.-CONGRES, dat Zaterdag en Zondag te Brus sel is gehouden, heeft zyn werkzaamheden beëindigd met de aanne ming van een resolutie, waarin het vertrouwen in de homogeen-Katho lieke regering-Pholien wordt uitgesproken. In de motie onthoudt het congres er zich van, de hpuding der leidende C.V.P.-figuren tijdens de gebeurtenissen, die leidden tot de overdracht der koninklijke bevoegd heden op prins Boudewijn, te veroordelen. Er wordt slechts verklaard, dat het congres kennis heeft genomen van het verslag der bijzondere com missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding der C.V.P.- politici in de dagen, die voorafgingen aan de machtsoverdracht op de ko ninklijke prins. In dit verband wordt in de motie verklaard, dat het natio naal comité der C.V.P. zal moeten beslissen, welke gevolgen dit verslag moet hebben. In de gevoerde debatten zeiden verscheidene sprekers te betreuren, dat de eerste minister in het vorige homogeen-Katholieke kabinet, Du- vieusart, bij de onderhandelingen, die aan de eerste Augustus voorafgingen, „van zo weinig standvastigheid blijk gaf". Hoewel sommige Vlaamse C. V.P.-leden op het standpunt bleven, dat de leidende figuren uit de C.V. P. zich na het voorgevallene zouden moeten terugtrekken uit het politie ke leven, legden de meeste sprekers er daarentegen de nadruk op, dat de eenheid in de C.V.P. bewaard moet blijven, de koningskwestie thans als afgedaan moet worden beschouwd en niet langer wraakgevoelens gekoes- Zaterdag is te Karlstad (West- Zweden) een nieuwe Britse „Avro Anson" neergestort en in brand ge vlogen. De piloot en negen passa giers kwamen in de vlammen om. Het toestel, dat W-oensdag was afge leverd, had kranten uit Stockholm naar Karlstad vervoerd en zou met negen passagiers naar de Zweedse hoofdstad terugkeren. Het veronge lukte echter enkele ogenblikken na de start. VERMISTE BOMMENWERPER GEVONDEN. Het wrak van een bommenwerper B-50 van de Amerikaanse lucht macht, die sedert Donderdagavond werd vermist op een vlucht van La brador naar Tucson (Arizona), is ge vonden, aldus wordt officieel mede gedeeld. Het toestel had een beman ning van vier en twaalf passagiers aan boord. Alle zestien inzittenden van het vliegtuig zijn „veilig en gezond". terd moeten worden. Scherpe critiek werd geleverd op de „revolutionnai- re methodes", die in critieke dagen van socialistische zijde zouden zijn toegepast. De voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, Frans van Cauwelaert, verklaarde tijdens de discussies zeer gegriefd te zijn door de conclusies waartoe de som missie van onderzoek ten aanzien van de houding van de C.V.P.-politi- ci was gekomen. „Deze methodes, die op die der inquisitie gelijken, hebben mij met een gevoel van weerzin ver vuld", zo zeide hi;. Tenslotte bracht Frans van Cauwelaert hulde aan de offerzin van baron van der Straten- Waillet die als gevolg van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen af trad als voorzitter der C.V.P. De in sommige kringen verwachte scheuring in de C.V.P.-gelederen heeft zich dus niet bewaarheid en ah resultaat van dit congres kan wor den gezegd, dat de strijd tussen de „onverzoenlijken" en de „zwakken" in de C.V.P., tot welke laatsten de oud-premier Duvieusart, de gewezen voorzitter der C.V.P., baron van der Straten-Waillet, en de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, Frans van Cauwelaert, werden gerekend, thans is bijgelegd. De 36-jarige volksvertegenwoordi ger Theo Lefèvre werd tot nieuwe voorzitter der C.V.P. gekozen. Paul Hoffman zal aftreden als hoofd van het plan-Marshall en als zodanig opgevolgd worden door Wil liam C. Foster, plaatsvervangend hoofd van het plan. Zo is Zaterdag officieel bekend gemaakt. Het Witte Huis zal vandaag een communiqué uitgeven. zichte van Taiwan (Formosa) en hun agressie ten opzichte van China ver der uit te breiden, aldus de nota. Geëist wordt dat vertegenwoordi gers van de Chinese Volksrepubliek de zaak in de Assemblée toelichten aan de bespreking deelnemen. Verder werd geëist, dat {le Veilig heidsraad „de agressieve misdaden van de V. S." zou veroordelen en de terugtrekking van de Amerikaanse agressiestrijdkrachten in Korea" zou bewerkstelligen. Dit is de derde maal, dat de rege ring van Peking de beschuldiging uit, dat Amerikaanse vliegtuigen bij ver schillende gelegenheden aanvallen hebben gedaan op Chinees grondge bied. Om sabotage te verijdelen De Italiaanse regering heeft beslo ten 150 milliard lire uit te trekken voor een drie-jarenplan voor de de fensie, dat ten doel heeft de Noord grens tegen een aanval te verdedi gen. De eerste toewijzing van 50 mil liard voor dit jaar zal Italië in staat stellen een begin te maken met be wapening van vijf nieuwe divisies en zijn legersterkte tot twaalf divi sies van in totaal 170.000 man hetgeen volgens het vredesverdrag is toegestaan op te voeren. De re gering heeft ook besloten de cara binieri en de politie krachtig te ver sterken. Naar men verwacht, zal de organisatie der carabinieri tot de toe- definitief gekeerd. Het heeft lang geduurd, voordat de Amerikanen, c"e het leeuwendeel van de oorlogs lasten dragen, erin geslaagd waren, zoveel manschappen en materiaal aan te voeren, dat de Noord-Koi*ea- r.en konden worden teruggedreven. Wanneer men de kaart overziet, blijkt duidelijk, hoe angstig klein I het bruggenhoofd in het Zuid- 0 oosten van het schiereiland was geworden. Dat menigeen gevreesd heeft, de restanten van de Amerikaanse legers in zee te zien verdwijnen bii het jongste offensief der Noorderlingen, is dan ook vol komen begrijpelijk. Des te meer verrassend was het prortipt daarop ingestelde tegenof fensief van MacArthur, dat een for- greep bleek te zijn naar de keel van de rode aanvallers. Door zijn greep naar Seoel bereikte hij twee voorname doelen: n.l. de afsnoering van de toegangswegen uit het Noor den, waardoor de bevoorrading van de Noord-Koreanen wordt afgesne den, en ten tweede de vorming van een tangbeweging, welke de Noor derlingen dwingt zich haastig uit het Zuidwesten terug te trekken. Voor de Verenigde Naties, die hun verweer tegen de agressie dus met succes zien verlopen, betekent dit een hele opluchting, voor Moskou een teleurstelling. Met het vorderen van Mac Arthurs strijdkrachten in de richting van de 38e breedtegraad begint de krijgs operatie echter weer gevaarlijke ele menten te vertonen, gevaarlijk n.l. wat betreft de uitbreiding van het conflict. Peking begint reeds een grote mond op te zetten in de ge bruikelijke taal der in Moskou ge schoolde diplomaten, door nu al voor ae derde maal bij de V. N te pro testeren tegen beweerde grensschen- è.ingen door Amerikaanse vliegtui gen. Moeten die protestnota's dienen dis inleiding tot een rechtvaardiging van eventuele latere Chinese stap pen? Het zal de vraag zijn of China en Rusland werkeloos zullen blijven toezien als de Amerikanen de 38e breedtegraad naderen. Truman heeft verklaard, dat de beslissing over de vraag, of de strijdkrachten der Ver. Naties halt zullen moeten houden bij deze befaamde grens, genomen moet worden door de Verenigde Na- Les zelf. Maar als men in Lake Suc cess beslist: halt houden, en de Noor derlingen, al of niet gesteund door Moskou of Peking, gaan door met het voorbereiden en uitvoeren van nieuwe agressieve handelingen, wat dan? Zal de militaire noodzaak dan r.iet een hartig woordje meespreken? De mening is ook al geuit, dat de Russen wederom zullen overgaan tot een bezetting van Noord-Korea, om hun verslagen vrienden te dekken. In elk geval liggen er aan die 38e breedtegraad vele voetangels en klemmen. gestane grootte van 75.000 man wor den gebracht. Besloten is acht nieu we bataljons mobiele politie te vor men en het aantal verkeers- en spoorwegpolitiemannen te vergroten. De maatregelen zijn genomen om het hoofd te kunnen bieden aan plannen om het defensieplan van het Atlantische pact te saboteren, even- ab aan mogelijke arbeidsonrust in dit najaar. De door communisten ge leide vakverenigingen hebben name lijk een strijd om loonsverhoging voorspeld. DE STRIJD IN VIETNAM. Van officiële Franse zijde wordt vernomen, dat de grenspost van Dongkhe, nabij de Chinese grens, is prijs gegeven aan de communistische Vietminh. Er zijn geen plannen om op korte termijn de grenspost te heroveren. VOORLOPIG MONUMENT TE AMERSFOORT ONTHULD. Na bij de fusilladeplaats op de schiet baan heeft Zaterdag te Amersfoort de onthulling plaats gehad van het voorlopig monument ter nagedachte nis van de in de jaren 19401945 in het concentratiekamp Amersfoort (P.D.A.) omgekomen verzetsstrij ders. De foto toont het plechtig mo ment, waarop door een der nabe- KoJiAzltje.... 't Verlangen kan de mensen na der brengen tot de verlossing.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1