Jeugdherbergen en vacantie- huizen waren zeer in trek Verhoging van bijslagen Woning op wieltjes ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Herfst van versteviging De Kath. Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale, Stations plein 15 bis, Utrecht, heeft alle re den, om met tevredenheid op het verstreken seizoen terug te zien. Duizenden van onze jongeren heb ben van de door de Centrale aange boden gelegenheid, om hun vacantie in eigen vacantiehuizen door te brengen of langs eigen jeugdherber gen een trektocht te maken, een dankbaar gebruik gemaakt. Alle K.V.C.-jeugdherbergen moch ten zich verheugen in een veel druk ker bezoek dan dat van het vorig jaar en er waren er zelfs, b.v. de jeugdherberg „De Pan", te Huis ter Heide, waar in vergelijking met 1949 het overnachtingsaantal met 400 steeg. Elders o.a. in de Jeugdherberg ,,'t Eikenhoekje" te Ede, worden reeds thans voorbereidingen getrof fen, om in 1951 -vijfmaal zoveel trek- sters te kunnen ontvangen als er dit jaar hebben vertoefd. Dat de jeugdherbergouders uit de ervarin gen van de regenachtige zomer 1950 zoveel ondernemingsgeest hebben overgehouden, spreekt boekdelen voor het enthousiasme der K.V.C.- sters, die bij hen logeerden. Gedurende de herfst- en winter maanden, wanneer nog niemand aan de komende zomer vacantie denkt, wordt er bij de K.V.C. niet stil geze ten. Van alle kanten' komen aanbie dingen van huizen en samenwerking en na nauwkeurig te hebben over wogen, op welke plaatsen aanvulling of uitbreiding gewenst is, zal de K. V.C. haar net van vacantiehuizen en jeugdherbergen zodanig vergroten, dat alle katholieke jongeren hun eigen land zullen kunnen verken nen, zonder gehoopt te zijn tot het maken van lange dagtochten. Niet alleen voor voorbereidingen, in het eigen land, doch ook voor het leggen en verstevigen van interna tionaal contact leent zich het najaar bij uitnemendheid. Na het seizoen werden reeds weer besprekingen ge voerd met België en Luxemburg, terwijl voor contact op korte termijn op het programma staan: Frankrijk, Italië, West Duitsland, Oostenrijk, Engeland en eventueel ook Zwitser land en Denemarken. Indien de voortekenen niet bedriegen, zal het niet lang meer duren of er zal een Internationale Katholieke Jeugdher bergen Federatie zijn. Uiteraard zal de K.V.C. het internationaal indivi dueel trekken van onze jongeren niet propageren, doch zij is er zich van bewust, dat zij de mogelijkheid er toe moet scheppen voor diegenen van haar leden, die „oud en wijs ge noeg" zijn, om hun blik op de we- Revaüdatie-centrum te Leerdam De buitenplaats De Hoogstraat te Leersum van wijlen dr. Colijn vormt het middel punt van een nieuw te stichten revalidatiecentrum. Gis teren is daar de eerste steen gelegd voor de verdere groei van de inrich ting en het was de staatssecretaris voor sociale zaken, dr P. Munten dam, die de plechtigheid verrichtte. Hier op de Hoogstraat, aldus de heer Ter Pelkwijk, voorzitter van het bestuur, moet een samenwerking groeien tussen medici, physische therapeuten, heilgymnasten, mas seurs, psychotechnj^i en sociale wer kers waarbij voorop moet staan de liefde tot de naaste. Men verwacht van dit centrum dat het door toepas sing van de nieuwste beginselen voor een grote groep van enorme betekenis zal zijn. Dr. Muntendam heeft de gedenk steen geplaatst in een muur welke deel zal uitmaken van de hoofdin gang van het eigenlijke ziekenhuis, dat aan één kant bij het in aanbouw zijnde behandelingshuis aansluit en aan de andere kant bij het landhuis dat in hoofdzaak voor recreatie zal worden bestemd. Toen de plechtigheid was verricht heeft dr. Muntendam een uitvoerige beschouwing aan het revalidatie- werk gewijd. Hij zeide dat ook in ons land het begrip niet nieuw is om aan ieder individu met een lichame lijk of geestelijk gebrek die zorg te besteden welke «nodig is om hem zo mogelijk tot een productief lid der samenleving te maken. reld ook buiten het eigen land te willen en te kunnen verruimen. Dat de K.V.C. hierbij streeft naar het verlenen van faciliteiten aan haar leden spreekt van zelf. Om een enkel voorbeeld te noemen: zij heeft toezegging verkregen, dat vanaf 1951 K.V.C.-ers, op vertoon van hun lidmaatschapskaart, bij bezoek aan de grotten van Han een reductie van 75 pet. zal worden verleend. Wel de moeite waard, als men weet, dat .de gewone toegangsprijs ruim zes gul den bedraagt en de K.V.C.-ers dus slechts f 1.50 behoeven te betalen. De achterstallige belastingheffing Het is voor de minister van Finan ciën aldus wordt in de Memorie medegedeeld een teleurstelling dat hij thans moet mededelen, de tegen- waordige personeelssterkte bij de be lastingdienst niet langer te kunnen handhaven Het personeel zal uitbrei ding moeten ondergaan Deze begro ting geeft daarvan een cijfer te zien van 682 man Indien er geen tegenslagen komen, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat de normale aanslagregeling in het jaar 1953 weer bij is. Deze toestand is verre van ideaal. Het zal niet toegelaten kunnen wor den, dat op dit tijdschema ook maar enige achterstand ontstaat. De gevol gen zouden niet alleen voor de belas tingdienst van ernstige aard zijn (achterstand werkt uitermate ver tragend), maar ook het belastingbeta lend publiek kon er terecht aan spraak op maken met de grootst mo gelijke spoed de gevolgen te kennen van de tegenwoordige, zeer zware, belastingdruk. PATER E. BEUKERS. Zestig jaar Jezuiet. Op Huize Mariëndaal te Grave, hoopt niet alleen pater Bergé, maar óók pater E. Beukers op 26 Septem ber de dag te herdenken, waarop hij, zestig jaar geleden zijn intrede deed in de Sociëteit van Jezus. Een zeer groot aantal jaren was pater Beukers Provinciaal der Ne derlandse Jezuieten, in welke hoge functie hij herhaaldelijk werd her benoemd. Voorts was hij o.a. rector van het Theologicum te Maastricht en van het Noviciaat in Mariëndaal. Als Visitator der Socitëteit gereisde hij de Verenigde Staten van Ameri ka en een deel van Europa. Ook al heeft de Orde op de buitengewone gaven van deze eminente religieus steeds ten eige nutte beslag gelegd, toch wist pater Beukers immer tijd te vinden, om vele anderen, priesters en leken, een raadsman, helper en geestelijk leider te zijn. VACANTIEBONNEN VOOR LOSSE ARBEIDERS. Een commissie uit de Stichting van de Arbeid heeft een plan ontworpen, dat beoogt aan losse arbeiders een loondervingsvergoeding te betalen gedurende de vacantieweek, de snip perdagen en op de algemeen erkende christelijke feestdagen. Hiervoor moe ten naar het oordeel van de com missie in aanmerking komen de ar beiders, die geen vaste werkgever hebben en niet tot een bepaalde be drijfstak behoren. Een algemeen Vacantiebonnenfonds zal deze arbeiders op hun verzoek van zegelkaarten voorzien. De werk gevers zullen worden verplicht aan de losse arbeiders bonnen te ver strekken, welke bij het Vacantie- fonds kunnen worden gekocht. Drie keer per jaar kunnen de bon nen woren verzilverd: in de winter (voor de Kerstdagen, Nieuwjaarsdag en enkele snipperdagen), in het voor jaar (voor Pasen, Hemelvaartsdag, Pinksteren en enkele snipperdagen) en voor de vacantieweek. Het inle- leveren van de kaarten en het ver zenden van het vacantiegeld zal per post dienen te geschieden. Wetsontwerp te verwachten Binnenkort zullen bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen worden ingediend om de bijslag van 5 pet. die op de ouderdomsuitkering inge volge de noodwet ouderdomsvoor ziening wordt verleend, te verhogen tot 10 pet. Ook zal worden voorge steld om de kinderbijslag voor loon arbeiders van het eerste kind af met 5 pet. te verhogen en de bijslag op de invaliditeits- en weduwenrente, de bijslag op die rente (100 pet. en gezinsbijslag) en de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers van 5 op 10 pet. te brengen. Ten slotte zullen deze wetsont werpen inhouden een verhoging van de loongrens bij ziektewet en inva liditeitswet van f 4500 tot f 4680 en het stellen van het dagloon, dat bij verschillende sociale verzekerings wetten voor het berekenen van pre mie en uitkering in aanmerking wordt genomen, van f 12 op f 13. Aldus deelt minister Joekes mede in een nota over de loonpolitiek van de regering. Over het maximum van f 3600 voor de 5 loonsverhoging merkt de minister op dat de re gering deze begrenzing gewenst acht, omdat de toegekende loonbijslag slechts tot strekking heeft fle stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften te compenseren. Zij heeft zich gerealiseerd dat het invoeren van een maximum een ni- Prins leert §paans In verband met de intensivering van zijn contacten met de Spaans sprekende wereld in Amerika, heeft Prins Bernhard sedert enige tijd de studie van 't Spaans weer ter hand genomen. Prof. dr. C. F. A. van Dam, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, verschijnt geregeld op pa leis Soestdijk om voor de Prins en enkele leden van zijn gevolg college te geven in de Spaanse taal en letter kunde. vellerende werking op de lonen heeft, maar zij heeft gemeend dit na deel te moeten aanvaarden, ook met het oog op de financiële gevolgen die voor het staatsbudget aan een onbeperkte verhoging zouden kun nen zijn verbonden. Twintig bedrijfstakken hebben om dispensatie van de loonsverhoging gevraagd. Wordt op hun verzoek af wijzend beschikt, dan, zo wijst de minister er met nadruk op, moet de bijslag met terugwerkende kracht worden uitgekeerd. DOKTERS EN ZIEKENFONDSEN. Op de algemene vergadering van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst heeft het hoofdbe stuur mededelingen gedaan over het verloop van de onderhandelingen be-' treffende de compensaties in ver band met de loongrensverhoging der ziekenfondsen begin 1950. In een daarna aangenomen resolutie werd ernstig betreurd, dat nog steeds geen overeenstemming is verkregen. Vóór 1 Februari a.s. moet het hoofdbe stuur aan de afdelingen de bereikt' resultaten mededelen en vóór April moet deze zaak opnieuw in een al gemene vergadering aan de orde wor den gesteld. „RANCHI" EN „GOYA" MAANDAG TE AMSTERDAM. In de nacht van Zondag op Maan dag a.s. wordt zowel de „Goya" als de „Ranchi" in de sluizen te IJmui- den verwacht. Behoudens onvoorziene omstandig heden begint de ontscheping van „Ranchi" te Amsterdam aan de kade van de „Nederland" Maandagmorgen te acht uur dertig. De ontscheping van de „Goya" be gint Maandagmiddag veertien uur dertig. Zoals men weet brengt de „Ran chi" een groot aantal militairen van het voormalige KNIL met hun gezin nen naar Nederland. Bij het vertrek van Tandjong Priok bevonden zich 109 baby's aan boord. Tijdens de reis zijn tot dusver 30 baby's geboren. De „Goya" heeft 446 man van de Kon. Marine en 446 man van de Kon. Landmacht aan boord. Wat is een huis en wat is een woon wagen? Deze vraag had de Haarlem se politierechter gisteren op te lossen, toen een uit Indonesië gerepatrieerde terecht stond, omdat hij zonder toe stemming van de overheid een ge bouw hpa opgetrokken in Aalsmeer. Verdachte kon geen onderdak vinden en hij liet toen op een terrein van zijn vader een betonplaat storten en plaatste daarop een huis, dat echter op wieltjes rustte, waardoor het een woonwagen moest voorstellen. Want voor een woonwagen is geen toestem ming nodig. De Aalsmeerse autoritei ten, waren het niet eens met de dorps genoten, die van een kunstwerk spra ken en de handigheid van de gerepa trieerde prezen. Ze daagden de kun stenaar voor de rechter en de officier van justitie achtte overtreding be wezen, omdat dit gewrocht weliswaar op wielen stond, maar niet kon rijden en zeker niet op de smalle, het ter rein omringende wegen. Een deskun dige van bouw- en woningtoezicht stelde vast, dat het kunstwerk wel bewegen maar niet wegrijden kon. Toen veroordeelde de politierechter verdachte tot een boete van f 150. NIEUWE LOONREGELING AMSTERDAMSE TAXI CHAUFFEURS. Zondag a.s. treedt een nieuwe loon regeling in werking voor de taxi chauffeurs te Amsterdam, die be staat uit een basisloon van 24. plus 10 pet. van het opgereden be- draS- Het is een voorlopige schikking van het College van Rijksbemiddelaars, die voor drie maanden geldt. Mocht binnen deze termijn het gemiddelde per week opgereden bedrag boven 130 komen te liggen dan moet op nieuw met het college overleg wor den gepleegd. Deze nieuwe regeling, die de Unie- verkeer steeds heeft voorgestaan, be tekent een verhoginp van het basis- loon van 6 per week. Ten aanzien van de 5 pet. loonsver hoging is landelijk dispensatie aange vraagd. COMMISSIE INZAKE LONEN EN PRIJZEN. Door het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren door de voorzitter, de heer Oosterhuis, de commissie geïnstalleerd, welke door deze stichting in het leven is geroe pen ter bestudering van de lonen en prijzen, in verband met de economi sche situatie van ons land. De heer Oosterhuis gaf te kennen, dat deze commissie een technische en geen economisch-politieke taak zal heb ben te vervullen. Zij wordt ingesteld, omdat het bestuur van de Stichting van de Arbeid er behoefte aan ge voelt voortdurend op de hoogte te blijven van de feitelijke ontwikke- ling- J X 1 Door deze begrenzing van de taax der commissie wordt vermeden, dat een doublure ontstaat met de arbeid, die de sociaal-economische raad op het gebied van de loon- en prijspoli tiek heeft te verrichten. Na de installatie heeft de commis si e haar eerste vergadering gehouden. REGELING VAN GEZINSZORG IN ENSCHEDE. Te Enschede is een stichting in het leven geroepen, die overkoepe lend zal werken op het gebied van de gezinsverzorging. Alle instellin gen, die zich bezig houden met ge zinshulp en gezinsverzorging zijn thans in een federatie ondergebracht, hetgeen een unicum in den lande is. De Enschedese Stichting der gezins verzorging begint haar werk met 34 gezinsverzorgsters, die in internaat- verband zullen worden onderge bracht. Men wil dit aantal opvoe ren tot ongeveer honderd. Het Rijk is genegen dit werk te subsidiëren, voorts heeft de stichting zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om een bijdrage. Niettemin zal financiële hulp van het bedrijfs leven en van de bevolking noodza kelijk zijn. Het werk van de huis houdelijke hulpen, zoals dat thans bestaat, zal naast de gezinsverzor ging worden gehandhaafd en wordt wellicht in de toekomst nog uitge breid. Het samengaan der onderscheide ne instanties op het gebied der ge zinsverzorging heeft ten doel het werk in financieël opzicht vrucht dragend te maken, een financiële en administratieve eenheid te bevorde ren en elkaar van advies te dienen. HELE DAK VAN HUIS GEVALLEN Stom verbaasd keken op een mor gen de bewoners van de Noorden- bergstraat in Deventer naar het huis van een der buren. De avond tevo ren was het nog een normale woning geweest, des anderen daags was ech ter het hele dak verdwenen. De verklaring van het raadsel was gelegen in het feit, dat de bewoner op eigen houtje herstellingen in zijn huis had aangebracht, omdat hij het na een onlangs gewoed hebbende brand een beetje wilde restaureren. Hij deed het echter zo ondeskundig, dat het hele dak met een daverende klap naar beneden kwam en alleen de twee driehoeks-zijmuren over eind bleven staan. Het perceel moest ontruimd worden en het gezin, man, vrouw en negen kinderen, had heel wat moeite om ergens anders onder dak te vinden. N. v. d. D. Spoorboom onder stroom Een zware vrachtauto, welke een dragline vervoerde heeft Vrijdag avond omstreeks acht uur op de spoorwegovergang de Vlasakkers te Amersfoort het boven de overweg hangende waarschuwingsbord mee gesleurd. Ook de spoorboom werd meegeno men en deze laatste belandde op de electrische bovenleiding. Hierdoor kwam de spoorboom onder stroom te staan en op vele plaatsen kwamen vlammen uit de grond. De chauffeur slaagde er in de vrachtauto in beweging te houden en van d^ overweg weg te rijden. Persoonlijke ongelukken deden zich met de inzittenden niet voor. Militairen namen direct maatrege len om het verkeer te regelen, zodat niemand de overweg kon passeren. Na ongeveer drie kwartier slaagde men er in, de stroom af te sluiten. Het treinverkeer ondervond vertra ging. Na twee uur kon tussen Amers foort en Utrecht een pendeldienst worden onderhouden. BOTSING TUSSEN BUS EN AUTO. Donderdagmorgen om 10.10 uur reed een luxe-auto, bestuurd door de heer J. Sloots, uit Groningen, reder van beroep, op de rijksweg tussen Putten en Nijkerk. Nabij het kasteel „Olde Allar" wilde hij met grote snelheid een voor hem rijdende trai ler passeren. Op hetzelfde ogenblik naderde uit de richting Nijkerk een lijnbus van de V.A.D. (Veluwe Auto- dienst). In volle vaart reden beide voertuigen tegen elkaar op. De heer Sloots verloor hierbij het leven. En kele buspassagiers werden licht ge wond. De bus-chauffeur kwam met de schrik vrij. Het slachtoffer was 39 jaar oud en laat vrouw en zeven kinderen achter. RIJBEWIJS INGETROKKEN WEGENS TE HARD RIJDEN. Tot honderd gulden boete en een maand ontzetting uit de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen veroor deelde de Haarlemse kantonrechter Donderdag de bollenhandelaar G. N. Verdachte had met een snelheid van 100 km. door Heemstede gereden. Zowel de ambtenaar als de rech ter was van mening, dat de snelheids maniakken "voor geldboeten, noch hechtenisstraffen veel ontzag hebben. Veeleer verwachtte het kantonge recht heil van een intrekking van het rijbewijs. De eis tegen N .luidde: hon derd gulden boete en een half jaar ontzetting. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 DE DIKKE BOOM VAN OELE IS GEVELD. In de buurtschap Oele nabij Hen gelo stond vele eeuwen een uitzon derlijk dikke boom. De omvang van de stam was ongeveer zeven meter. De boom was een bezienswaardig heid van de streek. In 1925 rukte de windhoos, die het Gelderse stadje Borculo teisterde, de enorme kroon van de stam. Sedert stond de tronk aan de rand van het bos, jaarlijks bezocht door honderden toeristen. Het gevaar was echter niet denk beeldig dat de geweldige houtklomp, welke steeds meer vermolmde, plot seling zou omvallen, zodat de Ne derlandse Heidemaatschappij de boom Donderdag heeft opgeruimd. Een schijf van veertig centimeter dikte zal in een museum worden be waard, als een herinnering aan de dikke boom van Oele. Losse onweersbuien Door bliksem gedood. Tijdens het hevige onweer dat gis termiddag boven West-Friesland woedde, werd de 41-jarige A. van der Molen, die in het IJselmeer aan het hengelen was, door de bliksem ge troffen en gedood. Hij was afkomstig uit Hoogeveen en vertoefde in Hoorn met vacantie. Boerderij afgebrand. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van de weduwe K. Hogetoorn in de Purmer tot de grond toe afgebrand. Tijdens het hevige on weer in de late namiddag sloeg de bliksem nl. in de kapberg, die tot de nok toe met hooi was gevuld. De berg stond onmiddellijk in lichter laaie en taste al spoedig het er voor staande woonhuis aan. De inmiddels uit gerukte brandweren van Edam en Monnikendam stonden voor een ho peloze taak. Landarbeiders, die in de buurt werkten, hebben nog enige huisraad en enige landbouwwerktuigen kun nen redden. Verzekering dekt de schade, die in de tienduizenden gul dens loopt. Verkeersagent door bliksem getroffen. Tijdens een kort, maar vrij hevig onweer omstreeks 3 uur gistermiddag sloeg de bliksem in de bovenleiding van de Amsterdamse tram op de Overtoom, nabij de brug naar de Hoofdweg. Via de bovenleiding werd ook het verkeersbord van de politie agent daar ter plaatse geraakt. De verkeersagent, die met beide handen het bord vasthield, werd getroffen en kreeg brandwonden aan beide han den. Hij werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis en daar verbon den. Daarna kon hij naar zijn woning gaan. RAMPENDEPOT IN WILLEMSTAD. In Willemstad heeft het Nederland se Rode KruJs gisteren een rampen- depot ingericht met het doel: hulp verlening aan de burgerbevolking bij rampen, die een deel van de be volking dakloos maken. In 1948 is men begonnen met het plan om in een aantal plaatsen van. ons land rampendepots in te richten. Er zijn er nu 46 en het Rode Kruis hoopt dit aantal te kunnen uitbrei den tot 80. Op het rampendepot kan de gehele omgeving een beroep doen. De depots zullen met elkaar verenigd het hoofd helpen bieden aan eventuele rampen van groter omvang, daarom is het materiaal uniform evenals de wijze van opslaan. Het Rode Kruis hoopt op bijdragen zodat het gehele plan, dat ver boven de twee millioen vergt, kan worden uitgevoerd. LIJK GEVONDEN OP SPOORBAAN In de afgelopen nacht werd op de spoorlijn tussen Schaesberg en Heer len 't stoffelijk overschot gevonden van de 60-jarige W. uit Heerlen. De man moet door een uit Schaesberg komende goederentrein zijn gegre pen. Beide benen waren afgereden. HET NIEUWE GELUID IN DE AETHER. Gisteren voor het* eerst heeft „con crete" muziek door de Nederlandse radio geklonken. De omroeper zat e? zelf een beetje mee, vooral toen hij de étude op een koekenpan in troduceerde. Het was een rhythmisch geval met geluiden als die van het afknappen van een draad, van een klap op een holle par», van een deur die wringt, van een kat in het nauw of van een landerig kind. Al dit schoons kwam uit Parijs en werd aangekondigd als een nieuwe vorm van radiokunst. De auteur Pierre Schaeffer in eigen persoon gaf er nog al Koog van op en waarom ook niet? Waren tenslotte niet alle mu ziekinstrumenten in hun oorsprong gebruiksvoorwerpen: en stamt de pauk wellicht niet af van de badkuip, of de guitaar van de doodgewone gieter? Intussen hebben we verno men. dat de Omroep op deze rado- „kunst" terugkomt- Een geluid, dat intussen vertrouwd was geworden, gaat uit de aether verdwijnen, namelijk familie-compe titie en spraakwaterval van de N. C. R. V. Bij deze Omroep zal Wim Paauw gaan optreden als hoorspel regisseur. In vakbladen hebben wii gelezen, dat men iets beters verwacht van de bonte avondtrein. Hetgeen geen over bodige weelde is. Verder weten we, dat alle vier Omroeporganisaties zul- Isn komen niet luisterspelen. DE DODE VAN BRAZILIË Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 10) Nelly had het telegram luid voor gelezen. Bij de toespelling op Peter begon zij weer hevig te schreien. O, als papa het wist, wat zal de tijding hem verschrikkelijk tref fen, snikte zij. „Peterzijn trots, zyn hoopPeter, voor wie hij „Nieuwland" schiep, en reeds zo lang heeft gezwoegd!" De kolonel trachtte tevergeefs z'n lieveling te troosten. Nelly ant woordde zelfs niet op zijn hartelijke pogingen. Zij bleef hartstochtelijk snikken. Eerst gisteren had zij waarlijk begrepen wat Horst Wald- lew voor haar was, en zij wist nu dat zij, trots alle liefde voor haar vader en zijn werk niet ertoe zou kunnen besluiten voorgoed op „Nieuwland" te gaan leven. Neen, voortaan zou zij alleen aan de zijde van Horst gelukkig kun nen zijn en slechts een hoop bleef haar over.- dat zij haar vader zou kunnen overhalen „Nieuwland" te verkopen en met haar terug te keren naar Europa, om dicht bij haar zijn laatste levensjaren te slijten. Zó alleen kon, wanneer de eerste smart over het verlies van Peter eenmaal was bedaard, alles weer goed worden. De kolonel had naar het telegram gegrepen en verdiepte zich in de inhoud daarvan. Eindelijk keek hij Nelly aan en vroeg: Wie is die Inez eigenlijk? Ik hoor die naam voor de eerste keer. .Om de eenvoudige reden, dat ik geen Inez ken. Maar zij moet toch in vriend schappelijke betrekking tot de fa milie staan, want je vader zegt: „Hoop Peter en Inez reeds bij je. Dus vergezelde Peter die dame naar Europa. Was het een vreemde, dan zou vader toch wel haar familie naam bijgevoegd hebben en niet enkel „Inez gezegd hebben. Mis schien is het de dochter of vrouw van de nieuwe buurman der farm. De farm „Nieuwland" heeft geen buren. Honderden mijlen in de omtrek behoort al het land aan papa. Trouwens, de bezitting is aan drie kanten omsloten door onbe woond bergland, en voor de rest door de Parana-stroom. Dan begrijp ik helemaal niet, wie die Inez kan zijn Ik ook niet, maar daarmee be hoeven wij ons het hoofd niet te breken. Mij interesseert het hele maal niet. Klockmann trad binnen, om Si- las Hempel aan te dienen. Excuseer, dat ik u stoor, zei de detective, na de heer Lindweg en Nelly met zijn gewone innemende beleefdheid gegroet te hebben. Ik wil u maar even vragen of er ant woord uit Brazilië is. Een half uur geleden hebben wij dit telegram ontvangen, zeide Nelly, terwijl zij Hempel het blad overreikte. Hij las en bestudeerde ieder woord en legde toen het telegram op de tafel. Nu gelukkig, uw vader is wel varend en daar hoeft ge u dus niet meer bekommerd over te maken. Wie is die Inez, van wie in het te legram sprake is. Zij schijnt met uw broer de reis te hebben ge maakt? Dat schijnt althans, maar ik begrijp niet, wie het kan zijn. Ik ken niemand, die zo heet. Hempel nam het telegram nog 'ns ter hand en las met gespannen aan dacht de inhoud. Is het niet mogelijk, vroeg hij eindelijk, dat uw broer verloofd of getrouwd is? Nelly keek hem verwonderd aan. Mijn broer verloofdof ge trouwd? Hoe komt u op dit onmo gelijk idee, mijnheer Hempel! Waarom onmogelijk Omdat ik het dan zou moeten weten. Omdat Peter nooit zou trou wen, zonder mij vooraf op de hoogte te hebben gebracht van al les, wat zyn aanstaande betrof. En omdat ook papa zeker jets ervan geschreven zou hebben! Huwelijken komen dikwijls zo snel tot stand, en juffrouw Lind weg, u vergeet dat u sinds maanden geen nieuws uit Brazilië hebt ge kregen, hoewel uw vader verklaart, toch geschreven te hebben. Dus kan men aannemen, dat er brieven verloren zyn geraakt. En die brie ven kunnen heel goed het nieuws van de verloving en het huwelijk van uw broer hebben bevat. Nelly schudde weer het hoofd, en antwoordde: N^n, dat kan ik niet geloven. Oom mmmer heeft er geen woord van gezegd, en hij had het toch ze ker moeten weten. Misschien had men hem ver zocht, er niets van te zeggen? Mis schien beoogde het jonge paar een verrassing voor u? Dat zal ik gauw te weten ko men. Ik telefoneer aan oom Hammer in het sanatorium en vraag het hem eenvoudig. Hij zal waarschijn lijk nog niet geopereerd zijn; en waarom zou men onder de huidige omstandigheden de zaak nog langer geheim willen houden? Zij verliet de kamer, om naar de telefoon te gaan. Na verloop van een kwartier kwam zij terug, zeer bleek en ernstig. Er biggelden tranen over haar wangen, en met diepe aandoening sprak zei: Ik heb oom Hammer niet meer kunnen vragen. Hij is vanmor gen geopereerd en twee uren later bezweken aan hartverlamming De stemming werd nog gedrukter dat kon niet anders. Maar Silas Hempel bracht vrij spoedig weer 't telegram ter sprake, dat hij voor de derde maal bestudeerde. Ik kan er niets aan doen. zeide hij: maar hoe meer ik de zin van Peter en Inez lees, des te sterker wil het mij voorkomen, dat die zin maar één betekenis kan hebben, en die heb ik reeds aangeduid. Het is echter mogeiijk, dat ix mij vergis. Maar het blijft nu eenmaal mijn overtuiging, dót die Inez in zeer nauwe betrekking tot uw broer stond. En aangenomen, dat zulks het geval was waar is zij dan Wat is er van haar geworden? Leeft zij nog; of heeft ze het lot van mijn arme broer ondergaan? vroeg Nelly peinzend. Dat is de vraag, die ik mij on ophoudelijk stel, sinds ik het tele gram van uw vader heb gelezen, antwoordde Hempel. Het zou van het allerhoogste gewicht zijn, over dat punt zekerheid te bekomen. Zij, die met hem de reis.heeft gemaakt, In welke hoedanigheid 't ook zijn moge, moet ons tenminste aan knopingspunten voor het onderzoek van de zaak kunnen verschaffen. Waarom vertoont zij zich niet? Waaroyi komt zij althans niet een bezoek brengen Misschien weet zy nog niet, dat Peter dood is. De avondbladen hebben gisteren reeds breedvoerige berichten gege ven. Nelly drukte beide handen tegen haar slapen. (Wordt vervolgd/

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6