Straks vieren alle Leidenaars weer 3 October Landelijk ruiterfeest tot besluit van Vebo-lustrum ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 DE LE1DSE COURANT i E BLAD PAGINA 2 OP BEZOEK BIJ PIETER VAN DER WERFF Gistermiddag hebben we een be zoek gebracht aan Pieter Azn. van der Werff, dat wil zeggen: aan zijn standbeeld, midden in het Van der Werffpark. De grote man stond stil te staren in de druilende regen, die neerviel op zijn wijde, groen-bron- zen mantel. Hij keek ons aan (ja, heus!) maar zei niets. Wat zou hij trouwens gezegd moeten hebben? Iets over het Drie Octoberfeest mis- sehien? Maar daar valt voor hem niets over te zeggen. Het is hem al lemaal goed. als het feest maar pret tig en ordelijk verloopt. Hij wacht rustig op de dingen die komen zul len en die hij van te voren al kan opdreunen. Want ieder jaar is hei Drie Octoberfeest precies hetzelfde en worden de oude. traditionele programma-nummers bijna automa tisch herhaald. Doch zo is het goed. Drie October is een traditie; de vie ring ervan moge het ook zijn. Te meer, omdat de Leidenaars zich ieder jaar opnieuw met datzelfde programma toch kostelijk kunnen vermaken, voor zover het de luid ruchtige nummers betreft, en gele genheid genoeg krijgen zich te be zinnen op de betekenis van deze dag," tijdens de verschillende plechti ge onderdelen van het programma. Maar goed, we waren dus op be zoek en hadden ons neergezet op een natte bank. Wat zou Van der Werff zeggen, zo dachten we, wan neer hij spreken kon en Leiden lig gen zag, midden in de twintigste eeuw? Zou hij zich druk maken over het nieuwe station? Och, neen. Hij kende het oude niet eens! Zou hij warm lopen voor de uitbreiding van de Lichtfabrieken, de bouw van een nieuwe Trekvaartbrug, het res taureren van de Stadsgehoorzaal en de nieuwe weg naar Voorschoten? Neen. Op z'n hoogst zou hij z'n wijze hoofd eens schudden, wanneer hij hoorde over het al of niet dempen --an de Mare. En verder zou hij wen sen «weer standbeeld te zijn en stand beeld te blijven. Stil in de regen. De personificatie van het grote feit, dat telkenjare alle Leidenaars tesamen brengt in een herdenken, hoe nu 376 jaar geleden de stad een hongers nood doorstond terwille van de vrij heid. Pieter van der Werff wacht af. Hij wacht op de Taptoe, die op Maan dagavond 2 October weer langs hem trekken zal, op de krans van het Drie October-bestuur, op de aubade van Dinsdagmorgen en op het bloem stuk van B en W. Dit alles is zijn deel. Voor de rest gaat het feest bui ten hem om; in het gunstigste geval zullen slechts flarden van het la waai tot hem doordringen. Maar dan komt er weer rust. Weer een heel jaar. Tot het opnieuw Drie October wordt. Zo verloopt het leven van de bronzen Van der Werff, jaar in jaar uit. Traditioneel programma Neen, veel had hij ons dus niet te vertellen. Des te meer echter het Drie October-bestuur, dat zeer en thousiast is voor de komende fees- tfn U kent het programma reeds, te beginnen op Vrijdag 29 Sept., als Ex Animo" een zanguitvoering geeft in de Pieterskerk. De traditionele Taptoe op Maan dagavond wordt weer groots. Meer dan 5.000 deelnemers mogen ver wacht worden. Nogmaals- geen kin deren beneden de 12 jaar; burge meester van Kinschot is er beslist op tegen. De route zal dit jaar wel iets verkort worden. Het Lunapark, bijna 100 attracties, begint om acht uur te draaien. Laat u niets wijsma ken: Het hele Schuttersveld is be schikbaar, precies eender als het vo rig jaar. Wederom alleen toegang aan de Rijnsburgersingel en alleen uitgangen aan Stationsweg en Ma- r/slaan. De Berlijnse agenten-oorlog Ze zijn weer vrij De politie-affaire, waarbij over en weer Oostberlijnse en Westberlijnse politie-agenten werden gearresteerd, is ten einde. Vrijdagmiddag werden cloor een Amerikaanse districtsrecht bank de zes Oostberlijnse agenten die wegens dragen van wapens er- uniformen waren gearresteerd, op vrije voeten gesteld, na een formele veroordeling tot een gevangenis straf gelijk aan de vier dagen, die zij in voorarrest hadden gezeten. Alle overige gearresteerde politie mannen werden van beide kanten vrijgelaten. EEN DRONKEN HOORN DES OVERVLOEDS. Donderdag werd een straat in het Zuid-Franse stadje Antibes in rep en roer gebracht door een dronken fiet ser, die, terwijl hij met moeite zijn stuur kon houden, briefjes van 10.000 franc en goudstukken achter zich uitstrooide. Hij was zich hele maal niet bewust van de beroering, die hij verwekte en na elke val kroop hij weer op het zadel om zijn tocht voort te zetten. De biljetten ey de goudstukken waarmee de gulle fiet ser zo kwistig omsprong, vertegen woordigden een fortuintje van vier millioen franc. Sommigen meenden in deze dron ken hoorn des overvloeds" een huis schilder van Antibes te herkennen. Men denkt dat hij een ..geheim spaar potje" heeft ontdekt in een huis, waar hij werkte. Hoog verheven op zijn voetstuk luistert Pieter van der Werff naar de koraaimuziek op de ochtend van 3 October. (Cliché archief d.L Crt) Op de grote dag blazen de Leidse Politiemannen de mensen weer uit bed, met een reveille om zeven uur op het Stadhuisbalkon Om acht uur volgt als vanouds de Koraaimuziek bij het standbeeld van Van der Werff cn om half negen vangt in het Waag gebouw de uitdeling van haring en wittebrood aan. Het aantal inschrij vers is groter dan ooit tevoren: 2859! U weet het zo zoetjes aan nu wel: geen bedeling, maar een traditie. Piofessoren en doktoren komen hun portie halen. Waarom zouden an- defe mensen het dan niet doen? De buurtvereniging „Tuinstad wijk" komt weer met een grote versierde ragen. Zo moet het gaan! Iets nieuws is de vliegerwedstrijd, om half negen op het L.F.C.-terrein aan de Haagweg. Reeds nu ziet men overal in de stad, vooral in de bui tenwijken, hoe de jeugd aan het cefenen is. Verongelukte vliegers in c!e tramdraden zijn er een ongeluk kig bewijs van. Gelukkig kon op het laatste mo ment toch weer een militaire mars cp het programma gezet worden. Er komen 500 man luchtstrijdkrachten uit Valkenburg. Bovendien „Pro Patria" en de Kon. Mil. Kapel uit den Haag. Ook iets nieuws is het oplaten van duizend duiven op het Waaghoofd, "•m negen uur. En als dit alles geschied is, gaan we om tien uur naar de Pieterskerk voor de plechtige herdenking. Spre ker is ds. K. E H. Oppenheimer, studenten-predikant te Leiden. Wie niet naar de kerk gaat, kan om tien uur terecht in „De Lakenhal", waar de historische hutspot, het beroemde schilderij van Van Bree en de grote maquette van Leidens beleg weer tentoongesteld zullen zijn. Er zul len lezers zijn, die* lachen om dit programma-punt. Naar een museum cp 3 October! Ha, ha! Maar toch, in file c-rnst, heeft u wel eens ooit een bezoek aan „De Lakenhal" gebracht? Geen echte Leidenaar, die er ooit teleurgesteld uit kwam! Trouwens, het vorig jaar kwamen er op 3 Oc tober tussen 10 en 12 uur maar liefst 2200 mensen. Om tien uur is er nog iets belang rijks: het springen van de fontein op de Vismarkt! „Bedrijfs-parade" Maar het grootste evenement v angt om een uur aan, als de „Be- drijfsparade" op de Burggravenlaan start voor een urenlange rondgang door de volgepakte straten. Nog steeds geloven we niet, dat de Lei denaars enthousiast zijn voor deze optocht. Maar wederom gaf het Drie October-bestuur ons de verzekering, dat het prachtig wordt. Het is geen bioemen-corso, aldus de heer W. v. d. Laan, voorzitter, maar het lijkt er veel op, omdat de deelnemers zoveel b.oemen gebruiken! Er zijn maar liefst 53 inschrijvers met 70 wagens. Bovendien 7 muziekkorpsen. By el kaar zal de stoet bijna 2 kilometer lang zijn! De route is ongeveer ge lijk aan de vorige jaren. Thans rijdt de optocht ook weer over de Mors- straat en de grote wagens hebben proefgereden door de Donkersteeg, zodat er geen hindernissen onder weg zullen zijn. De jury voor deze optocht is sa mengesteld uit: Jo Spier, Amster dam, prof. L. O. Wenkebach, Noord- wijk, en de heer E. Wijnands, Oegst- geest. De optocht bestaat uit twee delen: „Nationaal" en „Leids". Voor beide zijn afzonderlijke prijzen be schikbaar gesteld. Tussen deze twee delen zal een grote jachtstoet rijden van 25 jagers achter de meute, leden van de Veluwe Hunt. Omdat de Stadsgehoorzaal niet beschikbaar is, wordt de cabaret voorstelling dit jaar gegeven in de Schouwburg. Deze is echter aanmer kelijk kleiner en bovendien kunnen oudere mensen 's avonds er niet naar toe. Daarom wordt ook een middagvoorstelling gegeven om 5 uur. Het bestuur zorgde voor een goed programma: Ghiel de Boer treedt op met zijn gezelschap. Het slot is natuurlijk weer een grandioos vuurwerk op het Schut tersveld, waar vanaf 12 uur 's mid dags het Lunapark op volle toeren zal draaien. LEERSTOEL ARBEIDSRECHT WORDT ORDINARIAAT. Aan de Leidse Universiteit is reke ning gehouden met de omzetting van de buitenlandse leerstoel in het Ar beidsrecht in een Ordinariaat. Deze omzetting is noodzakelijk geworden wegens de omvang en betekenis van dit vak, wat door prof mr. A. N. Mo lenaar gedoceerd wordt. Wanneer de omzetting precies zal plaats vinden fs nog niet bekend, doch de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen wijst er reeds op in zijn Memorie van Toelichting. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht G. H. L. Scheurs te 's-Gravenhage en Q. J. Blauw te Rot terdam; voor het doctoraal examen Ned. Ind. recht mej. A. M. de Graaf te 's-Gravenhage; voor het Arts-exa men le gedeelte J. A. C. Kuijpers te Maastricht, Sj. Vos te Katwijk aan Zee, F. G. Weijschedé te Oegstgeest; voor het Arts-examen 2e gedeelte de dames T. K. v. d. Heide te Ermelo, H- J. M. Schroots te 's-Gravenhage, idem de heren G. B. Kletter te Para maribo A. H. Wolf te Paramaribo. ST. LEONARDUS-PAROCHIE Wij mogen er nog even de aan dacht op vestigen, dat de Hoogmis, morgen, voor de Vriendenkring van 't Heilig Sacrament nog begint om 0.15. Dat de Hoogmis voortaan om 9.25 zal zijn, gaat in a.s. Zondag 1 October. De gezongen H. Missen Dinsdags en Vrijdags, zullen voor taan ziin om 7.15 (niet 8 uur). A.s. V/oensdag 9.30 Gezongen Huwelijks mis. GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op 2 October 1950 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Ge meenteblad no. 15), laatstelijk ge wijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op we gen, lanen, straten, enz. en waterin gen en sloten, schouw zal plaats heb ben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunst werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhinde ring door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer open staan. alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behorende sluizen, duikers, bui zen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. 7254 Tot besluit van het Vebo-lustrum werd gistermiddag op het terrein achter het Abattoir een ruiterfeest georganiseerd, waaraan negen lan delijke rijverenigingen uit de Rijn streek deelnamen. Een landelijk ruiterfeest is geen concours hippique. Wie er dus kwam om paardensport van hoog gehalte te zien, is wellicht teleurgesteld ge worden. Dat pretendeerden de «rui ters ook niet te geven. Een dergelij ke middag is vooral bestemd voor de boeren, die van paarden houden en met kennersblik goede en minder goede kwaliteiten weten te ontdek ken. Wie het zó kon zien, heeft van dit ruiterfeest wel genoten, ook al goot het nu en dan pijpestelen, waardoor het voor de ruiters minder prettig was. Trouwens ook voor de paarden. Want het terrein was een vette mod derpoel, waartegen de dikke laag stroo niet zo heel erg veel uithaalde. Het aantal bezoekers was niet "groot; de overdekte tribune van 1000 zit plaatsen was slechts half vol. Onder de aanwezigen bevonden zich burge meester van Kinschot, weth. van der Kwaak en de heer R. J. Meyer, commissaris van politie. Een van de hoogtepunten van het programma was het springconcours. Met het oog op de zeer slechte toe stand van het terrein, had men de hindernissen niet al te moeilijk ge maakt. Zes deelnemers (sters) reden epn foutloos parcours. Na barrage waarbij de hindernissen verhoogd werden bleken vijf van de zes ruiters en amazone's 4 fouten te hebben gemaakt, waarop nogmaals een barrage volgde. Nu kwam alleen W. v. d. Marei met „Gokola" van de Hillegomse Duinkantruiters foutloos rond, waarmede hij de zwaar be vochten zegepalm wegdroeg. De tweede en derde prijs werd gedeeld door de dames F. Jongeneel en C. v. Zanten, beiden van de „Koningin Emma" uit Wassenaar. W. v. d. Ma- rel had overigens een beste dag; hij won dbk de individuele dressuur- proef in de B-klasse en veroverde daarmede de door Z.K.H. Prins Bernhard uitgeloofde gouden me daille Tweede in dit nummer werd P. Barnhoorn met „Kappi" van de Northgoruiters uit Noordwijk. Laatstgenoemde deed het in de dres- suur-klasse N nog beter, door even als verleden jaar de titel kampioen van het Streekverband „Rijnmond" der Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Landelijke Rijverenigin gen op zijn naam te schrijven. De door mevrouw De Graaff-Op- pelaar uitgeloofde wisselbeker kwam hierdoor definitief in zijn bezit. In de N.-klasse werden de drie eerste prijzen in de wacht gesleept door A. Doelman van de Palensteyn- ruiters (Zoetermeer), mej. Smit en mevr. van Wyck-v. d. Stoel, beiden van de „Koningin Emma." Het programma werd verder afge wisseld met komische nummers, zoals een zadelrace, kaarshappen uit een teil water, een hoedenge- vecht en een poppenrace. De uitsla gen van deze nummers luiden: Zadelrace: 1. J. Veldwisch (Pa- lensteynruiters); 2. G. Corts (Rijn- ruiters, Koudekerk). Kaarshappen: 1. mevr. v. Wyck-v. d. Stoel (Konin gin Emma); 2. mej. J. v. d Stoel (Palensteynruiters)Hoedengevecht: groene ploeg won; poppenrace: le. mej. v. d. Stoel (Palensteunruiters), 2. mej. L. Smit, (Koningin Emma). Het concours één spannen land- bouwtuigpaarden werd gewonnen door W. Vink uit Bodegraven met zijn prachtig dravende „Gelida". Een dito concours voor tweespannen voor boerenwagens was voor J. M. Vrij uit Leidschendam met „Hilko- ra" en Dilbora." Een caroussel, uitgevoerd door 12 leden van de Northgeruiters, onder leiding van de heer A. van Waard, oogstte bij het publiek veel waarde ring, evenals de openingsmanoeuvre en de parade en inspectie, welke laatste onderdelen gecommandeerd werden door de heer G. W. D. v. d. Linde. BUITENLANDS TONEEL OP KOMST. Op uitnodiging; van het Academisch Kunstcentrum. Door bemiddeling van het Neder lands Impressariaat zal het Leids Academisch Kunstcentrum in het ko mende speelseizoen enkele besloten toneeluitvoeringen, door buitenlandse gezelschappen iaten verzorgen schoolvoorstellingen in de namiddag en avonden voor het grote publiek. De eerste uitvoering, op 11 October as, wordt gegeven door het Parijse theater de la Huchette. onder regie van de jonge avan-gardist Georges Vitaly. Vertoond wordt ,.La Quadra ture du cercle", een comedie-vaude- ville. waarin de Sovjet-Rus Valentin Kataïev een milde critiek levert op het regiem; verder: „Les Boulingrins" van Georges Courteline en „Le mé- decin malgré lui" van Molière. Op 21 November volgt het „théa- tre de l'Atelier' van Barsac met Le Bal des voleurs", een schets uit het Parijse leven, gevolgd door een Co- medie de ballet". Het Engelse gezel schap Young Vic" komt op 30 Jan. met .,The merchant of Venice", onder regie van Glenbyan Shaw. Het even eens Engelse ensemble „Old Vic" vertoont op 10 April het hier bekende stuk van Bernard Shaw „Kapitein Brandmore's bekering". Tenslotte is er kans, dat in Leiden ook nog wordt opgevoerd „L'Annonce fait a Marie' van Paul Claudel, door het „Théatre Jac. Héberto". Die zwarte vlek moet weg! Steeds als u loopt en rijdt, denkt aan uw verantwoordelijk' heid! Bioscopen Lido. Het vraagstuk van de on gehuwde moeder is er een van zo grote omvang, dat het niet in een bioscoopverslag kan worden weerge geven, als er al in de courant de aan dacht op moet worden gevestigd. Wij, Katholieken, zijn allerminst blind voor deze groep ongelukkigen in de maatschappij: onze instellingen voor deze ongelukkigen zijn daar om dit te bevestigen. De film, die dit moeilijke onder werp behandelt, doet dit op zeer kie- sche wijze en dat is een grote ver dienste van Ida Lupino, die het waagde dit uiterst precaire gegeven te verfilmen, dank zij de hulp van doktoren en zulk een instelling van liefdadigheid, die zich het lot van dergelijke verschoppelingen aantrekt. Maar als we toch nog even 'n klein détail van het vraagstuk onder de loupe mogen nemen, dan is het hierom, dat wy van mening zijn, dat de keuze van de instelling niet be paald gelukkig was. Immers de moei lijke vraag: waar moet het kind naar toe wordt daar al heel gemakkelijk opgelost: zo mogelijk afstand doen. En die stelregel wreekt zich zelfs in deze film, als de moeder later naar haar baby verlangt. Moeder en kind behoren bijeen te blijven en slechts in uiterste gevallen kan anders beslist worden. Voor personen boven de 18 jaar be hoeven we bijwoning niet af te keu ren, maar men oordele gezond! In het voorprogramma deze week een verdienstelijke Roode Kruis-pro- paganda-film, welke de volle belang stelling verdient. Casino. Ondanks het feit, dat de whisky als water gedronken wordt, is de film zo gezond en geestig als een film maar zijn kan. Want dit is wel het meest typerende in de film, de vrolijkheid en de humor komen niet uit de whisky, maar draaien om het geestrijke vocht. De inwoners op een klein eiland der Hebriden komen op een goede dag tot de ontdekking, dat er geen druppel whisky meer in het dorp is. De mensen lopen neer- slechtig rond, oude zeelieden worden ziek, de enige vreugde, die het leven hun nog gaf, is wèggerantsoeneerd. Maar dan komt de natuur-hun te hulp. Een zware mist werpt een schip op het strand. Een schip, boor devol met kisten van het kostelijke nat. Het dorp wordt gealarmeerd, iedereen wordt gewekt, de redding is nabij. In alle stilte wordt naar het schip gevaren en worden de kisten van boord gehaald. De burgerwacht, in de persoon van een would-be ka pitein, tracht het te verhinderen, maar de vindingrijkheid van zijn te genstanders wint de oorlog gran dioos. De taferelen zijn kostelijk, stuk voor stuk. De humor is typisch-En- gels, vooral waar men het wapen van de zelfspot durft te hanteren. En dat komt herhaaldelijk voor. „Whisky als water" is anders dan de gladde, gepolijste filmverhalen, waarop we tegenwoordig nog al eens vergast worden. Wij hebben hartelijk gelachen èn genoten van de gulheid, waarmede ons de vrolijkheid gepre senteerd werd. Wij hebben de whisky bijna geproefd! Luxor. In „De straat zonder naam" wordt een beeld gegeven van de strijd tegen de benden, die in Amerika sinds het einde van de oor log weer in steeds grotere mate ope reren. Een jonge rechercheur krijgt naar aanleiding van een paar moorden op dracht om zich in een wijk te vesti gen, waar zich vermoedelijk een ben de schuil houdt. Vanzelfsprekend is het geluk met hem en ziet hij zelfs kans lid van de roversorganisatie te worden. Op het moment, dat de poli tie de zware jongens zal inrekenen, blijkt er ergens een lek in het poli- tie-apparaat te zitten, waardoor de situatie voor de jonge rechercheur niet bepaald rooskleurig wordt. Er volgen dan allerlei hachelijke avontu ren, die tenslotte toch eindigen met een overwinning voor de politie. Een onderhoudende en vaak zelfs spannende film, die de liefhebbers van avondtuur zullen weten te waar deren. Geschikt voor 18 jaar en ouder. Trianon: „De Rode Donau". Er was een tijd, dat de wereld aan groot scheepse verbroedering en samen werking dacht. Oude veten trachtte men te verdoezelen en vol hoop en vooral vol vertrouwen wilde men te zamen gaan bouwen aan een nieuwe, betere wereld. Dit was de tijd, die volgde op de oorlog. Met ademloze spanning had eenieder de wedloop der Russen en Amerikanen gevolgd en weinigen beseften, welke catastro- phale gevolgen de Russische over winning met zich meebracht. Ook de bezettings-autoriteiten, de kinderlijke Amerikanen en de stijlvolle Engel sen, dachten een tijd van nauwe sa menwerking en eensgezinde opbouw met hun toenmalige bondgenoten te gemoet te gaan. Langté lang wellicht heeft het geduurd, voordat zij zich deze fatale misrekening heb ben gerealiseerd en dit heeft duizen den Russische vluchtelingen, die ont snapt waren aan het beestachtige communistische terreur de vrijheid en hoogstwaarschijnlijk het leven gekost. Over dit tijdperk verhaalt de film: „De. Rode Donau". Het is geen usance een film in deze rubriek te recommanderen en wij zullen dan ook geen bijzondere aanbeveling ge ven over de filmische kwaliteiten van deze rolprent. Daar het onderwerp van deze film echter dermate actueel is, dat eenieder bekend dient te ra ken met de gevaren, of beter gezegd met hét groóte gevaar van deze tijd, menen wij de aandacht van het uit gaande publiek speciaal op deze film te moeten vestigen. Dit is geen sensa tie-film, over mistoestanden, die voorbij zijn, de geschiedenis, die ver haald wordt moet opgevat worden, als een waarschuwing, voo£ een ramp, die ons te wachten staat, wan neer niet ieder van ons pal staat op zijn plaats om het te keren. Deze film geeft een kort beeld van de onmen selijke terreur, die wij voorbij dach ten, maar welke voortwoekert en waaraan nog dagelijks honderden, misschien duizenden ten prooi vallen. 18 jaar. Rex brengt de film „De nacht heeft duizend ogen", een verhaal over oc culte verschijnselen, welke in de film als vaststaand worden voorgesteld, hoewel zij wetenschappelijk geens zins zo zeker zijn. Daarom is een zo danig onderscheidingsvermogen bij de toeschouwers vereist, dat voorbehoud tot strikt volwassenen geboden is. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagvond. Opgemaakt te 10 uur). NIEUWE STORINGEN IN AANTOCHT Koude nacht met flinke opkla ringen, vrijwel nergens buien en verder afnemende westelijke wind. Morgen overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige re gen, het eerst in het Zuid-Wes ten van het land, later ook in het N.-Oosten. Weer toenemen de en later aan de kust tijdelijke wellicht harde Zuid-Westelijke wind en niets minder koud. K. O. OPENT HET SEIZOEN Met de Rubens-film Donderdag had in het Casi.io- theater de eerste K. O. uitvoering plaats. De culturele Rubens-films mocht zich in een grote belangstel ling verheugen, want geruime tijd voor de aanvang der voorstelling, was de zaal reeds tot de laatste plaats bezet. Na een kort openingswoord door de voorzitter van K. êz O. hield de heer Pelinck een beschouwing over Rubens en een inleiding op de film. Op uiterst boeiende en populaire wijze besprak spr.. Rubens, als kun stenaar en als mens, waarbij tot uiting kwam, dat deze grote kunste raar van de renaissance zijn g=?voel en nattiur in zijn werken heeft we ten te leggen, zonder een speciale mathematicale berekening, alhoe wel men in zijn werken toch een zekere symmetrie kan terug vinden. Dit kwam vooral tot uitdrukking op de film, welke hierna vertoond werd. Deze film wa.s er op geba seerd, juist deze symmetrische „toe valligheden" in het volle daglicht te plaatsen, door voortdurend de di verse werken van de schilder in de tail-studie te vertonen. De Rubens film is veel-omvattend en groots en alhoewel men natuurlijk door deze rolprent geen juist beeld kan krij gen van de schoonheid van de wer ken van deze kunstenaar, kan deze film' zeer zeker stimuleren tot een grotere interesse. Een hogere pre tentie zal zij dan ook niet hebben. De muzikale omlijsting was dik wijls zeer goed gekozen, alhoewel zij soms een weinig te veel op de voor grond trad. „ZWEI HERZEN IN DREI- VIERTELLTAKT" Het schouwburgseizoen werd gis teravond geopend door de Hoofd stad-Operette met een goede opvoe ring van „Zwei Herzen in Dreivier- teltakt" Natuurlijk is' deze operette over hartsaangelegenheden aan de luch tige kant; daarvoor komt zij uit We nen. Een prins en een prinses zijn onder dwang van het hof verloofd geraakt, maar ze voelen niets voor elkaar. Het gevolg hiervan is, dat ze afzonderlijk allerlei feesten en bals bezoeken. De prinses heeft hiervoor een vaste geleide, terwijl de prins maar zo'n beetje avonturiert en een voorkeur heeft voor romantisch uit stapjes in het Wienerwald. Maar op zekere dag wordt ook zijn hart getroffen door een welgericht schot van Cupido. Een charmante jongedame kruist zijn levensweg en het is alleen jammer, dat zij de dochter van zijn koetsier blijkt te zijn. Het hele hof komt in rep en roer met het uiteindelijk resultaat, dat de prins naar het buitenland word gestuurd en nog net even tijd krijgt, om zijn geliefde voord eeuwig vaarwel te zeggen. Het verhaal is bij een operette ei genlijk niet zo belangrijk. Het gaat er maar om, dat men de verschillen de taferelen met smaak en zwier weet voor te zetten. De Hoofdstad Operette verstaat deze kunst. De op voering was goed en de komische mogelijkheden werden ten volle uit gebuit. Het geheel verraadde de grote zorg, waarmede deze operette het gezelschap viert hiermede zijn eer ste lustrum was voorbereid. Tom Manders had opvallend goede dé cors ontworpen en ook de verdere aankleding maakte een goede in druk. Van de medewerkenden was de zang van Ruth Rhoden en Herman Valsner het beste, terwijl eerstge noemde ook haar kwaliteiten als ac trice duidelijk deed uitkomen. Hele na Rajewska, Otto Aurich en vooral Fritz Steiner zorgden voor het ko misch element. Elisabeth Hermann danste enkele enkele goede soli en de rest van het gezelschap viel niet uit de toon, zo dat' alles bij elkaar de waardering van het publiek, die bleek uit een ovationeel applaus, zeer zeker waard was. Het orkest onder leiding van Fre- dy Salten begeleidde uitstekend. Zondagsdienst doktoren: De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren: D. C. den Haan, Hartman, van Leeuwen, Simons en Verbrugge. Dienst der apotheken: De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen van Zaterdag 23 Sept. 13 uur tot Za terdag 30 Sept. 8 uur door: de Apo theek Herding Blanken, Hogewoerd 171, Tel 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26374 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Reinier Daniël Maria Bernulphus z. van R. Verpjancke en T. M. van der Klugt: Reinilde Jacobi Margriet, d. van R. N. Wassenaar en A. van der Does; Dirkje, d. van H. Durieux en I W. van den Nieuwen- dijk; Virginie Bernadette Elisabeth, d. van T. G. A. Scholte en H. P. Schoemaker. Overleden: C. Logeman, d. 2 jaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2