S)e £eicl<te(2otvfcci/rit Taaie tegenstand der roden te Seoel Seoel is een harde noot De herovering kan nog dagen duren Vlotte opmars vanuit het Zuiden Nobelprijs voor Bunche Mussolini schreef artikelen Minister Stikker in de UNO-vergadering Trumans veto overstemd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12089 Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. aind., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 £JE STRIJDKRACHTEN VAN DE V.N., die uit het Zuidelijk brugge- hoofd in Korea naar het Noorden oprukken, vertrooien op haar weg naar Seoel grote Noordelijke eenheden. De Amerikaanse mariniers, die in Seoel zijn binnengedrongen, stuiten echter op toenemende tegenstand. Het Noordelijke garnizoen van Seoel, dat vierduizend man telde, is name lijk door honderden ervaren communistische strijders van andere fronten versterkt. De Noordelijken onderhouden voortdurend artillerievuur op de Amerikaanse stellingen met frote stukken en anti-tankkanonnen. Som mige Amerikaanse stafofficieren gaven thans als hun mening te kennen, dat de herovering van Seoel nog wel verscheidene dagen zou kosten. het Zuiden uit opmarcheren, zijn nog ongeveer honderdzestig km. van el kander verwijderd. De Britse troepen hebben sterke tegenstand ontmoet .in de heuvels op ongeveer tien km. ten Westen van de Naktong. Elders is men groepen Noordelijken voorbijgetrokken. Een colonne van de uit het Zuiden optrekkende legers der V.N. bevond zich volgens de laatste berichten op ongeveer tien km. van Koemtsjong. (Eerdere berichten, volgens welke reeds Amerikanen in Koemsjong zou den zijn binnengedrongen, zijn niet bevestigd). Deze colonne bestaat uit door tanks gedekte troepen van de Amerikaanse 24ste divisie. Een andere colonne, van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie, be- Contact met hoofdmacht verloren De opmars van de strijdkrachten der V.N. uit het Zuiden werd niet vertraagd. Een Amerikaanse eenheid doodde ten Noorden van Waegwan een vierhonderd Noord-Koreanen, nam er veertig gevangen en verniel de vijftig vrachtauto's en twee tanks. Deze Noordelijke manschappen, die het contact met hun hoofdmacht'ver loren hadden, waren van drie ver schillende divisies afkomstig. De gevangenen zeiden, dat in dit gebied een vijfduizend Noord-Ko reanen op weg naar het Noorden wa ren. De speerpunten van de legers der V.N., die van Seoel af naar het Zui den oprukken, en de troepen die van Kleinzoon van een negerslaaf Dr Ralph J. Bunche, de kleinzoon van een Amerikaanse slaaf, heeft de Nobelprijs voor de vrede gekregen. Hij nam destijds de taak over van de bemiddelaar der V.N. voor Pales tina, nadat gïaaf Folke Bernadotte in een laffe aanslag was vermoord. In deze functie wist hij door zijn onop houdelijk werk en de inzet van zijn hele persoonlijkheid drie wapenstil standen tot stand te brengen tussen Joden en Arabieren en verwierf de bewondering van de hele wereld voor zijn streven, dat uiteindelijk mede oorzaak was van de vrede in het Heilige Land. In April 1949 keerde hij naar Ame rika terug, om aldaar zijn werk te hervatten als hoofd van de trust schap-commissie der V- N. Kort na zijn terugkomst bood pre sident Truman hem de post van on der-minister van Buitenlandse Za ken aan, hetgeen Bunche weigerde. De Nobelprijs voor de vrede be draagt dit jaar ongeveer 130.000.—. Gravin Tatiana Tolstoi, dochter van de beroemde Russische schrijver, is Donderdagavond tengevolge van een hartkwaal in een ziekenhuis te Ro me overleden. Zij laat een dochter, eveneens Tatiana genaamd, achter. Gravin Tolstoi, die 86 jaar is ge worden. werkte tot voor kort aan haar dagboek, dat binnenkort door een En vise firma zal worden uitge geven Haar memoires zullen voor een groot deel het leven van haar vader behandelen, alsmede het hoogtepunt en de val van het Tsarenrijk en haar eigen dagen in ballingschap. Zij woonde sedert 1930 in Rome, slechts omgeven door een kleine kring vrienden. Dr E. G. JANSEN, TOT HEDEN MINISTER VAN „NATURELLESA- KE", is benoemd tot Gouverneur- Generaal van Zuid-Afrika. De En gelse koning heeft reeds de benoe ming bekrachtigd. vindt zich op de Oostelijk eoever van de Naktong tegenover Sonsan, ongeveer vijftig km. ten Noorden van Taegoe. Een derde colonne bevindt zich tussen Koenwi en Oeisong. De Noord-Koreanen lijden volgens Amerikaanse stafofficieren zware verliezen aan materiaal. Zij zouden geen kans meer hebben om Koemtsjon en Koenwi te verdedigen. Vrijdagavond bevonden de Ameri kaanse mariniers, die de voorsteden van Seoel, uit het Noordwesten bin nendringen, zich op 3 km. afstand van het in het centrum van de stad gelegen „Doeksoepaleis". De Noordwestelijke en Zuidweste lijke voorsteden van Seoel zijn een prooi der vlammen. De artillerie en de marineluchtmacht spannen zich uit alle macht in om de vijandelijke tegenstand in deze arbeiders- en in7 öustriewijken van Seoel, waar geen grote regeringsgebouwen zijn gele gen,. te breken. De burgerbevolking van Seoel heeft de stad ontruimd en wacht achter de heuvels, die Seoel omrin gen, op de afloop van de veldslag. De overtocht van de Han ten Zuid westen van de hoofdstad is moeilijk en *de Amerikaanse mariniers, die Jongdoengpo bezet hebben, stuiten op een krachtige tegenstand. NAPALMBOMMEN OP BRITSE STRIJDKRACHTEN Vijftig Britse soldaten zijn het slachtoffer geworden van een bü vergissing op stellingen van de Britse eenheden met z.g. Napalm bommen uitgevoerde aanval van vliegtuigen der verbonden strijd krachten. 1500 dollar per stuk Benito Mussolini heeft meer geld verdiend met het schrijven van ar tikelen voor de Amerikaanse pers dan hij ooit als hoofd van de Ita liaanse regering heeft ontvangen zo constateerde de arrondissements rechtbank te Forli gisteren. Deze verklaring was vervat in een vonnis, uitgesproken op verzoek van de weduwe van Mussolini, Rachele Guidi, omdat de Italiaanse staat 40.000.000 lire belasting wenste te heffen wegens illegale winsten, die de Duce tijdens zijn premierschap zou hebben gemaakt. Mevrouw Mussolini bewees de rechtbank dat haar man van 1933 tot 1938 maandelijks verschillende arti kelen voor een groep Amerikaanse dagbladen schreef; voor elk artikel ontving hij ongeveer 1500 dollar. Mussolini's weduwe bewees verder, dat haar echtgenoot het leeuwendeel van zijn salaris als premier en mi nister aan liefdadige doeleinden weg schonk. De rechtbank besliste, dat de vor dering van de Italiaanse Staat van 40.000 000 tot 7.000.000 lire behoorde te worden verminderd en beval als waarborg voor deze som een hypo- 1 theek te vestigen op alle onroerende eigendommen van Mussolini. Van nu af aan zal mevrouw Mussolini vrije lijk over de eigendommen van haar man kunnen beschikken. De Duce bezat twee boerderijen bij Forli, een middeleeuws kasteel, La Rocca della Caminate, op een bergtop bij die plaats, en een villa in Riccione aan de Adriatische kust. Andere eigendommen, die na 1938 gekocht waren, werden op last van de rechtbank in beslag genomen. Noodwet voor Defensie Senaat voteert 17 milliard dollar De Amerikaanse Senaat heeft Vrij dag de Nqodwet voor de Defensie ten bedrage van zeventien milliard dollar aangenomen en naar het Wit te Huis gezonden. De Senaat keurde het wetsontwerp goed, nadat hij een door senator Ken neth Herry (republikein) voorgesteld amendement had verworpen. De se nator had voorgesteld geen econo mische hulp te verlenen aan landen, die potentiële oorlogsgoederen naar de Sowjet-Unie en Oost-Europese landen sturen. De Senaat nam in plaats daarvan een bepaling van het Huis van Afge vaardigden aan, volgens welke de nationale veiligheidsraad gepresi deerd door president Truman de bevoegdheid zou krijgen om econo mische hulp te onthouden aan lan den, wier handel met de Sowjet-Unie en de Oost-Europese landen „in strijd is met de veiligeheidsbelangen van de V.S." De stemming is een overwinning voor president Truman, die er. tegen geprotesteerd had, dat het strengere verbod, dat de vorige week door de Senaat werd goedgekeurd, „de vrije landen meer zou verzwakken dan het Sowjet-blok". GENERAAL MARSHALL BEëDIGD ALS MINISTER VAN DEFENSIE. Generaal Marshall, de geestelijke va der van het Marshall plan, die Louis Johnson als minister van Defensie der Verenigde Staten opvolgt, is in zijn nieuwe functie beëdigd. Tijdens de beëdiging, v.l.n.r.: Fe lix Lakin, algemeen adviseur van het departement van Defensie, Ste phen T. Early, plaatsvervangend minister van Defensie, generaal Marshall, en met de bijbel, majoor Clarence J. George, de assistent van geniaal Marshall. Radiografisch overgebrachte foto. Rusland ontrouw aan de geest van het Handvest 1"\E NEDERLANDSE minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stik ker, heeft in de ochtendvergadering van de Algemene Vergadering der V. N. vandaag verklaard, dat, toen de Verenigde Naties in San Fran cisco, vijf jaar geleden, werden opgericht, er zekere redenen waren ta geloven, dat een nieuw tijdperk was aangebroken, waarin de volken van de wereld vreedzaam naast elkaar zouden leven. Deze hoop is niet ver wezenlijkt en wij maken ons reeds bezorgd over onze defensie. Sommi gen zijn van mening, dat een wijziging van het Handvest verbetering kan brengen, doch de oorzaak van de spanning is veel meer gelegen in de geèst, waarin het Handvest wordt toegepast. De ontrouw van de Sovjet-Unie aan de geest van het Handvest van San Francisco heeft ons gebracht waar wij nu zijn. De wereldrevolutie, die reeds lang voor 1917 deel uitmaakte van het program van het internationale communisme, maakt thans deel uit van het Sovjet-plan tot wereldover heersing en is ten dienste gesteld aan het Russische imperialisme. Overal in de wereld pogen de par tijen van de Koninform in niet-ko- minform-landen met dezelfde, in Moskou opgestelde tactiek de grond wettelijke lichamen en de democra tische denkbeelden te ondermijnen, het herstel te saboteren en de bevol king de moed te ontnemen. Gelukkig, dat de meerderheid der V. N. er in geslaagd is een actie te ontketenen tegen de agressie op Korea. In Korea staat de collectieve vei ligheid op het spel en op de collec tieve veiligheid berusten alle po gingen om een vreedzame wereld te organiseren. Hij die de vrede breekt moet weten, dat hij op vastbesloten tegenstand van ieder van ons kan rekenen. Volgens minister Stikker zou het daarom aanbeveling verdienen Ache- son's voorstel, dat de bevoegdheid van de Algemene Vergadering om aanbevelingen te doen versterkt werd door een tijdig en practisch op gerichte strijdmacht der V. N-, waar op de Algemene Vergadering een gewettigd beroep zou kunnen doen als ergens de vrede van de wereld door «agressie verbroken zou wor den. Aangaande de Chinese vertegen woordiging stond het de leden vrij van mening te verschillen. De rege ring van Nederland had met 15 an dere regeringen de Chinese volksre publiek erkend. Deze kwestie stond echter los van Korea. Men diende Straaljagers over de Oceaan Zij tankten in de lucht Twee een-motorige Afcnerikaanse straaljagers zijn gisteren non-stop over de Atlantische Oceaan van En geland naar de Verenigde Staten ge vlogen. Het was de langste vlucht ooit door straalvliegtuigen gemaakt en de snelste vlucht Engeland-Ame- rika in de luchtvaartgeschiedenis. Het ene toestel kwam gisteren uit Manston (Z.-Engeland) te Limestone (Maine) na een reis van 5800 kilo meter. De toestellen stegen om 2 uur op en het eerste kwam ongeveer om balftwaalf 's morgens aan. De tweede piloot moest boven La brador uit zijn toestel springen. De vliegtuigen tankten driemaal in de lucht. De eerste maal boven Prestwick (Schotland), de tweede maal boven IJsland en de derde maal boven Labrador. Dinsdag j.l. mislukte de eerste poging door een storing in de pompinstallatie van een tankvliegtuig. De gemiddelde snelheid van de straaljagers was bijna 650 kilometer per uur. Hun topsnelheid is 960 ki lometer, maar tijdens het tanken moesten zij vaart minderen. Tegen wind zorgde voor een vertraging van meer dan anderhalf uur. het gevaar voor de wereld, voort vloeiend uit de Koreaanse crisis, niet te vergroten door het te ver binden met de kwestie van de Chi nese vertegenwoordiging. Het plan-Schuman noemde de mi nister een visionnair experiment en liet zou mogelijk de weg wijzen naar een samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland en de rest van Europa Mogelijk zou het zelfs de hoeksteen blijken voor een effectieve Europese integratie. Communistenwet toch aangenomen President Truman heeft een ne derlaag geleden doordat zijn veto tegen de anti-communistenwet door bet Huis van Afgevaardigden met overweldigende meerderheid werd overstemd. Deze wet, die onder meer inhoudt, dat alle communisten gere gistreerd moeten worden, was in eerste lezing door het Huis aangeno men met 312 tegen 20 stemmen en door de Senaat met 51 tegen 7 stem men. Truman sprak daarop zijn veto uit omdat hij meende, dat de wet de communisten op bepaalde manieren zou steunen inplaats van bestrijden er. omdat hij bang was dat de wet het begin zou zijn van de aanran ding van de vrijheid van gedachten. Onmiddellijk nadat het veto van de president in het Huis bekend werd ging men opnieuw tot stem ming over. De uitslag was dit keer 286 tegen 48 stemmen, dat is 63 stemmen meer dan de meerderheid van twee derde, die na een presiden tieel veto vereist wordt om een wet toch van kracht te doen worden. Vredesverdrag met Japan In voorbereiding John Foster Dulles, adviseur van het State department, en Percy Spender, Australische minister van buitenlandse zaken, zijn gisteren be gonnen met informele besprekingen over de voorwaarden van het Ja panse vredesverdrag. Dulles zou soortgelijke besprekin gen houden met andere leden van de commissie voor het Verre Oosten, die op het ogenblik de Algemene Vergadering van de Uno bijwonen. De besprekingen hebben plaats op grond van Trumans recente verkla- r.ng, dat de Verenigde Staten spoe dig willen overgaan tot het sluiten van een vredesverdrag met Japan. Men verwacht, dat Australië en de Verenigde Staten het op ten min ste één punt met elkaar oneens zul len zijn het Amerikaanse besluit om de Japanse herbewapening zon der enige beperking te steunen. i EXPERIMENTEREN r\E BRITSE LABOURREGERING zet door. Koste wat het kost j moet het nationalisatie-ideaal in i practijk worden gebracht. Het jong- ste slachtoffer is de Engelse staal- j industrie. J Churchill bracht verleden week het J balletje aan het rollen, toer. hij de re- I gering vroeg, wat zij van plan was, in verband met de extra-inspanning, welke van de staalindustrie 0 zou worden geëist bij het op voeren van de bewapening. Daarop antwoordde de minister van bevoorrading, Strauss, dat de staal- corporatie 2 October a.s. haar werk zaamheden zou opnemen en dat spoe- dig na 1 Januari 1951 de nationalisa tie een feit zou worden. De Labourregering had dus haar nationalisatieplan niet opgegeven ncch uitgesteld. Dat was de algeme ne opinie geweest, omdat de regering slechts steunen kon op een ui eerst smalle meerderheid en men ver wachten mocht, dat zij in deze tij den er prijs op zou stellen, dat de oppositie van Churchill tot een wel willend toezien was weggesmolten in net zonnetje der nationale eensge zindheid sinds Korea. De halsstarrigheid van Labour was dus wel een verrassing. Churchill sprong onmiddellijk op het vinken touw en heeft geprobeerd de rege ring ten val te brengen. Deze week heeft de stemming plaats gehad en de regering is men zal het zich herinneren met een uiterst kleine meerderheid overwinnaar gebleven. De stand was 300306. Wij hebben tevergeefs uitgekeken naar tekenen van afkeuring in onze vaderlandse socialistische pers, zoals dat indertijd gebeurde toen de Ka tholieken in België met een grotere meerderheid achter zich de terug keer van koning Leopold doordre ven. Toen was Spaak de grote man, omdat hij niet wilde toestaan, dat een zo kleine meerderheid haar zin wilde doordrijven tegen de gevoe lens van een zo grote minderheid in. Maar nu Labour hetzelfde doet, nu is het koor der verontwaardigde min derheid-beschermers opeens ver stomd. Nu lacht men Churchill uit, omdat hij de kous op z'n kop kreeg. C* VENALS DE TERUGKEER van JL"1 koning Leopold volkomen legaal was, zo is de doorzetting van de na tionalisatie der Britse staalindustrie volkomen wettig. De wet daartoe is indertijd door Lagerhuis en Hoger huis aangenomen, maar de uitvoe ring ervan werd opgeschort tot na de verkiezingen in Februari van dit jaar. De bedoeling was, dat de Brit se kiezer door een éclatante over winning van Labour zijn sanc.ie aan de2e ingrijpende wet zou geven. De verkiezingen kwamen, maar een grandioze overwinning werd het niet; integendeel de meerderheid van La bour smolt in het Lagerhuis veg tot een onbetekenende grootheid, zodat men in de eerste weken elk ogenblik een nederlaag vreesde. Is dit geen duidelijke aanwijzing, dat fen zeer groot deel van i<et Britse volk de nationalisatie niet wenste? Toch drijft de Labourregering haar politiek door, waarbij zij er op re kent, dat in Engeland niet hetzelfde zal gebeuren wat geschiea is in Bel gië door toedoen van haar geestver wanten aldaar, nl. stakingen en rel letjes, sabotage en verzet. fN TEGENSTELLING tot de socia listische pers hebben de meeste Ne derlandse bladen in hun commenta ren rondom de terugkeer van ko ning Leopold een prijzenswaardige reserve in acht genomen. Ook thans willen wij dezelfde houding aanne men ten opzichte van de nationalisa tie politiek in Engeland, in dien zin, dat wij erkennen dat deze kwestie een raak is, welke de Engelsen on der elkaar maar moeten uitvecht m. De its: van de wereld is er slechts zijdelings bij betrokken en wel hier om, omdat het tijdstip van deze na tionalisatie wel heel slecht gekozen •s. Juist nu wij een nieuwe pericrle van grrtere militaire krachtsinspan ning gaan inluiden en ook de Britse staalindustrie op volle toeren moet gaan ó>aa:en, wordt een maatregel doorgevoerd, welke leiden zal tot een verminderde productie-capaciteit. De voorbeelden met de nationalisatie van ?ndere industrieën, met name van de steenkoolindustrie, hebben dat aangetoond. Daarom is cle Brit se halsstarrigheid een gevaarlijk ex periment, niet alleen voor de Brit ten zelf. maar ook voor onze geza- men'ijke Westerse defensie. De socia listische leer eist nu eenmaal de na tionalisatie der ^industrieën en als Engeland lust heeft om die leer aan de pvactijk te toetsen, moet het lat zelf weten. Maar dat zulke exoeri- menten op gevaarlijke ogenblikken gebeuren, is niet bepaald bemoedi gend. KoM.ettje. Menselijke woorden zijn onvolko men klanken van wat diep in de mens de ziel beroert.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1