Bakkers bedreigd in hun bestaan Gezondheidszorg en levensbeschouwing -K DE DODE VAN BRAZILIË 7 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950S)E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 MASSAAL PROTEST! Ülykd opvoeding aid Ceuendfaiodt „Wees geen peadagoochelaar. maar een warmlevend en -voelend mens" Waar een tentoonstelling aanleiding toe gat AMERSFOORT, 21 September. (Van onze speciale verslaggever) Het Rijksopvoedingsgesticht, dat als het ware vorstelijk is gelegen boven op de Amersfoortse berg, bestond dezer dagen veertig jaar. Dit feit kon niet beter worden herdacht dan met een tentoonstelling van werkstukken, voortgekomen uit deze helaas noodzakelijke instelling. Zij het in meer bescheiden vorm, ook „De Kruisberg" te Doetinchem en het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist hebben aan deze ex positie meegewerkt. Niet minder dan 4800 bezoekers hebben er de ver scheiden en interessante voorwerpen bezichtigd, die door de pupillen van genoemde drie instellingen in vakonderwijs en vrije tijd waren vervaar digd. Ook heeft men er zich kunnen verdiepen in een algemeen over zicht, dat de behandeling van die pupillen heeft aangeduid. Verkenners, gerecruteerd uit het gesticht zelf, hebben tijdens de ten- toonstellingsdagen niet minder dan 1300 pannekoeken gebakken; en dat dit artikel goed in de smaak is ge vallen, bleek wel uit het feit, dat de bezoekers graag en royaal er voor hebben geofferd. Daardoor is het mogelijk gemaakt, dat de directie de binnentuin in een ware bloemen pracht heeft kunnen zetten en dat de jongens straks een knalfeest krijgen. Dat laatste kan hun van harte ge gund zijn, want wie de werkstuk ken heeft mogen zien, moet waar dering hebben voor de vervaardi gers en voor hun vakkundige leer meesters. Wij hebben smeedwerk en tapijtweefsels kunnen bewonderen, houtbewerking en schildersproeven, lederwerk en veel meer, dat men van de beste ambachtsschool afkom stig zou wanen. Bovendien heeft de ze tentoonstelling een overzicht ge geven van de jeugdbeweging onder de gestichtsbevolking. Voor de gods dienstige vorming is bijvoorbeeld voor de katholieke jongens een af deling Don Bosco van geïnstalleer de verkenners en een groep Kajot ters van grote waarde. Dat daarnaast aan sport wordt gedaan, bewees wel de vitrine met trofeën, die onder an dere op de Vierdaagse te Nijmegen zijn behaald. Zo had deze tentoonstelling, enig in een Rijksopvoedingsgesticht, de bedoeling te laten zien, dat er vita liteit zit in het opvoedingswezen en ook, dat het karakter van vergelding en geslotenheid volkomen is ver dwenen. Ook hier een mate van vrijheid. Belangrijker nog dan de tentoon stelling zelf, vonden wij het hreed- toelichtend woord, dat directeur H. L. A. Weusten over het materiële heen wilde richten op het geestelijk opvoedingswerk in zijn gesticht. Hij heeft dat gedaan in echt christelijke zin en daarbij zijn katholieke opvat ting over verschillende opvoedings problemen in een persoonlijk ge sprek met ons kenbaar gemaakt. Het was vroeger een tragische misvatting, zei de directeur, dat men meende te kunnen opvoeden en de jeugd voor te bereiden op de maat schappij, met onthouding van enige vrijheid. Graag beroept de heer Weusten zich op Don Bosco; in het bijzonder in dit verband citeerde hij hem met de volgende beeldspraak: laat de jongens zwemmen, maar zorg, dat het water niet te diep en de stroom niet te sterk is, want vrij heid wordt hun niet gegeven tot hun verderf. Vandaar dat de normale gestichts bevolking tegenwoordig deel neemt aan het maatschappelijke leven. Voor sport en uitvoeringen gaat men ook buitenshuis; er is een Zaterdag middagcompetitie en in de stad heeft men onlangs een spotopera opge voerd. Wederkerig komt de burgerij in het gesticht met ontspanning en ontwikkeling. Bovendien hebben sommige jongens regelmatig contact met goede gezinnen of corresponde ren zij, hetgeen evenzeer bevorder lijk is voor de ontspoorde jeugd en haar reclassering. Men doet ook aan kampwerk en reeds gewaagden we van de verken nerstroep, die men naar Don Bosco heeft genoemd. Deze troep is de eni ge katholieke in een neutrale rijks inrichting en valt geheel buiten het ambtelijke opvoedingswezen. Ze staat onder leiding van een priester en meisjesstudenten van Thomas of Veritas verlenen daarbij hun mede werking .Overigens zijn in de man nengemeenschap van dit opvoe dingsgesticht nog enige andere da mes ingeschakeld en wel voor alge mene paedagogische contacten met de jongeps. Een werk op lange adem. Als de heer Weusten ons spreekt over daedagogiek, laat hij niet af en dan blijkt eerst recht, hoezeer zijn functie hem ter harte gaat als een roeping. De paedagogiek zoekt hij ook in zijn omgang met de jongens, overeenkomstig de regel: straf sluit de harten; toezicht omsluit de har ten en omgang ontsluit de harten. Natuurlijk is straf als leedoplegging niet steeds te voorkomen; maar ik maak die straf zó, zegt de heer Weusten, dat de jongen ze aanvaardt. En alweer haalde hij Don Bosco aan: „straf is al datgene wat je als straf bedoelt". Reeds een verwonderde blik kan genoeg zijn. Dit alles is bij deze directeur van een Rijksopvoedingsgesticht dus geen grauwe theorie; hij past al die beginselen toe, hetgeen ons al aan stonds bleek bij zijn verkeer met de jongens. Zó bereidt hij hen, beter dan puur ambtelijk, met succes voor op hun terugkeer in de maatschap pij. De uitvoering van de zorg voor zieken en gezonden dient voor zover mogelijk in handen te zijn van de mens zelf, zijn gezin en de organisa ties, welke hij overeenkomstig zijn levensbeschouwing vormt of kiest, omdat die zorg onafscheidelijk ver bonden is met de levensbeschouwing en omdat gezondheidszorg voor een belangrijk deel een kwestie is van opvoeding. Vanouds is de zorg voor zieken en gebrekkigen het terein bij uit stek voor de charitas. De beoefening der charitas moet worden beschouwd als een integrerend deel van de Ka tholieke levensbeschouwing, van de roeping der Kerk en van het gods dienstig leven van de christen. Aldus wordt vastgesteld in het rapport' over „Grondslagen voor een wettelijke regeling van de gezond heidszorg", uitgebracht door het be stuur van het Centrum voor Staat kundige Vorming. De taak van de overheid beperkt zich, aldus dit rapport, niet tot een steeds afwachtende houding tegen over het particulier initiatief. De overheid heeft een eigen posi tieve taak. Er dreigen voor het parti culier initiatief gevaren. De aan dacht wordt gevestigd op het ver schijnsel van de „massificatie". De mens raakt gewend aan verzorging van hoger hand. Het Centrum voor Staatkundige Vorming acht het stelsel onaan vaardbaar, dat vele gemeentebestu ren volgen bij de subsidiëring van Kruisverenigingen en soortgelijke instellingen. Dit stelsel kent slechts een subsidie toe, wanneer een ver eniging een tekort heeft en nooit meer dan dat. Financiering van het particulier werk mag niet worden beschouwd als een gunstbetoon van de zijde van de overheid. Subsi diëring behoort veeleer te worden er kend als een op de overheid rustende verplichting, voortvloeiende uit de plaats welke zij inneemt en de taak welke zij heeft te vervullen t.a.v. het werk der particuliere gezondheids zorg. OM DE „BESTE BIERVATROLLER VAN BERLIJN" TITEL. West- Berlijn heeft, evenals het in Neder land en andere Europese landen wel gebeurt, zijn wedstrijden gehad voor kellners. Alleen kwamen hier ook andere personen uit het hotel- en aanverwante bedrijven aan de start. Duizenden Berlijners waren er van getuige hoe kellners zich op snelle voeten met dienbladen vol gevulde borden over het parcours van 2000 meter spoedden. Knechten hadden koffers over het traject te zeulen, barkeepers mochten geen druppel uit de gevulde glaasjes morsen en chauffeurs van bierwagens moesten de biervaten in een snel tempo voortrollen. Hier ziet U de strijd tussen de biervatrollers om de titel van „de beste biervatroller van Berlijn", na dat het startschot door middel van het knallen van champagneflessen- kurken was gegeven. De wetgeving is t.a.v. de volksge zondheid in ons land achterop ge raakt. Het Centrum voor Staatkundige Vorming acht voor een doelmatige organisatie van de zorg voor de volksgezondheid een ziekenhuiswet en een gezondheidswet wenselijk. MIDDENSTANDSCOMMISSIE IN DEN HAAG GEÏNSTALLEERD. De wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aartsen, heeft gis termiddag ten stadhuize een mid denstandscommissie geïnstalleerd. Deze commissie staat onder het pre sidium van de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Den Haag en is voorts samen gesteld uit acht vertegenwoordigers van de vier middenstandsorganisa ties. Het ligt in de bedoeling der ge meente in voorkomende gevallen, welke middenstandsaangelegenhe den betreffen, aan deze commissie voorlichting en advies te vragen. KLEINSTE CARILLON TER WERELD GEREED In de klokkengieterij van de Gebr. Van Bergen te Heiligerlee is een modern carillon gebouwd dat het kleinste ter wereld is. •De gehele aparatuur, die sléchts enkele tientallen kilo's weegt, is thans opgesteld te Heiligerlee. Za terdag zal de beiaardier, Willem Creman, er een concert op geven. Het programma omvat verschillen de composities, o.a. van Mathias van den Gheyn, Staf Nees, Jef van Hoof en Felix Timmermans. Het ligt in de bedoeling door middel van dit carillon meer bekendheid aan de Vechtpartijen om Westerling De openbare vergadering in het Concertgebouw waar de heer Johan Thiessen uit Den Haag zou spreken over: Westerling en zijn nieuw pro gramma, heeft op last van de politie een vroegtijdig slot gekregen. Tegenstanders en voorstanders van Westerling waren reeds kort na het begin, toen mevrouw Westerling het woord voerde, slaags geraakt en van dat ogenblik af heerste een dreigen de sfeer in de zaal, waar ongeveer duizend mensen aanwezig waren. Om negen uur hadden de inter rupties de gemoederen zo verhit, dat elk ogenblik een nieuw handgemeen dreigde Toen vond de politie het welletjes. De bijeenkomst was georganiseerd door een comité dat zich ten doel stelt het Westerling mogelijk te ma ken naar Nederland terug te keren. Toen mevrouw Westerling in het begin van de vergadering de hoop uitsprak dat haar man en kinderen spoedig naar Nederland zouden terug kunnen komen werd uit de zaal geroepen: Veer tig duizend doden op Zuid-Cele bes. Daarop ontstond de vecht partij. De heer Thiessen, die het woord van mevrouw Westerling overnam, deelde o.m. mede, dat Westerling na de actie te Bandoeng met medeweten van Hatta en de sultan van Djokja per vliegtuig naar Singapore is ge bracht. Over het eigenlijke programma van Westerling kon de heer Thiessen naar hij zeide niet uitweiden, omdat dit aan een buitenlandse mogend heid is voorgelegd. De ontruiming van de zaal gebeur de ordelijk. ONDERZOEK GAANDE IN BELANGRIJKE ZAAK Sinds enige tijd heeft de rijksre cherche te Utrecht een hoogst be- belangrijke zaak in onderzoek, wel ke ten nauwste verband houdt met de man die indertijd meermalen werd genoemd in de zo geruchtmakende affaire-Schallenberg. Deze man, een zekere Mucke, zou tijdens en na de oorlog de beschikking hebben gehad over een zeer groot kapitaal. Tij dens de bezetting beheerde hij de gelden van de Katholieke Arbeiders Beweging. Enige tijd geleden nu zou de belastinginspectie te Utrecht feiten aan het licht hebben gebracht welke verband houden met de be lastingplicht van Mucke en welke zeer compromitterend zouden zijn voor een hoge ambtenaar bij de staande magistratuur. De rijksre cherche stelt nu een onderzoek in. Deze zaak heeft niets te maken met de zaak Schallenberg. Alg. Dgbl. Ongeveer elfduizend bttkkers en banketbakkers, hebben gisteren te Amsterdam geprotesteerd tegen het plan van de Regering om de omzet belasting op beschuit, koekjes, ge bak en ander banketbakkerswerk te verhogen tot acht en een half pet. Het gaat om niet meer of minder dan om ons bestaan. Honderden be drijven zijn ten ondergang gedoemd en zeker zullen niet alleen de minst economisch werkende bedrijven de nekslag krijgen, zo betoogde drs. K. Samson, secretaris van de R. K. Middenstandsbond. De verhoogde omzetbelasting zal geen verhoging van de opbrengst voor de fiscus tengevolge hebben, maar tot onvermijdelijke daling van het gebruik leiden. Waarom, vroeg de heer Samson, koekjes en kaakjes te belasten met 8ys pet., en kamerbiljarts, fazanten, kalkoenen, asperges, champignons en slagroom met 3 y pet? Wat wij nog nooit eerder gehoord hadden, weten wij nu: beschuit, een belangrijk kindervoedsel, is luxe, deelde mr. dr. A. Zeegers, de juri dische adviseur van de Amster damse Christelijke middenstandsver- eniging, mede in zijn betoog tegen de- volkomen willekeurige wijze waarop wordt uitgemaakt wat luxe is. Vanaf vandaag moet het vast staan en dat moet heell hard ge zegd worden, opdat ieder in Ne derland het horen kan, zo zei hij, dat elke regering of partij of per soon, die zich geroepen acht een aanslag te plegen op de midden stand, in welke vorm dan ook, te rekenen heeft op een verbeten weerstand. Wanneer de regering het beter acht, dat er geen zoete broodjes meer worden gebakken, zijn de bak kers het met haar in dit opzicht Wetten in wording In de toelichting op het ontwerp begrotingshoofdstuk Binnenlandse Zaken vindt men oan. de volgende mededelingen: Een ontwerp herzien Zondagswet zal, naar wordt verwacht, spoedig aan de ministerraad worden voorge legd. Het ligt voorshands in de bedoe ling het aanhangige ontwerp van wet op de leesbibliotheken door een nieuw ontwerp te vervangen. Binnenkort zal een ontwerp tot herziening van de Woonruimtewet worden ingediend; de herziening zal in hoofdzaak de rechtsmiddelen te gen vordering betreffen. Getracftt zal worden omtrent de jaarwisseling een ontwerp voor een nieuwe kieswet in te dienen. De wederinstelling van de centrale commissie voor georganiseerd over leg is spoedig te verwachten. In het komende jaar zal worden begonnen met een algemene revisie van het Rijksambtenarenreglement en het Arbeidsovereenkomstenbesluit. BEURS: TELEURSTELLENDE MARKT. De markt had gisteren een stil en gedrukt voorkomen. De millioenen- nota werd over het algemeen niet gun stig beoordeeld. Het tekort van 117 millioen gulden en vooral de moge lijkheden dat dit tekort aanzienlijk kan stijgen vond men ongunstige factoren. De algemene verwachting was dan ook, dat de beurs wegens inflatievrees vast zou zijn. In Olies trad echter wederom de arbitrage als grote verkoper op en dit zette een domper op de gehele markt. Het hoofdfonds opende vijf punten lager op 295,5 om tegen het slot op het laagste punt van de dag, 293,5, te be landen. Ook in H. V. A werden voor buitenlandse rekening stukken afge geven hetgeen tot een nadelig ver schil van 4 punten leidde. Behalve in deze twee hoeken had de handel weinig te betekenen De omzetten zijn inmiddels weer op het normale peil van c.a. 1.5 millioen nominaal in aan delen teruggekomen. De Industrie aandelen waren merendeels 1 tot 2 punten lager Op de Scheepvaartmarkt waren de nadelige verschillen iets groter. eens, namelijk dat de tijd voor smeekschriften is afgelopen. De bak kers zullen dan scherpe woorden, klemmende argumenten en zo no dig massale demonstraties op touw zetten om op te komen voor hun bestaan. Bakkers uit verscheidene delen van het land voerden daarna het I woord. Toen de heer Th. J. te Kaath uit Almelo de 7000 aanwezi gen in de Apollohal vroeg wat ge daan moest worden, indien het adres, dat het landelijk actie-comité heeft gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, zonder uitwerking zou blijven, klonk het uit bijna allle kelen: staken. Een protestmotie tegen de voor nemens van de regering tot verho ging van de omzetbelasting was het resultaat van de bijeenkomsten. De motie wordt ter kennis gebracht van de regering, de Staten Generaal en het Nederlandse volk. Gewoon brood niet duurder De regering heeft besloten de maximum verkoopprijs van het brood van gewone samenstelling te handhaven. De vrije prijs van het zuiver witbrood zal enigszins stij gen, naar verwachting met een cent per achthonderd gram. Opdat de prijs van het gewone brood niet verhoogd behoeft te worden zal de prijs van de bloem, waaruit dit brood wordt gebakken (a-bloem) met negentig cent per honderd kilogram worden verlaagd. Om te vermijden dat daardoor de subsidielast toeneemt zal de prijs van de bloem waaruit het luxe wit tebrood wordt gebakken (w-bloem) met één gulden per honderd kilo gram worden verhoogd. De prijs van ongebuild tarwemeel blijft onveranderd. De prijzen van andere blanke bloemsoorten zullen aan de veran derde verhoudingen worden aange past. De regering meent dat door deze wijzigingen in de bloemprijzen de beletselen voor het bakkersbedrijf voor de uitbetaling van de loonsver hoging van vijf procent kunnen wegvallen. PRIJSAANDUIDING BLIJFT VAN KRACHT. Het ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat de verplichting, krachtens welke alle ten verkoop aangeboden artikelen van een dui delijk zichtbare en leesbare prijs aanduiding dienen te zijn voorzien, nog steeds onverminderd van kracht is. Op 'het naleven van deze verplich ting zal nauwlettend worden toege zien. Slechts goederen, die tot de ca tegorie van weeldegoederen beho ren, vallen buiten deze verplichting PRIJS BOUWMATERIAAL LOOPT OP. In het bouwbedrlijf heerst grote bezorgdheid over het verloop van de prijzen voor bouwmaterialen e. d. De laatste weken zijn de prijzen van verschillende materialen ,als lood en zink, met sprongen omhoog ge gaan; ook hout en stenen zijn duur der geworden. Deze opwaartse prijs beweging is nog niet tot staan ge komen. Bij aanbestedingen kunnen de aannemers hun berekeningen niet op stabiele grondslagen baseren; zij hebben slechts waarde op de dag waarop zij worden gemaakt, aldus „de Tijd." Veelal zijn zij de vol gende dag reeds door nieuwe prijs verhogingen achterhaald. Een hier mede verband houdend verschijnsel is, dat bij sommige leveranciers van bouwmaterialen de neiging bestaat de aflevering van goederen te ver tragen en zo te profiteren van nieu we prijsverhogingen. Dit alles vindt zijn weerslag op de bouwbedrijvig- heid. De dalende tendenz in de bouwkosten heeft plaats gemaakt voor een stijging welke door des kundigen op minstens 10 pet. wordt geschat. Bij verschillende aanbeste- dingen blijkt de laagste inschrijver nog belangrijk boven de begroting van de architect te liggen. -rf'J'P vindt steeds de fijnste Stelsel van „aanvullende subsidies'' onaanvaardbaar geacht Door: A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 8) Nelly!.... Zij drukte hem met hevigheid de hand. Stil nu, geen woord meer •En nogmaals danklieve Horst! Een teken aan de chauffeur en de auto zette zich weer in beweging. Maar Horst Waldlew bleef nog een wijle staan, en keek als dro mend de auto na. De kolonel had met ongeduld op Nelly gewacht, en overstelpte haar met vragen. Zij antwoordde kalm en vertelde haar oom alles dat er brieven waren gestolen, dat zij met mr. Waldlew bij Silas Hempel was geweest enz. De heer Lindweg was zó verbijs terd, dat hij, bij het horen van de naam Waldlew zelfs niet er aan dacht een grapje te verkopen. En hoe langer hij nadacht over de dief- stal van de brieven, des te onge ruster werd hij ook. Jammer Nelly, zei hij einde lijk, dat je niet reeds weken gele den aan je vader hebt getelegra feerd. Die historie met de brieven staat me niet aan. Welke bedoeling kan de dief toch hebben gehad? Nelly haalde de schouders op. Dus oom, zei ze, gelooft u thans niet meer, dat ik eenvoudig gedroomd heb? Neen, kind. En het is heel verstandig van je geweest, de be roemde detective de zaak toe te vertrouwen. VI. Toen Klockmann de volgende morgen met de koffie de ontbijtka mer binnentrad, vroeg hij zijn mees ter of deze misschien van plan was, met juffrouw Nelly een uit stapje te maken, en met dat doel een auto had besteld. De kolonel keek verwonderd op en wierp Nelly een vragende blik toe. Maar ook zij schudde het hoofd. Geen denken aan! Hoe kom je daarop, Klockmann? Omdat er reeds van zes uur af een huurauto voor de deur staat. Een huurauto? En die wacht reeds twee uren? Zonderling! Heb je de chauffeur niet gevraagd, wat hij wil en op wie hij wacht? Neen, meneer, want er is geen chauffeur. Ik heb herhaaldeijk door het raam van de vestibule gekeken, maar niemand by de auto gezien. Misschien is de chauffeur in de her berg, ginds, aan de overkant van de straatweg. Mogelijk.... Maar hoe is de kerel met zijn wagen tot hier voor mijn deur geraakt? De tuinpoort is 's nachts gesloten. Of heb je verge ten, ze te sluiten, Klockmann? Hoe kan meneer zo iets van mij denken? Neen, ik heb, gelijk iedere avond, de poort gesloten en de sleutel meegenomen naar mijn kamer. Ik zou anders geen rust heb ben gehad, vooral met het oog op de inbraak bij de juffrouw.Ik begrijp ook helemaal niet, hoe men vanmorgen of deze nacht zon der sleutel de poort heeft kunnen openen. Maar één ding is zeker: toen ik beneden kwam, stond ze wagenwijd open. Wel vreemd! Doch er is zeker een vergissing in het spel. Het lijdt geen twijfel, dat de auto door een andere villa was besteld, en dat de chauffeur zich in de naam heeft vergist. Misschien had hij een glas te veel gedronkenMaar ik vraag me af, hoe hy de poort heeft kunnen openen. Nu, dat zullen we spoedig te ween komen.... Is hef een gesloten of een open auto? —Gesloten, en de gordijntjes zijn toegeschoven. Zo! Wel, dan zal meneer de chauffeur heel zeker op de kussens van de wagen zijn roes uitslapen. Ga eens zien Klockmann; schud de kerel wakker en lees hem de les over de zaak met de tuinpoort. Dreig hem gerust met .een aanklacht wegens huisvredebreukNeen, wachtik zal liever zelf mee gaan Dat zal meer indruk op hem maken. Hij stond op en Nelly deed zoals hij. Ik ga ook mee, verklaarde zij. Voor het huis stond inderdaad een gesloten huur-auto met neergescho- ven gordijntjes. De chauffeursplaats was onbezet. De kolonel ging naar het portier en maakte het open- Hé daar! Word eens wakker! Wat. Hij zweeg plotseling. De jonge man, die achterover in een hoek van de auto leunde, verroerde zich niet. Maar de kolonel zag iets, dat hem het bloed in de aderen deed stollen. De jonge man was dood, en blijk baar vermoeid. Zijn gezicht had de kleur van was, de ogen stonden half open. Aan zijn voeten een bloed plasje; talrijke bloedvlekken op de lichtgrijze kussens en tegen de wandbékleding. Nelly keek over de schouder van haar oom heen, klampte zich aan hem vast, slaakte een hartverscheu rende kreet: Petetf.o mijn God.... het is Peter! De kolonel, die akelig was gewor den en van het hoofd tot de voeten beefde, sloeg beschermend de arm om haar heen. Nellymijn arme lieve lingdat is niet mogelijkje moet je vergissen..... stotterde hij. Maar het meisje schudde het hoofd, en breidde luid schreeuwend de armen naar de dode uit. Haar oom moest haar met geweld weer houden! Hij sloeg het portier dicht, trok haar zacht mee naar de villa. Over de schouder heen riep hij Klockmann toe: Niets aanroeren vóórdat de po litie komt! Loop naar de eerste post en doe aangifte! Klockmann ijlde weg. De kolonel trok de voordeur achter zich toe en hield zich nu uitsluitend bezig met Nelly, die geheel gebroken op de bank in de vestibule neergezonken was. Zij snikte hevig, en herhaaldelijk kwamen deze woorden over hare lippen- Nu is hij daarmijn Peter! Zo moet ik hem wederzien. Plotseling sprong Nelly op; geen tranen meer: Horstik moet het Horst mededelen en meneer Hempel! Zij ijlde naar de telefoon. Het moest de kolonel opvallen, dat zij de advocaat bij zijn voor naam noemde. Maar het was nu geen ogenblik om een opmerking daarover te maken.... Een half uur later verscheen op villa „Roland" het parket bestaande uit de commissaris van politie, een rechter van instructie, de gerechts dokter en enige agenten. Terwijl de heren nog bezig waren met het on dervragen van de bewoners der villa en met het zoeken naar sporen in de omtrek van het huis, kwam ook mr. Waldlew met Silas Hempel opdagen. Waldlew keek niet om naar de heren van het parket, maar liet zich onmiddellijk aanmelden bij kolonel Lindweg en Nelly, voor wie zijn komst blijkbaar een verlichting was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5