datje ftewc en de wenshandschoenen De Rijksbegroting »Justitie« L.T.B. hield indrukwekkende Oogstdankdag te Heiloo DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Plannen op stapel De verdere rentegratie in het maatschappelijk leven van de daar voor in aanmerking komende poli tieke delinquenten, het zo snel mo gelijk overdragen van het herstel rechtsverkeer aan de normale orga nen en de- beëindiging van het werk van het Beheersinstituut worden ook door de minister nagestreefd, aldus de toelichting op de begroting van,Justitie. De arbeid ter voorbereiding van een nieuw Burgerlijk Wetboek vindt gestage voortgang. Nadat, ver moedelijk in de komende zitting, het overleg met de Tweede Kamer over bepaalde hoofdpunten zal zijn aangevangen, zal prof. Meijers de eindtekst van de onderdelen, waar over het overleg gevoerd is, kunnen opstellen. Echter wordt ook aan nieuwe on derwerpen aandacht gewijd Een ontwerp voor een wettelijke rege ling van de stichting is ten departe- mente opgesteld. Overwogen wordt ook door wijzi ging van de Natiónaliteitswetgeving het aantal vreemdelingen binnen de landsgrenzen te verminderen, waar bij in de eerste plaats te denken valt aan hier te lande geboren en getogen staatlozen. De bestudering van het vraagstuk van de hervorming van het Naamlo ze Vennootschapsrecht heeft aan het licht gebracht, dat hier sprake is van een der aspecten van een vraagstuk van veel wijdere omvang: de juridi sche vormgeving van het sociologi sche begrip „onderneming." De mi nister overweegt het vraagstuk in deze gedaante aan te pakken. Hij overweegt ook het Arbeids recht de plaats en de vorm te geven, die het als belangrijk onderdeel van ons maatschappelijk en juridisch le ven in de wetgeving toekomt. Indiening van een door de Hoge Raad ontworpen voorstel tot wijzi ging der cassatieprocedure, van een ontwerp tot verbetering van de kan tongerechtsprocedure en het getui genverhoor en van enkele kleinere ontwerpen is eerlang te verwachten. Voorstellen tot verbetering van de rechtspraak in belastingzaken zijn in voorbereiding. Maatregelen zijn in voorbereiding Handelaars krijgen televisie-toestellen Philips ontvanger voor f 785. De N.V. Philips Verkoopmaat schappij voor Nederland zal aan een aantal handelaren, woonachtig in een straal van 40 km. rondom Eind hoven, een televisie-ontvangtoestel leveren voor eigen gebruik. Philips gaat hiertoe over ten einde deze handelaren in staat te stellen de nodige ervaring op te doen en zich op dit geheel nieuwe terrein technisch voor te bereiden. Met het toestel, waarvan de prijs f 785 be draagt, zal men voorlopig vanzelf sprekend alleen het programma kunnen opvangen dat door Philips Experimentele Televisie wordt uit gezonden. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Wa terstanden). 10.00 „Thuis," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Or gel en zang. 12.00 Populair concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport- praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Prome nade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Lichte muziek. 16.00 Trio. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.35 Cel loconcert. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Pianospel. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Orgelconcert. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 Voor dracht. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00_24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 1^00 Gram. 11.15 Zang en piano. 11.45 Sextet. 12.15 Gram. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Vocaal ensemble en so list. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeuner kwintet. 13.30 Gram. 14.10 Metropo- le-orkest. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamermuziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Gemengd koor. 16.30 Militaire kapel. 17.00 Wetenswaardig allerlei, 17.30 Gemengd koor. 17.45 Causerie van het Nederlands bijbelgenoot schap. 18.00 Zangkoor. 18.15 „Ons plan voor de arbeid," causerie. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 Re portage van een Gereformeerde jeugdavond. 21.30 Kamerorkest en solist. 22.10 Gram. 22.25 Amuse mentsmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. om tot een meer intensieve en meer efficiente controle op het verkeer, meer in het bijzonder op de inter communale wégen, te geraken. Bij de samenstelling van de ont- werp-begroting 1951 betreffende het gevangeniswezen en psychopathen- zorg is als richtsnoer aangenomen, dat op de weg naar modernisering van ons gevangeniswezen, waarop de eerste stappen reeds gezet zijn, ge leidelijk dient te worden voortge schreden, waarbij het streven er op gericht blijft om de vrijheidsbero ving van de gedetineerden, met handhaving van het karakter van de straf, mede dienstbaar te maken aan hun heraanpassing aan de maat schappij en te bereiken dal; zij als sociaal minder storend element en zo mogelijk beter mens weer in de maatschappij terug keren. Tal van maatregelen, welke hier mede in verband staan, zullen echter eerst hun definitieve vorm kunnen verkrijgen, zodra de nieuwe Begin selenwet, waarvan het ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig is, zal zijn tot stand gekomen. Het streven is er echter op gericht, dat de afwikkeling van het directo raat generaal voor bijzondere rechtspleging tegen het einde van het komende jaar 1951 haar beslag zal.hebben. Zo spoedig mogelij» moet naar li quidatie van de raad voor het rechts»- herstel worden gestreefd en over dracht van zijn bevoegdheden aan de normale staatsorganen. Het ogen blik daartoe is echter naar het de minister voorshands voorkomt, nog niet aangebroken. „NEDERLANDSE KRING" OPGERICHT. Gisteren heeft een aantal Neder landers, behorende tot verschillende politieke partijen of buiten enige partijverband staande en daartoe te Utrecht bijeengekomen, besloten tot oprichting van een landelijk verband, genaamd: „Vaderlandse Kring" ge vestigd te 's-Gravenhage. Na afloop van de oprichtingsvergadering werd een communique uitgegeven. De „Vaderlandse Kring", die zel ve geen politieke partij wil zijn noch worden, stelt zich ten doel verster king van de Nederlandse volks kracht in de meest algemene bete kenis van het woord ter bestrijding van alle ideeën en stromingen, wel ke afbreuk doen aan de menselijke waardigheid. De „Vaderlandse Kring" wil inzonderheid aan de re- geringspolitiek der laatste jaren een einde maken en daarvoor in de plaats stellen een omhoog 'streven de nationale politiek, welke voor al les de belangen van ons land en van on$ gehele volk stelt boven het be lang van bepaalde politieke par tijen. Het voorlopig hoofdbestuur van de Vaderlandse Kring is samenge steld uit de heren: M. L. F. Bajetto te 's-Gravenhage; mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal te Zeist; prof. dr ir J. Coops te Am sterdam; A. De Groot te Schiedam; C. E. L. Helfrich te 's-Gravenhage: J.Kalff te Heiloo; dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis te Rotterdam; J. Reijers te Kamerik; mr H A. M. Roelants; Schiedam; jhr. W. de Sa- vornin Lohman te 's-Gravenhage; ir F. J. M. Schilte te 's-Hertogenbosch; drs H. Vooys te Rotterdam; mr dr A. Seegers te Amsterdam. DE L.T.B. OP BEDEVAART naar heiloo. Op het eerste gezicht is dat wellicht niet zo'n geweldig evenement, want er zijn zovele groepen en organisaties, die ieder jaar trouw de bedevaart naar Heiloo onderne men. Voor de L.T.B. echter heeft zulk een dag steeds weer en bijzondere betekenis. Die dag grijpen onze katholieke mannen en vrouwen van het platteland aan om God dank te brengen voor de oogst, die zij het afgelopen jaar mochten binnenhalen. En zo staat voor de L.T.B. deze bedevaart in het teken van de Oogst dankdag, die ieder jaar een steeds groter aantal deelnemers blijkt te tellen- De bijna niet te verwerken toeloop van het vorige jaar deed de organisatoren besluiten om de bede tocht in twee groepen te verdelen. Gisteren waren het de Noord-Hol landse afdelingen, vandaag de afde lingen uit Zuid-Holland en Zeeland. In verband met de grote Vebo-ten- toonstelling trok de kring Leiden gisteren met de Noord-Hollanders naar Heiloo. Het eenvoudige kapelletje van het genade-oord had deze twee dagen een wonderlijke metamorphose on dergaan. Alles wat het veld aan vruchten opbrengt, lag daar opge tast. De ruim duizend anjers vorm den en bloedrood gordijn achter ïïat altaar en overal in de kapel, aan de muren en rond het altaar, hingen kransen van korenaren, groen, tros sen druiven, bloemkool en al wat de Hollandse grond maar vermag op te brengen. Gladiolen en een feeste lijke versiering van chrysanthen completeerden tenslotte dit mooie geheel, waarin de talrijke zware, met goud bestikte, vaandels rona het altaar een demonstratief pleidooi vormden voor een rijk organisatie- leven. Temidden van al die pracht droeg de algemeen bondsadviseur van de L.T.B., rector J. A. G. van der Hoog te, een plechtige Hoogmis op, waar- fa r hij geassisteerd werd door kape laan P. Brinkman als diaken en ka pelaan Th. Scholtes als subdiaken. Tijdens deze H. Mis in de kapel, die letterlijk tot in de hoeken bezet was, hield rector van der Hoogte een toespraak, waarin hij opmerkte, dat de stemming van deze dagen niet mocht bepaald worden door de jubel om de rijkdom van stoffelijke goede ren, maar dat de dankbaarheid je gens God boven alles moest uitgaan. „Dankbaarheid moet er dan zijn", zo zcide rector van der Hoogte, „om de kracht, die er geschonken werd en waardoor gij in staat waart te wer ken". De woorden van de Offerande kregen wel een heel diepe zin en een bijzondere betekenis, toen en kele bruidjes namens de verschil lende afdelingen tal van gaven in r.atura op het priesterkoor, aan de voet van het altaar, brachten. De hoeveelheid was zelfs zo groot, dat de meisjes niet alles konden ver voeren, en dat moge begrijpelijk zijn, sis men weet, dat b.v. de Kring Lei den met een kaas kwam van maar liefst 51 pond. Ofschoon de regen, die in de mor genuren nogal rijkelijk was neerge vallen, had opgehouden, scheelde het maar weinig, of de Willibrordus- hulde, die in de open lucht zou wor den gehouden, zou letterlijk in het water gevallen zijn. Maar zover kwam het toch niet. Na de reveille sprak de heer N. Groen een woord van welkom namens het Hoofdbe stuur van de L.T.B. Daarin gewaag de hij van de zwarte tijden, die de organisaties over het algemeen cok de L.T.B. hebben gekend. Maar het verheugde hem, dat velen in al le omstandigheden hun organisatie trouw waren gebleven. Het daarna kapelaan H. Kampschör uit Beverwijk, die de betekenis van Smt Willibrord belichtte. Hij wees er op, dat deze hulde niet bedoeld moest zijn om terug te zien op het geen deze pionier voor ons geloof en vaderland heeft ged'aan, maar dat men boven alles uit zijn werk de kracht moest putten om zijn gods dienstige en culturele arbeid voort te zetten. Inmiddels hadden de wolken zich zc dreigend boven Heiloo samenge pakt, dat er geen sprake van kon zijn, dat de processie tijdens het Lof in de buitenlucht zou kunnen wor den gehouden. Deken Kuiper uit Wognum celebreerde het Lof en ter wijl de processie met een lange reeks vanvaandels door de paden van de kapel trok, brak een hevig noodweer uit, dat het zingen binnen de kapel bijkans overstemde. Kapelaan G. J. Groen, conrector te Heiloo hield de slotpredicatie waarin hij sprak over het middela- resschap van Maria. BESTEMMING KASTEEL WELL IN NOORD-LIMBURG Het monumentale kasteel te Well is aangekocht door de stichting „Sancta Maria", die voornemens in dit kasteel een studiecentrum te vestigen. Het kasteel en bijbehoren de landerijen beslaan 8 ha. Er zal een lagere landbouwschool worden gevestigd. Middenstands-retraite Velen uit de Middenstand vragen cm een retraite in het najaar. Aan deze wens is tegemoet gekomen door het Retraitehuis te Noordwij kerhout, waar van Zaterdagavond 14 October tot Dinsdagmiddag 17 October weer de retraite wordt ge houden. Deelnemers worden ver zocht zich zo spoedig mogelijk op te geven aan de Directie Retraitehuis, Noord wij kerhout. Tel. K 2533-207. Eigen munt voor Nieuw-Guinea Als rekeneenheid van het geld stelsel van het rijksdeel Nieuw-Gui- nea wordt de Nieuw-Guinea-gulden ingevoerd. Een wetsontwerp geldregeling Nieuw-Guinea is bij de Tweede Kamer ingediend. Om' de geldover- neming van Nieuw-Guinea op korte termijn tot stand te brengen is de vorm gekozen van uitgifte van munt biljetten door het gouvernement. In omloop zijn thans gebracht muntbil jetten van één gulden, twee gulden vijftig, vijf, tien. vijf en twintig, hon derd en vijfhonderd gulden. Als pas munt worden voorlopig Nederlandse munten gebruikt. De Regering beschikt nog niet over gedetailleerde inlichtingen be treffende de resultaten van de in voering van het nieuwe ruilmiddel en de daarmee beoogde sanering. Het streven was gericht op een op Nederland afgestemd prijspeil. LOONSVERHOGING BLIJFT MAXIMAAL 180 GULDEN Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de raad voor economische aan gelegenheden uit de ministerraad in zijn vergadering van gisteren beslo ten de loongrens van 3600 'gld. bij de loonsverhoging van vijf procent te handhaven. De loonsverhoging zal derhalve niet meer mogen bedragen dan 180 gulden per jaar. Zoals men weet was er van de zijde van de Stichting van de Arbeid sterk bij de regering op aangedron gen de beperking tot 3600 te laten vervallen. De beslissing van de Raad voor Economische Aangelegenheden (R. E.A.) uit de ministerraad hangt on getwijfeld samen met het feit, dat de nieuwe loonronde ook van in vloed zal zijn op de salarissen van bet overheidspersoneel. Ook daar over schijnt bij de gisteren gehouden besprekingen een beslissing geval len te zijn. Voor het overheidsperso neel zal een overeenkomstige ver hoging worden toegepast als voor het bedrijfsleven is voorgeschreven. Hulp aan emigranten Nederland zal trachten in 1951 veertigduizend mensen te laten emi greren. Het is de bedoeling, dat 24 duizend emigranten naar Australië gaan, tweeduizend naar Nieuw-Zee^ land, achtduizend naar Canada en zes duizend naar andere landen. De regering zal een groot deel van kosten der uitzending dragen. Dit deelt minister Joekes mee in de nieu we begroting van Sociale Za,ken. In de toelichting tot dit begrotings Hoofdstuk wordt verder gezegd, dat voortgaande bescherming van de beider, bevordering van een redelijk inkomen en voldoende werkgelegen heid. zorg voor sociale zekerheid en volksgezondheid, internationale so ciale samenwerking en versterking van de samenwerking van de over heid met het bedrijfsleven en met maatschappelijke organisaties op so ciaal gebied de voornaamste doelein den zijn van het sociale beleid der regering. De economische toestand speelt bij dit beleid een grote rol en het is voor de regering een punt van grote zorg, dat de pi-oductie nog steeds aanzienlijk kleiner is dan de consumptie Een voorzichtig sociaal beleid blijft dus nog geboden. Aan beroepskeuzebureaux van con fessionele organisaties zal de rege ring in het komende jaar voor het eerst een subsidie van 75.000 gulden toekennen. De beroepskeuzebureaux van de Gewestelijke Arbeidsbureaux die tot heden kosteloos adviezen ver strekten zullen in verband hiermee thans ook een vergoeding, variërend van 1 tot 25 gulden vragen. Tevens zal er een beroepskeuzeraad worden ingesteld, die de minister van Socia le Zaken van advies kan dienen om trent beroepskeuzezaken. JARIGE VRAAGT GESCHENK VOOR ANDEREN. Toen aan het bestuur van de Alg. Nederl. Zuivell5ond F. N. Z. door ds aangesloten organisaties werd ge vraagd welke geschenken men zou wensen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest, werd ten antwoord gege ven, dat het schoonste geschenk zou zijn, indien men bijdragen in geld zou willen geven ten behoeve van het Koningin Wilhelmina-fonds voor de kankerbestrijding en voor de Stichting 1940-1945. Aan dit verzoek hebben vrijwel alle aangesloten or ganisaties voldaan. 72. Houd de dief! Ootje Teur had nu, ongezien d-oor Lange Leo, de vrachtauto bereikt en deed de deur van de cabine open. terwijl hij 'er op lette, geen enkel geluid te ma ken. Hij ging achter het stuur zitten en sloot de deur ook weer geruis loos. Door een klein raampje, dat in de achterzijde van de cabine was aangebracht, kon hij precies zien, wat Lange Leo uitvoerde en toen Leo dan ook de wagen weer verliet, om ae laatste kist in te laden, startte Ootje Teur snel de motor en gaf gas. De vrachtwagen schoot met een ruk vooruit. „Hé!" riep Lange Leo. „Wat bete kent dat nou weer! Heb ik dan nooit rust?" Hij liet de laatste kist met gouden munten vallen en begon woe dend de wagen na te zetten. Dikke Daan had inmiddels ook het toneel van de strijd bereikt en holde dapper mee. „Houdt de dief" riep hij optimis tisch. Er was echter geen mens te zien, behalve Lange Leo. dus dat had hij net zo goed kunnen laten. PATER W. KELLER S.J. 50 JAAR JEZUÏET Dinsdag 26 September viert pater W. Keller S.J., sinds 2 Mei 1946 Di recteur van het Centraal Indisch Missiebureau, zijn gouden jubileum als Jezuiet. In deze 50 jaren doceerde hij te Katwijk aan de Rijn, was pro fessor in de Mathesis in het philoso- phie-college te Oudenbosch, gaf ge durende zeven jaren retraites en missies en was 25 jaren werkzaam als Procurator van de Java-missie en Directeur van de Claverbond. Pater Keiler, wiens ontembare werkkracht en ijver alom bekend zijn, is thans de stuwende figuur van het Centraal Indisch Missiebu reau aan de Laan Copes van Catten- burgh te Den Haag. De jubilaris zal in de ochtend van 26 September een H. Mis van dank baarheid opgedragen in de kapel van de Huishoudschool in de Dr. Kuyper straat. Des middags tussen drie en vijf uur is er receptie op het bureau aan de Laan Copes van Cattenburgh 76 te Den Haag. In de gemeente Barneveld is het ophokverbod voor pluimvee opge heven. Dif verbod werd op 7 Juni afge kondigd, toen de pseudo-vogelpest te Barneveld zeer ernstige vormen aannam. Thans zijn er in de laatste weken geen nieuwe gevallen gemeld EFFECTENKNOEIERU VOOR TWEE TON? Accountants van de Raad voor het Rechtsherstel hebben bij de effecten firma van B. en T. te Rotterdam een uitgebreide knoeierij met effecten ontdekt. In totaal zou voor f 200.000 aan zwarte effecten verhandeld zijn. Bij deze handel waren enkele Schie- damse en Vlaardingse fabrikanten betrokken. Het is nog niet bekend, hoe de da ders te werk zijn gegaan. Een voor lopig onderzoek heeft, uitgewezen, dat de firma het delict direct na de oorlog heeft gepleeegd. In de effectenwereld heeft de ont dekking van deze knoeierij groot op zien gewekt. De firma is uitgescha keld als leveringskantoor voor de effectenregistratie. BINNENLAND Een53-jarige kolenwerker is Dinsdag van een dak van een huis aan de Schinkelkade te Amsterdam gevallen. Hij kreeg inwendige kneu zingen en overleed des avonds. De heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A.. is gisteren aan boord van de Nieuw Amsterdam naar New York vertrok ken, om op uitnodiging van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken een studiereis door de Verenigde Staten te maken. •-De Groninger N.V. Kaashandel, die kaas naar Venezuela exporteerde maar New York als einddoel opgaf, waarheen ook het geld werd overge maakt is door de politierechter te Groningen tot 4006 gulden boete ver oordeeld. De secrtaris van de FNZ, de heer J. A. Geluk is bevorderd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau; de heer H. van der Grijp, hoofdin genieur van de technische dienst der FNZ is benoemd tot ridder in die orde Tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is benoemd de heer Th. Starenborg, fabrikant te Lichtenvoorae. Na een tropische ziekte is in Frans-Equatoriaal-Afrika overleden pater G. Koek, afkomstig uit Ooster hout (N.-Br.) Pater Koek was 27 jaar oud en nog geen jaar in deze missie werkzaam. Mgr. J. Reesinck, de 69-jarige Apostolisch-Vicaris van de Boven- Nijl, gaat rusten. Hij heeft ontslag gevraagd uit zijn ambt. Door de onverwacht grote druk te bij de exportslagerijen is in Bergen op Zoom op het ogenblik een veel grotere vraag naar hem en spek dan naar vlees met been dat niet geschikt is voor inblikken. Voor sommige sla gers in Bergen od Zoom was dit aan leiding om tot drastische prijsverla ging van beplaade soorten vlees over te gaan. Ou de diepvriesfabnek „De Weeg schaal" te Zaandam is een protest staking uitgebroken als gevolg van het ontslag van acht arbeiders. De directie heeft voor het ontslag van het Gew Arbeidsbureau toestemming gekregen, omdat het bedrijf een sei- zoenbedrijf is. Aan de Vrije Universiteit te Am- sgterdam zal het in de cursus 1951— 1952 mogelijk zijn aan een medische faculteit, de opleiding tot het eerste gedeelte van het candidaats-examen (zgn. natuurwetenschappelijke pro- paedeuse) volledig te doen plaats hebben. Het lijkje van de 10-jarige Piet Plukkel uit Bovenkarspel. die reeds langer dan een week werd vermist, is drijvende in de dijkgracht te Enk huizen gevonden. De Alg-. Ned. Zuivelbond heeft het praedicaat „Koninklijke" ont- Instituut te Amsterdam, die in de oorlog reeds door de „Groene Poli tie" als cantint werd gebruikt, is om gebouwd tot een restaurant voor 150 personen, dat bedoeld is voor con- volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, zal begin October Kopenhagen, en Stockholm bezoeken om enige onder delen van de bouwnijverheid te be studeren. De onderwerpen, die de minister bijzonder interesseren zijn de ont wikkeling en de mogelijkheden van de flatbouw, de bouw voor ouden van dagen, de boerderij enbouw en het werk der coöperatieve woning bouwverenigingen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht en ochtend op vele plaatsen enkele buien. Matige, in de kustprovin cies tijdelijk krachtige wind tus sen Noord-West en West. Koud voor de tijd van het jaar. BUITENLAND.. Met ingang van 1 Och a.s. zul len de tarieven der omzetbelasting voor sigaren in België van 33.8 tot 1.9 pet. en voor sigarillos van 4.4 pet. tot 2.2 pet. worden verlaagd. Een vier-mdtir transportvlieg tuig van de Amerikaanse marine is bij de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan gestort. De 28 inzittenden kwamen om het leven. In Berlijn zijn het Oosten en Westen bezig eikaars poltiemannen achter de tralies te zetten. De West- Berlijnse politie arresteert iedere Oost-Berlijnse politieman, die het waagt een voet op West-Berlijnse grond te zetten (hetgeen heel ge makkelijk per abuis kan geschie den) en omgekeerd. Er zitter reeds 70 politie-agenten aan weerszijden vast. De „Oosterlingen" in West- Berlijn zijn in hongerstaking gegaan. Een Amerikaanse viermotorige „Privateer" met zeven man aan boord is op een oefenvlucht in de baai Puget Sound, 65 kilometer ten Noord-Westen van Seattle, neerge stort. Er zijn geen overlevenden. In Noord-Pendsjaab staan hon derden vierkante km. onder water tengevolge van een regen, die twee dagen achtereen is gevallen en waar door drie grote rivieren, waaronder de Ravi, buiten haar oevers zijn ge treden. Waarschijnlijk zijn ongeveer een half millioen personen dakloos. pPCHTZAKFN HAAGSE RECHTBANK. TWEE MEINEEDZAKEN. Op 8 Juni van dit jaar moest zich voor het Haagse Gerechtshof in ho ger beroep verantwoorden, zekere van H., een blijkbaar nogal lastige klant in de gemeente Nieuwkoop, waar hij woont. Er werden ter zitting twee getui gen gehoord, de 64-jarige landarbei der A. J. B. en de 38-jarige koop man C. J. V„ beiden uit Nieuwkoop. Hun verklaringen waren vrij gun stig voor verdachte van H.; men had nimmer gehoord, dat deze als een bruut optrad en evenmin, dat hij zich vaak aan drank te buiten ging. Men vermoedde, dat deze verkla ringen opzettelijk in strijd met de waarheid werden gedaan, zodat bei de getuigen wegens meineed werden vervolgd en zich thans voor de Haag se Rechtbank handden te verant woorden. Twee politiemannen werden ge hoord, die verklaarden, dat van H. zeer ongunstig bekend staat en her haaldelijk dronken is. Het was zoda nig, dat de burgemeester een verbod voor van H. uitvaardigde in café's te komen. Zulks zou echter aan ver dachten niet bekend zijn geweest. „Hij drinkt weldfens een borrel, maar kwaad is hij niet", zo betoog de B„ die dicht bij van H. woont en volgens zijn zeggen nooit ruzie met 'hem had. Integendeel, hij somde en kele goede daden van de man op. „Maar u laat u, geloof ik, een beetje in de luren leggen door van H.", meende de president der recht bank te weten. Een derde politieman, die werd ge hoord, verklaarde, dat van H. na de aanschrijving van de burgemeester inderdaad minder is gaan drinken. De Officier meende in het geval van B. tot ontslag van rechtsvervol ging te moeten concluderen, zulks in verband met het psychiatrisch rap port. Voor verdachte V. stond het er slechter voor, want aan hem zou wel bekend zijn geweest, welk een per soon van H. was. 1 In dit geval eiste de Officier we gens meineed een jaar gevangenis straf. De raadsman, mr. Drossaart Bentford, meende, dat inderdaad B. ontslagen moet worden van rechts vervolging. Wat V. betreft was pl. van oordeel, dat hier zeker niet van opzettelijke meineed sprake is, want het valt zeker niet te bewijzen, dat hem de feiten over van H. volledig bekend waren. Persoonlijk had hij nooit moeilijkheden ondervonden. Pl. concludeerde tot vrijspraak. Vonnissen op 31 Sept. CANDID A AT-NOTARIS VEROORDEELD TOT TWEE JAAR. De Haagse rechtbank veroordeelde gistermorgen de 47-jarige candidaat- notaris J- A. S. te 's-Gravenhage tot éen gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hij ten nadele van het, kantoor waar hij werkzaam was, 172.000 gul den heeft verduisterd. Veertien da gen geleden eiste de officier van Justitie drie jaar met aftrek tegen S. OUD-HOOFDINSPECTEUR VAN BELASTINGEN STAAT TERECHT. De 45-jarige oud-hoofdinspecteur der belastingen W. J. I. M. van B„ die door de rechtbank te Haarlem ver oordeeld was tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden wegens het doen van onjuiste aangiften voor de belastingen, stond gisteren in ho ger beroep terecht voor het gerechts hof te Amsterdam. Verdachte werd ten laste gelegd, dat hij een schilder en een loodgieter, die in 1946 werk zaamheden aan een zijner huizen te Haarlem hadden verricht, had over gehaald de kwitanties te dateren op 1947. Dit bezorgde hem voor zijn aanslag over 1947 een voordeel van 60, omdat hij de bedragen, be steed aan onderhoud van zijn huizen, van het belastbare inkomen mocht aftrekken. Er werden veer tóen ge tuigen gehoord.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2