SeCctdóeGoii/fca/rit De „Drie" komen te New York besluiten Reorganisatie Noord-Atlantisch apparaat Indonesië wil UNO De defensie van Zuid-Afrika in Gaat de krijgskans keren op Korea? Lagerhuis debat over de defensie Wie zal dat betalen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. 12081 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.35 p. w., f 1.50 p. cnnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 INDUSTRIE IN HÉT DORP Waterink is een boek versche nen „De Mens in het Bedrijf", waar van in 't bizonder de hoofdstukken gewijd aan de industrialisatie van Nederland in brede kring belangstel ling vei-dienen. Iedere gemeente is er tegenwoor dig op uit industrie aan te lokken (in zoverre het Nationale Plan-in- ontwerp dat gedoogt!). Ook de dor pen, die tot nu toe als hoofdmiddel van bestaan tuinbouw of veeteelt kenden, zijn in de weer om zich te industrialiseren, hetzij uit een kin derlijk soort neiging om „groot" te worden, hetzij uit de zeer respecta bele overweging, dat men de op groeiende jeugd in het meer knusse en menswaardiger dorpsverband wil houden, om haar aldaar te bewaren voor de massa-vervlakking van de grote stad. Het gevaar bestaat echter, dat men door het platteland te industrialise ren. het tevens meesleept in dat ver vlakkingsproces, hetgeen ondanks de hoge dunk welke grote stadsbe woners van zichzelf hebben voor de dorpsbewoners een zeer te betreu ren achteruitgang zou betekenen, zo wel op verstandelijk als op zedelijk gebied. Wat het verstandelijke betreft, stelt prof. Watering vast: „Nu is stellig de intelligentie in de stad veel geringer dan die van het platteland. Wanneer ik in een boerendorp ergens in Overijsel lukraak tien boeren knechts neem en ik test ze mits ik dan plat Overijsels praat en dat kan ik, want daar kom ik vandaan en ik neem daarna in Amsterdam willekeurig tien jon gens die 's avonds op de Nieu- wendijk lopen, dan is de intelli gentie van die 10 op de Nieu- wendijk zeker 15 misschien wel .20% lager da*n die van de boerenjongens." Prof Waterink is tevens, zijn oor deel bouwend op vele hem ter be schikking staande gegevens, tot de gevolgtrekking gekomen, dat er op het platteland meer technische aan leg is dan in de stad. „Het opgeno men zijn in de natuur is een ge schikte basis voor de techniek". Uit deze uitspraken zou men kun nen opmaken, dat men dus van wel slagen verzekerd is, wanneer de lan delijke bevolking wordt ingeschakeld in de industrie-arbeid. Prof. Wate rink wijst echter op. het gevaar, dat de indutsrie, in de tegenwoordige omstandigheden, een. moordende in vloed uitoefent op de begaafdheid en belangstelling van de jeugd. Niettemin is het naar zijn gevoel beter de industrie te brengen naar het platteland, dan de landelijke jeugd over te hevelen naar „enkele van die monster-steden, die industrie steden zijn". Weliswaar verandert daardoor op slag de levenshouding in die kleinere plaatsen een ver andering ten ongunste maar het is duidelijk, dat in kleinere gemeen schappen het toch nog doenlijk is de gevaren van een industriële vervlak king met kans op succes te onder vangen. Het gevaar schuilt immers niet in de industrie als zodanig. De eenzij digheid van het industriële arbeids- midden blijkt echter een rampzalige invloed te hebben op de karakter ontwikkeling, op het volwaardig mens-zijn. Het draait erop uit. dat velen geen enkel ideaal meer heb ben. geen enkele belangstelling meer hebben voor de geestelijke waarden van het leven en vervallen tot een armoede van ziel. „Als wij een boterham méér heb ben en het betekent, dat ons volk ontgèestelijkt, dan is de prijs voor die boterham wel heel hoog". „Als wij dan over 50 jaar zover zijn, dat de gemiddelde houding van de Ne derlander die .nu nog technisch ge schikt is. tegenover de industrie wordt als nu die van plaveiseljeugd, dan zeg ik: laten we er in vredesnaam niet aan beginnen: laten we dan lie ver droog brood eten. dan houden wij tenminste nog mensen met geest!" roept prof. Waterink uit. Tsgenover de eenzijdigheid van de industriële arbeidsomstandigheden het arbeids-milieu, moet een geeste lijk tegenwicht worden gegeven. Een zware verantwoordelijkheid rust daarbij op de industrie-leiders. Een zware verantwoordelijkheid ook op de ^school. Maar vóóral, en hierop legt prof. Watering aan het slot van zijn beschouwing de volle klemtoon is van het allerhoogste belang de vorming in het gezin. Ondanks de ge varen aan industrialisatie verbonden er een behoorlijke kans op een goed verloop ervan mits de grond slagen van het leven in gezin en opvoeding gezond blijven ..Het in dustriële probleem is", aldus prof. Waterink, „hoe wonderlijk het voor sommigen ook klinken moge, toch ook: een religieus probleem." Het voorbeeld van de ouders in hun gezin is doorslag-gevend. Dat is altijd zo geweest. Maar het klemt nog meer voor ouders, wier kinderen werk vinden in de industrie, in een hun vreemde, dikwijls geestelijk-neerdrukkende omgeving. Eerbied moet men hebben voor de mannen en vrouwen, die, in de in dustrie werkzaam, het Christelijk levens-ideaal hoog houden te mid den van de rondsluipende vervlak king Ook zij zullen echter moeten getuigen dat zij er nooit tegen bestand zouden zijn geweest, indien zij in het gezin niet gevormd waren tot karak ter-vaste mensen. Door deze ervaring wijs, zullen de industrie-arbeiders en -arbeidsters op hun beurt een voorbeeld zijn als va der en moeder in het gezin. Voor die plaatsen echter, waar de industrie eerst kortelings haar intrede heeft gedaan of eerlang zal doen. mogen de ouders er zich wel op voorbereiden en moeten zij weten, dat zij dan nas veilig hun kmderen in de fabrieken kunnen laten werken, als zijzelven door hun voorbeeld een vast en hoog ideaal in de zielen van de hun toe vertrouwden hebben geboetseerd. Slechts dan kan een industraliserend dorp zich ontwikkelen tot een wei andersoortige, maar toch gelijkwaar dige gemeenschap, waarin. de econo mische voordelen van industrie-ves tiging hand in hand gaan met een opbloei van het geestelijk leven Men behoeft niet bang te zijn voor industrialisatie, als het gezinsleven deugdelijk en degelijk is. Maar daar van hangt dan ook alles af. Duitse herbewapening is struikelblok rVE MINISTERS van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben Woensdag te New York besloten een Noord-At lantisch opperbevelhebber voor de verdediging van West-Europa aan te stellen. Ook werden de ministers het eens over een volledige reorganisa tie van het Noord-Atlantisch verdragsapparaat. De ministers hebben in twee zittingen meer dan zes uur besprekingen gevoerd over de Duitse herbewapening en de verdediging van West-Europa. Naar verluidt heb ben zij ook het verzoek van Turkije om toelating als 13de lid van het Noord-Atlantisch Pact besproken, waardoor de zitting langer duurde dan verwacht werd. Hoewel de ministers niet tot definitieve overeenstem ming kwamen over de belangrijke kwestie van de Duitse herbewape ning en de inschakeling van Duitse gewapende macht in de West-Euro- pese defensie zijn de onderhandelingen volgens een vooraanstaande Franse woordvoerder een goed eind op weg om tot een resultaat te ko men. Naar verklaard werd, betreffen alle overeenkomsten, welke Woens dag door de ministers bereikt waren, principële aangelegenheden. Deze be langrijke kwesties zouden in de ko mende dagen uitgewerkt en Vrijdag aan de plenaire vergadering van de Noord-Atlantische Raad worden worden voorgelegd. Woordvoerders van de drie ministers deelden mede, dat het niet de bedoeling .was de Raad voor definitieve beslissingen te stellen. De drie ministers zouden zich Tien pet van nationale begroting De Zuid-Afrikaanse minister van defensie, F. C. Erasmus, heeft te Pretoria verklaard, dat de uitgaven voor de defensie van de Unie voor het volgend jaar meer dan 10 pet. van de nationale begroting zullen uit maken. Er werden maatregelen ge nomen om de „actieve burgermacht" uit te breiden. Met het oog op de in ternationale toestand werden ook maatregelen genomen om de uitrus ting van de verdedigingsstrijdkrach ten van de Unie uit te breiden, aldus de minister. ELECTRIFICATIE BAANVAK LEI DEN—ALPHEN A. D. RIJN. werd er gewerkt door de electriciens om binftenkort het electrisch baan vak gereed te hebben. HANDEL IN BABIES? J. O. McMahan, commissaris voor het volkswelzijn in Tennessee, heeft verklaard over inlichtingen te be- scnikken, dat te Memphis (Tennes see) een handel in babies wordt ge- deven, die zich tot in New York en Hollywood uitstrekt. Reeds meer dan 1000 babies zou den op deze „markt" verhandeld zijn. De pleegouders zouden 750 dollar per stuk hebben betaald. Enkele ba- bies waren geadopteerd door beken de filmspelers uit Hollywood. Meer dan 90 pet. der babies zou naar Ca- lifornië en New York zijn „geëxpor teerd". Te Djakarta is medegedeeld, dat thans voor Indonesië het juiste tijd stip is aangebroken om het lidmaat schap van de Uno aan te vragen. Er bestaat zeer grote mogelijkheid, dat het plaatsvervangend hoofd van de Indonesische delegatie van waar nemers bij de Uno, de heer Soedjat- moko, zo juist te Djakarta aangeko men, binnenkort naar Lake Success vertrekt met een positieve opdracht. BRAZILIAANSE BOMMEN WERPERS VERONGELUKT. Woensdag zijn in Brazilië twee Mitchell-bommenwerpers B-25 ver ongelukt .Het ene toestel vloog bij de landing te Forfaleza tegen een heu vel op en verbrandde. De vijfkop pige bemanning .en drie inzittenden kwamen om het leven. Het andeer toestel sprong bij de landing te Nictheroy, tegenover Rio de Janeiro aan de baai gelegen, in de lucht uit elkaar. Hierbij werden zeven personen gedood. eerst van de opvattingen van de an dere negen landen op de hoogte stel len alvorens hun historische beslui ten aangaande de Westerse defensie wereldkundig te maken. Volgens een Britse woordvoerder zullen de drie ministers vandaag (Donderdag) het rapport van de stu diegroep, bestaande uit Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers, over deze kwesties als de toekomsti ge status van Duitsland, herziening van het bezettingsstatuut, de over dracht van bevoegdheden in buiten landse en binnenlandse aangelegen heden aan de regering van Bonn en het beëindigen van de staat van oor log met Duitsland, verder bestuderen, alsmede „andere kwesties betreffen de Duitsland". De woordvoerder zei- de verder, dat de opening van de ver- I gadering van de Noord-Atlantische Raad op Vrijdag niet zou worden verschoven. Indien de drie ministers tegen Vrijdag nog kwesties onbeslist hadden gelaten, zouden zij er na de bijeenkomst van de Noord-Atlanti sche Raad tijd voor moeten vinden. In Franse kringen is men van ge voelen, dat hoewel de kwestie van het Turkse verzoek om toelating tot de Atlantische groep grondig bespro ken werd, er thans nog geen beslis sing zal worden genomen. Naar vernomen werd, zal de kwes tie van de veilighed van het Mid den-Oosten en delen van Afrika la ter besproken worden. Hfer en daar trekken de roden reeds terug VERMOEIDE geallieerde troepen is gisteren medegedeeld, dat spoedig een offensief zal worden ontketend tegen de Noord-Koreaan- se invaller, die zij de laatste maand in toom hebben weten te houden. In een toespraak tot de troepen in de frontlinie zei lt.-generaal Walton Walker,, de opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, dat in de afgelopen weken van zware beproeving, gewerkt is aan de voorbe reiding van een offensief. Spoedig zullen wij onze verdedigende houding opgeven, zo zeide hij, wij kunnen thans reeds bemerken, dat de vijand zwakker wordt. Op sommige plaatsen trekt hij feitelijk reeds terug. De generaal hield zijn rede op het ogenblik, dat de geallieerde strijd krachten de bres in de linies tussen Pohang en Taegoe vrijwel gesloten hadden. De terreinwinst, welke het offensief van drie dagen in deze sec tor heeft opgeleverd, is de grootste in bijna een maand tijds. De Zuid-Koreaanse troepen, die uit Jongsjon naar het Oosten en uit Kiongjoe naar het Noordwesten op rukken hebben de vijand verder te ruggeslagen. De omsingeling van 3000 man vijandelijke troepen in een corridor tussen twee bergketens langs de Oostkust is gisteren een feit gewor den. Een Zuid-Koreaans-Amerikaan- se strijdmacht heeft in het Zuiden de Churchilluitvoer strategische grondstoiten stopzetten 1ÏIINSTON CHURCHILL heeft gisteravond in het Lagerhuis een mo tie ingediend, er toe strekkende dat de uitvoer van strategische grondstoffen, die een mogelijke aanvaller van nut kunnen zijn, wordt verboden. Intussen had de Labour-regering reeds besloten, de uitvoer stop te zetten van straalvliegtuigen en andere militaire goederen, die voor de Noordatlantische verdediging dringend nodig zijn. Deze bepa ling is niet van toepassing op de lap den van het Noordatlantisch pact en het Britse gemenebest. Als eerste kreeg de Egyptische regering hiervan bericht; de lopende contracten zullen niet worden uitgevoerd. Ook andere landen uit het Midden-Oosten worden waarschijnlijk door dit verbod getroffen, met name Turkije, Jordanië, Irak en Griekenland. De mote van Churchill was het ant woord van de conservatieven op de uiteenzetting van High Gaitskell, de minister van Economische Zaken. De regering zal niet aarzelen, zo ver klaarde hij, die goederen te vorderen, die voor de verdediging van Groot- Brittannië of zijn bondgenoten van nut kunnen zijn. „Maar het heeft geen zin, een iso- lementspolitiek te volgen", zei Gaitskell. De regering ziet er geen nut in, het exportprogram te be snoeien, contracten te verbreken, economische blokkade in te stellen en daardoor eigen vitale aanvoeren in gevaar te brengen indien de or ders zouden worden geplaatst. Daarenboven, zo motieveerde de minister het regeringsstandpunt, zal de Britse wapenproductie meer dan het dubbele van de tegenwoordige bedragen, wanneer zij eenmaal op gang is. In het driejarenplan is voor 850 millioen p.st. aan wapenproduc tie opgenomen. Ook in het Hogerhuis verklaarde de woordvoerder der regering, lord Jowitt, dat het kabinet absoluut niet bereid is, ook maar iets in overwe ging te nemen, dat lijkt 'op een blok kade van Rusland. Hoewel hij nie mand wilde beschuldigen van het scheppen van een paniekstemming zou hij er toch op willen wijzen, dat sommige van de door de oppositie be pleite maatregelen slechts in oor logstijd gewettigd zouden zijn. Bonn zit te rekenen „Met het oog op de buitengewone belasting van de Westduitse begro ting door de tegenwoordige bezet- tingskosten, is men in kringen der federale regering te Bonn de me ning toegedaan, dat de geallieerden zelf de kosten moeten dragen van de extra divisies, die voor de verdedi ging van Europa naar Duitsland zul len worden gezonden", zo meldt het Westduitse persbureau D.P.A. De federale regering zou slechts dan in de kosten van deze troepen kunnen bijdragen als bij het geal lieerde bestuur evenredige bezuini gingen zouden worden getroffen. Ook wordt ernaar gestreefd de te vormen federale politiemacht te be kostigen uit gelden, die op de bezet corridor afgesloten, terwijl de te- rugtochtsweg naar het Noorden reeds eerder door de Zuid-Koreaansé troe pen gesloten werd. ZENDING RUSSISCHE JAKS. Er schijnt een zending Russische Jak-vliegtuigen voor de Noord-Ko- reanen te zfjn aangekomen. Dinsdag heeft de Amerikoanse luchtmacht op het vliegveld van Pjonggang, 100 km ten Noorden van Seoel, vijf nieuwe Jak-jiagers aangevallen en er drie vernield en één beschadigd. Gisteren werden in Noord-Korea wees zes fon kelnieuwe Jak-machines aangevallen, waarvan er drie werden vernield en drie treffers kregen. Verder werden gisteren door de luchtmacht veertien Noord-Koreaan- se tanks buiten gevecht gesteld. Ongeveer zestig Amerikaanse B 29 bommenwerpers hebben spoorwegen bruggen en emplacementen in Noord: Korea bestookt. Volgens een rapport van generaal- majoor Emmeit Odonnell Jr.. bevel hebber van het bombardementscom mando van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, zijn nage noeg alle belangrijke militair-indus- triele doelen, die als strategisch be langrijke voor het Noord-Koreaanse oorlogspotentieel waren aangemerkt, door bombardementen van Ameri kaanse superforten in de afgelopen 2 maanden „geneutraliseerd". Luite nant-generaal George Stratemeyer bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, ver klaarde in een commentaar op deze „«oogst bevredigende resultaten" dat de aangewezen doelen voor drie kwart waren vernietigd. Het ver voer van voorraden en troepen uit Noord- naar Zuid-Korea was ernstig ontwricht door zorgvuldig voorbe reide bombardementen van spoorwe gen, bruggen en rangeerterreinen, aldus de generaal. ZUIDELIJKEN RUKKEN OP. De Zuid-Koreaanse troepen zijn ongeveer drie km. opgerukt in het Noord-Oostelijk deel van het front, aldus meldt een communiqué van het Amerikaanse achttste leger. De Zuid-Koreaanse achtste divisie heeft ten Noorden en ten Oosten van Jongtsjon de nieuwe defensielinie 5ei" tV'N" die werd gevormd nadat de Noord-Koreaanse aanval was be dwongen, versterkt, aldus het com muniqué. Nergens aan het gehele iront wer den grote acties gemeld. CANADA fcENDT WAPENS. Canada is op het ogenblik niet voornemens twee of drie divisies naar Europa te zenden, om te helpen een strijdmacht van 60 a 70 divisies op de been te brengen, zo heeft Louis Saint-Laurent in het parle ment verklaard. De eerste minister heeft er aan toegevoegd, dat Canada er de voor- kqur aan geeft tot de verdediging ALS WAPENFABRIEKEN VOOR VREDESDOELEINDEN GAAN WERKEN. Een vande wapenfabrieken in Dusseldorf, die tijdens de oorlogs handelingen grotendeels werd ver woest, wordt thans weer herbouwd en in dienst gesteld van vredelie vender doeleinden. Een automobiel fabriek en een textielindustrie heb ben zich reeds in een gereed geko men vleugel gevestigd. In een ander gedeelte van het complex staat, vergeten tussen de puinhopen, een machine die eens werd gebruikt voor het vervaardi gen van granaten. Dikke spinneweb- ben omgeven de roestige machine. MARSHALLS TERUGKEER r\E WERELD IS THANS VOL van berichten over uitbreiding van legers, grotere militaire krachtsin spanning, verlenging van diensttijd, verhoging van de budgetten van de defensie met millioenen en milliar- den. Het wordt de argeloze lezer be nauwd aan het hart en hij denkt niet anders dan dat de oorlog wel heel dicht bij moet zijn, wanneer hij zo veel oorlogsvoorbereidingen ziet. Toch ligt er in al deze berichten geen grond voor ongerustheid; in te gendeel: het is een reden tot 0 geruststelling, dat men einde lijk het gevaar ziet en nu in derdaad overgaat tot het nemen van serieuze afweermaatregelen. Het angstwekkende van de laatste maan den was juist, dat men het gevaar zag, maar dat de verdedigingsplan nen desalnietemin slechts papieren plannen bleven. De verwerkelijking stuitte op allerhande bezwaren, waarvan de voornaamste was, dat de West Europese landen niet wisten, wat zij practisch aan Amerika had den. Amerika moest de spil zijn, waaromheen de Westerse verdedi ging zich moest bewegen, omdat West Europa zelf zich onmachtig voelde om een doeltreffend defensie apparaat op te bouwen. Maar Ame rika wist zelf ook niet precies wat het wilde; het was in zichzelf ver deeld. Daarin is thans een verandering ten goede gekomen. Het bestuur van het Amerikaanse departement van defensie is uit de handen van John son overgegaan in die van Marshall en daarmede is een einde gekomen aan een hele serie controversen tus sen de ministeries van oorlog en van buitenlandse zaken. De benoeming van Marshall is een waarborg, dat de verdediging van West-Europa nu prioriteit zal krijgen in Washington en de persoon van de ontwerper van het Marshall-plan staat nu borg voor een royale uitvoering van deze po litiek. Marshall s terugkeer in de actieve politiek der Verenigde Staten is bo vendien begeleid door besluiten tot het versterken van de bezettings macht in West-Duitsland, zodat de West-Europese staten thans niet lan ger hebben te vertrouwen op vage toezeggingen, maar kunnen zien, dat het ernst is. Mede tengevolge daar van is er een optimistische sfeer rondom de besprekingen der Grote Drie te New York. De West-Europese defensie lijkt nu werkelijk op gang te zijn geko- tingskosten worden bezuinigd. Men van de landen van het Atlantisch meent hiertoe in staat te zijn, door dat deze politiemacht verschillende taken zal uitvoeren, die tot dusver voor het merendeel tot de competen tie van de bezettingsautoriteiten be hoorden. Pact bij te dragen door het zenden van wapens en oorlogsmaerieel. Te dien einde werd het parlement om goedkeuring van credieten ten be drage van 300 millioen dollar ver zocht. Kloosterzusters uit Praag verdreven Te Pr^ag wordt vernomen, dat de zusters Franciscanessen, die te Praag de leiding hadden van diverse tehui zen voor meisjes, op last van de bur gerlijke overheid de hoofdstad in de eerstkomende dagen moeten verla ten. Zij zullen te Krnov, in Noord - Silezia in een klooster haar intrek moeten nemen. Ook hebben de zusters van O. L. Vrouw, die te Praag eveneens de lei ding hebben over meisjestehuizen, hun werkzaamheden moeten stopzet ten om zich naar een klooster te Broemov, in Noordoost Bohemen te begeven. Kom. eitje. Wie bloemen'1 plant moet water dragen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1