H CV,vtjacvtt in Indonesië Katwijkse en Hillegomse kalk zandsteenfabrieken combineren nesfë j Opleidingsschool „St. Antonius' thans onder eigen dak Bouw van 30 arbeiderswoningen thans definitief goedgekeurd VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gisteren werd het zilveren jubi leum gevierd van een fabriek, die van •.vaardeloos zand waardevolle stenen maakt en bovendien waarde volle cultuurgrond overhoudt, nadat het zand is afgegraven. Die fabriek heet de N.V. Katwijkse Kalkzand steenfabriek, waarvan de heer J. A. van Herwaarden 25 jaar geleden de eerste steen legde. Vier arbeiders van toen werken er nu nog; zij ju bileren mee, evenals drie andere ar beiders, die vanaf de opening in dit bedrijf gewerkt hebben. Toen wer den er met 20 man 40.000 stenen per dag gemaakt; thans met 119 man 340.000 stenen per dag, oftewel 20 procent van de gehele Nederlandse productie. Het is op een na de groot ste fabriek, slechts overtroffen door de Arnoud van Hillegom, die 30 pro cent van de productie voor z'n re kening neemt. In „Het Gulden Vlies" te Leiden recipieerde gistermiddag de direc teur met z'n beide zoons, de heren K. L. en D. J. van Herwaarden, en de heer S. G. Jansen, onderdirecteur. Honderden kwamen de directie ge lukwensen, w.o, ir. A. Houtsma, ver tegenwoordiger van de Minister van Wederopbouw, vertegenwoordigers van het Katwijkse Gemeentebestuur, de heer van Iersel, burgemeester van Noordwijkerhout, de heren J G. J. Verhey van Wijk en mr. dr. P. G. Knibbe, voorzitter en secr. van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heren J. Bonda en G. den Heeten, namens de Leidse afdeling van de Christelijke Werkgeversbond, afge vaardigden van de vakbonden der K.A.B., C.N.V. en N.V.V., practisch alle Ned. directeuren van Kalkzand steenfabrieken, de heren mr C. J. Leembruggen en mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt, namens de Leidse ver. van Industriëlen, de Vereniging van Kalkzandsteenproducenten, Belgi sche en Duitse fabrikanten en vele zakenrelaties. Katwijk en Hillegom één. In een kort onderhoud, dat wij na afloop hadden met de heer van Her waarden, die sedert 1947 ook direc teur is van de Hillegomse Arnoud, deelde hij ons mede, dat binnen zeer korte tijd van beide fabrieken de namen zullen veranderen en dat beide gecombineerd zullen worden onder de naam Van Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken N.V. Het wachten is nog op de Koninklijke goedkeuring. Tezamen zullen de fa brieken 500 man personeel in dienst hébben en meer dan de helft van de Nederlandse productie aan kalk zandsteen voor hun rekening nemen. Huldiging door het personeel. In aansluiting op deze receptie vond in de avonduren in dé grote zaal van «,Den Burcht" een huldiging door het personeel plaats. Na een inleidend woord van de adj.-directeur, de heer S. G. Jansen, heeft de heer D. J. van Herwaarden, eveneens adj-directeur van de Kat wijkse Kalkzandsteenfabriek, een overzicht gegeven van de groei van het bedrijf. WASSENAAR GEMEENTERAAD (Slot). Nadat enkele sprekers op en aan merkingen hadden gemaakt op het voorstel van B. en W. tot het aan schaffen van een moderne mist- brandspuit nam de voorzitter het woord om het voorstel te verdedigen. Spr. noemde de verschillende grote voordelen die deze moderne spuit biedt. Verreweg de meeste soorten brand kunnen met deze spuit snel en goed worden bestreden. Doordat de wagen is ingericht voor het zelf meevoeren van water kan ook daar geblust worden waar in 't geheel geen waterleiding aanwezig is of vtear de druk in de leiding te laag is. Wassenaar heeft nog verscheidene van deze gebieden. Ook de vorst is geen belemmering meer voor het bluswerk. Bovendien is de water schade die wordt aangericht veel kleiner dan die met een normale spuit. De mistbrandspuit verbruikt n.l. slechts 1/10 van de hoeveelheid water die bij het blussen met stralen «nodig is. En alle gemeentelijke auto riteiten hebben een demonstratie van deze nieuwe spuit in Eindhoven bijgewoond. Zij waren enthousiast over de voordelen en men mag al dus de voorz. in het volste ver trouwen op hun oordeel afgaan. B. en W. achtte het dan ook niet ver antwoord dit voorstel niet te doen vooral omdat binnen korte tijd toch een van de bestaande spuiten moet worden vervangen. Als Wassenaar een dergelijke spuit bezit staat het gemeentelijk brandweerkorps aan de top van de Nederlandse brandweren wat het materiaal betreft. Mr. C. A. v. Gorcum (P.v.d.A.) pleitte vervolgens ook voor het aan nemen van het voorstel op grond van de verwachting, dat brandweer- materieel straks wellicht zeer veel in prijs zal stijgen. De heer A. v. d. Lee verzocht B. en W. bij het aanschaffen van het nieu we apparaat zo mogelijk de plaatse lijke middenstand in te schakelen. Daarna werd het voorstel zonder stemming aangenomen. De overige punten van de agenda werden in een vlot tempo afgewerkt. De vereniging „Montessorischool Wassenaar" kreeg de gevraagde me dewerking voor het bouwen van een handenarbeidlokaal bij de nieuw te stichten school bij de Zanderijvaart. Aan de heer L. Timmerman, werd een stukje grond verkocht, groot 25 M2 voor de prijs van f 8.81 per m2 Besloten werd bij de Kroon voor ziening te vragen van het besluit van Gedeputeerde Staten waarin dit college goedkeuring weigerde aan enkele door de Raad vastgestelde wijzigingen in de bouwverordening. Namens het personeel heeft de be drijfsleider, de heer B. C. P. Vos, de gelukwensen overgebracht. Als blij vend aandenken aan deze dag bood spreker de heer J. A. van Herwaar den een bronzen plaquette aan, waarop de beeltenis van de oprich ter-directeur is afgebeeld. Tevens werd nog een smeedijzeren lantaarn overhandigd. Mr. W. de Clercq, die de felicita ties van het Departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del overbracht, stelde de soliede ba sis van dit bedrijf in het licht. Ter wijl aan de directeur een zilveren penning werd aangeboden, overhan digde spreker aan de zeven zilveren jubilarissen, t.w. de heren C. Zwa nenburg, P. Braggaar, H. Zwanen- burg, G. Noorlander, M. Honsbeek, P. Zwanenburg en G. Lek het getuig schrift der Maatschappij, met bijbe horende draagmedaille. In aanslui ting hierop huldigde de directeur deze jubilarissen. Behalve een enve loppe- met inhoud ontvingen allen een gedenkbord, terwijl zij, die reeds in 1924 hun krachten aan de opbouw van het bedrijf hadden gegeven een extra geschenk in ontvangst hadden te nemen. Achtereenvolgens werd nu_ het woord gevoerd door de heer H. M. N. Bakkus, adj-directeur van de Ar noud, en de heer D. Hofkus namens de hoofdaaministraHe en de fabrieks- staf van deze fabriek. Geschenken wenlcn aangeboden. Voor al deze goede woorden en aangeboden cadeaux sprak tenslotte de directeur een dankwoord, waarns eei gevarieerd cabaret-prograrr ma de vele aanwezigen nog lange tijd biieen hield. Vandaag is het personeel een auto tocht raar Brabant aangeboden. KATWIJK AAN DEN RÏTN Expansie. Er komt uitzicht voor woningzoekenden, maar ook voor de tuinders. We meldden reeds eer der hoe de commissie tot behoud van tuinbouwgronden steeds in de weer was en is om voor de tuinders uitbreidingsmogelijkheden' te zoeken en daardoor het gevaar voor de vor dering van tuinbouwgronden te ver kleinen. Want, zo sprak men, in v'eerwil van officiële toezeggingen moet uiteindelijk de tuinder het loodje leggen. Thans moet er bij het gemeentebestuur bericht zijn bin nengekomen, dat de defensiegron- den, ten Westen van de Cantine- weg, de grens Katwijk a. d. Rijn en Katwijk a. Zee, door de minister van oorlog voor bouwgrond zijn vrijge geven. Dit zijn ongeveer 35 h.a. Men kan dus voorlopig vooruit Maar hierdoor is ook een gevaar voor de tuinders weggenomen. Van vorde ring van tuinbouwgronden zal dan voorlopig geen sprake meer behoe ven te zijn. Bekend is hoe pas kort geleden een besluit is genomen om vele hectaren tuingrond ten Zuiden van Katwijk a. d. Rijn te vorderen voor woningbouw. Mogelijk dat ook dit nu niet behoeft door te gaan, hoewel men er nog niet erg gerust onder is. Hoe het zij, genoèmde com missie, die er ook niet weinig aan heeft gewerkt, om deze defensie- gronden vrij te krijgen, kan met dankbaarheid op haar weg terug zien en voor vele woningzoekenden is er uitkomst in zicht. HILLEGOM Zilveren jubilaris. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer H. Gerritsen als drukker in dienst trad bij de fa. Velthuys—Hamberg alhier. De jubilaris werd door de oudste f:rmant toegesproken en bedankt voor de toewijding, aan de zaak ge geven. Spr. deed dit vergezeld gaan van een stoffelijk aandenken. Ook het overige personel liet zich niet onbetuigd. DE ZILK Bouwvakongelukken. Bij een m aanbouw zijnd woonhuis kwam de opperman H. te vallen en brak een been. Hij werd naar het zieken huis vervoerd De opperman van Sch. viel van een steiger; hij bekwam een gapende hoofdwond en een hersenschudding. NOORDWIJKERHOUT VOLKSFEESTEN Zeepkistenrace trekt belangstelling De tweede dag van de Oranje feesten is prachtig verlopen, dank zij het gunstige weer. De uitslag van de duivenwedvlucht vanaf Breda is als volgt: 1. J. en C. Broekhof, win naars van de wisselbeker, 2. P. Dui venvoorde Azn., 3. Jac. Peters, 4. J. Plug, 5. Jac. Nulkes, 6. B. Kok van de St. Bavo. Zeepkistenrace: 1. J. Bulk, 2. Cor Peters, 3. Jan vqn Gijlswijk. Ringrijden voor dames met ver sierde fietsen: versiering: 1. A. Th. v. d. Voet, 2. T. Warmerdam, 3. B. v. d. Voet; ringsteken: 1. D. Willem- se 2. L. Brama, 3. M. Dobbe. Ringrijden met versierde fietsen voor heren: versiering: 1. Jo Verde- gaal, 2. H. Heemskerk, 3. J. J. v. d. Putten; ringsteken: 1. K. v. d. Bosch, 2. Nic. Duivenvoorde, 3. W. P. v. Duin. Zwemmen: 500 m. vrije slag: 1. G. Bouwmeester, 2. J. J. v. d. Burg, 3 Hans Bouwmeester. 100 m. schoolslag: 1. Jac. v. Dam, 2 Nic. van Paridon, 3. A. v. d. Berg. Estafette loopjongens: le pr. J Bon, W. Warmerdam, T. Buutsen, T. v. d. Voort; 2e pr. Th. v. d. Berg, L. Erama, P. Laros, P. v. d. Zwart; 3e pr. S. Laros, G. Bouwmeester, J. Dorst en J. Laros. Estafetteloop meisjes: le pr. J. Tu- renhout, C. Turenhout, R. v. d. Berg, N. v. d. Nieuwendijk; 2e pr. N. Eouwmeester, B. v. d. Meer, J. v. d. Sleet, Nel v. Kampen; 3e pr. C. Hoo- geveen, L. Brama, H. Warmerdam, 'Ir. v. d. Eist. Ringrijden met versierde tilbury's: versiering: le pr. G. v. Leeuwen. 2e pr. J. v. d. Voet, 3e pr. J. ten Kop pel; ringsteken: 1. P. Duivenvoor den, 2. G. v. Leeuwen, 3. J. v. d. Eurg. Ringrijden met versierde auto's: versiering: 1. H. v. d. Berg, 2. P. Verdegaal, 3. Cas v. d. Berg; ring steken; 1, P. Verdegaal, 2. P. v. Haas ter, 3. W. v. d. Burg. De prijsuitreiking vond plaats op het schoolplein. De burgemeester dankte het bestuur van de O.V. voor de organisatie van de spelen; ook dankte hij de politie, E H.B.O. en allen die hadden medegewerkt tot het slagen van het feest. Om 10 uur was er een groot vuurwerk. Moedercursus W.-G. Kruis. De moedercursus begint Maandag 18 Sept. e.k. te 8 uur in de naaischool van de St. Jozefscholen aan de Lan- gevelderweg. ZOETERMEER Door de zolder gezakt. Niette genstaande de waarschuwingen van zijn ouders klom het zoontje van de heer Hoogendoorn aan de Stations straat op de zolder boven de garage. Deze zolder is slecht en het kind viel er dan ook doorheen. Het kreeg aan een der benen een scheurwond, waardoor het zoveel bloed verloor, dat het in de keuken neerviel. De met spoed ontboden geneesheer leg de. een noodverband en liet het kind naar het ziekenhuis in Voorburg vervoeren. Soldaat J. G. v. AMSTERDAM, Prinsessestraat 111, Lisse, viert 11 September zyn verjaardag te Surabaja. SASSENHEIM Na een gedwongen samenwoning van ruim twee jaar in de St. Pancra- tiusschool een samenwoning, die geen onaangenaamheden maar wel een prettige samenwerking met zich meebracht beschikt de St. Anto- nius-opleidingsschool te Sassenheim thans over een eigen gebouw. Het is een modern, licht en prettig gebouw, half verscholen achter de St. Pan- cratiuskerk. Vanmorgen werd het namens het Gemeentebestuur door de Burgemeester Jhr. Mr R. Sandberg van Boelens aan het schoolbestuur in bruikleen overgedragen. Deze plechtigheid werd bijgewoond door wethouder A. Vogelaar, door leden van de gemeenteraad, kerkbe stuur en het vroegere schoolbestuur en door de hoofden van de Sassen- heimse scholen. Toespraak van de burgemeester Na een kort woord van welkom door de voorzitter van het bestuur Ier school, de heer P. L. Frijters, richtte de Burgemeester van Sassen heim Jhr. Mr Sandberg van Boelens zich tot het bestuur. Spr. onderstreep te de betekenis van die periode van het leven der mensen, waarin wórdt gewerkt aan de lichamelijke en gees telijke groei. Dit gebouw zal dienen tot de geestelijke groei van de jeugd. Nu is het ogenblik aangebroken, dat 't gebouw door het Gemeentebe stuur in bruikleen zal worden gege ven aan het schoolbestuur. Men zegt wel eens dat het niet altijd goed is dingen in bruikleen te geven, omdat men nooit weet in welke staat men het terugkrijgt, aldus de burgemees ter. In dit geval echter geschiedt de overdracht in het volste vertrouwen. De burgemeester bracht dank aan architect, aannemer en werklieden, die de bouw van dit gebouw in zo korte tijd hebben verwezenlijkt. Want het is nog slechts enkele maan den geleden, dat wij getuige mochten zijn van de eerste steenlegging. De burgem. herinnerde aan de woorden van Archimedes, geef mij een vast punt. dan zal ik de gehele wereld in beweging brengen. In de zelfde geest heeft het schoolbe»t*ur gezegd: geef ons een gebouw en wij zullen de jeugd opvoeden. Het onderwijs dat in dit gebouw gegeven zal worden, aldus spr. is gestoeld op degelijke principes. Het geeft de zekerheid, dat het onderwijs geleid zal worden volgens christelij ke beginselen en dat de zo gevreesde krachten dié in het buitenland zo veel onheil stichten, hier geen toe gang zullen hebben. Met de wens dat Gods beste zegen moge rusten op het onderwijs en op de leerkrachten, die dit onderwijs zullen geven, droeg de burgemeester het gebouw aan het schoolbestuur over. Dankwoord van de heer Fryters De heer Frijters beantwoordde de toespraak van de Burgemeester. Spr. dankte het Gemeentebestuur voor het vertrouwen, dat in het schoolbe stuur wordt gesteld. Het is nu een jaar geleden, aldus spr., dat dit be stuur het eerste verzoek richtte tot B. en W- om medewerking. Kort daarna werd het bestuur in de gele genheid gesteld het aan haar toege wezen bouwvolume over te dragen aan de gemeente Sassenheim. Het college van B. en W. en de Raad heb ben steeds gaarne gehoor gegeven aan alle wensen, die met betrekking tot de inrichting van het gebouw werden geuit. Speciale dank bracht spr. aan de burgemeester voor zijn morele steun bij de voorbereiding eri de uitvoering van de bouwplannen en aan de heer G. Schram,- directeur van Gemeentewerken, die met zijn assistent, de heer D. R. Douma geen moeite en tijd hebben gespaard om aan de verzoeken van het schoolbe stuur gevolg te geven. Spr. deelde mede, dat de heer P. Tazelaar, inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Leiden, die gisteren het ge bouw bezichtigde, zich zeer ingeno men verklaarde met de wijze waarop dit bouwwerk tot stand is gebracht. Ook het Gasbedrijf heeft alle me dewerking verleend en er voor ge zorgd. dat het gebouw een gasver- warming kreeg, waarover reeds vele complimenten het schoolbestuur be reikten. De heer Frijters bracht ver-volgens dank aan de heer Post, hoofd van de SI. Pancratiusschool, waarin de St. Antoniusschool ruim 2 jaar gastvrij heid genoot. En ook aannemer Tromp en opzichter Scholten kregen een woord van dank. Aan de heer G. A. Stolwijk, secre taris van het schoolbestuur bracht spr. speciale hulde voor het leeuwen aandeel van de voorbereidende werk zaamheden. Met de wens dat in de St. Antoniusschool de jongens zullen worden opgevoed tot mannen van karakter en dat op deze wijze een bijdrage zal mogen worden geleverd tot de zo noodzakelijke geestelijke herbewapening van ons volk, besloot de heer Frters zijn toespraak. Nadat aan de genodigden koffie was aangeboden, sprak pastoor P. Eraak van de St. Pancratiusparochie zijn beste wensen uit voor de arbeid op deze school, dankte het hoofd der school, de heer F. W- Beckérs het Ge meentebestuur- en feliciteerde de heer J. Gordijn, hoofd van de Visser- school het schoolbestuur namens de hoofden van de Protestants Christe- I lijke Scholen in Sassenheim. De genodigden maakten daarna een I rondgang- door het nieuwe gebouw. SASSENHEIM R.K. Jongemannenvereniging. Gisteravond werd in het K.S.A.- gebouw het winterseizoen der J.M.- ver. geopend. Voorzitter P. G. v. d. Kraan verwelkomde de leden en vooral de nieuwe leden. Hierna zet- hij het a.s. winterprogram uiteen en spoorde allen aan tot volle mede werking. De geestelijk adv. kap. Stroband sprak een kernachtig woord tot de jongeren. Hierna ging men over tot verkiezing van een nieuw bestuur, omdat de ouderen hun plaats aan jonge krachten wilden geven. De vergadering koos Wim v. d. Ploeg als nieuwe voorzitter. Ver dere bestuursleden zijn Nico Berg, Cor Rotteveel. Leo Turk, Henk de Zwart, Henk Hogervorst en Piet v. a. Zwet. Door de oud-voorzitter wer den vervolgens de prijzen der ver schillende competities uitgereikt. WARMOND Personalia. Mej. J. C. v. Stijn slaagde te Den Haag voor het exa men natuurkunde, omvattende bio logie en physica. Volksfeesten. Voor de korte- baandraverij, welke op Woensdag 13 Sept. a.s. gehouden wordt op het voormalig voetbalveld, staan 29 paarden ingeschreven, w.o. vele be kenden. In het programma voor Dinsdag 12 Sept. is een kleine ver andering gekomen, 's Middags om half twee zal de Rijvereniging St. Hubertus uit Lisse een demonstratie geven van rij- en dressuurproeven, waarna de hinderniswedstrijd ge houden zal worden. Een en ander vindt plaats op het voormalige voet balveld, achter de woning van de heer L. P. Heemskerk. VOORSCHOTEN 25-JARIG JUBILEUM V.V.L.V. Op 15 September a.s. bestaat VV LV 25 jaar. Evenals zovele andere sportverenigingen heeft ook VVLV een moeilijke jeugd gekend. In 1918 richtten enige leden van de toenma lige St. Aloysiusvereniging in over leg met kapelaan Pichot een voet balclub op, SLC (St. Laurentius Club) genaamd. Na zeven magere en moeilijke jaren werd deze vereniging tengevolge van een tekort aan leden en een teveel aan schulden opgehe ven. Kapelaan Versteegen komt de eer toe de oude club tot nieuw leven te hebben gewekt en onder de naam van WL werd op 15 September 1925 het huidige VVLV geboren. Al spoe dig speelden de Voorschotenaren in de DHVB een rol van betekenis. De gradatiewedstrijden werden in deze afdeling nooit gespeeld. Na enkele WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJKE OPKLARINGEN. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Aanvan kelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooral in het Noorden van het land, opklaringen, maar in het Zuiden nog kans op enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.E.M.C.O. N.V.» Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig sensationele ontmoetingen o.a. West- landia, Excelsior en GDA in de pro motie-wedstrijden. promoveerde VVL in 1936 naar de tweede klasse van de IVCB. Na de fusie werden de Rood-groenen in gedeeld in de 4e klasse van de KNVB en werd aan WL de V van Voorschoten toege voegd. Na veel oorlogswee en tenge volge van het vertrek van vele spe lers naar Indonesië, degradeerde VVLV in 1946 naar de Afdeling Lei den en hierin speelt zij tot op heden een voorname rol. Op de laatste alg. ledenvergadering is besloten de naam VVLV te veran deren in SVLV( Sport Vereniging Laurentius Voorschoten). De dames handbalvereniging ROODA heeft zich hierbij reeds aangesloten en het ligt in de bedoeling in de toekomst meer afdelingen op te richten, zodat Voorschoten één grote katholieke sportvereniging t#lt. De feestelijkheden worden ingezet op Zaterdag 16 September a.s. met een receptie in ..Het Wapen van Voorschoten", 's Avonds geestelijke reveille in de St. Laurentiuskerk, waarna kort Lof met toespraak van de zeereerw. heer Pastoor J. van Bemmelen. Op Zondag 17 September draagt de geestl. adv. kapelaan A. J. van Oosterom een plechtige H. Mis op tot intentie van leden en dona teurs, waarna feestelijk ontbijt voor alle leden in het Bondsgebouw. 's Avonds worden alle vrienden van SVLV op „Adegeest" aan de Leid- seweg verwacht voor een gezellige avond met bal .na. GEMEENTERAAD VOORHOUT De raad der gemeente werd gister avond in spoedeisende vergadering bijeengeroepen in verband met een tweetal belangrijke besluiten betref fende de bouw van 30 arbeiderswo ningen. Aangezien burg. de Graaff met vacantie was, werd het voorzit terschap door de loco-burgemeester, de heer P. v. d. Nouland, waargeno men. Afwezig waren de leden Spie renburg, v. d. Lans, en Lindeboom. Na opening met het ambtelijk ge bed begon de voorz. een uiteenzet ting te geven omtrent de belangrijk heid van het samenroepen van de raad. Onder ademloze stilte werd zijn relaas aangehoord. Het college zal nog zelden, aldus spr., een vergadering belegd hebben zo belangrijk als deze. De besluiten welke u voorglegd zullen worden, liggen ons allen na aan het hart en zijn zeer in het belang der gemeen- tenaren. Het betreft hier de laatste besluiten van de raad om te komen tot een spoedige bouw van de reeds lang besproken 30 arbeiderswonin gen. Eén ding is spr. tot grote spijt, n.l. dat dengene, welke zoveel werk heeft verzet om dit plan te verwe zenlijken, niet aanwezig kan zijn, t.w. burgemeester de Graaff, vooral nu wij staan aan de vooravond van de voltooiing hiervan. Deze zaak was echter van zó groot belang, dat dit geen -uitstel kon velen. Al datgene wat de burgemeester voor deze zaak gedaan heeft wordt door het college i op hoge prijs gesteld en spr. hoopt, Bioscopen Lido. De Weg is lang! Inder daad maar al te velen hebben moe ten ondervinden hoe lang de weg is geweest, die voerde van de vrij heid tot de bevrijding. Envelen maar al te velen hebban het geluk van de bevrijding zelfs niet mogen smaken. De aangrijpende film „Dc weg is lang voert ons weer terug naar het uitbreken van de oorlog in Poier., in Warschau, waar de eer ste Joden in het Ghetto worden sa mengebracht, om vervolgens ge transporteerd te worden naar de verschillende concentratiekampen. De Weg is lang! De ontheemden, die deze week uit Duitsland in Ne derland zijn aangekomen, hebben maar al te zeer ondervonden, hoe lang deze lijdensweg is en die wanhoopskreet zal nog lang blijven klinken, want de oorlog veroor zaakte een volksbeving, die onher stelbaar zal blijken te zijn. Herbert B. Fredersdorf regisseer de deze film, die een dramatisch kunstwerk van culturele waarde is geworden, naar een idee van Israel Becker, die tevens de hoofdrol ver vult van David Jelin, zoon van de familie Jelin, 'n Joodse familie in Warschau, die de hoofdpersonen vormen in het dramatisch gegeven, waaronder millioenen van hun lot genoten gebukt hebben gegaan. De vrouwelijke hoofdrol wordt vervuld door Bettina Moissi, dochter van Alexander Moissi, die- evenals de familie Jelin opgejaagd werd uit haar land en tot de ontheemden ging behoren. „De Weg is lang!'' Deze film is opnieuw een aanklacht tegen het schreeuwend onrecht van de totale oorlog en al de gruwelen, welke daaruit voortkomen. En toch nog een voorbeeld van naastenliefde, die plaats moet maken voor de haat, die de Duitsers zich op de hals heb ben gehaald. Door de K. F. C. voor 18 jaar gekeurd. Casino. „Nacht van Tererur" geeft een weergave van een grote ontvluchtingspoging uit de Ameri kaanse staatsgevangenis Canon City. De film begint met een documentair verslag over het leven van de gevan genen. Langzaam ontwikkelt zich uit dit verslag het verhaal van de voorbereiding tot ontvluchting. Het relaas van de gevechten met de poli tie en de wanhopige sprong naar de vrijheid zijn spannend weergegeven. Het is een „harde" film, waarin voor sentimentaliteiten geen plaats is. Voor liefhebbers van dit soort films is „Nacht van Terreur" een kluifje. Voor 18-jarigen. Trianon heeft „De gevaarlijke leeftijd" op z'n programma. Een van de vele films, geborduurd om het al oude thema van de onbegrepen vrouw, de oudere echtgenoot en de jeugdige compagnon. Een volwassen dochtertje zorgt ten slotte voor een volledig „happy end". De film is geen succes te noemen. Het gegeven is in tientallen (be tere) films verwerkt en de variaties die men hier heeft trach ten aan te brengen zijn gezocht en doen onnatuurlijk aan, niettegen staande het knappe spel van Myrna Loy als de verwaarloosde en onbe grepen vrouw. De K.F.C. stelde de leeftijdsgrens op 18 jaar. Luxor draait deze week een amu sante film met de dreigende titel „De fatale brief". Het gegeven hiervan is nogal zonderling. Drie vriendinnen, die zich dapk zij het inkomen van haar respectievelijke echtgenoten tot de upper ten kunnen rekenen, gaan op zekere dag met een groep kinde ren een dagje varen. Óp het mo ment, dat zij aan boord zullen gaan, ontvangen ze een brief van een juf frouw die mededeelt, dat ze er met een van de echtgenoten tussenuit ge trokken is. Gedurende het verdere uiigaans- dagje prakkezeren de vriendinnen over haar mannen en de film brengt haar gedachten in beeld. Aan het slot krijgt men het idee, dat de juf frouw van het briefje er met drie mannen vandoor is in plaats van één. Zo erg is het echter niet, als de ontknoping komt. We kunnen zelfs zeggen, dat het erg meevalt, maar dat moeten de kijkers zelf ervaren. Wij volstaan met de mededeling, dat de film over het algemeen wel amusant is en geschikt voor personen boven 18 jaar. Rex vertoont „Een avontuur op Sumatra". In de oerwouden van Su matra leeft een onbedorven natuur kind tezamen met de wilde dieren van het woud. Natuurlijk komt er een prins in het leven van dit oer- kind en dan is het uit met het vrije leventje. Een film voor 18-jarigen. dat de raad eenzelfde gevoelen is toegedaan. De vóórwerkzaamheden om te ko men tot de bouw hebben véél tijd en energie gekost. De vertraging, welke hierdoor ontstaan is, ligt nu echter'achter.ons en het college prijs zich gelukkig nu met definitieve plannen te komen. Spr. memoreert, dat er raadsbesluiten liggen, waarin gelden werdei* ter beschikking ge steld, n.l. voor de bouw ƒ212.210. en voor bouwrijpmaken 35.512.50. Deze bedragen zullen moeten worden verhoogd, resp. met 6.790.en 9.277.50. Deze noodzakelijke verho gingen vinden hun oorzaak hierin, dat er op velerlei gebied steeds prijs stijgingen plaats vinden. Ook niet te vergeten de loonsverhogingen, bren gen voor de aannemers hogere on- kostenrekeningen. Ten spijt van deze feiten meende het college tóch door te moeten zetten. Dat er spoed achter deze zaak gezet is, kunnen wij altijd dankbaar voor zijn, daar juist he denmorgen een schrijven ontvangen werd van het departement van volks huisvesting, met de mededeling dat vóór 15 Sept. a.s. met definitieve plannen moest gekomen worden, daar anders de Rijkssubsidie zou worden ingetrokken. Momenteel is alles ge regeld .Behoudens goedkeuring van de raad, heeft de aanbesteding en de gunning reeds zijn beslag. Na enkele opmerkingen van de he ren v. d. Ploeg en Prins, werden bei de punten zonder h. st. aangenomen. De heer Nijssen bracht het college dank, voor alles wat het voor deze belangrijke zaak heeft moeten doen, hetwelk de voorz. op hoge prijs stelt. Op de vraag van de heer Prins: „Wanneer", zeide de voorz., dat di rect na afloop der volksfeesten aan de werkzaamheden zal worden be gonnen. Het rioleringsplan zal de bouw niet verhinderen, evenmin als het bouwrijpmaken. Aannemer is de fa. v. d. Poll uit Heemsede. Z. h. st. wérd ook nu nog door de raad goedgekeurd, dat aan de Oran je veren, een subsidie zal worden verstrekt van 0.50 p. k., voor tracta- tie van schoolkinderen tijdens de ko mende feesten. Hierna sluiting. Demobilisatie-Comité. Heden avond en Zondag 10 Sept. wor den demobilisatieavonden gehouden 's avonds om 8 uur in het Parochie huis. Op deze avonden zal de beroemde Friese Fakir optreden met een gewij zigd programma, zodat ook zij, die de Friese Fakir reeds eerder zagen, door deze voorstellingen zeer zeker geboeid zullen worden. Komt allen! Katholieke Arbeiders-Vrouwen. De K.A.V. is uit geweest. Deze jonge vereniging van de Katholieke Vrou wenbeweging heeft haar eerste jaar lijkse uitstapje gemaakt. De tocht ging via Groenendaal langs Uithoorn en Vinkeveen naar de K.R.O.-studio in Hilversum. Alle 42 dames hebben daarop volop genoten voor al wat daar gezien en gehoord werd. De terugtocht ging via Schiphol naar Haarlem, waar een heerlijke koffietafel geserveerd werd. Daarna naar huis, met het voornemen het volgend jaar dit nog eens over te doen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2