S)e ftzidóeSoii/fca/nt Malik vraagt alles te schrappen Noordelijk offensief nog niet doodgelopen De ingesloten Schotse mijnwerkers Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 41ste JAARGANG No. Spanning in Schotland Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEVAARLIJK VUURWERK ^AT RUSLAND achter de Noord- Koreaanse agressie staat, weet iedereen. Maar in een lichaam als de Veiligheidsraad spreekt men daar niet over; daar doet men juist alsof Malik één van de „geachte afgevaar digden" is van wie verondersteld wordt, dat hij het beste voor heeft met de organisatie der Verenigde Naies en met de vrede in de wereld; die alleen maar wat moeilijk te over tuigen is, wat meer en luider praat dan de rest en zo nu en dan lastige veto's produceert. Moskou handhaaft eveneens de fictie zorgvuldig, dat het met het Koreaanse conflict hoege naamd niets heeft uit te staan; het bemoeit er zich alleen mee net als de anderen omwille van de goede zaak. Weliswaar zijn de 0 tanks, waarmede de Noord- Koreanen in de strijd zijn getrokken, alle van Russische make lij, maar ja, dat is nog het gevolg van een oud contract. Engeland levert immers ook voor de oorlog belang rijk materiaal aan Rusland en toch heeft het niets met^de Russische poli tiek te maken! Waarom zouden de Russen ook geen oud contract kun nen hebben? Maaj: nu is er van de week een Russisch vliegtuig neergeschoten, boven Koreaans strijdgebied, en de piloot was een Russische officier. Nu waren de poppen aan 't dansen. De enige manier om de slechte indruk weg te nemen, was een grote mond op te zetten, hetgeen Malik dan ook deed. Moskou zond bovendien een nota, waarin het protesteerde tegen het neerschieten van één van z'n vliegtuigen, dat doodonschuldig en opgewapend ver buiten de kust van Korea- zomaar wat rondvloog, aan niets anders denkend dan aan vrede. Moskou noemde dat een misdaad', stelde de Amerikaanse regering daar voor verantwoordelijk, eiste schade vergoeding enz. Kortom, men kent het recept: draai alles precies om. In elk geval zijn zulke incidenten buitengewoon gevaarlijk; mén weet nooit wat er achter zit en waartoe zij leiden. Zulke incidenten kunnen worden gehanteerd als de befaamde stok om de hond te slaan; zij zijn dan meestentijds uitgelokt. Zij kun nen ook als onbedoelde ongelukjes voorkomen en dan worden zij vaak uitgebuit voor propaganda-vuur- werk. Maar vuurwerk kan ook brand stichten. ïyiALIK HEEFT het incident met de neergeschoten Yak inderdaad ge bruikt om er in de Veiligheidsraad een vuurwerk van propagandistische welsprekendheid mee af te steken, geheel in de geest van de Russische tactiek, welke het forum van de Raad gebruikt als klankbord voor rode propaganda. Maar zijn zin heeft hij niet gekre gen, toen hij in. aansluiting daarop een voorstel indiende om alle buiten landse troepen uit Korea terug te trekken. De raad liet Malik alleen vóór stemmen. Hieruit blijkt, dat er een stevig blok van eensgezindheid bestaat te genover de pogingen van de Rus om het werk van de UNO te dwarsbo men. Men kan echter niet verhinde ren, dat hij zijn veto hanteert en daarmee alle besluiten blokkeert, welke niet in de Russische kraam te pas komen. Zo strandde een Ameri kaanse resolutie, welke alle landen opwekte om zich te onthouden van hiilp aan Noord-Korea op een veto van Malik. Men kan een dergelijke ontkrach ting van de Veiligheidsraad betreu ren. maar toch is het aanblijven van Malik de beste garantie, dat het Ko reaanse conflict (nog!) niet wordt uitgebreid. Het is er mee als met het Nederlandse spreekwoord: blaf fende honden bijten niet. Zolang Moskou er heil in ziet, Malik propa ganda te laten maken in de Veilig heidsraad, overweegt het nog geen onmiddellijke interventie. De indruk van het gesprokene in de Raad in zake het incident met de Yak is dan ook, dat men de zaak niet op de spits wil drijven en niet aanstuurt op een uitbreiding van het Koreaanse con flict. Van Amerikaanse zijde vanzelf sprekend niet. omdat men al eenoeg te stellen heeft met de Noord-Korea- nen zelf, die geduchte tegenstanders zijn gebleken. Maar ook van Russi sche zijde niet. waar men blijkbaar nog niet klaar is om de Chinees Mao er van te overtuigen, dat hij zijn mannen moet offeren on het altaar van Stalin. Blijkbaar kijkt hij eerst de kat uit de boom en wacht hij af, wat het jongste Noord-Koreaanso of fensief ten slotte zal uitwerken. Veiligheidsraad ging er niet op in DE VEILIGHEIDSRAAD heeft af wijzend beschikt op 'n merkwaar dig verzoek van Jakob Malik. De Rus had n.l. verlangd, dat alles wat er in de Raad is behandeld ge durende de afwezigheid van de Rus sische delegatie, zou worden wegge laten uit het jaarlijkse rapport. Als Malik zijn zin had gekregen, zou men alle handelingen van de Veiligheidsraad tussen 13 Januari (toen de Russen begonnen de Raad te boycotten) en 15 Juli (het einde van het verslagjaar) hebben moeten schrappen. Maliks motief was, dat alle in die periode genomen beslui ten ongeldig zijn, omdat de Sovjet- Unie er niet in is gekend. Eén van die besluiten was de Amerikaanse resolutie om de aanvallers in Korea terug te slaan. Vrijwel de gehele vergadering van gisteren was aan Maliks ver zoek gewijd. Met tien stemmen te gen één (van Malik) besloot de Raad tenslotte om geen letter uit de verslagen te schrappen. Daarmee is de zaak echter niet Canadese wapens voor Europa Canada zal voorstellen zijn Euro pese bondgenoten twee derden of meer van de uitrusting, nodig voor een divisie, over te dragen, zo heeft de minister van defensie medege deeld. Men is van mening, dat de wa pens van groter waarde zullen zijn in Europa dan in Canada. De over dracht zou een onderdeel vormen van het program van wapenleveran tie aan Europa, waarvan de kosten worden geraamd op 300 millioen dollar. De staat van oorlog met Duitsland Opheffing geld voor hele gebied Als de Westelijke „Grote Drie" zouden besluiten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, zullen zij onder Duitsland verstaan het ge hele gebied, dat het Derde Rijk bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog in bezit had, zo verklaarde Vrijdag een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De woordvoerder legde er de na druk op, dat hierdoor de staat van oorlog zou# worden beëindigd met de Oostelijke zóne van Duitsland, Oost- Pruisen en het gebied, dat ten Oos ten van de Oder-Neisselijn door Po len wordt beheerd. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van Frank rijk, Engeland en de Verenigde Sta ten volgende week te New York hun goedkeux-ing zullen hechten aan de aanbeveling van de studiecommis sie om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. -rankrijk aarzelt met prijsstop De Franse minister-president en de leiders van de partijen, die de tegen woordige regering steunen hebben de politieke situatie besproken. - Het is nauwelijks een geheim meer dat over de sociale kwestie, de ver houding tussen prijzen en lonen, nog altijd een sterke spanning bestaat in 't kabinet en dat onlangs nog aan de vooravond van de zitting, waarin de regering tot de vaststelling van een minimumloon kwam, zelfs een rege ringscrisis heeft gedreigd. Ook nu staat men voor problemen. Er schijnen nog vrij veel arbeiders te zijn, van wie de lonen nog bene den de 9000 francs per maand lig- gén. Aan de andere kant aarzelt een deel van de ï-egering om een prijs stop in te voeren, ook daar waar ge gevens hebben uitgewezen, dat aan zienlijke winsten worden gemaakt. De gezondheidstoestand van ko ning Gustaaf van Zweden is slech ter geworden, zo deelt de hofarts, dr. Mjalmar Casserman, in een bulletin mede. De koning is vanmorgen van zijn zomeri'esidentie Solliden, op het eiland Oeland, in Stockholm terug gekeerd. Toen hij uit de trein stapte zag hij er bleek, vei'magerd en ver moeid uit.. afgelopen. Dinsdag zal de Raad opnieuw in besloten zitting bijeen komen om te beraadslagen over 'n Amerikaans voorste^ om de gehele Koreaanse kwestie "onder te bren gen in een afzonderlijk rapport dat aan de Assemblée zal worden aan geboden. De kans bestaat, dat Malik dan wraak zal nemen en zijn veto zal uitspreken. De vertegenwoordiging van het nationalistische China zal in kle Veiligheidsraad waarschijnlijk haar veto uitspreken over het voorstel om een commissie naar Formosa te zenden. Dat voorstel vloeit voort, uit een Russische beschuldiging, dat de Amerikanen gewapende agressie op Formosa plegen. Het Chinese veto zal niet wor den uitgesproken, wanneer Rusland zich niet verzet tegen het zenden van een commissie naar Rood- China. Gecombineerde manoevres in West Duitsland Maandagmorgen in alle vroegte zullen 110.000 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen de groot ste militaire manoeuvres beginnen, die na de oorlog in Duitsland zijn gehouden, zo is gisteren door het Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg medegedeeld. De manoeuvres worden betiteld met de naam „Regenboog." Zij zul len tot 18 September duren. Bijna alle Amerikaanse troepen in Duits land zullen er aan deelnemen. De Engelsen nemen deel met 'n afde ling gemotoriseerde troepen en de Fransen met een Algerijns regi ment. Gisteravond omstreeks half zeven is de lange karavaan van zestien autobussen met 600 Rome-reizigers, allen studenten en professoren van de R.K. Universiteit en van enkele hogescholen in Tilburg en Leiden, behouden te Nijmegen aangekomen. Alle klokken der stad luidden. Uit verschillende gebouwen van de Uni versiteit hing de driekleur. De pel grims stapten af op het Keizer Ka- relplein voor de Sint Jozefkerk, waar allen tezamen kwamen en men het „Te Deum" zong. Vooraf had de moderator, drs. J. van Ogtrop S.J. een kort dankwoord gesproken. Hij prees alle deelnemers voor hun spor tieve houding. Gelukkig waren allen, op één zieke na, behouden thuisge komen. Inderdaad zagen zij - er ook fris en vrolijk uit. Na een korte kerkelijke plechtig heid begaven zich de pelgrims, ver gezeld door hun familieleden, huis waarts. VERONGELUKTE FIREFLY GE BORGEN. Donderdag werd de bij Kijkduin in zee gestorte firefly ge borgen. De machine «die van de plaats van de ramp af onder water naar Hoek van Holland werd ge sleept en daar door de bok condor aan de oppervlakte werd gebracht, was nog volkomen in tact. Tegen de avond werd de firefly door de con dor naar Vlaardingen gebracht en van een noodlandingsgestel voorzien om zo over de rijweg naar Valken burg te worden gesleept. De aan komst in Vlaardingen. DEENSE TELEVISIE. Naar het blad Social-democraten berichtte, zal de Deense staatsradio in October of November beginnen met regelmatige televisie-uitzendin gen. Een ontvangstvergunning zal 50 kronen (25 gulden) per jaar kosten. Op drie dagen van de week zullen de televisie-uitzendingen plaats vinden. Zuid-Koreanen moesten terugtrekken I^E NOORD-KOREANEN hebben ongeveer drie km ten Westen van Haman in Zuid-Korea aanvallen gedaan op stellingen van de Amerikaanse 25ste divisie. De aan vallen werden met mortiervuur af geslagen, waarbij de Noord-Korea nen zware verliezen leden, aldus wordt te Tokio medegedeeld. Haman ligt ten Westen van Masan. Ten Westen van Yongsan, ten Oosten van de Naktong in de sector van de Amerikaanse tweede divisie, worden de Noord-Koreaanse troepen ver sterkt, zo wordt gemeld. Gas belemmer bevrijdingspogingen rvE 128 SCHOTSE MIJNWERKERS die reeds langer dan een etmaal op 230 meter onder de grond in een ingestorte mijnschacht gevangen zitten, waren hedennacht nog allen in leven. Dit danken zij aan een weinig verse lucht, die door een spleetje tussen het plafond van de gang en een muur van modder kan binnendringen. Zullen de reddingsploe gen hen tijdig kunnen bereiken voor de mannen omkomen door het ver stikkende mijngas of het nog steeds binnenstromende regenwater, dat de instorting veroorzaakte? Volgens bericht van hedenmorgen zijn de red ders op slechts 300 m afstand. Deze ruimte is echter met gas gevuld. De opgesloten mijnwerkers kunnen er niet door. De graaf van Balfour, voorzitter van de Schotse Nationale Steenkool- raad, verklaarde, dat de opgesloten mijnwerkers niet door deze met gas gevulde ruimte kunnen gaan, daar er een speciale opleiding nodig is om gasmaskers onder de grond te ge bruiken. De redders, zo verklaarde hij, kunnen er door heen lopen en oedsel en drinken aan de mijnwer kers brengen, maar zij kunnen hen er niet uithalen. De 5.000 vrouwen en kinderen, die aan de mijningang staan te wachten, kregen te middernacht te horen, dat de mannen binnen anderhalf uur buiten zouden zijn. Twee uur later werd gezegd: „Nog drie uur". Om drie uur waagde men zich niet meer aan een voorspelling. De reddingsploegen hoopten, van nacht klaar te komen met een nood gang. Om het uur worden zij afge lost, want de atmosfeer is levensge vaarlijk. Elke nieuwe ploeg wordt voorafgegaan door een kanarie in een kooi. Blijft het diertje fladde- ïen, dan dalen ook de mannen af. Volgens andere berichten is de ac tiviteit toegenomen in het gebied van Angangni en Kyongdjoe, ten Zuidwesten van Pohang, waar dui zenden Noord-Koreanen Zaterdag morgen vroeg een aanval deden op de Zuid-Koreaanse derde divisie. Gemeld wordt, dat de Zuid-Korea- nen zich op nieuwe stellingen terug trokken. Het weer klaarde vanmorgen laat cp en de vliegtuigen van de VN. gingen weer in actie boven het Ko reaanse front. Noord-Koreaanse troepen hebben een 16 km brede wig gedreven tus sen de Zuid-Koreaanse troepen ten Noord-westen van Jongtsjong en de troepen ten Noorden van de strate gische weg Jongtsjon-Kjongdjoe. Volgens de laatste berichten maken zij echter geen gebruik van deze doorbraak. De toestand in dit gebied wordt beschreven als „niet goed en zeer verward". De weg zelf, hoewel onder Noord-Koreaans vuur, is nog steeds in handen der V.N. Het honderdste element De laboratoria van het Californi- sche technologische instituut heb ben twee nieuwe scheikundige ele menten gevonden, waardoor het aantal elementen, dat de scheikunde kent, tot honderd is gestegen. Dat is door een Amerikaanse gedele geerde op de conferentie van atoom-geleerden te Oxford meege deeld. De ontdekker wilde niet, dat zijn naam werd genoemd, daar hij de ontdekking het resultaat van groep- werk achtte. De naam van het hon derdste element is Centurium. Doordat de geleerden door cyclo trons in staat zijn gesteld atoomker nen te splitsen, zijn verscheidene nieuwe elementen ontdekt. De beide laatst gevonden elementen werden verkregen door een bombardement van koolstofatomen. De onstabiliteit van de meeste van de nieuwe elementen maakt dat zij geen practische waarde hebben, aldus de geleerde. De ontwikkeling ervan leidt echter tot groter begrip van de materie. NEDERLAND ZENDT ALLEEN LANDSTRIJDKRACHTEN NAAR KOREA. Van officiële zijde verstrekte men ons het volgende communiqué: Teneinde een zo groot mogelijke homogeniteit te bereiken in het con tingent Nederlandse Landstrijdkrach ten, dat ten behoeve van de Ver enigde Naties naar Korea zal worden gezonden, heeft de Nederlandse re gering afgezien van het zenden van een compagnie mariniers en beslo ten uitsluitend een eenheid der Ko ninklijke Landmacht, zoals bekend bestaande uit vrijwilligers, beschik baar te stellen. VRIJWILLIGERS NAAR KOREA. Er begint steeds meer tekening te komen in de vorming van de groep Nederlandse vrijwillige strijdkrach ten voor Korea. Gisteravond kwam een eerste groep van goedgekeurde vrijwilligers in de nieuwe Alexander- kazerne te Den Haag aan. Vanmorgen werd een begin gemaakt de nieuw aangekomenen uit te rusten. Zij wer den ondergebracht in een van de ge bouwen van de nieuwe Alexander kazerne, van werkkleding voorzien en van een aantal uitrustingstukken, waarna zij hun tijdelijk verblijf in orde gingen brengen. Maandag wordt een tweede groep goedgekeurde vrijwilligers, ten getale van 100, verwacht. - Naar wij vernemen bestaat nog de gelegenheid zich aan te melden en onmiddellijk te worden gekeurd. Zo als de zaken op het ogenblik staan, mag aangenomen worden, dat men over 500 a 600 vrijwilligers zal be schikken. Dat betekent, dat er ruim twee compagnieën kunnen gevormd worden. De keuringseisen zijn voor de vrij willigers zwaarder dan die voor de tropen golden. Men moet er reke ning mee houden, dat het hier alleen om frontsoldaten gaat. Het percenta ge afgekeurden bedraagt Ongeveer 15 a 16 procent. Naar liet zich laat aanzien zal de voorgenomen vorming van een com pagnie mariniers geen doorgang kun nen vinden. H.-brigade in October terug De verscheping van de H-brigade zal eerst gedurende de maand Oct. kunnen geschieden. Van de aanwe zige scheepsruimte voor het vervoer van militairen van de Kon. Land macht naar Nederland moet een ge deelte beschikbaar blijven voor het interinsulair vervoer van ex-mili tairen van het KNIL. De verscheping van de G-brigade zal volgens de oorspronkelijke plan nen verder gaan en in September voltooid zijn. Een 45-jarige mijnwerker, die deel uitmaakte van een reddingsploeg, is :n elkaar gezakt en overleden. Nader wordt gemeld, dat tien van de ingesloten mijnwerkers worden vermist. De anderen bevinden zich nog altijd in goede gezondheid. JONGE WERKGEVERS UIT EUROPA BIJEEN. Op initiatief van de directie van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs zullen vandaag een aantal jon ge werkgevers uit verscheidene lan den van West-Europa in Nederland bijeenkomen. Met hun Nederlandse collega's zullen zij zich beraden over enige problemen van internationale aard, welke voor de economisch-so- ciale ontwikkeling van West-Europa van belang zijn. De heer J. M. Fen- tener van Vlissingen, lid van de Raad van Beheer der Jaarbeurs, zal de leiding van deze bijeenkomst hebben. De werkgevers zullen een bezoek aan de Jaarbeurs brengen en enkele lezingen bijwonen. Maandag zal er een werkbijeenkomst te Am sterdam zijn, waar men richtlijnen wil vaststellen welke men in het dagelijkse leven moet toepassgn en ook bij de werkzaamheden met het oog op de algemene Europese huishouding. DE ZAAK BERTHA HERTOGH. Het door de Nederlandse consul- generaal ingediende verzoek tot nie tigverklaring van het huwelijk van Bertha Hertogh zal door het Hof te* Singapore op 16 October worden be handeld. Het Hof heeft voor deze behandeling vier dagen uitgetrok ken. NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA ONDER DE WAPE NEN. In de Nieuwe Alexander- kazerne te 's-Gravenhage is de eer ste groep vrijwilligers voor Korea onder de wapenen gekomen. Bij de fourier werd de militaire kleding in pntvangst genomen. KoAAittje.... Perfectie wordt gevormd uit vele kleinigheden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1