Deense financiën in het ongerede STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Hamsterwoede in België SPORT DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 1 >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Stmm ap de <zon,i ótawi in de tadie Handicap voor vliegtuigen Bij de Radio-nieuwsberichten de zer dagen, hoorden wij, dat door magnetische storingen de ultrakorte- golf-ontvangst aan ernstige storingen onderhevig was. Velen zullen zich afgevraagd hebben, wat nu eigenlijk de oorzaak is van dit soms geheel, wegvallen van. de radioverbindingen De oorzaak van deze storingen moe ten wij zoeken bij onze licht- en warmtebron: de zon. In hoofdzaak worden dergelijke storingen namelijk veroorzaakt door zonnevlekken op het oppervlak van de zon en men neemt aan, dat deze zonnevlekken in wezen geweldige C3-clonen zijn, welke over een afstand van billioenen vierkante kilometers ever het zonneoppervlak razen. Hier- bij schijnt het centrum van zo'n enor me wervelwind op te treden als een el ectr o-magneet en een geweldig electrisch veld op te wekken, dat in vloed uitoefent op het magnetische veld van de aarde en hierdoor sto ringen in de radioverbindingen ver oorzaakt. Een andere uiting van een derge lijke magnetische storm is het z.g Noorderlicht, dat een enkele maal tot in onze streken te zien is. Daar vóór 1930 vrijwel geen ultra kortegolf gebruikt werd, is men pas sedert betrekkelijk korte tijd radio- technische belangstelling gaan koes teren voor het wezen van de zonne vlekken. De onderzoekers hddden echter het voordeeel, dat zij konden voortbouwen op gegevens, die reeds sinds het begin der 19e eeuw (voor al te Greenwich en Zürich) waren opgetekend. Zo had men reeds geconstateerd, dat in het aantal zonnevlekken een bepaalde cyclus optreedt van onge veer lV/2 jaar. Het laatste maximum werd in 1947/48 bereikt. Daar wij nu echter wederom met een intense storing in de ultrakorte- golf-uitzendingen te maken hebben, zou dit er op wijzen, dat zich een bij zonder grote zonnevlek, dus een enorme cycloon, op de zon heeft ont wikkeld en zich in de buurt van de centrale meridiaan bevindt. Deze vlek nu, zendt krachtige mag netische trillingen uit, welke het e'ectrisch evenwicht van onze hoger gelegen atmosfeerlagen (de Ionso- fter) verstoort en daar juist deze laag van groot belang is voor' onze radiogolven, worden deze ongunstig beïnvloed, daar het geleidend vermo gen verstoord wordt en soms zelfs geheel verloren gaat. Een belangrijke rol bij de storing van radiouitzendingen, speelt de be- KLEUTER-ONDERWIJZERESSEN ZAGEN DE WARD-METHODE. De Leidse afdelingen van de Ka tholieke, de Christelijke en de Alge mene Bonden van Onderwijzeressen bij het Kleuter-onderwijs hebben hun leden verenigd in een Leidse Studiekring, die gistermiddag in de Kweekschool aan het Rapenburg bij eenkwam voor de demonstratie Ward-methode, gegeven door mej. T. Clement uit Eindhoven. Mej. N. de Rave, voorzitster, heet te vooral de vele aanwezigen wel kom, speciaal wethouder J. C. van Schaik en pastoor Th. Beukers, die door hun aanwezigheid blijk gaven, dat er ook buiten de kringen der on derwijzeressen belangstelling be staat voor deze methode. Het grote aantal onderwijzeressen luisterde vervolgens naar een korte inleiding van mej. Clement, die een kleuterklasje voor het forum haalde en demonstreerde hoe zij de kinde ren spelenderwijze muziek bijbracht. Met een grappig verhaaltje, verdui delijkt met tekeningen op het bord, liet zij het klasje zingen. Nadien vertelde mej. Clement, dat het nodig is de muziek te lóten proeven, te la ten beleven met lichaamsbewegin gen. Vooral kleuters doen dat ge makkelijk; later gaat het moeilijker. Maar bij hen moet niet de fout ge maakt worden van te lange of te moeilijke liedjes en nooit mag hoger gegaan worden dan een octaaf. De betekenis van gebaren en tekenin gen bij het zingen en het dramatise ren van de les werd vervolgens door spr. nader uiteengezet, alles met het doel de belangstelling van het kind vast te houden en het muzikaal ge voel te ontwikkelen. Vragen, die gesteld en beantwoord werden, verduidelijkten na afloop van de inleiding nog de demonstratie en uiteenzetting. LEIDSE R.K. INVALIDEN MAAKTEN EEN UITSTAPJE. Gistermorgen om acht uur ver trokken een touringcar en drie per sonenauto's met leden van de Ned. R.K. Bond van Lichamelijk Gebrek- kigen „St. Liduina" afd. Leiden, voor een uitstapje naar Noord-Holland. Hoewel het pijpestelen regende, was de stemming er direct al prima in. Eerst ging de tocht naar Volen- dam, waar koffie gedronken werd, genietend van het mooie uitzicht. Daarna via verschillende dorpen, waar kermis gevierd werd, naar Grootebroek, waar de reizigers in kermisstemming aankwamen. Daar wachtte een heerlijk diner. Aan tafel dankte de geestelijk adviseur allen, die aan het welslagen van deze tocht hadden bijgedragen. Toen ging het in de richting Alk maar, waar natuurlijk de kaasmarkt bezocht werd. Vervolgens kwam Bergen aan de beurt, als pleister plaats voor de thee. Veel te gauw werd het bevel gegeven weer in te stappen, is door te gaan naar het Kopje van Bloemendaal. Ook daar stendigheid of onstuimigheid van de uitgezonden trillingen. Bij een grote zonnevlek-activiteit is het aantal ultra-violette lichttril lingen ook groot en hierdoor wordt de atmosfeerlaag, die wij de Ionosfeer noemen, met meer electriciteit geïn duceerd dan bij een gering aantal zonnevlekken. Een groot gevaar kunnen derge lijke storingen in het radio-verkeer opleveren voor vliegtuigen van trans atlantische lijnen, daar de piloot plotseling alle verbindingen met de aarde kan verliezen en daardoor niet gewaarschuwd kan worden voor be paalde ongunstige weersomstandig heden. Door internationale samenwerking is men echter steeds bezig om het gevaar dat dergelijke magnetische storingen teweegbrengen, tot een mi nimum te reduceren. Een moden^e Friese klederdracht? In Friesland is een comité, be staande uit een aantal dames en ar chitect Arjem Witteveen, bezig aan het ontwerpen van een nieuw Fries costuum, een moderne dracht, die geheel moet beantwoorden aan de practische eisen die het maatschap pelijk leven van heden, het wisselen de klimaat en de smaak van deze tijd stellen. Het comité is het eens geworden over de grondtrekken die een nieuw Fries costuum voor de vrouw zou moeten vertonen en het heeft reeds enkele proefcostuums ontworoen. De grondvorm bestaat uit jak met schoot en rok, schort, tipdoek, een bescheiden hoofdtooi en passende sieraden. Om deze plannen te stimuleren zal er een show worden gehouden, waar vertegenwoodigsters van onderschei dene organisaties zullen worden uit genodigd om de ontworpen costuums te beoordelen, zo nodig verbeterin gen aan te brengen en haar ideeën over het invoeren van deze dracht te berde te brengen. Het gaat niet om een costuum, dat eens bij een feestelijke gelegenheid gedragen kan worden, maar de bedoeling is te ko men tot een dracht voor elke dag in de nodige variaties en dan zo, dat het geen uniform wordt, maar dat elke vrouw vrij is in de uitvoering er van. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade was het prachtig en de stemming bleef reusachtig goed; de kelen wer den zelfs schor van het zingen! Over de Zilk en Noordwijk ging het tenslotte huiswaarts en om negen uur bereikte men de Sleutelstad weer. Allen natuurlijk uiterst vol daan over de prachtige dag en vol dankbaarheid voor het vele goe de gaven, die geschonken waren om deze dag tot een succes te maken., BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob J. z. van J. J. Buis en J. Wielderse, Christiaan z. van P. J. Fritz en A. Feenstra, Willem H. z. van R. Cramer en E. C. Duderstadt, Catharinus H. z. van J. J. van der Reijden en H. P van der Blom, Henricus M. z. van J. C. A. J. van Noort en E. M. de Wolf, Mattheus A. G. z. van G. J van der Meer en C. E. Borst, Cor nells z. van D. Meijvogel en J. v. Duyn, Wilhelmina G. J. d. van P. H. J. Schuurink en J. E. van Rhee- nerr, Maria J. d. van P. J. Lievers en M. van Ravensteijn, Adriana M. d. van J. A. Vervoorn en C. W. M. van Goozen, Otto H. z. van J. Brevé en J. G. Hagers, Edmond z. van D. Fallaux en C. van Duuren. Overleden H. E. Pracht wed. van van den Berg, 84 jr., C. A. den Boer dochter 5 jr., P. J. W. Sleg- tenhorst man 56 jr. Getrouwd; J. Vens jm. en A. de Graaf jd. HAAGSE RECHTBANK. Opgelicht. De student J. H. den H. had in Wassenaar en Leiden di verse oplichtingen gepleegd, waar-» mee hij enkele honderden guldens bijeen had gekregen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van preventief. Diefstal. De tuinder J. A. van W. te Wassenaar heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad terzake van diefstal. Verdachte werd veroordeeld tot naanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. SCHEEPSBERICHTEN FAIR SEA (gez.) 6 Sept. 520 m. Z.Z.W. Dandrahead, Djakarta—Rot terdam; GROOTE BEER, 6 Sept. van A'dam nr. Djakarta; INDRAPOERA, R'dam-Djakarta 6 Sept. van Mar seille; ORMONDE (burgers), Dja- karta-R'dam. 6 Sept. 120 m. W. Mi- nicoy; KOTA BAROE, Djakarta- R'dam, 7 Sept. te Suez; KOTA IN- TEN, 6 Sept. van Tarakan nr. Djakar ta; MODJOKERTO, Djakarta-R'dam 6 Sept. van Port Said; PHRONTIS, A'dam-Djakarta pass. -6 Sept. Fi- nisterre; ROEPAI. Surabaja-A'dam 6 Sept. van Belawan nr. Penang; TA- WALI, Djakarta-A'dam 6 Sept. van Port Sudan nr. Suez; INDRAPOERA, R'daln-Djakarta 7 Sept. te Genua. AVONTUREN VAN AMERI KAANSE SOLDATEN AAN DE NAKTONG. Zeventien Amerikaanse soldaten, die zes dagen van hun onderdeel wa ren geïsoleerd door oprukkende Noordelijke troepen, zijn vandaag in Jongsan opgedoken. Drie van hen waren gewond. Zij rusten thans uit in een schoolgebouw in een gebied achter het front en kunnen nog steeds niet begrijpen, hoe zij aan ge vangenneming wisten te ontkomen. Korporaal Nile Letta had zich de eerste nacht verborgen gehouden in hoog gras. Een voorbijgaande Noord- Koreaan trapte op zijn handen. „Ik en een andere jongen lagen in een rijstveld en hadden niets te doen", zo vertelde hij. „Wij gingen toen maar tellen hoeveel Noord-Korea- nen langs ons trokken. Wij kwamen tot 550 en vielen toen in slaap Toen wij later wakker werden stroomden zij nog steeds voorbij". Sergeant Robert Huntney was door machinegeweervuur gedwongen zich elf uur lang in een rijstveld schuil te houden. Op een nacht verschool hij zich in een bosje struikgewas, toen Noord-Koreaanse militairen versche nen en eenmansgaten begonnen te eraven op 20 meter van hem vandaan. Huntney sliep in tabaksaanplantin- gen en dronk water van sawahs en uit de Naktong. Soldaat Richard Robinson lag eens zo dicht bij een Noordelijke comman dopost. dat hij, naar hij zeide „lange tijd door hun gekwebbel niet kon slaoen". Sergeant Junius Washington ver klaarde: „Een Noord-Koreaanse tank kwam zo dicht in mijn buurt, dat ik haar had kunnen aanraken". Soldaat Stanley van Hossen zag van zijn schuilplaats hoe geünifor meerde Noord-Koreanen een dorp binnengingen en weer te voorschijn kwamen als argeloze burgers. Hij en enige kameraden liepen op een nacht langs de kant van een weg en ont moetten een groep Noord-Koreanen. „Zij riepen hai (een Koreaanse groet), waarop wij hai terugriepen en verder gingen", aldus van Hossen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorigo oplage. VEILING NALATENSCHAP VAN MEEGEREN. Hedenmorgen werden op de boe delveiling van de overleden kunst schilder Han van Meegeren nog en kele reproducties van zijn werk en enkele oorspronkelijke stukken van zijn hand onder de hamer gebracht tussen de verkoop van antiek en mo derne huishoudelijke artikelen door. Bij het veilen der doeken deed zich een incident voor, toen de kunstschilder C. J. Snoeijerbosch uit Amersfoort luid protesterend te ken nen gaf, dat twee doeken door hem en niet door van Meegeren waren geschilderd. In het algemeen verliep de ver koop in sneller tempo dan gisteren, doch er werden geen hoge biedingen gedaan. De opbrengst van de heden ochtend verkochte artikelen be draagt ongeveer 7000.—. De laatste weken heeft zich een ware hamsterwoede van een groot deel der Belgen meester gemaakt met het gevolg, dat lucifers, zeep, suiker en olie op het ogenblik vrij wel niet te verkrijgen zijn in de Belgische winkels. In een interview, dat de Belgische minister van econo- nvische zakert aan het blad „La Lan- terne" toestond, wees hij op het dwaze van deze hamsterpsychose. Wat het ontbreken van lucifers betreft stelde hij b.v. in het licht, dat zelfs tijdens de laatste oorlog dit product steeds in ruime mate ver krijgbaar is geweest. Met betrekking tot de schaarste aan suiker betoogde hij, dat België over zeer grote voor raden beschikt en de vooruitzichten voor de suikeroogst gunstiger zijn dan ooit tevoren. Betreffende het ontbreken van zeep in de winkels verklaarde de heer Coppe, dat de zeepfabrieken thans met een drie- ploegenstelsel werken, doch nog steeds niet aan de onberedeneerde aankopen van het publiek kunnen voldoen. De Belgische minister van econo mische zaken merkte in het inter view verder op. geen verklaring te hebben voor de stijging der vlees- prijzen. Verleden week werden b.v. 500 varkens meer geslacht dan de voorafgaande week, doch de prijs voor varkensvlees blijft niettemin stijgen. Dc minister heeft daarom besloten 1000 ton varkens- en rund vlees in te voeren en hij zal met de ze vleesinvoer voortgaan totdat iede re speculatie is verdwenen. Spre kende over het drukken van rant- soenkaarten, waartoe thans wordt overgegaan, zeide minister Coppe: „Wij laten deze kaarten bij wijze voor voorzorgsmaatregel drukken". Naar de heer Coppe verder ver klaarde zal de regering, indien no dig voor sommige producten op nieuw uitvoercontingenten vaststel len. „Wij zullen niet toestaan, dat België basisproducten moet missen. Eerst zal het land bediend moeten worden en daarna kan worden over gegaan tot uitvoer". Wat de grote vraag naar steen- Inflationistische politiek Dat er een nauw verband bestaat tussen de interne monetaire situatie van een land en de positie van zijn betalingsbalans, is een economische waarheid, die boven alle twijfel ver heven staat. Hier te lande heeft men dit verband sedert de oorlog dan ook steeds scherp in het licht gesteld en in het oog gehouden, omdat zonder herstel van 't binnenlandse monetai re evenwicht aan een verbetering van de betalingsbalans niet viel te denken. Hoezeer een onjuiste binnenlandse monetaire politiek tot ontreddering van de betalingsbalans kan leiden, bewijst wel het voorbeeld van Dene marken, waar thans een regerings crisis woedt, zuiver naar aanleiding van de gevoerde financieel-economi- sche politiek en de gevolgen, die de ze met zich heeft gebracht. Het be leid dat de socialistische minder heidsregering tot nu toe voerde, kan worden gekarakteriseerd als een in- flationistische werkgelegenheidspo- litiek, o.a. door middel van goedkoop geld en credietverruiming. De lonen zijn er gekoppeld aan dc index van de kosten van levenson derhoud, d.w.z. dat de lonen automa tisch omhoog zullen gaan, wanneer het indexcijfer een bepaalde grens overschrijdt. Aangezien het indexcijfer deze maand de gestelde grens overschre den heeft, zal er in September weer een nieuwe looncompensatie worden gegeven, die de koopkracht van de Deense bevolking nog eens met een 100 millioen Kronen zal verhogen. Daarbij oefenen de consumptie-be vorderende maatregelen van de thans afgetreden socialistische rege ring hun invloed uit, zodat zich een toenemende vraag naar consumptie- en investeringsgoederen doet gevoe len. Een en ander heeft er toe geleid, dat in het afgelopen jaar de invoer sterk werd opgevoerd, zodat op dit mement het land een aanzienlijke voorraad heeft van essentiële goede ren, m.n. grondstoffen. Een voordeel was, dat deze goederen nog in een betrekkelijk goedkope tijd werden ingekocht, n.l. vóór de prijsstijging, die op Korea volgde. Maar het na deel is, dat de betalingsbalans er vol komen door werd ontwricht. Het deficit wordt voor 1950 ge raamd op Kr. 350 millioen, vergele ken met een aanvankelijke raming van Kr. 200 millioen. Van het deficit voor 1951 wordt echter gesteld op Kr. 650 millioen, aangenomen, dat de invoer ongeveer van de zelfde om vang zal zijn als in 1950, de uitvoer iets zal stijgen tegen iets hogere prij zen, en de Marshall-hulp verlaagd zal worden. Bovendien zouden ex tra aankopen moeten worden ver richt voor militaire doeleinden. ONGUNSTIGER RUILVOET. Deze verslechtering van de beta lingsbalanspositie staat wel in scherp contrast met de gang van zaken in 1949, toen men in staat bleek de de- kool betreft, verklaarde minister Coppe nog, dat oirr te voldoen aan de grote vraag naar anthraciet voor huisbrand, dit product zal worden ingevoerd uit Marokko en Dpitsland. „Het is niet juist", zo zeide hij, „dat de mijnen weigeren deze anthraciet af te leveren". De minister sprak ca tegorisch het gerucht tegen volgens hetwelk de prijs voor steenkool bin nenkort zou stijgen. OVERSTROMING IN LAHORE. De rivier de Ravi, die door ont zettende regens in de laatste 24 uur 2 meter gestegen is, heeft een over stroming veroorzaakt, waardoor 100.000 mensen in de voorsteden van Lahore in hun huizen zijn op gesloten. Voor het eerst sinds mensenheu genis is de spoorlijn overstroomd, waardoor Lahore van het Noorden uit practisch niet meer te bereiken is. Niets wijst er op, dat het water zakt. Hulpploegen zijn met boten uitgevaren om mensen uit bomen of van de daken der huizen te bevrij den. viezen-positie met Kr. 250 millioen te verbeteren. Dit ongunstige ver loop wordt nu toegeschreven aan de prijsstijging van importgoederen als gevolg van de devaluatie en aan de toenemende liberalisatie van de- bui tenlandse handel. Hierdoor is de ruilvoet van Denemarken ten op zichte van het buitenland ongunsti ger geworden. Nu is het de vraag, of hierin weer verbetering gebracht kan worden. Een van de voornaamste afnemers en leveranciers van Denemarken is Engeland, dat steeds in staat bleek het gehele export-overschot van Deense boter, bacon en eieren af te nemen. Maar Engeland is niet van zins hogere prijzen te gaan betalen, hoezeer de Denen ook aandringen. Na de nieuwe verkiezingen, die heden gehouden worden, gaan beide landen weer onderhandelen. Beide partijen hebben een sterke troef in handen: Denemarken, omdat het weet, dat Engeland practisch geen andere leverancier kan vinden van genoemde producten; Engeland, om dat het weet, dat Denemarken zijn producten elders niet zal kunnen af zetten. De sterkste van beide troe ven zal uiteraard de overwinning behalen Een beslissende verbetering van de toestand kan er echter nau welijks uit voortvloeien en de De nen rekenen daar kennelijk ook niet op. TWEE WEGEN. Er staan nu twee andere wegen open. In de eerste plaats die van de socialisten, die de huidige monetaire en sociale politiek willen handha ven, rantsoenering van bepaalde ar tikelen willen continueren en geen maatregelen willen nemen om de overtollige koopkracht tegen te gaan, o.a. door het invoeren van een loon stop. verhoging van de belasting ook in de lagere regionen en verhoging van de rentevoet. Wel willen zij de liberalisering weer gaan terug schroeven. d.w.z. goederen van de vrije lijst afvoeren en weer aan con- tingentering onderwerpen en wel tot een waarde van Kr. 800 millioen. Het is duidelijk, dat deze politiek in conflict komt met die, welke door de O.E.E.S. te Parijs is opgesteld. Mochten de socialisten het pleit win nen, dan zouden zij zich toch in ieder geval met beroep op bepaalde ontsnappingsclausules voor de O.E. E.S. moeten trachten te rechtvaar digen. De andere weg, die openstaat en welke de oppositie wil bewandelen, is die van beperking van de koop kracht loonstop, credietrestrictie eventueel aangevuld met belastin gen onder handhaving van de li beralisering. CONFLICT MET LIBERALISATIEPRINCIPE. De verkiezingen zullen moeten uitmaken, in welke richting de op lossing zal worden nagestreefd. In ieder geval is zeker, dat de socialis tische visie niet in overeenstemming te brengen is met het Europese li- beralisatei-principe en zodoende weer een stap terug zou betekenen op de weg naar de Europese inte gratie. Volledigheidshalve voegen wy hier nog aan toe de opsomming van de maatregelen, die door de Deense regering werden voorgesteld. Men wilde geen gedwongen defensiele ning van Kr. 150 millioen, invoering van een defensie-belasting van Kr. 200 millioen per jaar (voor 't groot ste deel ten laste van de hogere in komens), verminderüng van de ge controleerde invoer met Kr. 300 millioen en overbrenging van de vrije naar de gecontroleerde lijst van Kr. 800 millioen, bovendien de heffing van additionele indirecte belastingen ten bedrage van 200 millioen kronen per jaar. Na al deze maatregelen zou er per einde 1951 nog een deviezen- tekort zijn van Kr. 450 millioen, welk bedrag dan gedekt zou kunnen worden door middel van de cre- dieten in het kader van dc Euro pese betalingsunie. De oppositie wil hier niet aan, omdat zij het kwaad in de wortel wil aantasten en de tering naar de nering zetten, met inachtneming van de beginselen* die door de O.- E. E. S. en de Europese betalings unie als richtsnoer zijn aanvaard. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met flin ke opklaringen. In het Noorden van het land enkele verspreid optredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Frisse ochtend; overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. LEIDSE BILJARTBOND. Als voorbode der biljartcompetitie van de L.B.S., vinden in de maand September de jaarlijkse Wisselbeker wedstrijden plaats. Dit jaar beschikt de L.B.B. tevens over een zilveren lauwerkrans, geschonken door de Heinekens Bierbrouwerij, zodat dit maal om drie wissel prijzen zal wor den gestreden, t.w. Amstel-Beker, Z.H.B.-Beker en Heinekens Krans. Voor deze wedstrijden schreven 34 teams in, waaronder 13 Amstel, 13 Z.H.B. en 8 Heinekens krans. Maandag 11 September wordt de lste ronde van dit massa tournooi gespeeld. In de jaarvergadering der N.B.F., gehouden te Arnhem, werd het be stuur als volgt samengesteld. P. Ver- hoof (Tilburg) le voorz. M. Neg- gers (Tilburg) le secr.; J. Bonnet (Leiden) 2e voo,rz., B, Abbenbroek (Arnhem) 2e secr., J. J. v. d IJssel (Utrecht) le penn., C. Posthuma (Wageningcn) le commissaris, W. Luiten (Haarlem) 2e commissaris. „Oegstgccst". De vacantie is weer voorbij, dus nu weer aan de slag. Zo ook met de tafeltennissport. De trainingsavonden zijn Vrijdag en Zaterdagavond van 8 lot 11 uur. De eerste trainingsavond is a.s. Vrijdag. Wij mogen verwachten, dat al onze leden weer aanwezig zijn. Ook kunnen er weer nieuwe leden worden aangenomen, zowel dames als heren. De leden, die wensen deel te nemen aan de competitie, moeten zich voor 15 September a.s. opgeven aan een der bestuursleden. MARKTBERICHTEN TER AAR, 6 Sept. Groente. Kassn ij bonen 4.907.40, idem stek 2.10, Snijbonen 3.106.50, idem B. 2.102.40, Stokprinccsscn 23.10, Stamprinccssen 2.203.idem B. 1.50, Witte pronkers 1.201.70, Sp^k- bonen 1.401.80, alles per 10 kg. To maten A 12—17 ct., id. B 14—19 ct., id. Cè 1214 ct., id. bonken 12 ct., Andijvie 59 ct., Uien 56 ct., idem nep 34 ct., Waspeen 78 ct., Groe ne Sav. kool 58 ct., Rode kool 57 ct., Gele Savoye kool 539 ct., Witte kool 4 ct., Kroten 53 ct., Postelein 1118 ct. alles per kg. Sla I 56 ct., idme II 24 ctBlocmkoou IA 30 37 ct., id. I 24—30 ct., id. II 16—23 ct„ id. III311 ct., Komkommers I 910 ct., idem II 78 ct.. Meloenen 1520 ct., alles per stuk. Bospeen 8 ct. Sel derij 15 ct., alles per bos. Augurken fijn 431 ct. fijn-basterd 23223 ct. per kg., bosterd 44.90, grof A 2.45 3.10, alles per 25 kg. Perziken 23 ct. per stuk. R'VEEN, 6 Sept. Bloemen. As ters 619 ct., Dahlia's 418 ct.. Gla diolen 1624 ct., Corona 7090 ct.. Ruby 2560 ct., Harmonious 3060 ct., Cascity 2530 ct., September geel 2122 ct. per bos. Rayonanten wit 917 ct., id. lila 816 ct.. id. geel 718 ct., Puiling 2330 ct., Twello Roem 3038 ct. per stuk'. Groente. - Aardbeien 5257 ct. per doosje, Druiven 65.Meloenen 12—36.—, Kropsla I 3.40—8.60, id. II 23.10, Andijvie 57.Tomaten A 12—17.—, id. B 12—20.—, id. C. 12 13.id. bonken 12—14.60 per 100. Snijbonen 23.90, Kassnijbonen 6.10 Prinsessebonen 2.303.40, Dubb. Stambonei 1.502.60, Pronk- bonen 1.201.40, Spekbonen 1.40 1.60 per 10 kg. Augurken fij 10 12.75, id. fijn basterd 5.507.id. basterd 3.25—3.30, id. grof 1.50—1.70 per 25 kg. JieCefaontjea AANGEBODEN 2 Straathof is goedkoper! Grote fles slaolie voor 1,65, een blik gesmolten reuzel 950 gram voor 3. Gest. Geld. mager spek in blik öOO gram v. 3.75. Bij al uw aankopen Midza- bonnen Haarlemmerstraat 142. tel. 23449. Leiden. 2 Straathof is goedkoper. Dierlijk vet 50 cent, 250 gi-am. zuiver gesmolten vet 38 cent 250 gram: mar garine 30 cent 250 gram, Roomboter 1.10 per 250 gram. Haarlemmerstraat 142 Tel. 23449. 2 Straathof is goedkoper. Leidse kaas 25 cent Der 100 gram. belegen Goudse kaas 28 cent 100 gram. oude Goudse kaas 30 cent 100 gram. Prima rookvlees 42 cent 1O0 gram. Haarlem merstraat 142. Tel. 23449. Leiden. 3? Dakbedekking. Golfpla ten asfalt Voorts brand kast tuinart.. grasmachi nes, kippengaas prikkel draad. tuinslang, tuinstoe len. kruiwagens, melkge- reedschap, bascules.' ge wichten. veevoederfomui- zen. enz.: werkelijk voor deliger. Vanouds Land- houwadres A. J. Hartwiik Nieuwe Beestenmarkt 7-9 tel. 26627—24013. Galva niseren. vertinnen. *2 Knap de hoe) eens op met onze prima glansverf in 32 mooie kleuren Per kg f 2.60 per half kg f 1.35 Prima resultaat ge garandeerd! Natuurlijk Het Emaillehuis Haar lemmerstraat no 165B te lefoon 25799 *2 Eet nu Stooipaling 1.25 p pond, bakpaling 1.75 p. p., zeelt, schol, schelvis, kabel jauw, bakbokking, zoutevis, zoute oren 70 ct. p. kg, ke len en lippen, vette gestoom de makreel, stroobokking. gepelde garnalen 42 ct p. ons fijne nieuwe haring enz. J. van Wijk. Janvossensteeg 54, telef. 20169. 9435 "2 Wacht niet langer! Uw keusenreDaraties in 1 dag gereed. De Haas, Stoffen- en damesmodemagazijn, Haarlemmerstraat 8082. 2 Te koop: 2 Old finish fauteuiltjes, zeldzaam mooi, f 40, vloerkleed f 15, maho niehouten uitschuiftafel f 17.50, 2 keukenstoelen ƒ6, flinke grote maat winterjas f 15. mannenpakken maat 53 en 54 f 20 p. stuk, nieuw 3-pits petroleumstel ƒ5, 2 waskitten ƒ2.50 p. stuk. F. v. d. Pluijm, Janvossen steeg 51. 9438 2 Goedkoop wild: wilde eenden f 2.002.25 p. stuk; soepkippen f 1.50 p, pond: braadkippen f 3.00—5.00 p. stuk; poulet f 1.50 p. pond. De Bruijn, Hogewoerd 72, telef. 25031. 9441 2 Kippenhouders! Bij inle vering van deZe advertentie ontvangt u 5 kilo pracht kwaliteit gerst (nieuwe oogst) voor f 1.45, prima '•oer voor kippen. Zaadhan- de' W. Segaar Czn., Dief- steeg 8, Leiden. 9433 2 Afrasteringspalen, droge takkenbossen en brandhout 'etfen lage prijs. v. Leeuwen St. Aagtenstraat 21, bij de veemarkt, tel. 20898, Leiden PERSONEEL 2 Flink Meisje gevraagd voor de huishouding, van half negen tot 5 uur. Aanm. 's avonds tussen half 8 en 8 uur Da Costastraat 29. 2 Zelfstandig Meisje b. z. a. als werkster voor 2 dagen per week. Liefst Leiden of Wassenaar. Brieven onder no. 6789 bureau v. d. blad. 2 Net R.K. Meisje gevraagd voor de morgenuren als hulp in de huishouding. H L. Kooloos, Hoge Morsweg 146. Oegstgeest. 9436 2.Biedt zich aan net R.K. meisje, in bezit diploma lin gerie costumière, voor dag en nacht, liefst Voorscho ten of omgeving. Brieven no 6788 bureau v. d. blad. 2 R.K. Jongeman, 17 jaar, in bez. v. Mulo Dipl. A en typen, zoekt plaatsing op een kantoor. Brieven onder no. 9440 bureau v. d. blad. 2 Net R.K. Meisje, 19 jr., uit middenstandsgezin, met Mulo-diploma zag zich gaar ne geplaatst in kindertehuis of iets dergelijks. Brieven onder no. 6801 aan agent v. d. Leidse Courant, G. Was senaar, Pickéstraat 1 Noord- fwijk. 2 R-K. Jongen, 17 jaar, b. a. voor garage of rijwiel handel. Brieven no. 9442 bureau van dit blad. 2 fLK. Meisje, 22 jaar, zoekt een haar passende betrekking voor de middag uren. liefst winkel. Brieven 110. 6803 bur. v. d. blad. TE HUUR 2 Heeft U een feestje? Wii verhuren serviesgoed en glaswerk lepels, vor- ker, messen, enz. 5 cent Der stuk In iedere hoe veelheid. Natuurlijk Het En.aillehuis Haarlemmer straat 165B. Tel. 25799. Leiden. !3!VERSEN 2 Verloren: zilveren pols horloge m. schakelarmband, gaande van Leiden via Nieu we Wetering naar C. Cle mens. Tegen beloning terug te bezorgen bij C. Clemens, Aderpolder, N. Wetering. Iets te verkopen? Oan 'n Telefoontje plaatsen BILJARTEN. TAFELTENNIS

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3