Aetherklanken UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING „Excelsior11 kreeg subsidie en de raad een serenade dotje SjeiVL EN DE WENSHANDSCHOENEN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1959 C E1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 AVIFAUNA, UNIEK IN DE WERELD ALPHEN A/0 RUNj Prima Restaurant Feeërieke avondverlichting Avifauna, een oase in Nederland RUIME PARKEERGELEGENHEID Tram dook in de Amstel Wonderlijk goed afgelopen Omstreeks vijf uur is gisteren te Amsterdam een tramwagen van lijn 4 op de Binnen-Amstel nabij de Hal ve Maansteeg tegenover de „Kleine Comedie" uit de rails gelopen en ge deeltelijk te water geraakt. De rails buigt aan het einde van de Bakkerstraat scherp naar links de Binnen Amstel op. In deze bocht reed de motorwagen uit de rails. Een auto, die daar geparkeerd stond, werd het water ingedrukt. Het ijze ren hek langs de Amstel werd ver nield en de motorwagen reed te wa ter. De beide achterwielen bleven echter hangen in het smalle trottoir, zodat slechts, het voorbalcon in het water raakte. De wagen was volkomen vol. Per soonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor, evenmin ont stond paniek. Twee meisjes, die het ongeluk zagen aankomen, sprongen op het laatste ogenblik van het voor balcon cn raakten te water, doch konden direct weer op de wal wor den getrokken. Wel kregen velen een geheel of gedeeltelijk nat pak, het water stond namelijk meer dan een halve meter hoog in het voor balcon en enkelen bekwamen won den. De goede afloop van het ongeluk is naar nu gebleken is voornamelijk aan een toevallige omstandigheid te danken. De tram blijkt n.l. op de auto terecht tc zijn gekomen en daarom veel minder diep gezonken te zijn dan wanneer de auto er niet had gestaan. Daar de Amstel ter plaatse plm. twee meter diep is, zouden de gevol gen rampzalig geweest zijn. De passagiers, die dicht tegen el kaar geperst in de wagen stonden, zouden weinig gelegenheid hebben gehad zich te redden. De trambestuurder heeft ver klaard, dat het ongeluk te wijten is aan het weigeren van de rem. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd Casino: „Nacht van terreur", 18 jaar. Lido: „De weg is lang", 14 jaar. Luxor: ..De fatale brief", 18 jaar. Trianon: „De gevaarlijke leeftijd", 18 jaar. Rcx: „Avontuur op Sumatra", 18 jaar. VRIJDAG. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 „Thuis," cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor. 11.05 Voordracht. 11.25 Radio-revue. 12.00 Vioolspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatjc. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamer orkest 15.00 Voordracht. 15.20 Gram 1630 Voor de jeugd 17.00 Gram. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 Gram. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Pianospel 19.30 „Op bezoek bij anderen," causerie. 19.45 Godsdienst historisch congres te Amsterdam. 19.55 Berichten 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gamelanmu- ziek. 20.30 Godsdienstige causerie. 21.00 Verzoek programma. 21.40 Cabaret. 22.00 Buitenlands over zicht 22.15 Verzoekprogramma 22.40 „Vandaag," causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Sex tet. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 13.0*0 Nieuws. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.40 Voor dracht. 15.00 Mannenkoor. 15.30 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Gram 16.10 Pianoconcert. 16.30 Kamermu ziek. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Gram. 17.45 „Gij en de SSR," causerie. 18.00 Vocaal ensemble. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws .20.05 Radio Philhar- monisch Orkest en solist. 21.30 „Een hart onder de riem," causerie. 21.50 Promenade-orkest. 22.25 Oratorium- vereniging, Philharmonisch Orkest en solisten. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. ALPHEN AAN DEN RIJN HET VIERDE LUSTRUM VAN „ALPHENSE BOYS". Nadat Zondagavond een officiële herdenkingsvergadering was gehou den ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van „Alphense Boys", vierden de leden dit feit deze*week in een tweetal feestavonden. Dinsdagavond genoten de junio ren van een spannende film „De blinde vuurtorenwachter,," van de bekende Rin-tin-tin-film, waarin prachtige dressuurproeven waren te zien van een hond en tot slot van een Charlie Chaplin-film. Nadat de heer C. Vrisekoop, voorzitter van het feest-comité, een openingswoord had gesproken, ving kapelaan C. Duym aan met de filmvertoning. Het mu ziekgezelschap „De Notenkrakers" o.l.v. H. Boet, verzorgden 't muzika le gedeelte van deze gezellig verlo pen avond. Woensdagavond was het feest voor de senioren. De St. Josephzaal was geheel gevuld, toen de voorz. van de „Alphense Boys", de heer C. J. Win- ninghoff een kort welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot de gees telijkheid, onder wie de oud-g.a. ka pelaan Chr. Vrisekoop, tot wethou der J. v. d. Berg, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, alsmede tot de afevaardigden van de L.V.B., de N.K.S. en de plaatselijke voetbal verenigingen „Alphen" en „Alphia" en voorts van de R.K.S.V.. „Wils kracht". Was „Alphense Boys" Zon dagavond reeds door diverse spre kers volop in de bloemetjes gezet, het aantal bloemstukken werd he denavond nog met enkele vermeer derd. Na de pauze sprak de heer Chr. W. Nieuwenhuizen namens het L.V.B.- bestuur te Leiden, die van een zeer goede samenwerking gewaagde en stipte naleving van de LVB-voor- schriften en zijn felicitatie bekrach tigde met een prachtige bloemen- De heer P. C. Bouthoorn, secr., vertolkte de gevoelens van „Alphia" in -hartelijke woorden en met een bloemenmand. Van ARC waren bloemen ontvangen. De heer G. Ponsioen, voor., felici teerde „Alphense Boys" namens „Wilskracht" en bood bloemen aan. Onder hartelijke bijvalbetuigingen van de leden nam vervolgens de heer P. Schouten het woord en sprak als oefenmeester der Boys waarde rende woorden jegens het bestuur voor de correcte leiding en bezielen de activiteit. De heer Winninghoff aanvaardde de wensen en geschenken in dank De leden J. Zoet, Nic. de Jong en W. Helversteyn ontvingen een ge schenk voor de vei-koop van het grootst aantal loten, ï-espectievelijk 402, 277 en 174. Zowel voor als na de pauze werd een zeex* gevai'ieei'd pi-ogramma af gewerkt, waarvan allen naar harte lust konden genieten. Als conferen cier trad op de humorist Frans Eyk- hof met enige van zijn bekende lied jes en een praatje. Het grootste suc ces oogstte Piëtro Nakaro met tele pathie, goochel- cn tovei'kunsten, waardoor hij werkelijk de hele zaal verbaasde. Het bewonderenswaar digste nummer was ongetwijfeld „de sprookjestuin". De vermaarde „Wama's", in de St. Josephzaal geen onbekenden, deden de aanwezigen volop genieten van hun grappen en meesterlijke imita ties. De conferencier was het beste als sneltekenaar en dwong aller be wondering af. De band van de heer G. v. Mild zorgde weer, als naar ge woonte, voor de muzikale opluiste ring en de dansmuziek, na afloop. De feest-commissie is erin ge slaagd een uitstekend feestprogram ma samen te stellen, dat Vrijdag avond nogmaals wordt afgewerkt en waaromtrent een advertentie in dit blad nadere bijzonderheden ver meldt. HAZERSWOUDE M. en A. Madern, slaagden in het zwembad te Boskoop voor het zwem-diploma A. en B. Wegverbetering Aan de firma de wed. H. van Driel te Koudekerk aan den Rijn, is opgedragen, de ver betering van den Rijksweg onder de ze gemeente, tussen de „Stenen Molen" en het Melkstation Hollan- dia, voor de som van f 105.100. Feest voor schoolkinderen. Woensdag hadden de kinderen van de verschillende scholen feest. Des morgens om 10 uur waren zij op het schoolplein aanwezig. Daar werden zij opgesteld en onder leiding van het onderwijzend personeel maakten zij onder het zingen van feestliede ren een wandeling door het dorp. 's Middags werden er verschillende spelen gedaan, o.a. stoelendans, vlag getje steken, hardlopen enz. Daarna werden de kinderen getracteerd. HAZERSWOUDE (H. R.) Onvoorzichtige wielrijder. Dins dagmiddag kwam de 13 jarige jon gen B. Boers van Koudeekrk af, en kon het niet nalaten om achter een vrachtauto van de firma Sprey van Alphen a/d Rijn aan te racen. Bij zijn woning aan de Rijndijk schoot 'hij plots achter de wagen vandaan, met het noodlottig gevolg dat hij door een tegenligger, een luxe wagen werd gegrepen en over de motorkap geslingerd door de voorruit kwam. Met verwondingen aan het hoofd, en een gebroken been moest hij naar het Ziekenhuis worden ver voerd. Enkele leden van de E. H. B. O o.l.v. dr. Blauwendi-aad verleenden eerste hulp. KOUDEKERK Geboren: Anthonius Johannes Cornelis, zn van D. G. A. de Rooy en W. J. van der Zon; Cornelis, zn van D. Demoed en M. de Jong. Aan de fa. wed. H. van Driel is opgedragen het doen van herstel lingen en voorzieningen aan gebou wen in gebruik bij het Ned. Leger museum te Leiden voor de som van 19.000.—. LEIDERDORP Gemeenteraad. Vrijdag 8 Sept. is de raad bijeengeroepen om 7.45 voor behandeling van o. a. de vol gende punten; Voorstel tot wijziging centrale verwai'ming in een olie- stookim-ichting naar de nieuwe principes. Voorstel tot onderhandse aanbesteding van het opruimen van de brug in de Berkenkade. NIEUWVEEN Nieuwveen gaat feestvieren. Vrijdag en Zaterdag a.s viert Nieuwveen feest. Een echt Konin- ginne- en bevrijdingsfeest, waarin de beleefde vreugde van de echte bevrijdingsdagen in Mei 1945 weer eens in de herinnering worden wak ker gei'oepen. Een pracht program- ma is samengesteld met tot besluit een schitterend vuurwerk. De feesten met zijn talrijke kindei-- en volksspelen, welke beide dagen zul len worden gehouden op het terirein van Nic. Boys. Inderdaad blijkt, dat het actieve bestuur al het mogelijke heeft aan gewend, om de gehele bevolking, van jong tot oud, actief in het feest te betrekken en wanneer allen (ook het weer) meewerken ,dan kunnen het weer van die echte ouderwetse Nieuwveense kei-misdagen worden, welke tot. wijd in de omtrek ver maardheid genieten. TER AAR Wilhelminaver. De jaarlijkse feesten van de Wilhelminaver. te Ter Aar zullen gehouden worden op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Septem ber a.s. Naar gewoonte zal de namid dag van de eei-ste dag geheel wor den gevuld met kinderspelen vooi\ leeftijden van 6 tot 15 jaar, terwijl alle kinderen zullen worden getrac teerd op diverse versnaperingen. De tweede dag zullen in de namiddag verschillende volksspelen gehouden worden .Op het pi-ogramma staan ringrijden op transportfiets voor pa ren, kruiwagenrace voor paren, bal- gooi-wedsttijd voor dames en touw trekken voor heren. Voor al deze wedstrijden zijn mooie prijzen be schikbaar gesteld. Als bijzondere at tractie zullen vanuit een sportvlieg- tuig, .hetwelk zal worden bestuurd door de piloot H. Berfelo uit Lange- raar genummerde briefjes worden geworpen. Verschillende van deze nummers zullen recht geven op waardevolle consumptie-artikelen, welke door de zakenmensen en par ticulier-en te Ter Aar beschikbaar zijn gesteld. De volksspelen op de tweede dag zullen met muziek wor den opgeluisterd terwijl op het feest terrein diverse attractie's. aanwezig zullen zijn. ZOETERWOUDE (H. R.) Autotocht Ouden van Dagen. Dank zij de goede zorgen van het Oranje Comité was voor de ouden van dagen van de Hoge Rijndijk een autotocht georganiseerd. Precies twee uur startten een tweetal auto bussen en enkele luxe wagens. Be gunstigd door schitterend weer ging de tocht door de bloembollenstreek naar Heemstede, vervolgens naar Zandvoort en vandaar naar Noord- wijk. Hier werd aan de Boulevard gestopt en een verfidssing aangebo den. Hierna ging de reis langs het vliegveld Valkenburg via Den Haag naar Avifauna. Voordat aan de rondgang werd begonnen nestelden allen zich aan 'n gereserveerde ta fel en deden zich tegoed aan bi*ood- jes en alles wat daar bij behoort. Na- liier veel genoten te hebben werd de terugtocht aanvaard en arriveer den de ouden van dagen omstreeks negen uur in het dorp. U moet 't verkeer geen last aandoen. Ook op de weg: Houdt Uw fatsoen! HILLEGOM Nieuwe Brandweergarage geopend Met enig ceremonieel is de nieu we brandweergarage aan de hoek HofstraatPrins Hendrikstraat ge opend. Daarbij wai-en aanwezig alle Hillegomse brandwachten in uni form, de burgemeester, de secretaris, weth. Fijma, de dir. van o.w. en verscheidene raadsleden. Commandant Flux liet het oorps aanti-eden en overhandigde na een kort welkomstwoord de sleutel der nieuwe inrichting aan de burg. met verzoek de garage te openen erf al dus in bedrijf te stellen. De burg. hield een korte toespraak, waarin hij zijn grote tevredenheid betuigde ten opzichte van het Hillegomse brandweercorps, dat nog zeer kort geleden getoond^ heeft, uitnemend voor zijn taak berekend te zijn en geen assistentie van elders te behoe ven. Het gezelschap maakte nu een rondgang door de kazerne waarbij de verschillende ver-beteringen wer den aangetoond. Vervolgens werd met de nieuwe spuit een z.g. „afleg"-demonstratie gegeven, die alleszins voldeed. De Hillegomse Brandweer beschikt thans over 2 motorspuiten, waaron der een fonkelnieuwe, alsmede over 'n babyspuit. Het aantal brandweeidieden be- di'aagt 20. Allen zijn vrijwillig. KATWIJK AAN DEN RIJN GOUD EN EDELSTENEN. Bij reparatiewei'kzaamheden aan de korenmolen vonden de wei'klie- den in de kap tussen zware binten een kistje. Het was bijna vermolmd en moet er dus al lang gestaan heb ben. De vondst werd ovei'handigd aan molenaar V. en bleek bij nader on- dei-zoek waardevolle voorwerpen te bevatten in goud, zilver en edelste nen. Onderscheidingen. In het ge meentehuis werd het „Oorlogshei'in- neringskruis" uitgeireikt aan W. Masmeijer, G. Meijvogel, F. G. No tenboom, D. v. d. Oevei-, W. Olie mans, C. Ouwehand, T. Ouwehand, H. v. Paridon, A. v. Rijn en J. van Rijn. Het ereteken voor orde en rust aan: T. Ouwehand, D. A. Remmel- zwaal, J. van Rijn, D. de Mooy en P. de Winter-. Damclub K.D.C. Na een zomer rust van 3 maanden kwam de Kat- wijkse Damclub, „K.D.C." weer in haar clublokaal Kerkstraat bijeen. Voorzitter Schone veld heette alle le den die weer aan de oproep van de secr. hadden gehoor gegeven, harte lijk welkom. In het bijzonder richt te spr. woorden van dank aan de penningmeester, de heer Böttcher, die door drukke werkzaamheden K. D.C. gaat verlaten. Niet alleen als penningm., doch ook als spelleider en organisator bij alle jaarfeesten en andere gelegenheden verliest K.D.C. aan de heer Böttcher een goede kracht. De voorzitter stelde voor om de heer Böttcher uit dankbaarheid voor hetgeen hij voor K.D.C. gedaan heeft, hem het ere-lidmaatschap aan te bieden. De vei'gadering stem de hiermede in. De heer B. bedankte voor de hartelijke woorden tot hem gericht en zegt gaarne het ere-lid- maatschap te willen aanvaarden. Dan wei-den de prijzen uitgereikt voor het kampioenschap van Kat wijk, waarom gezamenlijk is ge speeld met K.W.Z. De kampioen 1ste klasse werd het K.D.C.-lid Jac. Fre- ke, die voor 1950 in het bezit kwam van de „Ki'oön '-wisselbeker. In de tweede klasse werd ook een K.D.C.- lid kampioen n.l. J. Heemskei-k Jr. Ook hem bood de voorzitter een klei ne beker met diploma aan. Dan werd begonnen aan de eerste wedstrijd voor dit seizoen. De uitslag was: 1ste klasse: F. Spierenbu-^G. Varke- visser 20; Jac. FrekeG. Koele- wijn 20; H. Koelewijm—A. Baen- hoorn 20; J. Schone veldL. Laven 11. J. HouwerA. A. Vooys 11; 2de klasse: J. KoelewijnH. Bedeker uitgest. Jac HeemskerkH. Durieux 2—4; P. van DuïvenbodeG. Freke 20; Jac. van DelftAb. v. Bee- len 20; C. van KlaverenAm. v. Beelen 20; C. de Mooy vrij. NOORD WITKERHOUT le DAG DER VOLKSFEESTEN. Henk Bouwmeester wint de ronde. Met px-achtig weer begonnen Woensdagmorgen de Volks- en kin derspelen. Om 9 uur verzamelden zich 46 deelnemers op het feestter rein voor het tonknuppelen, een spel dat nog steeds heel veel belang stelling trekt. De uitslag was als straat, waar de luchtballons, geschon volgt: le pr. P. Duivenvoorden, N. Duinstraat 66; 2e pr. C. v. d. Star en 3e pr. L. Turenuhout. Voor het eerst werden de kinder spelen dit jaar gehouden in de stra ten. Over het algemeen was men het er over eens, dat de spelen beter tot zijn recht kwamen dan op het feest terrein in het mulle zand. De Oranje vereniging had, zoals elk jaar, weer gezorgd voor mooie prijzen en de kinderen werden rijk getracteerd. De ronde van Noordwijkerhout trok evenals altijd, een talrijk publiek, dat zich langs de route had geschaard. Er zat weinig spanning in, omdat de renners te dicht bijeen bleven. Win naar van de ronde en van de klasse menten was Henk Bouwmeester. 2e werd Jac. Nulkes, 3e C. v. d. Bex-g, 4e Th. v .d. Bei*g en 5e J. v. d. Burg. Verschillende premies werden be schikbaar gesteld. SASSENHEIM Autobotsingen Woensdagavond om zes uur had er in de nabijheid van „de Uiver" een aanrijding plaats tussen twee luxe-auto's. De bestuurder van de ene auto, de heer J. D. uit Den Haag, die uit de rich- Haarlem kwam, moest uitwij ken voor een vrachtauto, bestuurd door C. O. uit Amsterdam, die de parkeerplaats bij de Uiver in wilde rijden. Hierdoor kwam D. in botsing met een Dersonenauto uit de richting Leiden, bestuurd door H. K. D. uit Bloemendaal Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Wel wer den beide wagens beschadigd. Op de Rijksstraatweg, nabij de Klinkerberg gebeurde eveneens een verkeersongeval. Een vrachtauto kwam onder het viaduct door van de nieuwe weg af. toen er Dlotseling op dit weggedeelte een auto uit de andei'e richting verscheen. Deze laatste wagen bevond zich op verbo den wegdek. Ongeveer zeven m'eter voor de vrachtauto reed een andere luxe wagen, die langzaam ging rij den en de tegenligger waarschuwde dat hij hier niet rijden mocht; Om een botsing met beide wagens te voorkomen, haalde de vrachtauto naar rechts uit en reed hiei'door door de heg en over de aldaai* opge broken tramrails. Om niet in aanra king te komen met de bielzen, haal de bestuurder nog meer naar rechts uit. Het resultaat was. dat de wa gen van de dijk afgleed. De vracht auto werd beschadigd en er werd een paaltje geknakt. ZOFTFRMFFR. DE KINDERFEESTEN. 's Morgens om kwart over acht waren reeds de straten van Zoeter- meer vol met kinderen versierd met oranje. Alles trok naar de Stations ken door de N.V. Nutricia, bij C. Groenheijde werden uitgedeeld. Om streeks negen uur was het een prach tig gezicht al die kinderen met een gekleurde luchtballon de Stations straat te zien in-marcheren. Daarna ging het door de Dorpsstraat met voorop de muziek van het fanfare corps „Kunst en Vriendschap". Heel het dorp stond het schitterend en kleurrijke schouwspel gade te slaan. Zo ging de fleurige stoet in stralende zonneschijn naar het feestterrein op de Vlamingstraat. Daar was alles tot in de puntjes geregeld door het kin dercomité. Alle groepen hadden hun eigen speelveld en allen stelden zich daar met hun leidei's en leidsters op. Toen opende de voorzitter, de heer J. Lamens, het feest met een toe spraak. Daarna-werd door allen het Wil helmus gezongen en na het Leve de Koningin en Leve Oranje gingen er meer dan 800 luchtballons de hoog te in. Het was in de heei-lijke zonne schijn een fantastisch gezicht al deze ballons in de stralende blauwe lucht te zien opstijgen. Daarna begonnen de verschillen de spelen voor de jongens en meisjes. Door de hulp van de talrijke leid sters en leiders liep alles vlot van stapel. Om de beurt gingen de groe pen naar de consumptietent en kon den er de kinderen de limonade en koeken verorberen en werd het spel daarna weer voortgezet. Omstreeks twaalf uur waren de spelen geëin digd en ontvingen de kinderen hun verrassing. Deze viel voor hen ont zettend mee; dank zij de goedgeefs heid van enkele ingezetenen, kon het comité dit doen. Ook de prijzen voor de verschillende spelen werden nu uitgereikt. De uitslagen zijn als volgt: Jongens, 6 jaar: 1. K. in 't Veen, 2. P. Opstal; 7 jaar: 1. *P. Scholten, 2. E. Akkei'man; 8 jaar: 1. J. Vollebi'egt, 2 G. Adegeest; 9 jaar: 1. J. Smit. 2. J. v .d. Bosch: 10 jaar: 1. A. v. d. Vel den, 2. H. de Jong: 11 jaar: 1. J. Kneppei's, 2. C. Vis;.12 jaar: 1. G. v. d Bui-g 2. D. Vollebregt. Meisjes. 6 iaar: 1. L. Bierman, 2. I Hoekstra: 7 jaar: 1. I. Bottema, 2. A. van Steijn; 8 jaar: J. de Groot, 2. J in 't Veen; 9 jaar: 1. R. van Leeu wen, 2. R. Duinisveld: 10 jaar: 1. J. Kneopei's. 2. A. Wooning: 11 jaar: 1. G. Barendregt, 2. A. van Straalen: 12 jaar: 1. W. va nBeek, 2. J. van Oos- terom. Jongens. 1314 jaar: 2 le prijzen: J" Vermeer en P. Vollebregt: 2 2e nrijzen: A. Steenhuysen en N. van Rijs. Meisjes 1314 jaar: le pr. B. Ka lisvaart, 2e pr, A. Scholten, 3e pr. A. Hoogendam 4e pr. A. van Dorp, 5e pr. B. van Zetten. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR De Gemeenteraad is gisteravond bijeen geweest in een kort, ïpaar be langrijke vergadering met een feeste lijk slot. Want, toen de Raad zonder discussie en zonder stemming als laat ste agendapunt het voorstel van B. en W. had geaccepteerd om een be drag van 5000.beschikbaar te stellen aan het Instrumenten-comité Excelsior en de voorz. de vergadering van de Raad had gesloten verklaard, toen klonk plotseling van buiten pit tige marsmuziek van Excelsior, dat op deze wijze B. en W. en Raad kwam bedanken voor deze royale geste. Dit spontane gebaar, dat voor de Raad geheel onverwacht kwam, wex-d door de leden, die zich naar buiten begaven zeer geapprecieerd. De burgemeester getuigde daarvan in een hartelijke toespraak tot de mannen van Excelsior, waarin hij hen dank bracht en nog eens onder streepte welke zeer bijzondei-e plaats de muziekvereniging in Wassenaar inneemt. En nadat Excelsior nog en kele marsen geblazen had, dankte de burg. nog speciaal de directeur, de heer van Vessem en de voorz., de heer J. L. F. C. v. d. Vis, voor him beider grote activiteit. Uniforme vuilnisemmers. Dat was het feestelijk slot van een vergadering waarin o.m. een tweetal zeer belangrijke besluiten werd geno men. Het eerste betrof het aanschaf fen van een z.g. roltrommelauto en een 5000-tal unifonne vuilnisemmers, dus het gedeeltéli.jk invoeren van een moderne wijze van huisvuil ophalen. Hoewel tegen dit voorstel geen di recte bezwaren werden ingebracht, voerden verscheidene spreker het woord. De heren Blom (V.V.D.), Boender 60. Even van de rails duwen. Er kwam gelukkig geen botsing. De ma chinist en de stoker deden alle mo gelijke moeite, de trein tot stilstand te brengen. Knerpend en piepend en grote stoomwolken uitblazend, bon kend en stotend minderde de trein snel vaart cn kwam vlak voor de auto tot stilstand. De machinist en de stoker stapten uit en liepen op de wagen toe. „Dat was op het nippertje!" zei de machinist, „die hadden we bijna in de poeier gereden! En het is nog zo'n mooi kaï-retje! Het zou jammer geweest zijn!" „Dr zit niemand in! merkte de stoker op. „Welke gek zet zijn auto nu zo maar midden op de rails neer?" „Hij wou, 'em zeker kwijt", stelde de machinist voor, „Je hebt wel eens meer mensen, die genoeg van een auto krijgen. Ik voor mij rijd ook lie ver in een trein, dat gaat veiliger!" „En vlugger", vulde de stoker aan. ,.En voordeliger", completeerde de machinist. „Maar wat zullen we er mee doen? We moesten hem maar .even van de rails duwen, dat lijkt mij het beste." (P. v. d. A.) en Oosterling (Prot. Chr.) informeerden naar de bestem ming van het personeel, dat door de ze nieuwe methode overbodig zou worden. Enkele andere sprekers be cijferden dat het aantal van 5000 em mers zeker nifet toereikend zal zijn. In de eerste plaats telt de gemeente meer dan 5000 gezinnen en boven dien zullen verschillende gezinnen aan één emmer niet genoeg hebben. Gevraagd werd in hoeverre aan deze gezinnen een tweede emmer koste loos zou kunnen worden uitgereikt, omdat het aanschaffen daarvan weer een extra belasting betekent. Wethouder v. d. Voort de taak waarnemende van wethouder Hazen berg, die wegens ziekte afwezig was antwoordde, dat het overtollige personeel niet ontslagen zal worden, maar te werk gesteld in een andere tak van gemeentedienst. Wat het aan tal van 5000 emmers betreft, dit is niet gebaseerd op de behoeften van de gehele gemeente, maar op de ca paciteit van de aan te schaffen rol trommelauto, die in ongeveer 60 pet. van de gemeente het huisvuil zal kunnen ophalen. Mettertijd zal dus een tweede auto nodig zijn. maar de ze zal, uit zuinigheidsoverwegingen, pas dan worden aangeschaft, als het oude materieel, dat thans gebruikt wordt, uit de dienst genomen zal moeten worden. De bedoeling is, dat thans eerst de dichtbebouwde gedeelten van Wasse naar van nieuwe emmers zullen wor den voorzien. Over de eventuele te gemoetkoming in de kosten van de tweede emmer door een gezin zullen B. en W. zich nog nader beraden. Nadat nog in tweede instantie over deze kwestie was gesproken, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Aanschaffing brandspuit. Het tweede belangrijke besluit be trof de aanschaffing van een moder ne hogedruk mist-brandspuit. De heer P. M. van Leusden (K.V. P.) merkte op, dat deze mistbrand- spuit zeker veel voordelen biedt bij brandbestrijding in gesloten bebou wingen. maar betwijfelde of het ef fect even groot zou zijn bij grote uit slaande branden. Omdat het hier de uitgave van een zeer gi-oot bedrag betreft 38.000.vroeg spr. zich af of deze zaak nu wel zó urgent is, dat deze uitgave verantwoord is. De ge meente Wassenaar mag zichzelf niet vergelijken met de gemeente Eind hoven, de enige gemeente waar deze nieuws soort spuit in dienst is. De heer Boender vi;oeg of het niet raadzaam zou zijn eerst een demon stratie te organiseren alvorens tot de aankoop te beslissen. De heer van Gunsteren merkte eveneens op, dat dit wel een zeer grote uitgave is. Spr. benutte deze gelegenheid om te herinneren aan andere urgente behoeften in de ge meente Wassenaar o.m. het zwembad. De voorzitter beantwoordde daar na de sprekers. (Slot volgt).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2