S)e £eidóe(Boii/fcci/iit Aanvallen over de gehele linie voortgezet GEK GEVAL Ballonvaarder zit nog steeds Russisch vliegtuig was ongewapend DONDERDAG 7 SEPTEMBER 195t> 41stc JAARGANG No. 12075 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN «DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., 1 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Toestand op Korea Jontsjon door Z.-Koreanen heroverd JT"\E NOORD-KOREAANSE AANV ALLEN langs het gehele front wer- den Donderdag onverminderd voortgezet. Zij „werden echter afge slagen, afgegrendeld of bleven zonder succes", zo werd door het hoofd kwartier van het Amerikaanse achtste leger verklaard. Het vliegveld van Pohang is, naar men gelooft, gedurende de nacht door de troepen van de Verenigde Naties ontruimd. Transportvliegtui gen konden er Woensdagavond niet meer landen en in de na-nacht kre gen de piloten geen antwoord meer van de radiodiensten v. h. vliegveld. Volgens een bericht van het front slaagden de Zuid-Koreanen Woens dag erin, het belangrijke wegen- en spoorwegknooppunt Jontsjon te her overen. Op het centrale front konden de Amerikaanse mariniers en de tweede infanteriedivisie herhaalde Noordelijke aanvallen over de Nak- tong terugslaan. In het Zuiden kreeg de Amerikaanse 25ste divisie het ergste artilleriebombardement van de oorlog te verduren. TAEGOE ONDER BEREIK DER KANONNEN. Volgens de laatste berichten van het front, welke Donderdagmorgen te Tokio werden ontvangen, bevin den de Noord-Koreanen zich zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun ar tillerie kan worden beschoten. Twee krachtige speerpunten be vinden zich volgens de berichten op een afstand van ongeveer elf km. van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten Noord-Oos ten van Taegoe getrokken, waar de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie zich uit Kasan had moeten terug trekken. Aan de Noord-Westelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe ti'okken troepen van de eerste cava leriedivisie terug van Waegwan, een- stad aan de Naktong. DE LUCHTMACHT IN ACTIE. Vliegtuigen treden thans weer op tegen de Noordelijken. Pohang werd zwaar bestookt en naar men zegt zijn verschillende munitie-opslag plaatsen geraakt en in de lucht ge vlogen. De stad bevindt zich vol Noord-Koreanen. Tachtig Shooting Stars en 51 Mustangs bestookten de Noord-Koreanen langs het gehele front; zes tanks werden buiten ge vecht gesteld, zes vernietigd en drie mogelijk vernietigd. Ook artillerie posities en vrachtauto's werden aan gevallen. Naar gemeld zijn de Ame rikaanse verliezen evenals die der Noordelijken zwaar. Op een persbij eenkomst heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie verklaard, dat de toestand in de Noord-Oostelijke sector van' het Koreaanse gevechtsfront „ern stig, doch niet catastrofaal" is. NIEUW GENEESMIDDEL NAAR DE TROEPEN. De medische diensten van de strijdkrachten der V.N. in Korea zullen een nieuw Brits geneesmiddel ontvangen, dat iedere vererging van de toestand van een zieke gedurende 24 uur zou beletten. Het distaquaine G, zoals het mid- de heet, is ontwikkeld uit penicilline en vervaardigd door Britse pharma- ceutische laboratoria. Het zou onbe grensde medische mogelijkheden bieden en zou op het slagveld van onschatbare waarde zijn. Twintig jaar geleden kwam een immigrant uit Denemarken de Verenigde Staten binnen met veel enthousiasme en vol opti misme, maar zonder enige ken nis van de taal en de gewoon ten van het land. Dat kwam dus blijkbaar toen ook al voor. In ieder geval wist hij al spoedig wat hem te doen stond, toen een opdringerige Amerikaan zijn ver loofde het hof begon te maken. Hij gaf de vent een opstopper, een taal, die beiden verstonden. Een ijverige politie-agent stopte hem deswege in de doos en de rechter, die uit zijn brabbeltaal tje geen wijs kon worden, stuur de hem ter observatie naar een krankziningengesticht. Onze Deen nam dat niet en stelde al les' in het werk om de dokters er van te overtuigen, dat hij niet gek was. Dat had hij nu juist niet moeten doen, want hoe harder hij in het Deens betoogde, dat hij niet gek was, des te vas ter werden de doktoren er van overtuigd, dat hij wel gek was. Dat is twintig jaar lang zo door gegaan en de doktoren ver klaarden hem verleden jaar voor ongeneeslijk krankzinnig. Toen spanden enige Deense advoca ten, voor wie niets te gek is, zich. voor het geval in en thans is de zaak in orde. Jóhn Crabb, zo heet het slachtoffer, is ontsla gen en is nog altijd volko men normaal. Maar het gekke van het geval is, dat Crabb niét eens boos is; hij is alleen maar blij, dat hij eindelijk vrij is. Amerik. Skymaster geëxplodeerd Drie oorlogscorrespon- ten onder de slachtoffers Men gelooft, dat er drie Amerikaan se oorlogscorrespondenten aan boord waren van een Skymaster van het Amerikaanse leger, welke, naar het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur vanmorgen meldde, explo deerde, toen hij opsteeg van een luchtbasis in Midden-Japan. Elf personen zijn naar gemeld om het leven gekomen. Volgens een niet-officieel bericht zijn de drie oorlogscorrespondenten, die zich naar men gelooft aan boord van het toestel bevonden, de verslag gever Frank Emery en de fotografen Charles Rosecrans en Ken Inoue allen van het Amerikaanse persbu reau „International News Service". Emery werd de vorige maand bij een bezoek aan het front van de Naktong door granaatsplinters ge wond. De Britse oorlogscorrespon dent Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, werd toen even eens gewond. De Skymaster was op weg van To kio naar het Japanse eiland Kioesjo. GEEN RUSTIGE LEVENSAVOND VOOR KOREAANSE OUDEN VAN DAGEN. Het is tragisch te zien hoe de Koreaanse ouden van dagen, die dachten hun laatste levensdagen in rust in hun hutjes te slijten, uit hun dorpen worden gejaagd door de oprukkende Noorderlingen Moei zaam komen zij achter de jongere vluchtelingen aan, en als zij geen Amerikaanse militairen treffen die nog een plaatsje in hun wagens voor hen vrij hebben, moeten zij uren en uren over de stoffige wegen sjouwen. Met behulp van een Amerikaanse soldaat hijst deze oude Koreaan zich in de jeep, waarin zijn vrouw reeds heeft plaatsgenomen. Volgens berichten uit het hoofd kwartier van de Verenigde Naties zijn de Zuid-Koreanen in de Ooste- llijke kustsector 4 Km. teruggetrok ken op Jongtsjon, dat blijkbaar nog steeds in Zuidelijke handen is. (Dit is in tegenspraak met het eerder vermelde frontbericht, dat Jongts jon heroverd was. Dit bericht is waarschijnlijk onjuist. Red.) Te Tokio werd medegedeeld, dat het vliegveld van Pohang nog in Amerikaanse handen is, doch afge sneden van de hoofdlinie. Volgens Amerikaanse inlichtin gen hebben de Noordelijken nog ongeveer twee divisies in reserve, zodat men nog een toenemen van de kracht van het offensief schijnt te mogen verwachten. Over een oppervlakte van meer dan 40.000 hectare woeden in Califor- nië hevige bosbranden. Twee steden bevinden zich in gevaar en zijn al door het vuur aangetast. Enige an dere plaatsen worden bedreigd. Columbus niet de ontdekker van Amerika? Professor A. Davies van de univer siteit van Exeter, heeft voor de Bri tish Association verklaard, dat Co- lumbqs zijn logboek vervalste, om dat een Portugese ontdekkingsreizi ger, Gualmo, reeds vijf jaar vóór hem de reis naar de nieuwe wereld ge maakt had. Professor Davies baseert zijn ver klaring hoofdzakelijk op de twee vol gende gegevens: 1. Tal van aanwijzingen doen ver moeden, dat Columbus, toen hij zijn eerste reis ondernam, reeds positieve gegevens betreffende de landen, die hij ging ontdekken, bezat. Hij was o.m. er van overtuigd, dat hij op 750 zeemijlen van de Canarische eilan den land zou vinden. 2. Van het jaar 1500 af zijn in Por tugal kaarten gemaakt, waarop de kust van Noord-Amerika in bijzon derheden staat aangegeven. Deze kaarten waren er vóór de Spaanse ontdekkingen van de kust der toekomstige Verenigde Staten vervaardigd. Columbus had zijn gegevens ont vangen van zijn broer, die kaarten maker in Portugal was. POLITIERAZZIA OP SPAANSE COMMUNISTEN TE PARIJS. Volgens een gewoonlijk welinge lichte bron heeft de Parijse politie Woensdagavond in het geheim een intensieve razzia op Spaanse com munistische refugees uitgevoerd. Verschillende honderden politie- overvalwagens en radiowagens reden door de wijken, waar deze refugees verblijven, en doorzochten hun hui zen op documenten. In de voornaamste steden van Zuidwest- Frankrijk zouden dergelij ke razzia's begonnen zijn. Duitslands herbewapening Uiteenlopende standpunten De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft gis teren op zijn persconferentie ver klaard, dat het in hoge mate gewenst is ee* geschikte methode te vinden voor een Duitse bijdrage voor de ver dediging van West-Europa. Hij wist echter niet, of de Grote Drie op hun bijeenkomst in New York een beslis sing over dit probleem zullen berei ken. Ook de Franse minister Schuman hield gisteren een persconferentie. Zijn regering blijft zich verzetten, zeide hij tegen een Westduits leger of een Westduitse bewapeningspro ductie. Wel kan Frankrijk er zich mee ver enigen, dat Duitsland staal en grond stoffen levert voor de Westelijke de fensie, maar het mag niet zelf wa pens produceren. Eerst wanneer de geallieerde defensie op peil is ge bracht kan een herbewapening van Duitsland zelf onder ogen worden gezien, aldus Schuman. TREINONGELUKKEN IN SAO PATJLO. Bij twee treinongelukken in de Braziliaanse staat Sao Paulo zijn gis teren 36 mensen om het leven geko men en werden er meer dan 110 ge wond. Het eerste ongeluk, waarbij 36 personen de dood vonden en onge veer 100 werden gewond, gebeurde bij Pantojo. 200 km. van de stad Sao Paulo. De trein ontspoorde en ver scheidene wagons kantelden. Bij het tweede ongeluk kwam een goederentrein in botsing met een passagierstrein. Twaalf vrouwen werden gewond. De Canadese militaire missie te Berlijn heeft Woensdag meege deeld, dat zij nog geen succes heeft gehad bij haar pogingen om vrijla ting te verkrijgen van de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zater dag in Amsterdam was opgestegen en Zondag bij Wolmerstedt in de Russische zone van Duitsland is ge land. Naar gemeld is, bevindt de Ca nadees zich thans in handen van de politie te Maagdenburg. Het was Woensdag niet mogelijk de Maag- denburgse hoofdcommissaris aan de telefoon te krijgen. Toen hij vernam, dat hij uit West Berlijn werd opgebelld, antwoordde een politieman te Maagdenburg kortweg: „Wij hebben niets te zeg gen," en smeet .de hoorn neer. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleiden wegens mist en benzinegebrek op het Oostduitse eiland Rügen moesten landen, wor den nog door de Oostduitse politie vastgehouden. De Deense missie te Berlijn ver klaarde dagelijks pogingen in het werk te stellen om vrijlating van de beide Denen te verkrijgen. „Tot dusver hebben wij echter nog geen bevredigend antwoord ontvangen," zo verklaarde 'n Deense woordvoer der. MR. MOH. ROEM GAAT VERTREKKEN. Op een vraag van een vertegen woordiger van het A.N.P. aan de nieuw benoemde minister van bui tenlandse zaken der republiek Indo nesië antwoordde mr. Moh. Roem, dat hij thans officieel in kennis is gesteld van zijn benoeming en dat hij deze heeft aanvaard. „Ik heb in Nederland" zeide de Indonesische Hoge Commissaris „een zeer aan gename ambtsperiode gehad, maar, zoals ik reeds eerder heb gezegd, als Indonesië mij nodig heeft, ben ik bereid te gaan". Waarschijnlijk zal hij nog in de loop van September naar Djakarta vertrekken. Nota van Moskou beschuldigt Amerika |"\E SOWJET-UNIE heeft gisteren in een officiële nota verklaard, dat de bommenwerper, die Maandag door jagers van de Verenigde Na ties bij Korea werd neergeschoten, een onbewapend Russisch vliegtuig was, dat een oefenvlucht maakte. Het vliegtuig was zonder enige aanlei ding beschoten door elf jachtvliegtuigen *vën de Amerikaanse lucht macht. Rrie Russische piloten waren omgekomen. De Sowjet-regering legde de volledige verantwoordelijkheid op de schouders der Amerikaan se regering. De nota werd omgeroepen door ra dio-Moskou en er werd bij gezegd, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kirk, geweigerd had haar te aanvaarden, omdat het zijns in ziens een aangelegenheid der Ver- Verenigde Naties betrof. Later liet Malik de nota voorlezen in de Veiligheidsraad. Malik zeide, dat het incident niets met de Ver enigde Naties of met Korea te maken had, doch een kwestie was tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Hij wilde de Raad slechts inlichten. De Russische verklaring zegt, dat het vliegtuig van Port Arthur naar Hai Joen Tao vloog. Dit eiland ligt 140 km. voor de Koreaanse kust. Het had noch bommen noch torpedo's aan boord. Het vloog op tien kilometer afstand van het Amerikaanse schip, dat bedreigd zou zijn. Het opende niet het vuur. Twee andere ongewapende Russische vliegtuigen waren er ge tuige van. De Sovjet-Unie eist bestraffing der verantwoordelijke personen en ver goeding der veroorzaakte schade. De nota werd in de Veiligheidsraad niet besproken omdat niemand zich er op bad voorbereid. Atllee vraagt vertrouwen Voor defensie-politiek De Britse regering heeft gisteren een motie opgesteld over haar her bewapeningsprogramma. De motie zal Dinsdag in het Lagerhuis worden ingediend en als zij wordt verworpen zal de regering aftreden. De conservatieven hebben reeds verklaard, dat zij de nieuwe defen siepolitiek ontoereikend achten. Twaalf dagen geleden richtte Chur chill een scherpe aanval op minister president Attlee. De regering beschikt in het Huis over een meerderheid van slechts vijf stemmen en verscheidene socialisti sche parlementsleden zullen de ko mende weken buitenslands vertoe ven, zodat er heel wat georganiseerd zal moeten worden om de motie van vertrouwen er door te krijgen. VERKLARING VAN rfEVIN. De Britse minister van buitenland se zaken, Bevin, heeft bij zijn ver trek naar de Verenigde Staten ter bijwoning van de Algemene Verga dering der V.N. verklaard, dat naar zijn mening een derde wereldoorlog kon worden voorkomen door de nau we samenwerking van de Atlantische mogendheden en andere bevriende landen. Over de komende vergade ring van ministers van buitenlandse zaken zei hij: „Het is werkelijk een ernstige vergadering en een van groot belang voor de toekomst der mensheid". Zij werd toegevoegd aan de reeds omvangrijke Koreaanse agenda. WEER EEN VETO. Daarna werd het debat voortgezet over de Amerikaanse resolutie, die localisering van het Koreaanse con flict verlangt. De resolutie, waarin alle landen worden opgewekt zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea, werd in stemming gebracht. Zij strandde op het veto der Sowjet-Unie. Dit was de 44ste maal, dat de Sow jet-Unie van haar vetorecht in de Veiligheidsraad gebruik maakte. Een Russische resolutie, die een einde wil zien gemaakt aan de mili taire operaties in Korea, bij gelijktij dige terugtrekking van de buiten landse troepen, werd door de Raad verworpen. Alleen Rusland stemde voor. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdag. BINNENLAND. Te Amsterdam waren gister avond om half 8 twee jongens aan het varen met een kano in de Pieter Lastmankade. De kano sloeg om en de jongens raakten te water. Een schilder wist een der jongens weer op de wal te brengen, doch de an dere verdronk. Een zuurstofapparaat van de N.V. Electro Zuur- en Waterstoffa- briek aan de Distelweg te Amster dam sprong gisternamiddag uit el kaar. Een 41-jarige controleur, de heer de Leeuw v. Wenen, kwam on der het apparaat en werd met een ingedrukte borstkas levenloos opge nomen. Door kortsluiting is gistermiddag brand uitgebroken in het Britse mo torschip „Langleescout", dat in de Maashaven te Rotterdam lag. Het vuur, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon door de bemanning geblust worden. BUITENLAND. Zware stormen, gepaard gaande met regen, hebben in Engeland hier en daar overstromingen veroorzaakt. In het Kanaal bereikte de storm soms een snelheid van 80 km. per uur. Een Franse treiler is bij de ingang van de haven Rye (Sussex) gestrand. In Oost-Duitsland zijn de em- ployé's van de daar verschijnende kranten op hun politieke betrouw baarheid getoetst. Honderd-vijftig van de 450 bleken „onbetrouwbaar" en zijn ontslagen. Te Los Curos in Columbia zijn dertien inzittenden van een bus ge dood doordat de bus in een ravijn stortte. Elf van de twintig inzittenden van de aanhangwagen van een trac tor die in het afgelopen weekeinde in een gezwollen riyier nabij Bhilsa (in de Indiase staat Gwalier) stort te, zijn verdronken. De meeste slacht offers waren vrouwen en kinderen. „ARTHUR'S ZWAARD" PLECH TIGHEID TE CORNWALL. Te Cornwall werd de jaarlijkse plech tigheid gehouden ter ere van de my thologische figuur Arthur. Arthur is ongetwijfeld een der grootste figuren uit de Engelse my thologie. Hij zou in het begin van de zesde eeuw de aanvoerder der Brit ten zijn geweest in de strijd tegen de Angelen en Saksen. Met het ver strijken der eeuwen werden Ar thur's avonturen groter en talrijker. Te Kelli Wio in Cornwall zou hij zijn residentie hebben gehad, waar hij werd omringd door een merkwaar dige hof- en jachtstoet. Deze foto toont U de „zwaarddra ger Gwas", die tijdens de plechtig heid het zwaard van Arthur draagt. Kawe-ttje.... De eenvoudige waarheid is altijd veel gezonder en heilzamer dan wat de menschen zich verbeelden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1