H.K.H. Prinses Wihelmina richt zich tot de Leidse eerstejaars studenten Reproducties van Ad. Braun in Leiden tentoongesteld Nederlands defensie-beleid WOENSDAG 6 SEPTEMBER TWO DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 J- TOEKOMSTIGE CIVES. v^eestelijke verdieping en vernieuwing heeft de mensheid zo dringend nodig In de Pieterskerk, waar heden morgen om elf uur bijna 500 eerste jaars studenten van de Leidse Uni versiteit bijeen waren, heeft de heer H. D. van Nieuwkerken, praeses van de Christen Studentenraad, een boodschap voorgelezen welke H. K. H. Prinses Wilhelmina voor de nieuwe studenten schreef, alvorens zij het universitaire leven ingaan. Het is een ontroerende oproep om datgene uit de Leidse jaren te halen, wat er uit gehaald kan worden, en om niet alleen kennis op te doen, maar vooral ook een volledig en goed mens, een waardig Christen te zijn. Toespraak van proi. dr. B. A. v. Groningen Ingeleid door de lieer A. J. M. v. d. Burg, die namens de organiserende zes Studenten-faculteiten de eerste jaars vetwelkomde, sprak de rector magnificus, prof. dr. B. A. van Gro ningen, de nieuwe studenten toe. Spr. wees op de grote lijn, die men in ieder mensenleven aantreft, vol van wendingen en keerpunten. Het is goed, dat meer ervaren mensen op een keerpunt, zoals de overgang van school naar universiteit er een is, richting wijzen en de weg aangeven. Het was daarom, dat spr. voor zijn gehoor stond. De Universiteit, aldus prof. van Groningen, is geen in zichzelf terug getrokken lichaam, maar een der meest mededeelzame instituten, die altijd geeft van zichzelf, van haar aard en wezen. Zij treedt echter al leen maar gelegenheid-gevend en mogelijkheidscheppend op en dwingt tot niets. Zij laat U vrij. De drang komt slechts van ouders, maat schappij of. het belangrijkste, van Uzelf. Het is aan U die vrijheid te aanvaarden en goed te gebruiken. Uw plicht te kennen t.o.v. ouders. Vaderland, maatschappij en Uzelf. Ge zijt zelf verantwoordelijk voor hetgeen ge van Uw leven maakt. - Twee gelegenheden. De Universiteit biedt op de eerste plaats gelegenheid tot studeren in de vakken, die ge gekozen hebt. Stude ren is moeilijk en genotvol; het is hard werken met alle geestelijke vermogens, waarover men beschikt. Daarnaast biedt zij gelegenheid tot persoonlijke, innerlijké vorming. De jaren van 18 tot 24 zijn zeer critiek en beslissend voor het verdere leven; men wordt er van jongen tot man, van meisje t<jt vrouw. Grijpt ook de ze gelegenheid aan. Zowel het L.S.C. als de V.V.S.L., met hun talrijke lichamen, bieden U deze vorming aan, ook uiterlijk. Wellevendheid en goede manieren zijn kenmerken van innerlijke beschaving. Spr. wees tenslotte op de Civitas Academicae en de werkzaamheden van het Prytaneum (Rapenburg 34, volgende week Rapenburg 6) waai de studenten vooral ook voor de so ciale kwesties terecht kunnen. Met alle eerstejaars welkom te he ten als burgers in de Civitas, besloot de rector magnificus zijn toespraak. Na afloop werd aan allen de bood schap van H. K. H. Prinses Wilhel mina uitgereikt. Wat staat U te wachten en wat wordt er van U verwacht nu gij het ouderlijk huis verlatend U ge plaatst ziet in de Academische om- geving? Dit is uit te groeien tot een per soonlijkheid. U naar alle den mensch sierende richtingen te ont plooien. Dat wil Leiden! Boekenwijsheid is ten slotte makkelijk te leeren, maar Uw Alma Mater wil Uw mensch-zijn in den hoogsten zin van het woord helpen vormen: menschen die verantwoor ding kunnen dragen, menschen van sta-vast, die, waar zij ook la ter geplaatst mochten worden, ge wapend zullen zijn met een dege lijke breede kennis. Wat wordt er van U verwacht in het leven dat voor U opengaat? Zelfstandig en standvastig Uw eigen bestek van meet af aan te bepalen. Het is niet zoo dat ge daarmede ,,op zien komen" kunt spelen of dat Uw keus in dezen uitgesteld kan worden: Want gij wilt U immers niet her en der waarts laten dobberen, waar de stroom U toevallig heen drijft, neen. als goede kapiteins wilt gij van het eerste oogenblik af aan Uwen koers zelf bepalen, ja wat meer zegt, dien steeds bewust en klaar voor Uwen geest zien. Hoedt U voor oppervlakkig optimisme en geestelijk scheefgroeien. Gij staat voor een ernstige taak en groote verantwoordelijkheid. Het sta U steeds voor den geest waarvoor gij op de Alma Mater geko men zijt. Vergeet nooit dat gij het recht en de plicht hebt, naar eigen inner lijke overtuiging te handelen en hetgeen gij van thuis medebrengt niet lichtvaardig moet loochenen. Gij moet den strijd die ieder mensch te strijden heeft met zich zelf niet ontloopen, deze aandurven en met vermijding van iedere be krompenheid de disputen met andersdenkenden voeren. Zoekt en vindt al wat leidt tot ware kameraadschap zoowel met hen die van Uw leeftijd zijn. als met ouderen. Stelt vertrouwen in hen, verbergt voor hen niet, wat er in Uw hart omgaat. De gemeenschapsgedachte leve in U. Streeft naar waarachtigheid en realiteit (ook als deze ernstig zijn) en durft eerlijk zijn. In een woord: Geeft U in Uw omgeving. Uw nieuwe omgeving geheel, met hart en verstand, gij kunt een opbou wend element en een bron van kracht daarin zijn. 9 Het menschelijk denken heeft uiteengerafeld wat God als één har monische en ondeelbare eenheid wil, die mensch heet. Geest-verstand-lichaam, daareengeweven. eendrachtig samenwer kend voor het welzijn van den mensch. Geeft men zich eenzijdig en geheel over aari een van deze grootheden, dan komt men ten slotte bedrogen uit en raakt in het moeras der ontgoocheling. Welke van deze drie wegen men ook inslaat, zij voeren van het levensdoel af. inplaats van er heen. Gelukkig zijn zij, die tot de ontdekking komen dat zij pas in hooger zin hun evenwicht vinden, als hun geestelijk leven primus inter pares is en eindelijk de koers aangeeft. Want zij hebben daarmede de wand omgestooten door menschelijke kortzichtigheid opgetrokken tus- schen hen en Christus, die dit evenwicht herstelt. Hij, Die midden in Uw leven komt te staan, als gij dit naar Hem toekeert. Zoekt Hem te beleven in het heiligdom van Uw hart in waarachtig heid en openheid en eenvoud en leert door Christus, God den Vader kennen, zooals God en Christus U tegemoet treden in den Bijbel. Leest dezen niet in de eerste plaats met Uw verstand, niet als Wet boek, doch als uitdrukking van de hoogste Gods en Chrisus' beleving. Geestelijke verdieping en vernieuwing heeft de menschheid zoo dringend noodig, werkt als jongeren daartoe mee. Ik begon met een woord over het uitgroeien tot een persoonlijkheid, toont in Uw levenshouding den mensch zooals Christus hem ziet. w.g. WILHELMINA, Prinses der Nederlanden. In 1850, dus precies een eeuw ge leden, stichtte Adolphe Braun, eeii Fransman van origine, te Dornach bij Mülhausen in de Elzas een uitge verij, die zich aanvankelijk toelegde op het reproduceren in fototechniek van fraaie landschappen, waaraan de streek daar zo rijk is. In 1864 begon hij ook de meest bekende musea af te reizen, om de meesterwerken der schilderkunst te reproduceren. Aanvankelijk legde men zich, voor zover ik weet, nog niet zozeer toe op kleurreproducties. Toen ik 50 jaar geleden voor het eerst kennis irraakte met reproducties van Braun, waren deze meest bruin op wit of crème papier. Maar sindsdien hebben Adol phe Braun, zijn zoons en kleinzoons gezocht naar steeds nieuwe en steeds verfijnder reproductiemethoden, vooral door middel van kleurendruk, om de originelen zoveel mogelijk te benaderen. Vele duizenden meesterwerken uit de oude en de nieuwe tijd, zijn sindsdien door de firma Braun en Co. gereproduceerd en in de handel gebracht. Uit kunsthistorisch oogpunt kan men dit streven niet hoog genoeg aanslaan, daar het de kunsthistori cus niet gegeven is, alle musea ter wereld te bezoeken. Maar tenslotte gaat het over het grote publiek, dat werken der kunst, zij het van in re productie, toch ook wel graag eens wil zien en graag met mooie dingen zijn kamers siert. Welnu, de firma Braun zorgt daar voor en vervult dus een culturele taak van groot gewicht. En daarom is het een zeer ver dienstelijk ondernemen van de heer Van Spaandonck, om een honderdtal van deze reproducties tentoon te stellen. Deze reproducties benaderen zeer sterk de originelen, dank zij de ver fijning der techniek, waarop men zich in de ateliers van Braun voort durend toelegt en waarvan onafge broken studie wordt gemaakt. Er is op deze tentoonstelling „elk wat wils". We zien er-fragmenten van het geweldige epos dat Michel Angelo geschilderd heeft op de gewelven van de Sixtijnse kapel, het Laatste Avondmaal van Da Vinco, Madon na's van Rafaël, Botticelli, El Greco en anderen. Naast de Italiaanse grootmeesters de Zuid-Nederlanders uit de 15e eeuw o.a. de beroemde Rolin-Madon- na van Van Eyck. De Hollandse meesters uit de 17e eeuw zijn vertegenwoordigd even als de Franse meesters uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Talrijk zijn ook de Franse impres- sionwerken uit de vorige eeuw ge representeerd: de danseresjes van Degas, de zware landschappen van Rousseau, landschappen en stille vens van Cezanna, van Gauguin, van Pisarro, Utrillo. Verder luministen als Sigr.ac en Sisley. Talrijk en zeer mooi zijn ook de reproducties van Van Gogh. En wie zich interesseert voor de modernste kunst, kan zich bezig houden met Matisse, Chagal, Picas so, enz. Maar ik wil geen catalogus geven, doch enkel een indruk van het vele, dat te beschouwen is. Het zou, aan de hand van deze tentoonstelling mogelijk zijn, een gehele studie te schrijven over de ontwikkeling der schilderkunst vanaf de 15de. eeuw tot heden. Maar daarvoor komt de gewone bezoeker niet. Hij komt om te genieten en zijn geest te verrij ken. Daarvoor is hier volop de gele genheid. N. I. SWIERSTRA. BINNENKORT OPENING VAN HET NIEUWE PRYTANEUM. Het Prytaneum, studenten-gebouw van de Civitatis Academicae, moet, zoals bekend, zijn gebouw Rapen burg 36 verlaten, daar dit aange kocht is door de Raad van Arbeid te Leiden, om er een dépendance te vestigen. Eveneens is bekend, dat na zeer vee^ moeite beslag gelegd kon worden op een ander gebouw: Rapenburg 6, waar voorheen de Ca- di-club gevestigd was. Thans kan worden medegedeeld, dat de offi ciële opening van dit nieuwe Pry taneum plaats zal hebben op Don derdag 14 September, 's morgens om 11 uur. PROF. Dr. ESCHER VERTROK TIJDELIJK NAAR AMERIKA. Zaterdagavond vertrok met het m. s. „Westdam" prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar in de aard- en delfstofkunde aan de Universiteit te Leiden, naar Amerika, om als lid van een Nederlandse delegatie deel te nemen aan een bijeenkomst te Washington, welke op 12, 13 en 14 Sept. wordt gehouden. Op deze bij eenkomst zal gesproken worden over de stromingen onder de aard korst, gebergtevorming en nieuwe opvattingen over het afkoelen van de aarde. De Unesco, die zich voor deze conferentie bijzonder interes seert, heeft de- kosten van de over tocht voor haar rekening genomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Roderik Alfred, z. van F. L. M. Steenwinkel en E. H. Mühlei- sen; Jacobus Hendricus Wilhelmus, z. van J H- van der Zwet en G. .1. Wesselman; Roeloffine Maria Corne lia, d. van A- J. de Romijn en R. M. C. Meijer; Hendrika Wilhelmina Jan netje, d. van J. Sparreboom en J. van der Tuin; Carolina Leopoldina Maria, d. van G. C. Baak en J- P Widlak: Frederik Johannes, z. van J. W. la Lau en J. Rol; Maria Johanna Wil helmina. d. van J. Bakker en M. W. A. van Velzen; Marinus Cornelis. z. Richtlijnen der regering De minister van oorlog heeft aan zijn Memorie van Antwoord inzake de Rijksbegroting 1950 enige mede delingen, betreffende de ontwikke ling van het defensiebeleid, mede als gevolg van de jongste internationale gebeurtenissen, vooraf doen gaan. Hierin zegt hij: „Mede naar aanlei ding van een verzoek van de zijde van de Amerikaanse regering om zich uit te spreken over de maatre gelen, welke Nederland in samen werking met zijn bondgenoten in het Atlantisch Pact zich voorstelt te ne men, heeft de regering zich weder om beraden over de wijze, waarop Nederland op korte termijn kan deelnemen aan de algemene inspan ning tot versterking van de defen siemiddelen. Zij heeft dienaangaande de vol gende algemene richtlijnen aan vaard. Met nadruk heeft de regering zich geschaard achter het uitgangspunt, dat van de opbouw ener doeltreffen de verdediging van het Noord-Atlan tisch gebied geen sprake kan zijn, tenzij alle verbonden mogendheden bereid zijn om, naar mate hun krachten zulks veroorloven een po sitieve bijdrage te geven aan de ge meenschappelijke defensieopbouw. De aanvaarding van dit uitgangs punt werd verantwoord geacht, niet enkel op principiële overwegingen, voortspruitende uit de strekking van het Noord-Atlantisch Verdrag maar bovendien nu zekerheid werd ver kregen dat de Verenigde Staten van Amerika en Canada bereid zijn om in omvangrijker mate dan reeds het geval was, landen, welke materiële steun zouden behoeven, en daaron der Nederland, behulpzaam te zijn. Deze hulpverlening kan voor de ge vende cn voor de ontvangende par tij slechts van volle betekenis wor den, wanneer zij wordt aangevuld door de resultaten van een verhoog de krachtsinsüanning, welke zich weliswaar in de eerste plaats op het personeelsgebied, doch ook, zonder vitale economische belangen te schaden, op het materieelgebied dient te ontplooien. Als basis voor de opbouw van de Nederlandse landsverdediging hand haaft de regering de principes welke voor de defensieopbouw reeds eer der werden aanvaard, doch boven en behalve dat dienen maatregelen getroffen te worden van de volgen de aard: 1. Ten spoedigste dienen op het gebied van de landstrijdkrachten uit de beschikbare getrainde man schappen operationele eenheden te worden gevormd, welke in geval van nood terstond gemobiliseerd dienen te kunnen worden. 2. Ter verhoging van de veiligheid van West-Europa, zal ook Neder land een bijdrage dienen te geven in de nodig geachte paraat aanwezi ge en volledig getrainde troepen macht te land. 3. Aan de versterking van de strijdkrachten voor luchtverdediging en van de tactische luchtstrijdkrach- van T van Zanten en A- van der Ha ven: Josepha Petronella Antoinetta Adriana. d. van A. J. van den Nou- weland en J. M. P. Berkers; Johan nes Jacobus, z. van W. J. van Rijn en J. M Borst. Gehuwd: H. Kamps jm en L. G van ier Kraats jd. Overleden: W. Franssen wedn. 69 jaar; A. Zi'^nan huisvr. van den Hoed 60 jaar; M. van der Linden wed. van Van der Voord 74 jaar; A. J. Ver- straaten man 63 jaar; H. Donkers man 66 jaar. Wat lezers schrijven HOE STAAT HET MET DE R.K. LEIDSE HARMONIEKAPEL? Met belangstelling vraagt katho liek Leiden steeds: hoe staa» het nu eigenlijk met onze R.K. Harmonie kapel? Je hoort er de laatste tijd zo weinig van; bestaat ze nu eigenlijk wel of is ze alweer verdwenen??? Neen, geachte lezer, onze Leidse R.K.. Harmoniekapel bestaat en zal niet meer verdwijnen, dank zij Uw medewerking.Maar, hier moeten wij U er even op attent maken, dat een muziekkapel zo maar niet in een jaar op volle toeren draait. Vooral niet. omdat het bestuur gemeend heeft niet eerder op straat te komen met de harmonie voordat zij voor honderd procent goed is en er komt heel wat voor kijken vooraleer alle leden een instrument hebben en net jes aangekleed zijn. Dit toch wordt nu eenmaal gevraagd. Onze tam boers, hoornblazers, bazuinen en pij pers, tezamen pl.m. 40 man, zijn reeds zover gevorderd, dat ze voor de harmonie kunnen, maar zij wach ten nog slechts op de muzikanten, die zich achter hen moeten scharen. Maar juist die muzikanten, die iede re Donderdagavond in het gebouw van het St. Franciscus Lietdewerk aan de Nieuwe Rijn komen repete ren en hun best doen om een grote katholieke muziekkapel tot stand te brengen, die doen 't hem. Zij zouden zo gaarne op straat willen en katho liek Leiden laten zien, dat ze er zijn, maar er zijn nog te weinig instru menten Daarom zulen wij een beroep moeten blijven doen op geheel ka tholiek Leiden om steun en mede werking voor hun harmonie! Maar, ook een woord tot de R.K Muzikanten uit Leiden en omgeving. Bedenkt toch, wanneer de bezetting van het korps volledig zal zijn, zal katholiek Leiden trots kunnen zijn op zijn korps, zijn eigen muziekka pel. hetgeen in Leiden toch zo hard nodig is. Daarom nogmaals, sluit U aan bij onze eigen R.K. Leidse Har monie! J. N. KOK. ten zal door Nederland een passen de en snelle bijdrage dienen te wor den gegeven. „Door het mobilisabel maken van uit Indonesië teruggekeerde land strijdkrachten, alsook door het vol tooien van de geoefendheid van de lichting 1949-11, vertrouwt de rege ring in staat te zijn om. indien op materieelgebied door internationa le samenwerking tijdig het benodig de zal kunnen worden verkregen, vóór het einde van 1951 drie opera tionele divisies ter beschikking te hebben. De periode voor eerste oefening krachtens de Dienstplichtwet zal voor de jonge lichtingen worden aan gehouden. Wanneer de internationale omstandigheden volgens het oordeel van de in het Atlantisch Pact ver bonden mogendheden vorderen, dat gemeenschappelijk een bepaalde sterkte aan parate troepen bij voort during dient te worden aangehou den. zal de Nederlandse regering van de troepen, welke hun eerste oefe ning zullen hebben volbracht, moe ten vergen dat zij voor een alsdan nader te bepalen periode, langer on der de wapenen zullen blijven. Hoe wel de regering hieromtrent geen bindende uitsoraak vermag te doen, voorziet zij thans niet. dat even tuele toevoeging van deze periode de diensttijd, met inbegrip dus van de eprste oefening, een totaal van 18 maanden zal overschrijden. Dit geldt uiteraard alleen voor die dienstplichtigen, waarvoor de wette lijke eerste oefeningstijd thans min der dan 18 maanden bedraagt. Voor een versnelde opbouw der luchtstrijdkrachten zal tijdige pro ductie van de nodige vliegtuigen naast het in voldoende mate beschik- baa- komen van vliegvelden van de meeste betekenis zijn. .Ter dekking van de eerst nodige maatregelen in hoofdzaak op het ge bied van land en luchtmarkt zal de re gering voorstellen doen om boven het totaalbedrag van de begrotingen voor Oorlog en Marine voor het dienstjaar 1951, welke eerlang aan de Staten- Generaal zullen worden aangeboden en welke hun grondslag vinden jn het oorspronkelijke defensieprogram ma der regering, extra bedragen wor den aangevraagd, welk. naar ver wacht wordt, 10 tot 15 pet. zullen belppen van de voor 1951 aan te vra gen gelden. 9 Vaststaat, dat de defensiemaatre gelen een verhoogde inschakeling van de Nederlandse industrie met zich zullen brengen. De minister merkt op. dat thans slechts een eerste aanduiding is ge geven van de richting waarin het toekomstige defensiebeleid zich zal bewegen. Hij hoopt in staat te zijn, tijdens de behandeling van de mili taire begrotingen over 1951 nadere bijzonderheden te kunnen geven. Rekening moet worden gehouden met verdergaande maatregelen, waar toe in internationaal verband zal worden besloten. Daarnaast behoudt de regering open oorr voor de eigen verplichtingen van Nederland Over zee. niet alleen voorzover het betreft defensietaken in de Overzeese Rijks delen en de militaire verplichtingen, welke uit de Unie met Indonesië voortvloeien, doch evenzo voor taken, welke in het kader van de Verenig de Natiën ook Nederland op defensie gebied kan hebben te vervullen. AUTO BIJ BREEZAND NIET BESCHOTEN. De rijkspolitie te Leeuwarden heeft het onderzoek voortgezet naar de vermeende beschieting van een auto nabij Breezand met deelnemers op weg naar het Waarheid-zomer feest. Men is tot de slotsom geko men, dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de bin nenzijde, daardoor kwam een schroefje op dit raam te drukken en de spanning deed de ruit barsten. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK GEMEENTERAAD LEIMUIDEN RAAD NEEMT ONDERHOUD VAN DE ACHTERDIJK OVER De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J- A Bakhuizen. Namens de raad sprak de voorz. enige woorden van deelneming tot de heer Th. M. Obdeijn, wiens zoon plotseling overleed in Indonesië. Op voorstel van B. on W. besloot de raad enkele wijzigingen aan te brengen in de gemeenterekening dienst 1948, zulks op verzoek van Ged. Staten. De raad besloot te ver kopen aan mevr. de wed RuysHi- biken een perceeltje water groot 90 M2 a 0,20 per M2. De voorz. deelde mede, dat op 12 Sept. a.s. het onderhoud met de heren Donner en La Cro zal plaats vinden inzake de te nemen maatregelen om tot aan sluiting van de weg aan de Zuidzijde van de Drecht te komen. Op verzoek van Ged. Staten wer den enkele wijzigingen aangebracht in de Bouwverordering der gemeen te. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad. tot vaststelling van een tij delijke regeling inzake ziektekosten verzekering voor het gemeenteper- soneel. De maximum- tegemoetko ming vanwege de gemeente zal 100.per jaar bedragen. Ingevolge art. 72 besloot de raad de gemeente gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van snel- blusapparaat voor de R.K. Meisjes school. Op de begroting 1950 worden ge- hracht f2593.40 van de aankoop van meubilair van het 1ste leerjaar en voor leermiddelen f 750.— ten behoe ve van de R.K. Jongensschool. Van de R.K. Meisjesschool wordt 63,70 voor gordijnen 449.43 voor leer middelen en 518,voor een afras tering- van speelplein op de begro- tine gebracht. De raad besloot onderhoud, eigen dom en beheer van de Grote Heilige Geestoolder over te nemen, de Ach- terdiik van deze polder. De polder zal 5000.afkoopsom aan de ge meente betalen. Daarna sluiting der vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN Weer de Alphense brug! Dins dagmiddag heeft er in de Pieter Doel manstraat van tien minuten voor drie tot bijna half vier een verkeersstrem ming plaats gehad. Een luxe Ford, bestuurd door de heer Puwe uit Loosduinen, die onder zijn wagen een verwarmingsapparaat gemonteerd had, wilde de brug pas seren. Dit nu kan de brug in onze gemeente niet verdragen en het ge volg was dan ook, dat het dure ap paraat keurig onder de wagen van daan geschoven werd door de hoge punt van de beide klappen. Het erg ste was nu nog dat de wagen niet meer heen of weer kon en er zelfs een kraanwagen aan te pas moest komen om de Ford op te lichten, waardoor het vernielde apparaat on der de wagen uitgehaald kon worden Inmiddels had zich aan weerszijden van de Rijn onafzienbare file's auto's gevormd, die de brug wilden passe ren. Na ongeveer een uur was het verkeer weer vrij normaal. HAZERSWOUDE In de sloot. De veehouder V K. uit Zoeterwoude, stak met paard en wagen nabij de Bontepaal, de Rijks weg onverwacht over. Een uit de richting Alphen aan den Rijn komen de automobilist J. van der A. uit Ha- zerswoude. remde plotseling, en om dat het wegdek nat was slipte de auto Al slippende schoot de auto dwars over de weg en kwam in een aan de linkerzijde van die weg lopende sloot terecht. Gelukkig kwamen or geen persoonlijke ongelukken voor. De auto is later door middel van een kraanwagen op het droge gebracht. Geboren: Jacobus J. J., zoon van W. J. van Velzen en J. I. J. de Jong; Antonie, zn van A. van der Linde en L. van den Brink; Adrianus Corne lis, zn. van C. van der Werf en M. A, van der Poel; Aart, zn van Th. Vet en E. Kastclijn; Isaac, .zn. van A. Harkes en A. J. Raaphorst; Gijs- bertus Juriaan, zn van Th. H. Spie renburg en M. van Leeuwen. Ondertrouwd: Cornelis Ooms, we duwnaar van T. Kalkman en Dirkje van den Bosch. TER AAR Geboren: Henricus J.. z. van J. Slof en A. W. Daanen; Hendrik J., z. van A- H. Arendsen en J. A. Kra nen: Jacobus, z. van J. v. Kessel en C. C Uijttewaal; Theodora G- M.. d. van G. J. Koeleman en C. M. Hoog kamer; Johannes, z. van A. C. Ser- vaas en A. G. Sanders. Huwelijksaangiften: A. Wijfje 20 j. en H. van Eijk 20 jaar. Huwelijken: G. E. Bus 27 jaar en C. Q. van Rijn 23 jaar; J. Besemer 28 jaar cn W. Roodenburg 21 jaar; G. van Woudenberg 25 jaar en B. van Eijk 24 jaar. ZOETERWOUDE (H. R.) Geitenfokver. „Eensgezindheid". Op de Provinciale Fokveedag te Delft behaalden de leden der genoemde vereniging met hun dieren, de navol gende prijzen: de heer C. P Splinter met Trix no. 533 R. in rubriek 3-ja- fige een eerste prijs. Hij werd tevens reserve kampioen met Hennie no. 354 S. 3e prijs en mete en lam no. 2 een eerste prijs. De heer Chr. M. van Mil met Jopie no. 134 S en 3 C prijs. Laatste Berichten Toestand in Korea Meer dan 60 001) man Noordelijke troepen beuken het Noordelijk front der V- N. en dreigen de voornaam ste verdedigingsbasis Taegoe te om singelen. De haven aan de Oostkust Pohang viel Dinsdagavond in handen der Noordelijken. Het vliegveld, dat door Amerikanen bezet wordt, lag Woens dagochtend onder granaatvuur. Noordelijke tanks zouden zich in Po hang bevinden. Ten Zuid-Westen van Pohang is.de 24ste Amerikaanse infanterie-divisie. die in reserve gehouden was, in de strijd geworpen, teneinde het gat, dat door de Noordelijke doorbraak van Dinsdag naar de buitenwijken van het belangrijke verkeevsknooppunt Kiongdjoe ontstond, te dichten. SCHEEPSBERICHTEN INDRAPOERA R'damDjakarta pas. 5 Sept. Ibiza. FAIRSEA 5 Sept. 270 m. OZO Dondrahead, Djakarta R'dam. ORMONDE (burgers) 5 Sept. Kp Comorin, Djakarta-R'dam. MOD- JOKERTO 6 Sept. te Portsaid, Dja kartaR'dam. ORANJE Djakarta A'dam 5 Sept. van Aden naar Suez. PHRONTIS A'darr.'Djakarta 5 Sept oas. Ouessant. POELAULAUT 5 Sept. van Djakarta naar Belawan A'dam. INDRAPOERA RotterdamDjakar ta 6 Sept. te Marseille. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 6 Sept. Kaas. Aan voer 311 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.07—2.18. 2de soort 1.97—2.05, zwaxe tot 2.32 per kg. Handel ma tig-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3