Ontbinding Westelijke Unie Vrijwilligers voor Korea Defensieraad wordt ingesteld NIEUWS UIT DE OMGEVING Discussie overeen amphibie- wagen en het kapverbod woensdag 6 september 1950 i eidse courant eerste blad - pagina 2 De nieuwe eenheidsregering Natsir eindelijk geslaagd Mohammed Natsir, de Indonesi sche kabinetsformateur, heeft gis teravond laat aan president Soekar- no een lijst van achttien namen overhandigd van de toekomstige le den van het eerste Indonesische een heidskabinet. De president zou hier aan zijn goedkeuring hebben gege ven. De achttien namen zijn niet van de mannen, met wie Natsir aanvan kelijk in zee wenste te gaan. Hij is er niet in geslaagd een regering te vormen, waarin een goede verdeling van de verantwoordelijkheid op bre de basis onder de partijen wordt weerspiegeld. De opdracht tot het vormen van een parlementair kabinet had Natsir daarom reeds eerder aan president Soekarno teruggegeven, die dit ech ter niet wenste te aanvaarden en Natsir de opdracht gaf een parle mentair kabinet te vormen, dat niet te zeer is gebonden aan de wensen en de eisen van de partijen. Hierin is Mohammed Natsir dan tenslotte, na vijftién dagen onder handelen geslaagd. Als vice-premier in het kabinet van Natsir zal optreden de Sultan van Djogja. De Masjoemi bezet vijf zetels, waarvan dr Mohammed Roem buitenlandse zaken, Abdoel Hakim binnenlandse zaken en Sjafroedin Prawanegara financiën. De portefeuille van defensie komt in handen van dr Abdoel Halim, die van gezondheid van dr J. Leimena. Mohammed Yamin wordt minister zonder portefeuille, belast met het vraagstuk van Nieuw Guinea. Pelau- pessy wordt minister van voorlich ting. Te Londen overwogen Minister Schokking besprak giste ren met zijn vier ambtgenoten uit Frankrijk. België, Luxemburg en En geland, of de militaire organisatie van de Westelijke Unie niet opgehe ven dient te worden, zo meldt Reuter. Overwogen wordt, volgende week de Noord-Atlantische Raad voor te stel len, de Westelijke Unie te doen op gaan in één militaire organisatie, die dan de Noord-Europese, de West- Europese en de Zuid-Europese landen van het Noord-Atlantisch Pact zou omvatten. Engeland is hiervan sedert enige tijd voorstander, maar de continen tale landen hebben steeds betoogd, dat de Westelijke Unie „automatisch" werkt en dus de aangesloten landen een groter veiligheidsgarantie biedt, dan het Noord-Atlantisch Pact. Het is intussen mogelijk, dat dezè over weging bij de toenemende integratie van de verlenging van de dienst plicht. van afnemend belang wordt geacht. De vijf ministers zouden, volgens Reuter, ook hebben gesproken over de verlenging van de dienstrilicht, die in Engeland. Eelgië èn Frank rijk is aangekondigd, en waarvan minister Schokking gisteren in zijn Memorie van Antwoord zei, dat hij ook voor Nederland op 18 maanden zal worden gebracht indien de internationale omstandigheden dit vereisen. De schakingsaffaire op Kreta Een delegatie naar Athene Een dertigtal vooraanstaande per sonen van Kreta is gisteren te At hene aangekomen om koningin Fre- derica te verzoeken haar invloed aan te wenden om tot een regeling te komen in de schakingsaffaire, die 't ganse eiland in beroering heeft ge bracht. Mgr. Evghenios, bisschop van Ne- raklion, is de leider van deze af vaardiging, die eveneens voorne mens is het hoofd van de Griekse orthodloxe kerk, mgr. Spiridonos, te verzoeken de door hem uitgespro ken goedkeuring van het huwelijk in te trekken, daar deze op het eiland „anti-kerkelijke gevoelens" heeft doen ontstaan. In afwachting van dë beslissing bevindt de „schaker," Constantin Kefaloghiannis, zich in de gevan genis op beschuldiging van een ge wapende overval en ontvoering van Thassoela Petrakoghiorghis. ELECTRICITEIT UIT WIND. Een Duitse ingenieur, Hermann Honnef doet proefnemingen, om enorme hoeveelheden goedkope elec- triciteit op te wekken door middel van windkracht. Honnef wil stalen windmolens van 900 voet hoogte óp- richten. Hij wil in de nabijheid van Kiel een grote door windkracht ge dreven electriciteitsinstallatie bou wen, die 40 millioen KWU per jaar kan produceren. De stroom zal opge wekt worden door middel van stalen windwielen met een diameter van 530 voet, die in paren gemonteerd worden. De batterij windmolens zal gecombineerd met een hydro-elec- trisch stelsel werken, waarbij gebruik wordt gemaakt van twee nabij gele den meren; waarvan het ene 110 voet hoger ligt dan het andere. Bij goede wind zullen de windmolens niet al- 'rten electricteit opwekken, maar ook water van het lager gelegen meer naar het hogere pompen. Wan neer er geen wind is, zal electrici- teit worden opgewekt door water uit het hoger gelegen meer te laten stro men. BELGISCHE INVOER VAN VARKENS- EN RUNDVLEES. Om een einde te maken aan de prijsstijging op de Belgische vlees markt heeft de Belgische regering besloten de invoer van een bepaalde hoeveelheid varkens- en rundvlees toe te staan. Tegenover deze vlees- invoer zal echter een overeenkom stige hoeveelheid Belgische land bouwproducten uitgevoerd moeten worden. EINDSTERKTE NATIONALE RESERVE 16.250 man. Als voorlopige eindsterkte voor de Nat. Reserve houdt de regering een getal van 16-250 man aan. De reeds vroeger genoemde sterkte van 12.500 man is het streefgetal voor het voor jaar 1951. De tegenwoordige sterkte blijft zelfs daar echter nog beneden. De minister van Oorlog wijst er in zijn Memorie van Antwoord op, dat indien de vrijwillige dienstneming bij de Nat. Reserve het streefgetal voor begin 1951 zou overschrijden, deze vrijwilligers dankbaar zouden worden aanvaard. Eind deze week onder de wapens De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich hebben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Don derdag a.s. 7 September wordt de laatste groep van 150 man voor me disch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zul len de eerste vrijwilligers onder de wapenen worden geroepen. Zij zul len in de nieuwe Alexanderkaz"- aan de van Alkemadelaan te 's-Gra- venhage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keuring, om welke reden dan ook, niet konden voldoen, of wier oproep in het ongerede is geraakt, kunnen zich voor keuring alsnog aanmelden Vrijdag 8 September a.s. in het ge bouw Nassauplein 35 te 's-Graven- hage. DIRECTEUREN VAN ST. PETRUS LIEFDEWERK TE ROME BIJEEN. Zaterdag 2 September j.l. is in het Paleis van de H. Congregatie van de Voortplanting van het Geloof de vergadering gehouden van de na tionale directeuren van het Pause lijk Liefdewerk van de H. Petrus voor de inlandse geestelijkheid. Onder de scheidende nationale di recteuren gedurende deze drie jaren memoreerde de algemene secretaris Mgr. Signora in het bijzonder Z. D. Hoogw. Mgr. Bekkers, Apostolisch Protonotarius en gewezen nationaal directeur voor Nederland, waarbij hij de langdurige arbeid van deze prelar voor de missie zeer roemde. De Algemene Secretaris had een bijzonder woord van lof voor de on vermoeide arbeid van de zelatricen in Nederland. VAN EIJSSEF.STEIN nEEFT NOG MEEK OP ZIJN KERI STOK De onlangs wegens verduister ng van een B.M.K.-automobii. in arrest geselde W. van Eysselst'-.ijn blijkt nop, meer op zijn kerfstok te hebben Van E. is namelijk enige tijd ge leden met d* door hem verduisterde Ten einde een grotere eenheid te verkrijgen in het defensiebeleid, is de Minister van Oorlog voornemens binnenkort een defensieraad in te stellen, aldus de gisteren gepubliceer de Memorie van Antwoord. Deze zal onder voorzitterschap staan van de Minister van Oorlog en Marine en waarin zitting zullen hebben de staatssecretarissen van beide depar tementen, de secretarissen-generaal van Oorlog en Marine, de chefs van staven benevens een secretaris. Deze defensieraad zal op geregelde tijden samenkomen ter bespreking van de aanhangige problemen. wagen naar een herenmodemagazijn aan de Veenestraat te Den Haag ge reden. Op naam van een Haagse fa- mine, die daar klant was, kocht «/an E. twee overhemden en een das en verzocht de rekening bij bovenge noemde familie te willen presenteren waartegen uit de aard van de zaak geen bezwaar werd gemaakt. Toen later de nota aan het opgegeven adres werd aangeboden, kwam de op lichting aan het licht. Spoedig kwam men er achter wie degene was, die dit op zijn geweten had. De politie vermoedt, dat van E. zich nog vaker aan deze praktijken heeft schuldig gemaakt. NIEUWE CONSTRUCTIE VOOR ACHTERLICHTEN. Een half jaar geleden lanceerde een Voorburgse rijwielhersteller, de heer J. de Jager, een nieuwe con structie voor de rijwieldynamo. Hij bouwde deze in voorvork en stuur stang. De aandrijving geschiedt door loodrecht neerlaten van dynamo met aandrijvingswieltje op het op pervlak van de voorband. Snoeren en dergelijke konden vervallen. Naar hij ons mededeelde, zullen rijwielen met deze constructie omstreeks Novem ber door een fabriek in de handel worden gebracht, terwijl voorts nog de mogelijkheid zal worden gesoha- pen voorvorken met de nieuwe con structie ook in andere rijwielen te plaatsen. Genoemde rijwielhersteller heeft zich echter ook het hoofd gebroken over de fouten van het zo dikwijls weigerende „achterlicht". Hiervoor heeft hij thans eveneens een nieuwe constructie gevonden, die naar hij hoopt een eind zal maken aan de mi sère met deze verlichting. Zijn ach terlicht is ingebouwd in een klein kapje op het achterspatbord, van waaruit met een eenvoudige handel- beweging een kleine rol verend of het loopvlak van de achterband wordt gedrukt. In dit rolletje is een heel klein dynamo-model verwerkt, dat de benodigde stroom afgeeft. TREINBOTSING OP LIJN ROTTERDAM—DORDRECHT. Op de spoorlijn Rotterdam—Dord recht is gisteravond ter hoogte van de spoorwegovergang Smeetslandse- dijk een electrische personentrein te gen de achterste wagen van een goe derentrein gebotst. De beide rijtuigen werden beschadigd en het verkeer ondervond een uur vertraging. De electrische trein was door een onveilig sein gereden, toen een trein uit de richting Barendrecht. die de spoorbaan kruiste op weg naar het rangeerterrein IJsselmonde. naderde. Ondanks krachtig remmen door de bestuurder vén de personentrein kon een botsing niet worden vermeden. hillegom Geboren z. v. J. J. P. P. Veelen- turf en A. Kortekaas. d. v. A. van Horick en A. M. M. Duindam, d. v. D. C. Scheffers en T. Zee. z. v. L. J. Brouwer en C. H. Stein, z. v. A. J. M. van Dishoeck en P- J- Langelaan. z. v. J. P. Seijsener en F. M. Duin hoven. z. v. T. Turk en Q. J. Boll. d. v. J. A. Heemskerk en C. Wilson. Ondertrouwd: A. v. d. Zwet en P. van Tol. W. Verkerk en M. H. Kleijn R. Bakker en M. Huisman. A. v. d. Meer en E. W. van Oosten. Getrouwd: F. J. van den Berg en M. Kamp. A. G. Obdam en C. J. Kamp. N. L. van Rooyen en G. J. van Etten. A. J. Lommerse en J. M. van Ruiten. W. Dol en A. Hellen- doorn. P. J. Angevare en C. M. D. Out. lisse Aanbesteding. Door B. en W. is Dinsdag aanbesteed het maken van de riolerings- en bestratingswerken ten dienste van de bouw van de 73 woningen in het buurtschap de En gel. De laagste inschrijver was: Fa. Brouwer en Verheul te Haarlem 8.440.De hoogste inschrijver was: Gebr. Schouls te Leiderdorp 16.492. De begroting beliep 9.800. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. katwijk Geboren: Wim. z. van W. Willems en A. van der Niet; Leendert, z. van C. van Duyn en B. de Wit; Marie Jo sephine, d. van J. Zalmann .en T. van Buuren; Grietje, d. van A. van Duyn en M. van den Oever; Jacoba, d. van J. van der Plas en Kr. Vooys; Gerda, d. van A. v. Duyn en C. v. Duyn; Adriaan, z. van A. van Duy- venvoorde en L. Haasnoot; Patricia, d. van Y. W. Heijligers en L. Stecher. Ondertrouwd: W. de Kier en G. Ouwehand ;J. C. Rijnbeek en A. M. Meijer; C. den Hollander en A. Luy- ken; C. Kulk en A. v. Duyn; C. v. d. Plas en J. Hoek; W. v. d. Plas en L. Groen; A. Bruinsma en E. B. Alpe. Getrouwd: H. v. d. Marei en J. v. Duyn; D. v. Duyn en J. Knip; Y. Hoek en A. Harteveld. Overleden: K. Berkheij 52 j. RECTIFICATIE. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK In aansluiting op het bericht van Maandag jl. betreffende ongelukken tijdens de motorrit in de Duinstreek, delen wij mede, dat deze motorrit niet georganiseerd werd door de K. N.M.V. noord wijkerhout VOLKFEESTEN BEGONNEN. Uitslag etalagewedstrijd. De volksfeesten zijn Dinsdagavond begonnen met een muzikale rond wandeling van beide muziekkorpsen door het versierde dorp. Deze rond wandeling nam een einde op het Lu napark, waar een bezoek door het bestuur van de Oranjevereniging werd gebracht bij de schommel van de heer Vallentgoed, welke familie dit jaar herdenkt, dat zij reeds 50 maal in Noordwijkerhout standplaats op de kermis heeft ingenomen. De heer Vallentgoed kwam reeds in 1897 als kleine jongen met zijn vader naar Noordwijkerhout. De voorz. van de Oranjevereniging feliciteerde het echtpaar Vallentgoed en kinderen met dit jubileum. Als blijk van waardering bood de voor zitter een mooie vaas aan met inscrip tie. Na het „Lang zullen ze leven" en een paar andere nummers dankte de heer Vallentgoed bewogen voor de hem gebrachte hulde. De uitslag van de etalagewedstrijd is als volgt: Groep I: le prijs W. Mens, 2e prijs Jan Broekhof, 3e prijs J. v. d. Berg- Smit. Groep II: le prijs R. v. Dijk; 2e prijs C. v. Dam en Zn.; 3e prijs C. Th. Willemse. voorhout De R.K-S.V. „Foreholte" houdt haar jaarvergadering op Vrijdag 8 September a.s. in het Parochiehuis. De agenda bevat een 9-tal punten, waaronder bespreking competitie 19501951. Toegang is voor alle do nateurs. Dinsdagavond kwam de raad in 1 openbare zitting bijeen ter bespre king van een zeer uitgebreide agen da. Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift aan de raad, van de firma Meeuwenoord, tot het mo gen exploiteren van een amphibie- wagen op het strand tijdens het badseizoen. B. en W. hadden enkele jaren hun toestemming geweigerd. De heren Sedelaar en Rippe hadden gaarne gezien, dat dit schrijven reeds in de voorgaande raadsverga dering was gebracht, terwijl zij' te vens geen bezwaren zagen voor het exploiteren dezer attractie. Het standpunt van B. en W. is echter, dat een dergelijke ontspanning niet het karakter van de badplaats ligt en daarom was er geen toestem ming verleend. De heer Rippe ver zocht door een stemming te doen uitmaken hoe het oordeel van de raad in deze was. De burgemeester deelde hierop mede, dat een derge lijke stemming niet kon plaats heb ben, want de raad kon wel in de besprekingen zijn mening hierom trent naar voren brengen, doch de competentie voor het al of niet -toe- staan van iets dergelijks, blijft bij B. en W., oie sinds 1948 op hetzelfde standpunt staan in deze kwestie. Het eerste voorstel, wat ter tafel werd- gebracht, was de vestiging van servituten ten behoeve van de pas gebouwde 5 huizen aan de van Panhuijsstraat, hetwelk zonder hoof delijke stemming werd aangenomen Aanvullende politie-verordening. Het volgende voorstel een aan vulling van de algemene politie- veroraering met 'n kapverbod van houtopstanden binnen de bebouwde kom, had meer voeten in de aarde De heer Vogelaar, welke het eerst hierover het woord -voerdey vroeg zich allereerst af, waarvoor B. en W. met een dergelijk voorstel kwa men, omdat afgezien enkele objec ten welke in de laatste jaren tot stand zijn gekomen, de aange brachte verfraaiingen in het dorp, door particulieren zijn gemaakt. Zijn inziens glijdt men geheel ai door alles te wnlen ordenen en hij is er op tegen als men door een der- geiijxe ordening op het parncuiier bezit ingrijpt. Spr. ziet er ook een gevaar in voor de woningbouw en als een dergelijke bepaling zou worden aangenomen vond hij het noodzakelijk, dat hierin moet wor den afgenomen, dat tegen te nemen beslissingen inzake het kappen van hout een beroep op ue raau moge lijk is. De heer Rippe was van" me ning, dat elke veriraaiing van een plaats geen particulierbezit, doch algemeen bezit is en stond aaarom volledig achter het voorstel van B. en W. Na breedvoerige besprekin gen bleek dat de meerderheid van de raad wel voor een dergelijke ver ordening was, doch' dat beroep op de raaa mogelijk moest zijn. De voorz. wees er op, dat een derger lijke bepaling niet opgenomen kon worden in de Algemene Politiever- ordering, zodat deze verordening van kapverbod moet ressorteren on der de bepaling van monumenten-en landschapzorg, waarmede de raad accoord ging. Inzake deelneming aan de garan tie geldlening van ue gemeente Sas- senneim ten behoeve van 't Kraam- centrum van het Wit-Gele Kruis in de bloembollenstreek merkte de neer Seaeiaar op, dat nij niet te gen dit voorstel was, doch wel pro testeerde tegen de wijze waarop dit is tot stand gekomen, een standpunt dat B. en W. en meerdere raadsle den geheel deelden. Besloten werd aan deze garantie deel te nemen, met dien verstande, dat deze wordt beperkt tot een gedeelte van het eventuele tekort, evenredig aan 't aantal verpleegdagen in onze ge meente gedurende het jaar, .waar op het tekort betrekking heeft. zorgdheid geuit met betrekking tot de bestaansbronnen der gemeente naren en werd door B. en W. te ken nen gegeven, dat naar hun mening de vestiging van nieuwe industrieën behoorde te worden bevorderd. Dien aangaande hébben B. en W. zich gewend tot het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland wat de kosten zijn een onderzoek te doen instellen naar de mogelijk heid en noodzakelijkheid van in dustrie in de gemeente Noordwijk. Na een onderhoud met de directeur van dit Instituut is thans het ant woord ingekomen en zal een der gelijk rapport p. 1. m. f 8750.kos ten. Besloten werd dit punt aan te houden en een beslissing te - ne men, nadat de raad in besloten zit ting de nodige voorlichting van de vertegenwoordigers van dit Instituut zou hebben gekregen. De crediet-aan- vrage voor de aanleg van gedeelten van de Prins Beïnhardstraat en de Jan van Galenstraat ten bedrage van 31800.werden verleend met dien verstande, da,t deze gelden eerst zullen worden verstrekt, na dat met de bouwondernemers over eenstemming ingevolge de bouw- stratenverordening is bereikt. Inrichting Sportpark. Eveneens werd een crediet ver strekt van 9000.voor de inrich ting van het gemeentelijke sport park voor 2 controle huisjes, vang netten, doelpalen, doelnetten en af rastering van het veld. Omtrent de WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN. Toenemende bewolking ge volgd door enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud, maar moigen overdag iets lagere temperaturen dan van daag. mers zo vlot en prettig gewerkt had den en ook hij wenste de school veel geluk met deze uitbreiding. Tenslotte sprak nog de heer Niers man, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een fraaie bloemenmand. Geboren: Johannes, zn van J. L. P. Stam en G. v. Leeuwen. Ondertrouwd: H. Burgering 23 j. en A. van Vugt 19 j. uit Leeuwar den. Overleden: G. J. H, van der Hulst, 7 mnd. H.A. Voerman, 64 j. warmond Prijsuitreiking St. Matthias. De harmonie „St. Matthias" gaf op de gem. muziektent een geslaagd con cert ter gelegenheid van de behaalde successen op het concours te Naald wijk. Alvorens de dir. de heer Alb. Mey, de muziektent betrad, werd o.l.v. de heer L. J. van Noort de mars „Engeland-vaarders" ten geho re gebracht als blijk van waardering voor het grote aandeel dat de diri gent heeft gehad in het behaalde succes. Daarna werd onder zijn lei ding het concert voortgezet, waarin o.a. ook d^ beide concoursnummers werden gespeeld. Na afloop van het concert gingen bestuur en leden bouw van een kleedgelegenheid met naar de grote zaal van hotel „De Vestiging industrieën. In het rapport van een der afde lingen tot onderzoek der begrotin gen voor 1950, werd destijds door enkele leden der raad enige be- oegstgeest Aankoop grond tegenover Duin- zigt Aan de raadsleden is door B. en W. het volgende schrijven gericht betreffende de aankoop van grond tegenover Duinzigt. In uw vorige vergadering werd be sloten enkele percelen grond toebe horende aan het R. K. seminarie voor de Ned. Koloniën, gelegen tus sen de Rijksweg en de Rhijngeester- straatweg, in verband met de op richting van de rioolzuiveringsinstal latie te onteigenen. Voortgezet overleg heeft tot resul taat gehad dat het bestuur van het seminarie zich bereid verklaarde de ze grond, tot een gezamenlijke groot te van 2-77.00 HA aan de gemeente af te staan tegen een prijs, die een schattingscomm'issie bestaande uit twee deskundigen, respectievelijk aangewezen door het seminarie en de gemeente, en een derde deskun dige door deze twee gezamenlijke benoemd, zou vaststellen. Deze schattingscommissie heeft aan de gronden een verkoopwaarde toe gekend van 28.560,Het prijzen- bureau voor onroerende zaken heeft inmiddels medegedeeld tegen deze prijs geen bezwaar te hebben. Wij stellen U voor tot deze aan koop te besluiten. De Commissie voor openbare werken, en die voor financiën en on derwijs kunnen zich met dit voor stel verenigen. verdere accomodatie zullen de raad zo spoedig mogelijk voorstellen worden gedaan, terwijl het tevens1 in de bedoeling ligt voor de exploi tatie van het sportpark een sport stichting te formeren, waarin alle plaatselijke sportverenigingen zul len vertegenwoordigd zijn. Ten behoeve van de Landdag dei- Nationale Reserve werd aan de Ge westelijke Commissie Steun Wettig Gezag voor 1950 een subsidie van 400.toegekend. De volgende 7 punten waren slechts hamerstukken, terwijl punt 18, inrichting van een gymnastiek lokaal in de voormalige openbare school werd van de agenda afge voerd, in verband met een nieuwe, in de vergadering van de commissie voor openbare werken naar voren gekomen suggestie, welke verwezen lijking met spoed onder de ogen zal worden gezien. Enkele reclames te gen schoolgeldheffing werden afge wezen, terwijl in de commissie tot onderzoek der gemeenterekening en balansen en verlies- en winstreke ning der bedrijven over 1948, werden benoemd de heren Mesker, Wilt en Jongelie. In de rondvraag werd nog ter sprake gebracht de gebeurde on gelukken op de hoek BeeklaanVin- kenlaan, welke grotendeels aan on voorzichtigheid zijn te wijten. De voorzitter had de situatie op ge noemd punt opgenomen en was tot de conclusie gekomen, dat de voor gedane ongevallen bij oplettendheid der weggebruikers zeker niet waren geschied, daar het verkeer vanaf het Vinkenveld overzichtelijk genoeg is. B. en W. zullen trachten hierin ver betering te brengen, daar waar men de Vinkenlaan uitkomt en de hout opstand het uitzicht belemmert. Naast de bestaande borden zal nog een bord geplaatst worden ter waar schuwing van de wegberijders. Na dat nog enkele vragen waren ge steld, ging de raad half twaalf in be sloten zitting over. voorschoten Gelden voor de Raadhuislaan. 128.500 crediet voor het aanleggen van straten e.d. met bijkomende werken in het complex „Klein Lan- genhorst" werd in de vergadering van 15 Maart 1950 reeds beschik baar gesteld. Nu zeer binnenkort met het uitvoeren van deze werk zaamheden een aanvang zal worden gemaakt, verdient het aanbeveling aan het bouwrijp maken van dit complex een zodanige uitbreiding te geven, dat de Raadhuislaan volledig wordt aangelegd en van troittoirs wordt voorzien. Tevens komt het B. en W. gewenst voor de riolering aan te leggen in de geprojecteerde straat voor het perceel Klein Langenhorst, teneinde dit perceel en de percelen van de heren Lekkerkerker en Grundeken op de gemeentelijke rio lering aan te sluiten. Voor het doen van bovengenoemde werken zal een crediet van f 38.000 benodigd zijn. Derhalve stellen B. en W. voor het crediet van f 128.500 met f 38.000 te verhogen. Dit onderwerp zal heden avond in de Raad besproken worden. Zon", waar door de voorz., de heer R. Th. de Vroomen een woord van felicitatie werd gericht tot directeur en leden, Het verheugde hem, dat een drietal leden van het bestuur vanxde R.K. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland aan de Opening nieuwbouw O. L.-School. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven heeft gisterochtend het nieuwe ge deelte van de Openbare Lagere School officiëel geopend. Hierbij wa ren o.m. aanwezig de beide wethou ders, de heren L. A Mooij en J. van Dodeweerd, de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres en het voltallig personeel der school. Burgemeester v. d. Hoeven wees er in zijn reden op, hoe door deze uitbreiding zowel de school als de dienst van Openbare Werken gehol pen waren. Hij dankte de directeur van de dienst van Openbare Wer ken, de heer C. Verheij, die tevens de architect van dit nieuwgebouwde deel was, voor zijn werk en de aan nemer voor de vlotte afwerking. Het hoofd der school, de heer J. H. Kroosbot, dankte het gemeente bestuur voor de wijze waarop het het ruimtetekort had opgelost. Ook de heer Verhey sprak er zijn voldoening over uit, dat de aanne- ïitnodigdng gehoor had willen ge- :en, om'hierbij tegenwoordig te zijn. Na dit woord reikte de voorz. van de Z.H. Bond de heer C. A. Volge- ring de behaalde prijzen, tw. de Burgem. Keyzer Wisselbeker voor het hoogst aantal punten van het concours; een beker door de Z.H. Bond geschohken voor het hoogst aantal punten van de dag van op treden en een lauwerkrans voor de le prijs in de afdeling, waarin werd uitgekomen. In een kernachtige speech beklem toonde hij, dat, als men lid wordt van een muziekcorps en men diep doordrongen is, dat muziek niet al leen amusement is, doch dat aan het lidmaatschap van een muziekvereni ging morele en sociale verplichtin gen zijn verbonden, men pas kan zeggen, dat muziek de geest verheft Hierna sprak de voorz. van „St. Adrianus" te Naaldwijk, onder wiens leiding het concours werd ge houden, enkele woorden van felici tatie. Door de voorz. van „St. Mat thias", afd. muziek, de heer M. Weyers werden de binnengekomen felicitaties voorgelezen, o.a. van Warmonds Fanfare en „Jeanne d'Arc" uit Noordwijkerhout. zoetermeer Oranjefeesten. Om 8 uur gister avond trok de fanfare „Kunst en Vriendschap" gevolgd door een groot aantal fakkeldragers door het dorp, In de Stationsstraat werd voor het huis van de burgemeester halt ge houden. Van het balcon af hield de ze een feesttoespraak. Verder was er een etalagewedstrijd, waaraan 43 zaken deelnamen. Ook de belangstelling van het publiek was zeer groot, vooral in de Dorpsstraat, waar het een gezellige drukte was. De jury van dc etalagewedstrijd h_d geen gemakkelijke taak. Het was reeds na middernacht eer de uitslag bekend kon worden gemaakt. Deze luidde: Groep A: Ere-prijs C. Fischer; le prijs C. Fischer, 2e W. v. d. Tas, 3e A. P. Verhoef en Co. Eervolle verm. fa. G. P. Roos. Groep B: Ere-prijs Gebr. Pieterse; le G. v. d. Hoogen, 2e van Herwijnen, 3e Swarts-Kuijper. Eervolle verm. J. v. d. Goes. Groep C: Ere-prijs A. J. N. v. Well; le J. v. Buijtenen, 2e Foto Studio, 3e Jac. Boonekamp. Eervolle verm. E. Verboom. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks 5 uur reed een vrachtwa gen over de Stationsstraat in de richting Pijnacker. Ter hoogte van de watertoren wilde een luxe auto, be stuurd door een zekere B., tandarts ■te Utrecht, passeren. Plotseling week de vrachtwagen naar links uit en om een aanrijding te voorkomen reed de bestuurder van de luxe wagen tegen de linker bermpaal. De voorzij de van de wagen werd beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De bocht tekort eenomen. Een wagen van de Fa. Adelaar uit Utrecht, beladen met 15 ton grasmeel, nam op de Stationsstraat bij de Fa. Lammens de bocht tekort met het gevolg, dat de wagen aan de kant van de sloot verzakte. Eerst nadat 5 ton was afgeladen kon de wagen, getrok ken door een andere vrachtwagen, weer op het rijpad worden geholpen. Geboren: Veronica Adriana Jaco ba, d. van S. Hoogma en C. Tilburg; Johannes Franciscus, zn van C. H. van Dorp en J. A. Bolleboom; Ger- rit, zn van C. van Reeuwijk en M. van den Bos; Hendrika Agatha Ma ria, d. van A. J. de Groot en J. M. de Vet. Ondertrouwd: W. Ripmeester 42 j. en J. F. Schraets 20 j. Getrouwd: A. Uijthoven 25 j. en L. H. Luyken 20 jr.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2